YaST2 (bootloader) - en to sv translation catalogue (2924 entries)

note: Radio button for LILO installation on /dev/hda or /dev/sda MBR
en: Write LILO to the boot disk ('&MBR')
sv: Skriv LILO på bootningsdisken ('&MBR')

note: Radio button for LILO installation on floppy only
en: Create a boot &floppy
sv: &Skapa bootdiskett

note: Radio button for LILO installation: Have other boot manager, install in partition /boot only
en: Write LILO to the /boot &partition  (if you have another boot manager)
sv: Skriv LILO på /boot -&partitionen (om du har ett annat bootverktyg)

note: Radio button for LILO installation: Other partition (enter name in text input field)
en: Write LILO to an&other partition:
sv: Skriv LILO på a&nnan partition:

note: Text input field to enter additional boot parameters
en: &Kernel boot parameters:
sv: B&ootparametrar:

note: check box: use the 'linear' option?
en: Use the '&linear' option
sv: Använd alternativet "&linear"

note: help text for the custom LILO installation, 1 of 10
en: <p>
    LILO (the LInux LOader) can be installed in numerous ways:
    </p>
sv: <p>
    LILO (LInux LOader) kan installeras på flera sätt:
    </p>

note: custom LILO help text, 2 of 10
en: <p>
    - In the <b>MBR</b> (the Master Boot Record).  This is recommended whenever SuSE Linux
    is the only operating system on the hard drive, or if you <em>definitely</em>
    know that you can boot all the other operating systems with LILO. The old MBR
    should be saved to disk, as a precaution.
    </p>
sv: <p>
    - I <b>MBR</b>, Master Boot Record.  Det alternativet rekommenderas om SuSE Linux 
    skall vara det enda operativsystemet på datorn, eller om du <em>säkert</em>
    vet att LILO kan starta alla andra operativsystem på datorn. Det gamla MBR 
    bör säkerhetskopieras.
    </p>

note: custom LILO help text, 3 of 10
en: <p>
    - On a <b>floppy</b> disk (if your system has a floppy disk drive),
    if you want to avoid the risk of interfering with an already existing
    boot mechanism. You may need to enable booting from floppy disk in
    your system's BIOS when you select this option.
    </p>
sv: <p>
    - På en <b>bootdiskett</b> (om ditt system har diskettstation).
    Det här alternativet rekommenderas om du riskfritt vill undvika att störa en 
    bootprocedur du redan har. Eventuellt måste du aktivera alternativet "Boota från diskett" 
    i BIOS, om du väljer det här alternativet.
    </p>

note: custom LILO help text, 4 of 10
en: <p>
    - In the <b>/boot</b> partition.  You can always choose this option if you
    have installed several operating systems on your hard drive and if you wish to
    continue using your old boot manager, or <tt>loadlin</tt>, for instance. This
    method has the advantage of not making any changes to the MBR that is already
    available. The LILO machinery is already processed in the <b>/boot</b>
    partition; configure your <b>other boot manager</b> so that LILO can be started
    from there.
    </p>
sv: <p>
    - I <b>/boot</b>-partitionen.  Du kan alltid välja det här alternativet om du
    har flera operativsystem installerade på hårddisken och vill 
    fortsätta använda ditt gamla bootverktyg, eller t. ex. <tt>loadlin</tt>. 
    Fördelen med den här metoden, är att den inte påverkar befintlig MBR. 
    LILO-maskineriet behandlas redan i <b>/boot</b>
    -partitionen. Anpassa ditt <b>andra bootverktyg</b> så att LILO kan startas
    därifrån.
    </p>

note: custom LILO help text, 5 of 10
en: <p>
    Notice: If you use this method, you will also need to configure your other boot manager
    (e.g. <tt>loadlin</tt>) accordingly.
    </p>
sv: <p>
    Varning: Observera: om du väljer det här alternativet, måste du konfigurera ditt gamla bootverktyg 
    (t. ex. <tt>loadlin</tt>) på motsvarande sätt.
    </p>

note: custom LILO help text, 6 of 10
en: <p>
    - In some <b>other</b> partition. You need to know your system's restrictions
    when you select this option. Most PCs for example have a BIOS limit that
    restricts booting to hard disk cylinders below 1024. Depending on what boot
    manager you use, you may or you may not be able to boot with LILO in a logical
    partition.
    </p>
sv: <p>
    - På en <b>annan</b> partition. Du bör vara medveten om möjliga systembegränsningar 
    om du väljer det här alternativet. Många PCs har t. ex. ett BIOS som 
    inte tillåter bootning från partitioner över 1024:e cylindern. Beroende på valt bootverktyg 
    är det ibland omöjligt att boota med LILO från en logisk 
    partition.
    </p>

note: custom LILO help text, 7 of 10
en: <p>
    Enter the partition's device name (e.g. <tt>/dev/hda3</tt>,
    <tt>/dev/sdb</tt>) in the input field.
    </p>
sv: <p>
    Var god ange exakt partitionsbeteckning (t. ex. <tt>/dev/hda3</tt>,
    <tt>/dev/sdb</tt>) i inmatningsfältet.
    </p>

note: custom LILO help text, 8 of 10
en: <p>
    If your system requires additional <b>kernel parameters</b>,
    enter them in the corresponding input field. Most users will not need this.
    </p>
sv: <p>
    Om ditt system kräver kompletterande <b>kernelparametrar</b>,
    så matar du in dem i respektive inmatningsfält. De flesta användare klarar sig utan detta.
    </p>

note: custom LILO help text, 9 of 10
en: <p>
    The <b>linear option</b> is for backwards compatibility. Use this to make LILO
    cooperate with older hardware when the default doesn't work.
    Most users will not need this.
    </p>
sv: <p>
    Alternativet <b>linear</b> finns för att säkra bakåtkompatibiliteten. Använd det här alternativet för att få LILO
    att samarbeta med äldre hårdvara om standardalternativen inte fungerar.
    De flesta användare klarar sig utan detta.
    </p>

en: Custom LILO installation
sv: Egen LILO-installation

note: User MUST choose one of the options
en: You have to choose one of the
    options in order to continue.
sv: Du måste välja ett 
    alternativ för att fortsätta installationen.

en: You did not enter a partition
sv: Du har inte angivit någon partition

note: Information about suggested LILO installation: Some other system present (MS Windows etc.) - LILO will be installed on floppy just to play safe
en: Another operating system has been detected on your computer.
    
    LILO will be installed on a floppy disk in order to make sure
    this operating system can be booted.
sv: Ett annat operativsystem har hittats på datorn.
    
    För att det operativsystemet säkert skall kunna fortsätta startas, 
    installeras LInux LOader (LILO) på en diskett .

note: Information about suggested LILO installation: The /boot partition is not accessible (e.g. above cylinder 1024). LILO and the kernel files need to be installed on a floppy. Caution: This message will not automatically be line-wrapped if too long!
en: With the current hard disk partitioning, Linux cannot be started
    directly from hard disk.
    
    LILO and all necessary start files need to be installed
    on a floppy disk. Another configuration is not recommended.
sv: Med den valda diskindelningen kan Linux inte startas 
    direkt från hårddisken.
    
    Därför installeras LInux LOader (LILO) med alla nödvändiga data 
    på en diskett. Någon annan konfiguration rekommenderas inte.

note: Information about suggested LILO installation: The best case: No other OS on the machine, /boot can be reached, no doubts about the boot device. Everything perfect. LILO will be installed in the MBR of the boot disk.
en: No other operating system has been detected on your computer.
    
    LILO will be installed on the boot sector of the first hard disk.
sv: Inga andra operativsystem hittades på datorn.
    
    LILO installeras i startsektorn på första hårddisken.

note: lilo == "custom" Information about suggested LILO installation: We have a mixed IDE / SCSI system and made an educated guess (but just a guess! We are not sure!) about the most likely boot disk. The name of that disk is shown along with the message. LILO will be installed in the MBR of this disk.
en: There are several hard disks installed in your computer.
    Most likely the following disk is being used for system booting:
    
    %1
    
    LILO will be installed on the boot sector of this disk.
sv: Det finns flera hårddiskar på datorn.
    Troligtvis används 
    
    %1 för systemstarten.
    
    LILO installeras i bootsektorn på den hårddisken.

note: Button to branch into LILO expert configuration dialog
en: &Custom LILO installation...
sv: &Egen LILO-installation...

note: help text system start configuration, boot manager, lilo and so on help part 1 of 6
en: <p>
    SuSE Linux comes with a boot manager, <b><i>LILO</i></b>, that is capable of
    starting Linux as well as other operating systems.
    </p>
sv: <p>
    SuSE Linux levereras med bootverktyget <b><i>LILO</i></b>. LInux LOader kan 
    starta Linux och ett antal andra operativsystem.
    </p>

note: help part 2 of 6
en: <p>
    A reasonable LILO configuration that works for most systems is
    suggested here. If you don't like this suggested LILO installation,
    select <b>custom LILO installation</b>.
    </p>
sv: <p>
    Här föreslås en konfiguration för LILO, som passar de flesta situationer. 
     Om du vill konfigurera LILO själv, 
    så väljer du <b>Egen LILO-installation</b>.
    </p>

note: help part 3 of 6
en: <p>
    SuSE Linux may be installed on just about any hard disk on your system.
    </p>
    <p>
    LILO itself needs to be installed in a location that is accessible as
    a boot device from your system's BIOS (Basic Input Output System).
    </p>
sv: <p>
    SuSE Linux kan installeras på nästan vilken hårddisk du vill i datorn.
    </p>
    <p>
    LILO måste installeras på ett ställe som datorns BIOS kommer åt som bootenhet.
    
    </p>

note: help part 4 of 6
en: For most PC BIOSes, this means LILO has to be installed on the first
    hard disk below cylinder 1024, either in the MBR (the Master Boot Record),
    in a bootable primary partition - or on a boot floppy
    (if you have a floppy disk drive).
    </p>
sv: Ofta betyder det att LILO placeras nedanför den 1024:e cylindern på första 
    hårddisken, antingen i MBR (Master Boot Record) 
    eller i en bootbar primär partition - eller på en diskett 
    (om du har en diskettstation).
    </p>

note: help part 5 of 6
en: <p>
    When other operating systems are installed, YaST2 will always suggest
    the safest possible option: Install LILO on a boot floppy.
    This ensures there will be no conflict with the other operating system(s)
    on your computer.
    </p>
sv: <p>
    Finns det andra operativsystem installerade, så föreslår YaST2
    alltid det säkraste alternativet: LILO installeras på diskett.
    På så sätt utesluts problem med andra operativsystem.
    
    </p>

note: help part 6 of 6
en: <p>
    Please note that LILO is capable of booting other operating systems.
    But the use of this feature requires an in depth knowledge of your system.
    Please read the manual for details.
    </p>
sv: <p>
    Observera att LILO också kan boota andra operativsystem.
    För att utnyttja den möjligheten krävs dock goda systemkunskaper.
    Du kan läsa mer om det i handboken.
    </p>

note: Suggested LILO installation - can be overridden with expert mode.
en: System Boot Configuration
sv: Systemstartinställningar

note: Radio button for SILO installation on /dev/hda or /dev/sda MBR
en: Install SILO into the Master Boot Record ('&MBR')
sv: Installera SILO i Master Boot Record ('&MBR')

note: Radio button for SILO installation: Have other boot manager, install in partition /boot only
en: Install SILO on partition /&boot
sv: Installera SILO på partitionen /&boot

note: helptext for the customized SILO installation part 1 of 3
en: <p>
    SILO (the SPARC Improved boot LOader) can be installed in different locations:
    </p>
sv: <p>
    SILO (SPARC Improved boot LOader) kan installeras på flera ställen:
    </p>

note: part 2 of 3
en: <p>
    - In the <b>MBR</b> (the Master Boot Record).  This is recommended whenever SuSE Linux
    is the only operating system on the hard drive, or if you <em>definitely</em>
    know that you can boot all the other operating systems with SILO.
    </p>
sv: <p>
    - I <b>MBR</b>, Master Boot Record.  Det alternativet rekommenderas om SuSE Linux 
    skall vara det enda operativsystemet på datorn, eller om du <em>säkert</em>
    vet att SILO kan starta alla andra operativsystem på datorn.
    </p>

note: part 3 of 3
en: <p>
    - In the <b>/boot</b> partition.  This option can always be used
    if you
    have a number of operating systems on the hard drive. The
    advantage of this
    method is that the MBR is left intact.
    You should use this method, if you have
    SunOS or Solaris installed
    on the same hard drive.
    
    </p>
sv: <p>
    - I <b>/boot</b>-partitionen.  Det här alternativet kan du alltid välja, 
    om du 
    har flera operativsystem installerade på hårddisken. 
    Fördelen med den här metoden, är att den inte påverkar befintlig MBR.
    
    Du bör använda den här metoden om du har
    SunOS eller Solaris installerade
    på samma hårddisk.
    
    </p>

en: Custom SILO installation
sv: Egen SILO-installation

note: Information about suggested SILO installation: The best case: No other OS on the machine. SILO will be installed in the MBR of the boot disk.
en: No other operating system has been detected on your computer.
    
    SILO will be installed in the start sector of %1.
sv: Inga andra operativsystem hittades på datorn.
    
    SILO installeras i startsektorn på %1.

en: Another operating system has been detected on your computer.
    
    SILO will be installed in %1.
sv: Ett annat operativsystem har hittats på datorn.
    
