YaST2 (x11) - en to tr translation catalogue (2963 entries)

note: Radio button for LILO installation on /dev/hda or /dev/sda MBR
en: Write LILO to the boot disk ('&MBR')
tr: LILO'yu açılış diskine yaz ('&MBR')

note: Radio button for LILO installation on /dev/hda or /dev/sda MBR
en: Write LILO to the boot disk ('&MBR')
tr: LILO'yu açılış diskine yaz ('&MBR')

note: Radio button for LILO installation on floppy only
en: Create a boot &floppy
tr: Bir açılıs &disketi yarat

note: Radio button for LILO installation: Have other boot manager, install in partition /boot only
en: Write LILO to the /boot &partition  (if you have another boot manager)
tr: LILO'yu /boot &bölümüne kur (başka açılış yöneticisi varsa)

note: Radio button for LILO installation: Other partition (enter name in text input field)
en: Write LILO to an&other partition:
tr: LILO'yu &başka bir bölüme kur:

note: Text input field to enter additional boot parameters
en: &Kernel boot parameters:
tr: &Çekirdek açılış parametreleri:

note: check box: use the 'linear' option?
en: Use the '&linear' option
tr: '&doğrusal' seçeneğini kullan

note: help text for the custom LILO installation, 1 of 10
en: <p>
    LILO (the LInux LOader) can be installed in numerous ways:
    </p>
tr: <p>
    LILO (LInux LOader) değişik yöntemlerle kurulabilir:
    </p>

note: custom LILO help text, 2 of 10
en: <p>
    - In the <b>MBR</b> (the Master Boot Record).  This is recommended whenever SuSE Linux
    is the only operating system on the hard drive, or if you <em>definitely</em>
    know that you can boot all the other operating systems with LILO. The old MBR
    should be saved to disk, as a precaution.
    </p>
tr: <p>
    - <b>MBR</b> (Ana Açılış Kaydı). SuSE Linux bilgisayar üzerindeki tek 
    işletim sistemiyse, ya da diğer işletim sistemlerini LILO ile <em>kolayca<em>
    açabileceğinizi biliyorsanız kullanın. Güvenlik amacıyla eski MBR diske 
    kaydedilmelidir.
    </p>

note: custom LILO help text, 3 of 10
en: <p>
    - On a <b>floppy</b> disk (if your system has a floppy disk drive),
    if you want to avoid the risk of interfering with an already existing
    boot mechanism. You may need to enable booting from floppy disk in
    your system's BIOS when you select this option.
    </p>
tr: <p>
    - Bir <b>disket</b> üzerine. Eğer mevcut işletim sistemlerinizin 
    açılmasını kesinlikle etkilemek istemiyorsanız disket yardımıyla 
    bilgisayarınızı açabilirsiniz. Bu seçeneği tercih ederseniz BİOS da
    diskten yükle'yi  etkin hale getirmeniz gerekebilir.
    </p>

note: custom LILO help text, 5 of 10
en: <p>
    Notice: If you use this method, you will also need to configure your other boot manager
    (e.g. <tt>loadlin</tt>) accordingly.
    </p>
tr: <p>
    Not: Bu yöntemi kullanırsanız, diğer açılış yöneticilerini de 
    buna göre ayarlamalısınız (örneğin <tt>loadlin</tt>.
    </p>

note: custom LILO help text, 6 of 10
en: <p>
    - In some <b>other</b> partition. You need to know your system's restrictions
    when you select this option. Most PCs for example have a BIOS limit that
    restricts booting to hard disk cylinders below 1024. Depending on what boot
    manager you use, you may or you may not be able to boot with LILO in a logical
    partition.
    </p>
tr: <p>
    - <b>başka</b> bölümlere. Sisteminizin sınırlamalarını bilmelisiniz. Pek çok bilgisayarın BIOS'u 1024
    silindirin üzerindeki alanlara açılış esnasında erişemez ve Linux'u açamaz.
    Açılış yöneticinize bağlı olarak mantıksal bölüme kurulan bir LILO ile
    sistemi açamayabilirsiniz.
    </p>

note: custom LILO help text, 7 of 10
en: <p>
    Enter the partition's device name (e.g. <tt>/dev/hda3</tt>,
    <tt>/dev/sdb</tt>) in the input field.
    </p>
tr: <p>
    Bölümün aygıt ismini giriniz (örn. <tt>/dev/hda3</tt>,
    <tt>/dev/sdb</tt>) 
    </p>

note: custom LILO help text, 8 of 10
en: <p>
    If your system requires additional <b>kernel parameters</b>,
    enter them in the corresponding input field. Most users will not need this.
    </p>
tr: <p>
    Eğer sisteminize ek <b>çekirdek parametreleri</b> gerekiyorsa,
    ilgili alanlara yazabilirsiniz. Çoğu durumda gerek kalmaz.
    </p>

note: custom LILO help text, 9 of 10
en: <p>
    The <b>linear option</b> is for backwards compatibility. Use this to make LILO
    cooperate with older hardware when the default doesn't work.
    Most users will not need this.
    </p>
tr: <p>
    <b>Doğrusal seçenek</b> geriye uyumluluk içindir. Bunu LILO'nun
    çalışmaması durumunda yada eski donanımlarda kullanın.
    Çoğu durumda kullanmaya gerek yoktur.
    </p>

en: Custom LILO installation
tr: Özel LILO kurulumu

note: User MUST choose one of the options
en: You have to choose one of the
    options in order to continue.
tr: Devam etmek için seçeneklerden 
    bir tanesini işaretlemeniz gerekiyor.

en: You did not enter a partition
tr: Bir disk bölümü girilmedi

note: Information about suggested LILO installation: Some other system present (MS Windows etc.) - LILO will be installed on floppy just to play safe
en: Another operating system has been detected on your computer.
    
    LILO will be installed on a floppy disk in order to make sure
    this operating system can be booted.
tr: Sistemde başka bir işletim sistemi bulundu.
    Bu işletim sisteminin önyüklem işlemini düzenliyebilmek için
    LILO bir disket üzerine yazılacaktır.

note: Information about suggested LILO installation: The /boot partition is not accessible (e.g. above cylinder 1024). LILO and the kernel files need to be installed on a floppy. Caution: This message will not automatically be line-wrapped if too long!
en: With the current hard disk partitioning, Linux cannot be started
    directly from hard disk.
    
    LILO and all necessary start files need to be installed
    on a floppy disk. Another configuration is not recommended.
tr: Mevcut sabit disk bölümlendirmeleriyle Linux sabit diskten doğrudan 
    başlatılamaz.
    
    LILO ve gerekli tüm açılış dosyalarının bir diskete yazdırılması 
    gereklidir. Başka bir yapılandırma seçeneği önerilmiyor.

note: Information about suggested LILO installation: We have a mixed IDE / SCSI system and made an educated guess (but just a guess! We are not sure!) about the most likely boot disk. The name of that disk is shown along with the message. LILO will be installed in the MBR of this disk.
en: There are several hard disks installed in your computer.
    Most likely the following disk is being used for system booting:
    
    %1
    
    LILO will be installed on the boot sector of this disk.
tr: Sistemde birden fazla disk bulunuyor.
    Büyük ihtimalle aşağıdaki disk sistem açılışında kullanılıyor:
    
    %1
    
    LILO bu diskin önyüklem sektörüne yerleştirilecektir.

note: Information about suggested LILO installation: The best case: No other OS on the machine, /boot can be reached, no doubts about the boot device. Everything perfect. LILO will be installed in the MBR of the boot disk.
en: No other operating system has been detected on your computer.
    
    LILO will be installed on the boot sector of the first hard disk.
tr: Bilgisayarda başka işletim sistemi bulunamadı.
    
    LILO birinci diskin önyüklem sektörüne yerleştirilecektir.

note: Button to branch into LILO expert configuration dialog
en: &Custom LILO installation...
tr: &Özel LILO kurulumu...

note: help text system start configuration, boot manager, lilo and so on help part 1 of 6
en: <p>
    SuSE Linux comes with a boot manager, <b><i>LILO</i></b>, that is capable of
    starting Linux as well as other operating systems.
    </p>
tr: <p>
    SuSE Linux <b><i>LILO</i></b> adlı açılış yöneticisiyle gelir.
    LILO, Linux'un yanında diğer işletim sistemlerini de başlatabilir. 
    </p>

note: help part 2 of 6
en: <p>
    A reasonable LILO configuration that works for most systems is
    suggested here. If you don't like this suggested LILO installation,
    select <b>custom LILO installation</b>.
    </p>
tr: <p>
    Burada geçerli ve kullanılabilir bir LILO ayarı önerilecektir.
    Eğer öneriyi beğenmezseniz <b>Özel LILO kurulumu</b>nu seçin.
    </p>

note: help part 3 of 6
en: <p>
    SuSE Linux may be installed on just about any hard disk on your system.
    </p>
    <p>
    LILO itself needs to be installed in a location that is accessible as
    a boot device from your system's BIOS (Basic Input Output System).
    </p>
tr:   <p>
    SuSE Linux herhangi bir sabit disk üzerine kurulabilir. 
    </p>
    <p>
    Ancak LILO, BIOS tarafından bir boot aygıtı olarak erişebilinen,
    bir noktaya yerleştirilmelidir.
    </p>

note: help part 4 of 6
en: For most PC BIOSes, this means LILO has to be installed on the first
    hard disk below cylinder 1024, either in the MBR (the Master Boot Record),
    in a bootable primary partition - or on a boot floppy
    (if you have a floppy disk drive).
    </p>
tr: LILO ilk 1024 silindirin altına yerleştirilmeli, ya da bir diskete 
    kurulmalıdır.
    </p>

note: help part 5 of 6
en: <p>
    When other operating systems are installed, YaST2 will always suggest
    the safest possible option: Install LILO on a boot floppy.
    This ensures there will be no conflict with the other operating system(s)
    on your computer.
    </p>
tr: <p>
    Bilgisayar üzerinde başka işletim sistemleri de varsa YaST2 her zaman 
    LILO'nun açılış disketi üzerine yazılmasını önerecektir.
    </p>

note: help part 6 of 6
en: <p>
    Please note that LILO is capable of booting other operating systems.
    But the use of this feature requires an in depth knowledge of your system.
    Please read the manual for details.
    </p>
tr: <p>
    LILO diğer işletim sistemlerini de açabilir, ancak bu işlem ek bilgi 
    ve tecrübe gerektirir. Lütfen SuSE Linux kullanım kılavuzunu gözden 
    geçiriniz.
    </p>

note: Suggested LILO installation - can be overridden with expert mode.
en: System Boot Configuration
tr: Sistem Önyüklem ayarları

note: Radio button for SILO installation on /dev/hda or /dev/sda MBR
en: Install SILO into the Master Boot Record ('&MBR')
tr: SILO'yu açılış diskinin &MBR'sine kur

note: Radio button for SILO installation: Have other boot manager, install in partition /boot only
en: Install SILO on partition /&boot
tr: SILO'yu /&boot bölümüne kur:

note: helptext for the customized SILO installation part 1 of 3
en: <p>
    SILO (the SPARC Improved boot LOader) can be installed in different locations:
    </p>
tr: <p>
    SILO  (SPARC Improved boot LOader) farklı bölgelere kurulabilir:
    </p>

note: part 2 of 3
en: <p>
    - In the <b>MBR</b> (the Master Boot Record).  This is recommended whenever SuSE Linux
    is the only operating system on the hard drive, or if you <em>definitely</em>
    know that you can boot all the other operating systems with SILO.
    </p>
tr: <p>
    - <b>MBR</b>e (Ana açılış kaydı). SuSE Linux bilgisayar üzerindeki tek 
    işletim sistemiyse, ya da diğer işletim sistemlerini SILO ile kolayca 
    açabileceğinizi biliyorsanız kullanın.
    </p>

note: part 3 of 3
en: <p>
    - In the <b>/boot</b> partition.  This option can always be used
    if you
    have a number of operating systems on the hard drive. The
    advantage of this
    method is that the MBR is left intact.
    You should use this method, if you have
    SunOS or Solaris installed
    on the same hard drive.
    
    </p>
tr: <p>
    - <b>/boot</b> bölümüne. Bu seçeneği sabit diskinizde bir kaç 
    işletim sistemi
    mevcut ise hep hullanabilirsiniz, bunun avantajı 
    MBR'e
    hiç dokunulmadığıdır.
    Bu metodu aynı diskte
    SunOS yada Solaris 
    yüklü ise kullanın.
    
    </p>

en: Custom SILO installation
tr: Özel SILO kurulumu

note: Information about suggested SILO installation: The best case: No other OS on the machine. SILO will be installed in the MBR of the boot disk.
en: No other operating system has been detected on your computer.
    
    SILO will be installed in the start sector of %1.
tr: Bilgisayarda başka işletim sistemi bulunamadı.
    
    SILO başlangıç sektörün %1'ne yerleştirilecektir.

en: Another operating system has been detected on your computer.
    
    SILO will be installed in %1.
tr: Bilgisayarda başka işletim sistemi bulundu.
    
    SILO %1'e yerleştirilecektir.

note: Button to branch into SILO expert configuration dialog
en: &Custom SILO installation...
tr: &Özel SILO kurulumu...

note: help text system start configuration, boot manager, silo and so on help part 1 of 6
en: <p>
    SuSE Linux comes with a boot manager, <b><i>SILO</i></b>, that is capable of
    starting Linux as well as other operating systems, such as SunOS and Solaris.
    </p>
tr: <p>
    SuSE Linux <b><i>SILO</i></b> adlı bir açılış yöneticisiyle gelir.
    LILO, Linux'un yanında diğer işletim sistemlerini de başlatabilir, SunOS veSolaris gibi
    </p>

note: help part 2 of 6
en: <p>
    A reasonable SILO configuration that works for most systems is
    suggested here. If you don't like this suggested SILO installation,
    select <b>custom SILO installation</b>.
    </p>
tr: <p>
    Burada geçerli ve kullanılabilir bir SILO ayarı önerilecektir.
    Eğer öneriyi beğenmezseniz <b>Özel SILO kurulumu</b>nu seçin.
    </p>

note: help part 6 of 6
en: <p>
    Please notice that SILO is capable of booting other operating
    systems, too. But to make use of that feature requires additional
    skills and knowledge. Please read the manual for details.
    </p>
    <br>
tr: <p>
    SILO diğer işletim sistemlerini de açabilir, ancak bu işlem ek bilgi 
    ve tecrübe gerektirir. Lütfen SuSE Linux kullanım kılavuzunu gözden 
    geçiriniz.
    </p>
    <br>

note: Just for safety
en: The LILO boot sector will be written on a floppy disk.
    Please insert a formatted floppy and confirm with 'OK'.
tr: LILO açılış sektörü diskete yazdırılacaktır.
    Lütfen formatlanmış bir diski sürücüye yerleştirin ve 'Tamam'a tıklayın.

note: data saved to floppy disk
en: The LILO boot sector has been written to floppy disk.
tr: LILO açılış sektörü diskete yazıldı

note: boot write to floppy failed
en: Could not write LILO boot sector to the floppy.
    Please check that the floppy disk is formatted
    and that the write protection tab is removed.
    Do you want to try again?
tr: LILO açılış disketi sürücüye yazılamadı.
    Lütfen disketin bozuk olup olmadığını, ya da 
    sürücüde bir disket bulunup bulunmadığını 
    tekrar kontrol edin.

note: "Yes" button: Answer to the dialog question
en: &Yes
tr: &Evet

note: no, don't go on, i just changed my mind
en: &No
tr: &Hayır

en: The LILO boot sector has been written to disk. You can restore
    the old boot sector in the installed system with "lilo -u %1"
tr: LILO açılış sektörü diskete yazıldı. Eski açılış sektörünü
    "lilo -u %1" komutuyla tekrar güncelleyebilirsiniz.

note: title for selection box 'keyboard layout'
en: Keyboard layout
tr: Klavye düzeni

note: title for selection box 'timezone'
en: Timezone
tr: Zaman dilimi

note: title for input field to test the keyboard setting
en: &Test your keyboard:
tr: &Klavyenizi deneyin:

note: help text for language,keyboard,timezone screen
en: <p>
    Choose the <b>keyboard layout</b> you want to use during
    installation and for the installed system.
    </p>
tr: <p>
    Kurulum sırasında ve daha sonrada kullanacağınız
    <b>klavye düzeni</b>ni belirleyin
    </p>

en: <p>
    Then select the appropriate <b>timezone</b>.
    </p>
tr: <p>
    Ardından uygun <b>Zaman dilimini</n> seçin.
    </p>

en: <p>
    Please select the appropriate <b>timezone</b>.
    </p>
tr: <p>
    Ardından uygun <b>Zaman dilimini</n> seçin.
    </p>

en: Choose the country or region where you are located.
    </p>
tr: Bulunduğunuz ülkeyi yada bölgeyi şeçin.
    </p>

en: <p>
    If you are unsure, please use the default values already selected.
    </p>
    <br>
tr: <p>
    Emin değilseniz önceden seçili öntanımlı değerlerle devam ediniz.
    </p>
    <br>

note: Screen title for keyboard and timezone screen
en: Basic Configuration
tr: Temel Yapılandırma

note: Popup window that is displayed after successful installation
en: Your system is now installed.
    You may log in as `%1'.
tr: Sistem kurulumu tamamlandı.
    Şimdi `%1' kullanıcısı ile girebilirsiniz.

note: this is a multiprocessor system the installed kernel modules are smp but the running kernel is still uniprocessor (from installing) configuration now does not work, because the smp modules can't be loaded while the uniprocessor kernel is running. tell the user to reboot (with the smp kernel) and do 
en: This is a multiprocessor system.
    
    
    
    You must finish the installation now,
    
    reboot and use YaST2 later
tr: Bu sistemde birden fazla işlemci var.
    
    
    
    Kurulumu şimdi bitirin, sistemi kapatın.
    
    Yast2'yi daha sonra kullanın.

note: The default text below "Detected:" for printers:
en: No printer detected
tr: Yazıcı bulunamadı

note: The default text below "Detected:" for sound:
en: No sound card detected
tr: Ses kartı bulunamadı

note: The default text below "Detected:" for network/modem/ISDN:
en: No ethernet card, modem
    or ISDN card detected
tr: Ethernet kartı, modem
    yada ISDN kart bulunamadı

note: symbol size_policy = `packed;
en: Printer
tr: Yazıcı

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Sound
tr: Ses

note: Help text for inst_ask_config_x11.ycp: The user is prompted to branch into various configuration dialogs. Help text (HTML-like) START
en: <p>
    Configure any of the system components shown.
    </p>
tr: <p>
    Aşağıdaki sistem aygıtlarını yapılandırın.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    If you wish, you can <b><i>skip the configuration of these devices and 
    instead finish the installaton</i></b>.
    It is not neccessary that these devices be configured now. They may be 
    configured at any time after installation is complete.
    </p>
tr: <p>
    İsterseniz <b><i>bu yapılandırma işlemini sonlandırıp 
    kurulumu bitirebilirsiniz.</i></b>
    Daha sonra istediğinzi zaman ayarları tekrar yapabilme imkanınız var.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    All of the configuration dialogs will bring you back to this screen after 
    they are finished.
    </p>
tr: <p>
    Herhangi bir yapılandırma penceresinde işiniz bittiği anda tekrar 
    buraya geri döneceksiniz.
    </p>

note: Help text (HTML-like) END
en: <p>
    Please realize that not all hardware can be detected automatically.
    If your hardware is not shown here, you will still be able to configure it 
    manually.
    Just press the appropriate configuration button in this dialog.
    </p>
tr: <p>
    Sistemdeki tüm kartlar ve donanım otomatik olarak tanınamayabilir. 
    Eğer kullandığınız bir kart burada görünmüyorsa hala elle yapılandırma 
    şansına sahipsiniz. Sadece bu penceredeki uygun düğmeye tıklayın.
    </p>

note: Headline for gerneral configuration screen: The user can perform various configurations from here, e.g. printer, sound, internet, network.
en: System Component Configuration
tr: Sistem Birimleri Yapılandırması

note: new caption for "Next" button ("&Installation abschliessen" in german !)
en: &Finish installation
tr: &Kurulumu bitir

note: Warning text for aborting an installation before anything is installed
en: If you abort the installation now,
    SuSE Linux will not be installed.
    Your hard disk will remain unchanged.
tr: Eğer şimdi kurulumu keserseniz, 
    SuSE Linux kurulmayacaktır.
    Sabit diskiniz olduğu gibi kalacaktır.

note: Warning text for aborting an installation during the install process - After some installation steps have been performed - e.g. disks formatted / some packages already installed
en: If you abort the installation now, you will
    have an incomplete SuSE Linux system
    which may or may not be usable.
    You may need to reinstall.
tr: Eğer şimdi kurulumu keserseniz, eksik
    bir SuSE Linux kurulumu olacak.
    bu kurulum çalışmayabilir.
    Tekrar kurulum yapmanız gerekebilir.

note: Warning text for aborting an installation during the install process right in the middle of some critical process (e.g. formatting)
en: If you abort the installation now,
    SuSE Linux will be unusable.
    You will need to reinstall.
tr: Eğer şimdi kurulumu keserseniz,
    SuSE Linux kullanılmaz olacaktır.
    Tekrar kurulum yapmanız gerekecektir.

note: Warning text for aborting an installation during a partition resizing etc.
en: If you abort the installation now,
    your hard disk may be corrupted -
    all systems on this disk may be unusable.
    You may have to reinstall all systems.
tr: Eğer şimdi kurulumu keserseniz, eksik
    bir SuSE Linux kurulumu olacak.
    bu kurulum çalışmayabilir.
    Tekrar kurulum yapmanız gerekebilir.

note: Confirm user request to abort installation
en: Really abort the installation?
tr: Kurulumu kesmek istediğinizden eminmisiniz?

note: Button that will really abort the installation
en: &Abort Installation
tr: Kurulumu &Kes

note: Button that will continue with the installation
en: &Continue Installation
tr: Kuruluma &Devam

note: show the user the final username used for login
en: Your user name will be '%1'.
tr: Kullanıcı adınız '%1' olacaktır.

en: Linux will be installed on harddisk
    %1
tr: Linux sabit disk üzerine kurulacaktır
    %1

note: inform about which partitions will be erased (i.e. re-used) for linux
en:   Erasing partition %1 (%2), was '%3'
tr:   Silinen bölüm %1 (%2), '%3' idi

note: inform about which partitions will be created for linux
en:   Creating partition %1 (%2), as %3 (%4)
tr:   %1 (%2) bölümü %3 (%4) olarak yaratılıyor

note: Installed software
en: %1 MB software will be installed
tr: %1 MB yazılım kurulacak

note: show where lilo will be installed, this means MBR
en: The Linux boot manager will be installed on your hard disk.
tr: Linux açılış denetleyici sabit diske yazılacaktır.

note: show where lilo will be installed, this means just on floppy
en: The Linux boot manager will be installed on a floppy disk.
tr: Linux açılış denetleyici bir diskete yazılacaktır.

note: show where lilo will be installed, this means just on the boot record of the partition
en: The Linux boot manager will only be installed on a linux partition.
tr: Linux açılış denetleyici sadece Linux disk bölümü üzerine yazılacaktır

note: show where lilo will be installed, this means the user-selected partition
en: The Linux boot manager will only be installed on %1
tr: Linux açılış denetleyici sadece %1 üzerine yazılacaktır

en: Pressing "Next" will start the installation.
tr: "İleri" tuşuna bastığınız zaman kurulum başlatılacaktır.

note: Push button: Save the settings (i.e. everything entered during installation) to a floppy disk.
en: &Save settings to floppy disk
tr: &Ayarları diskete kaydet

note: helptext (html-format) part 1 of 6
en: <p>
    YaST2 now has all the required information.
    <b><i>Please read all the information carefully</i></b> before you 
    continue.
    </p>
tr: <p>
    YaST2 gerekli tüm bilgileri aldı.
    <b><i>Lütfen devam etmeden önce yazılı her şeyi okuyun</i></b>
    </p>

note: part 2 of 6
en: <p>
    You will need your <b>user name</b>, your <b>user password</b> and -
    most importantly - the <b>root password</b> to work with the installed
    system. Do not forget this information! (But do not write them on a post-it
    note on your screen, either - this is a common security hole).
    </p>
tr: <p>
    Kurulacak olan sistemde çalışabilmeniz için bir <b>kullanıcı adına</b>,
    <b>kullanıcı parolasına</b> ve en önemlisi <b>root parolasına</b>
    ihtiyacınız olacaktır. Bu bilgileri mutlaka saklayın ve kaybetmeyin (Ama
    yine de ortalığa yazmayın! Güvenlik riski olabilir.)
    </p>

note: part 3 of 6
en: <p>
    If you are satisfied with the settings, select <b>next</b> in this dialog
    to <b><i>start the installation</i></b>. This initiates the actual
    installation: your hard disk will be prepared according to your
    selections, and the software will be installed.
    </p>
tr: <p>
    Ayarlar tamamlandıysa ve bu yapılandırmayı korumak istiyorsanız bu 
    pencerede bulunan <b>İleri</b> tuşuna <b><i>kuruluma başlamak üzere</i></b>
    tıklayın. Diskiniz yaptığınız seçime göre düzenlenecek ve tüm paketler
    kurulmaya başlanacaktır.</p>

note: part 4 of 6
en: <p>
    If you wish to change any of the settings, use <b>back</b> to move back
    to the respective dialog(s), change them accordingly and then use
    <b>next</b> to return to this screen again.
    </p>
tr: <p>
    Eğer ayarlardan herhangi birisini değiştirmek istiyorsanız <b>Geri</b>
    tuşunu kullanarak istediğiniz bir pencereye kadar gidin, değişiklikleri
    yapın ve tekrar bu pencereye geri dönün.
    </p>

note: part 5 of 6
en: <p>
    <b>Save the settings to a floppy disk</b> if you want to re-use these
    settings later.  Please use a fresh floppy disk - <em>not</em> the
    supplied SuSE "Boot disk" or the SuSE "Modules" disk. You might
    need these in the future.
    </p>
tr: <p>
    Ayarları daha sonra tekrar kullanacaksanız <b>Ayarları diskete kaydet</b> 
    seçeneğini aktifleştirin. Temiz ve daha önce kullanılmamış bir disketi
    bu işe ayırmalısınız.
    </p>

note: part 6 of 6
en: <p>
    If you wish to abort the installation entirely, select <b>Abort
    installation</b>.  You will lose all settings chosen so far,
    but your hard disk will remain untouched.
    </p>
    <br>
tr: <p>
    Eğer kurulumu tamamen kesmek ve tüm işlemlere yeniden başlamak istiyorsanız
    <b>Kurulumu durdur</b> seçeneğini işaretleyin. Şimdiye kadar yapılan
    tüm ayarlar silinecek, ancak diskinize dokunulmayacaktır.
    </p>
    <br>

note: screen title
en: Confirm installation
tr: Kurulumu onayla

en: Warning:
    
    YaST2 has all necessary information to install SuSE Linux.
    The installation will be done according to your
    selections made in the previous dialogs.
    To commit the installation, and all choices made
    so far, choose "yes".  Choose "no" to go back
    to the previous dialog.
    
    Start installation?
tr: Uyarı:
    
    YaST2, SuSE Linux kurmak için tüm bilgiye sahiptir.
    Kurulum, daha önce yaptığınız ayarlamalara göre 
    başlayacaktır. Kuruluma devam etmek için "evet",
    geriye dönüp ayarları değiştirmek için "hayır"
    tuşuna basınız.
    
    Kurulumu başlat?

note: all right, start installation *now*
en: &Yes - install
tr: &Evet - kur

note: Just for safety Yes/No MsgBox; default: Yes
en: The current configuration and settings will be saved
    on a floppy disk.  Please insert a formatted floppy.
    
    Write data to floppy disk now?
tr: Seçilmiş ayar bilgileri ve konfigürasyon bir diskete
    kaydedilecektir. Lütfen sürücüye temiz ve formatlanmış
    bir disket takınız
    
    Diskete bilgiler yazılsın mı?

note: msgbox data saved to floppy disk
en: Your settings have been written to floppy disk.
tr: Ayarlar diskete yazıldı.

en: Couldn't write your settings to the floppy.
    Please check to make sure that the floppy is
    formatted and that the write protection is removed.
tr: Diskete ayarlar yazdırılamadı.
    Disket formatlanmış yada yazma koruması açık olmasın?

en: Couldn't find a valid floppy disk.
    Are you sure, you've entered a floppy disk?
    Is the disk formatted and verified?
tr: Disket bulunamadı.
    Sürücüye bir disket yerleştirdiğinize emin misiniz?
    Disket formatlı mı?

note: Error msg
en: The root password could not be set!
    You won't be able to login!
tr: root parolası tanımlanmadı!
    Sisteme giremezsiniz!

note: Error msg
en: Couldn't write values to /etc/rc.config
tr: Gerekli değerler /etc/rc.config dosyasına yazılamadı

note: Error msg
en: Couldn't write values to /etc/rc.config.d/sendmail.rc.config
tr: Veriler /etc/rc.config.d/sendmail.rc.config dosyasına yazılamadı

note: Error msg
en: An error occurred during creation of the user login!
tr: Kullanıcı hesabı açılırken bir hata oluştu!

en: Now booting your system...
tr: Şimdi sistem tekrar açılıyor...

note: for s390:
en: Now shutting down your system.
    After shut down, you have to load the image anew,
    with the load address of your root dasd ...
tr: Şimdi sistem kapatılıyor.
    Kapatıldıktan sonra imgeyi root diskinizin yüklem
    adressi ile yeniden yüklemeniz gerek ...

note: message above radiobuttons (installation/update)
en: Please select
tr: Lütfen seçiniz

note: label for radiobutton 1, New installation
en: New &installation
tr: &Yeni kurulum yap

note: label for radiobutton 2, update
en: &Update an existing system
tr: &Eski sistemi güncelle

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>new installation</b> if there is no existing SuSE Linux
    system on your machine or if you want to completely replace an
    existing SuSE Linux system, abandoning all its configuration settings.
    </p>
tr: <p>
    Daha önce sistemde hiç SuSE Linux yoksa, ya da mevcut SuSE Linux'unuzu 
    tamamen silmek istiyorsanız yeni bir kurulum yapın.
    </p>

note: FIXME: Remove <br> in the above paragraph (changed paragraph order - ( <br> intentionally left right now to prevent all translations from breaking prior to the 7.0 release - sh@suse.de Jul 05, 2000)
en: <p>
    Select <b>update an existing system</b> to upgrade a SuSE Linux system
    already installed on your machine. This option will preserve
    configuration settings from your existing system whenever possible.
    </p>
tr: <p>
    SuSE Linux sistemini güncellemek için <b>Eski sistemi güncelle</b> 
    düğmesine tıklayın. Bu seçenek mevcut sistemi ayarlarıyla koruyacaktır. 
    </p>

note: screen title for installation method
en: Install SuSE Linux
tr: SuSE Linux kur

note: startup text, same as in installation.ycp
en: YaST2
    Initializing ...
tr: YaST2
    Başlatılıyor ...

note: label to progress bar for startup initialization
en: Checking system
tr: Sistem kontrol ediliyor

note: no storage controllers found, where are the hard disks attached ?
en: No hard disks could be found for installation
    Please check your hardware
tr: Sistemde disk bulunamadı. Lütfen
    donanımınızı kontrol ediniz.

en: Installation Logging
tr: Kurulum Kaydediliyor

en: Short info
tr: Kısa bilgi

note: e.g. `Richtext()
en: OK
tr: Tamam

en: Long info
tr: Detaylı bilgi

en: Would you like to see the installation logging ?
tr: Kurulum kayıtlarını görmek istermisiniz?

en: <p>
    Normally, this will take a couple of minutes. Please wait...
    </p>
    <p>
    <tt>SuSEconfig</tt> has to initialize your SuSE Linux system.  Depending on
    the CPU and the amount of memory, this process can take some time.
    </p>
    <br>
tr: <p>
    Normal olarak bu işlem bir kaç dakika alacak. Lütfen bekleyiniz. 
    </p>
    <p>
    <tt>SuSEconfig</tt> SuSE Linux sisteminizin ilk ayarlarını yapacak. 
    İşlemci ve bellek miktarına göre bu işlem bir süre alabilir.
    </p>
    <br>

en: Finishing the installation
tr: Kurulum bitiriliyor

en: You have to reboot your system 
     in order to activate the new kernel.
tr: Yeni çekirdeğin çalışması için sisteminizi
    yeniden başlatmanız gerekiyor.

note: somehow the graphical frontend failed and we're running in text mode. Inform the user about this fact.
en: Your computer doesn't fulfill all requirements to allow
    a graphical installation. Either you have less than 48 MB
    memory or the X server could not be started.
    
    As a fallback the text backend of YaST2 will guide you
    through the installation. Please note that this backend
    will offer the same functionality like the graphical one,
    but the screens will look different than in the manual.
tr: Sisteminiz grafik kurulum için gerekli donanımı
    sağlayamıyor.Sistem belleği 48 MB'nin altındaysa
    X server başlamaz.
    
    YaST2 metin tabanlı bir arayüzle kuruluma devam edecektir.
    Bu kurulum grafik kurulumla aynı özelliklere sahiptir,
    yalnız görüntüler kurulum kitabındakinden farklıdır.

note: "back" button: Return to the previous dialog
en: &Back
tr: &Geri

note: "next" button: Proceed to the next dialog
en: &Next
tr: &İleri

note: "OK" button for timeout message: Close popup dialog (i.e. confirm the message)
en: &OK
tr: &Tamam

note: Warning text for aborting an installation before anything is installed
en: If you abort the installation now,
    SuSE Linux will not be installed.
    Your hard disk will remain untouched.
tr: Eğer şimdi kurulumu keserseniz, 
    SuSE Linux kurulmayacaktır.
    Sabit diskiniz olduğu gibi kalacaktır.

note: "Stop" button for timeout message: Stop counting down (i.e. leave the popup message open without timeout)
en: &Stop
tr: &Dur

en: Welcome to YaST2 - the SuSE Linux
    installation / system administration program.
tr: SuSE Linux kurulum ve sistem yönetim 
    programı YaST2'ye hoşgeldiniz.

en: Select your language:
tr: Dil seçimini yapın:

note: Show a Wizardwindow with  that contents. Don't use the Id `next, `back, and `help helptext for language,keyboard,timezone screen
en: <p>
    Choose the <b>language</b> to be used during installation and for
    the installed system.
    </p>
tr: <p>
    Kurulum sırasında ve daha sonra kurulu sistem üzerinde kullanacağınız 
    dili seçiniz.
    </p>

en: <p>
    Select <b>next</b> to continue with the next dialog. If you wish to
    change your selections in a later dialog, you can use the <b>back</b>
    and <b>next</b> buttons to switch back and forth between the
    installation dialogs.
    </p>
tr: <p>
    <b>İleri</b> tuşuna basarak bir sonraki pencereye geçin. Pencereler 
    arasında <b>Geri</b> ve <b>İleri</b> tuşlarını kullanarak geçiş 
    yapabilirsiniz.
    </p>

en: <p>
    <b><i>Nothing will happen</i></b> to your computer until you confirm
    all your selections in the last installation dialog.
    </p>
    
    <p>
    You can select <b>Abort Installation</b> at any time to abort the
    installation process.
    </p>
    <br>
tr: <p>
    Son kurulum penceresine kadar sistemde <b><i>hiç bir değişiklik</i></b> 
    yapılmayacaktır.
    </p>
    
    <p>
    Kurulumdan çıkmak için <b>YaST2'den Çık</b> düğmesine tıklayabilirsiniz.
    </p>
    <br>

note: title for selection box 'mouse'
en: Please choose your mouse type from the list
tr: Lütfen listeden kullandığınız farenin tipini seçiniz

note: Push button to test the selected settings: starts the selected X server and 'xfine'
en: &Test
tr: &Dene

note: Help text for mouse settings dialog - START: The user chooses a mouse type (e.g. Logitech MouseMan, PS/2, Microsoft serial) from a list. He can apply the settings with a "Test" button or just leave this dialog with "next" (this will also apply the settings). Special care needs to be taken to explain
en: <p>
    YaST2 could not identify your mouse.
    Choose the <b>mouse type</b> attached to your computer.
    </p>
tr: <p>
    YaST2 kullandığınız farenin tipini algılayamadı.
    Listeden <b>fare türünü</b> seçmelisiniz.
    </p>

note: Help text - continued
en: <p>
    Use the arrow keys to select a mouse. If the selection bar does not
    move, hit the <b><i>Tab</i></b> key (maybe repeatedly) until it does.
    </p>
tr: <p>
    Fareyi seçmek için yön tuşlarını kullanın. Eğer seçenek çubuğu hareket 
    etmiyorsa, <b><i>Tab</i></b> tuşuna hareket edene kadar basın.
    </p>

note: Help text - continued
en: <p>
    Use the <b>Test</b> button to apply and test the selected settings.
    </p>
tr: <p>
    Seçilen ayarları <b>Dene</b> düğmesine tıklayarak deneyin.
    </p>

note: Help text - END
en: <p>
    If you select <b>None</b>, you have to use the keyboard as
    described in the manual.
    </p>
    <br>
tr: <p>
    Eğer <b>Hiçbiri</b> seçeneğini işaretlerseniz, klavyeyi kılavuzda
    belirtildiği şekilde kullanmanız gerekecektir.
    </p>
    <br>

en: Mouse configuration
tr: Fare ayarları

note: helptext (help1) reports packages will be installed or removed (module called in running system) help1 part 1 of 2
en: <p>
    On the first run, all additional selected software packages will be 
    installed.
    After that, packages marked for deletion in the previous dialog will be
    removed from your system.
    </p>
tr: <p>
    İlk çalıştırmada tüm seçilmiş ilave yazılım paketleri kurulacaktır
    Önceki pencerede silinmek üzere işaretlendikten sonra bu paketler 
    kurulumunuzdan kaldırılacaktır.
    </p>

note: help1 part 2 of 2
en: <p>
    The whole procedure may take some time. If you want to know more
    about the software coming with <b>SuSE Linux</b>
    don't hesitate to have a look at the <em>SuSE Support Database</em> 
    (http://sdb.suse.de)
    </p>
    <br>
tr: <p>
    Tüm kuruluş işlemleri biraz vakit alacaktır. Eğer <b>SuSE Linux</b>la 
    beraber gelen yazılımlar hakkında bilgilenmek istiyorsanız,
    <em>SuSE Destek Veritabanı</em>'na bakabilirsiniz. 
    (http://sdb.suse.de)
    </p>
    <br>

note: helptext (help2) reports packages will be installed help2 part 1 of 2
en: <p>
    The selected software will be installed.
    </p>
    
    <p>
    And if you're feeling bored watching this screen take the time to
    browse through appendix F of
    the manual; this appendix tries to answer <em>Frequently Asked
    Questions</em> (FAQ).
    </p>
tr: <p>
    Seçilen yazılımlar kurulacaktır.
    </p>
    
    <p>
    SuSE Destek Veritabanına(http://sdb.suse.de) mutlaka göz atmanızı öneririz.
    </p>
    <br>

note: help2 part 2 of 2
en: <p>
    Don't hesitate to have a look at the <em>SuSE Support Database</em> 
    (http://sdb.suse.de) if you want to know more about the
    software coming with <b>SuSE Linux</b>.
    </p>
    <br>
tr: <p>
    Eğer <b>SuSE Linux</b>la 
    beraber gelen yazılımlar hakkında bilgilenmek istiyorsanız,
    <em>SuSE Destek Veritabanı</em>'na bakabilirsiniz. 
    (http://sdb.suse.de)
    </p>
    <br>

note: Label for disk usage progress bar
en: Disk Usage
tr: Disk Kullanımı

note: inform user about installation or deinstallation progress, so the label have to be a common expression for how many packages are already worked trough (german: abgearbeitet)
en: %1 packages processed
tr: %1 paket kuruldu

note: warn user about exhausted diskspace during installation of packages this is a popup with options "continue" and "cancel"
en: Diskspace exhausted !
tr: Disk alanı bitti !

note: Continue button
en: C&ontinue
tr: &Devam

note: Cancel button
en: &Cancel
tr: &İptal

note: in case of cancel ask user if he really wants to quit installation
en: Do you really want
    to quit the installation?
tr: Gerçekten kurulumdan
    çıkmak istiyor musunuz?

note: Announce number of packages that will be installed
en: Installing %1 software packages
tr: %1 yazılım paketleri kuruluyor

en: RPM returned an error
tr: RPM hata verdi

en: The packager returned an unknown code
tr: Paketleyici bilinmeyen bir hata verdi

note: Announce number of packages that will be removed
en: Removing %1 packages
tr: %1 paket kaldırılıyor

note: Inform user about mount does not work
en: Could not find SuSE installation-directory.
tr: SuSE kurulum dizini bulunamıyor.

en: &CD installation
tr: &CD'den kur

en: Software Source Media
tr: Yazılım Kaynak Medyası

en: Select location of source
tr: Kaynakların yerini seçin

note: Radio button for installation from network
en: &Network
tr: &Ağ

note: Input field label for IP of server to install from for network installation
en: &IP address or name of server:
tr: Sunucunun &İP adresi veya ismi:

note: Input field label for (remote) directory for network installation
en: Directory on the &server:
tr: &Sunucu üzerindeki dizin:

note: Radio button for installation from local hard disk
en: &Harddisk
tr: &Sabitdisk

note: Input field label for local directory
en: &Directory:
tr: &Dizin:

note: help
en: <p>
    Software packages can be installed from CD, via
    Network or from harddisk. Even if you only want to remove
    some packages, YaST2 needs some information from the source media.</p>
    <p>
    <b>CD</b> installation always starts with the first CD;
    insert CD 1 before proceeding.
    </p>
tr: <p>
    Yazılım paketleri CD'den, Ağdan
    yada sabit diskten kurulabilir. Eğer sadece bazı yazılım paketlerini
    kaldırmak istiyorsanız, YaST2 kaynak medyadaki bazı bilgilere 
    ihtiyaç duyacaktır.</p>
    <p>
    <b>CD</b>'den kurulum daima 1.CD ile başlar;
    Başlamadan önce 1.CD'yi yerleştirin.
    </p>

note: help, continued
en: <p>
    <b>Harddisk</b> You can copy your SuSE CDs to the
    harddisk and use that source for installation.<br>
    Insert the pathname, where the contents of first
    CD is located, e.g. /usr/SuSE7-1/<b>CD1</b>
    </p>
tr: <p>
    <b>Sabitdisk</b> SuSE CD'lerini sabitdiskinize
    kopyalayıp kurulum için kullanabilirsiniz.<br>
    1.CD'yi kopyalamış olduğunuz alanı girin.
    /usr/SuSE7-1/<b>CD1</b> gibi.
    </p>

note: help, continued
en: <p>
    <b>Network</b> installation requires a working network connection
    (possibly you have to do YaST2 "Network/Base"
    configuration first). 
    Specify the directory where the packages of the first CD are
    located, e.g. /usr/SuSE7-1/<b>CD1</b>. Only the base path is
    required if packages are not split, e.g. /usr/full-i386.
    The directory must be listed in the file <i>/etc/exports</i>
    on NFS server.  
    </p>
tr: <p>
    <b>Ağ</b> kurulumu çalışan bir ağ bağlantısı gerektirir.
    (önce YaST2'de "Ağ/Temel" yapılandırmasını yapmış
    olmanız gerekir). 
    1.CD'deki paketlerin bulunduğu yolu belirtin
    /usr/SuSE7-1/<b>CD1</b> gibi. Paketler ayrık
    değilse sadece ana yol gereklidir. /usr/full-i386 gibi.
    Bu yol NFS sunucusunda <i>/etc/exports</i> dosyasına
    yazılmış olmalıdır.  
    </p>

en: &Save and Exit
tr: &Kaydet ve Çık

note: Abort - button label
en: &Abort
tr: &İptal

note: Button: install selected package
en: &Install
tr: &Kur

en: Do you want to save the settings and exit the dialog?
tr: Ayarları kaydedip çıkmak istiyormusunuz?

note: screen title for detailed software selection
en: Detailed Software Selection
tr: Ayrıntılı Yazılım Seçimi

note: Check box for installing all source code packages
en: &Install available sources
tr: &Mevcut kaynak kodlarını kur

en: Categories
tr: Kategoriler

en: %1 required disk space
tr: %1 disk alanı gerekli

en: &Commercial software...
tr: &Ticari yazılım...

en: Select &single packages...
tr: Tek &tek paket seçimi...

note: Explain additional software categories (E.g. Multimedia, Games, Development, ...). help part 1 of 3
en: <p>
    Select categories of software to install.
    </p>
    
    <p>
    The base system will always be installed. The software categories
    automatically include other system components as required,
    i.e. if you select a desktop like <i>KDE</i> or <i>GNOME</i>, the X
    Window System will automatically be installed.
    </p>
tr: <p>
    Kurulacak yazılım kategorilerini seçin.
    </p>
    
    <p>
    Temel sistem her zaman kurulacaktır. Yazılım kategorileri gerektiğinde 
    diğer sistem bileşenlerindeki programları da içerecektir, örneğin 
    <i>GNOME</i> ya da <i>KDE</i> gibi bir paketi seçerseniz mutlaka X Window 
    paketi de otomatik olarak yüklenir.
    </p>

note: help part 2 of 3
en: <p>
    Software categories may overlap, i.e. there may be software packages
    that belong to <i>Multimedia</i> as well as to <i>KDE</i>.
    That's why the required disk space is not displayed along with the
    categories - the total disk space required depends on the combination
    of selected categories.
    </p>
tr: <p>
    Yazılım kategorileri çakışabilir, bir başka deyişle aynı paket hem 
    <i>Çokluortam</i>, hem de <i>KDE</i> paketi içinde görünebilir. 
    Bu yüzden gereken sabit disk alanı kategorilerle görüntülenmedi
    gereken tüm sabit disk alanı seçilen kategorilerin kombinasyonuna
    bağlı.
    </p>

note: help part 3 of 3
en: <p>
    SuSE Linux comes with all the source code, so you have the option to
    <b>install available sources</b> for selected components.  Please
    note: Sources are not available for commercial software.
    </p>
    <br>
tr: <p>
    SuSE Linux tüm serbest kaynaklar koduyla birlikte gelmektedir, bu nedenle 
    <b>mevcut kaynak kodlarını kur</b> seçeneğini de işaretleme şansınız var. 
    Ancak ticari paketlerin kaynak kodları SuSE Linux ile birlikte gelmez.
    </p>
    <br>

note: Construct a popup like: +-----------------------------------------------+ | Partition / needs 200 KB more disk space.     | | Partition etc needs 40 MB more disk space.    | |                                               | | Please deselect some packages.                |
en: Partition "%1" needs %2 more disk space.
tr: "%1" disk bölümde %2 daha boş alana ihtiyaç var.

en: Please deselect some packages.
tr: Lütfen bazı paketlerin seçimini iptal edin.

note: ------------------------------------------------------------------------ Dialog title for software selection
en: Software Selection
tr: Yazılım Seçimi

note: Explain selectable system configurations but beware: some of the text in <b>'s, e.g. Default comes from the index file, translations must be consistent with po/index/index.??.po help text
en: <p>
    The SuSE Linux <b>Default</b> system is a good software
    selection for most users. You will not need to insert all of the CDs that 
    come with SuSE Linux for this selection. Additional software from the
    other CDs can always be installed later. 
    </p>
tr: <p>
    SuSE Linux'un <b>Öntanımlı</b> yapısı pek çok sistem için iyi bir seçimdir.
    Bunun için SuSE Linux ile birlikte gelen tüm CD'leri kullanmak zorunda 
    değilsiniz. Diğer CD'lerin içinden çıkan programları daha sonra da 
    kurma imkanınız var.
    </p>

en: <p>
    <b>Default with Office</b> extends this default system to include
    powerful graphical office applications.
    </p>
tr: <p>
    <b>Öntanımlı ve Ofis</b> Bu seçenekte öntanımlı sisteme
    güçlü grafik ofis yazılımları eklenmiştir.
    </p>

note: help part 3 of 4
en: <p>
    The <b>Minimal</b> system includes just the bare essentials necessary
    to safely run SuSE Linux. Please notice that this selection <b><i>does not include
    graphical desktop environments</i></b>, i.e. no X11, no KDE, no Gnome etc.
    Select this option as a base for your own custom selection, for
    dedicated server systems that don't need a graphical desktop or for
    systems that are short on disk space and/or memory.
    </p>
tr: <p>
    Temel sistem sadece SuSE Linux'u çalıştırmak için gerekli olan paketleri 
    içerir. Bu seçenekte grafik masaüstü ortamı (KDE, GNOME vb) <b>yoktur</b>. 
    Bellek ya da disk alanı yetersiz sistemler için önerilir.
    </p>

note: help text, continued
en: <p>
    <b>All packages</b> includes every software package that comes
    with SuSE  Linux except the sources. Please make sure you have a lot of
    disk space available when you select this option.
    </p>
    
    <p>
    For more control about what software to install select
    <b>Detailed selection</b>.
    </p>
    <br>
tr: <p>
    <b>Herşey</b> seçeneği SuSE ile birlikte gelen (kaynak kodları dışında)
    tüm paketleri sisteme kurar. Bu seçenek için diskinizde oldukça fazla yerin 
    olması gerektiğiniz unutmayın.
    </p>
    
    <p>
    Daha geniş bilgi için <B>Detaylı seçim</B> menüsüne girin.
    </p>
    <br>

note: Intermediate contents of the software selection screen
en: Reading package database...
tr: Paket veri tabanı okunuyor...

note: Display warning message
en: You have already chosen software from "Detailed selection".
    You will lose that selection if you change the basic selection.
tr: "Detaylı Seçim" bölümünden herhangi bir seçim yapmadınız
    Eğer temel seçime giderseniz yapılan seçimleri kaybedeceksiniz.

note: Frame caption for software selection
en: Software
tr: Yazılım

note: Frame caption for kernel selection
en: Kernel
tr: Çekirdek

en: Kernel 2.2.18
tr: Çekirdek 2.2.18

en: Kernel 2.4.0
tr: Çekirdek 2.4.0

note: Push button that will pop up the detailed software selection (e.g. Multimedia, Games, KDE, Gnome, ... - not the individual packages!)
en: &Detailed selection...
tr: &Ayrıntılı seçim...

note: yes/no question
en: Do you really want
    to reset your detailed selection?
tr: Ayrıntılı seçim işlemini
    yeniden yapmak istiyor musunuz?

note: Neither kernel was choosen, user must check either kernel 2.2 or kernel 2.4 or both.
en: Please choose a kernel to install
tr: Kurmak istediğiniz çekirdeği seçiniz

note: We need a short (about 25 characters) description for all following sets ( Linux Base System to List of all Packages ). Linux Base System (You need it!)
en: Linux Base System
tr: Linux Temel Sistemi

note: Programs that don't need X
en: Programs without X
tr: X kullanmayan programlar

note: ApplixWare Office
en: ApplixWare Office
tr: ApplixWare Ofis Paketi

note: Tools provided by Compaq
en: Compaq tools
tr: Compaq araçlar

note: Development (C, C++, Lisp, etc.)
en: Development (C, C++, Lisp)
tr: Geliştirme (C, C++, Lisp)

note: Documentation
en: Documentation
tr: Belgeler

note: Emulators
en: Emulators
tr: Emülatörler

note: Games and more
en: Games and more
tr: Oyunlar ve diğerleri

note: All about graphics
en: All about graphics
tr: Grafikle ilgili herşey

note: Amateur Radio (AX.25, CW, Logs, etc.)
en: Amateur Radio (AX.25, CW)
tr: Amatör radyo (AX.25, CW)

note: Korean packages
en: Korean packages
tr: Korece paketler

note: Japanese packages
en: Japanese packages
tr: Japonca paketler

note: KDE 2 Desktop
en: KDE 2 Desktop
tr: KDE 2 Masaüstü

note: K Desktop Environment
en: K Desktop Environment
tr: K Masaüstü Ortamı (KDE)

note: installable kernels
en: Installable kernels
tr: Kurulabilir çekirdekler

note: KDE alpha applications
en: KDE alpha applications
tr: KDE alfa uygulamaları

note: Network-Support (TCP/IP, UUCP, Mail, News)
en: Network (TCP/IP, UUCP)
tr: Ağ (TCP/IP, UUCP)

note: Commercial Software
en: Commercial Software
tr: Ticari paketler

note: Perl modules
en: Perl modules
tr: Perl modülleri

note: Security related software
en: Security
tr: Güvenlik

note: Components for a SGML system
en: Components for SGML
tr: SGML programları

note: Sound related stuff
en: Sound related stuff
tr: Sesle ilgili herşey

note: Spell checking utilities and databases
en: Dictionaries
tr: Sözlükler

note: SuSE internal Software
en: SuSE internal Software
tr: SuSE dahili yazılımları

note: TeX/LaTeX and applications
en: TeX/LaTeX and appl.
tr: TeX/LaTeX ve uygulamaları

note: Base X Window System - XFree86\tm 3.3
en: Base X Window System
tr: Temel X Window Sistemi

note: 3D stuff for X11 and console
en: 3D stuff for X11
tr: X için 3D programlar

note: X Applications
en: X Applications
tr: X uygulamaları

note: Development under X11
en: Development under X11
tr: X11 altında geliştirme

note: Several X Servers (XFree86\tm 3.3 and other)
en: X Servers (XFree86[tm]
tr: X sunucuları (XFree86[tm]

note: Window Manager and Desktop
en: Window Manager
tr: Pencere yöneticileri

note: YaST2 Components
en: YaST2 Components
tr: YaST2 Bileşenleri

note: Additional packets for SuSE Linux IMAP Server
en: SuSE IMAP Server
tr: SuSE IMAP sunucusu

note: Source packages
en: Source packages
tr: Kaynak kodları

note: All packages
en: List of all Packages
tr: Tüm paketlerin listesi

note: result of package search
en: Result of Search
tr: Arama Sonucu

en: Evaluate update-packages; One moment please...
tr: Güncelleme paketleri değerlendiriliyor;Bir dakika lütfen...

en: description not found
tr: Tanım bulunamadı

en: Notify
tr: Bilgi

en: Warning
tr: Uyarı

note: helptext in popup Searching for packages
en: <p>Enter a keyword for your package search.
    It is possible to put in only parts of a package name,
    e.g. searching all 3D packages with "3d".
    If you are looking for a term in package description, click on checkbox.
    The result of search is stored in set "z??".
    </p>
tr: <p>Paket aramak için anahtar kelime girin.
    Herhangi bir paketin adını girerek arama yapabilirsiniz,
    örneğin "3d" yazarak tüm 3D paketlerini arayabilirsiniz.
    Paket tanımındaki bir kelime için arama yapıyorsanız kutucuğu işaretleyin.
    Arama sonuçları "z??" saklanır.
    </p>

note: headline search popup
en: Searching for packages
tr: Paketler aranıyor

note: label for inputfield search keyword, term, phrase
en: Enter a search phrase
tr: Arama ifadesi girin

note: label checkbox search package descriptions
en: look into &descriptions
tr: &Tanımlara bak

note: label checkbox ignore upper/lower case
en: &ignore case
tr: &büyük/küçük harf ayrımı

en: &Search
tr: &Ara

note: Button: close dialog
en: &Close
tr: &Kapat

note: Notify popup informs the user about existing package dependencies. text part 11 is used in already installed system
en: Your existing installation
tr: Mevcut kurulumunuz

note: text part 12 is used when doing new installation
en: Your former selection
tr: Önceki seçiminiz

note: text part 2 of notify popup which informs that there are packages which conflict - or additional packages are needed. But normally this is not a problem and the user can go on with installation.
en: contains packages which
    interact or require additional packages.
    
    This is usually not a serious problem.
    
    - You may continue without thinking about that fact
    - or YaST2 will show the actual dependencies now.
tr: İlave paketlere gereken paketler var.
    
    Bu bir sorun değil
    
    -Siz bu durumu düşünmeden devam edebilirsiniz
    -yada YaST2 paket bağımlılıklarını şimdi  gösterecek.

en: &Continue
tr: &Devam

en: &Show dependencies
tr: &Bağımlıları göster

note: The user have to choose an additional package from a list of packages
en: Additional package required
tr: Ek paketlere gereksinim var

en: Package "%1" requires an additional package.
    Please select one from list below.
tr: "%1" paketinin ek paketlere ihtiyacı var.
    Lütfen listeden seçiniz.

note: This is the headline of popup "package1 interferes with other packages".
en: Package conflict
tr: Paket çakışması

note: packages should not be installed together
en: Package <b>%1</b> interferes with:<br>
tr: <b>%1</b> paketi bu paketle çakışıyor:

note: Popup text: User deselected the package before but it is an automatically needed one and it should be installed
en: 
    You wanted to deselect "%1" due to package
    conflicts. But nevertheless it is recommended
    to install the package because it is needed from
    other package(s).
    
    Do you want to install "%1"?
tr: 
    Paket çakışması nedeniyle "%1" paketini
    kurmak istemediniz, fakat bu pakete seçili diğer
    paketler ihtiyaç duyuyor. Kurmanız önerilir.
    
    "%1" peketini kurmak istiyormusunuz?

note: Popup text: additional packages should be installed
en: Additional package(s) needed, because
    other package(s) depend(s) on it/them.
tr: Diğer paketlerin ihtiyaç duyduğu
    ilave paketler gerekli.

en: Should YaST2 install this package(s)?
tr: YaST2 bu pakatleri kursun mu?

note: This are the column headers of a list with several packages. The user should choose a package from list.
en: Name
tr: İsim

note: more column headers
en: Description
tr: Tanım

note: Button: don't install a package from list
en: &Discard
tr: &Çıkart

en: Do you want to install "%1"?
tr: "%1" kurmak istiyormusunuz?

note: This are the buttons of popup "package1 interferes with other packages". Yes, install package1
en: &Install package
tr: Paketi &kur

note: Do not install package1
en: &No installation
tr: &Kurma

note: question to user: install the package?
en: Package "%1" may conflict with certain
    package(s) installed with it.
tr: "%1" paketi beraberinde kurulu paketlerle
    çakışabilir.

en: That means there could be unexpected
    side effects if the packages are installed together.
tr: Eğer bu paketler beraber kurulursa
    beklenmeyen yan etkiler oluşabilir.

note: package is already installed, give some more user informations
en: This package conflict cannot be resolved
    automatically.
tr: Paket çakışması otomatik olarak algılanamadı.

en: Normally the conflict doesn't cause a problem.
    You only need to manually delete unwanted packages
    if you notice any undesirable behavior.
tr: Normalde çakışma bir soruna yol açmaz.
    Eğer istenilmeyen bir durumla karşılaşırsanız
    istenmeyen paketleri kendiniz kaldırmayı deneyin.

note: Descriptions of lists for dialog Update follow. list1:  packages which must be manually checked
en: <p>This packages need a manual decision
    whether to do the update or not. The packages are signed with "m".
    Double click on line in list to select the package for update (the status
    will change to "u").</p>
tr: <p>"m" ile işaretli paketlerin güncellenmesi
    size bırakılmıştır.Güncellemek istediğiniz pakete çift tıklayın.
    (paket durumu "u" olacaktır).</p>

note: list2: containing packages selected for update
en: <p>The list shows all packages which were automatically
    selected for update as well as packages you manually
    decided to update. They are signed with "u".
    Double click on the package line to change its status to "i",
    i.e. do not update the package, retain the currently installed one.</p>
tr: <p>Liste otomatik olarak ve sizin seçiminizle oluşturulmuş
    güncellenecek paketlerin listesidir.
    Güncellenmek üzere "u" ile işaretlenmişlerdir.
    Güncellenmesini istemediğiniz paketin üstüne çift tıklayarak,
    işaretini "i" yaparak olduğu gibi bırakabilirsiniz.</p>

note: list 3: packages don't need an update
en: <p>It is not necessary (or not possible) to
    update these installed packages. Packages are signed with "i".
    Double clicking on a package changes its status to "u", if
    an update for the package is available.</p>
tr: <p>"i" ile işaretli paketleri güncellemek gerekmeyebilir
    (yada mümkün olmayabilir). Çift tıklayarak işaretini "u" 
    yapabilir ve güncel paket mevcutsa güncelleyebilirsiniz.</p>

note: The short description of the package set e.g. "dev", "x". Please keep it short, it's a column header ( up to 6 chars )
en: Set
tr: Seri

en: Package
tr: Paket

note: popup create partition: Frame description Start/End cylinder
en: Size
tr: Boy

en: Group
tr: Grup

note: title dialog Software Single Selection
en: Software Single Selection
tr: Tek Tek Yazılım Seçimi

note: title dialog Commercial Package Selection
en: Commercial Package Selection
tr: Ticari Paket Seçimi

note: title dialog post installation
en: Single Package Selection
tr: Tek tek Paket Seçimi

note: title dialog Update
en: Select packages to update
tr: Güncelleme

en: Old version
tr: Eski sürüm

en: New version
tr: Yeni sürüm

note: headline selection box package sets (the box isn't wide, please keep it short (up to 20 characters)
en: Please select a set
tr: Lütfen bir seri seçin

note: headline selection box packages belonging to selected set (up to 65 characters)
en: Please select or deselect a package with double click
tr: Lütfen çift tıklayarak bir paketi seçin ya da ayırın

en: Show group tags
tr: Grup başlıklarını göster

en: Partition
tr: Bölüm

en: Free space
tr: Boş alan

en: Required: %1
tr: Gerekli: %1

en: &Description
tr: &Tanım

en: &Apply
tr: &Uygula

note: push button
en: &Help
tr: &Yardım

note: marking a frame with 3 buttons representing 3 lists of packages
en: Classification of packages
tr: Paket sınıflandırması

note: user has to decide manually
en: &Manual selection
tr: &Elle seçim

note: packages are supposed to be updated
en: Selected for &Update
tr: &Güncelleme için seçilenler

note: packages will not be updated
en: &No Update
tr: Güncelleme &yapma

en: U&pdate all
tr: T&ümünü güncelle

en: Check &Installation
tr: Kurulumu &Kontrolet

en: "%1" is an automatically selected package,
    that means another package depends on it.
    