    SILO installeras på %1.

note: Button to branch into SILO expert configuration dialog
en: &Custom SILO installation...
sv: &Egen SILO-installation...

note: help text system start configuration, boot manager, silo and so on help part 1 of 6
en: <p>
    SuSE Linux comes with a boot manager, <b><i>SILO</i></b>, that is capable of
    starting Linux as well as other operating systems, such as SunOS and Solaris.
    </p>
sv: <p>
    SuSE Linux levereras med bootverktyget <b><i>SILO</i></b>, som kan
    starta Linux och ett antal andra operativsystem, som SunOS och Solaris.
    </p>

note: help part 2 of 6
en: <p>
    A reasonable SILO configuration that works for most systems is
    suggested here. If you don't like this suggested SILO installation,
    select <b>custom SILO installation</b>.
    </p>
sv: <p>
    Här föreslås en konfiguration för SILO, som passar de flesta situationer. 
    Om du vill konfigurera SILO själv, 
    så väljer du b>Egen SILO-installation</b>.
    </p>

note: help part 6 of 6
en: <p>
    Please notice that SILO is capable of booting other operating
    systems, too. But to make use of that feature requires additional
    skills and knowledge. Please read the manual for details.
    </p>
    <br>
sv: <p>
    Kom ihåg att SILO kan boota andra operativsystem också. 
    För att utnyttja den möjligheten krävs dock en smula teknikkunskaper.
    Du kan läsa mer om det i handboken.
    </p>
    <br>

note: Just for safety
en: The LILO boot sector will be written on a floppy disk.
    Please insert a formatted floppy and confirm with 'OK'.
sv: LILO-bootsektorn skrivs på en diskett.
    Var god sätt i en formaterad diskett och bekräfta med OK.

note: data saved to floppy disk
en: The LILO boot sector has been written to floppy disk.
sv: LILO-bootsektorn har skrivits på disketten.

note: boot write to floppy failed
en: Could not write LILO boot sector to the floppy.
    Please check that the floppy disk is formatted
    and that the write protection tab is removed.
    Do you want to try again?
sv: Kunde inte skriva LILO-bootsektorn på diskett.
    Var god kontrollera att disketten är formaterad
    och inte skrivskyddad.
    Vill du försöka igen?

note: "Yes" button: Answer to the dialog question
en: &Yes
sv: &Ja

note: no, don't go on, i just changed my mind
en: &No
sv: &Nej

en: The LILO boot sector has been written to disk. You can restore
    the old boot sector in the installed system with "lilo -u %1"
sv: LILO-bootsektorn har skrivits på hårddisken (MBR) Du kan återställa 
    föregående MBR i Linux med kommandot "lilo -u %1".

note: title for selection box 'keyboard layout'
en: Keyboard layout
sv: Tangentbordslayout

note: title for selection box 'timezone'
en: Timezone
sv: Tidszon

note: title for input field to test the keyboard setting
en: &Test your keyboard:
sv: Här kan du prova &tangentbordsinställningen:

note: help text for language,keyboard,timezone screen
en: <p>
    Choose the <b>keyboard layout</b> you want to use during
    installation and for the installed system.
    </p>
sv: <p>
    Välj vilken <b>tangentbordslayout</b> som skall användas under 
    installationen och när systemet är i gång senare.
    </p>

en: <p>
    Then select the appropriate <b>timezone</b>.
    </p>
sv: <p>
    Därefter ställer du in din <b>tidszon</b>.
    </p>

en: <p>
    Please select the appropriate <b>timezone</b>.
    </p>
sv: <p>
    Var god ställ in din <b>tidszon</b>.
    </p>

en: Choose the country or region where you are located.
    </p>
sv: Välj vilket land eller vilken region du befinner dig i.
    </p>

en: <p>
    If you are unsure, please use the default values already selected.
    </p>
    <br>
sv: <p>
    Använd de förinställda värdena om du är osäker.
    </p>
    <br>

note: Screen title for keyboard and timezone screen
en: Basic Configuration
sv: Grundinställningar

note: Popup window that is displayed after successful installation
en: Your system is now installed.
    You may log in as `%1'.
sv: Ditt system är färdiginstallerat.
    Du kan logga in som `%1'.

note: this is a multiprocessor system the installed kernel modules are smp but the running kernel is still uniprocessor (from installing) configuration now does not work, because the smp modules can't be loaded while the uniprocessor kernel is running. tell the user to reboot (with the smp kernel) and do 
en: This is a multiprocessor system.
    
    
    
    You must finish the installation now,
    
    reboot and use YaST2 later
sv: Det här är ett multiprocessorsystem.
    
    
    
    Du måste avsluta installationen och starta om datorn, 
    
    för att sedan konfigurera med YaST2 från SMP-kärnan.

note: The default text below "Detected:" for printers:
en: No printer detected
sv: Hittar ingen skrivare

note: The default text below "Detected:" for sound:
en: No sound card detected
sv: Hittar inget ljudkort

note: The default text below "Detected:" for network/modem/ISDN:
en: No ethernet card, modem
    or ISDN card detected
sv: Hittar inget nätverkskort, 
    modem eller ISDN-kort

note: symbol size_policy = `packed;
en: Printer
sv: Skrivare

en: &Printer
sv: &Skrivare

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Sound
sv: Ljud

en: &Sound
sv: &Ljud

en: Modem / ISDN / Network
sv: Modem / ISDN / Nätverk

en: &Network
sv: &Nätverk

note: This is a special case launcher = add( launcher, `VSpacing(0) );
en: Vendor Driver CD
sv: Tillverkarens drivrutin-CD

en: Load device driver from vendor CD
sv: Ladda drivrutin från CD

en: Load &CD...
sv: Ladda från &CD...

note: Help text for inst_ask_config_x11ycp: The user is prompted to branch into various configuration dialogs. Help text (HTML-like) START
en: <p>
    Configure any of the system components shown.
    </p>
sv: <p>
    Konfigurera de systemkomponenter som visas här.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    If you wish, you can <b><i>skip the configuration of these devices and 
    instead finish the installaton</i></b>.
    It is not neccessary that these devices be configured now. They may be 
    configured at any time after installation is complete.
    </p>
sv: <p>
    Om du vill kan du <b><i>hoppa över konfigurationen av de här enheterna och 
    istället avsluta installationen</i></b>.
    Enheterna behöver inte konfigureras nu. De kan konfigureras senare, 
    när installationen är klar.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    All of the configuration dialogs will bring you back to this screen after 
    they are finished.
    </p>
sv: <p>
    Efter varje konfigurationsdialog kommer du tillbaka till den här skärmen.
    
    </p>

note: Help text (HTML-like) END
en: <p>
    Please realize that not all hardware can be detected automatically.
    If your hardware is not shown here, you will still be able to configure it 
    manually.
    Just press the appropriate configuration button in this dialog.
    </p>
sv: <p>
    Observera att inte all hårdvara kan kännas igen automatiskt.
    Om din hårdvara inte visas här, kan du troligen ändå konfigurera den 
    manuellt.
    Använd bara passande knappar i den här dialogen.
    </p>

note: Headline for gerneral configuration screen: The user can perform various configurations from here, e.g. printer, sound, internet, network.
en: System Component Configuration
sv: Konfigurera systemkomponenter

note: new caption for "Next" button ("&Installation abschliessen" in german !)
en: &Finish installation
sv: Sl&utför installationen

note: Warning text for aborting an installation before anything is installed
en: If you abort the installation now,
    SuSE Linux will not be installed.
    Your hard disk will remain unchanged.
sv: Om du avbryter installationen nu, så
    installeras inte SuSE Linux.
    Din hårddisk förblir orörd.

note: Warning text for aborting an installation during the install process - After some installation steps have been performed - e.g. disks formatted / some packages already installed
en: If you abort the installation now, you will
    have an incomplete SuSE Linux system
    which may or may not be usable.
    You may need to reinstall.
sv: Om du avbryter installationen nu, 
    så installeras SuSE Linux ofullständigt 
    och kan därför bli oanvändbart.
    Du måste troligen göra om installationen.

note: Warning text for aborting an installation during the install process right in the middle of some critical process (e.g. formatting)
en: If you abort the installation now,
    SuSE Linux will be unusable.
    You will need to reinstall.
sv: Om du avbryter installationen nu, så
    blir SuSE Linux obrukbart.
    Du måste göra om installationen.

note: Warning text for aborting an installation during a partition resizing etc.
en: If you abort the installation now,
    your hard disk may be corrupted -
    all systems on this disk may be unusable.
    You may have to reinstall all systems.
sv: Om du avbryter installationen nu, så
    kan innehållet på din hårddisk bli oåtkomligt -
    alla system på disken kan bli obrukbara.
    Du kan tvingas installera om hela systemet.

note: Confirm user request to abort installation
en: Really abort the installation?
sv: Vill du verkligen avbryta installationen?

note: Button that will really abort the installation
en: &Abort Installation
sv: &Avbryt installationen

note: Button that will continue with the installation
en: &Continue Installation
sv: &Fortsätt installationen

note: show the user the final username used for login
en: Your user name will be '%1'.
sv: Ditt användarnamn är '%1'.

en: Linux will be installed on harddisk
    %1
sv: Linux installeras på hårddisken
    %1

note: inform about which partitions will be erased (i.e. re-used) for linux
en:   Erasing partition %1 (%2), was '%3'
sv:   Raderar partition %1 (%2) - tidigare '%3'.

note: inform about which partitions will be created for linux
en:   Creating partition %1 (%2), as %3 (%4)
sv:   Skapar partition %1 (%2) som %3 (%4).

en: %1 MB software will be installed
sv: %1 MB mjukvara installeras.

note: show where lilo will be installed, this means MBR
en: The Linux boot manager will be installed on your hard disk.
sv: Linux bootverktyg installeras på din hårddisk .

note: show where lilo will be installed, this means just on floppy
en: The Linux boot manager will be installed on a floppy disk.
sv: Linux bootverktyg installeras på en diskett.

note: show where lilo will be installed, this means just on the boot record of the partition
en: The Linux boot manager will only be installed on a linux partition.
sv: Linux bootverktyg installeras bara på Linuxpartitionen.

note: show where lilo will be installed, this means the user-selected partition
en: The Linux boot manager will only be installed on %1
sv: Linux bootverktyg installeras bara i partitionen %1.

en: Pressing "Next" will start the installation.
sv: Om du väljer "Fortsätt", påbörjas installationen!

note: Push button: Save the settings (i.e. everything entered during installation) to a floppy disk.
en: &Save settings to floppy disk
sv: Spara inställningarna på &diskett

note: helptext (html-format) part 1 of 6
en: <p>
    YaST2 now has all the required information.
    <b><i>Please read all the information carefully</i></b> before you 
    continue.
    </p>
sv: <p>
    YaST2 har nu all information som krävs.
    <b><i>Var god kontrollera uppgifterna noga</i></b> innan du 
    fortsätter.
    </p>

note: part 2 of 6
en: <p>
    You will need your <b>user name</b>, your <b>user password</b> and -
    most importantly - the <b>root password</b> to work with the installed
    system. Do not forget this information! (But do not write them on a post-it
    note on your screen, either - this is a common security hole).
    </p>
sv: <p>
    Du behöver ditt <b>användarnamn</b>, ditt <b>lösenord</b> och -
    viktigast av allt - <b>rootlösenordet</b>, för att kunna arbeta i det installerade
    systemet. Kom noga ihåg de här uppgifterna! (Men skriv inte upp uppgifterna på någon lapp 
    som du fäster på bildskärmen - det är en av de populäraste säkerhetsluckorna.)
    </p>

note: part 3 of 6
en: <p>
    If you are satisfied with the settings, select <b>next</b> in this dialog
    to <b><i>start the installation</i></b>. This initiates the actual
    installation: your hard disk will be prepared according to your
    selections, and the software will be installed.
    </p>
sv: <p>
    Om du är nöjd med konfigurationen, så klickar du på <b>Fortsätt</b> 
    för att <b><i>starta installationen</i></b>. Detta startar den faktiska
    installationen: hårddisken förbereds för installationen enligt dina 
    inställningar och mjukvaran installeras.
    </p>

note: part 4 of 6
en: <p>
    If you wish to change any of the settings, use <b>back</b> to move back
    to the respective dialog(s), change them accordingly and then use
    <b>next</b> to return to this screen again.
    </p>
sv: <p>
    Om du vill ändra några inställningar, kan du använda <b>Backa</b> för att komma tillbaka 
    till rätt dialog, ändra inställningarna och sedan använda
    <b>Fortsätt</b> för att komma tillbaka till det här fönstret igen.
    </p>

note: part 5 of 6
en: <p>
    <b>Save the settings to a floppy disk</b> if you want to re-use these
    settings later.  Please use a fresh floppy disk - <em>not</em> the
    supplied SuSE "Boot disk" or the SuSE "Modules" disk. You might
    need these in the future.
    </p>
sv: <p>
    <b>Spara inställningarna på diskett</b> om du vill återanvända 
    dem senare.  Använd en tom diskett - tag <em>inte</em> någon av 
    disketterna SuSE "Bootdisk" eller SuSE "Modules". Du kan
    behöva dem senare.
    </p>

note: part 6 of 6
en: <p>
    If you wish to abort the installation entirely, select <b>Abort
    installation</b>.  You will lose all settings chosen so far,
    but your hard disk will remain untouched.
    </p>
    <br>
sv: <p>
    Om du vill avbryta installationen, väljer du 
    <b>Avbryta installationen</b>.  Alla inställningar som gjorts hittills försvinner då, 
    men din hårddisk förblir oförändrad.
    </p>
    <br>

note: screen title
en: Confirm installation
sv: Bekräfta dina inställningar för installationen

en: Warning:
    
    YaST2 has all necessary information to install SuSE Linux.
    The installation will be done according to your
    selections made in the previous dialogs.
    To commit the installation, and all choices made
    so far, choose "yes".  Choose "no" to go back
    to the previous dialog.
    
    Start installation?
sv: Varning:
    
    YaST2 har alla uppgifter som krävs för att installera SuSE Linux.
    Installationen genomförs enligt de 
    inställningar du gjort i dialogerna tidigare.
    Välj "Ja" för att starta installationen med 
    de inställningar du gjort.  Om du väljer "Nej", så kommer du 
    tillbaka till föregående skärmbild.
    
    Vill du starta installationen?

note: all right, start installation *now*
en: &Yes - install
sv: &Ja - installera

note: Just for safety Yes/No MsgBox; default: Yes
en: The current configuration and settings will be saved
    on a floppy disk.  Please insert a formatted floppy.
    
    Write data to floppy disk now?
sv: Den nuvarande konfigurationen och inställningarna sparas 
    på en diskett.  Var god sätt i en formaterad diskett.
    