    Do you really want to deselect it?
tr: "%1" Bu paket otomatik olarak seçili, başka
    bir paket buna bağımlı demek.
    
    Gerçekten listeden ayırmak istiyor musunuz?

note: Message popup after package search came up without any matching result
en: No matching result found.
tr: Uyan bir sonuç yok

en: Everything OK with your installation.
    All required packages are installed,
    there are no package conflicts.
tr: Kurulumun herşeyi tamamdır
    Kurulumunuz için gerekli tüm paketler
    yüklendi.Paket çakışması yoktur.

en: No additional dependencies found.
    If you want to check your installation again,
    enter YaST2 Menu, Install/Remove packages
    after doing the UPDATE.
tr: İlave bağımlılar bulunamadı.
    Kurulumunuzu kontrol etmk istiyorsanız,
    güncellemeden sonra YaST2 menüsünde 
    Program Kur/Kaldıra girin.

note: helptext is splitted into components which are added to get the different text for single / pay / post install / update package selection help part1
en: <p>
    This dialog is divided into two sections: 
    
    on the left is a list with all available <b>package
    sets</b> and information about disk space. On the
    right is a list with <b>every package</b>
    belonging to the selected set. 
    </p>
tr: <p>
    Bu pencere iki bölüme ayrılmıştır: 
    
    Sol tarafta tüm paket serileri ile birlikte diskteki
    boş alan bilgisi yer alır, sağda ise seçilen seriye 
    ait olan tüm paketler bulunur.
    </p>

note: help part2
en: <p>
    With your basic selection <i>Minimal</i>,<i>Default</i>
    or <i>All packages</i> and your choice from
    categories <i>Multimedia</i>, <i>Games</i> and so on, a number
    of packages are already preselected.
    You now have the option to make your
    own decision about installing a particular
    package or not.
    YaST2 will show you the total <b>required space</b>
    for all selected packages and
    <b>free</b> space on every partition with
    each change. 
    </p>
tr: <p>
    <i>Temel</i>, <i>Öntanımlı</i> ya da <i>Herşey</i>i seçtikten 
    ya da serileri (KDE, oyunlar vb) seçtikten sonra bazı paketler 
    otomatik olarak seçileceklerdir.
    Şimdi istediğiniz bir paketi kurup kurmamakta özgürsünüz.
    YaST2 size gereken alan ile birlikte her disk bölümündeki 
    değişmeleri de gösterecektir.
    </p>

note: help part3
en: <p>
    How it works:
    </p>
    <p>
    <tt>1.</tt> Select a package set from the list on
    the left and YaST2 will show the corresponding
    packages with status information:
    </p>
    <p>
    <b>X</b> : package is selected for installation
    </p>
    <p>
    <b>_</b> : package is not selected
    </p>
    <p>
    <b>a</b> : YaST2 has automatically selected this
               package because another selected package
               depends on it
    </p>
tr: <p>
    Nasıl çalıştığına dair:
    </p>
    <p>
    <tt>1.</tt> Soldaki listeden paket serisini 
    seçtikten sonra YaST2 aşağıdaki bilgileri verir:
    </p>
    <p>
    <b>X</b> : Paket, kurulum için seçilmiştir
    </p>
    <p>
    <b>_</b> : Paket seçili değildir
    </p>
    <p>
    <b>a</b> : YaST2 bu paketi kurulum için otomatik
               olarak seçmiştir, çünkü başka bir paketin
               çalışması buna bağlıdır
    </p>

note: help part4
en: <p>
    <tt>2.</tt> To select an additional package for
    installation, double click on the corresponding line in the package
    list. You can also remove a selected package from the
    installation list.
    YaST2 will always check the dependencies, meaning that
    all needed packages will be automatically marked with
    an <b>a</b> and all unneeded packages will be deselected.
    </p>
tr: <p>
    <tt>2.</tt>İlave paket seçmek için üzerine çift
    tıklayın yada paketi seçip <b>Uygula</b> düğmesine basın
    Aynı zamanda seçili paketleri kurulum listesinden
    kaldırbilirsiniz.
    YaST2 paket bağımlılıklarını sürekli olarak
    kontrol edecektir, bir başka deyişle gerekli paketler
    <b>a</b> ile işaretlenecek ve gereksizler listeden.
    çıkartılacaktır.
    </p>

note: help part5 of 6
en: <p>
    <tt>3.</tt> For some packages you need at least one of
    several other packages. In this case, you can choose
    from a list in the <em>Additional package required</em> popup.
    Please note: the package shown in the popup is possibly
    not the selected one, but a package which was automatically
    selected for installation.
    
    On the other hand some packages cannot be installed together. They 
    are shown in the <em>Package conflict</em> popup and you
    can decide whether to install the package or not.
    </p>
tr: <p>
    <tt>3.</tt> Bazı paketler, çalışması için başka pakete 
    ihtiyaç duyabilir. Bu durumda bir pencere açılacak ve sizden
    ek paketlerin kurulması istenecektir.
    
    Bazı paketler aynı anda kurulamaz. Bunlar da <em>Paket 
    çakışması</em> adı altında belirtilir. 
    </p>

note: help part 6 of 6
en: <p>
    For a detailed description of each package
    press <b>Description</b> button.
    With button <b>Cancel</b> you will return to
    <b>Detailed Software Selection</b> without saving
    any of your choices, <b>OK</b> will save your selections.
    </p>
    <br>
tr: <p>
    Her paket hakkında detaylı bilgi almak için <b>Tanım</b>
    düğmesine tıklayın. <b>İptal</b> düğmesine basarsanız
    Detaylı Yazılım Seçimine geri döneceksiniz. <b>Tamam</b>
    ile kayıtlarınız kaydedilecektir.
    </p>
    <br>

note: title for popup with helptext
en: Help Software Single Selection
tr: Tek Tek Yazılım Seçim Yardımı

note: additional help pay selection
en: <p>
    Here you can choose which commercial packages should
     be installed.
    </p>
    <p>
    Warning: Not all packages are full-featured versions, some require a
    registration or license, some are time-limited.
    </p>
    <p>
    You can select or deselect a package by clicking on its corresponding line.
    </p>
    <p> The packages are shown with status information:
    </p>
    <p>
    <b>X</b> : package is selected for installation
    </p>
    <p>
    <b>_</b> : package is not selected
    </p>
    <p>
    <b>a</b> : YaST2 has automatically selected this
               package because another selected package
               depends on it
    </p>
tr: <p>
    Burada kurulmasını istediğiniz ticari paketi
    seçebilirsiniz.
    </p>
    <p>
    Uyarı: Paketlerin hepsi tam-özellikli sürüm değil, bazıları kayıt 
    yada lisans gerektiriyor, bazıları zamanla sınırlı.
    </p>
    <p>
    İlişkin satırda tıklıyarak bir paketi seçebilir yada iptal edebilirsiniz.
    </p>
    <p> Paketler durum bilgisi ile gösterilir:
    </p>
    <p>
    <b>X</b> : Paket, kurulum için seçilmiştir
    </p>
    <p>
    <b>_</b> : Paket seçili değildir
    </p>
    <p>
    <b>a</b> : YaST2 bu paketi kurulum için otomatik
               olarak seçmiştir, çünkü başka bir paketin
               çalışması buna bağlıdır
    </p>

note: title for popup with help text
en: Help Commercial Package Selection
tr: Ticari Paket Seçim Yardımı

note: additional help for post install
en: <p>
    You have the possibility to install additional
    packages or to delete installed ones.
    Please be careful when deleting packages and always
    pay attention to <em>Warning</em> popups.
    Do not remove Linux Base System packages ( set 'a' ).
    </p>
tr: <p>
    Her zaman ilave paket kurma yada kurulu olan
    paketi kaldırma hakkına sahipsiniz.
    Lütfen paket silerken dikkatli olun ve
    <em>Uyarı</em> pencerelerini muhakkak okuyun
    ( set 'a' )'daki Temel Linux Sistem paketini silmeyin.
    </p>

note: additional help for post install
en: <p>
    <b>i</b> : package is installed
    </p>
    <p>
    <b>d</b> : package will be deleted 
    </p>
tr: <p>
    <b>i</b> : paket kuruldu
    </p>
    <p>
    <b>d</b> : paket silinecek 
    </p>

note: additional help for post install
en: <p>
    <tt>2.</tt> To select an unmarked package for
    installation double click on corresponding line or
    select line and use the <b>Apply</b> Button or
    shortcut. YaST2 will automatically select
    additional needed packages.
    You can also remove already installed packages
    from your system ( they will be marked for
    deleting ).
    </p>
tr: <p>
    <tt>2.</tt> Bir paketi seçmek için üzerine çift
    tıklayın yada paketi seçip
    <b>Uygula</b> düğmesine veya kısa yoluna basın
    YaST2 ihtiyaç duyulan diğer paketleri otomatik
    olarak kuracaktır.
    Her zaman silmek istediğiniz bir paketi 
    silebilirsiniz ( Silinmek üzere işaretlemek
    gerekir ).
    </p>

note: additional help for post install
en: <p>
    For a detailed description of each package
    press the <b>Description</b> button.
    With the <b>Cancel</b> button you will return to
    <b>Detailed Software Selection</b> without saving
    any of your choices, <b>OK</b> will save your selections.
    </p>
    <br>
tr: <p>
    Her paket hakkında detaylı bilgi almak için <b>Tanım</b>
    düğmesine tıklayın. <b>İptal</b> düğmesine basarsanız
    Detaylı Yazılım Seçimine geri döneceksiniz. <b>Tamam</b>
    ile kayıtlarınız kaydedilecektir.
    </p>
    <br>

note: title for popup with help text
en: Help Single Package Selection
tr: Ticari Paket Seçim Yardımı

note: additional help for update
en: <p>
    YaST2 Single Update Selection shows 3 lists of packages.
    </p>
    <p>
    <b>"m"</b>: these packages should be checked manually
    whether to do the update or not. Double click once to
    change the status to "u" (update the package), double
    click again to get status "i" (retain the installed one).
    </p>
tr: <p>
    YaST2 Tek tek günceleleme seçimi 3 paket listesi gösterir.
    </p>
    <p>
    <b>"m"</b>: bu paketler güncellenmek üzere tarfınızdan
     kontrol edilmelidir. Çift tıklayarak durumunu "u" 
    (paketi güncelle) yada "i" (olduğu gibi bırak).
    yapabilirsiniz.
    </p>

en: <p>
    <b>"u"</b>: all packages automatically selected for update
    (newer version is available) and packages for which it was
    manually decided to do the update.
    </p>
    <p>
    <b>"i"</b>: contains installed packages which
    don't need to be updated (already up to date) and
    packages for which a newer version is not available.
    </p>
tr: <p>
    <b>"u"</b>: Tüm paketler otamatik olarak 
    güncellenecektir. (Yeni sürümleri mevcut)
    </p>
    <p>
    <b>"i"</b>: kurulu paketlerdir.
    yeni sürümleri yoktur ve güncellenmesi gerekmez.
    </p>

en: <p>
    Press button <b>Cancel</b> to exit the dialog without
    saving any of your choices. <b>OK</b> will start the update.
    </p>
tr: <p>
    <b>İptal</b> düğmesine basarak değişiklikleri
    kaydetmeden çıkabilirsiniz. <b>Tamam</b> güncellemeyi başlatır.
    </p>

note: title for popup with help text
en: Help Select Packages to update
tr: Seçilmiş paketlerin güncellemesine yardım

note: Warning popup if user pressed Cancel
en: Your individual selection of packages and any of
    your choices will be lost when exiting with Cancel!
    
    Do you really want to exit?
tr: İptal ile çıkmanız durumunda kişisel seçiminiz olan
    paketler ve diğer tüm seçimleriniz geçersiz olacaktır.
    
    Çıkmak istediğinize eminmisiniz?

en: Show &details
tr: Ayrıntıları &göster

note: inform user that currently inserted CD has other release number than CD 1 (all CDs must be from same set)
en: CD %1 has different release number than CD 1.
    Please insert appropriate CD.
tr: CD %1  CD 1 in sürümünden farklı bir CD.
    Lütfen doğru CD'yi takın.

note: Dialog, sentence 4 of 3 `Left(`Label(_("Do you want to use it for your system?"))),
en: &Skip
tr: &Geç

note: advise user to insert the right CD
en: Please insert CD %1.
tr: Lütfen %1 CD'sini takınız.

note: inform user "something is wrong" with mounting CD-ROM or NFS directory
en: Could not mount source media.<br>
tr: Kaynak medya bağlanamadı.<br>

note: inform user about current CD
en: %1
    Currently CD %2 is inserted.
tr: %1
    Halen CD %2 sürücüde.

en: %1
    Currently directory with packages from CD %2 is mounted.
tr: %1
    Halen CD %2 paketlerinin bulunduğu dizin bağlı durumda.

en: Source media could not be mounted correctly.
    Please insert CD with appropriate number.
tr: Kaynak medya doğru olarak bağlanamadı.
    Lütfen istenen CD'yi takınız.

en: &Eject
tr: CD'yi &çıkart

note: column description, if disk space is not known
en: unknown
tr: bilinmiyor

en: The mount point is already in use, please choose another moint point
tr: Bağlantı noktası kullanımda, başka bir bağlantı noktası seçin

en: You cannot use one of the following mountpoints:
    /proc, /dev, /mnt, var/adm/mnt, /lost+found
tr: Aşağıdaki bağlantı noktalarını kullanamazsınız:
    /proc, /dev, /mnt, var/adm/mnt, /lost+found

en: Your mountpoint must start with a "/"
tr: Bağlantı noktası "/" ile başlamalıdır.

note: popup create partition: here you choose the type of the filesystem/ Data with  ReiserFS/  Data with Ext2 or / Swap
en: Data with &ReiserFS
tr: &ReiserFS verisi

note: popup create partition: here you choose the type of the filesystem/ Data with  ReiserFS/  Data with Ext2 or / Swap
en: Data with &Ext2
tr: &Ext2 verisi

note: popup create partition: Type of Filesystem: Linux Swap
en: &Swap
tr: &Takas

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// Main Dialog for editing and creation of partitions /////////////////////////////////////////////////////////// Now create "main" dialog with all elements needed - first  create all elements, - second choose th
en: Type
tr: Tip

note: popup create partition: frame description "Format partition or not"
en: 2:Format
tr: 2:Biçimlendir

note: popup create partition: Dont format partition
en: Do &not format
tr: &Biçimlendirme

note: popup create partition: Format partition (Vocative)
en: &Format
tr: &Biçimlendir

note: popup create partition: frame description Choose Mountpoint
en: Mount Point
tr: Bağlantı Noktası

note: popup create partition: Description Input field
en: S&tart cylinder:
tr: &Başlangıç silindiri:

en: Your partition is too small to use ReiserFS!
    ReiserFS is a journaling filesystem which requires
    at least 30 MB space for the journal alone.
    Please use ReiserFS with larger partitions.
tr: Disk bölümünüz ReiserFS kullanmak için çok küçük!
    ReiserFS'i sadece büyük disk bölümlerinde kullanınız.

en: Wrong input for the start of the partition, 
    you must must enter the start cylinder (e.g. 77).
tr: Başlangıç silindir sayısı için hatalı giriş yapıldı.
    lütfen yeniden giriniz.

en: The start cylinder is not valid. Please try again
tr: Başlangıç silindir sayısı geçersiz, tekrar deneyin

en: Wrong input for the end of the partition.
    
    Enter the end cylinder (e.g. 77) or an offset (e.g.+122)
    Or specify the size of the partition directly (e.g. +100M or 1.8GB )
tr: Bitiş silindir sayısı için hatalı giriş yapıldı.
    
    Silindir bitiş numarasını doğrudan verebilir (örn. 77), ekleme 
    yapabilir (örn. +122), ya da disk bölümü boyunu tanımlayabilirsiniz 
    (örn. +100Mb ya da +1.2GB)

note: //////////////// STEP E ////////////////////////////////////////////////
en: CAUTION: The value of the end cylinder was not valid. 
    YaST2 has automatically inserted the maximum 
    possible value
tr: Dikkat: Silindir bitiş sayısı geçersiz.
    YaST2 bunun yerine mümkün olan en büyük değeri girdi.

en: Caution: You have changed the start/end cylinders.
    Please make sure that all logical partitions 
    fit into this new extended partition.
tr: Dikkat: Başlangıç ve bitiş silindir sayılarını değiştirdiniz.
    Tüm mantıksal bölümlerin bu yeni bölüm içine sığdığına emin olun.

note: popup edit existing partition: Selection "Format"
en: Format with &ReiserFS
tr: &ReiserFS ile biçimlendir

note: popup edit existing partition: Selection "Format"
en: Format with &Ext2
tr: &Ext2 ile biçimlendir

en: Format &Swap
tr: &Takas alanını biçimlendir

note: popup edit existing partition: Description
en: Type of filesystem:
tr: Dosya sistemi türü:

note: popup edit existing partition: Description
en: 
    Start cylinder:
tr: 
    Başlangıç silindiri:

note: popup edit existing partition: Description
en: 
    End cylinder:
tr: 
    Bitiş silindiri:

note: popup edit existing partition: Description to  edit Mount Point
en: &Mount Point:
tr: &Bağlantı Noktası:

en: You have entered an invalid mountpoint. A swap partition may have only
    two mountpoints.
     - If you leave this field empty, the swap partition will NOT be used.
     - The entry "swap" means, that the swap partition will be used.
tr: Geçersiz bir bağlantı noktası verdiniz. Bir takas alanı için sadece 
    iki bağlantı noktasına izin verilir.
     - Eğer bu alanı boş bırakırsanız takas disk bölümü kullanılMAyacaktır.
     - Eğer bu alanda "takas" bilgisi var ise takas disk bölümü kullanılır.

en: On which disk do you want to create the partition?
tr: Bu bölümü hangi disk üzerinde yaratmak istiyorsunuz?

en: &Primary partition
tr: &Birincil bölüm

en: &Logical partition
tr: &Mantıksal bölüm

en: &Extended partition
tr: &Genişletilmiş bölüm

en: Which type of partition do you want to create?
tr: Ne tür bir disk bölümü yaratmak istiyorsunuz?

en: No extended partition exists.
tr: Genişletilmiş bölüm yok.

en: There already exist four primary/extended partitions.
tr: Zaten 4 tane birincil/genişletilmiş bölüm var.

en: No space is left in the extended partition.
tr: Genişletilmiş bölümde yer kalmadı.

en: Too many logical drives already exist .
tr: Çok fazla mantıksal bölüm var.

en: No space remaining
tr: Diskte yer kalmadı

en: An extended partition already exists
tr: Genişletilmiş bir bölüm zaten var

en: Primary partition creation: Is possible
tr: Birincil bölüm yaratmak olanaksız

note: example "No primary partition: No space left"
en: No primary partition:
tr: Birincil bölüm yaratılmadı:

en: Logical  partition creation: Is possible
tr: Mantıksal bölüm yaratmak olanaksız

note: example "No logical partition: No space left
en: No logical- partition:
tr: Mantıksal bölüm yaratılmadı:

en: Extendend partition creation: Is possible
tr: Genişletilmiş bölüm yaratmak olanaksız

note: example "No extended partition: No space left
en: No extended partition:
tr: Genişletilmiş bölüm yaratılamadı:

en: Caution: This disk has pdisk partitions
    
    There is nothing wrong with that, but at the moment YaST2 cannot
    delete these partitions. It can only mount pdisk partitions.
    To delete pdisk partitions, switch to a virtual console and
    delete those partitions manually.
tr: Dikkat: Disk üzerinde bir pdisk bölümü var. 
    
    YaST2 şu and bu bölümü silemez, sadece bağlayabilir.
    Bu pdisk bölümünü silmek için bir terminal ekranı açıp
    elle silmeyi deneyin.

en: Caution: This disk has pdisk partitions
    
    There is nothing wrong with that, but at the moment YaST2 cannot
    create these partitions. It can only mount pdisk partitions.
    To create new pdisk partitions, switch to a virtual console and
    create those partitions manually.
    
    The other way is to use an empty disk, without any partitions.
    Then YaST2 can also create and delete partitions.
tr: Dikkat: Disk üzerinde bir pdisk bölümü var. 
    
    YaST2 şu and bu bölümü oluşturamaz, sadece bağlayabilir.
    Yeni bir pdisk bölümünü oluşturmak için bir terminal ekranı açıp
    elle oluşturmayı deneyin deneyin.
    
    Ya da YaST2'nin üzerinde bölüm oluşturup şilebileceği boş
    bir disk kullanın.

note: Column header
en: Device
tr: Aygıt

note: Column header
en: Id
tr: İD

note: Column header: minimum = 5 characters   fill with space if needed
en: Start
tr: Başlangıç

note: Column header: minimum = 4 characters   fill with space if needed
en: End
tr: Bitiş

note: Column header: centered / minimum = 11 characters /  fill with space if needed
en:      Size
tr:      Boy

note: Column header: centered / minimum = 7 characters /  fill with space if needed
en:  Mount
tr:  Bağl. nok.

note: main dialog: Button Create partition
en: &Create
tr: &Yarat

note: main dialog: Button Delete partition
en: &Delete
tr: &Sil

note: main dialog: Button Edit partition
en: &Edit
tr: &Düzenle

note: main dialog: Button Reset current changes and then read partition table
en: &Reset and Re-Read
tr: &Sıfırla ve Yeniden Oku

note: Main dialog: Header
en: Expert Partitioner
tr: Uzman Bölümlendirici

en: It is not possible, to create a partition on %1
tr: %1 üzerinde yeni bölüm yaratmak olanaksız

en: It is not possible to create a partition on %1
    
    %2
tr: %1 üzerinde yeni bölüm yaratmak olanaksız
    
    %2

note: %1 and %3 are not neccecary anymore, dur to the translation, i have not changed it. Popup Create Partition: Description of partition %1 and %3 are free space,  %2 is for example "/dev/hda3"
en: %1 Create a primary partition on %2 %3
tr: %1 %2 üzerinde birincil bölüm yarat %3

note: Popup Create Partition: Description of partition %1 and %3 are many spaces,  %2 is for example "/dev/hda3"
en: %1 Create an extended partition on %2 %3
tr: %2 %3 üzerinde genişletilmiş bir bölüm yarat %1

note: Popup Create Partition: Description of partition %1 and %3 are many spaces,  %2 is for example "/dev/hda3"
en: %1 Create a logical partition on %2 %3
tr: %1 Oluştur %2 %3 üzerinde bir mantıksal bölüm

note: %1 is a disk device, example: You have selected the disk /dev/hda, but can only edit a partition like /dev/hda11, /dev/hda2,
en: 
     You have selected the disk %1, but you can 
      only edit a partition like %11, %12, ...
tr: 
     %1 diskini seçtiniz, ancak sadece 
      %11, %12 gibi bir bölümü düzenleyebilirsiniz ...

en: Partition 3 "Whole Disk" is not changeable
tr: Bölüm 3 "Tüm Disk" değiştirilebilir değil

note: ////////////////////////////////////////////////////////////// header of the Dialog Create a partition
en: Edit an extended partition
tr: Genişletilmiş bölüm bilgisini düzenle

en: An already existing extended partition cannot be changed!
    You must delete this partition and then create a new one with the new parameters.
    All data in this partition will be LOST!
tr: Mevcut durumdaki genişletilmiş bölüm değiştirilemez! Bu bölüm önce
    silinmeli, ardından yeni parametrelerle tekrar yaratılmalıdır.
    Bölümdeki tüm veriler SİLİNECEKTİR!

note: //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// header of the Dialog Create a partition
en: Edit an already existing partition
tr:  Mevcut bir disk bölümünü düzenle

note: ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// header of the Dialog Create a partition
en: Edit a partition
tr: Disk bölümü düzenle

note: No line is selcted:
en: To edit a partition, you have to select one in the main dialog
tr: Ana pencereden bir disk bölümünü seçmelisiniz

en: 
     You have selected the disk %1, but can 
      only delete a partition like %11, %12, ...
tr: 
     %1 diskini seçtiniz, ancak sadece 
      %11, %12 gibi bir bölümü silebilirsiniz ...

en: Do you really want to reread the partiton table?
    All current changes will be lost!
tr: Bölümlendirme tablosunu tekrar okumak istiyor musunuz?
    Tüm değişiklikler kaybolacaktır!

note: Label above progress bar that indicates windows partition resizing progress. This text will be replaced with the current values for each partition to be resized (device and new size).
en: Resizing...
tr: Tekrar boyutlandırılıyor

note: Caption above scrolled window that contains directories currently processed
en: Directories:
tr: Dizinler:

note: Caption above scrolled window for errors/warnings
en: Diagnostic output:
tr: Kontrol sonucu:

note: ... help text
en: <p>
    Please stand by while your Windows partition is being resized.
    </p>
tr: <p>
    Windows bölümü yeniden boyutlandırılırken lütfen bekleyiniz.
    </p>

note: help text, continued
en: 
    <p>
    Depending on the size of your partition and your processor speed, this	action
    might take some time. Often, the progress meter doesn't show a linear progress;
    even if it stops sometimes, please be patient: The resizing tool has to perform
    various actions. When the directory tree on your partition is reorganized you
    can follow this process in the directory window.
    </p>
tr: 
    <p>
    İşlemci gücüne ve kurulum yapılan paketlerin boyuna göre bu işlem 
    bir kaç dakika sürebilir. Lütfen sabırlı olunuz :-) 
    </p>

note: help text, continued
en: 
    <p>
    If the resizing tool delivers any diagnostic messages, these are displayed 
    in
    the diagnostics window.
    </p>
tr: 
    <p>
    Boyutlandırma aracı  kontrol mesajları yayınlarsa, bunlar 
    kontrol penceresinde gösterilecektir.
    </p>

note: Set the dialog header
en: Resizing the Windows partition
tr: Windows bölümü yeniden boyutlandırılıyor.

note: set initial message in diagnostic window to indicate that everything is alright up to now.
en: Everything OK so far.
tr: Herşey hazır.

note: fake the string saying which partition is resized to which size
en: Resizing /dev/sda1 to 2000 MB
tr: /dev/sda1  2000 MB'a boyutlandırılıyor

en: An internal error has occured!
tr: Bir iç hata oluştu!

note: An internal error has occured. Tell the user that he should terminate the installation now with a hard disk not yet altered.
en: An internal error has occured!
    
    Shrinking your Windows partition in the course of the
    installation is impossible. Your hard disk has not been
    altered yet.
    
    Please abort the installation now and shrink your
    Windows partition by other means.
tr: Bir iç hata oluştu!
    Windows bölümünüz küçültülemiyor.
    Diskinizde kurulum için yeterli alan yok
    
    Kurulumu kesin ve Windows bölümünüzü
    küçültün.

note: Everything is OK --> actually do it. Change Header of progress bar to indicate the current situation. %1 will be replaced with the current device_name. %2 with the new size in MB.
en: Resizing %1 to %2 MB
tr: %1 %2 MB'ta boyutlandırılıyor.

note: inform the user that resizing was successful
en: Your Windows partition has been resized successfully.
tr: Windows bölümünüz düzgün olarak boyutlandırıldı.

en: An error with respect to resizing has occured!
tr: Boyutlandırmaya bağlı olarak bir hata oluştu!

note: An error during resizing has occured. Tell the user that he should abort the installation and check his windows partition after booting windows.
en: An error with respect to resizing has occured!
    
    Shrinking your Windows partition was not successful.
    The partition has probably not been altered yet.
    
    Please abort the installation now to reboot Windows.
    Check your Windows partition and possibly shrink it
    by other means.
tr: Boyutlandırmaya bağlı olarak bir hata oluştu!
    Windows bölümünüz küçültülemiyor.
    Diskinizde kurulum için yeterli alan yok
    
    Kurulumu kesin. Bilgisayarı Windowstan açarak.
    Windows bölümünüzü kontrol edip tekrar küçültmeye 
    çalışın.

en: *** Hallo Beta-Tester! ***
    
    Die Partitions-Situation auf diesem Rechner ist interessant.
    
    Bitte schreibt die Partitionstabelle in eine Datei (dd) und
    leitet die Ausgabe von fdisk -l in eine Datei.
    
    Sendet dann bitte beide Dateien an kkaempf@suse.de.
tr: *** Merhaba Beta-Deneyicileri! ***Bu makinedeki Bölümlendirme-Durumu ilginçtir.
    
    Lütfen Bölümlendirme Tablosunu bir veri dosyasına (dd) yazın
    ve fdisk -l emrin çıkışını bir dosyaya iletin.
    Bu iki dosyayı sonra lütfen kkaempf@suse.de ye gönderin.

note: html-format advise the user to wait for completion part 1 of 2
en: <p>
    Please wait while your hard disk is prepared for installation...
    </p>
    <br>
tr: <p>
    Disk düzenlemesi yapılırken lütfen bekleyiniz...
    </p>
    <br>

note: part 2 of 2
en: <p>
    Depending on the size of your hard disk and your processor speed, this	action
    might take some time.  5 minutes are not unsual for disks larger than 4 GB.  
    Often, the progress meter doesn't show a linear progress; even if it looks 
    slow near the end ("95 %"), please be patient: the formatting	tool has to 
    perform various checks. </p><br>
tr: <p>
    İşlemci gücüne ve kurulum yapılan paketlerin boyuna göre bu işlem 
    bir kaç dakika sürebilir. Lütfen sabırlı olunuz :-) 
    </p><br>

note: hard disk will be made ready for installing Linux
en: Preparing Your Harddisk
tr: Sabit Disk Düzenleniyor

en: The disk has an unsupported partition table
    Please re-partition disk %1
tr: Diskte desteklenmeyen bir bölümlendirme tablosu
    var. %1 diskini yeniden bölümlendirin.

en: Couldn't setup swap partition %1
tr: %1 takas alanı yaratılamadı

en: Formatting %1 as %2
tr: %1, %2 olarak biçimlendiriliyor

en: &Shrink Windows
tr: Widowsu &Küçült

note: Tell the user about the consequences of deleting his windows. Ask him if he really wants to do it
en: You decided to delete your Windows partition completely.
    
    All data on this partition will be lost irreversibly later in
    the installation.
    
    Are you sure you want to delete your Windows partition?
tr: Windows bölümünü tamamen silmeye karar verdiniz.
    
    Bu bölümdeki bilgilere birdaha ulaşılamayacaktır.
    
    Windows bölümünü silmek istediğinize eminmisiniz??

en: &Delete Windows
tr: Windowsu &Sil

note: user must mark partitions for deletion. This must start with the highest numbered partition since we can't install 'in the middle'
en: You must start your selection with the highest numbered partition.
tr: Seçime en yüksek değerli disk bölümünden başlamalısınız.

note: consistency check: a condition for the installation is not fullfilled this condition is described within the reason
en: The selected partitions are not contiguous.
tr: Seçilen disk bölümleri sıralı değil.

note: consistency check: a condition for the installation is not fullfilled this condition is described within the reason
en: There are too many partitions left in order to create the required partitions for Linux.
tr: Linux için gerekli disk bölümlerini oluşturmak için geriye çok fazla disk bölümü kaldı.

note: consistency check: a condition for the installation is not fullfilled this condition is described within the reason
en: The selected partitions are not big enough to contain a minimal installation.
tr: Seçilen disk bölümleri temel kurulum için yeterli büyüklükte değiller.

en: Your partition table on %1 is corrupt. 
    To fix your partition table, you have to save your data and delete the partition table.
    
    Now you have to abort the installation
tr: %1'deki bölüm tablosu kayıp. 
    Bölüm tablosu oluşturmak için, bilgilerinizi kaydedip bölüm tablosunu silin.
    
    Şimdi kurulumdan çıkmak zorundasınız.

note: Check box for expert partitioning mode rather than just selecting one of the hard disks and use a standard partitioning scheme
en: &Custom partitioning - for experts
tr: &Özel bölümlendirme - uzmanlar için

note: This dialog selects the target disk for the installation. Below this label, all targets are listed that can be used as installation target
en: Choose a hard disk
tr: Bir sabit disk seçiniz

note: normally the target is located on hard disks. Here no hard disks can be found. YaST2 cannot install - now the fallback YaST must be used
en: No disks found, please use the update CD for installation.
tr: Disk bulunamadı. Lütfen kurulum için güncelleme CD'sini kullanınız.

note: There are several hard disks found. Linux is completely installed on one hard disk - this selection is done here "Preparing Hard Disk - Step 1" is the description of the dialog what to do while the following locale is the help description help part 1 of 3
en: <p>
    All hard disks that have been automatically detected on your system
    are shown here. Please select the hard disk to install SuSE Linux on.
    </p>
tr: <p>
    Sistemde bulunan ve otomatik olarak tanımlanan tüm sabit diskler burada
    gösteriliyor. SuSE Linux'u kuracağınız sabit diski belirleyin.
    </p>

note: help part 2 of 3
en: 
    <p>
    Under certain conditions not all of your hard disks can be
    auto-detected properly. If you wish to install SuSE Linux on such a
    hard disk, you might want to use <b>YaST1</b> as described in the manual.
    </p>
tr: 
    <p>
    Bazı durumlarda tüm sabit diskler doğru olarak bulunamaz. Eğer böyle bir
    disk üzerine SuSE Linux'u kuracaksanız, kılavuzda anlatıldığı şekilde
    <b>YaST1</b> programını kullanmanız tavsiye edilir.
    </p>

note: help part 3 of 3
en: 
    <p>
    For experts, there is the <b>custom partitioning</b> option for full
    control of partitioning your hard disk(s) and assigning
    partitions to your SuSE Linux installation.
    </p>
    <br>
tr: 
    <p>
    Uzmanlar için <b>Özel bölümlendirme</b> seçeneği de mevcuttur. Bu seçenek
    yardımıyla disk bölümlendirmesi yaparken detaylı bir kontrol mekanizması
    sağlanabilir.
    </p>
    <br>

note: first step of hd prepare, select a single disk or "expert" partitioning
en: Preparing Hard Disk - Step 1
tr: Adım 1: Sabit Disk Düzenleniyor

note: The Windows partition has not enough free space for Linux. Tell the user the needed amount of free space and that he should terminate the installation now.
en: An error has occured!
    
    Your Windows partition has not enough free space for
    the SuSE Linux minimum installation.
    
    If you want to install Linux anyway please boot Windows
    and uninstall some applications or delete some data.
    
    You need at least %1 megabytes of free space on the
    Windows device including Windows work space and
    space for SuSE Linux.
tr: Bir hata oluştu!
    
    Windows bölümünüz SuSE Linux kurulumu için
    yeterli boş alana sahip değil.
    
    Eğer mutlaka Linux kurmayı istiyorsanız sistemi
    Windowstan açıp bazı uygulamaları silin.
    
    Windowsun bulunduğu aygıtta Windows dahil olmak
    üzere en az %1 megabyte boş alan olmalı

note: Inform the user that his Windows partition is being checked.
en: The file sytem on your windows partition is being
    checked for consistency.
    
    Depending on the size of your Windows partition
    and the amount of used space this may take a while.
    
    Please be patient.
tr: Windows bölümündeki dosya yapısı kontrol edilmeye
    başlandı.
    
    Windows bölümünün ve kullanılan toplam alanın 
    büyüklüğüne göre bu işlem vakit alacaktır.
    
    Lütfen bekleyin.

note: The file system on the device is faulty. Tell the user he should correct those errors.
en: An error has occured!
    
    Your Windows partition has errors in the file system.
    
    Please boot Windows and clear those errors by running
    "scandisk" and "defrag".
    
    If the problem occurs again next time please shrink your
    Windows partition by other means.
tr: Bir hata oluştu!
    
    Windows dosya yapısında hatalar var.
    
    Sistemi Windowstan açıp "scandisk" ve "defrag" 
    komutlarını çalıştırarak hataları giderin.
    
    Birdahaki sefere sorun devam ederse Windows bölümünü
    küçültmeyi deneyin.

note: Labels for bar graph. "%d" will be replace with a numeric value.
en: Windows
    used
    %d
tr: Windowsca
    kullanılan
    %d

en: Windows
    free
    %d
tr: Windowsca
    kullanılmayan
    %d

note: Labels for input fields. "%1" will be replaced with the current unit (MB).
en: Windows free (%1)
tr: Windowssuz (%1)

note: Help text for Windows partition resizing - common part for both graphical mode (with bar graphs) and non-graphical mode (text only).
en: <p>
    Choose the new size for your Windows partition.
    </p>
tr: <p>
    Windows bölümünüz için yeni boy seçin.
    </p>

note: help text (common to both modes), continued
en: 
    <p>
    The actual resizing will be performed only after you confirm all your
    selections in the last installation dialog. Until that point, your Windows
    partition will remain untouched.
    </p>
tr: 
    <p>
    Son kurulum penceresine kadar sistemde <b><i>hiç bir değişiklik</i></b> 
    yapılmayacaktır.
    </p>

note: help text (common to both modes), continued
en: 
    <p>
    If you decide you don't want to resize your Windows partition at all, use the
    <b>back</b> button.
    </p>
tr: 
    <p>
    Windows bölümünde değişiklik yapmamaya karar verirseniz
    <b>Geri</b> düğmesini kullanın.
    </p>

note: Headline above bar graph that displays current windows partition size
en: Now:
tr: Şimdi:

note: Headline above bar graph that displays future windows and linux partitions
en: After installation:
tr: Kurulumdan sonra:

note: help text, continued - graphical mode only this help text will be appended to the help text common to both modes.
en: 
    <p>
    The upper bar graph displays the current situation.
    The lower bar graph displays the situation after the installation, i.e. when
    the resizing will have been performed.
    </p>
tr: 
    <p>
    Üstteki grafik çubuk şimdiki durumu gösteriyor.
    Alttaki grafik çubuksa yeniden boyutlandırmadan sonraki
    durumu göstermektedir.
    </p>

note: help text (graphical mode), continued
en: 
    <p>
    Drag the slider or enter a numeric value in either
    input field to adjust the suggested value.
    </p>
tr: 
    <p>
    Önerilen değeri ayarlamak için sayısal bir değer girin
    yada kaydırıcıyla oynayın.
    </p>

note: help text (graphical mode), continued
en: 
    <p>
    Within the space you reserve for Linux, partitions will automatically be
    created as necessary.
    </p>
tr: 
    <p>
    Linux için ayırdığınız için boş alanda, gerektiği şekilde
    otamatik olarak bir bölüm yaratılacaktır..
    </p>

note: Label for used part of the Windows partition in non-graphical mode
en: Windows used:
tr: Windowsca kullanılan:

note: Label for free part of the Windows partition in non-graphical mode
en: Free:
tr: Boş:

note: help text, continued - non-graphical mode only this help text will be appended to the help text common to both modes.
en: 
    Enter a value for the size of your <b>Linux</b> installation.
    Within this space, partitions will automatically be
    created as necessary for SuSE Linux.
    </p>
tr: 
    <b>Linux</b> kurulumu için için bir boy giriniz.
    Bu alanda SuSE Linux kurulumu için gerekli bölüm
    otomatik olarak yaratılacaktır.
    </p>

note: help text (non-graphical mode), continued
en: 
    <p>
    <b>Windows used</b> is the size of the used part of your Windows partition.
    </p>
tr: 
    <p>
    <b>Windowsca kullanılan</b> Windows bölümünün boyudur .
    </p>

note: help text (non-graphical mode), continued
en: 
    <b>Free</b> indicates the current free space (before the Linux
    installation) on the partition.
    </p>
tr: 
    <b>Boş</b> bu bölümdeki boş alanı gösterir(Linux
    kurulmadan önce).
    </p>

note: There is a consistency check for the selection. Next is the message, that is displayed. The reason is determined within this consistency check and then the message is passed through this interface transparently
en: The current selection is not valid:
    %1
tr: Mevcut seçim geçerli değil:
    %1

note: This is a warning message that pops up when the selection does not include a bootable disk region (< 1024 cylinders).
en: Warning: with the current selection your SuSE Linux
    installation will not be directly bootable.
tr: Uyarı: Şu anki seçimle SuSE Linux kurulumu 
    doğrudan açılabilir olmayacaktır.

note: list of partition checkboxes: show partition as unassigned
en: &%1:    %2, unassigned
tr: &%1: %2, atanmamış

note: we found an unassigned partition which is large enough for a minimal installation
en: There is free space on the disk.
    Should YaST2 use this for SuSE Linux?
tr: Diskte boş alan bulunuyor.
    YaST2 bunları SuSE Linux için kullansın mı?

note: This disk has an unsupported partition scheme and must be partitioned with the custom partitioner (i.e. Apple Mac)
en: Warning: This disk has foreign partitions and
    must be handled by the custom partitioner.
tr: Bu diskte yabancı bir bölümlendirme tablosu bulunuyor
    ve uygun disk bölümlendirme programının kullanılması gerekiyor.

note: Message between the full name of the hard disk to use and the "Use entire hard disk" button - please avoid excessively long lines - rather, include a newline
en: Choose partitions that can be erased
    to make room for SuSE Linux:
tr: SuSE Linux'un kurulabilmesi için
    silinebilecek disk bölümlerini seçin:

note: pushbutton to choose the entire disk, erasing all data on the disk this is an easy way to select all partitions on the target disk
en: Use &entire hard disk
tr: &Tüm diski kullan

note: There were no prior partitions on this disk. No partitions to choose from will be displayed.
en: There are no partitions on this disk yet.
    The entire disk will be used for SuSE Linux.
tr: Bu disk üzerinde hiç bölüm yok.
    Tüm disk SuSE Linux için kullanılacaktır.

en: This disk appears to be used by Windows.
    There is not enough space to install Linux.
tr: Bu disk Windows tarafından kullanılıyor.
    Linux kurmak için yeterli alan yok.

note: Radio button for using an entire (Windows) partition for Linux
en: &Delete Windows completely
tr: Windowsu &tamamen sil

note: Radio button for resizing a (Windows) partition
en: &Shrink Windows partition
tr: &Windows bölümünü küçült

note: helptext for semi-automatic partitioning part 1 of 5
en: <p>
    Please select where on your hard disk SuSE Linux is to be
    installed.
    </p>
tr: <p>
    SuSE Linux'un disk üzerinde kurulacağı yeri seçin.
    </p>

note: helptext, part 2 of 5
en: <p>
    You can either use the <b>entire hard disk</b> or one or more of the
    partitions or free regions shown. The selected space must be contiguous.
    </p>
tr: <p>
    <b>Tüm diski kullan</b> seçeneğini işaretleyebilir, ya da boş disk
    bölümlerini SuSE Linux kurmak için kullanabilirsiniz.
    </p>

note: helptext, part 3 of 5
en: <p>
    You <i>must</i> start your selection with the highest numbered partition.
    You can't select partitions 'in the middle'.
    </p>
tr: <p>
    Seçiminizi en yüksek numaralı disk bölümünden başlayarak yapmalısınız.
    Ortadan başlayamazsınız.
    </p>

note: helptext, part 4 of 5
en: <p>
    Notice: If you select a region that is not shown as <i>free</i>, you
    might loose existing data on your hard disk. This may even affect
    other operating systems.
    </p>
tr: <p>
    Not: <i>boş</i> olarak gösterilmeyen bir disk alanı seçiyorsanız, bu 
    bölümde bulunan bilgilerinizi kaybedebilirsiniz.
    </p>

note: helptext, part 4 of 5
en: <p>
    <b><i>The marked regions will be deleted. All data within them will be
    lost. </i></b> There will be no way to recover this data.
    </p><br>
tr: <p>
    <b><i>Seçili alanlar silinecek ve içerdikleri bilgiler yok olacaktır. </i></b>
    </p><br>

note: Information what to do, background information
en: Preparing Hard Disk - Step 2
tr: 2. Adım: Sabit Diskler Hazırlanıyor

note: Frame title for installation target hard disk / partition(s)
en: Installing on:
tr: Kurulan disk:

note: helptext for semi-automatic partitioning part 1 of 2
en: <p>
    The selected hard disk is probably used by Windows. There is not enough
    space for SuSE Linux. You can either <b>delete Windows completely</b> or
    <b>shrink</b> it to get enough free space.
    </p>
tr: <p>
    Seçilen sabit disk muhtemelen Windowsca kullanılıyor. SuSE Linux
    kurulumu için yeteri kadar alan yok <b>Windowsu tamamen silebilir</b> yada
    <b>küçült</b>ebilirsiniz.
    </p>

note: helptext, part 2 of 2
en: <p>
    If you delete Windows all data on this partition will be <b>irreversibly
    lost</b> later in the installation. When shrinking Windows we <b>strongly
    recommend a data backup</b> since the data will have to be re-organized.
    This may fail under rare circumstances.
    </p>
tr: <p>
    Eğer Windowsu silerseniz bu bölümdeki bilgilere tekrar ulaşmak
    <b>mümkün</b> olmayacaktır. Windows bölümünü küçültmeden önce <b>muhakkak
    yedek almanız</b> önerilir.
    </p>

note: helptext for popup create extended  partition line
en: <p>Please enter the starting cylinder number of the partition.
    After that you can either specify an ending cylinder number or an offset from the first cylinder (e.g +66).
    It is also possible to specify the size of the partition directly (e.g. +2G or +100M or +20000K)</p>
tr: Bitiş silindir sayısı için hatalı giriş yapıldı.
    
    Silindir bitiş numarasını doğrudan verebilir (örn. 77), ekleme 
    yapabilir (örn. +122), ya da disk bölümü boyunu tanımlayabilirsiniz 
    (örn. +100Mb ya da +1.2GB)

note: helptext line 2 of 3
en: <p>If you want to change the type or the start/end cylinder, you must delete this partition and then create a new one with the new parameters. All data in this partition will be LOST!</p>
tr: Mevcut durumdaki genişletilmiş bölüm değiştirilemez! Bu bölüm önce
    silinmeli, ardından yeni parametrelerle tekrar yaratılmalıdır.
    Bölümdeki tüm veriler SİLİNECEKTİR!

en: Error Logging
tr: Giriş hatası

en: Error occured while calling %1
tr: %1 çağrılırken hata oluştu

en: Would you like to see the logging ?
tr: Kayıtları görmek istermisiniz?

en: Shown
tr: Görünen

en: Not shown
tr: Görünmeyen

en: &Retry
tr: &Tekrar

en: Preparing reboot; one moment please...
tr: Önyüklem hazırlanıyor; Bir dakika lütfen...

en: Now booting your system...
    Update will be continued
tr: Şimdi sistem tekrar açılıyor...
    Güncelleme devam edecek

en: There is nothing to be updated.
tr: Güncellenecek bir şey yok.

en: Warning:
    
    YaST2 has all information to update SuSE Linux.
    The update will be done according to your
    settings done by the previous dialogs.
    To commit the update, and all choices made
    so far, choose "yes".  Choose "no" to go back
    to the previous dialog.
    
    Start update?
tr: Uyarı:
    
    YaST2, SuSE Linux güncellemek için tüm bilgiye sahiptir.
    Güncelleme, daha önce yaptığınız ayarlamalara göre 
    başlayacaktır. Güncellemeye devam etmek için "evet",
    geriye dönüp ayarları değiştirmek için "hayır"
    tuşuna basınız.
    
    Güncelleme başlasın mı?

note: all right, start installation *now*
en: &Yes - start
tr: &Evet - başlat

en: SuSE Linux Kernel
tr: SuSE Linux Çekirdeği

en: Select the desired kernel:
tr: Uygun çekirdeği seçin:

note: Show a Wizardwindow with  that contents. Don't use the Id `next, `back, and `help helptext for language,keyboard,timezone screen
en: <p>
    Choose the <b>kernel</b> to be used during installation and later in
    the installed system.
    </p>
tr: <p>
    Kurulum sırasında ve daha sonra kurulu sistem üzerinde kullanacağınız
    <b>çekirdeği</b> seçiniz.
    </p>

en: <p>
    Select <b>next</b> to start the update.
    </p>
tr: <p>
    Güncellemeyi başlatmak için <b>next</b> düğmesine basın.
    </p>

en: You have to select one Kernel.
tr: Birtane çekirdek seçmelisiniz

en: Partitions could not be mounted.
    Check log-file : /var/log/y2log.
tr: Bölümler bağlanamıyor.
    /var/log/y2log. dosyasını kontrol edin.

en: Checking partition
tr: Bölümler kontrol ediliyor

en: No fstab found !!
tr: fstab bulunamadı !!

en: Evaluate root-partition; One moment please...
tr: root-bölümü değerlendiriliyor; Bir dakika lütfen...

en: No LINUX-Root-Partition found.
tr: LINUX-Root-Bölümü bulunamadı

en: SuSE YaST2 - Update
tr: SuSE YaST2 - Güncelleme

en: Select your root-partition:
tr: root-bölümünü seçiniz:

note: helptext for root-partition
en: <p>
    Choose the <b>root-partition</b> to be used during update.
    </p>
tr: <p>
    Güncelleme sırasında kullanacağınız <b>root-bölümünü</b> seçin. 
    </p>

en: Checking package-database; this process can takes some minutes.
tr: Paket-veritabanı kontrol ediliyor; bu işlem bir kaç dakika sürebilir.

en: Checking package-database has returned an error.
    Please check log-file /var/log/y2log
tr: Paket-veritabanı kontrol edilirken bir hata oluştu.
    /var/log/y2log dosyasını kontrol edin.

en: Following package has not been deleted:
tr: Bu paket silinemedi:

en: Please check logging at the end of the update.
tr: Güncelleme sonunda kayıtları inceleyin.

en: Status
tr: Durum

note: Announce number of packages that will be installed, updated or deleted
en: Updating %1 software packages
tr: %1 yazılım paketleri güncelleniyor

note: report software will be installed
en: <p>
    The selected software will be updated.
    </p>
    
    <p>
    The software you chose is installed. Depending on your selection, you will be prompted
    to change the CD-ROMs.
    </p>
    
    <p>
    Make use of the time it takes to install the packages to browse the manual a little:
    The appendix is meant to answer <em>frequently asked question</em> or FAQs.
    </p>
    <br>
tr: <p>
    Seçili yazılımlar güncellenecektir.
    </p>
    
    <p>
    Seçtiğiniz yazılımlar kuruldu. Seçiminize bağlı olarak
    istenilen CD'leri yerleştiriniz.
    </p>
    
    <p>
    Bu arada sıkça sorulan sorulara gözatabilirsiniz.
    </p>
    <br>

note: inform user about installation progress
en: %1 packages updated
tr: %1 paketler güncelleşti

en: Reading package information; One moment please...
tr: Paket bilgileri okunuyor; Bir dakika lütfen...

en: It has not been installed the correct Version of package %1 
    Installed :
     %2 
     %3 
    should installed:
     %4 
     %5
tr: %1 paketinin doğru sürümü kurulmamış 
     kurulu olan:
     %2 
     %3 
    kurulu olması gereken:
     %4 
     %5

en: Following packages have been installed with errors:
tr: Şu paketler hatalarla kuruldu:

en: Please check logging at the end of update.
tr: Güncelleme sonunda kayıt dosyalarına bakınız.

en: Every package has been updated.
tr: Tüm paketler güncellendi

en: Following packages have not been deleted:
tr: Şu paketler silinemedi

en: Closing update; one moment please...
tr: Güncelleme bitiriliyor; Bir dakika lütfen...

en: Every package has been updated without errors.
tr: Tüm paketler hatasız bir şekilde güncellendi

en: Closing update; One moment please...
tr: Güncelleme bitiriliyor; Bir dakika lütfen...

en: Minimum disk space of %1 MB required.
tr: En az %1 disk alnı gerekiyor.

note: screen title for software selection
en: Backup System Before Update
tr: Güncellemeye başlamadan önce sistem yedeğini alın

en: create backup
tr: yedek oluştur

en: backup-path:
tr: yedek-yolu:

en: <p>
    It is possible to make a <b>backup</b> of your existing system.
    Please be aware that it will not be a complete backup. Only your
    configuration files will be saved.
    </p>
tr: <p>
    Sistem  <b>yedeği</b> oluşturabilirsiniz.
    Dikkat bu tam bir yedek olmayacaktır. Sadece
    yapılandırma dosyaları kaydedilecektir.
    </p>

en: The version of installation-medium is too old:
tr: Kurulum medyasının sürümü çok eski:

en:     installed version :
tr:          kurulu sürüm:

en:     update version :
tr:       güncel sürüm:

en: Please change CD or cancel update.
tr: CD'yi değiştirin yada güncellemeyi iptal edin.

en: Old Version
tr: Eski Sürüm

en: Please cancel update and choose another install-medium.
tr: Güncellemeyi iptal edin ve başka kurulum medyası seçin.

en: &Old Version
tr: &Eski Sürüm

en: A broken update has been found.
    Do we have to continue this update?
tr: Eksik güncelleme bulundu.
    bu güncellemeye devam edelim mi?

note: screen title for software selection
en: Software Update
tr: Yazılım Güncelleme

en: yes
tr: evet

en: no
tr: hayır

en: Installed version:
tr: Kurulu olan sürüm:

en: Update version:
tr: Güncel sürüm:

en: Update base packages:
tr: Temel paketeleri güncelle:

en: Packages to update:
tr: Güncellenebilen paketler:

en: Packages to check manually:
tr: Elden dentlenmesi gereken paketler:

note: explain choosable system configurations but beware: some of the text in <b>'s, e.g. Default comes from the index file, translations must be consistent with po/index/index.??.po help part 1
en: <p>
    The update process recognize packages which have to be updated.
    Sometimes there are packages recognized where the user have to decide
     by using the button "Detailed selection", if these packages have to be updated.
    </p>
tr: <p>
    Güncelleme işlemi sadece güncellenebilecek paketleri tanır.
    Bazen bazı paketlerin güncellenmesine "Ayrıntılı seçim" 
    kullanılarak kullanıcı tarafından, güncellenmesi gerekliyse yapılır. 
    </p>

en: There are packages which need a manual decision
    whether to do the update or not.
    We recommend that these packages should be updated too.
    But you should have a look on it.
    
    
    Would you like to edit these packages?
tr: Bazi paketlerin güncelleme yapılıp yaplmaması seçimi
    elden işlenmeli.
    Biz bu paketlerinde güncellenmesini tavsiye ediyoruz.
    Siz ama yinede bir bakın.
    
    
    Bu paketleri düzenlemek istermisiniz?

en: Dummy
tr: Geçersiz

en: <p>
    This is a dummy test module.
    It does nothing.
    </p>
    <p>
    Should you ever read this text in a real YaST2 environment (even
    during Beta testing), please report it immediately. 
    </p>
tr: <p>
    Bu geçersiz bir test modülüdür.
    Hiç bir şey yapmıyor.
    </p>
    <p>
    Bu yazıyı gerçek bir YaST2 işlem çevresinde okucak olursanız
    (bir beta sınaması olsa bile), derhal rapor edin lütfen. 
    </p>

note: screen title for software selection
en: Add new features
tr: Yeni özellikler ekle

note: frame title for update selection
en: Do you want to add new features ?
tr: Yeni özellikler eklemek istiyormusunuz?

note: radio button label, add a & shortcut !
en: Update only installed programs.
tr: Sadece kurulu programları güncelle.

note: radio button label, add a & shortcut !
en: Update and add features, which are new in current version 
    in the following selection:
tr: Aşağıdaki bölümde,şimdiki sürümde yeni olan  
    özellikleri ekle ve güncelle:

note: explain chooseable system configurations but beware: some of the text in <b>'s, e.g. Default comes from the index file, translations must be consistent with po/index/index.??.po help part 1 of 3
en: <p>
    <b>SuSE Linux</b> has got many new features since the last Version.
    </p>
tr: <p>
    <b>SuSE Linux</b>a son sürümünden sonra bir çok yeni özellik eklendi.
    </p>

note: help part 2 of 3
en: <p>
    If you want to install these new features, please select, which kind of software-group do you want
    to have.</p>
tr: <p>
    Eğer bu yeni özellikleri yüklemek istiyorsanız, lütfen yazılım gruplarını
    seçiniz.</p>

note: help part 2 of 3
en: <p>
    If you only want to update your existing system and programs you can
    deselect this option.
    </p>
tr: <p>
    Eğer sadece mevcut sisteminizi ve programlarınızı güncellemek 
    istiyorsanız bu seçeneği seçmeye bilirsiniz.
    </p>

note: Title for root-password dialogue
en: Password for "root", the system administrator
tr: Sistem yöneticisi "root" için parola seçimi

note: advise user to remember his new password
en: Don't forget what you enter here!
tr: Buraya yazdığınızı sakın unutmayın!

note: Label: get password for user root Please use newline if label is longer than 40 characters
en: &Enter a password for the root user:
tr: root için bir parola &girin:

note: Label: get same password again for verification Please use newline if label is longer than 40 characters
en: Re-enter the password for &verification:
tr: &Kontrol için parolayı tekrar girin:

note: help text ( explain what the user "root" is and does ) help part 1 of 4
en: <p>
    Unlike normal users of the system, who for instance write texts, create
    graphics or browse the Internet, the user "root" exists on
    every system and is called into action whenever
    administrative tasks need to be performed. In other words: login as root
    whenever you need, or want, to be the system administrator, and only then.
    </p>
tr: <p>
    Normal kullanıcılar dışında ayrıca sistem yönetimini yapan 'root' 
    kullanıcısı bulunur. Bu kullanıcıya gerektiği zaman geçin.
    </p>

note: help part 2 of 4
en: <p>
    Because the root user is equipped with extensive permissions, the password
    for "root" should be carefully chosen . A combination of letters and numbers
    is recommended. To ensure that the password was entered correctly, you are
    asked to repeat the process in a second field.
    </p>
tr: <p>
    Sistem yöneticisi fazladan haklarla donatılmıştır, bu nedenle seçilecek 
    parola tahmin edilemeyen türden olmalıdır. İyi bir parola harflerden ve 
    rakamlardan oluşur, sözlükte bulunmaz ve kesinlikle bir yere yazılmaz!
    Güvenlik için sizden parola iki kez istenecektir.
    </p>

note: help part 3 of 4
en: <p>
    All the rules for the example user password apply to the "root" password:
    you must distinguish between upper and lower case; a password should have at
    least 5 characters, and as a rule, not contain any special characters
    (e.g. accented letters).
    </p>
tr: <p>
    Parola seçiminde normal kullanıcılar için konulmuş kurallar burada da 
    geçerlidir. Parolada büyük ve küçük harf kullanın ve en az 5 karakterlik 
    parola seçin.
    </p>

note: help part 4 of 4
en: <p>
    Possible characters are
    <tt>#*,.;:._-+!</tt><tt>$%&/|?{[()]}</tt> and blanks and digits <tt>0</tt>
    to <tt>9</tt>.
    </p>
    <p>
    Do not forget this "root" password!
    </p>
tr: <p>
    Ek olarak, kullanabileceğiniz karakterler
    <tt>#*,.;:._-+!</tt><tt>$%&/|?{[()]}</tt> ile boşluk ve rakamlar olabilir
    </p>
    <p>
    Sakın seçtiğiniz parolayı unutmayın!
    </p>

note: report misspellings of the password
en: The first and the second version
    of the password are different!
    Please try again.
tr: Girdiğiniz parolalar birbirini tutmuyor
    Lütfen yeniden deneyin.

note: report if user forgot to enter a password
en: You didn't enter a password
    Please try again.
tr: Bir parola belirtmediniz.
    Lütfen yeniden deneyin.

note: explain how a password has to be formed
en: The password must have at least 5 characters
    Please try again.
tr: Parola en az 5 karakterden oluşmalıdır.
    Lütfen yeniden deneyin.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete The root password may contain only certain characters
en: The password may only contain the following characters:
     0..9, a..z, A..Z, and any of "#* ,.;:._-+!$%&/|?{[()]}".
    Please try again.
tr: Parola sadece aşağıdaki karakterlerden oluşabilir:
     0..9, a..z, A..Z, ve herhangi bir "#* ,.;:._-+!$%&/|?{[()]}".
    Lütfen tekrar deneyin.

note: Information about the user.  This info is used to create an initial user account: first name, surname, login name and password.  Data will be written to /etc/passwd. "Personify" is also the name of the dialog.
en: Personalize
tr: Kişiselleştir

note: User account information, forename or first name
en: &First name:
tr: &Ad

note: User account information, surname or family name
en: &Last name:
tr: &Soyad

note: input field for login name
en: &User login:
tr: &Kullanıcı adı:

note: push button to generate a login name from first and last name
en: &Suggestion
tr: &Öneri

note: User account information, first version of user password, both versions must match
en: &Enter a password:
tr: Bir parola &girin:

note: help text (description of what to do, some background information) html-format help part 1 of 5
en: <p>
    Linux is a multiuser system; several different users can be logged in the
    system at the same time.  In order to avoid confusion, each user must have
    a unique identity if they want to use Linux.
    </p>
tr: <p>
    Linux çok kullanıcılı bir sistem olduğu için aynı anda birden fazla kişi
    makinaya girerek kullanabilir. Verilerin karışmasını engellemek için
    her kullanıcıya da bir isim verilmesi gerekir.
    </p>

note: help part 2 of 5
en: <p>
    If you fill out the fields (<b>First Name</b> and <b>Last Name</b>), an
    account is created for an user with this name and a <b>Password</b> is stored.
    When entering a password, you must distinguish between upper and lower case; a
    password should have at least 5 characters, and as a rule, not contain any
    special characters (e.g. accented characters).
    </p>
tr: <p>
    <b>Adınız</b> ve <b>Soyadınız</b> karşısında kalan alanı doldurursanız,
    bu isimle bir kullanıcı açılır ve parolası belirlenir. Bir parola girerken
    küçük ve büyük harf ayrımına dikkat etmelisiniz. Parolanız en az 5 karakter
    uzunluğunda olmalıdır.
    </p>

note: help part 3 of 5
en: <p>
    Possible characters are
    <tt>#*,.;:._-+!$</tt><tt>%&/|?{[()]}</tt> and blanks and digits
    <tt>0</tt> to <tt>9</tt>.
    It's enough to use a password with a length of approximately 8 alpha-numeric
    characters. To ensure that the password was entered correctly, you are asked to
    repeat it exactly in a second field. Make sure you don't forget your password!
    </p>
tr: <p>
    Parola içinde kullanılabilecek karakterler:
    <tt>#*,.;:._-+!$</tt><tt>%&/|?{[()]}</tt> boşluk karakteri ve rakamlar
    <tt>0</tt> to <tt>9</tt>.
    Genellikle 8 karakterlik bir parola yeterli olmaktadır. Parolanın doğruluğunu
    denetlemek için iki kez girmelisiniz.
    </p>

note: help part 4 of 5
en: <p>
    The so-called username is created from components of the full name and
    presented to you in one of the following dialogs.  If unsure, let YaST2
    <tt>suggest</tt> a username.  You're allowed to modify it, but only use
    <em>lower</em> case letters (no accented characters!), digits and <tt>._-</tt>
    - yes, usernames have stricter restrictions than passwords!
    </p>
tr: <p>
    YaST2'nin bir kullanıcı adı önermesini sağlayabilir, ya da kendi kullanıcı
    hesabını kendiniz yaratabilirsiniz.
    </p>

note: help part 5 of 5
en: <p>
    If you want to work with Linux, you must first enter the username and
    the password; this starting procedure is traditionally known as the
    <b>Login</b>.
    </p>
tr: <p>
    Eğer Linux ile çalışmak istiyorsanız, önce kullanıcı adınızı ve parolanızı
    girmeniz gerekir. 
    </p>

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The name information is not complete, the user is asked to complete the information
en: Please enter your name.
tr: Lütfen adınızı giriniz.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The loginname is empty (no user input).
en: You didn't enter a username.
    Please try again.
tr: Bir kullanıcı adı girmediniz. 
    Lütfen tekrar deneyin.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The loginname must have a size between 2 and 8 characters.
en: The username must be between 2 and 8 characters in length.
    Please try again.
tr: Kullanıcı adı 2 ila 8 karakterden oluşmalıdır. 
    Lütfen tekrar deneyiniz.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The login name may contain only certain characters and must begin with a letter.
en: The username may contain only
    lower case letters and digits
    and must begin with a letter.
    Please try again.
tr: Kullanıcı adı sadece küçük harflerden 
    ve rakamlardan oluşabilir, ayrıca 
    bir harf ile başlamalıdır. Lütfen 
    tekrar deneyin.

note: Tell the user that the login he entered conflicts with predefined logins in the passwd file.
en: There is a conflict between the entered
    login name and a predefined username.
    
    Please try another one.
tr: Bu hesap adı sistemdeki diğer hesaplar ile 
    çakışıyor. 
    Lütfen başka bir hesap adı giriniz.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The two user password information do not match
en: The first and the second version
    of the password are different.
    Please try again.
tr: Girilen parolalar birbiriyle uyuşmuyor
    Lütfen tekrar deneyin.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The first user password information is empty (no user input)
en: You didn't enter a password.
    Please try again.
tr: Bir parola girmediniz.Lütfen tekrar deneyin.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The user password information must have a minimal size - 5 characters.
en: The password must have at least 5 characters.
    Please try again.
tr: Seçtiğiniz parola en az 5 karakter uzunluğunda olmalıdır.
    Lütfen tekrar deneyin.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The user password may contain only certain characters
en: The password may only contain the following characters:
    0..9, a..z, A..Z, and any of "#* ,.;:._-+!$%&/|?{[()]}".
    Please try again.
tr: Parola sadece aşağıdaki karakterlerden oluşabilir:
     0..9, a..z, A..Z, ve herhangi bir "#* ,.;:._-+!$%&/|?{[()]}".
    Lütfen tekrar deneyin.

note: X server information string: %1 will be substituted with the name of the Module to use (e.g. "nvidia").
en: XFree86 4 module: %1
tr: XFree86 4 modül: %1

note: X server information string: %1 will be substituted with the name of the X server to use (e.g. "SVGA").
en: XFree86 3 server: %1
tr: XFree86 3 sunucu: %1

en: 3D support for your graphics adapter is still in an experimental
    state and not recommended for mission critical machines.
    
    Please also notice that this driver is not OpenSource. Therefor we
    can only offer very limited support in case of problems.
    
    If you do not need 3D acceleration please switch it off.
tr: Grafik bağdaştırınızın 3D desteği daha (geliştirilen) deney safhasında
    ve kritik görev işlemleri gören makinelere tavsiye edilmez.
    
    Lütfen bu sürücülerin OpenSource olmadığını dikkate alın. Bu yüzden
    bir sorun oluşursa verebileceğimiz destek sınırlıdır.
    
    3D ivmenin kullanılması gerekmiyor ise işlem dışı bırakın(kapayın).

note: Radio button for 8 bit color depth
en: 256 colors (8 bpp)
tr: 256 renk (benek başına 8 bit)

note: Radio button for 16 bit color depth
en: 65K colors (16 bpp)
tr: 65K renk (16 bpp)

note: Radio button for 24 bit color depth
en: 16.7M colors (24 bpp)
tr: 16.7 milyon renk (benek başına 24 bit)

note: Radio button for 32 bit color depth
en: 16.7M colors (32 bpp)
tr: 16.7 milyon renk (benek başına 32 bit)

note: Check box to skip X configuration alltogether (will disable all other settings in this dialog when checked)
en: No &X11 configuration
tr: &X11 yapılandırması yok

note: Frame title for screen resolution radio box
en: Resolution
tr: Çözünürlük

note: Frame title for color depth radio box
en: Colors
tr: Renkler

en: Use 3D acceleration
tr: 3D hızlandırıcı kullan

note: ******************** End of GUI elements *********************************************************************************** help texts *********** Help text for inst_config_x11.ycp: The user selects video resulution and color depth. Window layout: <Information about automatically detected video car
en: <p>
    Please choose the X-Windows <b>Desktop Settings</b>
    </p>
tr: <p>
    Lütfen X Window sistemi (X11) üzerinde kullanacağıniz <b>Masaüstü Ayarlarını</b> seçiniz 
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    The video card shown has automatically been detected.
    The appropriate X server for this video card has been chosen accordingly.
    </p>
tr: <p>
    Gördüğünüz video kartı otomatik olarak tanındı.
    Karta karşılık gelen X sunucusu otomatik olarak yüklenecektir.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Select <b>No X11 configuration</b> to skip X Window configuration.
    You can manually configure X11 later (using <b><i>sax</i></b>) if you wish.
    </p>
tr: <p>
    <b>X11 Yapılandırması Yapma</b> düğmesine tıklarsanız X Window ayarları 
    yapılmayacaktır. Bu işlemi daha sonra <b><i>sax</i></b> kullanarak 
    tamamlayabilirsiniz.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Select one of the possible screen <b>Resolutions</b> from the box on
    the left side and one of the possible <b>Color Depth</b> settings from the
    box on the right side.
    </p>
tr: <p>
    Sol taraftaki <b>Çözünürlüklerden</b> ve sağ taraftaki <b>Renk 
    ayarlarından</b> size en uygun olanını seçiniz.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Please notice that not all combinations of color depths and resolution may
    be valid with your video card; this depends on the amount of memory
    (shown above) on the card.
    The higher the resolution and the number of colors, the more memory is 
    required.
    </p>
tr: <p>
    Tüm renk ve çözünürlük kombinasyonları ekran kartınızla uyumlu olmayabilir.
    Bu da tamamen kartın üzerindeki bellek ile ilintilidir.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Select <b>Use 3D acceleration</b> to enable 3D hardware acceleration.
    Not all video cards are capable of using this feature.
    </p>
tr: <p>
    <b>3D hızlandırıcı kullan</b> düğmesine basarsanız donanım destekli
    hızlandırılmış grafikleri etkinleştirmiş olursunuz. Ancak tüm ekran
    kartlarının bu özelliği bulunmamaktadır.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    When you are satisfied with your selections, make sure to select
    <b>Test</b> to check the settings.
    </p>
tr: <p>
    Seçimlerle işiniz bittiği zaman <b>Dene</b> düğmesine tıklayarak 
    ayarları kontrol ediniz.
    </p>

note: Help text (HTML-like) END The screen that is being referred to is 'xfine' - a tool that displays a full screen image and some arrow buttons to adjust image sizes and position.
en: <p>
    Adjust the horizontal and vertical size and position
    of the screen image that is displayed when you press that button.
    </p>
tr: <p>
    Ekranın yatay ve dikey konumlarını düğmeye basarak ayarlayınız.
    </p>

note: Headline for X11 configuration screen: The user selects screen resolution and color depth.
en: Desktop Settings
tr: Masaüstü Ayarları

en: Please test your selected video mode first.
tr: Lütfen önce seçilen video kipini deneyiniz.

note: Warning message dialog before starting 'xfine'
en: The selected video mode will now be tested.
    If you do not see the test picture, press the
    ESC key to return to this screen immediately.
tr: Seçilen ayarlar denenecektir. Eğer bir deneme 
    ekranı göremezseniz, ESC tuşuna basıp bu ekrana 
    tekrar dönün.

en: &No X11 configuration
tr: &X11 yapılandırması yok

en: &Write XF86Config
tr: XF86Configi &kaydet

note: Special monitor list entry for users who don't want to install X11 at all
en: No X11
tr: X11 yok

note: Headline for monitor vendor selection box
en: Vendor
tr: Üretici

note: Frame title for horizontal frequency input fields
en: Horizontal frequency
tr: Yatay frekans

en: min
tr: asgari

en: max
tr: azami

note: Frame title for vertical frequency input fields
en: Vertical frequency
tr: Dikey frekans

note: Push button for monitor driver disk
en: Driver disk
tr: Sürücü diski

note: help text for monitor configuration dialog help part 1 of 7
en: <p>
    Your monitor type could not be determined automatically.
    Please select your monitor's <b>vendor</b> and <b>model</b>.
    </p>
    
    <p>
    If your monitor is not listed here, use <b>VESA</b>
    - most monitors comply with this standard.
    </p>
tr: <p>
    Monitörün türü otomatik olarak belirlenemedi. Lütfen
    <B>üretici firmayı</B> ve <B>modeli</B> seçiniz.
    </p>
    
    <p>
    Eğer monitörünüz burada listelenmemişse <B>VESA</B>
    kullanın. Pek çok monitör bu standardı destekler.
    </p>

note: help part 2 of 7
en: <p>
    You can use a monitor <b>driver disk</b> to import the monitor's
    technical data. Notice that you do not need a special Linux monitor
    driver disk; most common monitor driver disks will do. Just try the
    floppy that came with your monitor.
    </p>
tr: <p>
    Monitörün teknik verilerini girmek için bir <B>sürücü disketi</B>
    kullanabilirsiniz. Bunun için Linux'a özel bir sürücü disketine 
    ihtiyacınız yok, monitörle gelen disket işinizi görecektir. 
    </p>

note: help part 3 of 7
en: <p>
    If you do not wish to use the X Window System (X11), select
    <b>no X11</b>.
    </p>
tr: <p>
    Eğer X grafik ekranı kullanmak istemiyorsanız <B>X11 yok</B> 
    düğmesine tıklayın.
    <b>no X11</b>.
    </p>

note: help part 4 of 7
en: <p>
    You can modify the monitor's frequencies in the respective input
    fields below the selection boxes.
    Refer to your monitor manual for your monitor's maximum
    frequencies. <b><i>Do not exceed</i></b> the values specified there -
    otherwise, there is a serious risk of <b><i>damaging your monitor</i></b>.
    </p>
tr: <p>
    Monitörün frekans değerlerini klavyeden girin. Monitör kataloğunda 
    belirtilen değerlerin <B>dışına çıkmamalısınız.</B>
    </p>

note: help part 5 of 7
en: <p>
    The <b>horizontal frequency</b> (in kHz) specifies how many times
    per second the monitor can write a horizontal scan line. This is a
    hard limit of the monitor, independent of the screen resolution.
    </p>
tr: <p>
    <b>Yatay frekans</b> (kHz) değeri monitör ışınının bir saniyede ne kadar 
    yatay tarama satırından geçtiğini belirtir.
    </p>

note: help part 6 of 7
en: <p>
    The <b>vertical frequency</b> (in Hz) specifies how how many times per
    second the image on the screen is refreshed. This value depends on the
    screen resolution and the monitor's maximum horizontal frequency.
    </p>
tr: <p>
    <b>Dikey frekans</B> (Hz) ekrandaki görüntünün bir saniyede içinde kaç
    kere tazelendiğini belirler. Bu değer doğrudan doğruya ekran çözünürlüğüne 
    bağımlıdır.
    </p>

note: help part 7 of 7
en: <p>
    If you experience a constant high frequency beep from your monitor,
    you might wish to use slightly lower frequency values than the maximum
    specified in your monitor's manual. This usually helps a lot to reduce
    the noise.
    </p>
tr: <p>
    Eğer monitörden kısık bir bipleme sesi geliyorsa frekans değerlerini 
    düşürme yoluna gidebilirsiniz.
    </p>

note: Title for monitor configuration dialog: The user is prompted for vendor and model of his monitor. He also has the option of entering video frequencies or using a monitor driver disk.
en: Configure Monitor
tr: Monitörü Yapılandır

en: Please insert a monitor drivers floppy.
tr: Monitör sürücü disketini takın

en: Driver disk could not be mounted
tr: Sürücü disketi bağlanamadı

en: No monitor information file found on this disk
tr: Bu disk üzerinde monitör bilgisi dosyası bulunamadı

en: Minimal horizontal frequency is not a numerical value.
    Please try again.
tr: Asgari yatay frekans bir sayı değeri olmalıdır.
    Lütfen tekrar deneyin.

en: Maximum horizontal frequency is not a numerical value.
    Please try again.
tr: Azami yatay frekans bir sayı değeri olmalıdır.
    Lütfen tekrar deneyin.

en: Minimal vertical frequency is not a numerical value.
    Please try again.
tr: Asgari yatay frekans bir sayı değeri olmalıdır.
    Lütfen tekrar deneyin.

en: Maximum vertical frequency is not a numerical value.
    Please try again.
tr: Azami düşey frekans bir sayı değeri olmalıdır.
    Lütfen tekrar deneyin.

note: we called isax (to generate a XF86Config file), isax failed MsgBox
en: Error creating X11 configuration.
    Please use SaX (sax) to configure XFree86 V3 or SaX2 (sax2) for XFree86 V4 later.
tr: X Window ayarlarında bir hata oluştu.
    XFree86 V3 için SaX'ı (sax)  XFree86 V4 için SaX2'yi (sax2) kullanın

en: English (US)
tr: İngilizce (US)

en: English (UK)
tr: İngilizce (UK)

en: German
tr: Almanca

en: German (Swiss)
tr: Almanca (İsveç)

en: French
tr: Fransızca)

en: French (Switzerland)
tr: Fransızca (İsviçre)

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Portugese
tr: Portekizce

en: Portugese (Brazil)
tr: Portekizce (Brezilya)

en: Greek
tr: Yunanca

en: Dutch
tr: Hollandaca

en: Danish
tr: Danca

en: Norwegian
tr: Norveççe

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Finnish
tr: Fince

en: Czech
tr: Çekçe

en: Czech (qwerty)
tr: Çekçe (qwerty)

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Polish
tr: Lehçe

en: Russian
tr: Rusça

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Japanese
tr: Japonca

en: PS/2 mouse (Aux-port)
tr: PS/2 fare (Aux portu)

en: Microsoft compatible serial mouse - (ttyS0 - COM1)
tr: Microsoft uyumlu seri fare - (ttyS0 - COM1)

en: Microsoft compatible serial mouse - (ttyS1 - COM2)
tr: Microsoft uyumlu seri fare - (ttyS1 - COM2)

en: Microsoft Intellimouse - 3 buttons and wheel - (ttyS0 - COM1)
tr: Microsoft Intellimouse - 3 düğme ve teker - (ttyS0 - COM1)

en: Microsoft Intellimouse - 3 buttons and wheel - (ttyS1 - COM2)
tr: Microsoft Intellimouse - 3 düğme ve teker - (ttyS1 - COM2)

en: Mouse Systems serial mouse - (ttyS0 - COM1)
tr: Mouse Systems seri fare - (ttyS0 - COM1)

en: Mouse Systems serial mouse - (ttyS1 - COM2)
tr: Mouse Systems seri fare - (ttyS1 - COM2)

en: Mouse Man protocol (serial Logitech mouse) - (ttyS0 - COM1)
tr: Mouse Man (seri Logitech fare) - (ttyS0 - COM1)

en: Mouse Man protocol (serial Logitech mouse) - (ttyS1 - COM2)
tr: Mouse Man (seri Logitech fare) - (ttyS1 - COM2)

en: Old Logitech serial mouse (series 9) - (ttyS0 - COM1)
tr: Eski Logitech seri fare (9 serisi) - (ttyS0 - COM1)

en: Old Logitech serial mouse (series 9) - (ttyS1 - COM2)
tr: Eski Logitech seri fare (9 serisi) - (ttyS1 - COM2)

en: Oldest 2-button serial mouse - (ttyS0 - COM1)
tr: En eski 2 düğmeli seri fare - (ttyS0 - COM1)

en: Oldest 2-button serial mouse - (ttyS1 - COM2)
tr: En eski 2 düğmeli seri fare - (ttyS1 - COM2)

en: Plug-and-Play mice - (ttyS0 - COM1)
tr: Tak-çalıştır fare - (ttyS0 - COM1)

en: Plug-and-Play mice - (ttyS1 - COM2)
tr: Tak-çalıştır fare - (ttyS1 - COM2)

en: C&T 82C710 mouse
tr: C&T 82C710 fare

en: USB mouse
tr: USB faresi

en: NONE
tr: Hiçbirisi

en: Africa/Abidjan
tr: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
tr: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
tr: Afrika/Addis_Ababa

en: Africa/Algiers
tr: Afrika/Algiers

en: Africa/Asmera
tr: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
tr: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
tr: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
tr: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
tr: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
tr: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
tr: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
tr: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Casablanca
tr: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
tr: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
tr: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
tr: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
tr: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
tr: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
tr: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
tr: Afrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
tr: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
tr: Afrika/Gaboron

en: Africa/Harare
tr: Afrika/Harar

en: Africa/Johannesburg
tr: Afrika/Johannesbur

en: Africa/Kampala
tr: Afrika/Kampal

en: Africa/Khartoum
tr: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
tr: Afrika/Kigal

en: Africa/Kinshasa
tr: Afrika/Kinshas

en: Africa/Lagos
tr: Afrika/Lago

en: Africa/Libreville
tr: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
tr: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
tr: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
tr: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
tr: Afrika/Lusak

en: Africa/Malabo
tr: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
tr: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
tr: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
tr: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
tr: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
tr: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
tr: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
tr: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
tr: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
tr: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
tr: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
tr: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
tr: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
tr: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tunis
tr: Afrika/Tunus

en: Africa/Windhoek
tr: Afrika/Windhoek

en: Africa/Cairo
tr: Afrika/Cairo

en: Africa/Tripoli
tr: Afrika/Tripoli

en: America/Anguilla
tr: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
tr: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
tr: Amerika/Araguaina

en: America/Aruba
tr: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
tr: Amerika/Asuncion

en: America/Barbados
tr: Amerika/Barbados

en: America/Belem
tr: Amerika/Belem

en: America/Belize
tr: Amerika/Belize

en: America/Bogota
tr: Amerika/Bogota

en: America/Boise
tr: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
tr: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Cancun
tr: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
tr: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
tr: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
tr: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
tr: Amerika/Cayman

en: America/Chihuahua
tr: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
tr: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
tr: Amerika/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
tr: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
tr: Amerika/Curacao

en: America/Dawson
tr: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
tr: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Dominica
tr: Amerika/Dominica

en: America/El_Salvador
tr: Amerika/El_Salvador

en: America/Ensenada
tr: Amerika/Ensenada

en: America/Fortaleza
tr: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
tr: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
tr: Amerika/Godthab

en: America/Goose_Bay
tr: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
tr: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
tr: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
tr: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
tr: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
tr: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
tr: Amerika/Guyana

en: America/Indiana
tr: Amerika/Indiana

en: America/Inuvik
tr: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
tr: Amerika/Iqaluit

en: America/Jujuy
tr: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
tr: Amerika/Juneau

en: America/La_Paz
tr: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
tr: Amerika/Lima

en: America/Louisville
tr: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
tr: Amerika/Maceio

en: America/Managua
tr: Amerika/Managua

en: America/Martinique
tr: Amerika/Martinique

en: America/Mendoza
tr: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
tr: Amerika/Menominee

en: America/Miquelon
tr: Amerika/Miquelon

en: America/Montevideo
tr: Amerika/Montevideo

en: America/Montserrat
tr: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
tr: Amerika/Nassau

en: America/Nipigon
tr: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
tr: Amerika/Nome

en: America/Panama
tr: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
tr: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
tr: Amerika/Paramaribo

en: America/Port-au-Prince
tr: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
tr: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
tr: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
tr: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
tr: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
tr: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Rosario
tr: Amerika/Rosario

en: America/Santo_Domingo
tr: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Scoresbysund
tr: Amerika/Scoresbysund

en: America/St_Kitts
tr: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
tr: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Vincent
tr: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
tr: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
tr: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
tr: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
tr: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tortola
tr: Amerika/Tortola

en: America/Virgin
tr: Amerika/Virgin

en: America/St_Thomas
tr: Amerika/St_Thomas

en: America/Yakutat
tr: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
tr: Amerika/Yellowknife

en: America/Porto_Acre
tr: Amerika/Porto_Acre

en: America/Noronha
tr: Amerika/Noronha

en: America/Sao_Paulo
tr: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Manaus
tr: Amerika/Manaus

en: America/Halifax
tr: Amerika/Halifax

en: America/Winnipeg
tr: Amerika/Winnipeg

en: America/Montreal
tr: Amerika/Montreal

en: America/Edmonton
tr: Amerika/Edmonton

en: America/St_Johns
tr: Amerika/St_Johns

en: America/Vancouver
tr: Amerika/Vancouver

en: America/Regina
tr: Amerika/Regina

en: America/Whitehorse
tr: Amerika/Whitehorse

en: America/Santiago
tr: Amerika/Santiago

en: America/Havana
tr: Amerika/Havana

en: America/Jamaica
tr: Amerika/Jamaica

en: America/Tijuana
tr: Amerika/Tijuana

en: America/Mazatlan
tr: Amerika/Mazatlan

en: America/Mexico_City
tr: Amerika/Mexico_City

en: America/Anchorage
tr: Amerika/Anchorage

en: America/Adak
tr: Amerika/Adak

en: America/Atka
tr: Amerika/Atka

en: America/Phoenix
tr: Amerika/Phoenix

en: America/Chicago
tr: Amerika/Chicago

en: America/Fort_Wayne
tr: Amerika/Fort_Wayne

en: America/Indianapolis
tr: Amerika/Indianapolis

en: America/Knox_IN
tr: Amerika/Knox_IN

en: America/Detroit
tr: Amerika/Detroit

en: America/Denver
tr: Amerika/Denver

en: America/Shiprock
tr: Amerika/Shiprock

en: America/Los_Angeles
tr: Amerika/Los_Angeles

en: America/New_York
tr: Amerika/New_York

en: Antarctica/Casey
tr: Antartika/Casey

en: Antarctica/Davis
tr: Antartika/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
tr: Antartika/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
tr: Antartika/Mawson

en: Antarctica/Palmer
tr: Antartika/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
tr: Antartika/South_Pole

en: Antarctica/McMurdo
tr: Antartika/McMurdo

en: Antarctica/Syowa
tr: Antartika/Syowa

en: Asia/Aden
tr: Asya/Aden

en: Asia/Almaty
tr: Asya/Almaty

en: Asia/Amman
tr: Asya/Amman

en: Asia/Anadyr
tr: Asya/Anadyr

en: Asia/Aqtau
tr: Asya/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
tr: Asya/Aqtobe

en: Asia/Ashkhabad
tr: Asya/Ashkhabad

en: Asia/Baghdad
tr: Asya/Baghdad

en: Asia/Bahrain
tr: Asya/Bahrain

en: Asia/Baku
tr: Asya/Baku

en: Asia/Bangkok
tr: Asya/Bangkok

en: Asia/Beirut
tr: Asya/Beirut

en: Asia/Bishkek
tr: Asya/Bishkek

en: Asia/Brunei
tr: Asya/Brunei

en: Asia/Calcutta
tr: Asya/Calcutta

en: Asia/Chungking
tr: Asya/Chungking

en: Asia/Colombo
tr: Asya/Colombo

en: Asia/Dacca
tr: Asya/Dacca

en: Asia/Damascus
tr: Asya/Damascus

en: Asia/Dubai
tr: Asya/Dubai

en: Asia/Dushanbe
tr: Asya/Dushanbe

en: Asia/Gaza
tr: Asya/Gaza

en: Asia/Harbin
tr: Asya/Harbin

en: Asia/Irkutsk
tr: Asya/Irkutsk

en: Asia/Jakarta
tr: Asya/Jakarta

en: Asia/Jayapura
tr: Asya/Jayapura

en: Asia/Kamchatka
tr: Asya/Kamchatka

en: Asia/Karachi
tr: Asya/Karachi

en: Asia/Kashgar
tr: Asya/Kashgar

en: Asia/Katmandu
tr: Asya/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
tr: Asya/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
tr: Asya/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
tr: Asya/Kuching

en: Asia/Kuwait
tr: Asya/Kuwait

en: Asia/Macao
tr: Asya/Macao

en: Asia/Magadan
tr: Asya/Magadan

en: Asia/Manila
tr: Asya/Manila

en: Asia/Muscat
tr: Asya/Muscat

en: Asia/Nicosia
tr: Asya/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
tr: Asya/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
tr: Asya/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
tr: Asya/Phnom_Penh

en: Asia/Pyongyang
tr: Asya/Pyongyang

en: Asia/Qatar
tr: Asya/Qatar

en: Asia/Rangoon
tr: Asya/Rangoon

en: Asia/Riyadh
tr: Asya/Riyadh

en: Asia/Saigon
tr: Asya/Saigon

en: Asia/Samarkand
tr: Asya/Samarkand

en: Asia/Tashkent
tr: Asya/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
tr: Asya/Tbilisi

en: Asia/Thimbu
tr: Asya/Thimbu

en: Asia/Ujung_Pandang
tr: Asya/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulan_Bator
tr: Asya/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
tr: Asya/Urumqi

en: Asia/Vientiane
tr: Asya/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
tr: Asya/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
tr: Asya/Yakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
tr: Asya/Yekaterinburg

en: Asia/Yerevan
tr: Asya/Yerevan

en: Asia/Hong_Kong
tr: Asya/Hong_Kong

en: Asia/Tehran
tr: Asya/Tehran

en: Asia/Jerusalem
tr: Asya/Jerusalem

en: Asia/Tel_Aviv
tr: Asya/Tel_Aviv

en: Asia/Tokyo
tr: Asya/Tokyo

en: Asia/Riyadh87
tr: Asya/Riyadh87

en: Asia/Riyadh88
tr: Asya/Riyadh88

en: Asia/Riyadh89
tr: Asya/Riyadh89

en: Asia/Shanghai
tr: Asya/Shanghai

en: Asia/Taipei
tr: Asya/Taipei

en: Asia/Seoul
tr: Asya/Seoul

en: Asia/Singapore
tr: Asya/Singapur

en: Asia/Istanbul
tr: Asya/İstanbul

en: Atlantic/Azores
tr: Atlantik/Azores

en: Atlantic/Bermuda
tr: Atlantik/Bermuda

en: Atlantic/Canary
tr: Atlantik/Canary

en: Atlantic/Cape_Verde
tr: Atlantik/Cape_Verde

en: Atlantic/Faeroe
tr: Atlantik/Faeroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
tr: Atlantik/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
tr: Atlantik/Madeira

en: Atlantic/South_Georgia
tr: Atlantik/South_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
tr: Atlantik/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
tr: Atlantik/Stanley

en: Atlantic/Reykjavik
tr: Atlantik/Reykjavik

en: Australia/Lindeman
tr: Avustralya/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
tr: Avustralya/Lord_Howe

en: Australia/LHI
tr: Avustralya/LHI

en: Australia/North
tr: Avustralya/North

en: Australia/Darwin
tr: Avustralya/Darwin

en: Australia/Queensland
tr: Avustralya/Queensland

en: Australia/Brisbane
tr: Avustralya/Brisbane

en: Australia/South
tr: Avustralya/South

en: Australia/Adelaide
tr: Avustralya/Adelaide

en: Australia/Sydney
tr: Avustralya/Sydney

en: Australia/ACT
tr: Avustralya/ACT

en: Australia/Canberra
tr: Avustralya/Canberra

en: Australia/NSW
tr: Avustralya/NSW

en: Australia/Tasmania
tr: Avustralya/Tasmania

en: Australia/Hobart
tr: Avustralya/Hobart

en: Australia/Victoria
tr: Avustralya/Victoria

en: Australia/Melbourne
tr: Avustralya/Melbourne

en: Australia/West
tr: Avustralya/West

en: Australia/Perth
tr: Avustralya/Perth

en: Australia/Yancowinna
tr: Avustralya/Yancowinna

en: Australia/Broken_Hill
tr: Avustralya/Broken_Hill

en: Brazil/Acre
tr: Brezilya/Acre

en: Brazil/DeNoronha
tr: Brezilya/DeNoronha

en: Brazil/East
tr: Brezilya/East

en: Brazil/West
tr: Brezilya/West

en: Canada/Atlantic
tr: Kanada/Atlantic

en: Canada/Central
tr: Kanada/Central

en: Canada/Eastern
tr: Kanada/Eastern

en: Canada/Mountain
tr: Kanada/Mountain

en: Canada/Newfoundland
tr: Kanada/Newfoundland

en: Canada/Pacific
tr: Kanada/Pasifik

en: Canada/Saskatchewan
tr: Kanada/Saskatchewan

en: Canada/East-Saskatchewan
tr: Kanada/East-Saskatchewan

en: Canada/Yukon
tr: Kanada/Yukon

en: Chile/Continental
tr: Şili/Continental

en: Chile/EasterIsland
tr: Şili/EasterIsland

en: Global/Egypt
tr: Global/Mısır

en: Global/Eire
tr: Global/Kahire

en: Global/Iceland
tr: Global/Islanda

en: Global/Iran
tr: Global/İran

en: Global/Israel
tr: Global/Israil

en: Global/Jamaica
tr: Global/Jamaika

en: Global/Japan
tr: Global/Japonya

en: Global/Poland
tr: Global/Polonya

en: Global/Portugal
tr: Global/Portekiz

en: Global/Singapore
tr: Global/Singapur

en: Global/Turkey
tr: Global/Türkiye

en: Global/Universal
tr: Global/Uluslararası

en: Europe/Netherlands
tr: Avrupa/Hollanda

en: Europe/Andorra
tr: Avrupa/Andora

en: Europe/Greece
tr: Avrupa/Yunanistan

en: Europe/Northern-Ireland
tr: Avrupa/Kuzey-İrlanda

en: Europe/Yugoslavia
tr: Avrupa/Yugoslavya

en: Europe/Germany
tr: Avrupa/Almanya

en: Europe/Slovakia
tr: Avrupa/Slovakya

en: Europe/Belgium
tr: Avrupa/Belçika

en: Europe/Romania
tr: Avrupa/Romanya

en: Europe/Hungary
tr: Avrupa/Macaristan

en: Europe/Moldova
tr: Avrupa/Moldova

en: Europe/Denmark
tr: Avrupa/Danimarka

en: Europe/Ireland
tr: Avrupa/İrlanda

en: Europe/Gibraltar
tr: Avrupa/Cebelitarık

en: Europe/Finland
tr: Avrupa/Finlandiya

en: Europe/Turkey
tr: Avrupa/Türkiye

en: Europe/Ukraine
tr: Avrupa/Ukrayna

en: Europe/Portugal
tr: Avrupa/Portekiz

en: Europe/Slovenia
tr: Avrupa/Slovenya

en: Europe/United_Kingdom
tr: Avrupa/İngiltere

en: Europe/Luxembourg
tr: Avrupa/Lüksemburg

en: Europe/Spain
tr: Avrupa/İspanya

en: Europe/Malta
tr: Avrupa/Malta

en: Europe/Monaco
tr: Avrupa/Monako

en: Europe/Russia
tr: Avrupa/Rusya

en: Europe/Norway
tr: Avrupa/Norveç

en: Europe/France
tr: Avrupa/Fransa

en: Europe/Czech_Republic
tr: Avrupa/Çek_Cumhuriyeti

en: Europe/Latvia
tr: Avrupa/Litvanya

en: Europe/Italy
tr: Avrupa/İtalya

en: Europe/Bosnia & Herzegovina
tr: Avrupa/Bosna & Hersek

en: Europe/Macedonia
tr: Avrupa/Makedonya

en: Europe/Bulgaria
tr: Avrupa/Bulgaristan

en: Europe/Sweden
tr: Avrupa/İsveç

en: Europe/Estonia
tr: Avrupa/Estonya

en: Europe/Albania
tr: Avrupa/Arnavutluk

en: Europe/Liechtenstein
tr: Avrupa/Lihtenştayn

en: Europe/Vatican
tr: Avrupa/Vatikan

en: Europe/Austria
tr: Avrupa/Avusturya

en: Europe/Lithuania
tr: Avrupa/Litvanya

en: Europe/Poland
tr: Avrupa/Polonya

en: Europe/Croatia
tr: Avrupa/Hırvatistan

en: Europe/Switzerland
tr: Avrupa/İsviçre

en: Indian/Antananarivo
tr: Hindistan/Antananarivo

en: Indian/Chagos
tr: Hindistan/Chagos

en: Indian/Christmas
tr: Hindistan/Christmas

en: Indian/Cocos
tr: Hindistan/Cocos

en: Indian/Comoro
tr: Hindistan/Comoro

en: Indian/Kerguelen
tr: Hindistan/Kerguelen

en: Indian/Mahe
tr: Hindistan/Mahe

en: Indian/Maldives
tr: Hindistan/Maldives

en: Indian/Mauritius
tr: Hindistan/Mauritius

en: Indian/Mayotte
tr: Hindistan/Mayotte

en: Indian/Reunion
tr: Hindistan/Reunion

en: Mexico/BajaNorte
tr: Meksika/BajaNorte

en: Mexico/BajaSur
tr: Meksika/BajaSur

en: Mexico/General
tr: Meksika/General

en: Mideast/Riyadh87
tr: OrtaDoğu/Riyadh87

en: Mideast/Riyadh88
tr: OrtaDoğu/Riyadh88

en: Mideast/Riyadh89
tr: OrtaDoğu/Riyadh89

en: Pacific/Apia
tr: Pasifik/Apia

en: Pacific/Auckland
tr: Pasifik/Auckland

en: Pacific/Chatham
tr: Pasifik/Chatham

en: Pacific/Easter
tr: Pasifik/Easter

en: Pacific/Efate
tr: Pasifik/Efate

en: Pacific/Enderbury
tr: Pasifik/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
tr: Pasifik/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
tr: Pasifik/Fiji

en: Pacific/Funafuti
tr: Pasifik/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
tr: Pasifik/Galapagos

en: Pacific/Gambier
tr: Pasifik/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
tr: Pasifik/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
tr: Pasifik/Guam

en: Pacific/Johnston
tr: Pasifik/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
tr: Pasifik/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
tr: Pasifik/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
tr: Pasifik/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
tr: Pasifik/Majuro

en: Pacific/Marquesas
tr: Pasifik/Marquesas

en: Pacific/Midway
tr: Pasifik/Midway

en: Pacific/Nauru
tr: Pasifik/Nauru

en: Pacific/Niue
tr: Pasifik/Niue

en: Pacific/Norfolk
tr: Pasifik/Norfolk

en: Pacific/Noumea
tr: Pasifik/Noumea

en: Pacific/Palau
tr: Pasifik/Palau

en: Pacific/Pitcairn
tr: Pasifik/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
tr: Pasifik/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
tr: Pasifik/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
tr: Pasifik/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
tr: Pasifik/Saipan

en: Pacific/Tahiti
tr: Pasifik/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
tr: Pasific/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
tr: Pasifik/Tongatapu

en: Pacific/Truk
tr: Pasifik/Truk

en: Pacific/Wake
tr: Pasifik/Wake

en: Pacific/Wallis
tr: Pasifik/Wallis

en: Pacific/Yap
tr: Pasifik/Yap

en: Pacific/Honolulu
tr: Pacifik/Honolulu

en: Pacific/Pago_Pago
tr: Pasifik/Pago_Pago

en: Pacific/Samoa
tr: Pasifik/Samoa

en: US/Central
tr: US/Merkez

en: US/East-Indiana
tr: US/Doğu-Indiana

en: US/Pacific
tr: US/Pasifik

en: US/Eastern
tr: US/Doğu

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: System Update
tr: Sistem Güncelleme

en: <P>Launch this module to update existing packages.
    </P>
    Please insert <b>CD 1</b> before proceeding.
    <P>You need to be logged in as <i>root</i> in order to
    do this.</P>
tr: <P>Mevcut paketleri güncellemek için bu modülü kullanın.
    </P>
    Başlamadan önce <b>CD 1</b>takınız .
    <P>Sisteme <i>root</i> olarak girmelisiniz
    </p>

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Update your complete system, please insert CD 1 before proceeding
tr: Tüm sistemi güncelle, Lütfen başlamadan önce CD 1'i takınız

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation of yast2 menueentry in ncurses menu                            //
en: <p>Launch this module to install additional packages or
    remove installed ones.
    To install commercial software, launch this module and select
    set 'pay' from list of package sets.
    </p>
tr: <p>İlave paket kurmak yada kurulu olan bir paketi kaldırmak
    için bu modülü kullanın.
    Ticari paketleri kurmak içinde bu modülü kullanabilirsiniz
    'pay' kısmından istediğiniz paketi seçin.
    </p>

en: <p>Please insert <b>CD 1</b> for CD installation.</p>
tr: <p>CD den yüklemeiçin <b>CD 1</b>'i yerleştirin.</p>

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation of yast2 menueentry in ncurses menu                            //
en: <p>Launch this module if you want to choose the
    source of installation. It is possible to install packages from CD,
    via the network or from harddisk.</p>
    <p>You can specify the source media and install
    packages with this module.
    </p>
tr: <p>Bu modülü çalıştırdığınızda. İsterseniz kurulum yapacağınız
    seçebilirsiniz. Paketleri CD-rom dan kurabileceğiniz gibi 
    Ağ üzerinden yada Sabit diskinizdende kurabilirsiniz.</p>
    <p>Kurulum yapaçağınız şekli belirtiniz ve 
    paketlerinizi bu modül ile kurabilirsiniz.
    </p>

en: Package %1 not found.
tr: Paket %1 bulunamdı.

en: No access to source media used on previous installation.
    Continue with choosing new installation source?
tr: Daha önceki kurulumdaki kaynağa erişilemiyor .
    Lütfen yeni bir kaynak seçip devam ediniz?

note: Popup informs the user that he/she wants to install an older versions
en: The version of SuSE distribution on source media
    must NOT be older than the installed one.
tr: Kuracağınız SuSE sürümü
    kurulmuş olan SuSE sürümünden eski olmamalıdır.

en: Installed version: %1
tr: Kurulu olan sürüm: %1

en: Please insert current CD or specify path of current sources.
tr: Lütfen CD yi yerleştirin yada kaynağı kuracağınız yolu belirtiniz

en: File %1 not found.
tr: Dosya %1 bulunamadı.

en: Error while reading configuration-file.
tr: Yapılandırma dosyası okunurken bir hata oluştu.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Install/Remove software
tr: Paketleri Kur/Kaldır

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Install additional software package or remove installed packages.
tr: Yeni paketlerin kurulması yada varolan paketlerin kaldırılması.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Change source of installation
tr: Kurulum kaynağını değiştir.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Choose the source for installation/removal of software packages
    It is possible to install packages from CD, via the network or from harddisk.
tr: Kuracığınız yada kaldıracağınız yazılım paketlerinin kaynağını seçiniz.
    Bu Cd-rom, ağ üzerinden veya Sabit diskinizden olabilir.

note: dummy message, which will be used in the future, but have to be traslated into other languages.
en: Dailing....
tr: Aranıyor...

en: Could not dial to internet. Please check your settings.
tr: Internete bağlanılamadı. Ayarlarınızı kontrol ediniz

en: Could not dial to internet. Please connect manually.
tr: Internete bağlanılamadı. Kendiniz bağlanmayı deneyin

en: Error occured while closing connection to internet.
tr: Internet bağlantısı kesilirken bir hata oluştu.

en: Do not show this message again.
tr: Bu mesajı tekrar gösterme

note: Skip - button label
en: Skip
tr: Geç

en: Continue
tr: Devam

en: Install
tr: Kur

en: The package "%1" is not a SuSE package.
    Should  I install nevertheless ?
tr: "%1" paketi SuSE paketi değil.
    Kurmamalımıyım?

en: There is no connection to internet. Trying to connect.
tr: Internet bağlantısı yok. Bağlanmaya çalışıcam

en: Cannot check the packages cause there has not be found
    any PGP configuration or key. So SuSE cannot guarantee that 
    the packages are created by SuSE
tr: PGP anahtarının bulunamamasından dolayı
    paketler kontrol edilemiyor. SuSE bu paketlerin SuSE 
    tarafından hazırlandığını garanti edemez.

note: Warning text for aborting the update before a patch is installed
en: If you abort the installation now,
    no patch will be installed.
    An existing connection to ftp server will be closed.
    Your installation will remain untouched.
tr: Eğer şimdi kurulumu keserseniz, 
    SuSE Linux yamaları kurulmayacaktır.
    Ftp bağlantınız kesilecek ve
    Kurulumunuz gerçekleşmeyecektir.

note: Warning text for aborting if some patches are installed, some not
en: If you abort the installation now,
    the patches are not yet downloaded and installed.
    You will need to do the update again.
tr: Eğer şimdi kurulumu keserseniz,
    SuSE Linux yamaları tamamen indirilmemiş ve kurulmamış olacaktır.
    Tekrar yama güncellemelerini yapmanız gerekecektir.

note: Warning text for aborting an installation during the install process
en: If you abort the installation now,
    at least one patch is not installed correctly.
    You will need to do the update again.
tr: Eğer şimdi kurulumu keserseniz,
    SuSE Linux'un son yaması düzgün kurulmamış olacaktır.
    Tekrar kurulum yapmanız gerekecektir.

note: Confirm user request to abort installation
en: Really abort Package Update?
tr: Paket güncellemesini kesmek istediğinizden eminmisiniz?

note: Button that will really abort the installation
en: &Abort Update
tr: &Güncellemeyi kes

note: Button that will continue with the installation
en: &Continue Update
tr: Güncellemeye &devamet

en: Patch information
tr: Yama paket bilgileri.

en: Installed
tr: Kurulmuş olanlar

en: New Version
tr: yeni sürüm

en: Package Update information
tr: Paket güncelleme bilgisi

en: Update is finished.
tr: Güncelleme bitmiştir.

en: Status of last update:
tr: Son güncelleme durumu:

en: ALL installed security patches:
tr: Kurulan tüm güvenlik paketleri:

en: ALL installed recommended patches:
tr: Kurulan önerilenmiş paketler:

en: &Details
tr: &Ayrıntılar

en: Remove source-packages after update.
tr: Güncellemeden sonra paket kaynak kodlarını sil.

note: helptext  update is finished
en: <p>
    Online Update is finished.
    Your installation is up to date now.
    It is recommended to check if there are
    new patches available in regular periods.<br></p>
tr: <p>
    Güncelleme sona ermiştir,
    ve kurulumunuz en güncel halini almıştır.
    Lütfen periodik olarak yeni sürümleri takip ediniz.<br></p>

en: <p>
    If any error occurs during download or installation
    of the patches, you can check the <b>Details</b>
    for further information.
    </p>
tr: <p>
    Eğer yamaların indirilmesi yada kurulumu esnasında
    herhangi bir hata oluşmuş ise bilgi almak için <b>Ayrıntılar</b>
    kısmına bakabilirsiniz.
    </p>

en: <p>
    Please try to do the update again, if important
    patches could not be installed.
    </p>
tr: <p>
    Eğer önemli paketler kurulmamış ise, 
    Lütfen güncellemeyi yeniden başlatın!
    </p>

note: using SetContents (define in online_update.ycp)
en: Online Update Confirmation
tr: Internet üzerinden Güncellenme

note: changing Label to Finish for the last step
en: &Finish
tr: &Bitir

en: Days since update:
tr: Bugüne kadar olan güncelleme:

en: Status of last update:
tr: Son güncelleme durumu:

en: Number of recommended patches:
tr: Önerilen paketlerin sayısı:

en: Number of security patches:
tr: Güvenlik paketlerinin sayısı:

en: Last update information
tr: Son güncelleme bilgileri:

en: Data
tr: Veri

en: Information about all installed patches
tr: Yüklenmiş olan tüm paketlerin bilgileri

en: YYYY.MM.DD
tr: YYYY.AA.GG

en: Patch
tr: Yama

en: &Show patch information
tr: &Paket bigisini göster

note: helptext  "main dialog online_update"
en: <p>
    This dialog shows detailed information about the
    last package update and about all patches
    installed on your system.
    </p>
tr: <p>
    Burada son güncellemede kurulan 
    tüm paketlerin ve yamaların ayrıntılı bilgileri gösterilir.
    </p>

en: <p>
    More detailed information about a special patch can
    be obtained. First select the patch from the list and then
    click on the <b>Show Patch Info</b> button.
    </p>
tr: <p>
    Eğer herhangi bir yama yada paket hakkında
    daha fazla detaylı bilgi almak isterseniz. Listeden ilgili
    paketi seçiniz ve <b>Paket bilgisi</b> düğmesine tıklayınız.
    </p>

en: Connected to
tr: Bağlantı yeri

en: Status of connection
tr: Bağlantı durumu

note: helptext  "main dialog online_update"
en: <p>After connecting to SuSE server,
    YaST2 will download all available patches.
    This could take some time. Several details are shown.</p>
tr: <p>SuSE Server'a bağlandıktan sonra,
    YaST2 uygun olan tüm paketleri indirmeye başlayacaktır.
    Bu biraz zaman alabilir ancak İlgili ayrıntılar gösterilecektir.</p>

en: <p>
    The fields above show information about the connection and
    time of data transfer.
    The box below displays data from ftp logfile. If something
    goes wrong, please check this source of information. 
    </p>
tr: <p>
    Aşağıda bğlantı durumu ve dosyaların indirilme süresi hakkında
    bilgiler gösterilmektedir.
    Aşağıda Ftp kayıtdosyası verileri gösterilmektedir.
    Herhangi bir hata ile karşılaşılması durumunda Lütfen bu dosyayı kontrol ediniz.
    </p>

en: <p>
    If you decide to <b>Abort Update</b>, the download of
    patches will be interrupted. No patch will be installed.
    The ftp connection will be closed. 
    </p>
tr: <p>
    Eğer <b>güncellemeyi kesmeye</b>,karar verdiyseniz 
    indirilen paketler yarıda kesilecek ve hic bir paket kurulmayacaktır.
    Ftp bağlantısıda kesilecektir. 
    </p>

note: using SetContents (define in online_update.ycp)
en: Connection and Data transfer
tr: Baglantı ve Veri aktarımı

en: closed
tr: Kapalı

en: active
tr: işlemde

en: Can't get patch "%1" from
    server "%2".
    You may try to download remaining patches or
    go on with installing of already got ones.
    In manual mode click on Next to proceed.
tr: "%1" paketi "%2"serverından alınamıyor
    Kalan paketleri tekrar indirmelisiniz
    yada var olan paketle indirmeye devam etmelisiniz.
    Bu durumda İleri düğmesine Tıklayınız.

en: &Download
tr: &İndir

en: Download of patches will be stopped.
    You may continue with installation of already
    loaded patches or abort update completely.
tr: Paketlerin veya yamaların indirilmesi durdurulacaktır.
    Kuruluma Eski paketlerle devam edebilirsiniz yada 
    güncelleme kurulumunu tamamen kesebilirsiniz.

en: The patch %1 will not be installed 
    cause package %2 is corrupted
tr: Paket yada yama %1 kurulamadı 
    Çünkü paket %2 kayıp

en: Warning for patch %1
tr: Paket %1 için uyarı!

en: &Skip patch
tr: Yamayı &Geç

en: Information for patch %1
tr: paket %1 için bilgi

note: Generic buttons
en: &Ok
tr: &Tamam

en: The patch %1 needs the version %2 of YaST2.
    You have installed version %3
tr: Paket %1 YaST2'nin yeni sürüm %2 'e ihtiyaç  duymaktadır.
    Sizde sürüm %3 'ün yüklü olması gerekmektedir.

en: Connection to ftp server failed.
    Please try to get connection to another SuSE ftp server.
tr: Ftp server bağlantısı kurulamadı.
    Lütfen diğer bir SuSE Ftp sunucusuna bağlanmayı deneyiniz.

en: Can't get patches from server.
    Please try to get patches from another SuSE ftp server.
tr: Bu sunucudan paket indirilmesi gerçekleşmiyor.
    Lütfen paketleri indirmek için başka bir SuSE ftp sunucusuna bğlanmayı deneyiniz.

en: There is no patch which will have to be installed.
tr: Güncelleme için kurulacak paket bulunamadı.

en: No patch will be installed.
tr: Hiç bir paket kurulmayacaktır.

en: Mode
tr: Usül(Model)

en: &Show description
tr: &Tanım

en: <p>This dialog shows all patches which are
    available for download on SuSE ftp server.<br>
    Mode "recommended" means you should install the patch.
    "security" is a security patch and it is highly recommended to install it.
    </p>
tr: <p> Burada SuSE ftp sunucusundan indirlmek üzere
    hazır olan paketlerin tamamı gösterilmektedir.<br>
    "Gerekli" bu kısmındaki paketlerin indirilmesi tavsiye edilir.
    "güvenlik" kısmındaki paketlerinde tamamının indirilmesi
    güvenlik açısından önerilir.
    </p>

en: <p>
    <b>G</b>: patch is available but not relevant for your installation
    (concerns packages which are not installed).
    You can download the patch but it will not be installed.
    </p>
    <p>
    <b>_</b>: you have deselected this patch, it will neither
    be downloaded nor installed.
    </p>
tr: <p>
    <b>G</b>işsareti:paket hazır ancak sizin kurulumunuz için uygun değil.
    bu paketi idirebilirsiniz ama kuramzsınız.
    </p>
    <p>
    <b>_</b>işareti: bu paketi seçmedim. paket ne indirilecek
    nede kurulacaktır.
    </p>

note: using SetContents (define in online_update.ycp)
en: List of available patches
tr:  Yararlanılabilir yamaların listesi

en: This patch needs the version %1 of YaST2.
    You have installed version %2
tr: Bu paket YaST2'nin sürüm %1'e ihtiyaç duymaktadır.
    Sizde kurulmuş olan sürüm %2 bulunmaktadır.

note: initialize PKGINFO
en: Initializing for ftp update; One moment please...
tr: Ftp güncellenmesi hazırlanıyor; Bir dakika lütfen...

note: Popup is shown if the yast2 component responsible for the ftp update cannot be initialised. This does not mean, connection failed to ftp server, but any other error occured.
en: Initialisation of ftp server failed.
    
    Please check www.suse.de
    for further information .
tr: Ftp sunucusuna bağlanılması esnasında bir problem oluştu.
    
    Lütfen www.suse.de adresinden.
    bilgi için kontrol ediniz.

en: Last update was executed
     %1 days ago.
tr: Son Güncelleme işlemi 
     %1 gün önce yapılmıştır.

en: Choice of update mode
tr: Güncelleme Modelini seçiniz

en: &Automatic Update
tr: &Otomatik Güncelleme

en: &Manual Update
tr: &Elle Güncelleme

en: Choice of installation-source
tr: Kurulum şeklini seçiniz.

en: Installation-source
tr: Kurulum-kaynağı

en: &Expert
tr: &Uzman

note: helptext dialog online update start screen
en: <p>
    SuSE online update is the easy way to get all recommended
    patches and security fixes from SuSE ftp server.<br>
    <b>Automatic Update</b> will connect to the server,
    fetch the files and install the patches.</p>
tr: <p>
    Paketlerin ve güvenlik yamalarının güncellenmesi için 
    SuSE internetten güncelleme en kolay yoldur.<br>
    <b>Otomatik Güncelle</b> SuSE Ftp sunucusuna bağlanacak 
    ve sistemin gerek duyduğu tüm paketleri indirip kuracaktır.</p>

en: <p>
    <b>Manual Update</b> will display all available patches
    and you can choose which patches should be installed.<br>
    Information about the last update will be shown
    if you click on the <b>Details</b> button.
    </p>
tr: <p>
    <b>Elle güncelleme</b> Uygun olan tüm paketleri size listeleyecek
    ve siz bunlar arasından istediklerinizi seçebileceksinizdir.<br>
    Ayrıca <b>Ayrıntılar</b> düğmesine bastığınızda ise 
     paketle ilgili olarak en son ne zaman güncellendiği size gösterilecektir.
    </p>

en: <p>
    If you click on button <b>Expert</b> you can select an local
    installation-source instead of a ftp-server or select another ftp-server.
    </p>
tr: <p>
    Eğer <b>Uzman</b>düğmesine tıklarsanız.
    ftp-sunucunuzu ve kurulum-kaynaklarını seçebilme imkanınız olacaktır.
    </p>

en: Initialization failed - please try again.
    If failure continues, please choose
    another SuSE ftp server.
tr: Ftp sunucusuna bağlanılamadı. Lütfen tekrar deneyiniz.
    Eğer bağlantıyı hala sağlıyamıyorsanız,
    başka bir SuSE ftp sunucu seçiniz.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Online Update
tr: Internetten güncelleme

en: Launch this module to get patches (online update).
    A patch updates, improves or corrects your existing installation.
tr: Bu modül paketleri güncelleyecektir.
    Kurulumunuzda bulunan paketlerin yükseltilmesi yada doğru yğklenmesini sağlayacaktır.

en: <p>You need to be logged in as <i>root</i> in order to do this.</p>
tr: <p>Sisteme <i>root</i> olarak girmelisiniz</p>

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Get patches, to correct and improve your existing installation
tr: indirilen paket, bulnanan kurulumunuza yüklenecektir.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Configure boot mode
tr: Açılış modunu yapılandır

note: optional warning dialog text
en: Error code %1
tr: Hata kodu %1

en: Enable/disable inetd:
tr: Başlat/kapat inetd:

note: main dialog: RasioButton: don't start inetd
en: O&ff, don't start inetd
tr: &Kapat, inetd'yi başlatma

note: main dialog: RasioButton: don't start inetd
en: On with d&efault configuration
tr: &Temel yapılandırmayla başlat

note: main dialog: RasioButton: don't start inetd
en: On with c&ustom configuraton ...
tr: &Kendi yapılandırmamla başlat

note: helptext inetd configuration
en: <p>Starting inetd will enable "others" to connect
    to network services installed on your server
    (e.g telnet, finger, ftp). Inetd is also
    needed for printing, as well as formatting the
    man-pages in the SuSE help package.
    Do you wish inetd to be started at boot time?
    </p>
tr: <p>inetd'yi  başlatmak "diğer" kişilerin sistemde
    kurulu olan ağ hizmetlerine erişimini sağlar
    (telnet, finger, ftp gibi).inetd SuSE yardım
    paketinde anlatıldığı üzere yazdırma işlemleri
    içinde gerekli olabilir.
    inetd'yi açılışta başlatmak istermisiniz?
    </p>

note: helptext inetd configuration
en: 	
    <p>
    If you want to start the inetd, you can choose
    the SuSE default configuration. If you choose
    the custom configuration, you can edit the default
    configuration for your needs in the next step.
    </p>
tr: 	
    <p>
    inetd'yi başlatmak istiyorsanız SuSE temel
    yapılandırmasını seçebilirsiniz. Eğer kendi
    yapılandırmanızı seçerseniz,temel yapılandırmayı
    ihtiyacınıza göre ayarlayabilirsiniz.
    </p>

note: Main dialog: Header
en: Network services
tr: Ağ hizmetleri

note: helptext for popup create inetd-service
en: 
    <p>To create a valid entry i.e. service for the inetd you
    have to enter</p> 
    <ul>
    <li>service name            
    <li>socket type		    
    <li>protocol		    
    <li>wait/nowait[.max]	    
    <li>user[.group]	    
    <li>server program	    
    <li>server program arguments
    </ul>
    <p>To specify an Sun-RPC based service, the entry would contain these
    fields:</p>
    <ul>
    <li>service name/version    
    <li>socket type		    
    <li>rpc/protocol	    
    <li>wait/nowait[.max]	    
    <li>user[.group]	    
    <li>server program	    
    <li>server program arguments
    </ul>
    
    <p>Here a short description, for details see <b>info inetd.conf</b>
    </p>
    
    <p>The <b>service-name</b> entry is the name of a valid service
    </p>
    
    <p>The <b>socket-type</b> should be one of stream, dgram, raw, rdm,
    or seqpacket, depending on whether the socket is a stream, datagram,
    raw, reliably delivered message, or sequenced packet socket.
    