    Vill du skriva data till disketten nu?

note: msgbox data saved to floppy disk
en: Your settings have been written to floppy disk.
sv: Dina inställningar har sparats på disketten.

en: Couldn't write your settings to the floppy.
    Please check to make sure that the floppy is
    formatted and that the write protection is removed.
sv: Dina inställningar kunde inte sparas på disketten.
    Var god kontrollera att disketten är 
    formaterad och inte skrivskyddad.

en: Couldn't find a valid floppy disk.
    Are you sure, you've entered a floppy disk?
    Is the disk formatted and verified?
sv: Ingen lämplig diskett hittades.
    Kontrollera att du verkligen satt i en diskett
    och att den är formaterad.

note: Error msg
en: The root password could not be set!
    You won't be able to login!
sv: Lösenordet för "root" kunde inte sättas.
    Du kommer inte att kunna logga in!

note: Error msg
en: Couldn't write values to /etc/rc.config
sv: Kunde inte skriva parametrar i /etc/rc.config.

note: Error msg
en: Couldn't write values to /etc/rc.config.d/sendmail.rc.config
sv: Kunde inte skriva parametrar i /etc/rc.config.d/sendmail.rc.config.

note: Error msg
en: An error occurred during creation of the user login!
sv: Ett fel uppstod när användarkontot skapades!

en: Now booting your system...
sv: Nu startas systemet...

note: for s390:
en: Now shutting down your system.
    After shut down, you have to load the image anew,
    with the load address of your root dasd ...
sv: Nu stängs systemet av.
    När systemet stängts av måste du ladda om avbilden 
    med laddningsadressen för din root dasd ...

note: message above radiobuttons (installation/update)
en: Please select
sv: Varsågod och välj

note: label for radiobutton 1, New installation
en: New &installation
sv: &Nyinstallation

note: label for radiobutton 2, update
en: &Update an existing system
sv: &Uppdatering

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>new installation</b> if there is no existing SuSE Linux
    system on your machine or if you want to completely replace an
    existing SuSE Linux system, abandoning all its configuration settings.
    </p>
sv: <p>
    Välj <b>Nyinstallation</b> om det inte finns något SuSE Linux installerat 
    på datorn än, eller om du vill ersätta ett 
    befintligt system fullständigt, utan att överta några inställningar.
    </p>

en: <p>
    Select <b>update an existing system</b> to upgrade a SuSE Linux system
    already installed on your machine. This option will preserve
    configuration settings from your existing system whenever possible.
    </p>
sv: <p>
    Välj <b>Uppdatering</b> för att uppdatera ett redan installerat SuSE Linux. 
     Det här alternativet 
    övertar befintliga inställningar så långt det går.
    </p>

note: screen title for installation method
en: Install SuSE Linux
sv: Installera SuSE Linux

note: startup text, same as in installation.ycp
en: YaST2
    Initializing ...
sv: YaST2
    Initierar ...

note: label to progress bar for startup initialization
en: Checking system
sv: Undersöker systemet

note: no storage controllers found, where are the hard disks attached ?
en: No hard disks could be found for installation
    Please check your hardware
sv: Inga hårddiskar hittades för installation.
    Var god kontrollera hårdvaran.

en: Installation Logging
sv: Installationslogg

en: Would you like to see the installation logging ?
sv: Vill du se installationsloggen?

en: Short info
sv: Kort info

en: Long info
sv: Lång info

en: Don't show
sv: Visa inte

en: <p>
    Normally, this will take a couple of minutes. Please wait...
    </p>
    <p>
    <tt>SuSEconfig</tt> has to initialize your SuSE Linux system.  Depending on
    the CPU and the amount of memory, this process can take some time.
    </p>
    <br>
sv: <p>
    Normalt tar det här några minuter. Lite tålamod, tack...
    </p>
    <p>
    <tt>SuSEconfig</tt> måste initiera SuSE Linuxsystemet.  Beroende på
    processorkapacitet och tillgängligt arbetsminne kan den här processen ta en stund.
    </p>
    <br>

en: Finishing the installation
sv: Installationen slutförs

en: You have to reboot your system 
     in order to activate the new kernel.
sv: Du måste starta om systemet 
     för att aktivera den nya kärnan.

note: somehow the graphical frontend failed and we're running in text mode. Inform the user about this fact.
en: Your computer doesn't fulfill all requirements to allow
    a graphical installation. Either you have less than 48 MB
    memory or the X server could not be started.
    
    As a fallback the text backend of YaST2 will guide you
    through the installation. Please note that this backend
    will offer the same functionality like the graphical one,
    but the screens will look different than in the manual.
sv: Datorn uppfyller inte alla krav för 
    en grafisk installation. Antingen har du mindre än 48 MB
    minne, eller kunde X servern inte startas.
    
    YaST2 hjälper dig igenom installationen 
    i textläge istället. Observera att textläget 
    erbjuder samma funktionalitet som det grafiska,
    men att skärmarna inte ser ut som i handboken.

note: "back" button: Return to the previous dialog
en: &Back
sv: &Backa

note: "next" button: Proceed to the next dialog
en: &Next
sv: &Fortsätt

note: Warning text for aborting an installation before anything is installed
en: If you abort the installation now,
    SuSE Linux will not be installed.
    Your hard disk will remain untouched.
sv: Om du avbryter installationen nu, så
    installeras inte SuSE Linux.
    Din hårddisk förblir orörd.

note: "Stop" button for timeout message: Stop counting down (i.e. leave the popup message open without timeout)
en: &Stop
sv: &Stopp

note: Button label for detected devices. %1 will be substituted with the device category, e.g. "&Printer". Translators: Please don't let this grow too wide - rather include a newline "\n" for a two-line button text. If you do that , please do it as well for the other button ("Manual %1 Setup...").
en: Activate %1...
sv: Aktivera %1...

note: Button label for devices categories where nothing was detected. %1 will be substituted with the device category, e.g. "&Printer". Translators: Please don't let this grow too wide - rather include a newline "\n" for a two-line button text. If you do that , please do it as well for the other button ("
en: Manual %1 Setup...
sv: Manuell installation av %1...

en: Welcome to YaST2 - the SuSE Linux
    installation / system administration program.
sv: Välkommen till YaST2 - SuSE Linux 
    installations- och systemadministrationsprogram.

en: Select your language:
sv: Välj ditt språk:

note: Show a Wizardwindow with  that contents. Don't use the Id `next, `back, and `help helptext for language,keyboard,timezone screen
en: <p>
    Choose the <b>language</b> to be used during installation and for
    the installed system.
    </p>
sv: <p>
    Välj vilket <b>språk</b> som skall användas under 
    installationen och när systemet är i gång senare.
    </p>

en: <p>
    Select <b>next</b> to continue with the next dialog. If you wish to
    change your selections in a later dialog, you can use the <b>back</b>
    and <b>next</b> buttons to switch back and forth between the
    installation dialogs.
    </p>
sv: <p>
    Klicka på <b>Fortsätt</b> för att komma till nästa dialog. Om du vill 
    ändra inställningar senare, kan du använda knapparna <b>Backa</b> 
    och <b>Fortsätt</b> för att när som helst hoppa mellan dialogerna.
    
    </p>

en: <p>
    <b><i>Nothing will happen</i></b> to your computer until you confirm
    all your selections in the last installation dialog.
    </p>
    
    <p>
    You can select <b>Abort Installation</b> at any time to abort the
    installation process.
    </p>
    <br>
sv: <p>
    Själva installationen börjar först när du bekräftar dina uppgifter i sista 
    installationsdialogen. <b><i>Innan dess ändras inget i datorn.</i></b>
    </p>
    
    <p>
    Du kan när som helst välja <b>Avbryt installationen</b>, så avslutas 
    YaST2 och inget installeras.
    </p>
    <br>

note: title for selection box 'mouse'
en: Please choose your mouse type from the list
sv: Välj mustyp i listan

note: Help text for mouse settings dialog - START: The user chooses a mouse type (e.g. Logitech MouseMan, PS/2, Microsoft serial) from a list. He can apply the settings with a "Test" button or just leave this dialog with "next" (this will also apply the settings). Special care needs to be taken to explain
en: <p>
    YaST2 could not identify your mouse.
    Choose the <b>mouse type</b> attached to your computer.
    </p>
sv: <p>
    YaST2 kunde inte känna igen din mustyp.
    Kontrollera vilken <b>typ av mus</b> som är ansluten till datorn och välj rätt typ.
    </p>

note: Help text - continued
en: <p>
    Use the arrow keys to select a mouse. If the selection bar does not
    move, hit the <b><i>Tab</i></b> key (maybe repeatedly) until it does.
    </p>
sv: <p>
    Använd pilknapparna för att välja mus. Om markeringen inte rör sig, 
    trycker du på <b><i>Tab</i></b>-knappen (eventuellt flera gånger) tills den gör det.
    </p>

note: Help text - continued
en: <p>
    Use the <b>Test</b> button to apply and test the selected settings.
    </p>
sv: <p>
    Använd knappen <b>Test</b> för att verkställa och testa de valda inställningarna.
    </p>

note: Help text - END
en: <p>
    If you select <b>None</b>, you have to use the keyboard as
    described in the manual.
    </p>
    <br>
sv: <p>
    Om du valt <b>Ingen</b> mus, måste du använda tangentbordet 
    enligt beskrivning i handboken.
    </p>
    <br>

en: Mouse configuration
sv: Konfigurera mus

note: helptext (help1) reports packages will be installed or removed (module called in running system) help1 part 1 of 2
en: <p>
    On the first run, all additional selected software packages will be 
    installed.
    After that, packages marked for deletion in the previous dialog will be
    removed from your system.
    </p>
sv: <p>
    I första körningen installeras alla extra programpaket som markerats.
    
    Därefter avlägsnas alla paket som markerats för radering i 
    föregående dialog från systemet.
    </p>

note: help1 part 2 of 2
en: <p>
    The whole procedure may take some time. If you want to know more
    about the software coming with <b>SuSE Linux</b>
    don't hesitate to have a look at the <em>SuSE Support Database</em> 
    (http://sdb.suse.de)
    </p>
    <br>
sv: <p>
    Det kan dröja innan proceduren är klar. Om vill veta mer 
    om programmen som följer med <b>SuSE Linux</b>, 
    kan du alltid ta dig en titt i <em>SuSE supportdatabas</em> 
    (http://sdb.suse.de).
    </p>
    <br>

note: helptext (help2) reports packages will be installed help2 part 1 of 2
en: <p>
    The selected software will be installed.
    </p>
    
    <p>
    And if you're feeling bored watching this screen take the time to
    browse through appendix F of
    the manual; this appendix tries to answer <em>Frequently Asked
    Questions</em> (FAQ).
    </p>
sv: <p>
    De valda programmen installeras.
    </p>
    
    <p>
    Använda gärna tiden under paketinstallationen till 
    att bläddra lite i Appendix F i handboken. 
     I Appendix F försöker vi ge svar på <em>vanliga frågor</em> 
    (Frequently Asked Questions - FAQ).
    </p>

note: help2 part 2 of 2
en: <p>
    Don't hesitate to have a look at the <em>SuSE Support Database</em> 
    (http://sdb.suse.de) if you want to know more about the
    software coming with <b>SuSE Linux</b>.
    </p>
    <br>
sv: <p>
    Tveka inte att också kasta ett öga i <em>SuSE supportdatabas</em> 
    (http://sdb.suse.de), om du vill veta mer om de 
    program som följer med <b>SuSE Linux</b>.
    </p>
    <br>

note: Label for disk usage progress bar
en: Disk Usage
sv: Använt diskutrymme

note: inform user about installation or deinstallation progress, so the label have to be a common expression for how many packages are already worked trough (german: abgearbeitet)
en: %1 packages processed
sv: %1 paket är installerade

note: warn user about exhausted diskspace during installation of packages this is a popup with options "continue" and "cancel"
en: Diskspace exhausted !
sv: Hårddisken är full!

note: Continue button
en: C&ontinue
sv: &Fortsätt

note: Cancel button
en: &Cancel
sv: &Avbryt

note: in case of cancel ask user if he really wants to quit installation
en: Do you really want
    to quit the installation?
sv: Vill du verkligen avbryta installationen?

en: Installing %1 software packages
sv: %1 programpaket installeras

en: RPM returned an error
sv: RPM rapporterade ett fel

en: The packager returned an unknown code
sv: Pakethanteraren returnerade en okänd kod

note: Announce number of packages that will be removed
en: Removing %1 packages
sv: %1 paket tas bort

note: Inform user about mount does not work
en: Could not find SuSE installation-directory.
sv: Kunde inte hitta SuSEs installationskatalog.

en: &CD installation
sv: &CD-installation

en: Software Source Media
sv: Programkälla

en: &Harddisk
sv: &Hårddisk

note: help
en: <p>
    Software packages can be installed from CD, via
    Network or from harddisk. Even if you only want to remove
    some packages, YaST2 needs some information from the source media.</p>
    <p>
    <b>CD</b> installation always starts with the first CD;
    insert CD 1 before proceeding.
    </p>
sv: <p>
    Programpaket kan installeras från CD, via
    nätverk eller från hårddisk. Även om du bara vill ta bort
    vissa paket, behöver YaST2 en del information från källmediet.</p>
    <p>
    <b>CD</b>-installationen börjar alltid med den första CDn,
    sätt i CD 1 innan du fortsätter.
    </p>

en: <p>
    <b>Harddisk</b> You can copy your SuSE CDs to the
    harddisk and use that source for installation.<br>
    Insert the pathname, where the contents of first
    CD is located, e.g. /usr/SuSE7-1/<b>CD1</b>
    </p>
sv: <p>
    <b>Hårddisk</b> Du kan kopiera dina SuSE-CDs till
    hårddisken och använda det som källa för installationen.<br>
    Ange sökvägen till innehållet från första
    CDn, t. ex. /usr/SuSE7-1/<b>CD1</b>
    </p>

en: <p>
    <b>Network</b> installation requires a working network connection
    (possibly you have to do YaST2 "Network/Base"
    configuration first). 
    Specify the directory where the packages of the first CD are
    located, e.g. /usr/SuSE7-1/<b>CD1</b>. Only the base path is
    required if packages are not split, e.g. /usr/full-i386.
    The directory must be listed in the file <i>/etc/exports</i>
    on NFS server.  
    </p>
sv: <p>
    <b>Nätverks</b>-installation kräver en fungerande nätverksanslutning
    (eventuellt måste du först genomföra YaST2 "Nätverk/grundinställningar"). 
    
    Ange katalogen där paketen från första CDn finns, 
    t. ex. /usr/SuSE7-1/<b>CD1</b>. Endast bassökvägen krävs 
    om paketen inte delats upp, t. ex. /usr/full-i386.
    Katalogen måste stå med i filen <i>/etc/exports</i>
    på NFS-servern.
    </p>

en: &Save \&  Exit
sv: &Spara \&  Avsluta

note: Abort - button label
en: &Abort
sv: &Avbryt

note: Button: install selected package
en: &Install
sv: &Installera

en: Do you want to save the settings and exit the dialog?
sv: Vill du spara inställningarna och avsluta dialogen?

note: screen title for detailed software selection
en: Detailed Software Selection
sv: Detaljerat urval

note: Check box for installing all source code packages
en: &Install available sources
sv: &Installera tillgänglig källkod

en: Categories
sv: Kategorier

en: %1 required disk space
sv: %1 nödvändigt diskutrymme

en: &Commercial software...
sv: &Kommersiella program...

en: Select &single packages...
sv: &Välj separata program...

note: Explain additional software categories (E.g. Multimedia, Games, Development, ...). help part 1 of 3
en: <p>
    Select categories of software to install.
    </p>
    
    <p>
    The base system will always be installed. The software categories
    automatically include other system components as required,
    i.e. if you select a desktop like <i>KDE</i> or <i>GNOME</i>, the X
    Window System will automatically be installed.
    </p>
sv: <p>
    Välj program efter kategorier.
    </p>
    
    <p>
    Bassystemet installeras alltid. Beroende på programkategorierna 
    installeras även annan mjukvara som krävs automatiskt,
    t. ex. om du valt någon arbetsmiljö som <i>KDE</i> eller <i>GNOME</i> så 
    installeras X Window System automatiskt.
    </p>

note: help part 2 of 3
en: <p>
    Software categories may overlap, i.e. there may be software packages
    that belong to <i>Multimedia</i> as well as to <i>KDE</i>.
    That's why the required disk space is not displayed along with the
    categories - the total disk space required depends on the combination
    of selected categories.
    </p>
sv: <p>
    Kategorierna överlappar delvis varandra, dvs. enskilda programpaket 
    kan finnas i fler än en kategori (t. ex. både i <i>Multimedia</i> och <i>KDE</i>). 
    Därför anges det inte hur stort diskutrymme som behövs vid respektive kategori 
    - det sammantagna utrymmesbehovet beräknas utifrån alla 
    kategorier som valts istället.
    </p>

note: help part 3 of 3
en: <p>
    SuSE Linux comes with all the source code, so you have the option to
    <b>install available sources</b> for selected components.  Please
    note: Sources are not available for commercial software.
    </p>
    <br>
sv: <p>
    SuSE Linux levereras med all fritt tillgänglig källkod, så du kan välja att 
    <b>installera tillgänglig källkod</b> för de paket du valt.  Observera att källkoden för kommersiella paket inte är tillgänglig.
    