    </p>
    <p>The <b>protocol</b> must be a valid protocol as given in /etc/protocols. 
    Examples might be <i>tcp</i>,<i>udp</i>,<i>rpc/tcp</i> or <i>rpc/udp</i>.
    </p>
    
    <p>The <b>wait/nowait</b> entry is applicable to datagram sockets only.
    The optional <i>max</i> suffix specifies the maximum number of
    server instances that may be spawned from inetd within an interval of 60
    seconds. 
    </p>
    
    <p>The <b>user</b> entry should contain the user name of the user as whom the 
    server should run.
    </p>
    
    <p>The <b>server-program</b> entry should contain the pathname of the program which
    is to be executed by inetd when a request is found on its socket. 
    
    </p>
    <p>---</p>
tr: 
    <p>Geçerli bir inetd hizmeti tanımlamak için
    doldurunuz</p> 
    <ul>
    <li>hizmet adı            
    <li>soket tipi		    
    <li>protokol		    
    <li>bekle/bekleme[.max]	    
    <li>kullanıcı[.grup]	    
    <li>sunucu programı	    
    <li>sunucu program argümanları
    </ul>
    <p>Sun-RPC tabanlı bir hizmet tanımlamak için bu alanlar
    doldurulmalıdır:</p>
    <ul>
    <li>hizmet adı/version    
    <li>soket tipi		    
    <li>rpc/protokol	    
    <li>bekle/bekleme[.max]	    
    <li>kullanıcı[.grup]	    
    <li>sunucu programı	    
    <li>sunucu program argümanları
    </ul>
    
    <p>Burda kısa bir tarif var, detay için bknz.<b>info inetd.conf</b>
    </p>
    
    <p>T<b>hizmet-adı</b> girdisi geçerli hizmetin adıdır.
    </p>
    
    <p><b>soket-tipi</b> soketin stream, datagram, raw, güvenli dağıtılan
    mesaj veya kuyruklanmış paket soketi olmasına bağlı olarak, stream,
    datagram, raw, güvenli dağıtılan paket soketi yada kuyruklanmış paket
    soketi olabilir
    
    </p>
    <p><b>protokol</b> /etc/protocols'da belirtilen geçerli bir protokol olmalı
    Örnek olarak <i>tcp</i>,<i>udp</i>,<i>rpc/tcp</i> or <i>rpc/udp</i>.
    </p>
    
    <p><b>bekle/bekleme</b> sadece datagram soketlerine uygulanır.
    Seçimlik <i>max</i> kısaltması inetd'nin  60 saniye içerisinde, en çok
    üretebileceği işlem miktarını tanımlar. 
    </p>
    
    <p><b>kullanıcı</b> Sunucuyu çalıştıracak olan kişininkullanıcı adı
    olmalıdır.
    </p>
    
    <p>The <b>sunucu-programı</b> Soketi tarafından istekte bulunulduğunda inetd tarafından
    çalıştırılacak olan programın yolu girilmelidir. 
    
    </p>
    <p>---</p>

note: popup create edit service: Framedescription here values for the inetd service can be set
en: Edit service
tr: Hizmet düzenle

note: popup create/edit inetd service : Description Inputfield
en: &Service
tr: &Hizmet

note: popup create/edit inetd service : Description Inputfield
en: &Type
tr: &Tip

note: popup create/edit inetd service : Description Inputfield
en: &Protocol
tr: &Protokol

note: popup create/edit inetd service : Description Inputfield
en: &Flags
tr: &İşaretler

note: popup create/edit inetd service : Description Inputfield
en: &User
tr: &Kullanıcı

note: popup create/edit inetd service : Description Inputfield
en: S&erver / Args
tr: &Sunucu / Arg

note: popup create
en: &Comment
tr: &Yorum

note: `VWeight( 0,`Frame( _("Previous block comment in inetd.conf"), `Label( previous_comment )))
en: Previous block comment in inetd.conf
tr: inetd.conf'daki önceki bloğun yorumu

note: Column header: minimum = 5 characters   fill with space if needed
en: Service
tr: Hizmet

note: Column header: minimum = 4 characters   fill with space if needed
en: Type
tr: Tip

note: Column header: minimum = 4 characters /  fill with space if needed
en: Flags
tr: İşaretler

note: Column header
en: User
tr: Kullanıcı

en: Server / Args
tr: Sunucu / Arg

note: main dialog: Button Edit service
en: &Activate/Inactivate
tr: &Aktifleştir/Pasifleştir

note: helptext  "main dialog edit inetd.conf"
en: <p>In the listbox you see all services preconfigured by SuSE</p>
tr: <p>Listede SuSE tarafından düzenlenmiş hizmetleri göreceksiniz</p>

en: <p>All services marked with "#" are <i>inactive</i> (locked).
    All services marked with "Active!" are <i>active</i> (unlocked).</p>
tr: <p>"#" ile işaretli hizmetler <i>pasif</i>dir (kapalı).
    "Active!" ile işaretli hizmetler <i>aktif</i>dir (açık).</p>

en: <p>Inactive means, that these services are preconfigured in the configuration
    file of inetd (/etc/inetd.conf), but they are locked.</p>
tr: <p>Pasif, bu hizmetin inetd dosyasında (/etc/inetd.conf) önceden 
    yapılandırıldığı fakat kilitli olduğu manasındadır.</p>

en: <p>With a click to this entry, and a second click
    on the button activate/inactivate you can unlock an inactive entry, or
    lock an active entry.</p>
tr: <p>Bir hizmet seçip 
    aktif/pasif düğmesine basarak bu hizmeti açıp
    kapayabilirsiniz</p>

en: <p>With a click to an entry, and a second click
    on the button edit you can change parameters of this service
    </p>
tr: <p>Bir hizmet seçip 
    düzenle düğmesine basarak bu hizmetin parametrelerini değiştirebilirsiniz.
    </p>

note: using SetContents (define in lan_inetd.ycp)
en: Enable/disable network services
tr: Ağ hizmetlerini başlat/durdur

note: ///////////////////////////////////////// - create line and comment - insert line in Database - compute comment
en: Create a new service entry
tr: Yeni bir hizmet girdisi oluştur

note: No line is selcted:
en: To delete a service, you have to select one in main dialog
tr: Bir hizmeti silmek için önce ana pencereden seçmelisiniz

note: No line is selcted:
en: To activate/inactivate a service, you have to select one in main dialog
tr: Bir hizmeti aktif/pasif yapmak için önce ana pencereden seçmelisiniz

note: edit line and comment
en: Edit a service entry
tr: Hizmeti düzenle

note: No line is selcted:
en: To edit a service, you have to select one in main dialog
tr: Bir hizmeti düzenleyebilmek için önce ana pencereden seçmelisiniz

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Start/stop services (inetd)
tr: Hizmetleri başlat/durdur (inetd)

en: Launch this module to configure your network services.
tr: Ağ hizmetlerinizi yapılandırmak için bu bu modülü kullanın

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure your network services which are started via inetd
tr: inetd tarafından başlatılan ağ hizmetlerini yapılandır.

note: mesage label
en: Initializing ...
tr: Başlatılıyor

note: help text 1/2
en: <p>The network card was
     found. If you want to configure this network card press <b>Next</b>
     use <b>Back</b> button to go back.</p>
tr: <p>Ağ kartı bulundu.
     Bu ağ kartını yapılandırmak istiyorsanız <b>İleri</b> düğmesini kullanın
     <b>Geri</b> düğmesini geri dönmek için.</p>

note: help text 2/2
en: <p>Press <b>Skip</b> button to skip the configuration of this card.</p>
tr: <p><b>Atla</b> düğmesini bu kartın yapılanmasını atlamak için basın.</p>

note: To translators: label message 1/2 The network card XY will be configured
en: The network card
tr: Ağ kartı

note: To translators: label message 2/2 The network card XY will be configured
en: 
    will be configured for network access as.
tr: 
    Ağ erişimi için yapılandırılacak.

note: dialog title
en: Network card configuration
tr: Ağ kart yapılandırılması

note: popup message with confirmation buttons
en: Should the network configuration be saved?
tr: Ağ yapılandırması kaydedilsinmi?

note: label
en: Network Controller
tr: Ağ Denetleyicisi

note: button label
en: &Card
tr: &Kart

note: label
en: Use the unrecognized card if present
tr: Tanınmamış kartı kullan mevcut ise

note: label
en: ISDN
tr: İSDN

note: button label
en: &ISDN
tr: &İSDN

note: "Add provider" - label, "Add provider ..." - button label
en: Add provider
tr: Sağlayıcıyı ekle

en: Add provider ...
tr: Sağlayıcıyı ekle...

note: label
en: Unknown modem
tr: Bilinmeyen modem

note: label
en: Use the unrecognized modem if present
tr: Tanınmayan modemi kullan mevcut ise

note: dialog title
en: Network device setup
tr: Ağ aygıt kurulumu

note: abort confirmation popup
en: Really abort?
tr: İptal edilsinmi?

en: IO address
tr: İO adresi

en: MemBase
tr: Bellek

note: help text 1/4
en: <p>Please select ISDN card from the list.</p>
tr: <p>İSDN kartını listeden seçin lütfen.</p>

note: help text 2/4
en: <p>You can pass some extra option values to the kernel module.</p>
tr: <p>Çekirdek modülü için bazı özel değerleri geçebilirsiniz.</p>

note: help text 3/4
en: <p>IO address, IRQ and MemBase are card hardware attributes which usually should be 
    correctly detected for newer card models, if you have an older card model please have a look into your technical manual 
    or contact your salesman.</p>
tr: <p>İO adressi, İRQ ve bellek yeni kartlarda genelde doğru olarak tespitedilir
    kartınız eski ise, kartın elkitabından gereken değerlere bakınız
    veya kartı aldığınız yere danışın.</p>

note: help text 4/4
en: <b>ISDN protocol: </b>In most cases the protocol is Euro-ISDN especially 
        use this if your ISDN-card is connected directly to the NTBA. 
        1TR6 is only rarely used (e.g. some ISDN-stations 
        use it for the internal ISDN connections and if your 
        ISDN-card is connected to such a ISDN-station you 
        have to use 1TR6.
tr: <b>İSDN protokolü: </b>Genelde Euro-İSDN  özellikle İSDN-kartınız doğrudan
    NTBA ya bağlı ise bunu kullanın.
    1TR6 çok ender kullanılır ( bazı İSDN-istasyonları
    bunu içsel İSDN bağlantıları için kullanır
    ve İSDN-kartınız böyle bir istasyona bağlı ise
    İTR6'yı kullanmalısınız.

en: Selection of ISDN protocol
tr: ISDN protokolün seçimi

en: Leased line
tr: Kiralık hat

en: Options for '%1' card
tr: '%1% kartı için seçenekler

en: Select your ISDN card
tr: ISDN kartınızı seçin

en: ISDN module options (only needed in special cases!!)
tr: İSDN modül seçenekleri (sadece özel durumlarda gerekli!!)

en: ISDN low level configuration
tr: ISDN alt düzey yapılandırması

note: help text 1/7
en: <p>My phone number -  As your own telephone number (MSN) you 
             put in your telephone number (without area code!), if your ISDN-card is connected 
             directly to the NTBA. If it is connected to an ISDN-station, 
             put in the MSN which is stored in the ISDN-station (e.g. your phone extension or 
             the last digit or digits of your phone extension) or - if this fails - try 
             to use just 0 (which normally causes that the  default MSN is actually used).</p>
tr: <p>Telefon numaram -  İSDN kartınız doğrudan NTBA'ya  
             bağlı ise kendi Telefon numaranızı (MSN)  olduğu gibi yazın (bölge kodu hariç!) 
             Fakat İSDN-istasyonuna bağlı ise, 
             İSDN-istasyonunda hafızada olan MSN girin (örn. telefon iç hat yada 
             iç hatınızın son rakamını yada rakamlarını) veya - bu başarılı olmaz ise - sadece 
             0 deneyin (bu genelde kullanımda olan MSN ninizi kullanılmasını sağlar).</p>

note: help text 2/7
en: <p><b>Dial mode - Off</b> means no connections at all are possible.</p>
tr: <p><b>Dial mode - Off</b> şu an bağlantılar mümkün olmadığını söyler.</p>

note: help text 3/7
en: <p><b>Manual</b> - only outgoing connections made manually are possible. 
             Incoming connections can be made. Incoming callback connections are not possible 
             If you select <b>Manually</b> in the dial mode, you can build or 
             close a connection using the tool <b>kimon</b> or <b>kinternet</b> 
             or (as user root) with the commands: 
             <br>isdnctrl dial ippp0  <br>isdnctrl hangup ippp0</p>
tr: <p><b>Elden</b> - sırf dışarı olan bağlantılar elden mümkün. 
             Gelen bağlantılar yapılabilir. Gelen geri ara bağlantıları mümkün değil 
              <b>Elden</b> arama modüsünde, bir bağlantıyı <b>kimon</b> veya 
              <b>kinternet</b> ile bağlantı oluşturup kesebilirsiniz 
             yada (root olarak)bu emirler ile: 
             <br>isdnctrl dial ippp0  <br>isdnctrl hangup ippp0</p>

note: help text 4/7
en: <p><b>Automatic</b> - when necessary, a connection will be made 
    automatically; this is also the only mode where incoming callback calls will succeed 
    (i.e. connections that you call back).  It will also hangup after the specified hup-timeout</p>
tr: <p><b>Otomatik</b> - gerekir ise bir bağlantı otomatikmen 
    yapılacaktır; gelen geriara isteğini başarabilen tek modüs 
    (örn. geri çevirmek istediğiniz bağlantılar). Belirlenmiş hup-timeout'dan sonra bağlantıyı kesecektir</p>

note: help text 5/7
en: <p>Automatic hang-up -you can set that 
      the line will be hang up automatically after 'IDLE timeout'. The checkbox Chargehup tells that the line stays connected 
      after 'IDLE timeout', and it will be hung up immediately before the next counting pulse 
      (this only works, if your isdn-provider transmits the charge-info during and after the connection)</p>
tr: <p>Otomatic kapat ayarını kurabilirsiniz 
      hat otomatikmen boş zamanaşımından sonra kesilecek. Chargehup onay kutusuboş zamanaşımından sonra hattın bağlı kaldığnı söyler
     ve bir dahaki sayaç atımından hemen önce bağlantıyı keser 
      (Bu işlem ancak isdn-sağlayıcınız bağlantı sırasında ve sonrasında yükleme-bilgisi iletirse mümkün.)</p>

note: help text 5/7
en: <p>If you want to start-up the connection during the 
    system boot, please press the appropriate button. If not, you have to use (as user root) the following commands: 
     <br> rci4l_hardware start 
     <br> rci4l start 
     <br> rcroute start 
     <br>  to start ISDN.</p>
tr: Bağlantıyı sistemin yüklendiği sırada kurmak istiyorsanız uygun olan<p> 
    düğmeye basın lütfen. Aksi takdirde (root olarak)şu emirleri kullanın: 
     <br> rci4l_hardware start 
     <br> rci4l start 
     <br> rcroute start 
     <br> ISDN başlatmakiçin.</p>

note: help text 5/7
en: <p>Selecting <b>activate firewall</b> will block all incoming
    connections; choosing this option will make dialup connections to
    the internet save for attacks from the outside.</p>
tr: <p><b>Yangın duvarı etkin</b> seçili ise gelen bütün bağlantılar
    bloke edilecek; bu seçeğin kullanılması internete olan çevirmeli 
    bağlantılar dışarıdan gelebilen saldırılara karşı emin olmasıdır.</p>

en: Activate %1...
tr: Etkinleştir %1

en: My phone number
tr: Telefon numaram

note: Dial mode selection
en: Dial mode
tr: Çevirme kipi

note: Automatic dial mode
en: Automatic
tr: Otomatik

note: Manual dial mode
en: Manual
tr: Elle

note: Dial mode off
en: Off
tr: Kapalı

en: Automatic hang-up
tr: Otomatik kapama

en: IDLE timeout
tr: Bekleme zamanı sonu

en: ChargeHUP
tr: HUPyükle

en: Start ISDN during system boot
tr: Sistem açıldığı zaman ISDN'i çalıştır

en: IP settings
tr: İP ayarları

en: Callback settings
tr: Geri Arama ayarları

en: ISDN connection parameters
tr: İSDN bağlantı parametreleri

en: You have to fill in Local and Remote IP addresses correctly
tr: Yerel ve uzak İP adressleri doğru olarak doldurulmalı

note: help text 1/3
en: <p>Please fill-in the IP addresses. If you have syncppp connection, 
    normally do you have to keep the pre-selected values 192.168.x.99 and 192.168.x.1. 
    In rawip case you must obtain these numbers from your provider. 
    If you have a local ethernet please check, that the IP-adresses 
    are not in the same subnet like your local ethernet. </p>
tr: <p>IP numarasını girin lütfen. bağlantınız syncppp ise, 
    normalinde ön seçili olan 192.168.x.99 and 192.168.x.1 değerlerini kullanmalısınız.
    Rawip durumunda bu numaralar sağlayıcıdan elde edilmeli. 
    Yerel ethernet'te sahip iseniz İP-adres ile yerel ethernettiniz aynı 
    alt ağada olmamasına dikkat edin. </p>

note: help text 2/3
en: <p>Check the button for <b>dynamic IP address</b> if you plan to use 
    diald (demand dialing daemon), where the outgoing address is unknown at the moment the link is going up.</p>
tr: <p><b>Dinamik İP addresi</b> düğmesini onaylayın diald (demand dialing daemon) 
    kulanmayı düşünüyor iseniz, bununla birlikte dışarıya giden İP-adresi okunamaz hale gelir.</p>

en: IP address settings
tr: IP adresi ayarları

en: Local IP address of your machine
tr: Makinanızın yerel IP adresi

note: IP address of Peer for Point-to-Point connection
en: Remote IP address
tr: Uzak IP adresi

en: Dynamic IP address
tr: Dinamik IP adresi

note: help text 3/3
en: <p>Check the button for <b>dynamic DNS assignment</b> 
    if you want to change your domain name servers after the connection is up. (This replace your static DNS 
    configuraton with obtain DNS servers IP addreses) Today almost all providers 
    use <b>Dynamic DNS assignment</b></p>
tr: <p> <b>Dinamik DNS ataması</b> düğmesini kullanın 
    DNS-Sunucularınızı bağlantı kurulduktan sonra değiştirmek istiyorsanız. (Static DNS ayar yerine DNS-Sunucularından
    İP  numaraları verilecektir) Sağlayıcıların hemen hepsi 
    <b>Dinamik DNS ataması</b>kullanıyor.</p>

en: Dynamic DNS assignment
tr: Dinamik DNS tanımlaması

en: ISDN IP address settings
tr: İSDN IP adresi ayarları.

note: help text 1/3
en: <p>If callback mode is off,  calls  are handled normally without special processing.</p>
tr: <p>Callback modüsu kapalı ise, aramalar özel işlen görmeden işlenecek.</p>

note: help text 2/3
en: <p>If callback mode  is  server,  then  after  getting  an incoming call, a callback is triggered.</p>
tr: <p>Geri arama modüsü sunucu ise,  giren bir aramadan sonra geri arama başlatılacaktır.</p>

note: help text 3/3
en: If callback mode is client, then the local system does the initial call  and  then  waits  for  callback of the remote machine.
tr: Geri arama modüsü istemci ise, aramayı yerel sistem yapar ve ondan sonrauzaktaki makinadan geri aramayı bekler

en: Callback functions
tr: Geri Arama işlevleri

note: ISDN callback mode selection - Callback Off
en: Callback Off
tr: Geri Arama Kapalı

note: ISDN callback mode selection - Callback Server
en: Callback Server
tr: Geri Arama Sunucusu

note: ISDN callback mode selection - Callback Client
en: Callback Client
tr: Geri Arama İstemcisi

en: ISDN callback settings
tr: ISDN Geri Arama ayarları

en: Can't delete all ISDN card configuration while you have configure some connections.
tr: İSDN cart ayarları bağlantı ayarları olduğu sürecesilinemez

note: help text for ip address setup dialog part 1 of 9
en: <p>This dialog allows you to configure your IP address.</p>
tr: <p>Bu pencere IP adresinizi yapılandırmanızı sağlar.</p>

note: help text for ip address setup dialog part 2 of 9
en: <p>You can select dynamic address assignment, 
    if you have a <b>DHCP server</b> running on your local network.
tr: <p>Eğer yerel ağınızda bir <b>DHCP sunucusu</b> varsa dinamik IP atamasını
    seçebilirsiniz.

note: part 3 of 9, keep the leading space
en:  You also should select this if you do not have a static IP address 
    assigned to you by your cable or DSL provider.
tr: Kablo yada DSL hizmeti aldığınız firma size sabit bir IP adresi atamadıysa 
    bu seçeneği seçmelisiniz

note: part 4 of 9, keep the leading space
en:  Network addresses will then be obtained <b>automatically</b> from the server.
tr:  Ağ adresiniz sunucudan <b>otamatik</b> olarak alınacaktır.

note: part 5 of 9
en: Configuration will be finished by clicking the <b>Next</b> button.</p>
tr: Yapılandırma <b>İleri</b> tuşuna basılarak bitirilecektir.</p>

note: part 6 of 9
en: <p>Otherwise, you must assign the network addresses <b>manually</b>.
tr: <p>Diğer halde, ağ adresini <b>elle<b/> girmelisiniz.

note: part 7 of 9, keep the leading space
en:  Enter the IP address (e.g. 192.168.100.99) for your computer, 
    the network mask (usually 255.255.255.0) and, optionally, the default gateway IP address.
tr: Sisteminiz için bir IP adresi ve ağ maskesi girin (192.168.100.99 gibi) ağ 
    maskesi (genellikle 255.255.255.0) gibidir. Varsa geçit adresinide girin.

note: part 8 of 9, keep the leading space
en:  The name server setup dialog follows.</p>
tr: İsim sunucu ayarları.</p>

note: part 9 of 9
en: <p>Please contact your <b>network administrator</b> 
    for more information about the network configuration.</p>
tr: <p>Lütfen ağ ayarları hakkında daha geniş bilgi için <b>sistem yöneticinizle 
    </b> görüşün.</p>

note: label for radio button group (dynamic/static ip address setup method)
en: Network device
tr: Ağ aygıtı tipi

note: frame label
en: Dynamic address
tr: Dinamik adres

note: radio button label
en: Automatic address setup (via DHCP)
tr: Otomatik adres ayarı (DHCP)

note: frame label
en: Choose the setup method
tr: Ağ adresi tanımlama yöntemini seçiniz

note: radio button label
en: Static address setup
tr: Statik adres ayarı

note: text entry label for ip address
en: IP Address
tr: IP Adresi

note: text entry label for network mask
en: Subnet mask
tr: Ağ maskesi

en: Detailed settings
tr: Detaylı  ayarlar

en: &Hostname and nameserver
tr: &Ana makina adı ve isim sunucusu

en: &Routing
tr: &Yöneltme

note: main dialog label
en: Network address setup
tr: Ağ adresi ayarı

note: warning dialog message
en: You need to install the dhclient or dhcpcd package for dynamic IP address setup. It's located in the series 'n'
tr: Dinamik IP adres ayarları için dhclient ya da dhcpcd paketlerinin kurulması gerekir.'n' serisinin içindedir.

note: warning dialog message
en: The default gateway is incorrect
tr: Geçit adresi hatalı

note: warning dialog message
en: The subnet mask is incorrect
tr: Ağ maskesi hatalı

note: warning dialog message
en: The IP address is incorrect
tr: IP adresi hatalı

note: ip address overlaps network or broadcast address bug #4644, message fix, orig: err_msg = UI(_("IP Address is out of range."))
en: Invalid netmask.
tr: Geçersiz Ağ maskesi

note: error message
en: The subnet mask is incorrect.
tr: Alt Ağ maskesi hatalı.

note: error message
en: The IP address is incorrect.
tr: IP adresi hatalı.

note: warning popup
en: Deleting hardware will also erase you interface configuration, proceed?
tr: Donanımın silinmesi arabirim ayarlarınıda silecektir, devam et?

en: Unknown provider
tr: Bilinmeyen Sunucu

note: number table entry - card is running
en: Active
tr: Etkin

note: ipaddr table entry - card is/is not PCMCIA
en:     Yes
tr:     Evet

en:      No
tr:     Hayır

note: ipaddr table entry - card is/is not PCMCIA
en:      Yes
tr:     Evet

note: not_configured = create_table (not_configured, ["sub_vendor"]); help text 1/4
en: <p>Please select what kind of card you want to configure.</p>
tr: <p>Yapılandırmak istediğiniz kartı seçin lütfen.</p>

note: help text 2/4
en: <p>If the list contains <b>autodetected</b> (and not yet configured) cards, select one and go ahead.
tr: <p>Liste <b>otomatik algılanmış</b> (ve daha yapılanmamış)kartlar içeriyor ise bir tanesini seçin ve devam edin.

note: help text 3/4
en: Choose <b>compiled in the kernel</b> if you know that your network card has support included in your Linux kernel.
tr: <b>Çerkirdekte derlenmiş</b>i seçin Linux çekirdeği ağ kartınıza destek içerdiğini biliyor iseniz.

note: help text 4/4
en: Otherwise use <b>manual selection</b>.</p>
tr: Aksi takdirde <b>elden seçenek</b>.</p>

note: frame label
en: Configure
tr: Yapılandır

note: selection box label
en: List of autodetected
tr: Otomatık algılanmış listesi

note: dialog title
en: Network configuration
tr: Ağ yapılandırması

note: help text 1/4
en: <p>The base configuration of your network devices is set here. Use <b>Edit</b> button to 
    edit the network device address, <b>Delete</b> button to remove the entry.</p>
tr: <p>Burada Ağ'nızın temel yapılanmaları kayıtlıdır. <b>Düzenle</b> <b>düğmesini işliyerek
    ağ aygıt adressini düzenleyin, <b>Sil</b> düğmesini girdiyi silmek için.</p>

note: help text 2/4
en: <p>Use <b>Add</b> button to configure your hardware and 
    set-up device address.</p>
tr: <p><b>Ekle</b> düğmesine basarak donanımı yapılandırın ve 
    aygıt adresini kur.</p>

note: help text 3/4
en: <p>With the <b>Hardware</b> button you get a list of hardware 
    that you can change</p>
tr: <p><b>Donanım</b> düğmesi ile değiştirebileceğiniz donanım 
    listesine ulaşabilirsiniz</p>

note: help text 4/4
en: <p>If you configure modem or ISDN for connect you can use 
       <b>kinternet</b>.
tr: <p>Bağlanmak için modem yada İSDN yapılandırırsanız <b>kinternet</b> 
       kullanabilirsiniz.

en: &Interface
tr: &Arabirim

en: &Hardware
tr: &Donanım

en: No.
tr: Hayır.

en: Device name
tr: Aygıt adı

en: PCMCIA
tr: PCMCİA

note: button label
en: &Add
tr: &Ekle

en: This entry can not be edited!
tr: Girdi düzenlenemedi!

en: Network complex configuration
tr: Komplex Ağ yapılandırması

en: Network base configuration
tr: Ağ yapılandırması

en: Network modem configuration
tr: Modem Ağ yapılandırması

en: Network isdn configuration
tr: İSDN Ağ yapılandırması

en: ISDN Sync PPP
tr: ISDN Senkron PPP

en: ISDN Raw IP
tr: ISDN ham IP

note: help text 1/3
en: <p>Please select the appropriate <b>provider</b>.</p>
tr: <p>Uygun olan <b>Sağlayıcı</b>yı seçin lütfen.</p>

note: help text 2/3
en: <p>Choose the country or region where you are located and than choose one of the listed providers.</p>
tr: <p>Bulunduğunuz ülkeyi veya bölgeyi seçin ve ondan sonra listeden sağlayıcıyı seçin.</p>

note: help text 3/3
en: <p>Use the <b>New</b> button to add provider that cannot be found in the list.</p>
tr: <p><b>Yeni</b> düğmesini kullanarak listede bulunamayan sağlayıcıyı ekleyin.</p>

en: Country
tr: Ülke

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: New
tr: Yeni

en: ISP selection
tr: İSP seçimi

en: Homepage: %1
tr: Ana sayfa: %1

en: Hotline: %1
tr: Acil hat: %1

en: You have to choose one provider!
tr: Bir sağlayıcı seçmelisiniz!

en: %1<p>Homepage: %2</p>
tr: %1<p>Ana sayfa: %2</p>

en: %1<p>Hotline: %2</p>
tr: %1<p>Ana sayfa: %2</p>

en: <p>To register for <b>%1</b> and to find the best dialing number please connect to the homepage <b>%2</b> or call the hotline <b>%3</b>.</p>
tr: <p><b>%1</b> kayıt yapmak için ve iyi numarayı (arma numarası) bulmak için sayfamıza bakın veya <b>%2</b> veya telefon servisimizi arayın <b>%3</b>.</p>

en: <p>To register for <b>%1</b> and to find the best dialing number please connect to the homepage <b>%2</b>.</p>
tr: <p><b>%1</b> kayıt için ve en iyi arama (giriş) numarasını bulmak için sayfamıza bakın <b>%2</b>.</p>

en: <p>To register for <b>%1</b> and to find the best dialing number please call the hotline <b>%2</b>.</p>
tr: <p><b>%1</b>için kayıt olmak ve en uygun arama numarasını tespit etmek için acil hattı arayın <b>%2</b>.</p>

note: help text 1/4
en: <p>Access to your internet provider. If you have selected your provider from the list these values are already pre-filled.</p>
tr: <p>İnternet sağlayıcınıza erişin. Sağlayıcınızı listeden seçdiyseniz değerler önceden verilmiştir.</p>

note: help text 2/4
en: <p>Please select the type of packet-encapsulation. <b>RawIP</b> means that MAC-headers are stripped off, <b>SyncPPP</b> stands for Synchronous PPP.</p>
tr: <p>Paket-kuşatma türünü seçin lütfen. <b>RawIP</b> MAC-üstbilgileri iletilmiyor, <b>SyncPPP</b> Synchronous PPP nin  kısaltılmasıdır.</p>

note: help text 3/4
en: <p>Please enter a <b>name</b> of the connection  and a <b>phone number</b> to access your provider.</p>
tr: <p>Bağlantı için bir  <b>isim</b> ve bir <b>telefon numarası</b> girin sağlayıcınıza erişmek için.</p>

note: help text 4/4
en: <p>Enter the <b>user name</b> and the <b>password</b> that will be used for logging in (ask your provider if you are not sure).</p>
tr: <p>Günlük için <b>Kullanıcı adı</b> vede <b>parola</b> girin (emin değil iseniz sğlayıcınıza sorun).</p>

en: ISDN type
tr: İSDN türü

en: ISDN SyncPPP
tr: ISDN Senkron PPP

en: ISDN RawIP
tr: ISDN HamIP

en: Connection Name
tr: Bağlantı ismi

note: providers Phone number
en: Phone number
tr: Telefon numarası

en: Info
tr: Bilgi

en: User name
tr: Kullanıcı adı

en: Password
tr: Parola

en: Name for dialing
tr: Çevirme İsmi

en: Request for password
tr: Parola isteği

en: Always ask me
tr: Bana hep sor

note: help text 4/4
en: <p>Check the <b>Ask</b> button to always ask for the password.</p>
tr: <p><b>Sor</b> düğmesini işliyerek her zaman parolayı sorun.</p>

en: ISP parameters
tr: İnternet Servis Sunucunun parametreleri

en: Name for dialing can't contains spaces
tr: Arama için isimde aralık olmamalı

en: Name %1 already exist
tr: %1 ismi başkasına ait kullanımda

en: Connection Name %1 already exist
tr: %1 bağlantı ismi başkasına ait kullanımda

en: You have to fill in all input boxes
tr: Giriş kutuların hepsini doldurmalısınız

note: help text for dns setup part 1 of 6
en: <p>Insert the host name and domain 
     name for your computer. Name server list and domain search list are 
     optional.</p>
tr: <P>Bilgisayarınız için isim ve alan adı tanımlamalarını yapın. Alan adı ve 
    alan tarama listeleri seçimliktir.</p>

note: help text for dns setup part 2 of 6
en: <p>A name server is a computer 
     which translates host names into IP addresses. This value must be 
     entered as an <b>IP address</b> (e.g., 10.10.0.1) not as a host 
     name.</p>
tr: <p>Alan adı sunucusu makina adından IP adresine dönüşüm yapan bilgisayara 
    verilen isimdir. Mutlaka <b>IP adresi</b> olarak girilmelidir (örneğin 
    10.10.0.1 gibi).</p>

note: help text for dns setup part 3 of 6
en: <p>Search domain is the domain 
     name where host name searching is started. The primary search domain 
     is usually the same as the <b>domain name</b> of your computer (e.g., 
     suse.de). There may be additional search domains (e.g., 
     suse.com).</p>
tr: <P>Arama alanı ise bilgisayarın bağlantı yapacağı zaman aramada bulunacağı 
    sıralamayı belirler. Birincil arama alanı genellikle bilgisayarın bağlı 
    olduğu alan adıdır. Birden fazla arama alanı da belirtilebilir. </P>

note: help text for dns setup part 4 of 6
en: <p>If you are using DHCP to get 
     an IP address, you can check whether to get hostname via DHCP or leave it unchanged.</p>
tr: <p>İP adressi için DHCP kullanıyor 
     iseniz makine adını ya DHCP ile sağlıyabilirsiniz yada değiştirilmemiş olarak bırakın.</p>

note: help text for dns setup part 4 of 6
en: <p>If you plan to use dialup internet connection 
    and have set up your connection to use dynamic DNS assignment these values will be temporally 
    disabled during the connection.</p>
tr: <p>Çevirmeli İnternet bağlantısı kullanmyı 
    düşünüyor ve bağlantınız dinamik DNS ataması olarak ayarlı ise bu değerler bağlantı sırasında 
    işlem dışı kalacak.</p>

note: help text for dns setup part 5 of 6
en: <p>Select the <b>Finish</b> button to <b>save</b> your changes and 
    <b>finish</b> the network configuration.</p>
tr: <p><b>bitir</b> düğmesine basarak değişiklikleri kaydedin ve ağ 
    yapılandırmaişlemini tamamlayın.</p>

en: Hostname && Domainname
tr: Ana makina  && Alan adı

note: text entry label
en: &Host name
tr: &Makina adı

note: text entry label
en: &Domain name
tr: &Alan adı

en: &Change hostname via DHCP
tr: &Makina adını DHCP aracılığı ile değiştir

note: common label for more text entries
en: &Name server list
tr: &Alan adı sunucusu listesi

note: common label for more text entries
en: Domain &search list
tr: Alan adı &tarama listesi

note: main dialog label
en: Hostname & name server configuration
tr: Makina adı & Alan adı sunucusu yapılandırması

note: error label message
en: The tertiary search domain is not correct
tr: Üçüncül arama alanı doğru değil

note: error label message
en: The secondary search domain is not correct
tr: İkincil arama alanı doğru değil

note: error label message
en: The primary search domain is not correct
tr: Birincil arama alanı doğru değil

note: error label message
en: The tertiary nameserver is not correct
tr: Üçüncül alan ismi doğru değil

note: error label message
en: The secondary nameserver is not correct
tr: İkincil alan ismi doğru değil

note: error label message
en: The primary nameserver is not correct
tr: Birincil alan ismi doğru değil

note: error label message
en: The domain name is not correct
tr: Alan adı doğru değil

note: error label message
en: The host name is not correct
tr: Makina adı doğru değil

en: The values were not saved correctly.
tr: Değerler doğru kayıd edilmedi

en: The values were saved.
tr: Değerler kayıd edildi

en: Warning: all devices are configured to use DHCP.
tr: Uyarı: tüm aygıtlar DHCP kullanmak üzere yapılandılar.

note: help text 1/2
en: <p>In this dialog you can modify your hardware settings.</p>
tr: <p>Bu pencerede donatım ayarlarını değiştirebilirsiniz.</p>

note: help text 2/2
en: <p>Use the <b>Edit</b> button to modify existing hardware setting, use the <b>Delete</b> button to remove it.</p>
tr: <p>Donatım ayarlarını değiştirmek için <b>Düzenle</b> düğmesini kullanın,kaldırmak için <b>Sil</b> düğmesini kullanın.</p>

en: name
tr: isim

en: Edit
tr: Düzenle

note: Delete - button label
en: Delete
tr: Sil

en: Network hardware settings
tr: Ağ donatim ayarları

note: help text 1/3
en: <p>Here you can set-up your networking device. The values will be written into <i>/etc/modules.conf</i>.</p>
tr: <p>Burada ağın aygıtını kurabilirsiniz. Değerleri  <i>/etc/modules.conf</i>'a yazılacak.</p>

note: help text 3/3
en: <p>You can get a list of available network cards by pressing the <b>List</b> button.</p>
tr: <p>Mevcut kartların listesini <b>Liste</b> düğmesine basarak görebilirsiniz.</p>

note: frame label
en: Network interface
tr: Ağ Arabirim

note: combo box label
en: Device number
tr: Aygıt numarası

note: frame label
en: Kernel module
tr: Çekirdek modülü

note: text entry label
en: Name of the module
tr: Modül Adı

note: textentry label
en: Options
tr: Seçenekler

note: "Select from list" - button label
en: Select from list
tr: Listeden seç

note: dialog title
en: Manual network configuration
tr: Elden Ağ yapılandırması

note: error popup
en: Empty module name!
tr: Boş modül ismi!

note: error popup
en: Database can not found.
tr: Veritabanı bulunamıyor

note: selection box label
en: Select network card
tr: Ağ kartını seç

note: text entry field
en: Search
tr: Ara

note: help text 1/2
en: <p>Please select the network card you want to configure. 
    You can search for a particular network card by entering the name in the search entry.</p>
tr: <p>Yapılandırmak istediğiniz ağ kartını seçin lütfen. 
    Özell bir kartı aramak için ismi arama girişine yazarak arıya bilirsiniz.</p>

note: cancel - button label
en: Cancel
tr: İptal

note: dialog title
en: Network manual setup
tr: Elden Ağ ayarlaması

en: First serial port
tr: Birinci dizisel bağlantı noktası

en: Second serial port
tr: İkinci dizisel bağlantı noktası

en: Third serial port
tr: Üçüncü dizisel bağlantı noktası

en: Fourth serial port
tr: Dördüncü dizisel bağlantı noktası

en: First USB port
tr: Birinci USB bağlantı noktası

en: Second USB port
tr: İkinci USB bağlantı noktası

en: Third USB port
tr: Üçüncü USB bağlantı noktası

en: Fourth USB port
tr: Dördüncü USB bağlantı noktası

note: help text 1/5
en: <p>Please enter all modem configuration values.</p>
tr: <p>Tüm modem yapılandırma değerlerini girin lütfen</p>

note: help text 2/5
en: <p>Modem <b>name</b> is an arbitrary string to identify your modem.</p>
tr: <p>Modem <b>ismi</b>  modeminizi tanımak için dilemsel bir dizgidir</p>

note: help text 3/5
en: <P>If you are on PBX, you probably have to enter a <B>dial prefix</B>. Often this is <I>9</I>.</P>
tr: <P> Eğer santral arkasındysanız, bir <B>arama öneki girmelisiniz</B>.

note: help text 4/5
en: <P>The field <b>device</b> says to which port your modem is attached (ttyS0, ttyS1, etc refers to serial 
    ports and usually correspond to COM1, COM2, etc. in DOS/Windows; ttyACM0, ttyACM1 refers to USB ports)</p>
tr: <P><b>Aygıt</b> alanı modemin hangi bağlantı noktasına bağlı oldğunu söyler (ttyS0, ttyS1, etc dizisel bağlantı noktalarına 
    başvurur ve genelde  COM1, COM2'ye uyar, vs. DOS/Windowsda; ttyACM0, ttyACM1 USB bağlantı noktalarına başvurur)</p>

note: help text 5/5
en: <p>Choose dial mode according to your phone link 
    (Most telephone companies use <I>tone dial</I> as the <B>dial method</B>). Check the additional check boxes if you want 
    to <i>turn on your modem speaker</i> and if you want your modem to wait until it detects dialtone.</p>
tr: <p>Arama mödüsünü telefon bağlantınıza uygun seçin 
    (Telefon şirketlerin çoğu <I>ton arama</I>yı <B>arama yöntem</B>).olarak kullanır. İgili yerden <i>modem hoparlörünü kullan</i>
    ayarını ve modeminizin arama sesi gelene kadar bekle ayarını yapın.</p>

en: Modem name
tr: Modem ismi

note: Area Code prefix
en: Dial prefix(if needed)
tr: Arama öneki (gerekiyorsa)

en: Tone dialing
tr: Tonlu çevirme

en: Pulse dialing
tr: Pals çevirme

en: Special settings
tr: Özel ayarlar

en: Speaker on
tr: Hoparlörü aç

en: Detect Dialtone
tr: Arama sesini sapta

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Modem parameters
tr: Modem parametreleri

en: Modem Name can't contains spaces
tr: Modem İsmi boşluk bulunduramaz

en: This modem name already exist
tr: Bu modem zaten mevcut

note: help text 1/2
en: <p>The item BaudRate is a transmition speed which tells how 
    many bits per second your computer communicate with your modem.</p>
tr: <p>Veri iletişim hızı bilgisayarınız ve modeminiz saniyede 
    kaç bit ile iletişim yapdığını bildiren bir öğe dir.</p>

note: help text 2/2
en: <p>You should find all the relevant information about <b>init strings</b> in your modem manual.</p>
tr: <p><b>init dizgileri</b> ile ilgili gerekli bilgileri modem elkitabında bulablirsiniz.</p>

note: Modem BaudRate
en: BaudRate
tr: Modem Hızı

en: Modem initialization strings
tr: Modem uyarı dizeleri

en: Modem parameters details
tr: Modem parametrelerin ayrıntıları

note: help text 1/4
en: <p>If you have more than one modem, you can set one as the default for this provider.</p>
tr: <p>Birden fazla modeme sahip iseniz, bunu sağlayıcınız için geçerli olan olarak ayarlıyabilirsiniz.</p>

note: help text 2/4
en: <p>If you plan to use more than one provider, you can set one as <b>default</b>. 
    (This one will be used if you won't explicitly use another.)</p>
tr: <p>Birden fazla sağlayıcının hizmetini kullanmak istiyorsanız, <b>bir tanesini geçerli olan yapın</b>. 
    (Bu kullanılacaktır başka bir tanesini belirtmediyniz sürece.)</p>

note: help text 3/4
en: <p>Choose the appropriate radio button if you want to 
    start-up some program after the connection is established.</p>
tr: <p>Bağlantı kurulduktan sonra uygun olan radyo düğmesini seçin 
    bazı programları başlatmak istiyorsanız.</p>

en: Profile for selected provider:
tr: Seçilen sağlayıcı için profil:

en: Default modem for this provider
tr: Sağlayıcı için geçerli modem

en: Set this provider as default
tr: Bu sağlayıcyı geçerli kıl

en: Execute after connect
tr: Bağlandıktan sonra çalıştır

en: Nothing
tr: Hiçbirşey

en: A command line for your program
tr: Programınız için komut satırı

en: Connection parameters
tr: Bağlntı parametreleri

en: <p>Check the buttons for reestablishing connection and modifying DNS according to your wish.</p>
tr: <p>Tekrar bağlanmak için düğmeleri onaylayın ve DNS'i isteyinizeuygun değiştirin.</p>

en: Other settings
tr: Başka ayarlar

en: Reconnect when the connection is lost
tr: Bağlantı kayıb olduğunda tekrar bağla

en: Modify DNS when connected
tr: Bağlı olduğunda DNS'i değiştir

en: Disconnect after (seconds)
tr: Bağlantıyı (saniyeden) sonra kes

en: Connection parameters details
tr: Bağlantı parametreleri ayrıntılar

en: You have to set Idle seconds field
tr: Boş saniye alanları kurmalısınız

en: Can't delete all modems, delete providers first
tr: Tüm modemleri silemiyorum, evela sağlayıcıları sil

en: The entered values will be written now.
    Do you really want to use the new settings?
tr: Girilen değerler kaydedilcektir.
    Yeni ayarları kullanmak istiyormusunuz?

en: All the settings were written
    and are ready to use.
tr: Tüm ayarlar yazıldı
    ve kullanıma hazır.

en: <P><B>Mount NFS directories</B> will allow you to configure which
    NFS servers will be used for mounts and where their directories
    should be mounted in your local file-system.</P>
tr: <P><B>NFS klasörlerini bağla</B> Hangi NFS sunucularının, hangi
    klasörlerinin yerel dosya sisteminde nerelere bağlanacağını
    yapılandırmanızı sağlar.</P>

en: <P>A special configuration dialog will be opened for it after pressing
    <B>Next</B>.</P>
tr: <P><B>İleri</B>
    tuşuna basınca özel bir yapılandırma penceresi açılacaktır.</P>

note: frame label
en: NFS client
tr: NFS istemci

note: radio button label
en: &Mount NFS directories
tr: &NFS klasörlerini bağla

note: radio button label
en: &Remove all NFS mounts from fstab
tr: &Bağlı NFS klasörlerini fstab'dan kaldır

en: Configuration of the NFS client
tr: NFS istemci yapılandırması

note: Help, part 1 of 3
en: <P>The upper box contains all the directories which will be exported.
    If a directory is selected, the lower box shows the hosts allowed to
    mount this directory.</P>
tr: <P>Seçim kutusu export edilecek <B>klasörleri</B> gösterir
    Eğer bir klasör seçilmiş ise bu, seçilen klasörün diğer makinalarca
    bağlanabileceği anlamındadır. </P>

note: Help, part 2 of 3
en: <P>Hosts wildcard sets which hosts can access the selected directory.
    It can be <I>single host</I>, <I>netgroups</I>, <I>wildcards</I> or
    <I>IP networks</I>.</P>
tr: <P>Makina belirtimleri, seçilen klasöre hangi makinaların erişebileceğini
    gösterir.Bu <I>tek makina</I>, <I>ağgrubu</I>, <I>genellenmiş</I> yada
    bir <I>IP ağı</I> olabilir.

note: Help, part 3 of 3
en: <P>Please have a look at <B>man exports</B> for further information.</P>
tr: <P>Daha fazla bilgi için <B>man exports</B> yardım sayfalarına
    bakınız.

en: Directories
tr: Dizinler

note: error popup message
en: You entered a wrong path. It must be
    shorter than 70 characters, it must begin
    with a / and it must not contain spaces.
tr: Yanlış yol girdiniz.70 karakterden
    küçük olmalı ve boşluk içermemeli.Ayrıca
    / ile başlamalı

note: error popup message
en: You entered a wrong wildcard or options string.
    It must be shorter than 70 characters and it
    must not contain spaces.
tr: Yanlış genelleme veya seçim katarı girdiniz.
    70 karakterdenküçük olmalı ve boşluk içermemeli.

en: &Directory to export:
tr: Dışarı verilen &Dizin:

note: error popup message
en: The exports table already
    contains this directory.
tr: Exports tablosu bu Dizini
    zaten içeriyor.

note: text entry label
en: &Hosts wildcard:
tr: &Makina genellemeleri

note: text entry label
en: &Options:
tr: &Seçenekler

note: error popup message
en: Options for this wildcard
    are already set.
tr: Joker için seçenekler
    önceden verildi.

note: push button label
en: Ne&w
tr: Ye&ni

note: push button label
en: Ed&it
tr: Düze&nle

note: push button label
en: De&lete
tr: Si&l

note: table headers "Host wildcards", "Options"
en: Hosts wildcard
tr: Makina genellemeleri

note: button label
en: &New
tr: &Yeni

note: dialog title
en: Directories to export to the others
tr: Diğer makinalara export edilecek klasörler

note: Help, part 1 of 3
en: <P>The table contains all the NFS entries which will be written to /etc/fstab.
    For changing the configuration please use the <B>New</B>, <B>Edit</B> and
    <B>Delete</B> buttons.</P>
tr: <P>Tablo /etc/fstab içine yazılacak olan NFS girdilerini içerir.
    Konfigürasyonu değiştirmek için.
    <B>Yeni</B>  <B>Düzenle</B> ve <B>Sil</B> düğmelerini kullanın.</P>

note: Help, part 2 of 3
en: <P>To confirm the changes, please use the <B>Next</B> button. To dismiss them,
    use <B>Back</B>.</P>
tr: <p>Değişiklileri onaylamak için, <B>İleri</B> düğmesine basın lütfen.Bırakmak için
    <B>Geri</B> kullanın.</p>

note: Help, part 3 of 3
en: <P>For further information about fstab please type <B>man fstab</B>
    in a terminal.</P>
tr: <p>Daha fazla bilgi için <B>man fstab</B> yardım sayfasına bakın.</p>

note: error popup message
en: You entered a wrong host name. It must be
    shorter than 50 characters and you can use
    just 0..9, A..Z, a..z, dots, - and _.
tr: Yanlış makina adı girdiniz. 50 karakterden
    küçük olmalı ve sadece 0..9, A..Z, a..z,
    nokta, - , _ karakterlerini kullanmalısınız.

note: error popup message
en: You entered a wrong options string.
    It must be shorter than 70 characters 
    and it must not contain spaces.
tr: Yanlış genelleme veya seçim katarı girdiniz.
    70 karakterdenküçük olmalıve boşluk içermemeli.

note: error popup message
en: The fstab already contains an entry
    with mount-point '%1'.
tr: '%1' bağlama noktası fstab girdileri
    arasında zaten var

note: selection box label
en: &Remote hosts
tr: &Uzak makina

en: &Hostname of the NFS server:
tr: &NFS sunucu adı:

note: pushbutton label
en: &Choose
tr: &Seç

note: textentry label
en: &Remote filesystem:
tr: &Uzak dosyasistemi

note: textentry label
en: &Mountpoint (local):
tr: &Bağlama noktası (yerel):

note: label message
en: Scanning for hosts on this LAN...
tr: Ağda makinalar aranıyor...

note: table headers: "Server", "Remote filesystem", "Mountpoint", "Options"
en: Server
tr: Sunucu

en: Remote filesystem
tr: Uzak dosyasistemi

en: Mountpoint
tr: Bağlama noktası

note: dialog title
en: NFS related entries in /etc/fstab
tr: /etc/fstab içindeki NFS girdileri

en: <P>Here you can choose whether you want to start NFS server on your computer
    and export some of your directories to the others.
tr: <P>Sisteminizde NFS sunucusunu başlatabilir ve bazı
     klasörlerinizi
     diğer kişilerin kullanımına sunabilirsiniz.

en: <P>If you choose <B>Start NFS server</B>, the <B>Next</B> button will open
    a configuration dialog where you can specify the directories to export.
tr: <P>Eğer <B>NFS sunucuyu başlat</B>,seçilirse <B>İleri</B> tuşu
    klasörlerinizi export edebileceğiniz bir pencere açacak.

note: frame label
en: NFS server
tr: NFS sunucu

note: radio button label
en: &Start NFS server
tr: &NFS sunucuyu başlat

note: radio button label
en: Do &not start NFS server
tr: &NFS sunucuyu başlatma

note: dialog title
en: Configuration of the NFS server
tr: NFS sunucu yapılandırması

note: error popup message
en: I was unable to write to /etc/exports.
    There will be no changes in the exported
    directories.
tr: /etc/exports dosyasına yazamadım. 
    Export edilmiş klasörlerde bir değişiklik
    olmayacak

note: error popup message
en: I was unable to restart the NFS server.
    Your changes will be active after reboot.
tr: NFS sunucusunu tekrar başlatamadım. 
    Değişiklikler sonraki açılışta etkinleşecek.

note: Perform the write error popup message
en: I was unable to write to /etc/rc.config.
    After reboot the NFS server may have
    unexpected behavior.
tr: /etc/rc.config dosyasına yazamadım.
    Sonraki açılışta NFS sunucusu
    beklenmedik davranışlar gösterebilir.

note: error popup message
en: I was unable to create
    directory '%1'.
tr: '%1' klasörünü 
    oluşturamadım

note: error popup message
en: I was unable to write to /etc/fstab.
    There will be no changes in the
    configuration of the NFS client.
tr: /etc/fstab dosyasına yazamadım
    NFS istemci yapılandırmasında
    bir değişiklik olmayacak

note: error popup message
en: I was unable to mount the NFS
    entries from /etc/fstab.
tr: /etc/fstab dosyasında belirtilen
    girdileri bağlayamadım

en: Destination
tr: Hedef

en: Dummy/Gateway
tr: işlevsiz/Geçit

en: Netmask
tr: Ağ maskesi

en: Device (optional)
tr: Aygıt (seçmeli)

en: Destination IP is incorrect.
tr: Hedef İP hatalı

en: Gateway IP is incorrect.
tr: Geçit adresi hatalı

en: Netmask IP is incorrect.
tr: Ağ maskesi İp' si hatalı

en: The configuration was successfully saved.
tr: Yapılandırma başarı ile kayıd edilmiştir.

en: Error while saving %1
tr: %1 kayıd ederken hata

note: text entry label
en: Default gateway
tr: Geçit adresi

en: Routing table
tr: Dolaştırma Tablosu

en: E&xpert configuration
tr: U&zman yapılandırması

en: Route configuration
tr: Dolaştırma yapılandırması

note: To translators: popup message to confirm saving configuration
en: The default route configuration will now be saved.
tr: Geçerli yol atayıcı yapılandırması şimdi kayıd edilecek

note: help text 1/2 for sendmail configuration
en: <p>Sendmail needs a configuration file (/etc/sendmail.cf). You will probably find one of the configurations below suits your needs.</p>
tr: <p>Sendmail için bir yapılandırma dosyası gereklidir (/etc/sendmail.cf).Size uygun bir dosyayı aşşağıda bulabilirsiniz.</p>

note: help text 2/2 for sendmail configuration
en: <p>If you have special requirements that these do not cover, you may create your own. Please have a look at /usr/share/sendmail, one of the pre-existing configurations may well fit your requirements. <b>ATTENTION:</b> If you plan to install your own modified sendmail.cf you should select the last item in the list and install the file yourself. Otherwise, SuSEconfig will copy the selected file to sendmail.cf and your changes will be lost.</p>
tr: <p>Eğer ihtiyacınızı karşılayacak bir dosya bulamadıysanız, kendi dosyanızıkendiniz oluşturabilirsiniz. Lütfen /usr/share/sendmail altına bir göz atınvar olan dosyalardan biri ihtiyacınızı karşılayabilir.<b>DİKKAT:</b> Eğerkendi oluşturduğunuz senmail.cf'yi kurmak istiyorsanız,listedeki son seçeneğiseçip dosyayı kendiniz kurun. Yoksa SuSEconfig seçili dosyayı sendmail.cf olarak kopyalar ve yaptığınız değişiklikler kaybolur</p>.

note: frame label
en: Sendmail Configuration
tr: Sendmail yapılandırması

note: radio button label
en: Host with permanent network connection (SMTP)
tr: Sabit ağ bağlantılı makina (SMTP)

note: radio button label
en: Single user machine without network connection
tr: Ağ bağlantısız tek kullanıcılı makina

note: radio button label
en: Host with temporarily network connection (Modem or ISDN).
tr: İstenildiğinde ağa bağlanabilen makina (Modem veya ISDN).

note: radio button label
en: Use UUCP to send mail
tr: Mektup göndermek için UUCP'yi kullan

note: radio button label
en: Expert mode for sendmail configuration
tr: Uzmanlar için sendmail yapılandırması

note: radio button label
en: Do not install /etc/sendmail.cf
tr: /etc/sendmail.cf'yi kurma

note: dialog title
en: Configuration of sendmail
tr: Sendmail yapılandırması

note: help text 1/1, expert settings
en: <p>In this dialog you can view and modify all variables in /etc/rc.config which are relevant for sendmail.</p>
tr: <p>Bu pencerede /etc/rc.config içindeki sendmail ile ilgili değişkenleri görebilir ve değiştirebilirsiniz.</p>

note: text entry label
en: Domain names for local delivery
tr: Yerel dağıtım için alan adları

note: text entry label
en: Host for all outward E-Mail
tr: Giden E-postalar için makina

note: text entry label
en: Host for all E-Mail
tr: Tüm E-postalar için makina

note: check box label
en: Only place mail in queue
tr: Sadece kuyruktaki mektupları yerleştir

note: check box label
en: Start sendmail as an smtp daemon
tr: Sendmail'i smtp daemon olarak başlat

note: text entry label
en: Command line parameters for sendmail
tr: Sendmail için komut satırı parametreleri

note: text entry label
en: Domains which can be modified in the generics table
tr: Jenerik tabloda değiştirilebilecek alanlar

note: dialog title
en: Configuration of sendmail - Expert
tr: Sendmail yapılandırması - Uzman

note: popup dialog message
en: The configuration of sendmail will be saved.
tr: Sendmail yapılandırması kaydedilecek.

en: The configuration was written
    and sendmail was restarted.
tr: Sendmail yapılandırması yazıldı
    ve sendmail yeniden bşlatıldı.

en: The configuration of sendmail
    was not successful.
tr: Sendmail yapılandırması
    başarılı değil idi

en: Unknown sendmail configuration.
tr: Bilinmiyen sendmail yapılandırması

note: error popup message
en: Error while writing to /etc/rc.config.
tr: /etc/rc.config'e yazılırken hata.

note: error popup message
en: Error while writing to
    /etc/rc.config.d/sendmail.rc.config.
tr: /etc/rc.config.d/sendmail.rc.config'e
    yazılırken hata

note: warning dialog message
en: Error while running SuSEconfig
tr: SuSEconfig çalıştırılırken bir hata oluştu

note: error popup message
en: I was unable to restart sendmail.
    Your changes will be active after reboot.
tr: Sendmaili tekrar başlatamadım. 
    Değişiklikler sonraki açılışta etkinleşecek.

note: error message
en: It was not possible to cleanly unmount all NFS mounts.
     The configuration changes will take effect
    after rebooting the machine.
tr: NFS bağlantıların tümünün kaldırılması sağlıklı gerçekleşmedi.
    Yapılandırma değişiklikleri makine yeniden yüklendikten
    sonra gerçekleşecek.

note: error mesage
en: Error while saving /etc/modules.conf
tr: Yapılandırma dosyası kaydedilirken bir hata oluştu

note: error mesage
en: Error while saving /etc/rc.config
tr: /etc/rc.config kayıd edilirken bir hata oluştu

note: error message
en: Error while saving /etc/route.conf
tr: /etc/route.conf kayıd ederken hata oluştu

note: error message
en: Error while saving DNS
tr: DNS'i kayıd ederken hata oluştu

note: error message
en: No IP address were assigned.
tr: IP adresi atanmadı.

note: cofirmation dialog
en: Try again?
tr: Tekrar denermisin?

note: error message
en: Running DHCP client failed.
tr: DHCP istemcisinde hata

note: error message
en: Device %1 is not running.
tr: %1 Aygıtı çalışmıyor.

note: help text 1/1
en: <p>Please wait until the configuration is saved.</p>
tr: <p>Yapılandırma kayıd edilene kadar bekleyin lütfen.</p>

note: label message
en: Stopping network...
tr: Ağ aygıtları durduruluyor...

note: label message
en: Saving file %1...
tr: %1 dosyasına kaydediliyor...

note: label message
en: Saving modem configuration...
tr: Modem yapılandırmasını kayıd ediliyor...

note: label message
en: Saving ISDN configuration...
tr: ISDN  yapılandırması kayıd ediliyor

note: label message
en: Saving DNS
tr: DNS Kayıd

note: label message
en: Running SuSEconfig...
tr: SuSEconfig çalıştırılıyor...

note: label message
en: Starting network...
tr: Ağ çalıştırılıyor...

note: label message
en: Restarting ISDN...
tr: ISDN yeniden çalıştırılıyor...

en: Finished
tr: Bitti

note: final message
en: These errors occurred during saving configuration:
    %1
tr: Yapılandırmayı kayıd ederken hatalar oluştu:
    %1

note: final message
en: The network configuration was successfully saved.
tr: Ağ yapılandırması başarı ile kayıd edildi.

note: just for test mode
en: (TEST MODE)
tr: (Deney modu)

note: ===== main ===== help text 1/2
en: <p>Here your machine can be set up as a 
     <b>NIS client</b>. Just enter your NIS domain (e.g, suse.de) as the 
     first entry and the NIS server's IP address (e.g., 10.20.0.2) as the second. To
     deactivate NIS services, select the <b>Do not use NIS</b> button.</p>
tr: <p>Sisteminizi <b>NIS istemci</b> olarak yapılandırabilirsiniz. Sadeceilk 
    girdi alanına NIS alanınızı (suse.de gibi) ikincisinede IP adresini(10.20.0.2 gibi).NIS hizmetini durdurmak için, NIS hayır tuşunun işaretinikaldırın.</p>

note: help text 2/2
en: <p>The Network Information Service (NIS) 
     was formerly known as Sun <b>Yellow Pages</b> (YP). The name Yellow 
     Pages is a registered trademark in the United Kingdom of British 
     Telecommunications plc, and may not be used without 
     permission.</p>
tr: <p>Network (Ağ) Information Service (NIS) 
     Sun <b>Yellow Pages</b> (YP) olarak biliniyor. Yellow 
     Page ismi Ingilterde British  Telecommunications plc' ye 
     ait bir isimdir,  ve izinsiz 
     kullanılmamalı.</p>

note: frame label
en: NIS client
tr: NIS istemci

note: radio button label
en: Do &not use NIS
tr: NIS &Kullanma

note: radio button label
en: &Use NIS
tr: NİS &kullan

note: text entry label
en: NIS &domain
tr: NIS &alan

note: test entry label
en: &IP address of the NIS server
tr: NIS sunucunun &IP adresi

note: dialog title
en: Configuration of NIS client
tr: NIS istemci yapılandırması

note: error popup label
en: The domain name is not correct.
tr: Alan adı doğru değil.

note: error popup label
en: The IP address is not correct.
tr: IP adresi doğru değil.

note: To translators: popup message to confirm saving configuration
en: The configuration of the NIS client will be saved
    and the client will be restarted.
tr: NIS istemci ayarları kaydedilecek
    ve yeniden başlatılacak.

note: error popup message
en: Error while saving /etc/rc.config.
    Please check out that you are running this as a "root"
tr: /etc/rc.config kaydedilirken bir hata oluştu.
    Lütfen "root" olarak çalıştırdığınıza emin olun

note: error popup message
en: Error while running portmapper.
tr: Portmapper çalıştırılırken bir hata oluştu.

note: error popup message
en: Error while running ypclient.
tr: Ypclient başlatılırken bir hata oluştu.

note: error popup message
en: NIS server not found.
tr: NİS sunucusu bulunamadı.

note: ISP country to translate
en: Czech Republic
tr: Çek Cumhuriyeti

note: ISP country to translate
en: Germany
tr: Almanya

note: ISP country to translate
en: UK
tr: İngiltere

note: ISP country to translate
en: USA
tr: ABD

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Expert network configuration
tr: Uzman ağ yapılandırması

en: Launch this module to configure your network device and local network.
tr: Bu modülü ağ kartını yapılandırmak ve yerel ağ ayarlarını yapmak için kullanın

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure your network device and local network
tr: Ağ aygıtını ve yerel ağ'yı yapılandırın

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Hostname & DNS
tr: Ana Makina adı & DNS

en: Launch this module to configure your hostname and DNS.
tr: Ana makina adını ve DNS' si yapılandırmak için bu modülü kullanın.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure your hostname and DNS
tr: Ana makina adını ve DNS' si yapılandır

en: Launch this module to configure NFS client and server.
tr: NFS istemci ve sunucusunu yapılandırmak için bu modülü kulanınız.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure NFS client and server
tr: NFS istemci ve sunucusunu yapılandır.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Routing
tr: Yöneltme

en: Launch this module to configure routing.
tr: Yöneltmeyi yapılandırmak için bu modülü kullanın.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure routing
tr: Yöneltmeyi yapılandır

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Sendmail configuration
tr: Sendmail yapılandırması

en: Launch this module to configure sendmail.
tr: Sendmail'i yapılandırmak için bu modülü kullanın.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure sendmail
tr: Sendmail yapılandırması

en: Launch this module to configure the NIS client.
tr: NIS istemciyi yapılandırmak için bu modülü kullanın

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure your NIS client (the same as YP client)
tr: NİS kullanıcısını yapılandırın (YP kullanıcısı gibi)

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: ISDN configuration
tr: ISDN yapılandırması

en: Launch this module to configure your ISDN.
tr: İSDN yapılandırmak için bu modülü kullanın.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure your ISDN
tr: İSDN'nini yapılandır

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Modem configuration
tr: Modem yapılandırması

en: Launch this module to configure your modem.
tr: Modemi yapılandırmak için bu modülü kullanın.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure your modem
tr: Modemini yapılandır

en: Launch this module to configure your Network card.
tr: Ağ kartını  yapılandırmak için bu modülü kullanın.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure your Network card
tr: Ağ kartını yapılandır

en: YaST2 System Configuration and Administration
tr: YaST2 Sistem Ayarları ve Yönetimi

en: Available modules
tr: Kullanılabilir modüller

en: &Launch module
tr: &Modülü çalıştır

en: &Quit
tr: &Çık

en:  WELCOME
tr:  HOŞGELDİNİZ

en: Welcome to YaST2!
tr: YaST2'ye Hoşgeldiniz!

en: YaST2/Remote Administration
tr: Yast2/Uzaktan Yönetim

en: This module lets you start YaST2 components on a remote machine 
    via a network connection or on the local machine as a different
    user. Several protocols are supported.
tr: Bu modül YaST2 birimlerini uzaktaki bir makina üzerinde çalıştırmanıza, 
    ya da yerel makinada farklı bir kullanıcı tarafından çalıştırılmasına 
    izin verir. Pek çok protokol desteklenir.

en: remote host
tr: uzak makina

en: Host
tr: Ana Makina

en: Login name
tr: Kullanıcı adı

en: Module to start
tr: Başlatılacak modül

en: &Do it now
tr: Şimdi &yap

en: YaST2/Remote Install
tr: YaST2/Uzaktan Kurulum

en: Launch this module, if you want to install a
    computer with YaST2 that is connected to this computer
    via serial null modem cable.
tr: Bilgisayarınıza bir seri modem kablosuyla bağlı
    bir başka bilgisayara kurulum yapmak 
    istiyorsanız bu modülü seçin.

en: Choose the serial interface to use
tr: Kullanılacak olan seri arayüzü seçin

en: &Other:
tr: &Diğer:

en: Hardware
tr: Donanım

en: Misc
tr: Diğer

en: Network
tr: Ağ

en: YaST2 Control Center
tr: YaST2 Denetim Merkezi

en: Please enter keywords:
tr: Lütfen anahtar kelimeleri girin

en: Reading module list...
tr: Modül listesi okunuyor...

en: *** Reading module list failed ***
tr: ***Modül listesi okunamadı***

en: Quit
tr: Çık

en: calling module %1 ...
tr: %1 modül arama ...

en: Ok
tr: Tamam

en: By clicking on icons on the left side, you can choose the type
    of the displayed configuration modules (e.g. Hardware or Software).
tr: Sol taraftaki ikonlara tıklayarak görüntülenen modüllerin
     tipini seçebilirsiniz(Donanım veya Yazılım gibi).

en: To run one of the modules on the right side, simply click once on it's icon.
    Be patient, starting of modules can take some seconds.
tr: Sağ taraftaki modülleri çalıştırmak için, ikonuna tıklayın.
    ve biraz bekleyin.

en: You can also search for keywords (e.g. internet) by clicking on the "Search" button
tr: "Ara" düğmesine basarak anahtar kelime aratabilirsiniz

en: YaST2 was unable to create the list of available sections.
    
    This means that either YaST2 or this Control Center are
    not correctly installed, or that you don't have sufficient
    permissions.
tr: YaST2 mevcut bölümlerin listesini oluşturamadı.
    
    Bu YaST2'nin yada bu Kontrol Merkezinin doğru kurulmadığını
    veya gerekli haklara sahip değilsiniz 
    demektir.

en: For the first case reinstall all YaST2 components,
    for the latter try to run the Control Center as root.
    Also make sure that you did not run out of disk space.
tr: İlk önce YaST2 birimlerini tekrar kurun,
    daha sonra Denetim Merkezini root olarak çalıştırın.
    Ayrıca diskin dolu olmadığından emin olun.

en: It was not possible to open the file %1
    
    Please make sure that you have read and write permissions for this file
tr: %1 dosyası açılamadı.
    
    Bu dosya üzerinde yazma ve okuma hakkınız olup olmadığına bakın

en: YaST2
    Load rc.config database ...
tr: YaST2
    rc.config veritabanını yüklüyor ...

en: Subdialog for %1
tr: %1 için altpencere

en: Edit rc_config
tr: rc_configi Düzenle

note: Initial Settings:
en: <p>With this Editor, you can edit the variables in /etc/rc.config,
    the central configuration file of your SuSE Linux</p>
tr: <p>Bu düzenleyiciyle,/etc/rc.configdeki değişkenleri
    düzenleyebilirsiniz.</p>

en: <p>Please notice, that many of this variables are
    set by specialized YaST2 configuration modules like the "Network configuration"</p>
tr: <p>Lütfen dikkate alın, değişkenlerin bazıları özelleştirilmiş YaST2 modülleri
    tarafından kurulmuştur (mesela)"Ağa konfigürasyonu"</p>

en: &Save
tr: &Kaydet

en: No entrys found
tr: Girdi bulunamadı

note: helptext for popup
en: <p>With this Editor, you can edit the variables in /etc/rc.config,
    the central configuration file</b> of your SuSE Linux</p>
tr: <p>Bu düzenleyiciyle,/etc/rc.configdeki değişkenleri
    düzenleyebilirsiniz.</p>

note: helptext for popup
en: <p>After you save your changes, this editor changes the variables in the
    corresponding  rc.config file, in /etc/rc.config or /etc/rc.config.d/ *. Then it runs
    SuSEconfig, which changes the underlying configuration files, resp. stops/starts deamons,
    runs  low level configuration tools, so that your configuration in rc.config take affect.</p>
tr: <p>Yaptığınız değişiklikler kaydedildikten sonra yeni değişken değerleri
    /etc/rc.config yada /etc/rc.config.d/ * içinde saklanacaktır. Sonra
    SuSEconfig, çalıştırılacak yaptığınız değişikliklere bağlı olarak 
    bir takım deamonlar başlatılacak yada durdurulacak yeni yapılandırmanız 
    etkinleşecektir.</p>

en: <p><b>Important:</b> You still can edit each individual configuration file manually.
tr: <p><b>Önemli:</b> Bu yapılandırma dosyalarını daha sonra kendinizde düzenleyebilirsiniz.

en: <p> SuSEconfig saves a checksum of each configuration file, so that it can detect if you have manually changed any of them.  If you have changed a configuration file manually, it will not touch it.</p>
tr: <p>SuSEconfig her yapılandırma dosyası için kayıt tutar. Eğer herhangi biryapılandırma dosyasını elle değiştirirseniz bunu anlar ve o dosyaya işlem yapmaz</p>

en: <p> This concept was choosen, because:
    <ul><li>now you have your basic configuration in "one" central file, which is easy to read and to edit.</li>
    <li>you can easily copy the rc.config to another computer, run SuSEconfig and this system is nearly ready to work, without having to edit up to twenty individual configuration files manually.</li></ul></p>
tr: <p>Bu metod şunun için seçilmiştir:
    <ul><li>Bir bilgisayarda rc.config dosyasını kolaylıkla düzenleyip saklayabilirsiniz.</li>
    <li>Daha sonra çalışmaya hazır bu dosyayı istediğiniz kadar bilgisayara <li>
    <li>kopyalayıp sadece SuSEconfiği çalıştırarak birsürü dosyayı düzenlemek zorunda kalmazsınız.</li></ul></p>

note: helptext for popup
en: <p>Please notice, that many of this variables are set by specialized YaST2 configuration modules like the "Network configuration</p>
tr: <p>Değişkenlerin çoğu YaST2 yapılandırma modülü tarafından özelleştirilmişlerdir.</p>

en: Error
tr: Hata

en: An error occured, during execution SuSEconfig
    Probably "/sbin/SuSEconfig" is missing or the module has no root permission
tr: SuSEconfig çalıştırılırken bir hata oluştu.
    Muhtemelen "/sbin/SuSEconfig" dosyası yok yada root haklarına sahip değil

en: &OK and Exit
tr: &Tamam Çık

en: SuSEConfig Logging
tr: SuSEConfig kayıt tutuyor

note: e.g. `Richtext()
en: OK and Exit
tr: Tamam Çık

en: Your changes are set, and SuSEconfig was run.
    Would now you like to see the logging of SuSEConfig?
tr: Değişiklikler yapıldı ve SuSEConfig çalıştırıldı
    SuSEConfig kayıtlarını görmek istermisiniz?

en: Show Logfile
tr: Kayıt Dosyasını göster

en: Don't show logfile and exit
tr: Kayıt Dosyasını gösterme ve çık

en: SuSEConfig is running ...
tr: SuSEConfig çalışıyor...

en: Depending on  the CPU and the amount of memory,
    this procedure can take some time.
tr: İşlemci ve bellek kapasitenize bağlı olarak
    bu işlem biraz vakit alacaktır.

note: Main dialog edit rc_config
en: Config options
tr: Yapılandırma seçenekleri

note: helptext for popup search
en: Type the word related to the information you are looking for
tr: Aradığınız bilgiyle ilgili bir kelime yazın.

note: heading of popup
en: Search for a rc.config variable
tr: rc.config değişkeni ara

en: &Search for:
tr: &Ara :

en: abg matches AbG
tr: abg AbG ye uyar

en: Search keyname
tr: Anahtarkelime ara

en: Search description
tr: Tanım ara

en: Search value
tr: Değer ara

en: Help
tr: Yardım

note: helptext for popup create partition line 1 of 6
en: Here you see the values, YaST2 will change.
    Choose "OK" and YaST2 will save these changes.
    Choose "Cancel" to edit the values again
tr: Burada YaST2'nin değiştireceği değerleri görüyorsunuz.
    Değişiklikleri kaydetmek için "Tamam"'ı 
    tekrar düzenlemek için "İptal"'i seçin

note: heading of popup
en: Save rc.config variables
tr: rc.config değişkenlerini kaydet

en: NEW VALUE
tr: YENİ DEĞER

note: helptext for popup create partition line 1 of 6
en: Here you see the results of your search. If you see your item you have searched for, click at this item and then click "OK", else click "Cancel" to quit the search.
tr: Burada yaptığınız aramanın sonuçlarını görüyorsunuz. Eğer aradığınız maddeyi görüyorsanız üzerine tıklayıp "Tamam"'a basınız. Aramadan çıkmak için "İptal"'e basın

en: Value
tr: Değer

note: ycc menu help
en: Configure all local security settings.
    <p>You need to be logged in as <i>root</i>
    in order to do this.</p>
tr: Yerel güvenlik ayarlarınızı yapılandırın
    <p>Sisteme <i>root</i> olarak girmeniz gerekir.
    </p>

note: info text show at end of module
en: Please wait while updating configuration files.
tr: Lütfen yapılandırma dosyası güncellenirken bekleyiniz.

note: main screen caption
en: Local security configuration
tr: Yerel güvenlik ayarları

en: <p>With this module you can change the local security settings.</p>
tr: <p>Bu modül ile yerel güvenlik ayarlarını değiştire bilirsiniz</p>

en: <p>The local security settings consists of the boot configuration, login
    settings, password settings, some user adding settings, file permissions
    and some other settings.</p>
tr: <p>Yerel güvenlik ayarları önyüklem konfigürasyonu, oturumu açma
    ayayrları, parola ayarlarını, bir kaç kullanıcıyı ekle ayarları,
    dosya hakları ve başka değişik ayarlar içerir.</p>

en: <p>All particular settings are described in the respective dialogs.</p>
tr: <p>Tüm ayarlar ilgili iletide tanımlanmıştır</p>

en: <p>You can choose one of the preset configurations or you can make your
    own settings.</p>
tr: <p>Önceden yapılmış konfigürasyonlardan seçebilirsiniz yada kendi
    ayarlarınızı uguluyabilirsiniz.</p>

en: <p>Use <b>Home workstation</b> for the computer at home, not connected
    to any type of a network.</p>
tr: <p>Evdeki bilgisayar için <b>Ev iş istasyonu</b> seçin, herhangı bir
    ağa bağlanmamış.</p>

en: <p>Use <b>Networked workstation</b> for the computer at home, connected
    to any type of a network or internet.</p>
tr: <p><b>Ağa bağlı iş istasyonu</b> evdeki bilgisayar için, her hangi bir
    ağa bağlı veya internete.</p>

en: <p>Use <b>Network server</b> for the computer which will be serving
    any kind of service, either network or any other.</p>
tr: <p><b>Ağ sunucusu</b> her hangi bir hizmeti sunan bir bilgisayar için,
    ağa ve birde başka.</p>

en: <p>Or use <b>Custom settings</b> if you want your own configuration.</p>
tr: <p>Yada <b>Özel ayarlar</b> kendi ayarlarınızı istiyorsanız.</p>

note: caption for screen
en: Boot settings
tr: Açılış Ayarları

en: <p>In this dialog you can change various boot settings.</p>
tr: <p>Bu pencerede açılış ayarlarını değiştirebilirsiniz.</p>

en: <p><b>How to interpret Ctrl-Alt-Del</b><br>
    When someone at the console has pressed the CTRL-ALT-DEL key
    combination, the system usually reboots. Sometimes it is
    desirable to ignore this event, for example when the system
    serves as both workstation and server.</p>
tr: <p><b>Ctrl-Alt-Del yorumlaması</b><br>
    Eğer birisi sistem konsolünde CTRL-ALT-DEL tuşlarına
    basarsa bu sistemin yeniden açılmasına sebep olur.
    Sitemin sunucu yada iş istasyonu olarak görev yaptığı durumlarda
    bu özelliği iptal etmek gerekebilir.</p>

en: <p><b>Shutdown behaviour of KDM</b><br>
    With KDM you can control who is allowed to shutdown the machine from KDM.
tr: <p><b>KDM kapanış tavrı</b><br>
    KDM ile sistemi kapatmaya yetkili kişileri belirleyebilirsiniz.

note: caption for screen
en: Login settings
tr: Giriş Ayarları

en: <p>In this dialog you can change various login settings. These
    settings are mainly stored in the '/etc/login.defs' file.</p>
tr: <p>Bu pencerede sistem giriş ayarlarını değiştirebilirsiniz.
    Ayarlar '/etc/login.defs' dosyasında tutulur.</p>

en: <p><b>Seconds to wait after an incorrect login attempt</b><br>
    It is advisable to wait some time after an incorrect login attempt
    to prevent password guessing. On the other hand, make the
    time so small that if a password is mistyped, you do not need
    to wait to retry. A sensible value is '3' seconds.</p>
tr: <p><b>Hatalı sistem girişi sonrası bekle</b><br>
    Hatalı giriş denemesi sonrasına tekrar giriş için bir
    süre koymak parola tahminini engellemek açısından faydalıdır.
    Diğer türlü eğer parolayı yanlış yazarsanız, uzun süre
    beklemek zorunda kalmazsınız. Tavsiye edilen değer 3'tür.</p>

en: <p><b>Record failed login attempts</b><br>
    It is useful to know if somebody is trying to log in and failed.
    For example if someone is trying to guess the password of other users.
    By checking this option, you control if the failed login attempts
    will be logged in the system logfile.</p>
tr: <p><b>Hatalı giriş denemelerini kaydet</b><br>
    İzinsiz kişilerin sisteme giriş denemelerini bilmekte .
    sistem güvenliği açısından fayda vardır.
    Bu seçenekle hatalı giriş denemelerinin sistem
    kayıt dosyasında saklanmasını sağlayabilirsiniz.</p>

en: <p><b>Record successful login attempts</b><br>
    Logging succesful login attempts is useful.  It can help to warn
     you of unauthorised access to the sysem (for
    example, a user logging in from a different location than usual).</p>
tr: <p><b>Normal sistem girişlerini kaydet.</b><br>
    Normal sistem girişlerinin tutulması, birisinin bir
    başkasının hesabını kullanıp kullanmadığını bilmek
    açısından faydalıdır.</p>

note: caption for screen
en: Password settings
tr: Parola Ayarları

en: <p>In this dialog you can change various password settings. These
    settings are mainly stored in the "/etc/login.defs" file.</p>
tr: <p>Bu pencerede parola ayarlarını değiştirebilirsiniz.
    Ayarlar '/etc/login.defs' dosyasında tutulur.</p>

en: <b>Checks for new passwords</b><br>
    It is wise to choose a password that cannot be found in a dictionary,
    names or other simple, common words. By checking the box you enforce password checking
    with regards to the above rules.</p>
tr: <b>Yeni parolanın kontrolü</b><br>
    Parola isim yada sıradan bir kelime olarak seçilmemelidir.
    Kutuyu işaretleyerek, parolanın kolaylıkla tahmin edilebilecek
    bir kelime olup olmadığını denetleybilirsiniz..</p>

en: <p><b>Plausibility test for passwords</b><br>
    Sometimes it is required that passwords are constructed using a mixture of characters. This makes 
    the guessing of passwords very difficult. Check this box to enable additional
    checks.</p>
tr: <p><b>Zor parola seçimi</b><br>
    Bazen parolanın tahmin edilmesi mümkün olmayan bir kelime
    olması gerekebilir.Bu kutuyu işaretleyerek bunu sağlaya
    bilirsiniz.</p>

en: <p><b>Password length</b><br>
    Set the minimum and maximum password length.</p>
tr: <p><b>Parola uzunluğu</b><br>
    En büyük v en küçük parola boyunu ayarlar.</p>

en: <p><b>Days of password change warning</b><br>
    Set the minimum and maximum time for warning if the password must
    be changed.</p>
tr: <p><b>Parola değiştirme uyarı süresi</b><br>
    Parolanın değiştirilmesi ile ilgili uyarı için en kısa ve en uzun 
    süreyi ayarlar.</p>

en: <p><b>Days before password expiry warning?</b><br>
    This entry sets the number of days the user is warned before their password
     expiry. The longer the time, the less likely it is that a user can guess passwords.</p>
tr: <p><b>Parola eskimesi uyarı süresi</b><br>
    Parolanın eskiyeceği günden önceki uyarı süresini ayarlar
    Uzun süre seçimi kullanıcın hatırlaması açısından zor olabilir.</p>

note: caption for screen
en: Adduser settings
tr: Kullanıcı ayarlarınnı ekle

en: <p>In this dialog you can change various adduser settings.</p>
tr: <p>Bu pencerede kullanıcı ekleme ayarlarını yapabilirsiniz.</p>

en: <p><b>User ID limitations</b><br>
    Set the minimum and maximum possible user ID.</p>
tr: <p><b>Kullanıcı adı harf sınırı</b><br>
    Kullanıcı adı için en az ve en çok harf sayısını belirler.</p>

en: <p><b>Group ID limitations</b><br>
    Set the minimum and maximum possible Group ID.</p>
tr: <p><b>Grup adı harf sınırlaması</b><br>
    Grup adı için en az ve en çok harf sayısını belirler.</p>

note: caption for screen
en: Miscellaneous settings
tr: Diğer ayarlar

en: <p>In this dialog you can change miscellaneous settings.</p>
tr: <p>Bu pencerede diğer ayarları yapabilirsiniz</p>

en: <p><b>Setting of files premissions</b><br>
    Settings for the permissions of certain system files are set
    according to the data in /etc/permissions.secure or
    /etc/permissions.easy. Which file is used depends upon this
    selection. Launching SuSEconfig sets these permissions
    according to /etc/permissions.*. This fixes files with
    incorrect permissions, whether this occured accidentally or
    by intruders.
    </p><p>
    "easy": Most of the system files that are only readable
      by root (via secure) are modified so that other users can
      also read these files.
    </p><p>
    "secure": Certain system files (e.g. /var/log/messages) can
      only be viewed by the user root. Some programs can only be
      launched by root or by daemons, not by an ordinary user.
    </p><p>
    "paranoid":  If you are really paranoid, use this setting.
      You must decide which users will be able to
      run X applications and set-uid programs.
    </p>
tr: <p><b>Dosya hakları ayarı</b><br>
    Sistem dosyalarının hakları /etc/permissions.secure yada
    /etc/permissions.easy bağlı olarak düzenlenir.
    SuSEconfig çalıştırılarak bu haklar /etc/permissions.*.
    a göre ayarlanır. Böylece yanlışlıkla hakları değiştirilmiş
    dosyalar düzeltilir.
    </p><p>
    "easy": Çoğu sistem dosyası root tarafından okunabilir.
      Ayrıca bu dosyalar diğer kullanıılarında okuyabilmesi 
      için değiştirilmiştir..
    </p><p>
    "secure": Önemli sistem dosyaları (/var/log/messages gibi)
      sadece root tarafından görülebilir. Bazı programlar sadece
      root kullanıcısı tarafından çalıştırılabilir.
    </p><p>
    "paranoid":  Eğer güvenlik sizin için aşırı önemliyse
      bunu seçin, daha sonra hangi kullanıcıların hangi
      programları çalıştıracağına karar verin.
    </p>

en: <p><b>User launching updatedb</b><br>
    The program updatedb runs regularly, once a day. It scans
    your whole filesystem and creates a database (locatedb)
    where the location of EVERY file is stored. The database can
    be searched by the program "locate".
    </p><p>
    By setting this entry, you can select the user to run this
    command:
    </p><p>
    "nobody": only files which the user "nobody" can access
      are added into the database. All users can choose if the
      file will be in the database or not.
    </p><p>
    "root": all files in the system are added into the
      database
    </p>
tr: <p><b>updatedb kullanıcı erişimi</b><br>
    updatedb programı hergün bir kere düzenli olarak çalışır.
    Tüm sistemi arayarak her dosyanın nerde saklandığına dair
    bir veritabanı (locatedb) oluşturur. Veritabanı 
    "locate" programıyla sorgulanabilir.
    </p><p>
    Bu girdiyi ayarlayarak bu komutu çalıştıracak kullanıcıyı
    seçiyorsunuz:
    </p><p>
    "nobody": sadece "nobody" kullanıcısının erişebildiği
      dosyalar veritabanına eklenir. tüm kullanıcılar dosyanın
      veritabanında yer alıp almayacağını seçebilir.
    </p><p>
    "root": Sistemdeki tüm dosyalar veritabanına 
      eklenecektir.
    </p>

en: <p><b>Omit current directory from the path of user root</b><br>
    On a DOS system, executable files (programs), are first
    searched for in the current directory, and in the current
    path variable afterwards. In contrast, on a UNIX system they
    are exclusively searched for via the search path (variable
    PATH).
    </p><p>
    Some systems set up a 'workaround' by adding the dot (".")
    to the search path, thus enabling files in the current path
    to be found and executed. This is highly dangerous since you
    may accidentally launch unknown programs in the current
    directory instead of the usual system-wide files. As a
    result, creating 'Trojan Horses' which exploit this weakness
    and intrude your system is rather easy if you set this
    option.
    </p><p>
    "yes": the user root always has to launch programs in the
      current directory prefixed with a "./". Example: "./configure".
    </p><p>
    "no": the dot (".") is attached to the end of the search
      path of root, making it the last to be searched.
    </p>
tr: <p><b>root kullanıcısının içinde olduğu dizini atla</b><br>
    DOS'ta çalıştırılabilir dosyalar ilk önce içinde olduğunuz 
    dizinde daha sonra belirlenen dizinlerde aranır. Tam tersine
    UNIX sistemlerde, çalıştırılabilir dosyalar PATH değişkenine
    tanımlanmış dizinlerde aranır.
    </p><p>
    Bazı sistemler içinde bulunulan dizindeki dosyayı çalıştırmak için
    arama dizinlerine (".")eklerler.
    Eğer bunu seçerseniz bulunduğunuz dizindeki bilmediğiniz 
    programları çalıştırabilir, güvenlik açısından sisteminizde
    istemediğiniz tehlikeler oluşturabilirsiniz.
    </p><p>
    "yes": root kullanıcısının bulunduğu dizindeki çalıştırılabilir
      dosyaları "./" önekiyle çalıştırabilmesini istiyorum.
     Örneğin:"./configure".
    </p><p>
    "no": Noktanın(".") arama dizinlerinin
    sonuna eklenmesini ve bulunulan dizindeki programların doğrudan.
    çalıştırılmasını istiyorum.
    </p>

en: <p><b>Disable telnet for user root</b><br>
    It is not very wise to allow telnet for the user root. During
    the telnet session the passwords are sent in the plain form,
    so they can be stolen by the third-party. Check this box to
    disable telnet for root.
    <\p>
tr: <p><b>root kullanıcısı için telneti engelle</b><br>
    Telnet oturumunda parola düz metin bilgisi olarak gönderilir
    Bu durumda sisteme telnet ile root kullanıcısı olarak girmek
    güvenlik açısından tehlikeli olabilir. Parolanız üçüncü
    şahıslarca çalınabilir.
    <\p>

note: radio button label
en: Level &3 (Network/Server)
tr: Düzey &3 (Ağ/Sunucu)

note: radio button label
en: Level &1 (Home workstation)
tr: Düzey &1 (Ev iş istasyonu)

note: radio button label
en: Level &2 (Networked workstation)
tr: Düzey &2 (Ağa bağlı iş istasyonu)

note: Boot options combo box caption
en: How to interpret Ctrl-Alt-Del:
tr: Ctrl-Alt-Del yorumlaması:

note: Boot options combo box options
en: Ignore
tr: Yoksay

en: Reboot
tr: Tekrar başlat

en: Halt
tr: Dur

note: Boot options combo box caption
en: Shutdown behaviour of KDM:
tr: KDM'nin kapatma şekli

note: Boot options combo box options
en: Only root
tr: Sadece root

en: All users
tr: Tüm kullanıcılar

en: Nobody
tr: Hiçkimse

en: Local users
tr: Yerel kullanıcılar

note: login options (please, stick to 50 characters per line)
en: Record failed login attempts
tr: Hatalı giriş denemelerini kaydet

note: login options (please, stick to 50 characters per line)
en: Seconds to wait after an incorrect login attempt:
tr: Hatalı sistem girişi sonrası bekle:

note: login options (please, stick to 50 characters per line)
en: Record successful login attempts
tr: Hatalı giriş denemelerini kaydet

note: login options (please, stick to 50 characters per line)
en: Disable telnet login for user root
tr: root kullanıcısı için telneti engelle

note: login options (please, stick to 50 characters per line)
en: Checks for new passwords
tr: Yeni parolanın kontrolü

note: login options (please, stick to 50 characters per line)
en: Plausibility test for password
tr: Zor parola seçimi

note: login options (please, stick to 50 characters per line)
en: Days before password expires warning:
tr: Parola eskimesi uyarı süresi

note: perms options combo box caption
en: Setting of file permissions:
tr: Dosya hakları ayarı

note: perms options combo box options
en: Easy
tr: Kolay

en: Secure
tr: Güvenli

en: Paranoid
tr: Paranoyak

note: Other options (please, stick to 50 characters per line)
en: Omit current directory from the path of user root
tr: root kullanıcısının içinde olduğu dizini atla

note: label for updatedb (please, stick to 50 characters per line)
en: User launching updatedb:
tr: updatedb kullanıcı erişimi

note: minimum field label (please, stick to 50 characters per line)
en: Minimum
tr: En az

note: maximum field label (please, stick to 50 characters per line)
en: Maximum
tr: En çok

note: popup message
en: Do you really want to abort the security configuration?
    All changes you made will be lost.
tr: Güvenlik ayarlarını gerçekten iptal etmek istiyormusunuz?
    Yaptığınız tüm değişiklikler kaybolacaktır.

en: &Custom settings
tr: &Özel Ayarlar

note: frame caption
en: Current security settings:
tr: Güvenlik Ayarları

note: push button on main screen
en: &Details...
tr: &Ayrıntılar

note: popup if level 3 is choosen
en: You have chosen 'Level 3'. This setup
    provides a basic configuration for network servers
    but not a completed 'full security' setting.
    
    You need expert knowledge to make a
    network server secure.
tr: Level 3 seçtiniz. Bu program
    ağ sunucuları için temel yapılandırmayı yapar.
    Fakat bu 'tam güvenlik' ayarı değildir.
    
    Güvenli ağ sunucusu yapılandırmak için
    deneyime ihtiyaç vardır.

en: User and group ID settings
tr: Kullanıcı ve grub İD ayarları

note: SecurityBootDialog caption
en: Boot permissions
tr: Önyüklem Yetkileri

note: `HVCenter(`HVSquash(`HBox(`HSpacing(5),`VBox(`VSpacing(2),T,`VSpacing(2)),`HSpacing(5)))), SecurityLoginDialog caption
en: Login
tr: Bağlanma

note: VSeparator(), `VSpacing(-0.2), SecurityPasswdDialog caption
en: Checks
tr: Yoklamalar

note: SecurityPasswdDialog
en: Password length
tr: Parola uzunluğu

note: SecurityPasswdDialog
en: Days of password change warning
tr: Parola eskimesi uyarı süresi

note: bad password data
en: The minimum password length cannot be larger than maximum
tr: En küçük parola uzunluğu en büyük parola uzunluğu sınrını aşamaz

note: bad password data
en: The minimum number of days cannot be larger than maximum
tr: En küçük gün sayısı en büyük sınrını aşamaz

note: SecurityAdduserDialog caption
en: User ID limitations
tr: Kullanıc İD sınırlaması

note: SecurityAdduserDialog caption
en: Group ID limitations
tr: Grub İD sınırlaması

note: SecurityAdduserDialog error
en: The minimum user ID cannot be larger than maximum
tr: En küçük kullanıcı İD en büyük sınırını aşamaz

note: SecurityAdduserDialog error
en: The minimum group IDs cannot be larger than maximum
tr: En küçük grub İD en büyük sınırını aşamaz

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shown in curses menu and ycc                             //
en: Security settings
tr: Güvenlik Ayarları

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// Icon used in y2contolcenter                                                //
en: security.png
tr: güvenlik.png

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure all local security settings
tr: Tüm yerel güvenlik ayarlarını yapılandır

en: Hardware/Sound
tr: Donanım/Ses

en: Launch this module to configure your sound card.
tr: Ses kartınızı yapılandırmak için bu modülü çalıştırın.

note: help text
en: <p>If you want to configure this sound card press <b>Finish</b></p>
tr: <p>Bu kartı yapılandırmak için <b>Bitir</b> düğmesine basın</p>

note: To translators: label message 1/2 The sound card XY will be configured.
en: The sound card
tr: Ses kartları

note: `VSpacing (), To translators: label message 2/2 The sound card XY will be configured.
en: 
    will be configured.
tr: 
    yapılandırılacak.

note: dialog title
en: Sound card configuration
tr: Ses kartı yapılandırması

en: A sound card cannot be found!
tr: Ses kartı bulunamadı!

en: More then one SPARC onboard sound card found?
tr: Birden fazla SPARC boardüzeri ses kartı bulundu?

note: help text 2/3
en: <p>If the list contains <b>autodetected</b> (and not yet configured) cards, select one and go ahead.
tr: <p>Eğer listede <b>otomatik algılanan</b> kart varsa (ve henüz yapılandırılmadıysa) seçin ve devam edin.

note: frame label
en: Select
tr: Seç

note: label of radiobutton
en: &Autodetected
tr: &Otamatik algılanan

note: dialog title
en: Sound configuration
tr: Ses ayarları.

note: help text 1/4
en: <p>The complete sound cards list. Use the <b>Finish</b> button to save sound card information.</p>
tr: <p>Tüm ses kartı listesi.<b>Bitir</b>e basarak ses kartı bilgilerinizi kayıt edin </p>

note: help text 2/4
en: <p>Use <b>Delete</b> button to remove configured sound card. <b>Add soundcard</b> button can be used for adding sound card.</p>
tr: <p> <b>Sil</b> düğmesine basarak  kurulu bir ses kartını
    kaldırabilirsiniz <b>Yapılandır</b> düğmesiyle ses kartı ekleyebilirsiniz</p>

note: help text 3/4
en: <p>Use the <b>start ALSA</b> check button to enable (resp. disable) ALSA start-up during boot time. Check the <b>start sequencer</b> if you want to load modules for playing MIDI files during boot-time (these modules can be loaded on demand).</p>
tr: <p>ALSA'nın sistem açılışı sırasında etkinleşmesi için <b>ALSAyı
    başlat</b>, MIDI'nin etkinleşmesi içinde <b>MIDIyi başlat</b> düğmesini kullanın.</p>

note: table header labels
en: Number
tr: Numara

en: Card name
tr: Kart adı

note: Add soundcard ... - button label
en: Add soundcard ...
tr: Ses kartı ekle...

note: check button label
en: Start ALSA
tr: ALSAyi başlat

note: check button label
en: Start sequencer
tr: MIDIyi başlat

note: To translators: To reset the sound configuration these programs must be terminated To translators: label message
en: There are programs running that are currently using the audio device.
tr: Ses aygıtını kullanan ve halen çalışan programlar var.

note: To translators: label message
en: To reset the configuration these programs must be terminated. Proceed?
tr: Ayarları sıfırlamak için bu programlar kapatılacaktır. Devam edilsin mi?

note: error popup message
en: Cannot delete this entry!
tr: Bu girdi silinemiyor!

note: in the modules/cards list - to see all available cards
en: All
tr: Tümünü

note: Help text - manual configuration 1/2
en: <p>Please <b>manually</b> choose the sound card, you want to configure. You can search for a particular sound card by entering the name in the search box.</p>
tr: <p>Elle yapılandırmak istediğiniz ses kartını listeden <b>seçin.</b> Belirli bir ses kartı taraması yapmak için pencerenin altındaki düğmeyi kullanabilirsiniz.</p>

note: Help text - manual configuration 2/2
en: <p>Select <b>All</b> if you want to see the whole list of supported sound card models.</p>
tr: <p>Desteklenen ses kartlarının listesini görmek için <b>Tümünü</b> seçiniz.</p>

note: label if no module name found
en: Unknown module name
tr: Bilinmeyen modül adı

note: To translators: selection box title
en: Sound card driver
tr: Ses kartı sürücüsü

note: To translators: selection box title
en: Sound card model
tr: Ses kartı modeli

note: To translators: text entry label con = add (con, `TextEntry (`id(`search), `opt(`notify), _("Search"))); dialog title
en: Sound manual configuration
tr: Ses elle yapılandırma

note: To translators: popup message, wrong value
en: The value: %1 must be a number
tr: Bu değer: %1 sayı olmalıdır

note: To translators: "space" means blank character
en: (space)
tr: (boşluk)

note: To translators: popup message, wrong value
en: String cannot contain: %1
tr: Dizide %1 bulunamaz.

note: To translators: popup message, wrong value
en: The value must be one of %1
tr: Bu değer %1 sayı olmalıdır

note: Help text for options 1/4
en: Here, you can modify the options for the sound modules.
tr: Ses modülü için seçenekleri burada değiştirebilirsiniz.

note: Help text for options 2/4
en: If you are not <b>absolutely sure</b> what you are doing, please leave this dialog untouched.
tr: Ne yaptığınızı <b>kesinlikle bilmiyorsanız</b> bu pencereye dokunmayın.

note: Help text for options 3/4
en: <p>Choose the option you want to set, use the <b>Set</b> button to enable new value. You can reset all values by pressing <b>Reset</b>. Numeric values can be entered as decimal or hexadecimal (hexadecimal with a <b>0x</b> prefix).</p>
tr: <p>Etkinleştirmek için gerekli seçeneği seçtikten sonra <i>Etkinleştir</i> düğmesine tıklayın. Tüm değerleri eski haline getirmek için <i>Sıfırla</i> Düğmesi kullanılabilir. Değerler onluk ya da onaltılık biçemde girilebilir (onaltılık girmek için başına <b>0x</b> yazın).</p>

note: if no option name is available
en: No name available
tr: İsim mevcut değil.

en: Option
tr: Seçenek

note: "set" button: Sets the option value
en: &Set
tr: &Ayarla

note: "reset" button: Resets all values
en: &Reset
tr: &Sıfırla

note: To translators: label message
en: There are no options for this module
tr: Bu modül için seçenek yok.

note: dialog title
en: Sound cards
tr: Ses kartları

note: Error message
en: Error while saving '/etc/modules.conf'.
tr: '/etc/modules.conf' kaydedilirken hata oluştu.

note: Error message
en: Error while setting volume.
tr: Ses düzeyi ayarlanırken hata oluştu

note: Error message
en: Error while saving file: %1
tr: %1 dosyası kaydedilirken hata oluştu

note: label message
en: Saving ...
tr: Kaydediliyor...

note: final success message
en: The sound card was successfully configured.
    You can now use it immediately.
tr: Ses kartı başarıyla yapılandırılmıştır.
    Şimdi hemen kullanabilirsinizn.

note: final success message
en: The sound configuration was saved.
tr: Ses yapılandırması kayd edildi

note: To translators: just one file will be displayed To translators: if the test audio file can not be found this message is displayed To translators: This is just popup message, shouldn't be too long
en: Cannot find file:
     %1
    
    (test audio file)
tr: Dosya bulunamadı:
     %1
    
    (deneme ses dosyası)

note: To translators: error message
en: Invalid module name.
tr: Yanlış modül adı

note: To translators: label to error popup
en: The kernel module %1 for sound support
    could not be loaded.
tr: %1 çekirdek modülü yüklenemedi.

note: Help text - adjusting volume 1/4
en: <p>Please adjust the volume.</p>
tr: <p>Lütfen ses düzeyini ayarlayın.</p>

note: Help text - adjusting volume 2/4
en: <p>You can test your sound card by pressing the <b>Test</b> button.</p>
tr: <p><b>Dene</b> düğmesine tıklayarak ses kartının çalışmasını
    denetyebilirsiniz.</p>

note: Help text - adjusting volume 3/4
en: <p>After the configuration is done you can use <b>amixer</b> (or any program of your choice) for adjusting the volume.</p>
tr: <p>Yapılandırma işlemi tamamlandıktan sonra ses düzeyini ayarlamak için <b>amixer</b> programını kullanabilirsiniz.</p>

note: Help text - adjusting volume 4/4
en: <p><b>WARNING/SPECIAL NOTE:</b>Please start testing your sound card with <b>very</b> low volume settings to prevent an accident with too much loud noise.</p>
tr: <p><b>UYARI/ÖZEL NOT:</b>Gürültüden rahatsız olmamak için ses kartınızı <b>en düşük</b> ses ayarında denemeniz tavsiye olunur.</p>

note: slider label
en: Volume
tr: Ses

note: dialog title
en: Settings for sound card
tr: Ses kartları için ayarlar

note: To translators keep backlash here
en: Volume adjust and test
tr: Ses ayarlanması ve deneme

note: message label
en: Press 'Test' to start playing sound sample
tr: Örnek sesi çalmak için 'Dene'ye basın

note: To translators: popup message to confirm saving configuration
en: Sound volume and the configuration
    for the sound card will be saved now.
tr: Ses kartı için yapılan ayarlar
    ve ses düzeyi ayarı kaydedilecektir.

note: Help text - intenal YaST2 error 1/3
en: <p>An error has occurred. </p>
tr: <p>Bir hata oluştu. </p>

note: Help text - intenal YaST2 error 2/3
en: <p>You should check that you have correctly installed the <b>ALSA</b> package (from the series 'snd') and that you are running this as a root.</p>
tr: <p>Doğru <b>ALSA</b> paketini kurduğunuza emin misiniz? Bu komutu <b>root haklarıyla</b> çalıştırdığınızı kontrol ettiniz mi? </p>

note: Help text - intenal YaST2 error 3/3
en: <p>If the the problem persists, you can try to pass some <b>options</b> to the ALSA module. If you still can't get your sound card working, you can try <i>OSS/Free</i> or another module.</p> <p>However, <b>YaST2</b> sound configuration currently only supports ALSA.</p>
tr: <p>Problem devam ederse ALSA modülüne bazı <b>seçenekleri</b> ekleme yoluna gidebilirsiniz. Eğer ses kartınızı hala kullanamıyorsanız, <i>OSS/Free</i> paketi, ya da başka modüller işinize yarayabilir</p>.<p>Ancak  <b>YaST2</b> ses konfigürasyonu sadece ALSA'yı destekler.</p>

note: error message
en: An error occured during installing
tr: Kurum sırasında hata oluştu

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center
en: Configure your sound card
tr: Ses kartınızı yapılandırın

note: description of an checkbox option in system tuning
en: This option can improve your hard disk performance, but beware.
    Some buggy hardware (chipsets, disks) can destroy your data with
    this option turned on.
tr: Bu seçenek disk sürücünüzün performansını yükseltir.
    Fakat bu seçenek seçilirse bazı uyumsuz donanımlar bilgilerinize
    zarar verebilir.

note: additional description of an checkbox option in system tuning (empty lines are intentionally!)
en: 
    
    Even though the kernel has an internal 'black list' of drivers and
    chipsets that don't support this option, please use this
    option only if you are absolutely sure your hardware supports
    Ultra DMA on Linux.
tr: 
    
    Çekirdeğin bile bu seçeneği desteklemeyen bir 
    sürücüler ve yonga kümesi 'kara listesi' var.
    Bu seçeneği sadece, donanımınızın Linuxta Ultra DMA
    desteği olduğuna kesin eminseniz kullanın

note: helptext  "main dialog tuneing options"
en: <p>
    This dialog provides some tuning options that may or may not improve
    system performance - depending on your hardware.
    </p>
tr: <p>
    Bu pencere donanımınıza bağlı olarak sistem performansınızı
    arttırabilecek seçenekler sunar.
    </p>

note: helptext  "main dialog tuneing options"
en: <p>
    Some hardware may even be incompatible with certain tuning options, so
    please make sure you know what you are doing.
    </p>
tr: <p>
    Bazı donanımlar ayar seçenekleriyle uyumsuz olabilir,
    lütfen ne yaptığınıza dikkat edin.
    </p>

note: helptext  "main dialog tuneing options"
en: <p>
    The default settings are always on the safe side, so if you are
    unsure, leave them as they are.
    </p>
tr: <p>
    Yapılandırılmış sistem ayarları en güvelisidir, eğer emin
    değilseniz ayarlara dokunmamanız tavsiye edilir.
    </p>

note: helptext  "main dialog tuneing options"
en: <p>
    And always remember to have fun!
    </p>
tr: <p>
    Eğlenmeyi unutmayın :)
    </p>

note: Checkbox description: Want to use
en: &Ultra DMA support for IDE-disks
tr: IDE-Diskler için &Ultra DMa desteği

note: Description of the textenty field, where the user have list devices he wants to use for UDMA
en: &Activate UDMA for the following devices:
tr: &Şu aygıtlar için UDMA'yı etkinleştir:

note: using SetContents (define in adsl.ycp)
en: Module for tuning the system
tr: Sistem ayarları için modül

note: Acknowledgment popup, when the user has choosen UDMA
en: ENABLE THE FOLLOWING TUNING OPTIONS:
    
    - Ultra DMA support for
tr: BU AYAR SEÇENEKLERİNİ ETKİNLEŞTİR:
    
    - Ultra DMA desteği

note: Acknowledgment popup, when the user has choosen UDMA (second part)
en: 			
    
    Caution:
    
    This option will take effect after you reboot your system.
tr: 			
    
    Uyarı:
    
    Bu seçenek sistemi tekrar açtığınızda etkinleşecektir.

note: Acknowledgment popup, when the user has choosen UDMA (third part)
en: 
    In order to start the DMA support immediately, enter
    "rcidedma start" as root user. 
    
    If there are any problems with DMA support, it is much easier to fix them at boot time.
    This is why DMA support is not automatically started right here.
tr: 
    DMA desteğini hemen başlatmak için,
    root olarak "rcidedma start" komutunu girin. 
    
    DMA desteği ile ilgili bir problem çıkarsa, sistem açılışında düzeltmek  daha kolaydır.
    Onun için DMA desteğini hemen başlatmıyorum.

note: Acknowledgment popup, when the user has not choosen UDMA
en: 
    Tuning options:
    
    Ultra DMA is disabled
tr: 
    Ayar seçeneği:
    
    Ultra DMA kapatıldı

note: Failure popup
en: Turning on UltraDMA for IDE disks has failed
tr: IDE diskler için UltraDMA ayarı başarısız

note: Failure popup
en: Turning off UltraDMA for IDE disks has failed
tr: IDE diskler için UltraDMA kapatılamadı

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: System tuning
tr: Sistem ayarları

en: Launch this module to tune your system.
tr: Sistem ince ayarları için bu modülü kullanın

note: header
en: YaST2 Printconf
    Initializing ...
tr: YaST2 Printconf
    Başlatılıyor ...

note: ===== help text ================================================ Help, 1 of 3
en: <P>In this dialog, you can manage printers in your system. The upper
    box contains the current configuration. To delete a printer, select it
    and press <B>Delete</B>. You can modify settings of your printers
    configured using YaST2 with the help of the <B>Edit</B> button.</P>
tr: <P>Bu iletişimde sisteminizdeki yazıcıları yönetebilirsiniz.
    Üsteki kutu şu anki yapılandırmayı içeriyor. Yazıcıların birini
    silmek istediğinizde seçip <B>Sil</B>düğmesine basın. Yapılanmış
    yazıcıların ayarlarını YaST2 kullanıp <B>Düzenle</B> düğmesinin
    yardımıyla yapabilirsiniz.</P>

note: Help, 2 of 3
en: <P>The lower box allows you to configure a printer manually.
    Please choose the type of your printer and push the <B>Add</B> button.</P>
tr: <P>Aşağıdaki kutuda yazıcınızı elden ayarlıyabilirsiniz.
    Lütfen yazıcınızın tipini seçin ve <b>Ekle</B> düğmesine tıklayarak devam edin.</P>

note: Help, 3 of 3
en: <P>If you want to save your changes to the printing system, press the
    <B>Finish</B> button, if you want to discard them, use <B>Cancel</B>.
tr: <P>Yapdığınız değişiklikleri yazıcı sistemine kaydetmek istiyorsanız
    <B>Bitir</B> düğmesine basın ama atmak istiyorsanız<B>İptal</B>e basın.

note: Label. Up to one line of text in std. yast2 screen.
en: Name for printing:
tr: Baskı için isim:

note: Label. Up to one line of text in std. yast2 screen.
en: Name for ascii printing:
tr: Ascii baskı için isim:

note: up to 40 chars
en: Parallel printer
tr: Paralel yazıcı

note: up to 40 chars
en: Serial printer
tr: Dizisel yazıcı

note: up to 40 chars
en: USB printer
tr: USB yazıcı

note: up to 40 chars
en: TCP/IP forwarding queue
tr: TCP/İP ileri kuyruğu

note: up to 40 chars
en: Samba/Windows printer
tr: Samba/Windows yazıcı

note: up to 40 chars
en: Novell printer
tr: Novell yazıcı

note: up to 40 chars
en: Prefilter queue for remote printers
tr: Uzak yazıcının kuyruğunu önceden süz

note: Label. Up to one line of text in std. yast2 screen.
en: Name for TCP/IP forwarding queue
tr: İleri kuyruğun TCP/İP için ismi

note: Names of devices. Items in list.
en: First parallel port (/dev/lp0)
tr: Birinci paralel port (/dev/lp0)

en: Second parallel port (/dev/lp1)
tr: İkinci paralel port (/dev/lp1)

en: Third parallel port (/dev/lp2)
tr: Üçüncü paralel port (/dev/lp2)

en: Fourth parallel port (/dev/lp3)
tr: Dördüncü paralel port (/dev/lp3)

en: First serial port (/dev/ttyS0)
tr: Birinci dizisel port (/dev/ttyS0)

en: Second serial port (/dev/ttyS1)
tr: İkinci dizisel port (/dev/ttyS1)

en: Third serial port (/dev/ttyS2)
tr: Üçüncü dizisel port (/dev/ttyS2)

en: Fourth serial port (/dev/ttyS3)
tr: Dördüncü dizisel port (/dev/ttyS3)

en: First USB printer (/dev/usblp0)
tr: Birinci USB yazıcı (/dev/usblp0)

en: Second USB printer (/dev/usblp1)
tr: İkinci USB yazıcı (/dev/usblp1)

en: Third USB printer (/dev/usblp2)
tr: Üçüncü USB yazıcı (/dev/usblp2)

en: Fourth USB printer (/dev/usblp3)
tr: Dördüncü USB yazıcı (/dev/usblp3)

note: This printer was not configured using YaST2. Item in table. SHORT!
en: - not YaST2 -
tr: -YaST2 değil-

note: Do not do the translation longer than this text. It is a label of a selection box.
en: Select the printer type you want to add:
tr: Eklemek istediğiniz yazıcıyı seçin:

note: Header of the table with all the printers in the system
en: Default
tr: Geçerli

note: pushbutton
en: &Set as default
tr: &Geçerli olarak işle

note: Header of the dilag with all the printers
en: Printer administration
tr: Yazıcı yönetimi

note: message box
en: I tried to autodetect parallel and USB printers,
    but I haven't found any on your computer.
tr: Paralel ve USB yazıcıları taradım, ancak 
    sisteminizde hiç birisinden bulamadım.

note: message box
en: FATAL: I am unable to find the printer database!
tr: Hata: Yazıcı veritabanı bulunamadı!

note: message box
en: FATAL: I am unable to restart the lpd daemon!
     Maybe, you haven't installed lpd (one of
     the lprold, plp or lprng packages) or
     you are not user 'root'.
tr: Hata: lpd programı yeniden çalıştırılamadı! 
    Ya lpd, lprold, plp ya da lprng paketlerinden 
    birisi kurulu değil, ya da bu işlemi 'root' 
    kullanıcısı haklarıyla yapmıyorsunuz.

note: message box
en: It seems that you do not have GhostScript
    installed on your computer. It is necessary 
    in order to print.
tr: Sistemde GhostScript bulunmuyor. Yazdırma
    işlemine başlayabilmek için bu paketin 
    kurulu olması gereklidir.

note: message box
en: ERROR: I was unable to read
    the current configuration!
tr: HATA: Şu anki yapılandırmayı
    okuyamadım!

note: message box
en: There were no changes in
    the printer configuration.
tr: Yazıcıların ayarlarında 
    değişiklik yapılmadı.

en: Do you really want to delete
    the "%1" printer?
tr: Gerçekten "%1" yazıcısını
    silmek istiyormusunuz?

en: Now the changes to your printing
    system are going to be saved.
tr: Yazıcı sisteminizin değişiklikleri
    şimdi kaydedilecektir

en: The new configuration
    was successfully stored.
tr: Yeni yapılandırma başarı
    ile kayd edilimiştir.

note: Help, parallel printer part
en: <P>If you have multiple parallel ports, please choose the parallel port to 
    which your printer is attached.</P>
tr: <P>Birden fazla paralel portunuz varsa yazıcınızın
    bağlı olduğu portu seçin.</P>

note: Help, USB printer part
en: <P>Please select the device for your USB printer.</P>
tr: <P>Lütfen USB yazıcınız için aygıtı seçin.</P>

note: Help, serial printer part
en: <P>Please select the device for your serial printer.
    You can also set the baud rate.</P>
tr: <P>Lütfen USB yazıcınız için aygıtı seçin.
    Baud oranınıda verebilirsiniz</P>

note: Help, common part
en: <P>If you want to be sure that the printer is properly connected, try the <B>Test</B> button.</P>
tr: <P>Yazıcının bağlantısını denetlemek için <B>Dene</B> düğmesine tıklayın.</P>

note: Dialog label - parallel
en: Parallel printer connection
tr: Paralel yazıcı bağlantısı

note: Dialog label - serial
en: Serial printer connection
tr: Dizisel yazıcı bağlantısı

note: Dialog label - USB
en: USB printer connection
tr: USB yazıcı bağlantısı

note: Text describing what is happening
en: Please connect your printer to the computer,
    switch it on and make sure that it is ONLINE.
    
    I will send the message 'Hello, world' to
    the previously selected device. If the operation
    fails, it will be timed out in %1 seconds.
tr: Lütfen yazıcınızı bilgisayarınıza bağlayın
    calıştırın ve devrede olduğunu emin olun.
    Daha önce seçilen aygıta 'Hello, world' mesajını göndereceğim.
    
    İşlem %1 saniye içinde zaman aşımına uğrayıp kesilecektir.

en: It seems that there are no problems with the device
    you chose.
    
    If your printer has reacted somehow (printed message,
    formfeed or at least blinking leds), the hardware 
    connection should be functioning correctly.
tr: <P>Seçilen aygıtla ilgili bir sorun yok. Yazıcınız bir şekilde cevap
    
    vermişse (kağıt baskıyla, ya da en azından yanan ışıklarla) işlem sorunsuz
    tamamlanmış olmalıdır.</P>

en: There was a problem while sending the message
    to the printer--The operation has timed out.
    
    Please, verify that your printer is connected to
    the computer, that the printer power is on and 
    that it is ONLINE. It is also possible that you
    have a cabling problem.
tr: <P>Yazıcıya mesaj gönderirken bir hata oluştu. İşlem zaman aşımına uğradı.</P>
    <P>Lütfen yazıcının bilgisayarla bağlantısını kontrol edin, gerekiyorsa 
    yazıcıyı yeniden açıp kapatın.</P>

en: There was a problem while printing.
    
    It seems that the device is not properly configured
    or you do not have permissions to write to it.
    Did you run the configuration program as user 'root'?
tr: <P>Yazdırma sırasında hata oluştu.</P>
    <P>Yazıcı ayarlarında bir sorun var, ya da izin haklarınız yeterli değil.
    Yapılandırma programını 'root' haklarıyla çalıştırdınız, değil mi?</P>

en: FATAL: I was not able to run 
    the 'test_device' script.
    I am sorry.
tr: Hata: 'test_device' programı çalıştırılamadı!Üzgünüm

en: The baud rate should not be 0!
tr: Baud hızı 0 olmamalı!

note: CAUTION: "device" here means /dev/lp0, /dev/lp1, ...
en: I have not found any parallel devices (/dev/lp?)! It seems
    that your parallel port is not properly configured.
tr: Herhangi bir paralel düğüm noktası (/dev/lp?) bulunamadı. Paralel
    port desteği düzgün verilmemiş.

note: CAUTION: "device" here means /dev/usblp0, /dev/usblp1, ...
en: I have not found any USB devices (/dev/usblp?)! It seems
    that your USB bus is not properly configured.
tr: Herhangi bir USB düğüm noktası (/dev/usblp) bulunamadı! USB 
    USB veriyolu desteği düzgün ayarlanmamış.

note: CAUTION: "device" here means /dev/ttyS0, /dev/ttyS1, ...
en: I have not found any serial devices (/dev/ttyS?)! It seems
    that your serial ports are not properly configured.
tr: Herhangi bir dizisel düğüm noktası (/dev/ttyS?) bulunamadı. Paralel
    port desteği düzgün verilmemiş.

en: Baud rate:
tr: Baud hızı:

en: Connection
tr: Bağlantı

note: Unix device /dev/(lp|usblp|ttyS)*
en: Select the device:
tr: Aygıtı seçin:

note: Help, 1 of 3
en: <P>Please enter the hostname of your print server and the name of its printer.</P>
tr: <P>Lütfen yazım sunucunuzu ve yazıcılarının isimlerini girin.</P>

note: Help, 2 of 3
en: <P>If it's a local server, you can select it from the list.</P>
tr: <P>Eğer yerel bir sunucuysa, listeden seçebilirsiniz.</P>

note: Help, 3 of 3
en: <P>If you want to be sure that you have entered the right name, try the <B>Test</B> button.</P>
tr: <P>Doğru isim girdiğinizden emin olmak için , <B>Dene</B> düğmesine basınız.</P>

en: <P>Alternatively you can use an already configured forwarding queue.</P>
tr: <P>Alternatif olarak yapılanmış ileti kuyruğu kullanın.</P>

en: You entered a wrong host name. It must be
    shorter than 50 characters and you can only use
    0..9, A..Z, a..z, dots, - and _.
tr: Yanlış isim girdiniz. 50 karakterden
    küçük olmalı ve sadece şu karkterleri kullanın
    0..9, A..Z, a..z, nokta, - ve _.

en: You entered a wrong remote name. It must be
    shorter than 30 characters and you can only use
    0..9, A..Z, a..z, spaces, - and _.
tr: Yanlış uzak makin ismi girdiniz. 50 karakterden
    küçük olmalı ve sadece şu karkterleri kullanın
    0..9, A..Z, a..z, nokta, - ve _.

en: Please choose which forwarding
    queue do you want to use.
tr: Lütfen bir bekletilen
    (yazıcı)kuyruğu seçin.

note: Text describing what is happening
en: I will run 'ping -c 1 %1'.
tr: 'ping -c 1 %1' işletecem.

en: I will try if %1
    accepts printing jobs.
tr: Deniyecem %1 yazıcıişlemleri kabul ederse.

note: And the common part
en: 
    
    If the operation fails, it will
    be timed out in few seconds.
tr: 
    
    Eğer işlem başarısız olursa, bir kaç
    saniye içinde zaman aşımına uğraycaktır.

en: The printer server is accessible.
tr: Yazım sunucusuna erişilebiliyor

en: There was a problem.
    