    </p>
    <br>

note: Construct a popup like: +-----------------------------------------------+ | Partition / needs 200 KB more disk space.     | | Partition etc needs 40 MB more disk space.    | |                                               | | Please deselect some packages.                |
en: Partition "%1" needs %2 more disk space.
sv: På partition "%1" saknas %2 diskutrymme.

en: Please deselect some packages.
sv: Var god välj bort något eller några paket.

note: ------------------------------------------------------------------------ Dialog title for software selection
en: Software Selection
sv: Programval

note: Explain selectable system configurations but beware: some of the text in <b>'s, e.g. Default comes from the index file, translations must be consistent with po/index/index.??.po help text
en: <p>
    The SuSE Linux <b>Default</b> system is a good software
    selection for most users. You will not need to insert all of the CDs that 
    come with SuSE Linux for this selection. Additional software from the
    other CDs can always be installed later. 
    </p>
sv: <p>
    SuSE Linux <b>Standardsystem</b> är en bra bas för de flesta system. 
     Du behöver inte alla CDs för att installera standardsystemet.
     Du kan när du vill efterinstallera 
    paket från andra CDs.
    </p>

en: <p>
    <b>Default with Office</b> extends this default system to include
    powerful graphical office applications.
    </p>
sv: <p>
    <b>Standardsystemet med Office</b> innehåller förutom standardsystemet 
    kraftfulla grafiska Officeapplikationer.
    </p>

en: <p>
    The <b>Minimal</b> system includes just the bare essentials necessary
    to safely run SuSE Linux. Please notice that this selection <b><i>does not include
    graphical desktop environments</i></b>, i.e. no X11, no KDE, no Gnome etc.
    Select this option as a base for your own custom selection, for
    dedicated server systems that don't need a graphical desktop or for
    systems that are short on disk space and/or memory.
    </p>
sv: <p>
    <b>Minimalsystemet</b> innehåller bara de paket som krävs
    för att säkert få ett fungerande Linuxsystem. Observera att det här alternativet <b><i>inte innehåller någon 
    grafisk miljö</i></b>, alltså inget X, inget KDE, ingen GNOME etc.
    Använd det basvalet som grund för egna skräddarsydda lösningar, 
    en dedikerad server utan grafik, eller för 
    system med litet disk- eller minnesutrymme.
    </p>

note: help text, continued
en: <p>
    <b>All packages</b> includes every software package that comes
    with SuSE  Linux except the sources. Please make sure you have a lot of
    disk space available when you select this option.
    </p>
    
    <p>
    For more control about what software to install select
    <b>Detailed selection</b>.
    </p>
    <br>
sv: <p>
    <b>Alla paket</b> innehåller alla programpaket som 
    följer med SuSE Linux, utom källkoden. Du behöver mycket diskutrymme 
    om du väljer det här alternativet.
    </p>
    
    <p>
    För att kunna välja mer detaljerat, använder du
    <b>Detaljerat urval</b>.
    </p>
    <br>

note: Intermediate contents of the software selection screen
en: Reading package database...
sv: Läser paketdatabas...

note: Display warning message
en: You have already chosen software from "Detailed selection".
    You will lose that selection if you change the basic selection.
sv: Du har redan valt i "Detaljerat urval".
    Det stryks om du ändrar ditt val här.

note: Frame caption for software selection
en: Software
sv: Programvara

note: Push button that will pop up the detailed software selection (e.g. Multimedia, Games, KDE, Gnome, ... - not the individual packages!)
en: &Detailed selection...
sv: &Detaljerat urval...

en: Do you really want
    to reset your detailed selection?
sv: Vill du verkligen 
    ångra dina manuella val?

note: Neither kernel was choosen, user must check either kernel 2 or kernel 2 or both.
en: Please choose a kernel to install
sv: Var god välj en kärna att installera

note: We need a short (about 25 characters) description for all following sets ( Linux Base System to List of all Packages ). Linux Base System (You need it!)
en: Linux Base System
sv: Linux bassystem

note: Programs that don't need X
en: Programs without X
sv: Program utan X

note: Tools provided by Compaq
en: Compaq tools
sv: Compaqverktyg

note: Development (C, C++, Lisp, etc.)
en: Development (C, C++, Lisp)
sv: Utveckling (C, C++, Lisp)

note: Documentation
en: Documentation
sv: Dokumentation

note: Emulators
en: Emulators
sv: Emulatorer

note: Games and more
en: Games and more
sv: Spel och annat

note: All about graphics
en: All about graphics
sv: All slags grafik

note: Amateur Radio (AX.25, CW, Logs, etc.)
en: Amateur Radio (AX.25, CW)
sv: Amatörradio (AX.25, CW)

note: Korean packages
en: Korean packages
sv: Koreanska paket

note: Japanese packages
en: Japanese packages
sv: Japanska paket

note: KDE 2 Desktop
en: KDE 2 Desktop
sv: KDE 2 arbetsmiljö

note: installable kernels
en: Installable kernels
sv: Installerbara kärnor

note: KDE alpha applications
en: KDE alpha applications
sv: KDE alpha-applikationer

note: Network-Support (TCP/IP, UUCP, Mail, News)
en: Network (TCP/IP, UUCP)
sv: Nätverk (TCP/IP, UUCP)

note: Commercial Software
en: Commercial Software
sv: Kommersiella program

note: Perl modules
en: Perl modules
sv: Perlmoduler

note: Security related software
en: Security
sv: Säkerhet

note: Components for a SGML system
en: Components for SGML
sv: Komponenter för SGML

note: Sound related stuff
en: Sound related stuff
sv: Allehanda ljudmjukvara

note: Spell checking utilities and databases
en: Dictionaries
sv: Ordböcker

note: SuSE internal Software
en: SuSE internal Software
sv: SuSE-intern mjukvara

note: TeX/LaTeX and applications
en: TeX/LaTeX and appl.
sv: TeX/LaTeX med tillbehör

note: Base X Window System - XFree86\tm 3
en: Base X Window System
sv: X Window bassystem

note: 3D stuff for X11 and console
en: 3D stuff for X11
sv: 3D under X11

note: X Applications
en: X Applications
sv: X-applikationer

note: Development under X11
en: Development under X11
sv: Utveckling under X

note: Several X Servers (XFree86\tm 3 and other)
en: X Servers (XFree86[tm]
sv: X server (XFree86[tm])

note: Window Manager and Desktop
en: Window Manager
sv: Windowmanager

note: YaST2 Components
en: YaST2 Components
sv: YaST2-komponenter

note: Additional packets for SuSE Linux IMAP Server
en: SuSE IMAP Server
sv: SuSE IMAP-server

note: Source packages
en: Source packages
sv: Källkodspaket

note: All packages
en: List of all Packages
sv: Lista över alla paket

note: result of package search
en: Result of Search
sv: Sökresultat

en: description not found
sv: beskrivningen hittades inte

en: Notify
sv: Underrätta

en: Warning
sv: Varning

note: helptext in popup Searching for packages
en: <p>Enter a keyword for your package search.
    It is possible to put in only parts of a package name,
    e.g. searching all 3D packages with "3d".
    If you are looking for a term in package description, click on checkbox.
    The result of search is stored in set "z??".
    </p>
sv: <p>Skriv in ett sökord för paketsökningen.
    Du kan ange delar av paketnamn, och
    t. ex. söka alla 3D-paket med "3d".
    Om du letar efter något som står i en paketbeskrivning, så markerar du det.
    Sökresultatet lagras i kategori "z??".
    </p>

note: headline search popup
en: Searching for packages
sv: Söker paket

note: label checkbox search package descriptions
en: look into &descriptions
sv: Sök i &beskrivningar

note: label checkbox ignore upper/lower case
en: &ignore case
sv: &Ignorera stora/små bokstäver

en: &Search
sv: &Sök

note: Button: close dialog
en: &Close
sv: Stän&g

note: Notify popup informs the user about existing package dependencies. text part 11 is used in already installed system
en: Your existing installation
sv: Nuvarande installation

note: text part 12 is used when doing new installation
en: Your former selection
sv: Ditt förra val

note: text part 2 of notify popup which informs that there are packages which conflict - or additional packages are needed. But normally this is not a problem and the user can go on with installation.
en: contains packages which
    interact or require additional packages.
    
    This is usually not a serious problem.
    
    - You may continue without thinking about that fact
    - or YaST2 will show the actual dependencies now.
sv: innehåller paket som
    interagerar eller kräver kompletterande paket.
    
    Det är oftast inget allvarligt problem.
    
    - Du kan fortsätta utan att bry dig om det
    - eller låta YaST2 visa de faktiska beroendena nu.

en: &Continue
sv: &Fortsätt

en: &Show dependencies
sv: &Visa beroenden

note: The user have to choose an additional package from a list of packages
en: Additional package required
sv: Ett till paket krävs

en: Package "%1" requires an additional package.
    Please select one from list below.
sv: Paketet "%1" kräver ett till paket.
    Var god välj ett paket i listan nedan.

note: This is the headline of popup "package1 interferes with other packages".
en: Package conflict
sv: Varning: Paketkonflikt

note: packages should not be installed together
en: Package <b>%1</b> interferes with:<br>
sv: Paketet <b>%1</b> ger konflikter med:<br>

note: Popup text: User deselected the package before but it is an automatically needed one and it should be installed
en: 
    You wanted to deselect "%1" due to package
    conflicts. But nevertheless it is recommended
    to install the package because it is needed from
    other package(s).
    
    Do you want to install "%1"?
sv: 
    Du tänker välja bort "%1" på grund av paketkonflikt.
      Det vore dock klokt att installera paketet ändå, 
    därför att det behövs av minst ett annat paket.
    
    
    Vill du installera "%1"?

note: Popup text: additional packages should be installed
en: Additional package(s) needed, because
    other package(s) depend(s) on it/them.
sv: Kompletterande paket krävs, eftersom
    andra paket är beroende av det/dem.

en: Should YaST2 install this package(s)?
sv: Bör YaST2 installera paketet/-en?

note: This are the column headers of a list with several packages. The user should choose a package from list.
en: Name
sv: Namn

note: more column headers
en: Description
sv: Beskrivning

note: Button: don't install a package from list
en: &Discard
sv: &Kasta

en: Do you want to install "%1"?
sv: Vill du installera "%1"?

note: This are the buttons of popup "package1 interferes with other packages". Yes, install package1
en: &Install package
sv: &Installera paket

note: Do not install package1
en: &No installation
sv: Inge&n installation

note: question to user: install the package?
en: Package "%1" may conflict with certain
    package(s) installed with it.
sv: Paket "%1" kan orsaka konflikter med 
    vissa medföljande paket.

en: That means there could be unexpected
    side effects if the packages are installed together.
sv: Det betyder att det kan finnas oväntade
    bieffekter om paketen installeras ihop.

note: package is already installed, give some more user informations
en: This package conflict cannot be resolved
    automatically.
sv: Paketkonflikten kan inte lösas 
    automatiskt.

en: Normally the conflict doesn't cause a problem.
    You only need to manually delete unwanted packages
    if you notice any undesirable behavior.
sv: Normalt skall konflikten inte vålla problem.
    Du behöver bara ta bort oönskade paket manuellt 
    om du ser något oönskat beteende.

note: Descriptions of lists for dialog Update follow. list1:  packages which must be manually checked
en: <p>This packages need a manual decision
    whether to do the update or not. The packages are signed with "m".
    Double click on line in list to select the package for update (the status
    will change to "u").</p>
sv: <p>Det här paketet kräver manuellt beslut
    om det skall uppdateras eller inte. Paketen är markerade med "m".
    Välj paket för uppdatering genom att dubbelklicka på raden i listan 
    (status ändras till "u").</p>

note: list2: containing packages selected for update
en: <p>The list shows all packages which were automatically
    selected for update as well as packages you manually
    decided to update. They are signed with "u".
    Double click on the package line to change its status to "i",
    i.e. do not update the package, retain the currently installed one.</p>
sv: <p>Listan visar alla paket som valts automatiskt
    för uppdatering, samt paket du manuellt
    valt för uppdatering. De är markerade med "u".
    Dubbelklicka på paketraden för att ändra status till "i",
    dvs. inte uppdatera paketet, behåll nuvarande installation.</p>

note: list 3: packages don't need an update
en: <p>It is not necessary (or not possible) to
    update these installed packages. Packages are signed with "i".
    Double clicking on a package changes its status to "u", if
    an update for the package is available.</p>
sv: <p>Det är inte nödvändigt (eller möjligt) att
    uppdatera dessa installerade paket. Paketen är markerade med "i".
    Dubbelklicka på ett paket för att ändra status till "u", om
    det finns en uppdatering för paketet.</p>

note: The short description of the package set e.g. "dev", "x". Please keep it short, it's a column header ( up to 6 chars )
en: Set
sv: Kategori

en: Package
sv: Paket

note: popup create partition: Frame description Start/End cylinder
en: Size
sv: Storlek

en: Group
sv: Grupp

note: title dialog Software Single Selection
en: Software Single Selection
sv: Separat paketval

note: title dialog Commercial Package Selection
en: Commercial Package Selection
sv: Välj kommersiella paket

note: title dialog post installation
en: Single Package Selection
sv: Välj separat paket

note: title dialog Update
en: Select packages to update
sv: Välj paket för uppdatering

en: Old version
sv: Gammal version

en: New version
sv: Ny version

note: headline selection box package sets (the box isn't wide, please keep it short (up to 20 characters)
en: Please select a set
sv: Välj kategori

note: headline selection box packages belonging to selected set (up to 65 characters)
en: Please select or deselect a package with double click
sv: Du väljer/väljer bort paket genom att dubbelklicka

en: Show group tags
sv: Visa grupptillhörigheter

en: Free space
sv: Fritt utrymme

en: Required: %1
sv: Kräver: %1

en: &Description
sv: &Beskrivning

en: &Apply
sv: Ö&verta

note: push button
en: &Help
sv: &Hjälp

note: marking a frame with 3 buttons representing 3 lists of packages
en: Classification of packages
sv: Paketklasser

note: user has to decide manually
en: &Manual selection
sv: &Manuellt val

note: packages are supposed to be updated
en: Selected for &Update
sv: Vald för &uppdatering

note: packages will not be updated
en: &No Update
sv: &Ingen uppdatering

en: U&pdate all
sv: U&ppdatera alla

en: Check &Installation
sv: &Kontrollera installationen

en: "%1" is an automatically selected package,
    that means another package depends on it.
    
    Do you really want to deselect it?
sv: Paketet "%1" har valts automatiskt,
    Det krävs av ett annat paket.
    