    Your network access is not properly configured
    or the printer server is unknown or unreachable.
    Please check the hostname of the print
    server or contact your network administrator.
tr: Bir sorun var.
    
    Ağ erişiminiz doğru yapılandırılmmış yada
    yazım sunucusuna erişilemiyor.
    Lütfen yazım sunucunuzun adını kontrol edin
    yada sistem yöneticinize danışın

en: There was a problem.
    
    You specified a wrong name of the queue
    on the printer server or the printer server
    does not accept print jobs.
tr: Bir sorun var.
    
    Sunucu üzerindeki kuyruğa yalnış isim
    belirlediniz veyahut sunucu yazıcı
    işlemleri kabul etmiyor.

en: FATAL: I was not able to
    run the test. I am sorry.
tr: Hata: Testi yürürliğe
    sokamadım.Üzgünüm

en: &User:
tr: &Kullanıcı

en: &Password:
tr: &Parola

en: &Hostname of the printer server:
tr: &Yazım sunucunun makina adı:

en: Hostname of the printer:
tr: Yazıcının ana  makine adı:

en: Use already configured TCP/IP forwarding queue:
tr: Yapılanmış  TCP/İP iletilen (yazıcı kuyruğu kullan

en: Queues:
tr: Kuyruklar

en: Create a new one:
tr: Yeni bir tane yarat:

note: Frame around hostname, queue, (user, passwd)
en: Connection information
tr: Bağlantı bilgisi

en: Name of the remote &queue:
tr: Uzaktaki &kuyruğun adı:

note: Help, part 1 of 4
en: <P>Printer autoprobing was successful.</P>
tr: <P>Yazıcı sorgulaması başarıyla tamamlandı.</P>

note: Help, part 2 of 4
en: <P>If the printer is in the database of supported printers, the name and the manufacturer of it should be shown.</P>
tr: <P>Eğer yazıcı sistem veritabanında varsa ekranda adı ve üretici firmanın
    görüntülenmesi gerekiyor.</P>

note: Help, part 3 of 4
en: <P>If it is not, you have to choose a similar printer or a generic one in an additional dialog.</P>
tr: <P>Eğer yoksa benzer yada uygun bir yazıcı seçin.</P>

note: Help, part 4 of 4
en: <P>Use <B>Skip</B> button if you do not want to configure this printer now or if you have already configured it before.</P>
tr: <P>Şimdi yapılandırmak istemiyorsanız yada bu yazıcıyı daha önce yapılandırdıysanı <B>Atla</B>  düğmesine basınız.</P>

note: Manufacturer
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

note: This screen contains some senteces Dialog, sentence 1parallel of 3
en: YaST2 has found a parallel printer:
tr: YaST2 bir paralel yazıcı buldu:

note: Dialog, sentence 1usb of 3
en: YaST2 has found a USB printer:
tr: YaST2 bir USB yazıcı buldu:

note: Dialog, sentence 2 of 3 This means: Printer model '%1' by '%2'.
en: %1 by %2
tr: %1 den %2

note: Dialog, sentence 3 of 3 (e.g. /dev/lp0)
en: On device:
tr: Aygıt üzere:

en: This printer was not found in the database
    of the printers.
    
    Please try the manual configuration.
tr: Yazıcı yazıcılar veri tabanında bulunamadı.
    Elden yapılandırmayı denyin.

note: "Manual" button: Runs dialog where user manually chooses the sound card from a list
en: &Manual
tr: &Elle

en: Autodetected printer
tr: Otomatik tanınan yazıcı

note: Help, 1 of
en: <P>In this dialog you can adjust how printout of ascii files should look 
    like.
    Please choose how many pages you want to have on one sheet of paper.</P>
tr: <P>Burada yazılacak olan ascii dosyaları nasıl bir görüntü ile 
    yazılsın ayarlarını yapın.
    Lütfen bir yaprağın üzerine kaç sayfa yazılsın seçeneğini yapın</P>

note: Help, 2 of
en: <P>Additionally you can set encoding of the documents you print. For some
    languages this choice is important to get correct output from 
    <I>netscape</I>
    and some other programs. By default, the encoding is set to fit the 
    language
    you chose at the time of the installation.</P>
tr: Birde yazıcağınız dokümanların kodlamasını kurabilirsiniz. Bazı lisanlarda
    önemli bir seçim oluşturmakta <I>netscape</I> ve başka proglamların 
    cıkış düzgünlüğü açısından. Ön seçilide ise kurulum sırasında
    kullanılan lisan uygulanacak.</P>

en: Printing of ascii text
tr: ASCİİ metnin yazılması

en: One page per sheet
tr: Yaprak başına bir sayfa

en: Two pages per sheet
tr: Yaprak başına iki sayfa

en: Print header
tr: Yazıcı başlığı

en: Landscape orientation
tr: Yatay yönleme

note: ComboBox
en: Encoding of the printed documents
tr: Yazılmış dokümanların kodlanması

en: Use the system default
tr: Sistemin öntanımını kullanın

note: Label of the dialog
en: Hardware independent settings
tr: Donanımın bağımsız ayarları

note: Help, 1 of 8
en: <P>This dialog allows you to customize printing.
tr: <P>Bu pencere basım işlerinizi kendinize göre ayarlamanızı sağlar.</P>

note: help 2 of 8, keep the leading space
en:  The options you may change depend on the type of printer you have.
tr: Seçenekler yazıcınızın özelliklerine bağlıdır

note: help 3 of 8, keep the leading space
en:  Some printers support many options, while with others you may only be able to change the paper size.</P>
tr: <P>Çoğu yazıcı bir çok seçeneği destekler, bazılarında sadece kağıt boyunu değiştirebilirsiniz.</P>

note: Help, 4 of 8
en: <P>You can see the current configuration of your printer in the upper box.
tr: Yukarıdaki kutuda yazıcınızın şu andaki ayarlarını görebilirsiniz.

note: help 5 of 8, keep the leading space
en:  If you click on an item, the possible values are shown in the lower box.
tr: Eğer üstüne tıklarsanız küçük kutuda olabilecek değerleri görürsünüz

note: help 6 of 8, keep the leading space
en:  Clicking on one of the options in the lower box will select it.</P>
tr: Küçük kutu içerisindeki seçeneklerden birini tıklarsanız seçmiş olursunuz.

note: Help, 7 of 8
en: <P>Some of the settings may not work together properly.
tr: <P>Bazı ayarlar birlikte düzgün çalışmayabilir.

note: Help 8 of 8, keep the leading space
en:  If you want to try printing with the current configuration, click the <B>Test</B> button.
tr: Mevcut ayarları denemek için <B>Dene</B> düğmesine tıklayabilirsiniz.

note: There is an error in the database. This should not happen, but for case...
en: FATAL: An error occured.
    I have no information how to manage your printer.
    Broken database? Contact SuSE support, please.
tr: KÖTÜ: Bir hata oluştu.
    Veritabanında sorun var.

en: Current printer's settings:
tr: Mevcut yazıcının ayarları:

en: Printer's settings
tr: Yazıcı ayarları

note: Help, 1 of 2
en: <P>Please choose the manufacturer and model of your printer.</P>
tr: <P>Lütfen yazıcıyı üreten firmayı ve yazıcı modelini seçin.</P>

note: Help, 2 of 2
en: <P>If you cannot find your printer in this database, see the <B>Generic
    printers</B> section. There you can select from a list of common printing
    protocols. If you do not know which protocol your printer uses,
    consult the printer's manual or contact the manufacturer's technical 
    support.</P>
tr: <P>Eğer kullandığınız yazıcıyı listeden bulamazsanız <B>Normal yazıcı</B>
    bölümüne bakın. Burada genel yazıcı protokollerini bulacaksınız. </P>

en: Select manufacturer:
tr: Üretici firmayı seçin:

en: Select model:
tr: Modeli seçin:

note: Button which provides information about selected manufacturer/model
en: &Info
tr: &Bilgi

en: Manufacturer and model of the printer
tr: Yazıcının üretici firması ve modeli

en: Please select at least a manufacturer.
tr: Üretici firmayı seçin:

en: No info available.
tr: Geçerli bilgi yok

en: <P><B>Manufacturer:</B></P> %1 <P><B>Model:</B></P> %2
tr: <P><B>Üretici:</B></P> %1 <P><B>Model:</B></P> %2

note: Help, 1 of 3
en: <P>A printer name is required for printing.</P>
tr: <P>Yazdırmak için yazıcı adını girmelisiniz.</p>

note: Help, 2 of 3
en: <P>Your first local printer will be called 'lp',
    your first remote printer will be 'remote'.
    You must provide a unique name for each additional printer. The 
    configuration program will assign additional names to each printer. Please 
    refer to the manual for more information.</P>
tr: <P>İlk yerel yazıcınız 'lp' olarak adlandırılacaktır,
    ilk uzak yazıcınız 'remote' olarak adlandırılacaktır.
    Her ilave yazıcı için bir isim vermelisiniz. 
    yapılandırma programı her yazıcı için bir isim ataması yapacaktır. Lütfen 
    daha fazla bilgi için yardım kısımlarına bakınız.</P>

note: Help, 3 of 3
en: <P>If you don't like the default name, you can change it. Use a short
    but meaningful name.</P>
tr: <P>Öntanımlı ismi beğenmiyorsanız ismi değiştirebilirsiniz.
    Kısa ve anlamı olan bir isim verin.</P>

en: Invalid name! The name should be less than 20 characters long and
    can only use the characters 0..9, A..Z, a..z and _. Additionally,
    you cannot use the names 'lp', 'ascii', 'raw' and 'remote' because
    of their special function.
    
    The name must not be used for another printer.
tr: Yazıcı adı 20 karakterden uzun olamaz ve sadece 0..9, A..Z, a..z ve _ 
    aralığındaki karakterler kullanılabilir. Aynı zamanda 'lp', 'ascii', 'raw',
    'remote' gibi öntanımlı isimler tanımlanamaz.

note: The end of the definitions
en: Printer's name
tr: Yazıcı adı

note: message box, keep line with (%1) as short as possible
en: The test page was sent to the printer using
    the command '%1'.
    Printing should start in few seconds.
    
    If the printer is not producing appropriate
    output, use the 'Stop!' button.
    
    When the whole page is printed, press 'OK'.
tr: <p>Deneme sayfası yazıcıya '%1' komutu kullanılarak gönderildi.
    Baskı alma işlemi bir kaç saniye içinde başlayacaktır.</p>
    <P>Eğer yazıcı beklemediğiniz bir şekilde bozuk basıyorsa, ya da
    sürekli olarak boş kağıt çıkartıyorsa <b>Dur</b> düğmesine basın.
    Tüm sayfalar basıldıktan sonra 'Tamam' a basın</p>

en: &Stop!
tr: &Dur!

en: ERROR: I am unable to find the test
    page %1.
tr: HATA:Test sayfasını bulamıyorum
    %1

en: YaST2 is ready to print a sample page.
    
    Please make sure that the printer is turned
    on and ONLINE, then press the 'OK' button.
tr: <P>YaST2 örnek bir yazıcı sayfası çıkartmaya hazır.</p>
    <P>Yazıcının açık olduğuna emin olun ve 'Tamam' düğmesine basın</p>.

en: I was unable to print the testpage.
    Check %1.
tr: Örnek sayfayı basamadım.
    %1 i kontrol et

note: remove all jobs restart lpd
en: Printing was stopped.
    
    If the printer is still printing, push the reset button
    on the printer or remove all the paper from its tray.
    After it stops printing, switch off the printer power,
    wait 10 seconds and switch it on again.
    
    Recheck the manufacturer and printer model entries
    you made previously.
tr: <P>Yazma işlemi durduruldu.</P>
    <P>Eğer yazıcı hala baskı veriyorsa düğmesine basarak sıfırlayın, ardından
    kağıt haznesindeki tüm kağıtları alın. Ardından <b>kapatın</b>, bir kaç
    saniye bekleyerek tekrar açın.</p>
    <p>Daha sonra üretici firmanın bildirdiği yazıcı ayarlarını yeniden
    kontrol edin.</p>

en: Call of apsfilter.setup (%1) was not successful.
tr: apsfilter.setup (%1) çalıştırılamadı.

en: I cannot write %1.
    Please, check that you are
    logged in as the user root.
tr: Yazamıyorum %1.
    Lütfen root olarak giriş
    yapdığınızı kontrol edin.

en: I cannot configure a remote
    queue. The internal structure
    is not filled properly.
tr: Uzakta olan kuyruğu
    yapılandıramıyorum.
    İç yapı gerektiği gibi
    doldurulmadı.

en: I cannot configure a printer
    queue. The internal structure
    is not filled properly.
tr: Bir yazıcı kuyruğu
    yapılandıramıyorum.
    İçsel yapı uygun
    şekilde doldurulmadı.

en: Can't create directory '%1'!
tr: '%1' dizini yaratılamadı!

en: <P>Launch this module to configure your printer.
     If you turn your printer on, YaST2 will try to autodetect it.</P>
    <P>You need to be logged in as <i>root</i> in order to do this.</P>
tr: <P>Bu modülü yazıcınızı yapılandırmak için çalıştırın. Lütfen yazıcınızı
    açın, YaST2 otomatik olarak tanımaya çalışacaktır. </P>
    <P>Bu modülü kullanabilmek için sisteme <i>root</i> haklarıyla girmek 
    zorundasınız.</P>

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure your printer. Turn your printer on, YaST2 will try to autodetect it.
tr: Yazıcınızı yapılandırın. Yazıcınızı çalıştırın, YaST2 oto algılama yapacak.

en: Ghostscript devices
tr: Ghostscript aygıtları

en: <P>Apple Dot Matrix Printer 120x72 dpi</P>
tr: <P>Apple Dot Matrix Yazıcı 120x72 dpi</P>

en: <P>Apple Imagewriter in high-resolution mode 120x144 dpi</P>
tr: <P>Apple Imagewriter in yüksek çözünürlü mod 120x144 dpi</P>

en: <P>Apple Imagewriter in low-resolution mode 120x72 dpi</P>
tr: <P>Apple Imagewriter in düşük çözünürlü mod 120x72 dpi</P>

en: <P>Apple Imagewriter LQ in 320x216 dpi mode</P>
tr: <P>Apple Imagewriter LQ 320x216 dpi modda</P>

en: <P>Tektronix 4693d color printer, 4 bits per R/G/B component</P>
tr: <P>Tektronix 4693d renkli yazıcı, her R/G/B bileşenine 4 bit</P>

en: <P>Tektronix 4693d color printer, 8 bits per RGB component</P>
tr: <P>Tektronix 4693d renkli yazıcı, her RGB bileşenine 8 bit</P>

en: <P>Tektronix 4695/4696 inkjet plotter</P>
tr: <P>Tektronix 4695/4696 inkjet çizici</P>

en: resolution
tr: Çözünürlük

en: <P>Epson AP3250 printer</P>
tr: <P>Epson AP3250 yazıcı

en: epson
tr: Epson

en: <P>Epson-compatible dot matrix printers (9 or 24 pin)</P>
tr: <P>Epson-uyumlu nokta vuruşlu yazıcılar (9 or 24 pin)</P>

en: <P>Epson compatible 9 pin, interleaved lines (intermediate resolution)</P>
tr: <P>Epson uyumlu 9 pin,(orta çözünürlü)</P>

en: <P>Epson compatible 9 pin, interleaved lines (triple resolution)</P>
tr: <P>Epson uyumlu 9 pin, (üçkat çözünürlü)</P>

en: <P>Epson LQ-2550 and Fujitsu 3400/2400/1200 color printers</P>
tr: <P>Epson LQ-2550 ve Fujitsu 3400/2400/1200 renkli yazıcılar</P>

en: 60x60 dpi
tr: 600x600 dpi

en: <P>Epson LP-8000 laser printer</P>
tr: <P>Epson LP-8000 laser yazıcı</P>

en: <P>Epson LQ850 printer at 360x360 dpi</P>
tr: <P>Epson LQ850 yazıcı 360x360 dpi</P>

en: <P>Epson Stylus 800 printer</P>
tr: <P>Epson Stylus 800 yazıcı</P>

en: <P>Epson Stylus Color</P>
tr: <P>Epson Stylus Renkli</P>

en: not set (use the driver default)
tr: ayarlanmmış (öntanımlı sürücü kullan)

en: standard monochrome printing
tr: standart tek renk baskı

en: CMYK color printing
tr: CMYK renkli baskı

en: RGB color printing
tr: RGB renkli baskı

en: Floyd-Steinberg monochrome printing
tr: Floyd-Steinberg tek renk baskı

en: Floyd-Steinberg RGB color printing
tr: Floyd-Steinberg RGB renkli baskı

en: Floyd-Steinberg CMYK color printing
tr: Floyd-Steinberg CMYK renkli baskı

en: faster Floyd-Steinberg CMYK color printing
tr: daha hızlı Floyd-Steinberg CMYK renkli baskı

en: Weaving
tr: Weawing

en: no Weaving
tr: Weaving yok

en: enable the printers microeaving
tr: yazıcılarda microweawing'i etkinleştir

en: enable weaving of the driver
tr: sürücünün weaving özelliğini etkinleştir

en: Output Code
tr: Çıkış Kodu

en: runlength encoding
tr: runlength kodlama

en: uncompressed encoding
tr: sıkıştırmasız kodlama

en: deltarow encoding
tr: deltarow kodlama

en: <P>Brother HL720 and HL730 (but not HL760 which works with ljet4)</P>
tr: <P>Brother HL720 ve HL730 (ljet4 ile çalışan HL760 değil!)</P>

en: cdeskjet
tr: deskjet

en: <P>HP DeskJet 500C (1 bit per pixel color)</P>
tr: <P>HP DeskJet 500C (her benek rengine 1 bit)</P>

en: cdjcolor
tr: cdjrenkli

en: <P>HP DeskJet 500C (24 bits per pixel color , Floyd-Steinberg dithering)</P>
tr: <P>HP DeskJet 500C (her benek rengine 24 bit , Floyd-Steinberg
    dithering)</P>

en: cdjmono
tr: cdjtekrenk

en: <P>HP DeskJets (monochrome)</P>
tr: <P>HP DeskJets (Tekrenk)</P>

en: 50% interlaced multi pass printing
tr: 50% çok geçişli baskı

en: 25% interlaced multi pass printing (best)
tr: 25% çok geçişli yazdırma (en iyi)

en: no interlaced multi pass printing (fastest)
tr: çok geçişli yazdırma (en hızlı)

en: 25% dot removal (best for graphics ?)
tr: 25% benek sildirme yok (şeffaf filmler için ?)

en: 50% dot removal
tr: 50% benek sildirme

en: no dot removal (for transparencies ?)
tr: benek sildirme yok (şeffaf filmler için ?)

en: Black Correction
tr: Siyah Düzeltme

en: <P>HP DeskJet 670C , 690C , ...</P>
tr: DeskJet 610C , 610CL , 612C

en: print quality
tr: Baskı kalitesi

en: 1 (presentation)
tr: 1 (sunum)

en: -1 (draft)
tr: -1 (taslak)

en: papertype
tr: Kağıt tipi

en: 0 (normal plain paper)
tr: 0 (düz kağıt)

en: 1 (bond paper)
tr: 1 (dürülmüş kağıt)

en: 2 (special inkjet paper)
tr: 2 (özel kağıt)

en: 4 (transparency film)
tr: 4 (şeffaf film)

en: 1 (C-RET on)
tr: 1 (C-RET etkin)

en: 0 (C-RET off)
tr: 0 (C-RET etkisiz)

en: <P>HP DeskJet 890C (for the 895C better use cdj880)</P>
tr: <P>HP DeskJet 890C (895C için bcdj880 kullanın)</P>

en: cdj970
tr: cdj670

en: <P>H-P 970Cxi Driver under development</P>
tr: <P>H-P 970Cxi sürücüsü geliştiriliyor</P>

en: duplex mode
tr: dubleks mod

en: 0 (no duplex)
tr: 0 (normal)

en: 1 (block duplex)
tr: 1 (blok dubleks)

en: 2 (book duplex)
tr: 2 (kitap dubleks)

en: cdj880
tr: cdj850

en: <P>HP DeskJet 820C (experimental, no color, hardcoded paper sizes A4, letter)</P>
tr: <P>HP DeskJet 820C (deneysel, rensiz, kağıt boyları A4, mektup)</P>

en: <P>HP DeskJet and DeskJet Plus</P>
tr: <P>HP DeskJet ve DeskJet Plus</P>

en: <P>HP DeskJet 500 (for DJ 600 series 600x600 dpi may work)</P>
tr: <P>HP DeskJet 500 (DJ 600 serisi 600x600 dpi çalışabilir)</P>

en: <P>HP DeskJet 500C alternate driver (does not work on 550C or 560C)</P>
tr: <P>HP DeskJet 500C alternatif sürücü (550C ve 560C ile çalışmaz)</P

en: paintjet
tr: PaintJet

en: <P>alternate HP PaintJet color driver</P>
tr: <P>alternatif HP PaintJet renkli sürücü</P>

en: <P>HP PaintJet XL driver</P>
tr: <P>HP PaintJet XL sürücü</P>

en: <P>alternate HP PaintJet XL driver</P>
tr: <P>alternatif HP PaintJet XL sürücü</P>

en: <P>HP PaintJet XL color driver</P>
tr: <P>HP PaintJet XL renkli sürücü</P>

en: <P>monochrome and color PCL-3 printers (e.g. HP DeskJets)</P>
tr: <P>Tekrenk ve renkli PCL-3 yazıcı (HP DeskJets gibi)</P>

en: model
tr: Model

en: PCL 3 printer
tr: PCL 3 yazıcı

en: color mode
tr: Renkli Kip

en: mono (500, 510, 520)
tr: tek renk (500, 510, 520)

en: CMYK (850C, 855C, unspec)
tr: CMYK (850C, 855C, ...)

en: draft
tr: taslak

en: presentation
tr: sunum

en: media type
tr: Kağıt tipi

en: plain paper
tr: düz kağıt

en: bond paper
tr: dürülmüş kağıt

en: HP Premium paper
tr: HP özel kağıt

en: glossy paper
tr: özel kağıt

en: transparency film
tr: şeffaf film

en: photo paper
tr: fotoğraf kağıdı

en: compression method
tr: Sıkıştirma Yöntemi

en: 0 , Unencoded , non-compressed
tr: 0 , Kodlamasız , sıkıştırmasız

en: 1 , Runlength encoding
tr: 1 , Runlength kodlama

en: 2 , Tagged Image File Format (TIFF)
tr: 2 , TIFF (Tagged Image File Format)

en: 3 , Delta Row Compression (DeskJet 500)
tr: 3 , Deskjet 500 sıkıştırma (Delta Row Compression)

en: 9 , Compressed Replacement Delta Row Encoding (modern DeskJets)
tr: 9 , CRDRE Compressed Replacement Delta Row Encoding (modern DeskJetler)

en: <P>HP LaserJet (for modern LaserJets ljet4 may work much better)</P>
tr: <P>HP LaserJet (modern LaserJetlerde ljet4 dah iyi çalışabilir)</P>

en: <P>HP LaserJet III* with Delta Row compression</P>
tr: <P>HP LaserJet III* Delta Row sıkıştırmalı</P>

en: <P>HP LaserJet IIID with duplex capability</P>
tr: <P>HP LaserJet IIID dubleks olanaklı</P>

en: <P>HP LaserJet 4 with Floyd-Steinberg dithering</P>
tr: <P>HP LaserJet 4 Floyd-Steinberg dithering ile</P>

en: <P>HP LaserJet 5 & 6 family (PCL XL) bitmap</P>
tr: <P>HP LaserJet 5 & 6 ailesi (PCL XL) bitmap</P>

en: <P>HP LaserJet 5 & 6 family, gray-scale bitmap</P>
tr: <P>HP LaserJet 5 & 6 ailesi, gri tonlu bitmap</P>

en: <P>HP 2563B line printer</P>
tr: <P>HP 2563B line yazıcı</P

en: bj10e
tr: BJ10e

en: bits per pixel
tr: Benek başına bit

en: monochrome printing (using -dBitsPerPixel=1)
tr: tekrenk baskı (-dBitsPerPixel=1 kullanarak)

en: Ghostscript color printing (using -dBitsPerPixel=8)
tr: Ghostscript renkli baskı (-dBitsPerPixel=8 kullanarak)

en: Ghostscript color printing (using -dBitsPerPixel=16)
tr: Ghostscript renkli baskı (-dBitsPerPixel=16 kullanarak)

en: Floyd-Steinberg color printing (using -dBitsPerPixel=24)
tr: Floyd-Steinberg renkli baskı (-dBitsPerPixel=24 kullanarak)

en: Floyd-Steinberg color printing (using -dBitsPerPixel=32)
tr: Floyd-Steinberg renkli baskı (-dBitsPerPixel=32 kullanarak)

en: coated paper
tr: Özel kağıt

en: envelope
tr: Zarf

en: card
tr: Kart

en: other
tr: diğer

en: high
tr: Yüksek

en: <P>A resolution of 720x720 or 600x600 may not work all printers.<BR>
    For the Canon BJC800 360x360 or 720x720 should work but the 
    Canon BJC7000 and compatible printers need 300x300 or 600x600.</P>
tr: <P>720x720 ve 600x600 çözünürlüğü tüm yazıcılarla çalışmaybilir.<BR>
    Canon BJC800 360x360 ve 720x720 çalışabilir, fakat 
    Canon BJC7000 ve uyumluları 300x300 ve 600x600 çalışır.</P>

en: low
tr: düşük

en: <P>Canon LBP-8II laser printer</P>
tr: <P>Canon LBP-8II laser yazıcı</P>

en: lips3
tr: lips

en: <P>Canon LIPS III laser printer in English (CaPSL) mode</P>
tr: <P>Canon LIPS III laser yazıcı İngilizce (CaPSL) modda</P>

en: <P>alternate DEC LJ250 driver</P>
tr: <P>alternatif DEC LJ250 sürücü</P>

en: <P>DEC DEClaser 2100 printer</P>
tr: <P>DEC DEClaser 2100 yazıcı</P>

en: <P>DEC LA50 printer 144x72 dpi</P>
tr: <P>DEC LA50 yazıcı 144x72 dpi</P>

en: <P>DEC LA70 printer 144x72 dpi</P>
tr: <P>DEC LA70 yazıcı 144x72 dpi</P>

en: <P>DEC LA75 printer 144x72 dpi</P>
tr: <P>DEC LA75 yazıcı 144x72 dpi</P>

en: <P>DEC LA75plus printer 180x180 dpi</P>
tr: <P>DEC LA75plus yazıcı 180x180 dpi</P>

en: <P>DEC LN03 printer 300x300 dpi</P>
tr: <P>DEC LN03 yazıcı 300x300 dpi</P>

en: lj250
tr: lJ250

en: <P>DEC LJ250 Companion color printer</P>
tr: <P>DEC LJ250 Companion renkli yazıcı</P>

en: <P>Mitsubishi CP50 color printer 154x187 dpi</P>
tr: <P>Mitsubishi CP50 renkli yazıcı 154x187 dpi</P>

en: <P>Imagen ImPress printers 300x300 dpi</P>
tr: <P>Imagen ImPress yazıcılar 300x300 dpi</P>

en: <P>IBM Jetprinter ink-jet color printer (Model #3852)</P>
tr: <P>IBM Jetprinter ink-jet renkli yazıcı (Model #3852)</P>

en: <P>C.Itoh M8510 printer 100x100 dpi</P>
tr: <P>C.Itoh M8510 yazıcı 100x100 dpi</P>

en: <P>NEC P6/P6+/P60 printers 360x360 dpi</P>
tr: <P>NEC P6/P6+/P60 yazıcılar 360x360 dpi</P>

en: <P>OCE 9050 printer</P>
tr: PCL 3 yazıcı

en: <P>Okidata OkiPage 4w+ LED printer</P>
tr: <P>Okidata OkiPage 4w+ LED yazıcı</P>

en: <P>Okidata MicroLine IBM-compatible printers</P>
tr: <P>Okidata MicroLine IBM-uyumlu yazıcılar</P>

en: <P>Ricoh 4081 laser printer 300x300 dpi</P>
tr: <P>Ricoh 4081 laser yazıcı 300x300 dpi</P>

en: <P>StarJet 48 inkjet printer 360x360 dpi</P>
tr: <P>StarJet 48 inkjet yazıcı 360x360 dpi</P>

en: <P>Xerox XES printers (2700, 3700, 4045, etc.) 300x300 dpi</P>
tr: <P>Xerox XES yazıcılar (2700, 3700, 4045, etc.) 300x300 dpi</P>

en: <P>unified configurable ESC/P , ESC/P2 , HP-RTL/PCL driver</P>
tr: <P>birleştirilmiş ayrlanabilir ESC/P , ESC/P2 , HP-RTL/PCL sürücü</P>

en: Driver
tr: Sürücü

en: stcany.upp , Any Epson Stylus Color, 360x360DpI
tr: stcany.upp , Herhangi bir Epson Stylus Color, 360x360DpI

en: stc.upp , Epson Stylus Color I (and PRO Series), 360x360DpI
tr: stc.upp , Epson Stylus Color I (ve PRO Serisi), 360x360DpI

en: stc_l.upp , Epson Stylus Color I (and PRO Series), 360x360DpI, noWeave
tr: stc_l.upp , Epson Stylus Color I (ve PRO Serisi), 360x360DpI, noWeave

en: stc_h.upp , Epson Stylus Color I (and PRO Series), 720x720DpI
tr: stc_h.upp , Epson Stylus Color I (ve PRO Serisi), 720x720DpI

en: stc500p.upp , Epson Stylus Color 500, 360x360DpI, not Weaved
tr: stc500p.upp , Epson Stylus Color 500, 360x360DpI, Weaved değil

en: stc500ph.upp , Epson Stylus Color 500, 720x720DpI, not Weaved
tr: stc500ph.upp , Epson Stylus Color 500, 720x720DpI, Weaved değil

en: stc740pl.upp , Epson Stylus Color 740, 360x360DpI
tr: stc600pl.upp , Epson Stylus Color 600, 360x360DpI

en: stc740p.upp , Epson Stylus Color 740, 720x720DpI
tr: stc600p.upp , Epson Stylus Color 600, 720x720DpI

en: stc740ih.upp , Epson Stylus Color 740, 1440x720DpI
tr: stc600ih.upp , Epson Stylus Color 600, 1440x720DpI

en: bjc610a0.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, plain paper, high speed
tr: bjc610a0.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, düz kağıt ve yüksek hız

en: bjc610a1.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, plain paper
tr: bjc610a1.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, düz paper

en: bjc610a2.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, coated paper
tr: bjc610a2.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, özel paper

en: bjc610a3.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, transparency film
tr: bjc610a3.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, şeffaf film

en: bjc610a4.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, back print film
tr: bjc610a4.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, film

en: bjc610a5.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, fabric sheet
tr: bjc610a5.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, kumaş

en: bjc610a6.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, glossy paper
tr: bjc610a6.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, özel kağıt

en: bjc610a7.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, high gloss film
tr: bjc610a7.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, yüksek kaliteli film

en: bjc610a8.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, high resolution paper
tr: bjc610a8.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, yüksek çözünürlüklü kağıt

en: bjc610b1.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, plain paper
tr: bjc610b1.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, düz kağıt

en: bjc610b2.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, coated paper
tr: bjc610b2.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, özel kağıt

en: bjc610b3.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, transparency film
tr: bjc610b3.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, şeffaf film

en: bjc610b4.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, back print film
tr: bjc610b4.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, film

en: bjc610b6.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, glossy paper
tr: bjc610b6.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, özel kağıt

en: bjc610b7.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, high gloss paper
tr: bjc610b7.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, çok özel kağıt

en: bjc610b8.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, high resolution paper
tr: bjc610b8.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, yüksek çözünürlüklü kağıt

en: bjc6000a1.upp , Canon BJC 6000, 360x360DpI, plain paper
tr: bjc610a1.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, düz paper

en: bjc6000b1.upp , Canon BJC 6000, 720x720DpI, plain paper
tr: bjc610b1.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, düz kağıt

en: monochrome or color printing
tr: Tek renk ya da renkli baskı

en: color
tr: renkli

en: mono
tr: Tek renk

en: Generic printers
tr: Normal yazıcılar

en: PostScript (level 2) printer
tr: PostScript yazıcı

en: ESC/P , ESC/P 2 printer (monochrome)
tr: ESC/P 2 yazıcı (tek renk)

en: <P>using the stcolor driver</P>
tr: <P>stcolor sürücü kullanarak</P>

en: 1 , standard monochrome printing
tr: 1 , standart tek renk baskı

en: 8 , Floyd-Steinberg monochrome printing
tr: 8 , Floyd-Steinberg tek renk baskı

en: dithering
tr: Dithering

en: weaving
tr: Weawing

en: <P>using the hpdj driver</P>
tr: <P>hpdj sürücü kullanarak</P>

en: driver
tr: Sürücü

en: monochrome (using -sModel=500 -sColorMode=mono)
tr: Tek renk(-sModel=500 -sColorMode=mono kullanarak)

en: CMY color (using -sModel=500C -sColorMode=CMY)
tr: CMY renkli (-sModel=500C -sColorMode=CMY kullanarak)

en: CMY+K color (using -sModel=550C -sColorMode=CMY+K)
tr: CMY+K renkli (-sModel=550C -sColorMode=CMY+K kullanarak)

en: CMYK color (using -sModel=unspec -sColorMode=CMYK)
tr: CMYK renkli (-sModel=unspec -sColorMode=CMYK kullanarak)

en: PCL 4 printer (monochrome 300x300 dpi)
tr: PCL 4 yazıcı(tek renk 300x300 dpi)

en: <P>using the ljet4 driver</P>
tr: <P>ljet4 sürücüsü kullanarak</P>

en: any Epson Stylus Color and compatible printers
tr: Herhangi bir Epson Stylus Color ve uyumluları

en: Epson Stylus Color I and  PRO series and compatible printers
tr: Epson Stylus Color I ,PRO serisi ve uyumluları

en: Epson Stylus Color II and IIs and compatible printers
tr: Epson Stylus Color II, IIs ve uyumluları

en: Epson Stylus Color 500 and compatible printers
tr: Epson Stylus Color 500 ve uyumluları

en: Epson Stylus Color 600 and compatible printers
tr: Epson Stylus Color 600 ve uyumluları

en: Epson Stylus Color 740 and compatible printers
tr: Epson Stylus Color 740 ve uyumluları

en: Epson Stylus Color 800 and compatible printers
tr: Epson Stylus Color 800 ve uyumluları

en: Epson Stylus Color 1520 and compatible printers
tr: Epson Stylus Color 1520 ve uyumluları

en: HP DeskJet and DeskJet Plus and compatible printers
tr: HP DeskJet and DeskJet Plus ve uyumluları

en: HP DeskJet 500 and compatible printers
tr: HP DeskJet 500 ve uyumluları

en: HP DeskJet 500C and compatible printers
tr: HP DeskJet 500C ve uyumluları

en: HP DeskJet 550C and compatible printers
tr: HP DeskJet 550C ve uyumluları

en: HP DeskJet 670C and compatible printers
tr: HP DeskJet 670C ve uyumluları

en: HP DeskJet 850C and compatible printers
tr: HP DeskJet 850C ve uyumluları

en: HP DeskJet 890C and compatible printers
tr: HP DeskJet 890C ve uyumluları

en: HP DeskJet 1600C and compatible printers
tr: HP DeskJet 1600C ve uyumluları

en: HP DeskJet 880C and compatible printers
tr: HP DeskJet 880C ve uyumluları

en: HP DeskJet 970C and compatible printers
tr: HP DeskJet 970C ve uyumluları

en: Canon BubbleJet BJ10e and compatible printers
tr: Canon BubbleJet BJC10e ve uyumluları

en: Canon BubbleJet BJ200 and compatible printers
tr: Canon BubbleJet BJC200 ve uyumluları

en: Canon BubbleJet BJC600 and compatible printers
tr: Canon BubbleJet BJC600 ve uyumluları

en: Canon BubbleJet BJC800 and compatible printers
tr: Canon BubbleJet BJC800 ve uyumluları

en: Canon BubbleJet BJC610 and compatible printers
tr: Canon BubbleJet BJC610 ve uyumluları

en: Canon BubbleJet BJC6000 and compatible printers
tr: Epson Stylus Renkli yazıcı

en: Color LaserWriter 12/600 PS
tr: Renkli LaserWriter 12/600 PS

en: HL-1030
tr: HL-1040

en: <P> This so called GDI printer is not supported by SuSE Linux.<BR>
    Please find informations regarding GDI printers in your manual.</P>
tr: <P> SuSE Linux GDI yazıcıları deteklememektedir<BR>
    GDI yazıcılarla ilgili olarak kılavuza bakınız.</P>

en: BJC-5000
tr: BJC-1000

en: BJC-5100
tr: BJC-1000

en: BJC-6100
tr: BJC-610

en: LBP-460
tr: LBP-4

en: LBP-660
tr: HL-660

en: DeskJet 820C
tr: DeskJet 420C

en: DeskJet 970C (duplex)
tr: DeskJet 970C

en: DeskJet 1000C
tr: DeskJet 1100C

en: Winwriter 100
tr: WinWriter 100

en: Winwriter 150c
tr: WinWriter 150c

en: Winwriter 200
tr: WinWriter 200

en: Winwriter 400
tr: WinWriter 400

en: PagePro 6L
tr: PagePro 6

en: PagePro 25
tr: PagePro 6

en: SuperScript 610plus
tr: SuperScript 860

en: SuperScript 660
tr: SuperScript 860

en: SuperScript 660i
tr: SuperScript 860

en: SuperScript 660plus
tr: SuperScript 860

en: Okipage 8w
tr: Okipage 8p

en: mono (needs a monochrome driver)
tr: Tek renk (Tek renk sürücüsü gereklidir)

en: color (needs a color driver)
tr: renkli (renkli sürücü gereklidir)

en: paper size
tr: Kağıt boyu

en: a4 for inkjet printers (a4dj using bigger margins)
tr: inkjet yazıcı için a4 (a4dj büyük marjin kullanır)

en: letter for inkjet printers (letterdj using bigger margins)
tr: inkjet yazıcılar için zarf (letterdj büyük marjin kullanır)

en: letter
tr: mektup

en: halfletter
tr: yarımzarf

en: note
tr: not

en: 60x72 (lowest on a 9-pin printer)
tr: 60x72 , 9 noktalı yazıcıda en düşük

en: 240x72 (highest on a 9-pin printer)
tr: 240x72 , 9 noktalı yazıcıda en yüksek

en: 60x60 (lowest on a 24-pin printer)
tr: 60x60 , 24 noktalı yazıcıda en düşük

en: 360x180 (highest on a 24-pin printer)
tr: 360x180 , 24 noktalı yazıcıda en yüksek

en: 300x300 (normal for HP DeskJet printers)
tr: 300x300 (HP Deskjet yazıcılar için normal)

en: 600x600 (for some HP DeskJet printers)
tr: 600x600 (Bazı HP Deskjet yazıcılar için)

en: 360x360 (normal for Epson inkjet printers)
tr: 360x360 (Epson inkjet yazıcılar için normal)

en: 720x720 (for some Epson inkjet printers)
tr: 720x720 (Bazı Epson inkjet yazıcılar için)

en: not set
tr: ayarlanmamış

en: 1 (standard monochrome printing)
tr: 1 standart tek renk baskı

en: 3 (standard color printing)
tr: 3 (standart renkli baskı)

en: 8 (Floyd-Steinberg monochrome printing)
tr: 8 Floyd-Steinberg tek renk baskı

en: 16 (normal Floyd-Steinberg color printing)
tr: 16 normal Floyd-Steinberg renkli baskı

en: 24 (best Floyd-Steinberg CMY color printing)
tr: 24 en iyi Floyd-Steinberg CMY renkli baskı

en: 32 (best Floyd-Steinberg CMYK color printing)
tr: 32 en iyi Floyd-Steinberg CMYK renkli baskı

en: drivers (stcany)
tr: sürücüler(stcany)

en: monochrome printing at 360x360 dpi (using stcolor -dBitsPerPixel=1)
tr: 360x360 dpi da Tek renk baskı

en: drivers (stc)
tr: sürücü (stc)

en: drivers (stc2)
tr: sürücüler (stc2)

en: drivers (stc500)
tr: sürücüler (stc500)

en: drivers (stc600)
tr: sürücüler (stc600)

en: drivers (stc800)
tr: sürücüler (stc800)

en: drivers (stc1520)
tr: sürücüler (stc1520)

en: driver (deskjet)
tr: sürücüler (deskjet)

en: drivers (dj500)
tr: sürücüler (dj500)

en: drivers (dj500c)
tr: sürücüler (dj500c)

en: settings for the driver hpdj at 300x300 dpi
tr: 300x300 dpi da hpdj sürücüsü için ayarlar

en: monochrome printing (using hpdj -sColorMode=mono)
tr: Tekrenk baskı (hpdj -sColorMode=mono ile)

en: color printing (using hpdj -sColorMode=CMY)
tr: renkli baskı (hpdj -sColorMode=CMY ile)

en: bits per pixel settings for the driver cdj500 at 300x300 dpi
tr: 300x300 dpi da cdj500 sürücüsü için benek başına bit ayarları

en: drivers (dj550c)
tr: sürücüler (dj550c)

en: color printing (using hpdj -sColorMode=CMY+K)
tr: renkli baskı (hpdj -sColorMode=CMY+K ile)

en: color printing (using hpdj -sColorMode=CMYK)
tr: renkli baskı (hpdj -sColorMode=CMYK ile)

en: bits per pixel settings for the driver cdj550
tr: cdj550 sürücüsü için benek başına bit ayarları

en: settings for the driver hpdj
tr: hpdj sürcüsü için ayarlar

en: print quality settings for the driver cdj670
tr: cdj670 sürücüsü için baskı kalite ayarları

en: papertype settings for the driver cdj670
tr: cdj760 sürücüsü için kağıt tipi ayarları

en: C-RET settings for the driver cdj670
tr: cdj670 sürücüsü için C-RET ayarları

en: print quality settings for the driver cdj880
tr: cdj880 sürücüsü için baskı kalite ayarları

en: papertype settings for the driver cdj880
tr: cdj880 sürücüsü kağıt tipi ayarları

en: 3 (photo paper)
tr: fotoğraf kağıdı

en: drivers (dj850c)
tr: sürücü (dj850c)

en: print quality settings for the driver cdj850
tr: cdj850 sürücüsü için baskı kalite ayarları

en: papertype settings for the driver cdj850
tr: cdj850 sürücüsü kağıt tipi ayarları

en: C-RET settings for the driver cdj850
tr: cdj850 sürücüsü için C-RET ayarları

en: drivers (dj880c)
tr: sürücüler (dj880c)

en: drivers (dj890c)
tr: sürücüler (dj890c)

en: print quality settings for the driver cdj890
tr: cdj890 sürücüsü için baskı kalite ayarları

en: papertype settings for the driver cdj890
tr: cdj890 sürücüsü kağıt tipi ayarları

en: C-RET settings for the driver cdj890
tr: cdj890 sürücüsü için C-RET ayarları

en: drivers (dj970c)
tr: sürücüler (dj970c)

en: print quality settings for the driver cdj970
tr: cdj970 sürücüsü için baskı kalite ayarları

en: papertype settings for the driver cdj970
tr: cdj880 sürücüsü kağıt tipi ayarları

en: duplex mode settings for the driver cdj970
tr: cdj970 sürücüsü için dubleks mod ayarları

en: drivers (dj1600c)
tr: sürücüler (dj1600c)

en: color driver : cdj1600
tr: renkli sürücü : cdj1600

en: print quality settings for the driver cdj1600
tr: cdj1600 sürücüsü için baskı kalite ayarları

en: papertype settings for the driver cdj1600
tr: cdj1600 sürücüsü kağıt tipi ayarları

en: C-RET settings for the driver cdj1600
tr: cdj1600 sürücüsü için C-RET ayarları

en: driver (pcl4)
tr: sürücü (pcl4)

en: driver (bj10e)
tr: sürücü (bj10e)

en: monochrome driver : bj10e at 360x360 dpi
tr: tekrenk sürücü : bj10e at 360x360 dpi

en: driver (bj200)
tr: sürücü

en: monochrome driver : bj200 at 360x360 dpi
tr: tekrenk sürücü :bj200 at 360x360 dpi

en: driver (bjc600)
tr: driver (bjc60)

en: monochrome or color driver : bjc600
tr: Tek renk ya da renkli baskı

en: settings for the driver bjc600
tr: bjc600 sürücüsü için ayarlar

en: monochrome printing (using bjc600 -dBitsPerPixel=1)
tr: tekrenk baskı (bjc600 -dBitsPerPixel=1 ile)

en: Ghostscript color printing (using bjc600 -dBitsPerPixel=8)
tr: Ghostscript renkli baskı (bjc600 -dBitsPerPixel=8 ile)

en: Ghostscript color printing (using bjc600 -dBitsPerPixel=16)
tr: Ghostscript renkli baskı(bjc600 -dBitsPerPixel=16 ile)

en: Floyd-Steinberg color printing (using bjc600 -dBitsPerPixel=24)
tr: Floyd-Steinberg RGB renkli baskı(bjc600 -dBitsPerPixel=24 ile)

en: Floyd-Steinberg color printing (using bjc600 -dBitsPerPixel=32)
tr: Floyd-Steinberg RGB renkli baskı (bjc600 -dBitsPerPixel=32 ile)

en: <P>A resolution of 720x720 may work only on some special printers.</P>
tr: <P>720x720 çözünürlüğü bazı özel yzıcılarla çalışmayabilir.</P>

en: driver (bjc800)
tr: sürücü (bjc800)

en: monochrome or color driver : bjc800
tr: Tek renk ya da renkli baskı: bjc800

en: settings for the driver bjc800
tr: bjc800 sürücüsü için ayarlar

en: monochrome printing (using bjc800 -dBitsPerPixel=1)
tr: tek renk baskı (bjc800 -dBitsPerPixel=1 ile)

en: Ghostscript color printing (using bjc800 -dBitsPerPixel=8)
tr: Ghostscript renkli baskı (bjc800 -dBitsPerPixel=8 ile)

en: Ghostscript color printing (using bjc800 -dBitsPerPixel=16)
tr: Ghostscript renkli baskı (bjc800 -dBitsPerPixel=16 ile)

en: Floyd-Steinberg color printing (using bjc800 -dBitsPerPixel=24)
tr: Floyd-Steinberg RGB renkli baskı (bjc800 -dBitsPerPixel=24 ile)

en: Floyd-Steinberg color printing (using bjc800 -dBitsPerPixel=32)
tr: Floyd-Steinberg RGB renkli baskı (bjc800 -dBitsPerPixel=32 ile)

en: drivers (bjc610)
tr: Sürücüler (bjc610)

en: monochrome driver : bjc600 at 360x360 dpi (using -dBitsPerPixel=1)
tr: Tek renk sürücü : bjc600 360x360 dpi da (-dBitsPerPixel=1 ile)

en: high speed color printing on plain paper at 360x360 dpi (using bjc610a0.upp)
tr: 360x360 dpi da düz kağıda yüksek hızlı renkli baskı(bjc610a0.upp ile)

en: color printing on plain paper at 360x360 dpi (using bjc610a1.upp)
tr: 360x360 dpi da düz kağıda renkli baskı(bjc610a0.upp ile)

en: color printing on coated paper at 360x360 dpi (using bjc610a2.upp)
tr: 360x360 dpi da özel kağıda renkli baskı(bjc610a2.upp ile)

en: color printing on transparency film at 360x360 dpi (using bjc610a3.upp)
tr: 360x360 dpi da şeffaf filme renkli baskı(bjc610a3.upp ile)

en: color printing on back print film at 360x360 dpi (using bjc610a4.upp)
tr: 360x360 dpi da filme geri baskı(bjc610a4.upp ile)

en: color printing on fabric sheet at 360x360 dpi (using bjc610a5.upp)
tr: 360x360 dpi da fabrika kağıdına renkli baskı(bjc610a5.upp ile)

en: color printing on glossy paper at 360x360 dpi (using bjc610a6.upp)
tr: 360x360 dpi da parlak kağıda renkli baskı(bjc610a6.upp ile)

en: color printing on high gloss film at 360x360 dpi (using bjc610a7.upp)
tr: 360x360 dpi da çok parlak filme renkli baskı(bjc610a7.upp ile)

en: color printing on high resolution paper at 360x360 dpi (using bjc610a8.upp)
tr: 360x360 dpi da yüksek çözünürlü kağıda renkli baskı(bjc610a8.upp ile)

en: color printing on plain paper at 720x720 dpi (using bjc610b1.upp)
tr: 720x720 dpi da düz kağıda renkli baskı (bjc610b1.upp ile)

en: color printing on coated paper at 720x720 dpi (using bjc610b2.upp)
tr: 720x720 dpi da özel kağıda renkli baskı (bjc610b2.upp ile)

en: color printing on transparency film at 720x720 dpi (using bjc610b3.upp)
tr: 720x720 dpi da şeffaf filme renkli baskı (bjc610b3.upp ile)

en: color printing on back print film at 720x720 dpi (using bjc610b4.upp)
tr: 720x720 dpi da filme geri renkli baskı (bjc610b4.upp ile)

en: color printing on glossy paper at 720x720 dpi (using bjc610b6.upp)
tr: 720x720 dpi da parlak kağıda renkli baskı (bjc610b6.upp ile)

en: color printing on high gloss paper at 720x720 dpi (using bjc610b7.upp)
tr: 720x720 dpi da çok parlak kağıda renkli baskı (bjc610b7.upp ile)

en: color printing on high resolution paper at 720x720 dpi (using bjc610b8.upp)
tr: 720x720 dpi da yüksek çözünürlü kağıda renkli baskı (bjc610b8.upp ile)

en: drivers (bjc6000)
tr: Sürücüler (bjc6000)

en: Index value for %1 soundcard.
tr: %1 seskartı için endex değeri

en: ID string for %1 soundcard.
tr: %1 seskartı için tanım

en: Port # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için Port #

en: MPU-401 port # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için MPU-401 port #

en: FM port # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için FM port #

en: IRQ # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için IRQ #

en: MPU-401 IRQ # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için MPU-401 IRQ #

en: 1st DMA # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için 1. DMA #

en: Size of 1st DMA for %1 driver.
tr: %1 sürücü için 1.DMA boyu

en: 2nd DMA # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için 2. DMA #

en: Size of 2nd DMA for %1 driver.
tr: %1 sürücü için 2. DMA boyu

en: Size of 1st DMA # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için 1. DMA # boyu

en: 8-bit DMA # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için 8-bit DMA #

en: 16-bit DMA # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için 16-bit DMA #

en: Size of 8-bit DMA # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için 16-bit DMA # boyu

en: Size of 16-bit DMA # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için 16-bit DMA # boyu

en: WSS Port # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için WSS port #

en: ID string  for %1 soundcard.
tr: %1 seskartı için tanım dizisi

en: 8-bit DMA for %1 driver.
tr: %1 sürücü için 8-bit DMA

en: Size of 8-bit DMA in kB for %1 driver.
tr: %1 sürücü için kb olarak 8-bit DMA boyu

en: 16-bit DMA for %1 driver.
tr: %1 sürücü için 16-bit DMA

en: Size of 16-bit DMA in kB for %1 driver.
tr: %1 sürücü için kb olarak 16-bit DMA boyu

en: DMA for %1 driver.
tr: %1 sürücü için DMA

en: Size of DMA in kB for %1 driver.
tr: %1 sürücü için kb olarak DMA boyu

en: Enable this soundcard.
tr: Bu ses kartını etkinleştir

en: DAC frame size in kB for %1 soundcard.
tr: %1 sürücü için kb olarak DAC çerçeve boyu

en: ADC frame size in kB for %1 soundcard.
tr: %1 sürücü için kb olarak ADC çerçeve boyu

en: Enable MPU-401 port.
tr: MPU-401 portunu etkinleştir.

en: Enable FM OPL-3 synth.
tr: FM OPL-3 synth. etkinleştir

en: Size of 2nd DMA # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için 2.DMA # boyu

en: Control port # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için kontrol port #

en: SB port # for %1 driver.(optional).
tr: %1 sürücü için SB port #

en: ISA PnP detection for specified soundcard.
tr: belirtilen kart için ISA PNP algılaması

en: Enable this dummy soundcard.
tr: Bu yapay ses kartını etkinleştir

en: Mixer devices # (0-1) for %1 driver.
tr: %1 sürücü için Mixer aygıtları (0-1)

en: PCM devices # (0-4) for %1 driver.
tr: %1 sürücü için PCM aygıtları # (0-4)

en: PCM subchannels # (1-16) for %1 driver.
tr: %1 sürücü için PCM altkanalları # (1-16)

en: MIDI devices # (0-2) for %1 driver.
tr: %1 sürücü için MIDI aygıtları # (0-2)

en: Number of sequencer ports for Emu10k1 WaveTable synth.
tr: Emu10k1 WaveTable synth. için sequencer port sayısı

en: Maximum number of voices for WaveTable
tr: WaveTable için max. ses sayısı

en: DAC1 frame size in kB for %1 soundcard.
tr: %1 sürücü için kb olarak DAC1 çerçeve boyu

en: DAC2 frame size in kB for %1 soundcard.
tr: %1 sürücü için kb olarak DAC2 çerçeve boyu

en: FM port # for %1 driver.(optional).
tr: %1 sürücü için FM port # (seçimlik)

en: total Buffer Size in kB.
tr: kb olarak toplam tampon boyu

en: Midi enabled for %1 soundcard.
tr: %1 ses kartı için midi etkinleştirildi

en: PCM Playback subchannels for %1 soundcard.
tr: %1 ses kartı için PCM Playback altkanalları

en: PCM Capture subchannels for %1 soundcard.
tr: %1 ses kartı için PCM yakalama altkanalları

en: Size of 8-bit DMA for %1 driver.
tr: %1 sürücü için 8-bit DMA boyu

en: Size of 1st DMA in kB for %1 driver.
tr: %1 sürücü için kb olarak 1.DMA boyu

en: Size of 2nd DMA in kB for %1 driver.
tr: %1 sürücü için kb olarak 2.DMA boyu

en: Joystick DAC level 0.59V-4.52V or 0.389V-2.98V for %1 driver.
tr: %1 sürücü için joystick DAC seviye 0.59V-4.52V veya 0.389V-2.98V

en: GF1 voices for %1 driver.
tr: %1 sürücü için GF1 sesleri

en: Reserved PCM voices for %1 driver.
tr: %1 sürücü için ayrılmış PCM sesleri

en: GF1 port # for %1 driver.(optional).
tr: %1 sürücü için GF1 port # (seçimlik)

en: GF1 IRQ # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için GF1 IRQ #

en: GF1 DMA # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için GF1 DMA #

en: Used GF1 voices for %1 driver.
tr: %1 sürücü için kullanılan GF1 sesleri

en: Consumer playback frame size in kB.
tr: Kb olarak tüketici playback çerçeve boyu

en: Consumer capture frame size in kB.
tr: Kb olarak tüketici yakalama çerçeve boyu

en: Professional playback frame size in kB.
tr: Kb olarak profesyonel playback çerçeve boyu

en: Professional capture frame size in kB.
tr: Kb olarak profosyonel yakalama çerçeve boyu

en: Playback frame size in kB.
tr: Kb olarak playback çerçeve boyu

en: Capture frame size in kB.
tr: Kb olarak yakalama çerçeve boyu

en: MIC capture frame size in kB.
tr: Kb olarak MIC yakalama çerçeve boyu

en: Tone control (TEA6330T - i2c bus) port # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için Ton kontrol (TEA6330T - i2c bus) port #

en: MIDI UART enable for %1 driver.
tr: %1 sürücü için MIDI UART etkinleştir

en: Effects enable for %1 driver.
tr: %1 sürücü için efektleri etkinleştir

en: Index value for %1 MIDI.
tr: %1 MIDI için endeks değeri

en: ID string for %1 MIDI.
tr: %1 MIDI için tanım

en: Parallel port # for %1 MIDI.
tr: %1 MIDI için Paralel port #

en: Parallel IRQ # for %1 MIDI.
tr: %1 MIDI için Paralel IRQ #

en: SB port # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için SB port #

en: WSS port # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için WSS port #

en: MIDI port # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için  MIDI port #

en: Speaker size selection for 3D Enhancement mode: Desktop/Large Notebook/Small Notebook/HiFi.
tr: 3D Enhancement modu için hoporlör boyu: Desktop/Large Notebook/SmallNotebook/HiFi.

en: WSS irq # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için WSS irq #

en: MPU-401 irq # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için MPU-401 irq #

en: Enable/disable specific RME96{52,36} soundcards.
tr: RME96{52,36} ses kartlarını aç/kapa

en: No description
tr: Tanım yok

en: Mic Auto-Gain-Control switch.
tr: Mic oto-kazanç-kontrol düğmesi.

en: ASP/CSP chip support.
tr: ASP/CSP çip desteği

en: AWE port # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için AWE port #

en: Number of sequencer ports for WaveTable synth
tr: WaveTable synth. için sequencer port sayısı

en: Port # for UART16550A chip.
tr: UART16550A çip için Port #

en: IRQ # for UART16550A chip.
tr: UART16550A çip için IRQ #

en: Divisor of rate.
tr: Bölücü oranı

en: Number of MIDI ports.
tr: MIDI port sayısı

en: Enable this share soundcard.
tr: Bu ortak kartı etkinleştir

en: PCM card # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için PCM kart #

en: PCM device # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için PCM aygıtı #

en: PCM subchannel # for %1 driver.
tr: %1 sürücü için PCM altkanalı #

en: Max number of contemporary open.
tr: Max.aynı anda açabilme sayısı

en: DDMA-A size in kB for %1 soundcard.
tr: %1 seskartı için DDMA-A kb boyu

en: DDMA-C size in kB for %1 soundcard.
tr: %1 seskartı için DDMA-C kb boyu

en: Enable reverb (SRAM is present) for %1 soundcard.
tr: %1 seskartı için yankıyı etkinleştir (SRAM varsa)

en: MIC Gain Enable for %1 soundcard.
tr: %1 seskartı için MIC kazncını ekinleştir

en: DDMA i/o base address for %1 soundcard.
tr: %1 seskartı için DDMA g/ç baz adresi

en: Foldback frame size in kB for %1 soundcard.
tr: %1 seskartı için geribüküm çerçeve boyu(kb)

en: S/PDIF frame size in kB for %1 soundcard.
tr: %1 seskartı için S/PDIF çerçeve boyu(kb)

en: Number of hardware channels assigned for PCM.
tr: PCM için atanmış donanım kanalları sayısı

en: Maximum memory size in kB for wavetable synth.
tr: wavetable synth. için max. bellek boyu(kb)

en: Index value for %1 driver.
tr: %1 sürücü için endeks değeri

en: ID string for %1 driver.
tr: %1 sürücü için tanım dizgisi

en: FM playback frame size in kB.
tr: FM playback çerçeve boyu(kb)

en: Joystick support.
tr: Joystick desteği

en: MIDI devices # (0-4)
tr: MIDI aygıtları # (0-4)

en: IRQ # for %1 interface.
tr: %1 arayüzü için IRQ #

en: 1st DMA # for %1 interface.
tr: %1 arayüzü için 1.DMA #

en: Size of 1st DMA # for %1 interface.
tr: %1 arayüzü için 1.DMA # boyu

en: 2nd DMA # for %1 interface.
tr: %1 arayüzü için 2.DMA #

en: Size of 2nd DMA # for %1 interface.
tr: %1 arayüzü için 2.DMA # boyu

en: port # for %1 interface.
tr: %1 arayüzü için port #

en: IRQ # for ICS2115.
tr: ICS2115 için IRQ #

en: Port # for ICS2115.
tr: ICS2115 için Port #

en: FM port #.
tr: FM Port #

en: Windows Sound System port #.
tr: Windows Sound Sistem port #.

en: ISA PnP detection for %1 soundcard..
tr: %1 seskartı için ISA PnP algılaması

en: ISA PnP Device ID (0x7532 or 0x7632)
tr: ISA PnP Aygıt ID (0x7532 or 0x7632)

en: Enable Yamaha DS-XG soundcard.
tr: Yamaha DS-XG sekartını etkinleştir

en: Direct AC'97 frame size in kB for %1 soundcard.
tr: %1 seskartı için Direct AC'97 çerçeve boyu(kb)

en: MPU-401 IRQ number .
tr: MPU-401 IRQ nosu

note: boot write to floppy failed
en: Couldn't write LILO boot sector to the floppy.
    Please check that the floppy disk is formatted
    and that the write protection is removed.
    Do you want to try again?
tr: LILO açılış disketi sürücüye yazdırılamadı.
    Lütfen disketin bozuk olup olmadığını, ya da 
    sürücüde bir disket bulunup bulunmadığını 
    tekrar kontrol edin.

note: help text for monitor configuration dialog help part 1 of 7
en: <p>
    The type of your monitor could not be determined automatically.
    Please select your monitor's <b>vendor</b> and <b>model</b>.
    </p>
    
    <p>
    If your monitor is not listed here, use <b>VESA</b>
    - most monitors comply to that standard.
    </p>
tr: <p>
    Monitörün türü otomatik olarak belirlenemedi. Lütfen
    <B>üretici firmayı</B> ve <B>modeli</B> seçiniz.
    </p>
    
    <p>
    Eğer monitörünüz burada listelenmemişse <B>VESA</B>
    kullanın. Pek çok monitör bu standardı destekler.
    </p>

note: help part 5 of 7
en: <p>
    The <b>horizontal frequency</b> (in kHz) specifies how many times
    per second the monitor can write a horizontal scan line. This is a
    hard limit of the monitor independent of the screen resolution.
    </p>
tr: <p>
    <b>Yatay frekans</b> (kHz) değeri monitör ışınının bir saniyede ne kadar 
    yatay tarama satırından geçtiğini belirtir.
    </p>

note: help part 6 of 7
en: <p>
    The <b>vertical frequency</b> (in Hz) specifies how often in a second the
    image on the screen is refreshed. This value depends on the screen
    resolution and the monitor's maximum horizontal frequency.  
    </p>
tr: <p>
    <b>Dikey frekans</B> (Hz) ekrandaki görüntünün bir saniyede içinde kaç
    kere tazelendiğini belirler. Bu değer doğrudan doğruya ekran çözünürlüğüne 
    bağımlıdır.  
    </p>

note: help part 7 of 7
en: <p>
    If you experience a constant high frequency beep from your monitor,
    you might wish to use slightly lower frequency values than the maximum 
    specified in your monitor's manual. This usually helps a lot to reduce
    the noise.
    </p>
tr: <p>
    Eğer monitörden kısık bir bipleme sesi geliyorsa frekans değerlerini 
    düşürme yoluna gidebilirsiniz.
    </p>

en: Drivers disk could not be mounted
tr: Sürücü disketi bağlanamadı

en: Maximal horizontal frequency is not a numerical value.
    Please try again.
tr: Azami yatay frekans bir sayı değeri olmalıdır.
    Lütfen tekrar deneyin.

en: Maximal vertical frequency is not a numerical value.
    Please try again.
tr: Azami düşey frekans bir sayı değeri olmalıdır.
    Lütfen tekrar deneyin.

note: help text (description of what to do, some background information) html-format help part 1 of 5
en: <p>
    Linux is a multiuser system; several different users can log in on the system
    and work there. In order to avoid confusion of data, each user must identify
    himself uniquely if he wants to use Linux.
    </p>
tr: <p>
    Linux çok kullanıcılı bir sistem olduğu için aynı anda birden fazla kişi
    makinaya girerek kullanabilir. Verilerin karışmasını engellemek için
    her kullanıcıya da bir isim verilmesi gerekir.
    </p>

note: help part 2 of 5
en: <p>
    If you fill out the fields (<b>First Name</b> and <b>Last Name</b>),
    an account is created for an user with this name and a <b>Password</b> is stored.
    When entering a password, you must distinguish between upper and lower case; a
    password should have at least 5 characters, and as a rule,
    not contain any umlauts.
tr: <p>
    <b>Adınız</b> ve <b>Soyadınız</b> karşısında kalan alanı doldurursanız,
    bu isimle bir kullanıcı açılır ve parolası belirlenir. Bir parola girerken
    küçük ve büyük harf ayrımına dikkat etmelisiniz. Parolanız en az 5 karakter
    uzunluğunda olmalıdır.

note: help part 3 of 5
en: 
    Possible characters in addition are
    <tt>#*,.;:._-+!$</tt><tt>%&/|?{[()]}</tt> and blanks and digits
    <tt>0</tt> to <tt>9</tt>.
    Often it's enough to use a length of approx. 8 signs for the password.
    To ensure that the password was entered correctly, you are asked to repeat it
    exactly in a second field. Make sure you don't forget your password!
    </p>
tr: 
    Parola içinde kullanılabilecek karakterler:
    <tt>#*,.;:._-+!$</tt><tt>%&/|?{[()]}</tt> boşluk karakteri ve rakamlar
    <tt>0</tt> to <tt>9</tt>.
    Genellikle 8 karakterlik bir parola yeterli olmaktadır. Parolanın doğruluğunu
    denetlemek için iki kez girmelisiniz.
    </p>

note: help part 4 of 5
en: 
    <p>
    The so-called username is created from components of the full name
    and presented to you in one of the following dialogs.  If unsure, let
    YaST2 <tt>suggest</tt> an username.  You're allowed to modify it, but
    only use <em>lower</em> case letters (no umlauts!), digits and <tt>._-</tt>
    - yes, for usernames there's a closer restriction than for passwords!
    </p>
tr: 
    <p>
    YaST2'nin bir kullanıcı adı önermesini sağlayabilir, ya da kendi kullanıcı
    hesabını kendiniz yaratabilirsiniz.
    </p>

note: help part 5 of 5
en: 
     <p>
    If you want to work with Linux, you must first enter the username and
    the password; this starting procedure is traditionally known as the
    <b>Login</b>.
    </p>
    <br>
tr: 
     <p>
    Eğer Linux ile çalışmak istiyorsanız, önce kullanıcı adınızı ve parolanızı
    girmeniz gerekir. 
    </p>
    <br>

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The loginname is empty (no user input).
en: You didn't enter a loginname.
    Please try again.
tr: Bir kullanıcı adı girmediniz. 
    Lütfen tekrar deneyin.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The loginname must have a size between 2 and 8 characters.
en: The login name must have a size between 2 and 8 characters.
    Please try again.
tr: Kullanıcı adı 2 ila 8 karakterden oluşmalıdır. 
    Lütfen tekrar deneyiniz.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The login name may contain only certain characters and must begin with a letter.
en: The login name may contain only
    lower case letters and digits
    and must begin with a letter.
    Please try again.
tr: Kullanıcı adı sadece küçük harflerden 
    ve rakamlardan oluşabilir, ayrıca 
    bir harf ile başlamalıdır. Lütfen 
    tekrar deneyin.

note: Tell the user that the login he entered conflicts with predefined logins in the passwd file.
en: There is a conflict between the entered
    login name and a predefined login name.
    