    Vill du verkligen välja bort paketet?

note: Message popup after package search came up without any matching result
en: No matching result found.
sv: Inget sökresultat.

en: Everything OK with your installation.
    All required packages are installed,
    there are no package conflicts.
sv: Allting är bra med din installation.
    Alla nödvändiga paket är installerade,
    det finns inga paketkonflikter.

en: No additional dependencies found.
    If you want to check your installation again,
    enter YaST2 Menu, Install/Remove packages
    after doing the UPDATE.
sv: Inga fler beroenden hittades.
    Om du vill kontrollera din installation igen,
    går du in i YaST2, till menyn Installera/ta bort paket
    efter uppdateringen.

note: helptext is splitted into components which are added to get the different text for single / pay / post install / update package selection help part1
en: <p>
    This dialog is divided into two sections: 
    
    on the left is a list with all available <b>package
    sets</b> and information about disk space. On the
    right is a list with <b>every package</b>
    belonging to the selected set. 
    </p>
sv: <p>
    Den här dialogen är uppdelad i två områden: 
    
    Till vänster finns en översikt över alla <b>paketkategorier</b> 
    och tillgängligt diskutrymme. Till höger hittar du en lista över <b>alla paket</b> 
    som hör till respektive vald kategori.
    
    </p>

note: help part2
en: <p>
    With your basic selection <i>Minimal</i>,<i>Default</i>
    or <i>All packages</i> and your choice from
    categories <i>Multimedia</i>, <i>Games</i> and so on, a number
    of packages are already preselected.
    You now have the option to make your
    own decision about installing a particular
    package or not.
    YaST2 will show you the total <b>required space</b>
    for all selected packages and
    <b>free</b> space on every partition with
    each change. 
    </p>
sv: <p>
    Genom ditt basval av konfiguration, <i>Minimal</i>, <i>Standard</i>
    eller <i>Alla paket</i> och ditt detaljerade urval av 
    <i>Multimedia</i>, <i>Spel</i> osv., finns det ett antal 
    förvalda paket. 
    Du kan nu välja själv 
    om du vill installera ett visst
    paket eller inte.
    YaST2 visar hela det <b>diskutrymme som krävs</b> 
    för alla valda paket och 
    det <b>lediga utrymmet</b> på varje partition efter 
    varje ändring.
    </p>

note: help part3
en: <p>
    How it works:
    </p>
    <p>
    <tt>1.</tt> Select a package set from the list on
    the left and YaST2 will show the corresponding
    packages with status information:
    </p>
    <p>
    <b>X</b> : package is selected for installation
    </p>
    <p>
    <b>_</b> : package is not selected
    </p>
    <p>
    <b>a</b> : YaST2 has automatically selected this
               package because another selected package
               depends on it
    </p>
sv: <p>
    Hur det fungerar:
    </p>
    <p>
    <tt>1.</tt> Välj en paketkategori till vänster, 
    så visas listan över tillhörande 
    paket tillsammans med statusinformation.
    </p>
    <p>
    <b>X</b> : Paketet är valt för installation
    </p>
    <p>
    <b>_</b> : Paketet är inte valt
    </p>
    <p>
    <b>a</b> : YaST2 har automatiskt föreslagit 
               paketet till installation, eftersom det krävs 
               av andra paket
    </p>

note: help part4
en: <p>
    <tt>2.</tt> To select an additional package for
    installation, double click on the corresponding line in the package
    list. You can also remove a selected package from the
    installation list.
    YaST2 will always check the dependencies, meaning that
    all needed packages will be automatically marked with
    an <b>a</b> and all unneeded packages will be deselected.
    </p>
sv: <p>
    <tt>2.</tt> Lägg till ytterligare paket för installation så här:
     Dubbelklicka på den raden i paketlistan.
     På samma sätt väljer du bort paket som du inte vill installera från listan.
    
    YaST2 kontrollerar alltid paketberoendena. 
    Det betyder att alla paket som krävs, automatiskt markeras med
    ett <b>a</b> och alla onödiga paket väljs bort.
    </p>

note: help part5 of 6
en: <p>
    <tt>3.</tt> For some packages you need at least one of
    several other packages. In this case, you can choose
    from a list in the <em>Additional package required</em> popup.
    Please note: the package shown in the popup is possibly
    not the selected one, but a package which was automatically
    selected for installation.
    
    On the other hand some packages cannot be installed together. They 
    are shown in the <em>Package conflict</em> popup and you
    can decide whether to install the package or not.
    </p>
sv: <p>
    <tt>3.</tt> Några paket kräver minst ett till paket av flera. 
     Välj dem i så fall 
    ur listan i fönstret <em>Ett till paket krävs</em>.
    Observera: Paketet som visas i fönstret, är kanske 
    inte det du valt ut, utan ett som krävs automatiskt.
    
    
    Vissa paket kan å andra sidan inte installeras tillsammans.  
    De visas i fönstret <em>Paketkonflikt</em> och du
    kan välja vilka paket som skall installeras.
    </p>

note: help part 6 of 6
en: <p>
    For a detailed description of each package
    press <b>Description</b> button.
    With button <b>Cancel</b> you will return to
    <b>Detailed Software Selection</b> without saving
    any of your choices, <b>OK</b> will save your selections.
    </p>
    <br>
sv: <p>
    Du får en närmare beskrivning av varje paket 
    med <b>Paketbeskrivning</b>.
    Med Avbryt återvänder du till föregående dialog 
    utan att spara dina nya val
    , <b>OK</b> sparar det du valt.
    </p>
    <br>

note: title for popup with helptext
en: Help Software Single Selection
sv: Hjälp till separat paketval

note: additional help pay selection
en: <p>
    Here you can choose which commercial packages should
     be installed.
    </p>
    <p>
    Warning: Not all packages are full-featured versions, some require a
    registration or license, some are time-limited.
    </p>
    <p>
    You can select or deselect a package by clicking on its corresponding line.
    </p>
    <p> The packages are shown with status information:
    </p>
    <p>
    <b>X</b> : package is selected for installation
    </p>
    <p>
    <b>_</b> : package is not selected
    </p>
    <p>
    <b>a</b> : YaST2 has automatically selected this
               package because another selected package
               depends on it
    </p>
sv: <p>
    Här kan du välja vilka kommersiella paket som skall installeras
    
    </p>
    <p>
    Varning: Inte alla paket innehåller kompletta versioner, några kräver 
    registrering, andra är tidsbegränsade.
    </p>
    <p>
    Du kan välja eller välja bort paket för installation genom att klicka på respektive rad.
    </p>
    <p> Paketen visas med statusinformation:
    </p>
    <p>
    <b>X</b> : Paketet är valt för installation
    </p>
    <p>
    <b>_</b> : Paketet är inte valt
    </p>
    <p>
    <b>a</b> : YaST2 har automatiskt föreslagit 
               paketet till installation, eftersom det krävs 
               av andra paket
    </p>

note: title for popup with help text
en: Help Commercial Package Selection
sv: Hjälp till val av kommersiella paket

note: additional help for post install
en: <p>
    You have the possibility to install additional
    packages or to delete installed ones.
    Please be careful when deleting packages and always
    pay attention to <em>Warning</em> popups.
    Do not remove Linux Base System packages ( set 'a' ).
    </p>
sv: <p>
    Du kan välja till fler paket till installation, 
    eller välja bort paket som markerats för installation.
    Var försiktig när du tar bort paket, och 
    skänk de varningar som visas tillräcklig uppmärksamhet.
    Ta inte bort några paket ur bassystemet (kategori 'a').
    </p>

note: additional help for post install
en: <p>
    <b>i</b> : package is installed
    </p>
    <p>
    <b>d</b> : package will be deleted 
    </p>
sv: <p>
    <b>i</b> : Paketet är installerat
    </p>
    <p>
    <b>d</b> : Paketet tas bort
    </p>

note: additional help for post install
en: <p>
    <tt>2.</tt> To select an unmarked package for
    installation double click on corresponding line or
    select line and use the <b>Apply</b> Button or
    shortcut. YaST2 will automatically select
    additional needed packages.
    You can also remove already installed packages
    from your system ( they will be marked for
    deleting ).
    </p>
sv: <p>
    <tt>2.</tt> Ett omarkerat paket lägger du till i 
    installationen så här: Antingen genom att dubbelklicka på respektive rad, eller 
    genom att markera raden med knappen <b>Överta</b> eller 
    med tangentförkortningen. YaST2 lägger automatiskt till 
    andra paket som krävs.
    Du kan också ta bort redan installerade paket 
    från systemet. De markeras för borttagning.
    
    </p>

note: additional help for post install
en: <p>
    For a detailed description of each package
    press the <b>Description</b> button.
    With the <b>Cancel</b> button you will return to
    <b>Detailed Software Selection</b> without saving
    any of your choices, <b>OK</b> will save your selections.
    </p>
    <br>
sv: <p>
    Du får en närmare beskrivning av varje paket 
    med <b>Paketbeskrivning</b>.
    Med Avbryt återvänder du till föregående dialog 
    utan att spara dina nya val
    , <b>OK</b> sparar det du valt.
    </p>
    <br>

note: title for popup with help text
en: Help Single Package Selection
sv: Hjälp till val av separat paket

note: additional help for update
en: <p>
    YaST2 Single Update Selection shows 3 lists of packages.
    </p>
    <p>
    <b>"m"</b>: these packages should be checked manually
    whether to do the update or not. Double click once to
    change the status to "u" (update the package), double
    click again to get status "i" (retain the installed one).
    </p>
sv: <p>
    YaST2 Välj separat uppdatering visar 3 paketlistor.
    </p>
    <p>
    <b>"m"</b>: Dessa paket bör markeras manuellt
    om de skall uppdateras eller inte. Dubbelklicka en gång för att
    ändra status till "u" (uppdatera paketet), 
    Dubbelklicka igen för att återfå status "i" (behåll installerat paket).
    </p>

en: <p>
    <b>"u"</b>: all packages automatically selected for update
    (newer version is available) and packages for which it was
    manually decided to do the update.
    </p>
    <p>
    <b>"i"</b>: contains installed packages which
    don't need to be updated (already up to date) and
    packages for which a newer version is not available.
    </p>
sv: <p>
    <b>"u"</b>: Alla paket automatiskt valda för uppdatering
    (nyare version finns) och paket som valts 
    manuellt för uppdatering.
    </p>
    <p>
    <b>"i"</b>: Innehåller installerade paket som
    inte behöver uppdateras (redan aktuella) och
    paket det inte finns någon nyare version till.
    </p>

en: <p>
    Press button <b>Cancel</b> to exit the dialog without
    saving any of your choices. <b>OK</b> will start the update.
    </p>
sv: <p>
    Med <b>Avbryt</b> återvänder du till föregående dialog 
    utan att spara dina val. <b>OK</b> startar uppdateringen.
    </p>

note: title for popup with help text
en: Help Select Packages to update
sv: Hjälp till Välj paket för uppdatering

note: Warning popup if user pressed Cancel
en: Your individual selection of packages and any of
    your choices will be lost when exiting with Cancel!
    
    Do you really want to exit?
sv: De speciella paketval du gjort och alla dina 
    markeringar försvinner om du avslutar dialogen med Avbryt!
    
    Vill du verkligen avbryta dialogen?

en: Show &details
sv: Visa &detaljer

note: inform user that currently inserted CD has other release number than CD 1 (all CDs must be from same set)
en: CD %1 has different release number than CD 1.
    Please insert appropriate CD.
sv: CD %1 har ett annat versionsnummer än CD 1.
    Sätt in lämplig CD.

note: Dialog, sentence 4 of 3 `Left(`Label(_("Do you want to use it for your system?"))),
en: &Skip
sv: &Hoppa över

note: advise user to insert the right CD
en: Please insert CD %1.
sv: Var god lägg i CD %1.

en: Please insert the directory, where
    the packages from CD %1 are located.
sv: Sätt in katalogen där
    paketen från CD %1 finns.

note: inform user about current CD
en: %1
    Currently CD %2 is inserted.
sv: %1
    Just nu ligger CD %2 i.

en: %1
    Currently directory with packages from CD %2 is mounted.
sv: %1
    Nu är katalogen med paket från CD %2 mountad.

en: Source media could not be mounted correctly.
    Please insert CD with appropriate number.
sv: Källmediet kunde inte mountas på rätt sätt.
    Sätt in CD med rätt nummer.

note: inform user "something is wrong" with mounting CD-ROM or NFS directory
en: Could not mount source media.<br>
sv: Kunde inte mounta källmediet.<br>

en: &Eject
sv: &Mata ut

note: column description, if disk space is not known
en: unknown
sv: okänd

en: The mount point is already in use, please choose another moint point
sv: Mountpunkten används redan. Var god ange en annan.

en: You cannot use one of the following mountpoints:
    /proc, /dev, /mnt, var/adm/mnt, /lost+found
sv: Följande mountpunkter får inte användas:
    /proc, /dev, /mnt, var/adm/mnt och /lost+found

en: Your mountpoint must start with a "/"
sv: Din mountpunkt måste börja med ett "/".

note: popup create partition: here you choose the type of the filesystem/ Data with  ReiserFS/  Data with Ext2 or / Swap
en: Data with &ReiserFS
sv: &ReiserFS (för data)

note: popup create partition: here you choose the type of the filesystem/ Data with  ReiserFS/  Data with Ext2 or / Swap
en: Data with &Ext2
sv: &Ext2 (för data)

note: popup create partition: Type of Filesystem: Linux Swap
en: &Swap
sv: &Swap (virtuellt minne)

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// Main Dialog for editing and creation of partitions /////////////////////////////////////////////////////////// Now create "main" dialog with all elements needed - first  create all elements, - second choose th
en: Type
sv: Typ

note: popup create partition: frame description "Format partition or not"
en: 2:Format
sv: 2:Formatera

note: popup create partition: Dont format partition
en: Do &not format
sv: &Inte formatera

note: popup create partition: Format partition (Vocative)
en: &Format
sv: &Formatera

note: popup create partition: frame description Choose Mountpoint
en: Mount Point
sv: Mountpunkt

note: popup create partition: Description Input field
en: S&tart cylinder:
sv: S&tartcylinder:

en: Wrong input for the start of the partition, 
    you must must enter the start cylinder (e.g. 77).
sv: Fel uppgifter för partitionsbörjan.
    Var god ange startcylindern (t. ex. 77).

en: Caution: You have changed the start/end cylinders.
    Please make sure that all logical partitions 
    fit into this new extended partition.
sv: Varning: Du har ändrat cylindergränserna.
    Kontrollera att alla logiska
    partitioner får plats i denna nya utökade
    partition.

note: popup edit existing partition: Selection "Format"
en: Format with &ReiserFS
sv: Formatera med &ReiserFS

note: popup edit existing partition: Selection "Format"
en: Format with &Ext2
sv: Formatera med &Ext2

en: Format &Swap
sv: Formatera &Swap-område

note: popup edit existing partition: Description
en: Type of filesystem:
sv: Filsystemtyp:

note: popup edit existing partition: Description
en: 
    Start cylinder:
sv: 
    Startcylinder:

note: popup edit existing partition: Description
en: 
    End cylinder:
sv: 
    Slutcylinder:

note: popup edit existing partition: Description to  edit Mount Point
en: &Mount Point:
sv: &Mountpunkt:

en: On which disk do you want to create the partition?
sv: På vilken hårddisk vill du skapa en partition?

en: &Primary partition
sv: &Primär partition

en: &Logical partition
sv: &Logisk partition

en: &Extended partition
sv: &Utökad partition

en: Which type of partition do you want to create?
sv: Vilken partitionstyp vill du skapa?

en: No extended partition exists.
sv: Det finns ingen utökad partition.

en: Too many logical drives already exist .
sv: Det finns redan för många logiska enheter.

en: No space remaining
sv: Slut på utrymme.

en: An extended partition already exists
sv: Det finns redan en utökad partition.

en: Primary partition creation: Is possible
sv: Skapa en primär partition: Utförbart.

note: example "No primary partition: No space left"
en: No primary partition:
sv: Ingen primär partition:

en: Logical  partition creation: Is possible
sv: Skapa en logisk partition: Utförbart.

note: example "No logical partition: No space left
en: No logical- partition:
sv: Ingen logisk partition:

en: Extendend partition creation: Is possible
sv: Skapa en utökad partition: Utförbart.

note: example "No extended partition: No space left
en: No extended partition:
sv: Ingen utökad partition:

note: Column header
en: Device
sv: Enhet

note: Column header: minimum = 5 characters   fill with space if needed
en: Start
sv: Början

note: Column header: minimum = 4 characters   fill with space if needed
en: End
sv: Slut

note: Column header: centered / minimum = 11 characters /  fill with space if needed
en:      Size
sv:     Storlek

note: Column header: centered / minimum = 7 characters /  fill with space if needed
en:  Mount
sv:  Mountp.

note: main dialog: Button Create partition
en: &Create
sv: &Skapa

note: main dialog: Button Delete partition
en: &Delete
sv: &Ta bort

note: main dialog: Button Edit partition
en: &Edit
sv: &Redigera

note: main dialog: Button Reset current changes and then read partition table
en: &Reset and Re-Read
sv: Åt&erställa

note: Main dialog: Header
en: Expert Partitioner
sv: Förbereda hårddisken: Expertläge

note: %1 and %3 are not neccecary anymore, dur to the translation, i have not changed it. Popup Create Partition: Description of partition %1 and %3 are free space,  %2 is for example "/dev/hda3"
en: %1 Create a primary partition on %2 %3
sv: %1 Skapa primär partition på %2 %3

note: Popup Create Partition: Description of partition %1 and %3 are many spaces,  %2 is for example "/dev/hda3"
en: %1 Create a logical partition on %2 %3
sv: %1 Skapa logisk partition på %2 %3

en: Extended
sv: Utökad

note: ////////////////////////////////////////////////////////////// header of the Dialog Create a partition
en: Edit an extended partition
sv: Redigera en utökad partition

en: An already existing extended partition cannot be changed!
    You must delete this partition and then create a new one with the new parameters.
    All data in this partition will be LOST!
sv: En redan befintlig utökad partition kan inte ändras!
    Du måste radera partitionen och sedan skapa en ny med nya
    parametrar.
    Alla data i den här partitionen försvinner!

note: //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// header of the Dialog Create a partition
en: Edit an already existing partition
sv: Redigera en redan befintlig partition

note: ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// header of the Dialog Create a partition
en: Edit a partition
sv: Redigera en partition

en: 
     You have selected the disk %1, but can 
      only delete a partition like %11, %12, ...
sv: 
    Du har valt hårddisken %1. Men du kan
    bara ta bort partitionerna %11, %12, ... .

en: Do you really want to reread the partiton table?
    All current changes will be lost!
sv: Vill du verkligen läsa om partitionstabellen?
    Alla ändringar du gjort hittills försvinner!

note: hard disk will be made ready for installing Linux
en: Preparing Your Harddisk
sv: Förbereda hårddisken

en: The disk has an unsupported partition table
    Please re-partition disk %1
sv: Hårddisken har en partitionstabell som
    inte stöds.  Var god partitionera
    om hårddisken %1.

en: Couldn't setup swap partition %1
sv: Swappartition %1 kunde inte skapas

en: Formatting %1 as %2
sv: Formatera partition %1 som %2

note: user must mark partitions for deletion. This must start with the highest numbered partition since we can't install 'in the middle'
en: You must start your selection with the highest numbered partition.
sv: Du måste utgå från det högsta partitionsnumret när du väljer.

note: consistency check: a condition for the installation is not fullfilled this condition is described within the reason
en: The selected partitions are not contiguous.
sv: De valda partitionerna utgör inget
    sammanhängande utrymme på hårddisken.

note: consistency check: a condition for the installation is not fullfilled this condition is described within the reason
en: There are too many partitions left in order to create the required partitions for Linux.
sv: Du har sparat för många partitioner, de partitioner som krävs för SuSE Linux kan inte skapas.

note: consistency check: a condition for the installation is not fullfilled this condition is described within the reason
en: The selected partitions are not big enough to contain a minimal installation.
sv: Utrymmet på de valda partitionerna räcker inte till för en minimal installation.

note: Check box for expert partitioning mode rather than just selecting one of the hard disks and use a standard partitioning scheme
en: &Custom partitioning - for experts
sv: &Detaljinställningar - manuell partitionering

note: This dialog selects the target disk for the installation. Below this label, all targets are listed that can be used as installation target
en: Choose a hard disk
sv: Var god välj en hårddisk

note: normally the target is located on hard disks. Here no hard disks can be found. YaST2 cannot install - now the fallback YaST must be used
en: No disks found, please use the update CD for installation.
sv: Hittade ingen hårddisk.
    Var god använd uppdaterings-CDn för installation.

note: There are several hard disks found. Linux is completely installed on one hard disk - this selection is done here "Preparing Hard Disk - Step 1" is the description of the dialog what to do while the following locale is the help description help part 1 of 3
en: <p>
    All hard disks that have been automatically detected on your system
    are shown here. Please select the hard disk to install SuSE Linux on.
    </p>
sv: <p>
    Alla hårddiskar som hittats i systemet visas här. 
    Välj vilken hårddisk du vill installera SuSE Linux på.</p>

note: first step of hd prepare, select a single disk or "expert" partitioning
en: Preparing Hard Disk - Step 1
sv: Förbereda hårddisken: Steg 1

note: There is a consistency check for the selection. Next is the message, that is displayed. The reason is determined within this consistency check and then the message is passed through this interface transparently
en: The current selection is not valid:
    %1
sv: Nuvarande alternativ är ogiltigt:
    %1

note: This is a warning message that pops up when the selection does not include a bootable disk region (< 1024 cylinders).
en: Warning: with the current selection your SuSE Linux
    installation will not be directly bootable.
sv: Varning: SuSE Linux kommer inte att kunna
    direktbootas med nuvarande alternativ.

note: list of partition checkboxes: show partition as unassigned
en: &%1:    %2, unassigned
sv: &%1: %2, inte tilldelad

note: we found an unassigned partition which is large enough for a minimal installation
en: There is free space on the disk.
    Should YaST2 use this for SuSE Linux?
sv: Det finns ledigt utrymme på hårddisken.
    Skall YaST2 använda det till SuSE Linux?

note: This disk has an unsupported partition scheme and must be partitioned with the custom partitioner (i.e. Apple Mac)
en: Warning: This disk has foreign partitions and
    must be handled by the custom partitioner.
sv: Varning: Den här hårddisken har främmande
    partitioner.  Var god använd
    menyn 'Detaljinställningar' och
    partitionera manuellt.

note: Message between the full name of the hard disk to use and the "Use entire hard disk" button - please avoid excessively long lines - rather, include a newline
en: Choose partitions that can be erased
    to make room for SuSE Linux:
sv: Välj vilka partitioner som kan raderas
    för att ge plats åt SuSE Linux.

note: pushbutton to choose the entire disk, erasing all data on the disk this is an easy way to select all partitions on the target disk
en: Use &entire hard disk
sv: &Hela hårddisken

note: There were no prior partitions on this disk. No partitions to choose from will be displayed.
en: There are no partitions on this disk yet.
    The entire disk will be used for SuSE Linux.
sv: Inga befintliga partitioner hittades på den här hårddisken.
    Hela hårddisken kommer att användas för SuSE Linux.

note: helptext for semi-automatic partitioning part 1 of 5
en: <p>
    Please select where on your hard disk SuSE Linux is to be
    installed.
    </p>
sv: <p>
    Välj var på hårddisken du vill installera SuSE Linux.
     
    </p>

note: helptext, part 3 of 5
en: <p>
    You <i>must</i> start your selection with the highest numbered partition.
    You can't select partitions 'in the middle'.
    </p>
sv: <p>
    Du <i>måste</i> utgå från det högsta partitionsnumret när du väljer.
    Du kan inte välja partitioner som ligger 'mitt i'.
    </p>

note: helptext, part 4 of 5
en: <p>
    Notice: If you select a region that is not shown as <i>free</i>, you
    might loose existing data on your hard disk. This may even affect
    other operating systems.
    </p>
sv: <p>
    Varning: Om du väljer en partition som inte markeratssom <i>ledig</i>, kan du förlora data.
     Det kan också påverka andra operativsystem.
    </p>

note: helptext, part 4 of 5
en: <p>
    <b><i>The marked regions will be deleted. All data within them will be
    lost. </i></b> There will be no way to recover this data.
    </p><br>
sv: <p>
    <b><i>De markerade områdena raderas. Alla data där försvinner.
     </i></b> När de raderats, finns det ingen möjlighet
    att återställa dessa data.
    </p>
    <br>

note: Information what to do, background information
en: Preparing Hard Disk - Step 2
sv: Förbereda hårddisken: Steg 2

note: Frame title for installation target hard disk / partition(s)
en: Installing on:
sv: Installera på:

en: YaST2 needs at least one partition to install SuSE Linux:
    the root "/" partition.
    Please create the requested mountpoint.
sv: YaST2 behöver minst en partition för att kunna 
    installera SuSE Linux: root "/"-partitionen.
    Var god skapa den partitionen.

en: You have not created and activated a swap partition. There is nothing wrong with that,
    but in common it is highly recommended to create an activate a swap partition.
    Created swap partitions are listed in the main window with the type "Linux Swap".
    An activated swap partition have a mountpoint "swap"
sv: Du har inte skapat och aktiverat någon swappartition. Det går 
    bra, men i allmänhet rekommenderar vi absolut att, en swap-
    partition skapas.
    Swappartitioner visas i huvudfönstret som typen "Linux swap"
    . En aktiv swappartition har mountpunkten "swap".

note: helptext for popup create partition line 1 of 6
en: <p>First, please choose the type of the new partiton and whether this partition should be formatted or not.</p>
sv: <p>
    Välj först vilken typ den nya partitionen skall vara (t. ex. "Ext2").
    Du måste också bestämma om partitionen skall formateras.
    </p>

note: helptext for popup create partition line 2 of 6
en: <p>Then you must enter the mount point ( /, /boot, /usr, /var ... )</p>
sv: <p>
    Därefter anger du mountpunkten ( /, /boot, /usr, /var
    ... ).
    </p>

note: helptext for popup create partition line 3 of 6
en: Now you can enter the location of the new partition on your hard disk.
sv: <p>
    Ange nu den nya partitionens placering på disken.</p>

note: helptext for popup create partition line 5 of 6
en: After that you can either specify an ending cylinder number or an offset from the first cylinder (e.g +66).
sv: Därefter anger du antingen slutcylindern eller antalet cylindrar (t. ex. +66).

note: helptext for popup create partition line 6 of 6
en: It is also possible to specify the size of the partition directly (e.g. +100M or +20000K))</p>
sv: Du kan också direkt ange partitionsstorleken (t. ex. +100M eller +20000K).</p>

note: helptext for popup create extended  partition line
en: <p>Please enter the starting cylinder number of the partition.
    After that you can either specify an ending cylinder number or an offset from the first cylinder (e.g +66).
    It is also possible to specify the size of the partition directly (e.g. +2G or +100M or +20000K)</p>
sv: <p>Var god ange numret på partitionens startcylinder.
    Mata sedan in slutcylindern eller partitionsstorleken i cylindrar
    (t .ex. +66). Du kan också mata in partitionsstorleken direkt
    (t. ex. +100M eller +20000K).</p>

note: helptext for popup edit already existing partition line 1 of 3
en: <p>For an already existing partition you can only change the mount point and format.</p>
sv: <p>På en partition som redan finns kan du bara ändra mountpunkt
    eller formateringsmetod.</p>

note: helptext line 2 of 3
en: <p>If you want to change the type or the start/end cylinder, you must delete this partition and then create a new one with the new parameters. All data in this partition will be LOST!</p>
sv: <p>Om du vill ändra typ eller start-/slutcylinder för partitionen,
    så måste du först radera partitionen.
    Därefter kan du skapa en ny partition med de 
    önskade parametrarna.  Alla data på partitionen 
    RADERAS för alltid.

note: helptext expert partitioning. 1 of 16
en: <p> Partition your hard disk(s).. </p>
sv: <p>
    Hårddiskindelning:
    </p>

note: helptext expert partitioning. 2 of 16
en: <p>
    This is intended for <b>experts</b>.
    If you are not familiar with the concepts of hard disk <b>partitions</b>
    and how to use them, you might want to go back and select <b>automatic</b>
    partitioning.
    </p>
sv: <p>
    Den här dialogen är till för kunniga.
    Om du inte vet vad begreppet "partition"
    innebär, bör du hellre välja automatisk installation.
    Klicka i så fall på <b>Backa</b> nu.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 3 of 16
en: <p>
    Please note that <b>nothing will be written to your hard disk</b>
    until you confirm the entire installation in the last installation dialog.
    Until that point, you can safely abort the installation.
    </p>
sv: <p>
    Observera att <b>inga ändringar</b> görs på dina hårddiskar
    förrän du i den sista dialogen
    ger klartecken för installationen (knappen <b>Ja - installera</b>).
    Fram till dess kan du när som helst förkasta alla 
    ändringar.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 4 of 16
en: <p>
    The table to the right shows the current partitions of all of your hard disks.
    </p>
sv: <p>
    Till vänster ser du alla partitioner som finns på alla hårddiskar.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 5 of 16
en: <p><b>Hard disks</b> are designated like this </p>
    <tt>/dev/hda </tt>1st EIDE disk
    <tt>/dev/hdb </tt>2nd EIDE disk
    <tt>/dev/hdc </tt>3rd EIDE disk
    <p>etc.</p>
    <p>- or - </p>
    <tt>/dev/sda </tt>1st SCSI disk
    <tt>/dev/sdb </tt>2nd SCSI disk
    <tt>/dev/sdc </tt>3rd SCSI disk
sv: Hårddiskarna får följande beteckningar:
    <tt>/dev/hda </tt>Första EIDE-hårddisk
    <tt>/dev/hdb </tt>Andra EIDE-hårddisk
    <tt>/dev/hdc </tt>Tredje EIDE-hårddisk
    <p>etc.</p>
    <p>- eller - </p>
    <tt>/dev/sda </tt>Första SCSI-hårddisk
    <tt>/dev/sdb </tt>Andra SCSI-hårddisk
    <tt>/dev/sdc </tt>Tredje SCSI-hårddisk

note: helptext expert partitioning. 6 of 16
en: <p>etc.</p>
    <p>
    This notation always refers to the entire disk.
    </p>
sv: <p>etc.</p>
    <p>
    Med det här skrivsättet menar man hela hårddisken
    </p>