    Please try another one.
tr: Bu hesap adı sistemdeki diğer hesaplar ile 
    çakışıyor. 
    Lütfen başka bir hesap adı giriniz.

note: help part 2 of 3
en: 
    <p>
    Under certain conditions not all of your hard disks might be
    auto-detected properly. If you wish to install SuSE Linux on such a
    hard disk, you might want to use <b>YaST1</b> as described in the manual.
    </p>
tr: 
    <p>
    Bazı durumlarda tüm sabit diskler doğru olarak bulunamaz. Eğer böyle bir
    disk üzerine SuSE Linux'u kuracaksanız, kılavuzda anlatıldığı şekilde
    <b>YaST1</b> programını kullanmanız tavsiye edilir.</p>

note: help part 3 of 3
en: 
    <p>
    For experts, there is the <b>custom partitioning</b> option for full
    control about how to partition your hard disk(s) and assigning
    partitions to your SuSE Linux installation.
    </p>
    <br>
tr: 
    <p>
    Uzmanlar için <b>Özel bölümlendirme</b> seçeneği de mevcuttur. Bu seçenek
    yardımıyla disk bölümlendirmesi yaparken detaylı bir kontrol mekanizması
    sağlanabilir.
    </p>
    <br>

note: helptext, part 2 of 5
en: <p>
    You can either use the <b>entire hard disk</b> or one or more of the
    partitions or free regions shown. The selected space needs to be contiguous.
    </p>
tr: <p>
    <b>Tüm diski kullan</b> seçeneğini işaretleyebilir, ya da boş disk
    bölümlerini SuSE Linux kurmak için kullanabilirsiniz.
    </p>

note: KDE 2 Desktop Beta Version
en: Beta-KDE 2 Desktop
tr: Beta-KDE 2 Masaüstü

note: This popup is shown if packages cannot installed together
en: Package "%1" interferes with:
tr: "%1" paketi bu paketle çakışıyor:

note: question to user: install package anyway or not?
en: Do you want to install package "%1"
tr: "%1" paketini kurmak istiyor musunuz?

note: the user doesnt want a package from list
en: None
tr: Hiçbiri

note: This are the buttons of popup "package1 interferes with package2". The question is: do not install package 1 or install it anyway!
en: Install it anyway
tr: Kur, gitsin

en: No installation
tr: Kurma!

en: This is an automatically selected package,
    that means another package depends on it.
    Do you really want to deselect it?
tr: Bu paket otomatik olarak seçili, bir başka
    deyişle başka bir paket buna bağımlı.
    Gerçekten listeden ayırmak istiyor musunuz?

note: helptext is splitted into components which are added to get the different text for single / pay / post install package selection help part1
en: <p>
    This dialog is devided into two sections:
    <br>
    on the left a list with all available <b>package
    sets</b> and information about disk space, on the
    right a list with <b>every package</b>
    belonging to selected set. 
    </p>
tr: <p>
    Bu pencere iki bölüme ayrılmıştır: 
    
    Sol tarafta tüm paket serileri ile birlikte diskteki
    boş alan bilgisi yer alır, sağda ise seçilen seriye 
    ait olan tüm paketler bulunur.
    </p>

note: help part2
en: <p>
    With your basic selection <i>Minimal</i>,<i>Default</i>
    or <i>Almost everything</i> and your choice from
    categories <i>Multimedia</i>, <i>Games</i> and so on, a number
    of packages is preselected.
    Now you have the possibility to make your
    own decision about installing a certain
    package or not.
    YaST2 will show you the totally <b>required space</b>
    for all selected packages and
    <b>free</b> space on every partitions with
    every change. 
    </p>
tr: <i>Temel</i>, <i>Öntanımlı</i> ya da <i>Herşey</i>i seçtikten 
    ya da serileri (KDE, oyunlar vb) seçtikten sonra bazı paketler 
    otomatik olarak seçileceklerdir.
    Şimdi istediğiniz bir paketi kurup kurmamakta özgürsünüz.
    YaST2 size gereken alan ile birlikte her disk bölümündeki 
    değişmeleri de gösterecektir.
    </p>

note: help part3
en: <p>
    How to do:
    </p>
    <p>
    <tt>1.</tt> Select a package set in list on
    left and YaST2 will show the corresponding
    packages with status information:
    </p>
    <p>
    <b>X</b> : package is selected for installation
    </p>
    <p>
    <b>_</b> : package is not selected
    </p>
    <p>
    <b>a</b> : YaST2 has automatically selected this
               package because another selected package
               depends on it
    </p>
tr: <p>
    Yapılacak işlemler:
    </p>
    <p>
    <tt>1.</tt> Soldaki listeden paket serisini 
    seçtikten sonra YaST2 aşağıdaki bilgileri verir:
    </p>
    <p>
    <b>X</b> : Paket, kurulum için seçilmiştir
    </p>
    <p>
    <b>_</b> : Paket seçili değildir
    </p>
    <p>
    <b>a</b> : YaST2 bu paketi kurulum için otomatik
               olarak seçmiştir, çünkü başka bir paketin
               çalışması buna bağlıdır
    </p>

note: help part4
en: <p>
    <tt>2.</tt> To select an additional package for
    installation double click on corresponding line or
    select line and use the <b>Apply</b> Button or
    shortcut. You can also remove a selected package from
    installation list.
    YaST2 will always check the dependencies, that means
    all needed packages will automatically marked with
    an <b>a</b> and all unneeded will be deselected.
    </p>
tr: <p>
    <tt>2.</tt>İlave paket seçmek için üzerine çift
    tıklayın yada paketi seçip <b>Uygula</b> düğmesine basın
    Aynı zamanda seçili paketleri kurulum listesinden
    kaldırbilirsiniz.
    YaST2 paket bağımlılıklarını sürekli olarak
    kontrol edecektir, bir başka deyişle gerekli paketler
    <b>a</b> ile işaretlenecek ve gereksizler listeden.
    çıkartılacaktır.
    </p>

note: help part5 of 6
en: <p>
    <tt>3.</tt> For some packages you need at least one of
    several other packages. In that case you can choose
    from a list in popup <em>Additional package required</em>.
    Other packages cannot be installed together. They 
    are shown in <em>Package conflict</em> popup and you
    can decide whether to install the package or not.
    </p>
    <p>
    Please note: The package shown in popup is possibly
    not the selected one, but an automatically needed one.
    </p>
tr: <p>
    <tt>3.</tt> Bazı paketler, çalışması için başka pakete 
    ihtiyaç duyabilir. Bu durumda bir pencere açılacak ve sizden
    ek paketlerin kurulması istenecektir.
    
    Bazı paketler aynı anda kurulamaz. Bunlar da <em>Paket 
    çakışması</em> adı altında belirtilir. 
    </p>

note: help part 6 of 6
en: <p>
    For getting a detailed description for each package
    press button <b>Description</b>.
    With button <b>Cancel</b> you will return to
    <b>Detailed Software Selection</b> without saving
    any of your choices, <b>OK</b> will save your selection.
    </p>
    <br>
tr: <p>
    Her paket hakkında detaylı bilgi almak için <b>Tanım</b>
    düğmesine tıklayın. <b>İptal</b> düğmesine basarsanız
    Detaylı Yazılım Seçimine geri döneceksiniz. <b>Tamam</b>
    ile kayıtlarınız kaydedilecektir.</p>
    <br>

note: additional help pay selection
en: <p>
    Here you can choose which commercial packages should
     be installed.
    </p>
    <p>
    Beware: Not all packages are full-featured versions, some require a
    registration, some are time-limited.
    </p>
    <p>
    You can select an package by clicking on corresponding line or
    deselect a marked one.
    </p>
tr: <p>
    Burada hangi ticari paketlerin kurulacağını belirleyebilirsiniz.
    </p>
    <p>
    Dikkat: Paketlerin bir kısmı tüm özelliklere sahip değildir, 
    bazılarının zaman limiti vardır, bazıları kayıt yapmanızı isterler.</p>
    <p>
    <p> Paketler, durum bilgileriyle gösterilirler:
    </p>
    <p>
    <b>X</b> : Paket, kurulum için seçilmiştir
    </p>
    <p>
    <b>_</b> : Paket seçili değildir
    </p>
    <p>
    <b>a</b> : YaST2 bu paketi kurulum için otomatik
               olarak seçmiştir, çünkü başka bir paketin
               çalışması buna bağlıdır
    </p>

note: additional help for post install
en: <p>
    For getting a detailed description for each package
    press button <b>Description</b>.
    With button <b>Cancel</b> you will return to
    <b>YaST2 System Configuration and Administration</b>
    without saving any of your choices. Pressing <b>OK</b>
    will start the installation or removing of packages.
    </p>
    <br>
tr: <p>
    Her paket hakkında detaylı bilgi almak için <b>Tanım</b>
    düğmesine tıklayın. <b>İptal</b> düğmesine basarsanız
    Detaylı Yazılım Seçimine geri döneceksiniz. <b>Tamam</b>
    ile kayıtlarınız kaydedilecektir.</p>
    <br>

note: Warning popup if user pressed Cancel
en: WARNING
    
    Your individual selection of packages and any of
    your choices will be lost when exiting with Cancel!
    
    Do you really want to exit?
tr: UYARI
    
    İptal ile çıkmanız durumunda kişisel seçiminiz olan
    paketler ve diğer tüm seçimleriniz geçersiz olacaktır.
    
    Çıkmak istediğinize eminmisiniz?

en: One moment please...
tr: Bir dakika lütfen...

note: explain chooseable system configurations but beware: some of the text in <b>'s, e.g. Default comes from the index file, translations must be consistent with po/index/index.??.po help part 1 of 3
en: <p>
    The SuSE Linux <b>Default</b> system is a good software
    base for most systems. You will not need to insert all of the CDs that 
    come with SuSE Linux for this selection. Further software from the
    other CDs can always be added later. 
    </p>
tr: <p>
    SuSE Linux'un <b>Öntanımlı</b> yapısı pek çok sistem için iyi bir seçimdir.
    Bunun için SuSE Linux ile birlikte gelen tüm CD'leri kullanmak zorunda 
    değilsiniz. Diğer CD'lerin içinden çıkan programları daha sonra da 
    kurma imkanınız var.
    </p>

note: help part 4 of 4
en: <p>
    <b>Almost everything</b> includes every software package that comes
    with SuSE  Linux except the sources. Please make sure you have a lot of
    disk space available when you select this option.
    </p>
    
    <p>
    For more control about what software to install select
    <b>Detailed selection</b>.
    </p>
    <br>
tr: <p>
    <b>Herşey</b> seçeneği SuSE ile birlikte gelen (kaynak kodları dışında)
    tüm paketleri sisteme kurar. Bu seçenek için diskinizde oldukça fazla yerin 
    olması gerektiğiniz unutmayın.
    </p>
    
    <p>
    Daha geniş bilgi için <B>Detaylı seçim</B> menüsüne girin.
    </p>
    <br>

en: %1 remaining free space on hard disk
tr: Disk üzerinde %1 boş alan var.

note: Explain additional software categories (E.g. Multimedia, Games, Development, ...). help part 1 of 3
en: <p>
    Select categories of software to install.
    </p>
    
    <p>
    The basic system will always be installed. The software categories
    automatically include other system components as required,
    i.e. if you select a desktop like <i>KDE</i> or <i>GNOME</i>, the X
    Window System will automatically be installed.
    </p>
tr: <p>
    Kurulacak yazılım kategorilerini seçin.
    </p>
    
    <p>
    Temel sistem her zaman kurulacaktır. Yazılım kategorileri gerektiğinde 
    diğer sistem bileşenlerindeki programları da içerecektir, örneğin 
    <i>GNOME</i> ya da <i>KDE</i> gibi bir paketi seçerseniz mutlaka X Window 
    paketi de otomatik olarak yüklenir.
    </p>

note: help part 3 of 3
en: <p>
    SuSE Linux comes with all free sources, so you have the option to
    <b>install available sources</b> for selected components.  Please
    note: Sources are not available for commercial software.
    </p>
    <br>
tr: <p>
    SuSE Linux tüm serbest kaynaklar koduyla birlikte gelmektedir, bu nedenle 
    <b>mevcut kaynak kodlarını kur</b> seçeneğini de işaretleme şansınız var. 
    Ancak ticari paketlerin kaynak kodları SuSE Linux ile birlikte gelmez.
    </p>
    <br>

en: <p>
    Normally, this will take a couple of minutes. Please wait...
    </p>
    <p>
    <tt>SuSEconfig</tt> has to initialize your SuSE Linux system.  Depending on
    the CPU and the amount of memory, this procedure can take some time.
    </p>
    <br>
tr: <p>
    Normal olarak bu işlem bir kaç dakika alacak. Lütfen bekleyiniz. 
    </p>
    <p>
    <tt>SuSEconfig</tt> SuSE Linux sisteminizin ilk ayarlarını yapacak. 
    İşlemci ve bellek miktarına göre bu işlem bir süre alabilir.
    </p>
    <br>

note: somehow, we couldn't find any harddisks for installation. This is a fatal error, we can't do anything about it
en: No disks found for installation
    Please check your hardware
tr: Sistemde disk bulunamadı. Lütfen
    donanımınızı kontrol ediniz.

note: helptext (help1) reports packages will be installed or removed (module called in running system) help1 part 1 of 2
en: <p>
    On first run all additional selected software packages will be installed.
    After that packages marked for deletion in previous dialog will be
    removed from your installation.
    </p>
tr: <p>
    İlk çalıştırmada tüm seçilmiş ilave yazılım paketleri kurulacaktır
    Önceki pencerede silinmek üzere işaretlendikten sonra bu paketler 
    kurulumunuzdan kaldırılacaktır.
    </p>

note: help1 part 2 of 2
en: <p>
    Whole procedure could take some time. If you want to know more
    about the software coming with <b>SuSE Linux</b>
    don't hesitate to have a look at the <em>SuSE Support Database</em> 
    (http://sdb.suse.de)
    </p>
    <br>
tr: <p>
    Tüm kuruluş işlemleri biraz vakit alacaktır. Eğer <b>SuSE Linux</b>la 
    beraber gelen yazılımlar hakkınd bilgilenmek istiyorsanız,d<em>SuSE Destek Veritabanı</em>'na bakabilirsiniz. 
    (http://sdb.suse.de)
    </p>
    <br>

note: Label: get password for user root Please use newline if label is longer than 40 characters
en: &Enter a password for user root:
tr: root için bir parola &girin:

note: help text ( explain what the user "root" is and does ) help part 1 of 4
en: <p>
    Apart from normal users of the system, who write texts, for instance, create
    graphics or look for information on the Internet, the user "root" exists on
    every system. The user "root" is always called into action whenever
    administrative tasks need to be performed. In other words: login as root
    whenever you need, or want, to be the system administrator, and only then.
    </p>
tr: <p>
    Normal kullanıcılar dışında ayrıca sistem yönetimini yapan 'root' 
    kullanıcısı bulunur. Bu kullanıcıya gerektiği zaman geçin.
    </p>

note: help part 2 of 4
en: <p>
    As this administrator is equipped with extensive permissions, the password for
    "root" should be chosen carefully. A combination of letters and numbers is
    recommended. To ensure that the password was entered correctly, you are asked
    to repeat the process in a second field.
tr: <p>
    Sistem yöneticisi fazladan haklarla donatılmıştır, bu nedenle seçilecek 
    parola tahmin edilemeyen türden olmalıdır. İyi bir parola harflerden ve 
    rakamlardan oluşur, sözlükte bulunmaz ve kesinlikle bir yere yazılmaz!
    Güvenlik için sizden parola iki kez istenecektir.

note: help part 3 of 4
en: 
    Remember the rules for the user
    password - the same signs are valid for the "root" password: you must
    distinguish between upper and lower case; a password should have at least 5
    characters, and as a rule, 
    not contain any umlauts.
tr: 
    Parola seçiminde normal kullanıcılar için konulmuş kurallar burada da 
    geçerlidir. Parolada büyük ve küçük harf kullanın ve en az 5 karakterlik 
    parola seçin.

note: help part 3 of 4
en: 
    Possible characters in addition are
    <tt>#*,.;:._-+!</tt><tt>$%&/|?{[()]}</tt> and blanks and digits <tt>0</tt>
    to <tt>9</tt>.
    </p>
    <p>
    Do not forget this "root" password!
    </p>
    <br>
tr: 
    Ek olarak, kullanabileceğiniz karakterler
    <tt>#*,.;:._-+!</tt><tt>$%&/|?{[()]}</tt> ile boşluk ve rakamlar olabilir
    </p>
    <p>
    Sakın seçtiğiniz parolayı unutmayın!
    </p>
    <br>

note: html-format advise the user to wait for completion part 1 of 2
en: <p>
    Please stand by while your hard disk is prepared.</p>
tr: <p>
    Disk düzenlemesi yapılırken lütfen bekleyiniz.</p>

note: part 2 of 2
en: <p>
    Depending on the size of your hard disk and your processor speed, this	action
    might take some time.  5 minutes are not unusal for disks larger than 4 GB.  
    Often, the progress meter doesn't show a linear progress; even if it looks 
    slow near the end ("95 %"), please be patient: the formatting	tool has to 
    perform various checks.	</p><br>
tr: <p>
    İşlemci gücüne ve kurulum yapılan paketlerin boyuna göre bu işlem 
    bir kaç dakika sürebilir. Lütfen sabırlı olunuz :-) 
    </p><br>

note: Help text for mouse settings dialog - START: The user chooses a mouse type (e.g. Logitech MouseMan, PS/2, Microsoft serial) from a list. He can apply the settings with a "Test" button or just leave this dialog with "next" (this will also apply the settings). Special care needs to be taken to explain
en: <p>
    YaST2 could not identify your type of mouse.
    Choose the <b>mouse type</b> attached to your computer.
    </p>
tr: <p>
    YaST2 kullandığınız farenin tipini algılayamadı.
    Listeden <b>fare türünü</b> seçmelisiniz.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>new installation</b> if there is no existing SuSE Linux
    system on your machine or if you want to completely replace an
    existing SuSE Linux system, abandoning all its configuration settings.
    </p>
    <br>
tr: <p>
    Daha önce sistemde hiç SuSE Linux yoksa, ya da mevcut SuSE Linux'unuzu 
    tamamen silmek istiyorsanız yeni bir kurulum yapın.
    </p>
    <br>

note: Information about suggested LILO installation: Some other system present (MS Windows etc.) - LILO will be installed on floppy just to play safe
en: Another operating system has been detected on your computer.
    
    LILO will be installed on a floppy disk in order to make sure
    this operating system can safely be started.
tr: Sistemde başka bir işletim sistemi bulundu.
    Bu işletim sisteminin güvenli bir şekilde başlatılabilmesi için
    LILO bir disket üzerine yazılacaktır.

note: Information about suggested LILO installation: The /boot partition is not accessible (e.g. above cylinder 1024). LILO and the kernel files need to be installed on a floppy.
en: With the current hard disk partitioning Linux cannot be started
    directly from hard disk.
    
    LILO and all necessary start files need to be installed on a floppy disk.
    Another configuration is not recommended.
tr: Mevcut sabit disk bölümlendirmeleriyle Linux sabit diskten doğrudan 
    başlatılamaz.
    
    LILO ve gerekli tüm açılış dosyalarının bir diskete yazdırılması 
    gereklidir. Başka bir yapılandırma seçeneği önerilmiyor.

note: Information about suggested LILO installation: The best case: No other OS on the machine, /boot can be reached, no doubts about the boot device. Everything perfect. LILO will be installed in the MBR of the boot disk.
en: No other operating system has been detected on your computer.
    
    LILO will be installed in the start sector of the first hard disk.
tr: Bilgisayarda başka işletim sistemi bulunamadı.
    
    LILO birinci diskin başlangıç sektörüne yerleştirilecektir.

note: lilo == "custom" Information about suggested LILO installation: We have a mixed IDE / SCSI system and made an educated guess (but just a guess! We are not sure!) about the most likely boot disk. The name of that disk is shown along with the message. LILO will be installed in the MBR of this disk.
en: There are several hard disks installed in your computer.
    Most likely the following disk is being used for system start:
    
    %1
    
    LILO will be installed in the start sector of this disk.
tr: Sistemde birden fazla disk bulunuyor.
    Büyük ihtimalle aşağıdaki disk sistem açılışında kullanılıyor:
    
    %1
    
    LILO bu diskin açılış sektörüne yerleştirilecektir.

note: help text system start configuration, boot manager, lilo and so on help part 1 of 6
en: <p>
    SuSE Linux comes with a boot manager, <b><i>LILO</i></b>, that is capable of
    starting Linux as well as other operating systems. 
    </p>
tr: <p>
    SuSE Linux <b><i>LILO</i></b> adı verilen bir açılış yöneticisiyle gelir.
    LILO, Linux'un yanında diğer işletim sistemlerini de başlatabilir. 
    </p>

note: help part 3 of 6
en:   <p>
    SuSE Linux may be installed on just about any hard disk on your system.
    </p>
    <p>
    LILO itself needs to be installed in a location that is accessible as
    a boot device from your system's BIOS (Basic Input Output System).
    </p>
tr:   <p>
    SuSE Linux herhangi bir sabit disk üzerine kurulabilir. 
    </p>
    <p>
    Ancak LILO, BIOS tarafından erişilebilen bir noktaya yerleştirilmelidir.
    </p>

note: help part 4 of 6
en: <p>
    For most PC BIOSes, this means LILO has to be installed on the first
    hard disk below cylinder 1024, either in the MBR (the Master Boot
    Record) or on a bootable primary partition - or on a boot floppy
    (if you have a floppy disk drive).
    </p>
tr: <p>
    LILO ilk 1024 silindirin altına yerleştirilmeli, ya da bir diskete 
    kurulmalıdır.
    </p>

note: help part 5 of 6
en: <p>
    When other operating systems are installed, YaST2 will always suggest
    the safest possible option: Install LILO on a boot floppy. This makes
    sure there will be no conflict with the other operating system(s) on
    your computer.
    </p>
tr: <p>
    Bilgisayar üzerinde başka işletim sistemleri de varsa YaST2 her zaman 
    LILO'nun açılış disketi üzerine yazılmasını önerecektir.
    </p>

note: help part 6 of 6
en: <p>
    Please notice that LILO is capable of booting other operating
    systems, too. But to make use of that feature requires additional
    skills and knowledge. Please read the manual for details.
    </p>
    <br>
tr: <p>
    LILO diğer işletim sistemlerini de açabilir, ancak bu işlem ek bilgi 
    ve tecrübe gerektirir. Lütfen SuSE Linux kullanım kılavuzunu gözden 
    geçiriniz.
    </p>
    <br>

note: Suggested LILO installation - can be overridden with expert mode.
en: System Start Configuration
tr: Sistem Başlangıç Ayarları

note: Radio button for LILO installation on /dev/hda or /dev/sda MBR
en: Install LILO in the boot disk ('&MBR')
tr: LILO'yu açılış diskinin &MBR'sine kur

note: Radio button for LILO installation: Have other boot manager, install in partition /boot only
en: Install LILO on partition /&boot (have other boot manager)
tr: LILO'yu /&boot içeren bölüme kur (başka açılış yöneticisi var)

note: Radio button for LILO installation: Other partition (enter name in text input field)
en: Install LILO on &other partition:
tr: LILO'yu &başka bir bölüme kur:

note: helptext for the customized LILO installation part 1 of 7
en: <p>
    LILO (the LInux LOader) can be installed in different places:</p>
tr: <p>
    LILO (LInux LOader) farklı bölgelere kurulabilir:</p>

note: part 4 of 7
en: <p>
    - In the <b>/boot</b> partition.  This option can always be used
    if you have a number of operating systems on the hard drive, and if you want to
    boot with your own boot manager, or <tt>loadlin</tt>, for example. The
    advantage of this method is that the MBR is left alone.
    </p>
tr: <p>
    - <b>/boot</b> disk bölümüne. Eğer disk üzerinde birden birden fazla 
    işletim sistemi varsa, ve kendi açılış yöneticinizi kullanarak başlangıç 
    yapmak istiyorsanız bu seçenek uygundur.
    </p>

note: part 5 of 7
en: <p>
    Notice: If you use this method, you will also need to configure
    this other boot manager (e.g. <tt>loadlin</tt>) accordingly.
    </p>
tr: <p>
    Not: Bu yöntemi kullanırsanız, diğer açılış yöneticilerini de 
    buna göre ayarlamalısınız (örneğin <tt>loadlin</tt>.
    </p>

note: part 6 of 7
en: <p>
    - In some <b>other</b> partition. You need to know your system's
    restrictions when you select this option. Most PCs for example have a
    BIOS limit that restricts booting to hard disk cylinders below
     1024. Depending on what boot manager to use, you may or you may not
     be able to boot with LILO in a logical partition.
    </p>
tr: <p>
    - <b>başka</b> bölümlere. Pek çok bilgisayarın BIOS'u 1024
    silindirin üzerindeki alanlara açılış esnasında erişemez ve Linux'u açamaz.
    Açılış yöneticinize bağlı olarak mantıksal bölüme kurulan bir LILO ile
    sistemi açamayabilirsiniz.
    </p>

note: part 7 of 7
en: <p>
    Enter the partition's device name (e.g. <tt>/dev/hda3</tt>,
    <tt>/dev/sdb</tt>) in the input field.
    </p>
    <br>
tr: <p>
    Disk bölümünü giriniz (örn. <tt>/dev/hda3</tt>,
    <tt>/dev/sdb</tt>)
    </p>
    <br>

note: Show a Wizardwindow with  that contents. Don't use the Id `next, `back, and `help helptext for language,keyboard,timezone screen
en: <p>
    Choose the <b>language</b> to be used during installation and later in
    the installed system.
    </p>
tr: <p>
    Kurulum sırasında ve daha sonra kurulu sistem üzerinde kullanacağınız 
    dili seçiniz.
    </p>

en: YaST2 needs at least 48 MB of memory to run.
    
    Please use the text based YaST1 for the
    installation of SuSE Linux on your PC.
    A detailed description of the installation
    procedure can be found in the manual.
tr: YaST2'yi çalıştırmak için en az 48Mb belleğe gerek vardır.
    
    Lütfen bilgisayarına SuSE Linux kurmak için metin tabanlı 
    YaST1'i kullanınız.

note: Show a Wizardwindow with  that contents. Don't use the IDs `next, `back, and `help. help text for language,keyboard,timezone screen
en: <p>
    Choose the <b>keyboard layout</b> you want to use now during
    installation and later in the installed system.
    </p>
tr: <p>
    Kurulum sırasında ve daha sonra kurulu sistem üzerinde kullanacağınız
    klavye haritasını belirleyin
    </p>

en: <p>
    Then select the appropriate <b>timezone</b>. Choose the country or
    region where you are located.
    </p>
tr: <p>
    Ardından uygun <b>Zaman dilimini</n> ve ülkenizi seçin.
    </p>

note: show where lilo will be installed, this means MBR
en: The Linux boot manager will be written on your hard disk.
tr: Linux açılış denetleyici sabit diske yazılacaktır.

note: show where lilo will be installed, this means just on floppy
en: The Linux boot manager will be written on a floppy disk.
tr: Linux açılış denetleyici bir diskete yazılacaktır.

note: show where lilo will be installed, this means just on the boot record of the partition
en: The Linux boot manager will only be written on the linux partition.
tr: Linux açılış denetleyici sadece Linux disk bölümü üzerine yazılacaktır

note: show where lilo will be installed, this means the user-selected partition
en: The Linux boot manager will only be written to %1
tr: Linux açılış denetleyici sadece %1 üzerine yazılacaktır

note: helptext (html-format) part 1 of 6
en: <p>
    YaST2 now has all the required information.
    <b><i>Please read all the data carefully</i></b> before you continue.
    </p>
tr: <p>
    YaST2 gerekli tüm bilgileri aldı.
    <b><i>Lütfen devam etmeden önce yazılı her şeyi okuyun</i></b>
    </p>

note: part 2 of 6
en: <p>
    You will need your <b>user name</b>, your <b>user password</b> and -
    most importantly - the <b>root password</b> to work with the installed
    system. Do not forget those values! (But do not write them to a sticky
    note on your screen, either - this is a common security hole).
    </p>
tr: <p>
    Kurulacak olan sistemde çalışabilmeniz için bir <b>kullanıcı adına</b>,
    <b>kullanıcı parolasına</b> ve belki de en önemlisi <b>root parolasına</b>
    ihtiyacınız olacaktır. Bu bilgileri mutlaka saklayın ve kaybetmeyin (Ama
    yine de ortalığa yazmayın!
    </p>

note: part 3 of 6
en: <p>
    If you are satisfied with the settings, select <b>next</b> in this dialog
    to <b><i>start the installation</i></b>. This is when things actually
    will happen: Your hard disk will be prepared according to your
    selections, and the software will be installed.
    </p>
tr: <p>
    Ayarlar tamamlandıysa ve bu yapılandırmayı korumak istiyorsanız bu 
    pencerede bulunan <b>İleri</b> tuşuna <b><i>kuruluma başlamak üzere</i></b>
    tıklayın. Diskiniz yaptığınız seçime göre düzenlenecek ve tüm paketler
    kurulmaya başlanacaktır.</p>

note: part 4 of 6
en: <p>
    If you wish to change any of the settings, use <b>back</b> to move back
    to the respective dialog(s), change them accordingly and then use
    <b>next</b> to move to this screen again.
    </p>
tr: <p>
    Eğer ayarlardan herhangi birisini değiştirmek istiyorsanız <b>Geri</b>
    tuşunu kullanarak istediğiniz bir pencereye kadar gidin, değişiklikleri
    yapın ve tekrar bu pencereye geri dönün.
    </p>

note: part 5 of 6
en: <p>
    <b>Save settings to floppy disk</b> if you want to re-use these
    settings later.  Please use a fresh floppy disk - <em>not</em> the
    supplied SuSE "Boot disk" or the SuSE "Modules" disk. You might
    need those some day.
    </p>
tr: <p>
    Ayarları daha sonra tekrar kullanacaksanız <b>Ayarları diskete kaydet</b> 
    seçeneğini aktifleştirin. Temiz ve daha önce kullanılmamış bir disketi
    bu işe ayırmalısınız.
    </p>

en: Warning:
    
    YaST2 has all information to install SuSE Linux.
    The installation will be done according to your
    settings done by the previous dialogs.
    To commit the installation, and all choices made
    so far, choose "yes".  Choose "no" to go back
    to the previous dialog.
    
    Start installation?
tr: Uyarı:
    
    YaST2, SuSE Linux kurmak için tüm bilgiye sahiptir.
    Kurulum, daha önce yaptığınız ayarlamalara göre 
    başlayacaktır. Kuruluma devam etmek için "evet",
    geriye dönüp ayarları değiştirmek için "hayır"
    tuşuna basınız.

note: Just for safety Yes/No MsgBox; default: Yes
en: The selected configuration and settings will be saved
    on a floppy disk.  Please insert a formatted floppy.
    
    Write data to floppy disk now?
tr: Seçilmiş ayar bilgileri ve konfigürasyon bir diskete
    kaydedilecektir. Lütfen sürücüye temiz ve formatlanmış
    bir disket takınız
    
    Diskete bilgiler yazılsın mı?

en: Couldn't write your settings to the floppy.
    Is it formatted and is the write protection removed?
tr: Diskete ayarlar yazdırılamadı.
    Disket formatlanmış ve yazma koruması açık mı?

note: popup create partition: Description Inputfield +9M means add 9 MB
en: E&nd: ( 9 or +9M or +9G )
tr: &Bitiş: ( 9 ya da +9M ya da +9G )

en: Your partition is too small, to use ReiserFS!
    ReiserFS is a journaling filesystem, and the storage
    of the journal needs already about 30 MB space.
    So please use ReiserFS only with bigger partitions.
tr: Disk bölümünüz ReiserFS kullanmak için çok küçük!
    ReiserFS'i sadece büyük disk bölümlerinde kullanınız.

en: The start cylinder is not valid. Please check again
tr: Başlangıç silindir sayısı geçersiz, tekrar deneyin

en: Wrong input for the end of the partition.
    
    st enter the endcylinder (e.g. 77) or an offset (e.g.+122)
    specify the size of the partition directly (e.g. +100M or +1GB )
tr: Bitiş silindir sayısı için hatalı giriş yapıldı.
    
    Silindir bitiş numarasını doğrudan verebilir (örn. 77), ekleme 
    yapabilir (örn. +122), ya da disk bölümü boyunu tanımlayabilirsiniz 
    (örn. +100Mb ya da +1.2GB)

note: //////////////// STEP E ////////////////////////////////////////////////
en: CAUTION: The value of the end cylinder was not valid. 
    YaST2 had inserted the maximum 
    possible value
tr: Dikkat: Silindir bitiş sayısı geçersiz.
    YaST2 bunun yerine mümkün olan en büyük değeri girdi.

en: You have entered an invalid mountpoint. For a swap partition, only
    two mountpoints are permitted.
     - If you leave this field empty, the swap partition will NOT be used.
     - The entry "swap" means, that the swap partition will be used.
tr: Geçersiz bir bağlantı noktası verdiniz. Bir takas alanı için sadece 
    iki bağlantı noktasına izin verilir.
     - Eğer bu alanı boş bırakırsanız takas disk bölümü kullanılMAyacaktır.
     - Eğer bu alanda "takas" bilgisi var ise takas disk bölümü kullanılır.

en: There exists already four primary/extended partitions.
tr: Zaten 4 tane birincil/genişletilmiş bölüm var.

en: No space left in the extended partition.
tr: Genişletilmiş bölümde yer kalmadı.

en: Caution: This disk has pdisk partitions
    
    There is nothing wrong with that, but at the moment YaST2 cannot
    delete those partitions. It can only mount pdisk partitions.
    To delete pdisk partitions, switch to a virtual console and
    delete those partitions manually.
tr: Dikkat: Disk üzerinde bir pdisk bölümü var. 
    
    YaST2 şu and bu bölümü silemez, sadece bağlayabilir.
    Bu pdisk bölümünü silmek için bir terminal ekranı açıp
    elle silmeyi deneyin.

en: Caution: This disk has pdisk partitions
    
    There is nothing wrong with that, but at the moment YaST2 cannot
    create those partitions. It can only mount pdisk partitions.
    To create new pdisk partitions, switch to a virtual console and
    create those partitions manually.
    
    The other way is to use an empty disk, without any partitions.
    Then YaST2 can also create and delete partitions.
tr: Dikkat: Disk üzerinde bir pdisk bölümü var. 
    
    YaST2 şu and bu bölümü oluşturamaz, sadece bağlayabilir.
    Yeni bir pdisk bölümünü oluşturmak için bir terminal ekranı açıp
    elle oluşturmayı deneyin deneyin.
    
    Ya da YaST2'nin üzerinde bölüm oluşturup şilebileceği boş
    bir disk kullanın.

note: ------pel--------
en: It is not possible, to create a partition on %1
    
    %2
tr: %1 üzerinde yeni bölüm yaratmak olanaksız
    
    %2

note: Popup Create Partition: Description of partition %1 and %3 are many spaces,  %2 is for example "/dev/hda3"
en: %1 Create a extended partition on %2 %3
tr: %1 %2 üzerinde genişletilmiş bir bölüm yarat %3

note: %1 is a disk device, example: You have selected the disk /dev/hda, but can only edit a partition like /dev/hda11, /dev/hda2,
en: 
     You have selected the disk %1, but can 
      only edit a partition like %11, %12, ...
tr: 
     %1 diskini seçtiniz, ancak sadece 
      %11, %12 gibi bir bölümü düzenleyebilirsiniz ...

en: An already existing extended partition cannot be changed!
    You must delete    this partition and then create a new one with the new parameters.
    All data in this    partition will be LOST!
tr: Mevcut durumdaki genişletilmiş bölüm değiştirilemez! Bu bölüm önce
    silinmeli, ardından yeni parametrelerle tekrar yaratılmalıdır.
    Bölümdeki tüm veriler SİLİNECEKTİR!

note: No line is selcted:
en: To edit a partition, you have to select one in main dialog
tr: Ana pencereden bir disk bölümünü seçmelisiniz

note: Check box to skip X configuration alltogether (will disable all other settings in this dialog when checked)
en: No X11 configuration
tr: X11 yapılandırması yapma

note: ******************** End of GUI elements *********************************************************************************** help texts *********** Help text for inst_config_x11.ycp: The user selects video resulution and color depth. Window layout: <Information about automatically detected video car
en: <p>
    Please select the <b>Desktop Settings</b> to use for the X Window System (X11).
    </p>
tr: <p>
    Lütfen X Window sistemi (X11) üzerinde kullanacağıniz <b>Masaüstü 
    Ayarlarını</b> seçiniz </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Select <b>No X11 configuration</b> to skip X Window configuration.
    You can configure X11 manually later (using <b><i>sax</i></b>) if you wish.
    </p>
tr: <p>
    <b>X11 Yapılandırması Yapma</b> düğmesine tıklarsanız X Window ayarları 
    yapılmayacaktır. Bu işlemi daha sonra <b><i>sax</i></b> kullanarak 
    tamamlayabilirsiniz.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Select one of the possible screen <b>Resolutions</b> from the box on
    the left side and one of the possible <b>Color</b> settings from the
    box on the right side.
    </p>
tr: <p>
    Sol taraftaki <b>Çözünürlüklerden</b> ve sağ taraftaki <b>Renk 
    ayarlarından</b> size en uygun olanını seçiniz.</p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Please notice that not all combinations of colors and resolution may
    be valid with your video card; this depends on the amount of memory
    (shown above) on  the card.
    The higher the resolution and the number of colors, the more memory is required.
    </p>
tr: <p>
    Tüm renk ve çözünürlük kombinasyonları ekran kartınızla uyumlu olmayabilir.
    Bu da tamamen kartın üzerindeki bellek ile ilintilidir.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Select <b>Use 3D acceleration</b> to enable hardware accelerated 3D graphics.
    Not all video cards are capable of using this feature.
    </p>
tr: <p>
    <b>3D hızlandırıcı kullan</b> düğmesine basarsanız donanım destekli hızlandırılmış grafikleri etkinleştirmiş olursunuz. Ancak tüm ekran kartlarının bu özelliği bulunmamaktadır.
    </p>

note: Help text (HTML-like) END The screen that is being referred to is 'xfine' - a tool that displays a full screen image and some arrow buttons to adjust image sizes and position.
en: <p>
    Adjust the horizontal and vertical sizes and positions
    of the screen image that is displayed when you press that button.
    </p>
tr: <p>
    Ekranın yatay ve dikey konumlarını düğmeye basarak ayarlayınız.
    </p>

note: default text below "Detected:" for printer
en: no printer detected
tr: yazıcı bulunamadı

note: default text below "Detected:" for sound cards
en: no sound card detected
tr: ses kartı bulunamadı

note: default text below "Detected:" for dialup internet
en: no modem or isdn card detected
tr: modem ya da isdn kartı bulunamadı

note: default text below "Detected:" for network
en: no ethernet card detected
tr: ethernet kartı bulunamadı

note: PushButton: Branch to printer configuration dialog
en: Configure &Printer...
tr: Yazıcıyı &Yapılandır...

note: PushButton: Branch to sound configuration dialog
en: Configure &Sound...
tr: &Sesi Yapılandır...

en: Internet
tr: İnternet

note: PushButton: Branch to internet configuration dialog
en: Configure &Internet...
tr: İnterneti &Yapılandır...

note: PushButton: Branch to network configuration dialog
en: Configure &Network...
tr: &Ağı Yapılandır...

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    If you wish, you can <b><i>skip those configurations now and instead finish the installaton</i></b>.
    You can perform those configurations later at any time.
    </p>
tr: <p>
    İsterseniz <b><i>bu yapılandırma işlemini sonlandırıp kurulumu bitirebilirsiniz.</i></b>
    Daha sonra istediğinzi zaman ayarları tekrar yapabilme imkanınız var.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Any of the configuration dialogs will take you back to this screen here after they are finished.
    </p>
tr: <p>
    Herhangi bir yapılandırma penceresinde işiniz bittiği anda tekrar buraya geri döneceksiniz.
    </p>

note: Help text (HTML-like) END
en: <p>
    Please notice that not all kinds of hardware can be detected automatically.
    If your hardware is not shown here, you may still be able to configure it manually.
    Just press the appropriate configuration button in this dialog.
    </p>
tr: <p>
    Sistemdeki tüm kartlar ve donanım doğru olarak tanınamayabilir. 
    Eğer kullandığınız bir kart burada görünmüyorsa hala elle yapılandırma şansına sahipsiniz. Sadece bu penceredeki uygun düğmeye tıklayın.
    </p>

note: Popup window that is displayed after successful installation
en: Your system is now installed.
    Now you can log in as `%1'.
tr: Sistem kurulumu tamamlandı.
    Şimdi `%1' kullanıcısı ile girebilirsiniz.

note: helptext for popup edit already existing partition line 1 of 3
en: <p>For an already existing partition you can only change the mount point and format.</p>
tr: <p>Mevcut olan bir bölümün sadece bağlantı noktasını ve biçimini değiştirebilirsiniz.</p>

note: helptext expert partitioning. 3 of 16
en: <p>
    Please note that <b>nothing will be written to your hard disk</b>
    until you confirm the entire installation in the last installation dialog.
    Until that point, you can safely abort the installation.
    </p>
tr: <p>
    Son kurulum penceresine kadar sistemde <b>sabit diskinizde hiç bir değişiklik</b> 
    yapılmayacaktır.
    Bu noktaya kadar kurulumu rahatlıkla iptal edebilirsiniz
    </p>

note: Main dialog: Header
en: Expert Partitioner --
tr: Uzman Bölümlendirici --

en: Warning: With the current selection your SuSE Linux
    installation will not be directly bootable. 
    Your boot partition has a end cylinder over 1024.
    
    Do you want to change this?
tr: Uyarı: Şu anki seçimle SuSE Linux kurulumu 
    doğrudan açılabilir olmayacaktır.Bölümünüz bitiş silindiriz 1024 üzerinde.
    
    Bunu değiştirmek istiyormusunuz?

en: In the current version, LILO cannot per default boot a boot-partition with Reiser
    Filesystem. Please choose Ext2 as the filesystem for the with /boot
    mounted partition
tr: Mevcut sürüm ile, LİLO önseçimli olarak Reiser dosya sistemini boot-disk bölümden
    yükliyemiyor. Lütfen /boot olarak bağlanmış bölüm için
    Ext2 seçin.

en: In the current version, LILO cannot per default boot partition with ReiserFS.
    Please choose Ext2 as the filesystem for your root partition
    or create a small boot-partition (10MB) with Ext2, and mount it as /boot
tr: Mevcut sürüm ile, LİLO önseçimli olarak ReiserFS bölümleri yükliyemiyor.
    Lütfen root bölümü için Ext2'yi dosya sistemi olarak seçin 
    veya Ext2 ile ufak bir boot-bölümü (10MB) oluşturun
    ve /boot olarak bağlayın.

en: Warning: With the current selection your SuSE Linux
    installation will not be directly bootable. 
    Your boot partition root has a end cylinder over 1024.
    
    Do you want to change this?
tr: Uyarı: Şu anki seçimle SuSE Linux kurulumu 
    doğrudan açılabilir olmayacaktır.
    boot bölümünüzün bitiş silindiri 1024 üzerinde.
    
    Bunu değiştirmek istiyor musunuz?

note: configuration failed somehow. Popup shows error to user and lists likely causes.
en: YaST2 couldn't write the parameters file.
    You must run this configuration as the root user!
tr: YAST2 parametre dosyasına yazamıyor.
    Bu yapılandırmayı root kullanıcısı olarak çalıştırmalısınız!

note: configuration succeeded, show as popup message to user Translators: 'kinet' is wrong, this should be 'kinternet'
en: Congratulations!!!
    Your Internet connection has been successfully configured.
    
    To connect with the internet use 'kinet'.
tr: Tebrikler!!!
    Internet bağlantınız doğru olarak yapılandırıldı.
    