note: helptext expert partitioning. 7 of 16
en: <p>
    <b>Partitions</b> are designated like this:
    </p>
sv: <p>
    <b>Partitioner</b> betecknas så här:
    </p>

note: helptext expert partitioning. 8 of 16
en: <p><tt>/dev/hda1 </tt>1st primary partition on the 1st EIDE disk.</p>
    <p><tt>/dev/hda2 </tt>2nd primary partition on the 1st EIDE disk.</p>
    <p>...</p>
    <p><tt>/dev/hda5 </tt>1st logical partition within the extended partition on
    the first EIDE disk. <b>Note:</b> this is always #5, even if there are less than four
    primary partitions.</p>
sv: <p><tt>/dev/hda1 </tt>Första primära partition på första EIDE- hårddisken.</p>
    <p><tt>/dev/hda2 </tt>Andra primära partition på första EIDE- hårddisken.</p>
    <p>...</p>
    <p><tt>/dev/hda5 </tt>Första logiska partition i den utökade partitionen på
    första EIDE-hårddisken. <b>Kommentar:</b> Den första logiska partitionen har alltid beteckningen 5,
    även om det finns färre än 4 primära partitioner.</p>

note: helptext expert partitioning. 9 of 16
en: <p><tt>/dev/hda6 </tt>2nd logical partition</p>
    <p>...</p>
    <p><tt>/dev/sda1 </tt>etc. accordingly for SCSI.</p>
sv: <p><tt>/dev/hda6 </tt>Andra logiska partitionen</p>
    <p>...</p>
    <p><tt>/dev/sda1 </tt>etc. på samma sätt för SCSI.</p>

note: helptext expert partitioning. 10 of 16
en: <p>
    On the i386 platform (i.e. normal PCs), there can be no more than four
    <b>primary partitions</b> on any hard disk (since the respective table in the
    master boot record can hold no more than four entries).
    </p>
sv: <p>
    På i386-plattformen (alltså "normala" PC), kan det bara finnas 4 primära partitioner.
    Det beror på hur man konstruerat master boot 
    record.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 11 of 16
en: <p>
    Please note that most PCs have a <b>BIOS</b> limitation that restricts bootable
    partitions to cylinders <b>1024</b> and below.
    </p>
sv: <p>
    Vissa PC-BIOS kan bara boota från cylindrar som ligger under den "magiska" 1024-gränsen.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 12 of 16
en: <p>
    In order to be able to boot from a partition, make sure it ends below this
    cylinder 1024 boundary. Create a separate partition and mount it as
    <b>/boot</b>, if necessary. A partition consisting of one single cylinder
    (at least 2 MB) is usually sufficient for that.
    </p>
sv: <p>
    Om du vill vara helt säker på att kunna boota från en partition, så måste du vara noga med att
    den ligger <b>helt och hållet under</b> den gränsen. Skapa då en egen partition för detta och mounta
    den under <b>/boot</b>. Det räcker oftast med 2 MB för 
    den partitionen.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 13 of 16
en: <p>
    One of the four primary partitions may be an <b>extended partition</b>.
    This extended partition can contain one or more <b>logical partitions</b>.
    </p>
sv: En av de 4 primära partitionerna kan vara en <b>utökad partition</b>.
    Den utökade partitionen kan innehålla flera <b>logiska enheter</b>.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 14 of 16
en: <p>
    The extended partition itself cannot hold any data.
    In order to use it, you must create logical partitions within it.
    Those logical partitions may contain any kind of Linux partition (Linux
    file systems or Linux swap partition) as well as partitions for other
    operating systems.
    </p>
sv: <p>
    En utökad partition kan bara innehålla data om den innehåller logiska enheter. 
     Logiska enheter kan precis som primära partitioner innehålla alla möjliga 
    data och filsystem.</p>

note: helptext expert partitioning. 15 of 16
en: <p>
    In connection with advanced boot managers such as <b>LILO</b>, you can even
    boot your computer from a logical partition.
    </p>
sv: <p>
    Med ett modernt bootverktyg som <b>LILO</b> kan du också
    boota från en logisk partition.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 16 of 16
en: <p>
    Please note that the extended partition will <b>overlap</b> with the logical
    partitions: For an extended partition from cylinder 200 to 500, logical
    partitions could range from (say) 200 to 250, 251 to 400 and 401 to 500.
    </p>
sv: <p>
    Observera att logiska enheter ligger <b>inuti</b> den utökade:
    I en utökad partitionen från cylinder 200 till 500 kan
    t. ex. 3 logiska enheter
    ligga, från 200 till 250, 251 till 400 och 401 till 500.
    </p>

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: System Update
sv: Systemuppdatering

en: <P>Launch this module to update existing packages.
    </P>
    Please insert <b>CD 1</b> before proceeding.
    <P>You need to be logged in as <i>root</i> in order to
    do this.</P>
sv: <P>Starta den här modulen för att uppdatera befintliga paket.
    </P>
    Sätt i <b>CD 1</b> innan du fortsätter.
    <P>Du måste vara inloggad som <i>root</i> 
    för att kunna göra detta.</P>

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Update your complete system, please insert CD 1 before proceeding
sv: Uppdatera hela systemet, sätt i CD 1 innan du fortsätter

en: Error Logging
sv: Felloggning

en: Error occured while calling %1
sv: Fel uppstod när %1 anropades

en: Would you like to see the logging ?
sv: Vill du se loggen ?

en: Shown
sv: Visas

en: Not shown
sv: Visas inte

en: Preparing reboot; one moment please...
sv: Förbereder ombootning, ett ögonblick, tack...

en: Now booting your system...
    Update will be continued
sv: Nu startas systemet...
    Uppdateringen fortsätter

en: There is nothing to be updated.
sv: Det finns inget att uppdatera.

en: Warning:
    
    YaST2 has all information to update SuSE Linux.
    The update will be done according to your
    settings done by the previous dialogs.
    To commit the update, and all choices made
    so far, choose "yes".  Choose "no" to go back
    to the previous dialog.
    
    Start update?
sv: Varning:
    
    YaST2 har alla uppgifter som krävs för att uppdatera SuSE Linux.
    Uppdateringen görs enligt dina
    inställningar i föregående dialog.
    För att verkställa uppdateringen och bekräfta alla val som gjorts
    hittills, väljer du "ja".  Välj "nej" för att backa
    till föregående dialog.
    
    Starta uppdatering?

note: all right, start installation *now*
en: &Yes - start
sv: &Ja - starta

en: SuSE Linux Kernel
sv: SuSE Linux kernel

en: Select the desired kernel:
sv: Välj vilken kärna du vill ha:

note: Show a Wizardwindow with  that contents. Don't use the Id `next, `back, and `help helptext for language,keyboard,timezone screen
en: <p>
    Choose the <b>kernel</b> to be used during installation and later in
    the installed system.
    </p>
sv: <p>
    Välj vilken <b>kärna</b> som skall användas under installationen och 
    senare i det installerade systemet.
    </p>

en: <p>
    Select <b>next</b> to start the update.
    </p>
sv: <p>
    Välj <b>Fortsätt</b> för att starta uppdateringen.
    </p>

en: You have to select one Kernel.
sv: Du måste välja en kärna.

en: Partitions could not be mounted.
    Check log-file : /var/log/y2log.
sv: Partitioner kunde inte mountas.
    Kontrollera loggfil: /var/log/y2log.

en: Checking partition
sv: Kontrollerar partition

en: No fstab found !!
sv: Hittar ingen fstab !!

en: Evaluate root-partition; One moment please...
sv: Utvärdera root-partition. Ett ögonblick, tack...

en: No LINUX-Root-Partition found.
sv: Hittar ingen LINUX-rootpartition.

en: SuSE YaST2 - Update
sv: SuSE YaST2 - Uppdatering

en: Select your root-partition:
sv: Välj root-partition:

note: helptext for root-partition
en: <p>
    Choose the <b>root-partition</b> to be used during update.
    </p>
sv: <p>
    Välj den <b>root-partition</b> som skall användas under uppdateringen.
    </p>

en: Checking package-database; this process can takes some minutes.
sv: Kontrollerar paketdatabas. Det kan ta några minuter.

en: Checking package-database has returned an error.
    Please check log-file /var/log/y2log
sv: Kontrollen av paketdatabasen gav ett felmeddelande.
    Var god kontrollera loggfilen /var/log/y2log

en: Following package has not been deleted:
sv: Följande paket har inte tagits bort:

en: Please check logging at the end of the update.
sv: Var god kontrollera loggen efter uppdateringen.

en: RPM-DB-rebuild
sv: RPM-DB omskapas

note: Announce number of packages that will be installed, updated or deleted
en: Updating %1 software packages
sv: Uppdaterar %1 programpaket

note: report software will be installed
en: <p>
    The selected software will be updated.
    </p>
    
    <p>
    The software you chose is installed. Depending on your selection, you will be prompted
    to change the CD-ROMs.
    </p>
    
    <p>
    Make use of the time it takes to install the packages to browse the manual a little:
    The appendix is meant to answer <em>frequently asked question</em> or FAQs.
    </p>
    <br>
sv: <p>
    De valda programmen uppdateras.
    </p>
    
    <p>
    Mjukvaran du valt installerades. Beroende på vad du valt, blir du ombedd
    att byta CD-ROM.
    </p>
    
    <p>
    Tag tillfället i akt att bläddra lite i handboken medan paketen installeras:
    Appendixet är tänkt att ge svar på <em>vanliga frågor</em> eller "FAQ".
    </p>
    <br>

note: inform user about installation progress
en: %1 packages updated
sv: %1 paket uppdaterade

en: Reading package information; One moment please...
sv: Läser paketinformation. Ett ögonblick, tack...

en: It has not been installed the correct Version of package %1 
    Installed :
     %2 
     %3 
    should installed:
     %4 
     %5
sv: Rätt version av paket %1 har inte installerats 
    Installerat :
     %2 
     %3 
    borde vara installerat:
     %4 
     %5

en: Following packages have been installed with errors:
sv: Följande paket har installerats med fel:

en: Please check logging at the end of update.
sv: Var god kontrollera loggen efter uppdateringen.

en: Every package has been updated.
sv: Alla paket har uppdaterats.

en: Following packages have not been deleted:
sv: Följande paket har inte tagits bort:

en: Closing update; one moment please...
sv: Stänger uppdatering, ett ögonblick, tack...

en: Every package has been updated without errors.
sv: Alla paket har uppdaterats felfritt.

en: Closing update; One moment please...
sv: Stänger uppdatering, Ett ögonblick, tack...

note: screen title for software selection
en: Backup System Before Update
sv: Säkerhetskopiera systemet före uppdatering

en: create backup
sv: Skapa säkerhetskopia

en: backup-path:
sv: sökväg för säkerhetskopiering:

en: <p>
    It is possible to make a <b>backup</b> of your existing system.
    Please be aware that it will not be a complete backup. Only your
    configuration files will be saved.
    </p>
sv: <p>
    Det går att <b>säkerhetskopiera</b> det nuvarande systemet.
    Observera att det inte blir en fullständig säkerhetskopia. Endast 
    konfigurationsfilerna sparas.
    </p>

en: The version of installation-medium is too old:
sv: Versionen för installationskällan är för gammal:

en:     installed version :
sv:     installerad version:

en:     update version :
sv:     uppdateringsversion :

en: Please change CD or cancel update.
sv: Byt CD eller avbryt uppdateringen.

en: Old Version
sv: Gammal version

en: &Retry
sv: &Försök igen

en: Please cancel update and choose another install-medium.
sv: Avbryt uppdateringen och välj en annan installationskälla.

en: &Old Version
sv: &Gammal version

en: Evaluate update-packages; One moment please...
sv: Utvärdera uppdateringspaket. Ett ögonblick, tack...

en: A broken update has been found.
    Do we have to continue this update?
sv: En trasig uppdatering har hittats.
    Måste vi fortsätta uppdateringen?

note: screen title for software selection
en: Software Update
sv: Programuppdatering

en: Installed version:
sv: Installerad version:

en: Update version:
sv: Uppdateringsversion:

en: Update base packages:
sv: Uppdatera baspaket:

en: Packages to update:
sv: Paket för uppdatering:

en: Packages to check manually:
sv: Paket att kontrollera manuellt:

note: explain choosable system configurations but beware: some of the text in <b>'s, e.g. Default comes from the index file, translations must be consistent with po/index/index.??.po help part 1
en: <p>
    The update process recognize packages which have to be updated.
    Sometimes there are packages recognized where the user have to decide
     by using the button "Detailed selection", if these packages have to be updated.
    </p>
sv: <p>
    Uppdateringsprocessen identifierar paket som behöver uppdateras.
    Ibland hittas paket där användaren måste välja
     med knappen "Detaljerat urval" om paketen skall uppdateras.
    </p>

en: Dummy
sv: Testmodul

en: <p>
    This is a dummy test module.
    It does nothing.
    </p>
    <p>
    Should you ever read this text in a real YaST2 environment (even
    during Beta testing), please report it immediately. 
    </p>
sv: <p>
    Det här är en testmodul.
    Den gör ingenting.
    </p>
    <p>
    Om du någonsin läser denna text i en äkta YaST2-miljö (även
    under betatestning), ber vi dig rapportera det omedelbart. 
    </p>

note: screen title for software selection
en: Add new features
sv: Lägg till nya funktioner

en: Do you want to add new features ?
sv: Vill du lägga till nya funktioner ?

en: Update only installed programs.
sv: Uppdatera endast installerade program.

en: Update and add features, which are new in current version 
    in the following selection:
sv: Uppdatera och lägg till funktioner som är nya i den aktuella versionen 
    i följande val:

note: explain chooseable system configurations but beware: some of the text in <b>'s, e.g. Default comes from the index file, translations must be consistent with po/index/index.??.po help part 1 of 3
en: <p>
    <b>SuSE Linux</b> has got many new features since the last Version.
    </p>
sv: <p>
    <b>SuSE Linux</b> har fått många nya funktioner sedan sista versionen.
    </p>

note: help part 2 of 3
en: <p>
    If you want to install these new features, please select, which kind of software-group do you want
    to have.</p>
sv: <p>
    Om du vill installera de nya funktionerna, måste du välja vilka programgrupper du vill ha.
    </p>

note: help part 2 of 3
en: <p>
    If you only want to update your existing system and programs you can
    deselect this option.
    </p>
sv: <p>
    Om du bara vill uppdatera nuvarande system och program, kan du
    avmarkera det här alternativet.
    </p>

note: Title for root-password dialogue
en: Password for "root", the system administrator
sv: Lösenord för systemadministratören ("root")

note: advise user to remember his new password
en: Don't forget what you enter here!
sv: Glöm inte vad du matar in här!