    'kinet' ile Internete bağlanabilirsiniz.

note: Invalid characters in various fields of dialogs (only numbers are allowed)
en: <P>You entered invalid characters in field "%1".</P><P>You can enter only numbers
tr: <P>"%1" alanına geçersiz karakterler girdiniz.</P><P> Sadece rakam girebilirsiniz.</P>

note: Label for error screen if invalid characters were writen
en: Invalid characters in field "%1"!
tr: "%1" alanında geçersiz karakterler!

note: Invalid characters in various fields of dialogs (almost telephone numbers)
en: <P>You entered invalid characters in field "%1".</P><P>Valid characters are <B>numbers</B>, <B>*</B>, <B>#</B>, <B>SPACE</B>, <B>-</B> and <B>,</B>.</P>
tr: <P>"%1" alanına bazı geçersiz karakterler girdiniz. </P><P>Geçerli olankarakterler: <B>rakamlar</B>, <B>*</B>, <B>#</B>, <B>boşluk</B>, <B>-</B> ve <B>,</B>.</P>

note: Invalid baudrate heltext
en: <P>Please choose a valid <B>baud rate</B>.</P><P>Possible values are %1.</P>
tr: <P>Lütfen geçerli bir <B>modem hızı</B> seçin. Önerilen değerler: %1.</P>

note: Label for error screen if invalid baudrate writen
en: Invalid baud rate
tr: Geçersiz hız

note: Invalid IP address inserted
en: Please enter a valid IP address in the field "%1".
tr: Lütfen "%1" alanına geçerli bir IP adresi giriniz.

note: Label for error screen if invalid characters were writen
en: Invalid IP address format in field "%1"
tr: "%1" alanında geçersiz IP adres biçimi

note: Empty value of field where is value needed)
en: <P>The field "%1" must not be empty.</P><P>Please enter a value.</P>
tr: <P>"%1" alanı boş bırakılmamalıdır.</P><P>Lütfen bir değer giriniz.</P>

note: Label for error screen if invalid characters were writen
en: The field "%1" must not be empty
tr: "%1" alanı boş bırakılmamalıdır

en: Input error
tr: Giriş hatası

note: Manual selection of ISDN card (if autodetection fails)
en: You need to select the type of your <B>ISDN</B> card and enter the required parameters manually (likely values of the parameters are shown)
tr: Burada <B>ISDN</B> kartınızın tipini seçin ve gerekli parametreleri elle girin (olası parametre değerleri belirtilmiştir).

en: Select your ISDN card:
tr: ISDN kartınızı seçin:

en: Manual ISDN selection and configuration
tr: Yarı otomatik ISDN seçimi ve yapılandırması

en: IO address (PORT)
tr: GÇ adresi (Port)

en: <P>Please enter the details of your internet connection.</P>
tr: <P>Lütfen İnternet bağlantınız için gerekli detayları girin.</P>

en: Local number (MSN)
tr: Yerel numara (MSN)

note: Type of ISDN protocol
en: ISDN protocol
tr: ISDN protokolü

note: ISDN callback mode selection
en: ISDN Callback configuration
tr: ISDN Geri Arama yapılandırması

note: Type of device (isdn0/ippp0) selection
en: Network device type
tr: Ağ aygıtı tipi

en: ISDN access for 'root' only
tr: Sadece 'root' için ISDN erişimi

en: Internet access - ISDN configuration
tr: İnternet bağlantısı - ISDN ayarları

note: Configuration of local IP address and remote IP address for Peer-to-Peer internet connection html-format part 1
en: <P>You need to enter a local IP address and a remote IP address for your ISP.</P>
tr: <P><B>Kendi sisteminiz ve bağlanacağınız ISS için birer IPgirmelisiniz.</P>

note: part 2
en: <P>If your Internet provider supports dynamic DNS assignment, you can choose the appropriate checkbox. All major Internet providers support this feature.</P>
tr: <P>Eğer servis sağlayıcınız dinamik DNS tanımına izin veriyorsa buna uygun olan kutucuğa tıklayınız.Bir çok servis sağlayıcı bu imkaanı sunar.</P>

en: Internet access - ISDN network configuration
tr: İnternet bağlantısı - ISDN ağ yapılandırması

en: Local
tr: Yerel

en: Remote
tr: Uzak

note: If input Local IP address conflicts which existing network user is needed to set it again
en: You can't use this <B>IP address (%1)</B>, because it is part of an existing, already configured network. Please choose another address ...
tr: Verilen IP adresini (%1) kullanamazsınız, çünkü bu adres daha önce tanımlanmış bir ağa aittir. Lütfen başka bir adres seçiniz ...

en: The ISDN network parameters you entered conflict with %1 network device
tr: Girdiğiniz ISDN ağ parametreleri %1 ağ aygıtıyla çakışıyor

en: Please re-enter your %1 address
tr: %1 adresini tekrar tanımlayın

en: Network device conflict
tr: Ağ aygıtı çakışması

en: Remote IP address of the P-t-P partner
tr: Karşıdaki P-t-P aracının IP adresi

note: Setting of Modem specific parameters help 1 of 6
en: <P>If you are on PBX, you probably have to enter a <B>dial prefix</B>.
tr: <P> Eğer santral arkasındysanız, bir <B>arama öneki girmelisiniz</B>.

note: help 2 of 6, keep the leading space
en:  Often this is <I>9</I>.</P>
tr: Bu önek genellikle <I>9</I>dur.</P>

note: help 3 of 6
en: <P>Most telephone companies use <I>tone dial</I> as the <B>dial method</B>.</P>
tr: <P>Çoğu telefon şirketi <B>çevirme yöntemi</B> olarak <I>tonluçevirme </I>yöntemini kullanır.</P>

note: help 4 of 6
en: <P>You can adjust the INIT strings for your device.
tr: Şimdi aygıtınız için INIT ayarlarını yapabilirsiniz

note: help 5 of 6, keep the leading space
en:  This may be neccessary, if you are using a terminal adapter or a special modems.</P>
tr: <P>Eğer bir terminal bağdaştırıcı ya da özel tip modem kullanıyorsanız modem aygıtı için bazı INIT satırları belirtmeniz gerekebilir.</P>

note: help 6 of 6, keep the leading space
en: <P>Idle timeout:
    Specify after how many
    seconds of inactivity
    he connection should
    be closed, use 0 to
    disable idle hangup.</P>
tr: <P>Bekleme zamanı sonu:
    Aktivite olmaması durumunda
    bağlantının otomatik kesilmesi
    için geçerli süreyi girin
    Zaman aşımı olmasını istemiyorsanız
    değeri 0 girin.</P>

note: Set modem to be loud
en: Turn on modem speaker
tr: Modem hoparlörünü aç

en: Idle timeout (seconds)
tr: Bekleme zamanı sonu

en: Internet access - Modem configuration
tr: İnternet bağlantısı - Modem ayarları

en: Dial Prefix
tr: Arama Öneki

en: Baud Rate
tr: Modem Hızı

en: Idle timeout
tr: Bekleme zamanı sonu

note: Help text for autodetection screen. It dissapears automaticaly when autodetection is done
en: <P>An attempt to find external modems and internal modems will be made.<P>If you are using an <I>ISA-PnP or PCI-Modem</I>, please refer to the manual.</P><P><B>Please wait...</B></P>
tr: <P>Harici modemler ve standart dahili modemler bulunacaktır. <P>Eğer bir <I>ISA-PnP ya da PCI modem</I> kullanıyorsanız kılavuz sayfasına göz atmanızı öneririz. </P><P><B>Lütfen bekleyiniz...</B></P>

en: Modem and ISDN autodetection
tr: Modem ve ISDN otomatik tanıma

note: Autodetection is running, better have a line break \n here, horizontal space is tight
en: Trying to detect your modem.
    Please wait...
tr: Modeminiz algılanıyor.
    Lütfen bekleyin...

note: If there are more detected devices, user has to select which of them will be configured part 1
en: <P>Both an <B>ISDN card</B> and a <B>modem</B> were detected.</P>
tr: <P>Hem <B>modem</B>, hem de <B>ISDN kart</B> bulundu.</P>

note: part 2
en: <P>Please select the one that will be used for your internet connection.</P>
tr: <P>Lütfen İnternet bağlantısı için birini seçiniz.</P>

en: Several devices for connecting to the Internet were found.
tr: Internete bağlanmak için birden fazla aygıt bulundu.

en: Please select which device you whish to configure:
tr: Yapılandırmak istediğiniz aygıtı seçin:

note: Description of detected ISDN device
en: &ISDN card %1
tr: &ISDN kart %1

note: Description of detected modem
en: &Modem %1 on %2
tr: %2 üzerinde %1 &Modem

en: Internet configuration
tr: İnternet yapılandırması

note: There was only one device (modem) detected and in next dialogs it'll be configured part 1
en: <P>A <B>modem</B> was detected.</P>
tr: <P>Bir <B>modem</B> bulundu.</P>

note: part 2
en: <P>Please continue continue to configure your Internet connection.</P>
tr: <P>İnternet bağlantınızı yapılandırmak için devam edin</P>

note: part 3
en: <P>Note: Serial ports in Linux are named differently than in DOS, e.g., /dev/ttyS0 = COM1, /dev/ttyS1 = COM2...</P>
tr: <p>Linuxta seri portları DOS'tan farklı isimlendirilmiştir.(/dev/ttyS0 =COM1,/dev/ttyS1 = COM2 ... gibi).</P>

note: this means : "A modem %1 Was detected on %2 will be configured for internet access" part 1
en: A modem
tr: Modem

note: part 2
en: Was detected on
tr: Algılandı

note: part 3
en: will be configured for internet access
tr: Internet erişimi için yapılandırılacaktır

note: There was only one device (ISDN card) detected and in next dialogs it'll be configured
en: <P>An <B>ISDN card</B> was detected.</P>
tr: <P>Bir <B>ISDN kart</B> algılandı.</P>

note: this means : "An ISDN card %1 was detected and will be configured for internet access" part 1
en: An ISDN card
tr: ISDN kart

note: part 2
en: was detected and will be configured for internet access
tr: algılandı internet erişimi için yapılandırılacaktır

note: No configurable device found html-format / help start
en: <p>Neither an ISDN card or a modem could be found.</p>
tr: <p>Ne modem, ne de ISDN kart bulunamadı.</p>

note: html-format / help 2
en: <p>
    If you are using a <b>PCI-Modem</b> run <i>lspci -v</i> and determine the IRQ and PORT.
    Then execute <i>setserial /dev/modem port PORT irq IRQ</i> and try again.</p>
    <p>
    <b>ISA-PnP card</b>: run <i>pnpdump -c > /etc/isapnp.conf</i> and
    <i>isapnp /etc/isapnp.conf</i>.<br>
    Determine the IRQ and PORT. Then execute <i>setserial /dev/modem port PORT irq IRQ</i>
    and try again.</p>
tr: <P>
    Eğer bir <B>PCI modem</B> kullanıyorsanız <i>lspci -v</i> komutunu 
    çalıştırarak IRQ ve PORT numarasını öğrenin. Ardından 
    <i>setserial /dev/modem port PORT_NUMARASI irq IRQ_NUMARASI</i> komutunu 
    çalıştırıp tekrar deneyin.</p>
    <p>
    <b>ISA-PnP kartı</B>: <i>pnpdump -c > /etc/isapnp.conf</i> komutunu, 
    ardından <i>isapnp /etc/isapnp.conf</i> komutunu çalıştırın.<br>
    IRQ ve PORT numaralarını öğrendikten sonra <i>setserial /dev/modem port 
    PORT_NUMARASI irq IRQ_NUMARASI</i> komutunu çalıştırın.</p>

note: html-format / help 3
en: <p>
    Further Information can be found in the manual.</p>
    <p>
    If you are able to connect to the internet on another machine, have a look at
    the support database 'http://sdb.suse.de/sdb/en/html' and the modem trouble shooting
    tool 'http://sdb.suse.de/sdb/en/html/hoe_wvcheck.html'.</p>
tr: <p>
    İnternet'e bağlanamazsanız, bilgi için 'http://sdb.suse.de/sdb/en/html' 
    veya 'http://sdb.suse.de/sdb/en/html/hoe_wvcheck.html' adreslerine 
    göz atın.</p>

en: Sorry, neither a modem or an ISDN device could be found
tr: Üzgünüm, ne modem, ne de ISDN aygıtı bulamadım.

note: Try again autodetection of ISDN device
en: &Try again
tr: &Tekrar deneyin

note: Manual ISDN card configuration (if no ISDN card found)
en: &Manual ISDN device configuration
tr: &Elle ISDN aygıt yapılandırması

en: Internet access
tr: İnternet erişimi

note: help 1 of 2
en: <P>Please choose:<UL><LI> <I>new</I> and enter the <I>tel. no., login</I> and <I>password,</I></LI><LI>or select a predefined Call-by-Call provider from the list for your country,</LI><LI>or edit the current settings.</LI></UL></P>
tr: <P>Lütfen<UL><LI><I>Yeni</I> bağlantıyı seçin ve telefon numarası, kullanıcı adı ve parolayı girin, </LI><LI>ya da ön tanımlı listeden ülkenize göre bir ISS seçin.Veya <I>Düzenle</I> düğmesiyle şimdiki ayarları değiştirin.</LI></UL></P>

note: help 2 of 2, describe "save password" check box
en: <P>Save Password:
    If you disable it, the password will
    not be saved on disk and you will be
    asked for the password on every connect.</P>
tr: <P>Parolayı Kaydet:
    İşaretlenmezse, parola diske
    kaydedilmiyecektir ve her bağlanışınızda
    parola tekrar sorulacaktır.</P>

en: Select an Internet provider (fixed settings)
tr: Internet Servis Sağlayıcı Seçin

note: login name (at provider)
en: User ID
tr: Kullanıcı adı

note: Check box which define if password will be stored in conf file or if user will be asked every connection
en: Save password
tr: Parolayı kaydet

note: Current provider settings
en: &Current settings
tr: &Şimdiki ayarlar

en: Internet access - Provider configuration
tr: İnternet bağlantısı - Servis sağlayıcı ayarları

en: Select a Internet provider (fixed settings)
tr: Internet Servis Sağlayıcı Seçin

en: Telephone number
tr: Telefon numarası

note: Menuentry for the YaST2 menu
en: Network/Modem+ISDN
tr: Ağ/Modem+ISDN

note: Explanation shown if menuentry 'Network/Modem+ISDN' is selected part 1
en: Choose this item to configure your Internet connection if you are using a modem or ISDN-card.
tr: Modem ya da ISDN kart kullanıyorsanız internet bağlantınızı yapılandırmak için bu seçeneği seçin.

note: part 2
en: <P><P>You must be logged in as <I>root</I>.
tr: <P><P>Sisteme<I>root</I> olarak girmelisiniz.

note: dialog title
en: Internet Configuration
tr: İnternet Yapılandırması

note: no modem detected, maybe user left it off. Popup message.
en: Turn your modem ON
tr: Modeminizi Açınız

en: Network/NIS client
tr: Ağ/NIS istemci

note: radio button label
en: NIS no
tr: NIS hayır

note: radio button label
en: NIS yes
tr: NIS evet

note: text entry label
en: NIS domain
tr: NIS alan

note: test entry label
en: IP address of the NIS server
tr: NIS sunucunun IP adresi

note: error popup label
en: The IP address is not correct
tr: IP adresi doğru değil

note: ===== main ===== help text 1/2
en: <p>Here your machine can be set up as a <b>NIS client</b>. Just enter your NIS domain (e.g, suse.de) into the first entry and your IP address (e.g., 10.20.0.2) into the second. To deactivate NIS services, uncheck the NIS no button.</p>
tr: <p>Sisteminizi <b>NIS istemci</b> olarak yapılandırabilirsiniz. Sadeceilk girdi alanına NIS alanınızı (suse.de gibi) ikincisinede IP adresini(10.20.0.2 gibi).NIS hizmetini durdurmak için, NIS hayır tuşunun işaretinikaldırın.</p>

note: help text 2/2
en: <p>The Network Information Service (NIS) was formerly known as Sun <b>Yellow Pages</b> (YP). The name Yellow Pages is a registered trademark in the United Kingdom of British Telecommunications plc, and may not be used without permission.</p>
tr: <p>(YP)Yellow Pages, United Kingdom of British Telecommunications firmasının ticari markasıdır ve izin alınmadan kulanılmamalıdır.</p>

en: Running SuSEconfig ...
tr: SuSEconfig çalıştırılıyor...

en: Starting portmapper ...
tr: portmapper başlatılıyor

note: error popup message
en: Error while running portmapper
tr: Portmapper çalıştırılırken bir hata oluştu

en: Starting ypclient ...
tr: Ypclient başlatılıyor...

note: error popup message
en: Error while running ypclient
tr: Ypclient başlatılırken bir hata oluştu

en: Network/Sendmail configuration
tr: Ağ/Sendmail yapılandırması

note: help text 2/2 for sendmail configuration
en: <p>If you have special requirements that these do not cover, you may create you own. Please have a look at /usr/share/sendmail, one of the pre-existing configurations may well fit your requirements. <b>ATTENTION:</b> If you plan to install your own modified sendmail.cf you should select the last item in the list and install the file yourself. Otherwise, SuSEconfig will copy the selected file to sendmail.cf and your changes will be lost.</p>
tr: <p>Eğer ihtiyacınızı karşılayacak bir dosya bulamadıysanız, kendi dosyanızıkendiniz oluşturabilirsiniz. Lütfen /usr/share/sendmail altına bir göz atınvar olan dosyalardan biri ihtiyacınızı karşılayabilir.<b>DİKKAT:</b> Eğerkendi oluşturduğunuz senmail.cf'yi kurmak istiyorsanız,listedeki son seçeneğiseçip dosyayı kendiniz kurun. Yoksa SuSEconfig seçili dosyayı sendmail.cf olarak kopyalar ve yaptığınız değişiklikler kaybolur.

note: popup message
en: Error while saving configuration files.
tr: Yapılandırma dosyası kaydedilirken bir hata oluştu

en: <P>The table contains all the NFS entries which will be written to /etc/fstab.
    You can enter new one to the <B>Fstab entry</B> field and add it to the table
    using the <B>Add</B> button. <B>Choose</B> can help you to get the name of the
    NFS server.</P>
tr: <P>Tablo /etc/fstab içine yazılacak olan NFS girdilerini gösterir.
    <B>Fstab girdileri</B> alanına yeni bir girdi yapıp <B>Ekle</B> tuşu ile tabloya ekleyebilirsiniz.
    <B>Seç</B> size NFS sunucusunun seçiminde yardım edecektir.</P>

en: <P>A double-click on a row of the table will copy the information to the
    <B>Fstab entry</B> field. <B>Delete</B> button can delete the selected row
    in the table. So if you just want to edit an entry, double-click on it, press
    <B>Delete</B>, edit the entry and click <B>Add</B>.
tr: <P>Tablo satırına çift tıklayarak bilgiyi"<B>Fstab girdileri</B> alanına
    kopyalaybilirsiniz.<B>Sil</B> tuşuyla tablodaki seçili satırı
    silebilirsiniz. Eğer girdiyi değiştirmek istiyorsanız silip yeniden
    giriş yapınız.

en: <P>For further information about fstab please use <B>man fstab</B>.
tr: Daha fazla bilgi için <B>man fstab</B> yardım sayfasına bakın.

en: The fstab already contains an entry
    with mountpoint '%1'.
tr: '%1' bağlama noktası fstab girdileri
    arasında zaten var

note: frame label
en: Fstab entry
tr: Fstab girdileri

en: <P>The <B>Directories</B> selection box contains all the directories
    which will be exported. If a directory is selected, the table shows
    the hosts allowed to mount this directory.</P>
tr: <P>Seçim kutusu export edilecek <B>klasörleri</B> gösterir
    Eğer bir klasör seçilmiş ise bu, seçilen klasörün diğer makinalarca
    bağlanabileceği anlamındadır. </P>

en: <P>Hosts wildcard sets which hosts can access the selected directory.
    It can be <I>single host</I>, <I>netgroups</I>, <I>wildcards</I> or
    <I>IP networks</I>.
tr: <P>Makina belirtimleri, seçilen klasöre hangi makinaların erişebileceğini
    gösterir.Bu <I>tek makina</I>, <I>ağgrubu</I>, <I>genellenmiş</I> yada
    bir <I>IP ağı</I> olabilir.

en: <P>Please have a look at <B>man exports</B> for further information.
tr: <P>Daha fazla bilgi için <B>man exports</B> yardım sayfalarına
    bakınız.

note: push button label
en: Add
tr: Ekle

note: frame label
en: Directory
tr: Klasör

note: frame label
en: Allowed hosts
tr: İzin verilen makinalar

en: <P><B>Mount NFS directries</B> will allow you to configure which
    NFS servers will be used for mounts and where their directories
    should be mounted in your local filesystem.</P>
tr: <P><B>NFS klasörlerini bağla</B> Hangi NFS sunucularının, hangi
    klasörlerinin yerel dosya sisteminde nerelere bağlanacağını
    yapılandırmanızı sağlar.</P>

en: Network/NFS
tr: Ağ/NFS

en: I was unable to write to /etc/rc.config.
    After reboot the NFS server may have
    unexpected bahaviour.
tr: /etc/rc.config dosyasına yazamadım.
    Sonraki açılışta NFS sunucusu
    beklenmedik davranışlar gösterebilir.

note: help text address conflict setup dialog part 1 of 3
en: <p>
    One or more previously configured devices (such as a second network card or ISDN
     adapter) were found in your system. Some of them have been assigned a
     network address range (IP address/network mask) which <b>conflicts</b>
     with your new configuration. It is <b>not possible</b> to use multiple
     devices with <b>overlapping</b> network address.
    </p>
tr: <p>
    Sistemde daha önce tanımlanmış ve IP adresi verilmiş aygıtlar bulundu. 
    Bu aygıtların bazılarına şimdiki sistemle çakışan IP aralıkları verilmiş. 
    Sistemde aynı IP'lere sahip iki ağ aygıtı kullanılamaz.
    </p>

note: help text address conflict setup dialog part 2 of 3
en: <p>
    This dialog displays a list of all incorrectly configured devices. A checked line in 
    the list means that device is <b>active</b>.
    <p>
tr: <p>
    Bu pencerede çakışan tüm aygıtlar görüntüleniyor. Yanında seçili işareti 
    bulunan aygıtlar <b>etkin</b> durumdadır. 
    </p>

note: help text address conflict setup dialog part 3 of 3
en: <p>
    You can select <b>next</b> and the incorrectly configured devices will be <b>deactivated</b>
    and <b>disabled</b>. You will not be able to use them but you can reconfigure 
    them later. Configuration will be <b>continued</b>.
    </p>
    <p>
    Or you can select <b>back</b> to go back to the address setup dialog and 
    <b>replace</b> any required IP address and network masks.
    </p>
tr: <p>
    <b>ileri</b> tuşuna basarak çakışan aygıtları"<b>pasifleştirip</b><b>devredışı</b> bırakabilirsinizDaha sonra düzgün yapılandırıp kullanılır hale getirebilirsiniz.
    Yapılandırmaya <b>devam</b> edebilirsiniz.
    </p>
    <p>
    Veya <b>geri</b> tuşuna basarak adres ayarlama ekranına dönüp 
    IP adresinizi ve ağ maskenizi <b>düzeltebilirsiniz</b>.
    </p>

note: main dialog label list of already configured network interfaces ([eth1, eth2...], [isdn0, isdn1...] etc.) with network address (ip/mask) which overlaps address defined by user
en: Conflicting network devices
tr: Çakışan ağ aygıtları

note: warning dialog message
en: Couldn't write values to %1
tr: %1'e gerekli değerler yazılamıyor

note: help text for configuration finishing
en: <p>
    Network configuration is finished and the changes are saved.
    The network is than restarted.
    </p>
tr: <p>
    Ağ yapılandırma işlemi tamamlandı ve değişiklikler kaydedildi.
    Ağ yeniden başlatıldı.
    </p>

note: final confifuration popup message
en: The network device is now configured.
    The changes will take effect after the machine reboot.
tr: Ağ aygıtı yapılandırıldı.
    Değişiklikler sonrki açılışta etkin olacaktır.

note: final confifuration popup message
en: The network device is now configured and ready to use.
tr: Ağ aygıtı yapılandırıldı ve kullanıma hazır durumda.

note: configuration is finished, but network is not running
en: Something's wrong! Network is not running.
    Please check your hardware and try again.
tr: Bir hata var, ağ düzgün çalışmıyor.Donanımınızı kontrol edip tekrar deneyin.

note: final confifuration popup message (when running in test mode -- no real changes)
en: The network device is now configured and ready to use. (test mode)
tr: Ağ aygıtı yapılandırıldı ve kullanıma hazır durumda.

note: help text for dns setup part 1 of 4
en: <p>Insert the host name and domain name for your computer. Name server list and domain search list are optional.</p>
tr: <P>Bilgisayarınız için isim ve alan adı tanımlamalarını yapın. Alan adı ve alan tarama listeleri seçimliktir.</p>

note: help text for dns setup part 2 of 4
en: <p>A name server is a computer which translates host names into IP addresses. This value must be entered as an an <b>IP address</b> (e.g., 10.10.0.1) not as a host name.</p>
tr: <p>Alan adı sunucusu makina adından IP adresine dönüşüm yapan bilgisayara verilen isimdir. Mutlaka <b>IP adresi</b> olarak girilmelidir (örneğin 1.2.3.4 gibi).</p>

note: help text for dns setup part 3 of 4
en: <p>Search domain is the domain name where host name searching is started. The primary search domain is usually the same as the <b>domain name</b> of your computer (e.g., suse.de). There may be addidional search domains (e.g., suse.com).</p>
tr: <P>Arama alanı ise bilgisayarın bağlantı yapacağı zaman aramada bulunacağı sıralamayı belirler. Birincil arama alanı genellikle bilgisayarın bağlı olduğu alan adıdır. Birden fazla arama alanı da belirtilebilir. </P>

note: help text for dns setup part 4 of 4
en: <p>Select the <b>next</b> button to <b>save</b> your changes and <b>finish</b> the network configuration.</p>
tr: <p><b>İleri</b> düğmesine basarak değişiklikleri kaydedin ve ağ yapılandırmaişlemini tamamlayın</p>

note: text entry label
en: Host name
tr: Makina adı

note: text entry label
en: Domain name
tr: Alan adı

note: common label for more text entries
en: Name server list
tr: Alan adı sunucusu listesi

note: common label for more text entries
en: Domain search list
tr: Alan adı tarama listesi

note: main dialog label
en: Name server configuration
tr: Alan adı sunucusu yapılandırması

note: To translators: popup message to confirm saving configuration
en: The network configuration will now be saved.
tr: Şimdi ağ yapılandırması kaydedilcek

note: help text for ip address setup dialog part 2 of 9
en: <p>You can select dynamic address assignment, if you have a <b>DHCP server</b> running on your local network.
tr: Eğer yerel ağınızda bir <b>DHCP sunucusu</b> varsadinamik IP atamasını seçebilirsiniz.

note: part 3 of 9, keep the leading space
en:  You also should select this if you do not have a static IP address assigned to you by your cable or DSL provider.
tr: Kablo yada DSL hizmeti aldığınız firma size sabit bir IP adresi atamadıysa bu seçeneği seçmelisiniz

note: part 7 of 9, keep the leading space
en:  Enter the IP address (e.g. 192.168.100.99) for your computer, the network mask (usually 255.255.255.0) and,optionally, the default gateway IP address.
tr: Sisteminiz için bir IP adresi ve ağ maskesi girin (192.168.100.99 gibi) ağ maskesi (genellikle 255.255.255.0) gibidir. Varsa geçit adresinide girin.

note: part 9 of 9
en: <p>Please contact your <b>network administrator</b> for more information about the network configuration.</p>
tr: <p>Lütfen ağ ayarları hakkında daha geniş bilgi için <b>sistem yöneticinizle </b> görüşün.</p>

note: label for radio button group (dynamic/static ip address setup method)
en: Choose the network address setup method
tr: Ağ adresi tanımlama yöntemini seçiniz

note: frame label
en: Static address
tr: Statik adres

note: warning dialog message gateway address must be accessible from subnet
en: Default gateway address is out of range
tr: Geçit adresi izin verilen değerlerin dışında

note: warning dialog message ip address overlaps network or broadcast address
en: IP Address is out of range
tr: IP adresi izin verilen değerlerin dışında

en: Network/Base
tr: Ağ/Temel

note: warning dialog message
en: Cannot create temporary file
tr: Geçici dizin yaratılamıyor

note: warning dialog message
en: Device initialization failed
tr: Aygıtın çalışması başarısız oldu

note: kernel module name in warning dialog
en: Module name %1
tr: Modül %1

note: label for waiting while yast2 is checking hardware
en: Looking for network cards on your system...
tr: Sistemdeki ağ kartları taranıyor...

note: help text for autodetecting and network card selecting part 1 of 2
en: <p>YaST2 autodetects <b>network cards</b> installed in your system.</p>
tr: <p>YaST2 sistemdeki <b>ağ kartlarını</b> otomatik olarak tanır.</p>

note: part 2 of 2
en: <p>
    If you have more than one network card, select the one you want to configure.
    Click <b>next</b> button to continue with network configuration.</p>
tr: <p>
    Eğer daha fazla ağ kartınız varsa hangisini yapılandıracağınızı seçiniz.
    Ayarlama işlemlerine devam etmek için <b>İleri</b> düğmesine tıklayınız.</p>

note: result of autodetection this is a multi-line label text, with line break after approx 60 characters part 1 of 4
en: No built-in network card was detected.
tr: Hiç ağ kartı bulunamadı.

note: part 2 of 4, keep the leading space
en:  However a PCMCIA
    system was found which can be used with a PCMCIA network
    card.
tr: Bir PCMCIA aygıtı
    Sistem ağ kartı takılabilecek bir PCMCIA aygıtı buldu.

note: part 3 of 4, keep the leading space
en:  Press 'Next' to continue configuration of your PCMCIA
    network.
tr: PCMCIA ağınızı yapılandırmak için 'İleri' tuşuna
    basınız

note: part 4 of 4, keep the leading space
en:  Pressing 'Back' will cancel network configuration.
tr: 'Geri' tuşuna basarsanız ağınız yapılandırılmayacak.

note: label when network card support is compiled in the kernel
en: It seems that support for your card is compiled in the kernel.
    It will be used for the network access.
tr: Ağ kartınız çekirdek tarafından destekleniyor.
    Ağ erişimi için kullanılacaktır.

note: label message
en: No network card was detected.
tr: Hiç ağ kartı bulunamadı.

note: To translators: label message 2/2 The network card XY will be configured
en: 
    will be configured for network access.
tr: 
    Ağ erişimi için yapılandırılacak.

note: result of autodetection more network cards were detected and radio button group is displayed
en: Please choose the network card you would like to configure
tr: Hangi ağ kartını ayarlayacağınızı listeden seçiniz

en: This module lets you start YaST2 components on a remote machine 
    via a network connection or on the local machine as a differnt
    user. Several protocols are supported.
tr: Bu modül YaST2 birimlerini uzaktaki bir makina üzerinde çalıştırmanıza, 
    ya da yerel makinada farklı bir kullanıcı tarafından çalıştırılmasına 
    izin verir. Pek çok protokol desteklenir.

en: This module configures, which log entries YaST2 should create and which not
tr: Bu modül hangi kayıt girdilerinin YaST2 tarafından oluşturulacağını gösterir

en: Component
tr: Birim

en: &Remove
tr: &Sil

en: Debug messages
tr: &Hata ayıkla

en: Normal messages
tr: Normal mesajlar

en: Warnings
tr: Uyarılar

en: Errors
tr: Hatalar

en: Security messages
tr: Güvenlik mesajları

en: Internal errors
tr: İç hatalar

en: Show
tr: Göster

en: Properties for
tr: Özellikler:

en: Status of update:
tr: Güncellemenin durumu

en: Installed security patches:
tr: Yüklü olan güvenlik yamaları:

en: Installed recommended patches:
tr: Yüklü olan önerilen yamalar:

en: <p>
    If any error occurs during downlod or installation
    of the patches, you can check the <b>Details</b>
    for further information.
    </p>
tr: İndirme sırasında yada yamaların yüklenmsi sırasında
    hata olursa daha fazla bilgi için <b>Ayrıntılara</b>
    bakabilirsiniz.

en: Last update informations
tr: Son güncelleme bilgileri

en: Informations about all installed patches
tr: Yüklenmiş tüm paketler hakkında bilgiler

en: Days
tr: Günler

note: helptext  "main dialog online_update"
en: <p>
    This dialog shows detailed informations about the
    last package update and about all patches
    installed on your system.
    </p>
tr: <p>
    Bu ileti sisteminizde yapılan son paket güncelleme
    ve bütün yüklenen yamalar hakkında
    detaylı bilgi verir.
    </p>

en: <p>
    More detailed informations about a special patch can
    be obtained. Select first the patch in list and then
    click on button <b>Show Patch Info</b>.
    </p>
tr: <p>
    Özel bir yama hakkında bilgiler elde edilebilir.
    Evela listeden yamayı seçin ondan sonra
    <b>Yama bilgisi göster</b> düüğmesine basın.
    </p>

en: Progress
tr: İlerleme

en: <p>
    Fields above show informations about the connection and
    time of data transfer.
    Box below displays data from ftp logfile. If something
    goes wrong, please check this source of information. 
    </p>
tr: <p>
    Yukarki alanlar bağlantı ve veri iletileri zamanı
    hakkında bilgi veriyor.
    Aşağıdaki kutu ftp logfile'den veri görüntülüyor.
    Hatalı bir oluşumda, lütfen bilgi için
    bu kaynağa bakın.</p>

en: Can't get patch "%1" from
    server "%2".
    You may try to download remaining patches or
    go on with installation of already got ones.
    In manual mode click on Next to procced.
tr: Yamayı "%1" sunucudan "%2"
    alamıyorum.
    Önerilen yamaları indirmeyi deneyin veya
    indirmiş olduklarınızı yükleyin.
    Elden modüsünde devam etmek için İleri'ye
    basın.

en: <p>Meaning of the status flags:</p>
    <p>
    <b>X</b>: Patches concerning your installation are preselected.
    They will be downloaded and installed on your system.
    If you don't want a certain patch, double
    click on line to deselect it (or selcect line and use Crtl A).
    </p>
tr: <p>Durum işaretlerin anlamı:</p>
    <p>
    <b>X</b>:Kurulumunuzu ilgilendiren yamalar önseçimli.
    Bunlar indirilip sisteminize kurulacaktır.
    Belirlenen bir yamayı istemiyorsanız, silmek için
    iki defa satıra basın (yada satıra geçip Crtl A'yı kullanın).
    </p>

en: <p>
    <b>G</b>: patch is available but not relevant for your installation
    (concerns packages which are not installed).
    You can download the patch but it will not be installed.
    </p>
    <p>
    <b>_</b>: you have deselected this patch, it will neither
    downloaded nor installed.
    </p>
tr: <p>
    <b>G</b>: yama mevcut ama krulumunuz için gerekli değil.
    (yüklenmemiş paketler ile alakalı).
    Yamayı indirebilirsiniz fakat yüklenmiyecek.
    </p>
    <p>
    <b>_</b>: bu yamanın seçimini kaldırdınız indirilmesi
    ve yüklenmesi yapılmıyacak.
    </p>

en: Choice of update mode and server
tr: Güncelleme modüsü ve sunucu seçimi

en: ERROR: Record '%1' is
    not properly configured.
tr: HATA: '%1' kaydı
    yapılandırılamadı.

en: Call of apsfilter.setup (%1%2) was not successful.
tr: apsfilter.setup (%1%2) çalıştırılamadı.

note: Help, 3 of 3
en: <P>If you don't like the default name, you can change it.</P>
tr: <P>Öntanımlı ismi beğenmiyorsanız <B>Değiştir</B> düğmesine tıklayarak
    yazıcıya yeni bir isim verebilirsiniz.</P>

en: There was a problem while adding
    the printer to the spooling system!
tr: Spool sistemine yazıcı eklenmesinde
    bir hata oluştu!

en: There was a problem while deleting
    the printer from the spooling system!
tr: Spool sisteminden yazıcı silinmesinde
    bir hata oluştu!

note: This screen contains some senteces Dialog, sentence 1parallel of 3
en: YaST2 Printconf has found a parallel printer:
tr: YaST2 bir paralel yazıcı buldu:

note: Dialog, sentence 1usb of 3
en: YaST2 Printconf has found a USB printer:
tr: YaST2 Printconf bir USB yazıcı buldu:

en: <P>If it's a local server, the <B>choose</B> button should help.</P>
tr: <P>Eğer yerel bir sunucuysa, the <B>seç</B> düğmesi yardımcınız olacaktır.</P>

en: I will run 'ping -c 1 %1'.
    
    If the operation fails, it will
    be timed out in few seconds.
tr: 'ping -c 1 %1' komutunu çalıştıracağım.
    
    Eğer işlem başarısız olursa, bir kaç
    saniye içinde zaman aşımına uğraycaktır.

en: FATAL: I was not able to run 'ping'. I am sorry.
tr: KÖTÜ: 'ping' atamıyorum. Üzgünüm.

en: Remote (lpd) printer
tr: Uzak (lpd) yazıcı

note: Help, parallel printer part
en: <P>If you have multiple parallel ports, please select the parallel port to which your printer is attached.</P>
tr: <P>Birden fazla paralel portunuz varsa yazıcınızın bağlı olduğu portu seçin.</P>

en: Please connect your printer to the computer,
     switch it on and make sure that it is ONLINE.
    
    I will send the message 'Hello, world' to
     the previously selected device. If the operation
     fails, it will be timed out in %1 seconds.
tr: <P>Daha önce seçilen aygıta 'Hello, world' mesajını göndereceğim.</P>
    
    <P>Lütfen yazıcınızın çalışır halde bulunduğuna emin olun.</P>
    <P>İşlem %1 saniye içinde zaman aşımına uğrayıp kesilecektir.</P>

en: Select connection:
tr: Bağlantıyı seçin:

en: Printer device
tr: Yazıcı aygıtı

en: Hardware/Printer
tr: Donanım/Yazıcı

note: Help, 1 of 3
en: <P>In this dialog, you can manually add printers to your spooling system.
    Use this if your printer was not found automatically by YaST2.</P>
tr: <P>spool sistemine yazıcıları elle ekleyebilirsiniz. Eğer 
    YaST2 yazıcıyı otomatik bulamazsa bu seçeneği deneyin.</P>

note: Help, 2 of 3
en: <P>The upper box contains printers that will be added to
    your system after pressing the <B>Finish</B> button.</P>
tr: <P>Yukarıdaki kutuda sisteme eklenmek üzere bekleyen yazıcılar
    bulacaksınız.<B>Bitti</B> düğmesine basarak devam edin</P>

note: Help, 3 of 3
en: <P>In the lower box you can choose the type of printer you have.
    When you push the <B>Add</B> button, the process to add a printer will start.</P>
tr: <P>Aşağıdaki kutuda yazıcınızın tipini seçtikten sonra
     <b>Ekle</B>" düğmesine tıklayarak devam edin.</P>

note: Do not do the translation longer than this text.
en: Printers added in this session:
tr: Bu oturumda yazıcılar eklendi:

en: Choose the printer you have
tr: Yazıcınızı seçin

en: FATAL: I am unable to find macros for the printer database!
tr: Hata: Yazıcı veritabanına erişilemedi.!

en: I tried to autoprobe parallel and USB printers,
    but I could not find any on your computer.
tr: Paralel ve USB yazıcıları taradım, ancak 
    sisteminizde hiç birisinden bulamadım.

en: It seems that you don't have GhostScript
     installed on your computer. This package is required
     in order to print.
tr: Sistemde GhostScript bulunmuyor. Yazdırma
    işlemine başlayabilmek için bu paketin 
    kurulu olması gereklidir.

en: Remote printer
tr: Uzak yazıcı

en: Please select the type of printer you want to add.
tr: Lütfen eklemek istediğiniz yazıcı türünü seçin.

en: There were no changes in
     the printer configuration.
tr: Yazıcıların ayarlarında 
    değişiklik yapılmadı.

note: %1 - name of the printer
en: Printer '%1' was successfully configured.
tr: '%1' yazıcısı
    başarıyla tanımlandı.

note: %1 - name of the printer
en: I was unable to configure your printer '%1'.
tr: '%1' yazıcısı ayarlanamıyor.

note: To translators: This is just popup message, shouldn't be too long
en: Cannot find program 'amixer'.
    Please install the 'ALSA' package from the 'snd' series
tr: Lütfen snd serisinden 'ALSA' paketini kurunuz

note: Help text - adjusting volume 2/4
en: <p>You can test your sound card by pressing the <i>Test</i> button.</p>
tr: <p><i>Dene</i> düğmesine tıklayarak ses kartının çalışmasını
    denetyebilirsiniz.</p>

note: error Help text - intenal YaST2 error 1/3
en: <p>An error has occured. </p>
tr: <p>Bir hata oluştu. </p>

note: To translators: this label is just above the Test button
en: To test the sound card press the button
tr: Ses kartını denemek için düğmeye tıklayınız

note: To translators: just one file will be displayed
en: Cannot find file: %1
tr: Dosya bulunamadı: %1

note: To translators: just one file will be displayed in instead parameter %1
en: Cannot write file: %1.
    The sound will not be started after next reboot.
    The sound is not configured well.
tr: %1 dosyasına yazılamadı.
    Ses kartı bilgisayarın yeniden açılışında çalıştırılmayacaktır.

note: To translators: error popup message
en: Cannot make a list of module dependencies.
    Program 'depmod' missing,
    please check to see if the 'modules' package from series 'a' is installed.
tr: 'depmod' bulunamadı, modules paketini kurdunuz mu ('a1' serisi)?

note: To translators: error popup message
en: Cannot find 'alsactl'
    Please check your installation of ALSA package (series 'snd')
tr: 'alsactl' bulunamadı.
    ALSA paketini kurdunuz mu?

note: Help text - saving configuration/volume 1/2
en: <p>The previously adjusted <b>volume</b> will be <b>stored</b> for later use.</p>
tr: Daha önce yapılan <b>ses düzeyi ayarları</b> ilerideki kullanımlar için kaydedilecektir.

note: Help text - saving configuration/volume 2/2
en: <p>The configuration of the sound card will be <b>saved</b>.</p>
tr: <p>Ses kartı için yapılan ayarlar <b>kaydedilecektir</b>.</p>

note: To translators: error label message
en: The sound card configuration could not be saved
     due to following error:
    %1
tr: Ses kartı yapılandırması kaydedilemedi
    sebep:
    %1

note: To translators: label message
en: The sound card was succesfully configured.
    You can now use it immediately.
tr: Ses kartı başarıyla yapılandırılmıştır.
    Güle güle kullanın.

note: Help text for options 3/4
en: <p>Choose the option you want to set, use the <i>Set</i> button to enable new value. You can reset all values by pressing <i>Reset</i>. Numeric values can be entered as decimal or hexadecimal (hexadecimal with a <b>0x</b> prefix).</p>
tr: <p>Etkinleştirmek için gerekli seçeneği seçtikten sonra <i>Etkinleştir</i> düğmesine tıklayın. Tüm değerleri eski haline getirmek için <i>Sıfırla</i> Düğmesi kullanılabilir. Değerler onluk ya da onaltılık biçemde girilebilir (onaltılık girmek için başına <b>0x</b> yazın).

note: Help text for options 4/4
en: Please refer to the <b>SuSE</b> help system, section 'package description', series 'snd', <b>alsa</b> package for more information.
tr: Lütfen SuSE 'paket tanımı' yardım başlığındaki 'snd' serisi <b>alsa</b> paketine daha fazla bilgi için göz atın.

note: Help text when sndcards database not found 1/1
en: <p>An internal <b>YaST2</b> file is missing or corrupted. Please try to reinstall <b>YaST2</b>, you find it in the <b>SuSE</b> distribution, series 'a'.</p>
tr: Bu durum <b>YaST2</b>'nin bazı paketlerinin silindiğini, ya da bozulduğunu gösteriyor. Lütfen YaST2'yi 'a1' serisinden alıp tekrar kurunuz.

note: To translators: label message
en: The Sound card database cannot be found!!!
tr: Ses kartı veritabanı bulunamadı!

note: ==== main ==== help text 1/1 when some user-less operation comes on
en: <p>No help text available.</p>
tr: Yardım yazısı yok.

note: To translators: label message
en: Reading sound card database ...
tr: Ses kartı veri tabanı okunuyor...

note: This help text is displayed during some "userless" operations, like searching in DB, saving, etc ...
en: <p>No help text available.<p>
tr: <p>Yardım yazısı yok.<p>

note: To translators: label message
en: Incorrect sound configuration found.
tr: Hatalı ses ayarları bulundu.

note: Help text, if an attempt for configuration failed 1/2
en: <p>The sound card does not function correctly although it has <b>previously</b> been configured. Possible causes are: 1. You have tried to configure the sound outside of <b>YaST2</b> and you were unsuccessful. 2. The card requires options which you must enter manually. 3. You have passed some incorrect options or option values to the sound card module.
tr: <P>Daha önce bu ses kartının yapılandırma işlemine başlanmış, ancak kart düzgün olarak çalışmıyor. Çalışmamasına bir kaç neden gösterilebilir: 1. <b>YaST2</b> dışında bir program kullandınız ve başarısız oldunuz, 2. ses kartı çalışmak için elle girilen bazı seçenekler istiyor, ancak unuttunuz, 3. ses kartı modülüne hatalı seçenek(ler) girdiniz.</p>

note: Help text, if an attempt for configuration failed 2/2
en: <p>You can reset the configuration process by pressing the <i>Reset</i> button and try to configure the card again. Please refer to the <b>SuSE</b> help system, section 'package description', series 'snd', <b>alsa</b> package for more information.
tr: <p>Önceki yapılandırma ayarlarını <i>Sıfırla</i> düğmesine basarak silebilirsiniz. </p>

note: To translators: selection box title
en: Already configured sound cards
tr: Önceden yapılandırılmış ses kartları

note: Help text - existing sound card 1/2
en: <p>There <b>already exists</b> a configured sound card.</p>
tr: <p>Zaten yapılandırılmış bir ses kartınız var.</p>

note: Help text - existing sound card 2/2 To translators: the only way to change the configuration is to delete an old one and create another
en: <p>Currently, YaST2 <b>cannot</b> be used for modifying existing sound card configurations. If you want to change a sound card's configuration, you must <b>reset</b> the existing card configuration and reconfigure the card from scratch.</p>
tr: Daha önce yapılandırılmış ses kartları ayarları YaST2 tarafından şimdilik değiştirilemez. Öncelikle bu ayarların sıfırlanması gereklidir. Eğer bu ses kartına ilişkin ayarlamalar yapmak istiyorsanız daha önce yapılmış ayarları <b>silmeniz</b> ve tüm işlemlere <b>baştan başlamanız</b> gereklidir.

note: To translators: label message
en: The previous configuration cannot be reset.
tr: Önceki yapılandırma ayarları sıfırlandı

note: Help text 1/2 when removing kernel modules were unsuccessfull
en: <p>Removal of kernel sound modules was unsuccessful.</p>
tr: <p>Çekirdek ses modulleri kaldırılamadı.</p>

note: Help text 2/2 when removing kernel modules were unsuccessfull
en: <p>It is probably because these modules are in use by some other program OR you don't have root privileges to remove them.</p>
tr: <p>Muhtemelen bu modüller başka bir program tarafından kullanılıyor yadabu modülleri kaldırmak için yetkiniz yok.</p>

note: To translators: label message
en: The previous configuration has been reset.
tr: Önceki yapılandırma ayarları sıfırlandı

note: Help text 1/1
en: <p>The previous configuration has been reset. Now you can configure the sound card again by pressing <i>Next</i>.</p>
tr: <p>Önceki yapılandırma ayarları sıfırlandı.Şimdi <i>İleri</i>düğmesine basarak yeniden yapılandırabilirsiniz.</p>

en: <p>You must be logged in as <i>root</i> in order to configure your sound card.</p>
tr: <p>Bu işlemi yapabilmek için <i>root</i> olarak girmelisiniz.</p>

note: To translators: This is just popup message, shouldn't be too long
en: Cannot execute the program "rpm".
    Please check if the 'rpm' package from the series 'a' is installed.
tr: "rpm" programı çalıştırılamıyor.
    Lütfen 'a' serisinden rpm paketinin kurulu olup olmadığını denetleyin.

note: Help text when Alsa-drivers are not installed 1/1
en: Sound support requires the <b>ALSA</b> package. You can find it in the <b>SuSE</b> distribution (series 'snd') or you can download it from <i>http://www.alsa-project.org</i>
tr: Ses kartının ayarlanabilmesi için <B>ALSA</b> paketinin (snd serisinden) kurulu olması gereklidir. Daha geniş bilgi için <i>http://www.alsa-project.org</i> adresine göz atabilirsiniz.

note: This label is displayed when no alsa package is not installed To translators: label message, please insert \n after each aprox. 70 chars
en: Please install the
     package ALSA (Advanced Linux Sound Architecture)
     before you proceed
     with the configuration of your sound system.
tr: Ses kartını yapılandırmaya devam etmek için ALSA
    (Advanced Linux Sound Architecture) paketini kurunuz.

note: Help text when sndcards database not found 1/1
en: An internal <b>YaST2</b> file is missing or corrupted. Please try to reinstall <b>YaST2</b>. You can find it in the <b>SuSE</b> distribution, series 'a'.
tr: Bu durum <b>YaST2</b>'nin bazı paketlerinin silindiğini, ya da bozulduğunu gösteriyor. Lütfen YaST2'yi 'a' serisinden alıp tekrar kurunuz.

note: To translators: label message (if longer than 50 chars, must be devided by '\n'
en: Searching for a sound card on your system...
tr: Sistemde ses kartı aranıyor...

note: Help text 1/2 (autodetection failed)
en: <p>The autodetection for a sound card were unsuccessful.</p>
tr: <p>Ses kartı için oto algılama başarısız</p>

note: Help text 2/2 (autodetection failed)
en: <p>If you still want to
     configure your sound card, press the <i>Manual</i> button. Otherwise
     simply quit by pressing the <i>Back</i> button.</p>
tr: <p>Eğer hala
     ses kartınızı yapılandırmak istiyorsanız <i>Elle</i> düğmesine basınız
     aksi taktirde <i>Geri</i> düğmesine basıp çıkın.</p>

note: To translators: label message
en: No sound cards were found on your system.
     Try manual setup.
tr: Sistemde hiç ses kartı bulunamadı.
    Yapılandırmayı elle yapmayı deneyin.

note: To translators: parameter is sound card name
en: The sound card
    %1
    can not be configured,
    because there is no available driver.
tr: Ses kartı
    %1
    yapılandırılamadı,
    çünki uygun bir sürücü yok.

note: "Let me choose" button: Runs dialog where user manually chooses the sound card from a list this button is displayed when sound card was detected (by libhd), but no appropriate module can be found in DB
en: &Let me choose
tr: &Ben seçicem

note: Help text 1/2 (driver not available)
en: <p>This means that an appropriate driver for your your sound card is not available.<p>
tr: <p>Bu ses kartınız için uygun bir sürücü yok demektir.<p>

note: Help text 2/2 (driver not available)
en: <p>You may try to use one of the available drivers that can fit to your sound card by pressing the <i>Let me choose</i> button.</p>
tr: <p><i>Ben seçicem</i> düğmesine basarak varolan sürücülerden kartınıza  uyabilecek sürücüleri deneyebilirsiniz</p>

note: "Options" button: Runs dialog where user manually can modify module specific options
en: &Options
tr: &Seçenekler

note: Help text 1/2 (one sound card found)
en: <p>The sound card was
     found. If you want to configure this sound card press <i>Next</i>
     otherwise quit by pressing <i>Back</i><p/>
tr: <p>Ses kartı
     bulundu. Bu kartı yapılandırmak için <i>İleri</i> düğmesine basın
     aksi taktirde<i>Geri</i> düğmesine basıp çıkabilirsiniz.<p/>

note: Help text 2/2 (one sound card found)
en: <p>You can
     change option values that are passed to the module by pressing the
     <i>Options</i> button.</p>
tr: <p><i>Seçenekler</i>
    düğmesine basarak modül tarafından atanmış değerleri
    değiştirebilirsiniz.</p>

note: To translators: label over selection box
en: Sound card models
tr: Ses kartı modeli

note: Help text 1/1 (more sound cards detected)
en: <p>More sound cards were found. Please select <b>the one</b> you want to configure.</p>
tr: <p>Birden fazla ses kartı bulundu. Lütfen yapılandırmak istediğiniz <b>birisini</b> seçiniz.</p>

note: To translators: popup message (more sound cards was detected, and user choosed the one where driver can not be found in DB
en: There is no driver available for the card you selected.
    Do you want to select the driver manually?
tr: Seçtiğiniz kart için sürücü yokSürücüyü elle seçmek istermisiniz?

note: To translators: internal yast2 error
en: Cannot find module: %1
tr: Dosya bulunamadı: %1

en: <p>Pressing the <i>Next</i> button will finish the sound card configuration.</p>
tr: <p><i>İleri</i> düğmesine basarak ses kartı yapılandırmasını bitirin.</p>

en: <p>You can change options that are passed to the module by pressing
     the <i>Options</i> button.</p>
tr: <p><i>Seçenekler</i>
    düğmesine basarak modül tarafından atanmış değerleri
    değiştirebilirsiniz.</p>

en: Install/Remove packages
tr: Paketleri Kur/Kaldır

en: <P>Launch this module to install additional packages or
    remove installed ones.
    For installing commercial software also launch this module and select
    set 'pay' from list of package sets.
    </P>
    Please insert <b>CD 1</b> before proceeding.
    <P>You need to be logged in as <i>root</i> in order to
    do this.</P>
tr: <P>İlave paket kurmak yada kurulu olan bir paketi kaldırmak
    için bu modülü kullanın
    Ticari paketleri kurmak içinde bu modülü kullanabilirsiniz
    'pay' kısmından istediğiniz paketi seçin.
    </P>
    Başlamadan önce <b>CD 1</b>'i CD sürücüye yerleştirin.
    <P>Sisteme <i>root</i> olarak girmeniz
    gerekir.</P>

note: additional description of an checkbox option in system tuning (empty lines are intentionally!)
en: 
    
    Even though the kernel has an internal 'black list' of drivers and
    chipsets that don't support this option anyway, please use this
    option only if you are absolutely sure your hardware supports
    Ultra DMA on Linux.
tr: 
    
    Bu seçeneği sadece, donanımınızın Linuxta Ultra DMA
    desteği olduğuna kesin eminseniz kullanın

note: using SetContents (define in adsl.ycp)
en: Modul for tuning the system
tr: Sistem ayarları için modül

en: Network/Services
tr: Ağ/Hizmetler

note: helptext expert partitioning. 1 of 16
en: <p>Starting inetd will enable "others" to connect
    to network services installed on your server
    (e.g telnet, finger, ftp). Inetd is also
    needed for printing, as well as formatting the
    man-pages in the SuSE help package.
    Do you wish inetd to be started at boot time?
    </p>
    <p>
    If you want to start the inetd, you can choose
    the SuSE default configuration. If you choose
    the custom configuration, you can edit the default
    configuration for your needs in the next step.
    </p>
tr: <p>inetd'yi  başlatmak "diğer" kişilerin sistemde
    kurulu olan ağ hizmetlerine erişimini sağlar
    (telnet, finger, ftp gibi).inetd SuSE yardım
    paketinde anlatıldığı üzere yazdırma işlemleri
    içinde gerekli olabilir.
    inetd'yi açılışta başlatmak istermisiniz?
    </p>
    <p>
    inetd'yi başlatmak istiyorsanız SuSE temel
    yapılandırmasını seçebilirsiniz. Eğer kendi
    yapılandırmanızı seçerseniz,temel yapılandırmayı
    ihtiyacınıza göre ayarlayabilirsiniz.
    </p>

en: <P>Here you can select and configure any Ghostscript device.<BR>
    There are many possible sources of error but via 
    printing the sample page you can test any configuration.<BR>
    Please find informations regarding the parameter 
    settings in the following file:<BR>
    /usr/share/ghostscript/5.50/doc/Devices.htm</P>
tr: <P>Burada Ghostscript aygıtınızı seçip yapılandırabilirsiniz.<BR>
    Hataların bir çok sebebi olabilir,Fakat örnek sayfa
    denemesiyle istediğiniz yapılandırma dosyasını kontrol edebilirsiniz.<BR>
    İlgili parametre ayarları bilgilerini aşağıdaki 
    dosyada bulanbilirsiniz:<BR>
    /usr/share/ghostscript/5.50/doc/Devices.htm</P>

en: <P>The color modes for the driver hpdj:<BR>
    mono:   Print in black.<BR>
    CMY:    Print in cyan, magenta and yellow only.<BR>
    CMY+K:  Print with all four inks, but never mix black with one of the others.<BR>
    CMYK:   Print with all four inks (not for the HP DeskJet 550C but for modern inkjet printers).</P>
tr: <P>hpdj sürücü için renkli modlar<BR>
    Tek   : siyah bas<BR>
    CMY   : print in cyan, magenta and yellow only<BR>
    CMY+K : dört mürekkeple birden bas, ama siyahı diğerleriyle aslakarıştırma<BR>
    CMYK  : dört mürekkeple birden bas (550C hariç tüm modern inkjet yazıcılar için)</P>

en: <P>PCL5 or PCL6 printers (e.g. HP LaserJet 4)</P>
tr: <P>PCL5 ve PCL6 yazıcılar (HP LaserJet 4 gibi)</P>

en: <P>color modes for the driver hpdj<BR>
    mono  : print in black<BR>
    CMY   : print in cyan, magenta and yellow only<BR>
    CMY+K : print with all four inks, but never mix black with one of the others<BR>
    CMYK  : print with all four inks (not for the 550C but for modern inkjet printers)</P>
tr: <P>hpdj sürücü için renkli modlar<BR>
    Tek   : siyah bas<BR>
    CMY   : print in cyan, magenta and yellow only<BR>
    CMY+K : dört mürekkeple birden bas, ama siyahı diğerleriyle aslakarıştırma<BR>
    CMYK  : dört mürekkeple birden bas (550C hariç tüm modern inkjet yazıcılar için)</P>

en: PCL 5 or PCL 6 printer (monochrome)
tr: PCL 5 ya da PCL 6 yazıcı (Tek renk)

en: driver (lq850)
tr: Sürücü(lq850)

en: lq850 (using the LQ850 emulation)
tr: lq850 (LQ850 emülasyonu)

en: <P> This so called GDI printer is not supported by the YaST2 
    printer configuration but it is possible to get this printer 
    working in monochrome mode.<BR>
    Please follow the instructions under<BR>
    http://localhost/sdb/en/html/ke_printer-gdi.html<BR>
    and online under<BR>
    http://sdb.suse.de/sdb/en/html/ke_printer-gdi.html</P>
tr: <P> YaST2 GDI yazıcıları desteklememektedir. 
    Fakat bu yazıcıları Tek renk çalıştırabilirsiniz.<BR>
    Aşşğıdaki adrslerden bilgi alabilirsiniz<BR>
    http://localhost/sdb/en/html/ke_printer-gdi.html<BR>
    and online under<BR>
    http://sdb.suse.de/sdb/en/html/ke_printer-gdi.html</P>

en: color printing at 360x360 dpi for any Stylus Color printer (using stcany.upp)
tr: 360x360 dpi da renkli baskı Stylus Color yazıcı için (stcany.upp ile)

en: color printing at 360x360 dpi (no Weave , using stc_l.upp)
tr: 360x360 dpi da renkli baskı (no Weave ,stc_l.upp ile)

en: color printing at 360x360 dpi (using stc.upp)
tr: 360x360 dpi da renkli baskı (stc.upp ile)

en: color printing at 720x720 dpi (using stc_h.upp)
tr: 720x720 dpi da renkli baskı (stc_h.upp ile)

en: color printing at 360x360 dpi (using stc2.upp)
tr: 360x360 dpi da renkli baskı (stc2.upp ile)

en: color printing for Stylus Color II at 720x720 dpi (using stc2_h.upp)
tr:  Stylus Color II için 720x720 dpi da renkli baskı (stc2_h.upp ile)

en: color printing for Stylus Color IIs at 720x720 dpi (using stc2s_h.upp)
tr: Stylus Color II için 720x720 dpi da renkli baskı (stc2s_h.upp ile)

en: color printing at 360x360 dpi (using stc500p.upp)
tr: 360x360 dpi da renkli baskı ( stc500p.upp ile)

en: color printing at 720x720 dpi (using stc500ph.upp)
tr: 720x720 dpi da renkli baskı (stc500ph.upp ile)

en: color printing at 360x360 dpi (using stc600pl.upp)
tr: 360x360 dpi da renkli baskı (stc600pl.upp ile)

en: color printing at 720x720 dpi (using stc600p.upp)
tr: 720x720 dpi da renkli baskı (stc600p.upp ile)

en: color printing at 1440x720 dpi (using stc600ih.upp)
tr: 1440x720 dpi da renkli baskı (stc600ih.upp ile)

en: drivers for Epson Stylus Color 740 and compatible printers
tr: Epson Stylus Color 740 ve uyumluları için sürücüler

en: color printing at 360x360 dpi (using stc740pl.upp)
tr: 360x360 dpi da renkli baskı (stc740pl.upp ile)

en: color printing at 720x720 dpi (using stc740p.upp)
tr: 720x720 dpi da renkli baskı (stc740p.upp ile)

en: color printing at 1440x720 dpi (using stc740ih.upp)
tr: 1440x720 dpi da renkli baskı (stc740ih.upp ile)

en: color printing at 360x360 dpi (using stc800pl.upp)
tr: 360x360 dpi da renkli baskı (stc800pl.upp ile)

en: color printing at 720x720 dpi (using stc800p.upp)
tr: 720x720 dpi da renkli baskı (stc800p.upp ile)

en: color printing at 1440x720 dpi (using stc800ih.upp)
tr: 1440x720 dpi da renkli baskı (stc800ih.upp ile)

en: color printing at 1440x720 dpi (using stc1520h.upp)
tr: 1440x720 dpi da renkli baskı (stc1520h.upp ile)

en: monochrome driver : deskjet at 300x300 dpi
tr: Tek renk sürücü : 300x300 dpi da deskjet

en: monochrome driver : djet500 at 300x300 dpi
tr: Tek renk sürücü : 300x300 dpi da djet500

en: monochrome driver : cdjmono at 300x300 dpi
tr: Tek renk sürücü : 300x300 dpi da cdjmono

en: monochrome driver : hpdj at 300x300 dpi
tr: Tek renk sürücü : 300x300 dpi da hpdj

en: monochrome or color driver : hpdj at 300x300 dpi
tr: Tek renk ya da renkli sürücü: 300 dpi da hpdj

en: color driver : cdeskjet at 300x300 dpi
tr: renkli sürücü : 300x300 dpi da cdeskjet

en: driver : cdj500 at 300x300 dpi
tr: sürücü : 300x300 dpi da cdj500

en: color driver : djet500c at 300x300 dpi
tr: renkli sürücü: 300x300 dpi da cdj500

en: monochrome or color driver : hpdj
tr: Tek renk ya da renkli sürücü: hpdj

en: <P>color modes for the driver hpdj<BR>
    mono  : print in black<BR>
    CMY   : print in cyan, magenta and yellow only<BR>
    CMY+K : print with all four inks, but never mix black with one of the others<BR>
    CMYK  : print with all four inks (not for the 550C but for modern inkjet printers)<\P>
tr: <P>hpdj sürücü için renkli modlar<BR>
    Tek   : siyah bas<BR>
    CMY   : print in cyan, magenta and yellow only<BR>
    CMY+K : dört mürekkeple birden bas, ama siyahı diğerleriyle aslakarıştırma<BR>
    CMYK  : dört mürekkeple birden bas (550C hariç tüm modern inkjet yazıcılar için)</P>

en: driver : cdj550
tr: sürücü :cdj550

en: color printing at 300x300 dpi (using cdj550.upp)
tr: 300x300 dpi da renkli baskı (cdj550.upp ile)

en: <P>A resolution of 600x600 works only on some special printers.</P>
tr: <P>600x600 çözünürlüğü sadece  bazı özel yazıcılarla çalışır.</P>

en: drivers (dj670c)
tr: sürücüler (dj670c)

en: monochrome driver : hpdj
tr: Tek renk sürücü :hpdj

en: color driver : cdj670
tr: renkli sürücü : cdj670

en: <P>The resolution of 600x600 may not work on all printers.</P>
tr: <P>600x600 çözünürlüğü her yazıcıd çalışmayabilir.</P>

en: color printing for the HP DeskJet 850C (using hpdj -sModel=850C)
tr: HP DeskJet 850C için renkli baskı (hpdj -sModel=850C ile)

en: color printing for the HP DeskJet 855C (using hpdj -sModel=855C)
tr: HP DeskJet 855C için renkli baskı (hpdj -sModel=855C ile)

en: color printing (using hpdj -sModel=unspec)
tr: renkli baskı (hpdj -sModel=unspec ile)

en: color driver : cdj850
tr: renkli sürücü: cdj850

en: color driver : cdj890
tr: renkli sürücü : cdj890

en: color driver : cdj880
tr: renkli sürücü : cdj880

en: color driver : cdj970
tr: renkli sürücü : cdj970

en: color printing on plain paper at 360x360 dpi (using bjc6000a1.upp)
tr: 360x360 dpi da düz kağıda renkli baskı (bjc6000a1.upp ile)

en: color printing on plain paper at 720x720 dpi (using bjc6000b1.upp)
tr: 720x720 dpi da düz kağıda renkli baskı (bjc6000b1.upp ile)

en: MSC 3-Byte (serial mouse) - (ttyS0 - COM1)
tr: MSC 3-Byte (seri fare) - (ttyS0 - COM1)

en: MSC 3-Byte (serial mouse) - (ttyS1 - COM2)
tr: MSC 3-Byte (seri fare) - (ttyS1 - COM2)

en: Activate &Printer...
tr: Yazıcıyı &Yapılandır...

en: Network and Internet
tr: Ağ ve Internet

en: Activate &Network...
tr: &Ağı Yapılandır...

en: Don't show
tr: Gösterme

en: Please insert the directory, where
    the packages from CD %1 are located.
tr: Lütfen CD %1 paketlerinin bulunduğu
    dizini belirtin.

en: Some packages in current selection
tr: Tek tek Paket Seçimi

en: &Show
tr: &Göster

en: &None
tr: &Hiçbiri

en: Package conflict
tr: Paket çakışması

en: Update Single Selection
tr: Tek Seçileni güncelle

en: Your partition table on %1 is corrupt. The extended partition contains invalid data.
    To sane your partition table, you have to save your data and delete the extended partition.
    
    Now you have to abort the installation
tr: %1'deki bölüm tablosu kayıp. Genişletilmiş bölüm geçersiz bilgi içeriyor.
    Düzgün bir bölüm tablosu oluşturmak için bilgilerinizi kaydedip
    genişletilmiş bölümü silin.
    
    Şimdi kurulumdan çıkmak zorundasınız.

en: Could not mount swap-partition.
tr: %1 takas alanı bağlanamadı.

en: <p>
    The selected software will be updated.
    </p>
    
    <p>
    And if you're feeling bored watching this screen take the time to
    browse through appendix F of
    the manual; this appendix tries to answer <em>Frequently Asked
    Questions</em> (FAQ).
    </p>
    
    <p>
    Don't hesitate to have a look at the <em>SuSE Support Database</em> 
    (http://sdb.suse.de) if you want to know more about the
    software coming with <b>SuSE Linux</b>.
    </p>
    <br>
tr: <p>
    Seçilen yazılımlar güncellenecektir.
    </p>
    
    <p>
    SuSE Destek Veritabanına(http://sdb.suse.de) mutlaka göz atmanızı öneririz.
    </p>
    <br>

en: Version of package
tr: Paket sürümü

en: Installed :
tr: Kurulu:

en: Update packages
tr: Japonca paketler

en: Hat alınıyor....
tr: Hat kontrol ediliyor.

en: Configure boot-mode
tr: Açılış modunu yapılandır

en: <P>Launch this module to configure boot-mode and kernel.
    </P>
    <P>You need to be logged in as <i>root</i> in order to
    do this.</P>
tr: <P>Çekirdeği ve açılış modunu yapılandırmak için bu modülü kullanın.
    </P>
    <P>Bu işlemi yapabilmek için <i>root</i> olarak
    girmelisiniz.</P>

en: No
tr: Hayır

en: Network basic configuration
tr: Temel Ağ ayarları

en: Back
tr: Geri

en: Next
tr: İleri

en: Abort
tr: Kes

en: Finish
tr: Bitti

en: <p>If you want to set a special option, press the <b>Options</b> button.
    Most users won't need this.</p>
tr: <p>Özel seçenekleri ayarlamak istiyorsanız,<b>Seçenekler</b> düğmesine
    basın. Çoğu kullanıcı buna gerek duymaz.</p>

en: <p>If you have more than one sound card, you can press <b>Skip</b> to
    configure an other card than the one that is displayed on the right.</p>
tr: <p>Birden fazla ses kartınız varsa,<b>Geç</b> düğmesine basıp
    sağ taraftaki diğer kartı yapılandırabilirsiniz.</p>