note: Label: get password for user root Please use newline if label is longer than 40 characters
en: &Enter a password for the root user:
sv: An&ge lösenordet för användaren root:

note: Label: get same password again for verification Please use newline if label is longer than 40 characters
en: Re-enter the password for &verification:
sv: &Upprepa lösenordet för kontroll:

note: help text ( explain what the user "root" is and does ) help part 1 of 4
en: <p>
    Unlike normal users of the system, who for instance write texts, create
    graphics or browse the Internet, the user "root" exists on
    every system and is called into action whenever
    administrative tasks need to be performed. In other words: login as root
    whenever you need, or want, to be the system administrator, and only then.
    </p>
sv: <p>
    Utom de normala systemanvändarna, som t. ex. skriver texter,
    skapar bilder eller surfar på Internet med en webbläsare, så finns 
    det alltid en användare "root" i varje system, 
    som träder in när administrativa uppgifter behöver göras i systemet. Annorlunda uttryckt: Logga alltid in som 
    "root" när du vill eller måste jobba som systemadministratör, men aldrig annars.
    </p>

note: help part 2 of 4
en: <p>
    Because the root user is equipped with extensive permissions, the password
    for "root" should be carefully chosen . A combination of letters and numbers
    is recommended. To ensure that the password was entered correctly, you are
    asked to repeat the process in a second field.
    </p>
sv: <p>
    Eftersom användaren root har långtgående befogenheter, bör lösenordet
    för "root" väljas med omsorg. En kombination av bokstäver och siffror rekommenderas. 
     För att säkerställa att lösenordet matats in rätt, måste det 
    upprepas exakt i ett andra fält.
    </p>

note: help part 3 of 4
en: <p>
    All the rules for the example user password apply to the "root" password:
    you must distinguish between upper and lower case; a password should have at
    least 5 characters, and as a rule, not contain any special characters
    (e.g. accented letters).
    </p>
sv: <p>
    Kom ihåg reglerna för användarlösenord - samma tecken gäller också för "root"-lösenordet:
    du måste skilja på små och stora bokstäver, Ett lösenord måste vara 
    minst 5 tecken långt och får inte innehålla tecken som åäöü
    (t. ex. bokstäver med accenter).
    </p>

note: help part 4 of 4
en: <p>
    Possible characters are
    <tt>#*,.;:._-+!</tt><tt>$%&/|?{[()]}</tt> and blanks and digits <tt>0</tt>
    to <tt>9</tt>.
    </p>
    <p>
    Do not forget this "root" password!
    </p>
sv: <p>
    Följande tecken är däremot tillåtna:
    <tt>#*,.;:._-+!</tt><tt>$%&/|?{[()]}</tt> samt blanksteg och siffror <tt>0</tt>
    till <tt>9</tt>.
    </p>
    <p>
    Kom noga ihåg "root"-lösenordet också!
    </p>

note: report misspellings of the password
en: The first and the second version
    of the password are different!
    Please try again.
sv: De båda inmatningarna är olika.
    
    Försök igen.

note: report if user forgot to enter a password
en: You didn't enter a password
    Please try again.
sv: Du har inte angivit något lösenord.
    Försök igen.

note: explain how a password has to be formed
en: The password must have at least 5 characters
    Please try again.
sv: Lösenordet måste vara minst 5 tecken långt.
    Försök igen.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete The root password may contain only certain characters
en: The password may only contain the following characters:
     0..9, a..z, A..Z, and any of "#* ,.;:._-+!$%&/|?{[()]}".
    Please try again.
sv: Lösenordet får bara innehålla följande tecken:
     0..9, a..z, A..Z, och tecknen "#* ,.;:._-+!$%&/|?{[()]}".
    Försök igen.

note: Information about the user.  This info is used to create an initial user account: first name, surname, login name and password.  Data will be written to /etc/passwd. "Personify" is also the name of the dialog.
en: Personalize
sv: Användardata

note: User account information, forename or first name
en: &First name:
sv: &Förnamn:

note: User account information, surname or family name
en: &Last name:
sv: &Efternamn:

note: input field for login name
en: &User login:
sv: &Inloggningsnamn (användarnamn):

note: push button to generate a login name from first and last name
en: &Suggestion
sv: Före&slå

note: User account information, first version of user password, both versions must match
en: &Enter a password:
sv: &Mata in lösenord:

note: help text (description of what to do, some background information) html-format help part 1 of 5
en: <p>
    Linux is a multiuser system; several different users can be logged in the
    system at the same time.  In order to avoid confusion, each user must have
    a unique identity if they want to use Linux.
    </p>
sv: <p>
    Linux är ett fleranvändarsystem, flera användare kan samtidigt logga in sig 
    och arbeta i systemet.  För att undvika oreda måste varje användare ha
    en unik identitet om de vill använda Linux.
    </p>

note: help part 2 of 5
en: <p>
    If you fill out the fields (<b>First Name</b> and <b>Last Name</b>), an
    account is created for an user with this name and a <b>Password</b> is stored.
    When entering a password, you must distinguish between upper and lower case; a
    password should have at least 5 characters, and as a rule, not contain any
    special characters (e.g. accented characters).
    </p>
sv: <p>
    Genom att fylla i fälten (<b>Förnamn</b> och <b>Efternamn</b>),
    skapas en sådan användare i systemet och ett tillhörande <b>lösenord</b> sparas.
    Var noga med stora/små bokstäver i lösenordet. 
    Ett lösenord måste vara minst 5 tecken långt och får inte innehålla 
    tecken som åäöü (t. ex. bokstäver med accent).
    </p>

note: help part 3 of 5
en: <p>
    Possible characters are
    <tt>#*,.;:._-+!$</tt><tt>%&/|?{[()]}</tt> and blanks and digits
    <tt>0</tt> to <tt>9</tt>.
    It's enough to use a password with a length of approximately 8 alpha-numeric
    characters. To ensure that the password was entered correctly, you are asked to
    repeat it exactly in a second field. Make sure you don't forget your password!
    </p>
sv: <p>
    Följande tecken är däremot tillåtna:
    <tt>#*,.;:._-+!$</tt><tt>%&/|?{[()]}</tt> samt blanksteg och siffror
    <tt>0</tt> till <tt>9</tt>.
    Ett lösenord som är ungefär 8 alfanumeriska tecken långt
    bör räcka. För att säkerställa att lösenordet matats in rätt, måste det 
    upprepas exakt i ett andra fält. Kom noga ihåg lösenordet!
    </p>

note: help part 4 of 5
en: <p>
    The so-called username is created from components of the full name and
    presented to you in one of the following dialogs.  If unsure, let YaST2
    <tt>suggest</tt> a username.  You're allowed to modify it, but only use
    <em>lower</em> case letters (no accented characters!), digits and <tt>._-</tt>
    - yes, usernames have stricter restrictions than passwords!
    </p>
sv: <p>
    Det s.k. användarnamnet (eng. login eller username) skapas av komponenter 
    från hela namnet om du väljer "Föreslå".  Om du är osäker kan du låta YaST2
    <tt>föreslå</tt> ett användarnamn. Du kan ändra förslaget eller själv mata 
    in ett namn. Namnet får bara innehålla <em>små bokstäver</em> (inte åäöü eller accenter), 
    siffror och tecknen <tt>._-</tt>.
    </p>

note: help part 5 of 5
en: <p>
    If you want to work with Linux, you must first enter the username and
    the password; this starting procedure is traditionally known as the
    <b>Login</b>.
    </p>
sv: <p>
    När du vill använda Linux, så registrerar du dig i systemet med det här 
    användarnamnet och lösenordet. Den här registreringsproceduren kallas vanligtvis 
    <b>inloggning</b>. 
    </p>

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The name information is not complete, the user is asked to complete the information
en: Please enter your name.
sv: Var god mata in ditt namn.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The loginname is empty (no user input).
en: You didn't enter a username.
    Please try again.
sv: Du har inte angivit något användarnamn.
    Försök igen.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The loginname must have a size between 2 and 8 characters.
en: The username must be between 2 and 8 characters in length.
    Please try again.
sv: Användarnamnet måste vara mellan 2 och 8 tecken långt.
    Försök igen.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The login name may contain only certain characters and must begin with a letter.
en: The username may contain only
    lower case letters and digits
    and must begin with a letter.
    Please try again.
sv: Användarnamnet får bara bestå av 
    små bokstäver och siffror 
    och måste börja med en bokstav. 
    Försök igen.

note: Tell the user that the login he entered conflicts with predefined logins in the passwd file.
en: There is a conflict between the entered
    login name and a predefined username.
    
    Please try another one.
sv: Användarnamnet du angivit krockar 
    med ett inloggningsnamn som redan finns i systemet. 
    
    Var god välj en annat användarnamn.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The two user password information do not match
en: The first and the second version
    of the password are different.
    Please try again.
sv: Första och andra inmatningen 
    av lösenordet är olika!
    Försök igen.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The first user password information is empty (no user input)
en: You didn't enter a password.
    Please try again.
sv: Du har inte matat in något lösenord.
    Försök igen.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The user password information must have a minimal size - 5 characters.
en: The password must have at least 5 characters.
    Please try again.
sv: Lösenordet måste vara minst 5 tecken långt.
    Försök igen.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The user password may contain only certain characters
en: The password may only contain the following characters:
    0..9, a..z, A..Z, and any of "#* ,.;:._-+!$%&/|?{[()]}".
    Please try again.
sv: Lösenordet får bara innehålla följande tecken:
    0..9, a..z, A..Z, och tecknen "#* ,.;:._-+!$%&/|?{[()]}".
    Försök igen.

note: X server information string: %1 will be substituted with the name of the Module to use (e.g. "nvidia").
en: XFree86 4 module: %1
sv: XFree86 4 modul: %1

note: Radio button for 8 bit color depth
en: 256 colors (8 bpp)
sv: 256 färger (8 bpp)

note: Radio button for 16 bit color depth
en: 65K colors (16 bpp)
sv: 65K färger (16 bpp)

note: Radio button for 24 bit color depth
en: 16.7M colors (24 bpp)
sv: 16,7M färger (24 bpp)

note: Radio button for 32 bit color depth
en: 16.7M colors (32 bpp)
sv: 16,7M färger (32 bpp)

note: Check box to skip X configuration alltogether (will disable all other settings in this dialog when checked)
en: No &X11 configuration
sv: Konfigurera inget &X11

note: Frame title for screen resolution radio box
en: Resolution
sv: Upplösning

note: Frame title for color depth radio box
en: Colors
sv: Färger

en: Use 3D acceleration
sv: Använd 3D-acceleration

note: ******************** End of GUI elements *********************************************************************************** help texts *********** Help text for inst_config_x11ycp: The user selects video resulution and color depth. Window layout: <Information about automatically detected video card
en: <p>
    Please choose the X-Windows <b>Desktop Settings</b>
    </p>
sv: <p>
    Välj X-Windows <b>Skärminställningar</b>
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    The video card shown has automatically been detected.
    The appropriate X server for this video card has been chosen accordingly.
    </p>
sv: <p>
    Ovanstående data för grafikkortet och passande drivrutin 
    (X server) har identifierats automatiskt.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Select <b>No X11 configuration</b> to skip X Window configuration.
    You can manually configure X11 later (using <b><i>sax</i></b>) if you wish.
    </p>
sv: <p>
    Genom att välja <b>Konfigurera inget X11</b> kan du skjuta upp 
    grafikkonfigurationen till senare. Använd då programmet <b><i>SaX</i></b>. 
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Select one of the possible screen <b>Resolutions</b> from the box on
    the left side and one of the possible <b>Color Depth</b> settings from the
    box on the right side.
    </p>
sv: <p>
    Välj en <b>Skärmupplösning</b> i listan till vänster 
    och välj en inställning för <b>färgdjupet</b> i den högra listan. 
    
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Please notice that not all combinations of color depths and resolution may
    be valid with your video card; this depends on the amount of memory
    (shown above) on the card.
    The higher the resolution and the number of colors, the more memory is 
    required.
    </p>
sv: <p>
    Observera att du beroende på grafikkortet inte kan välja 
    alla kombinationer av färgdjup och upplösning. 
    
    Ju högre värden, desto mer grafikminne krävs det.
    
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Select <b>Use 3D acceleration</b> to enable 3D hardware acceleration.
    Not all video cards are capable of using this feature.
    </p>
sv: <p>
    Välj <b>Använd 3D-acceleration</b>, för att aktivera hårdvaruaccelererad 3D-grafik.
    Funktionen stöds inte av alla grafikkort.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    When you are satisfied with your selections, make sure to select
    <b>Test</b> to check the settings.
    </p>
sv: <p>
    Viktigt: När du är nöjd med inställningarna så klickar du på <b>Test</b>, 
    för att kontrollera inställningarna. 
    </p>

note: Help text (HTML-like) END The screen that is being referred to is 'xfine' - a tool that displays a full screen image and some arrow buttons to adjust image sizes and position.
en: <p>
    Adjust the horizontal and vertical size and position
    of the screen image that is displayed when you press that button.
    </p>
sv: <p>
    Justera skärmytans position och storlek på bredden och 
    höjden med hjälp av bilden som visas när du klickar på knappen. 
    </p>

note: Headline for X11 configuration screen: The user selects screen resolution and color depth.
en: Desktop Settings
sv: Skärminställningar

en: Please test your selected video mode first.
sv: Var god testa dina videoinställningar genom att klicka på knappen 'Test'.

en: 3D support for your graphics adapter is still in an experimental
    state and not recommended for mission critical machines.
    
    Please also notice that this driver is not OpenSource. Therefor we
    can only offer very limited support in case of problems.
    
    If you do not need 3D acceleration please switch it off.
sv: 3D-stöd för ditt grafikkort är fortfarande på experimentstadiet
    och rekommenderas inte för datorer med kritiska arbetsuppgifter.
    
    Observera också att denna drivrutin inte är OpenSource. Därför 
    kan vi bara erbjuda mycket begränsad support vid problem.
    
    Om du inte behöver 3D-acceleration bör du stänga av den.

note: Warning message dialog before starting 'xfine'
en: The selected video mode will now be tested.
    If you do not see the test picture, press the
    ESC key to return to this screen immediately.
sv: Grafikinställningarna testas nu.
    Om du inte ser någon testbild, trycker du genast på
    ESC-knappen, för att komma tillbaka till den här skärmbilden.

en: &No X11 configuration
sv: &Konfigurera inget X11

en: &Write XF86Config
sv: &Skriv XF86Config

note: Special monitor list entry for users who don't want to install X11 at all
en: No X11
sv: Inget X11

note: Headline for monitor vendor selection box
en: Vendor
sv: Tillverkare

note: Headline for monitor model selection box
en: Model
sv: Modell

note: Frame title for horizontal frequency input fields
en: Horizontal frequency
sv: Horisontalfrekvens

en: min
sv: min.

en: max
sv: max.

note: Frame title for vertical frequency input fields
en: Vertical frequency
sv: Vertikalfrekvens

note: Push button for monitor driver disk
en: Driver disk
sv: Drivrutindiskett

note: help text for monitor configuration dialog help part 1 of 7
en: <p>
    Your monitor type could not be determined automatically.
    Please select your monitor's <b>vendor</b> and <b>model</b>.
    </p>
    
    <p>
    If your monitor is not listed here, use <b>VESA</b>
    - most monitors comply with this standard.
    </p>
sv: <p>
    Din bildskärm kunde inte identifieras automatiskt.
    Var god ange <b>tillverkare</b> och <b>modell</b> för bildskärmen.
    </p>
    
    <p>
    Om du inte hittar bildskärmen här, kan du ange <b>VESA</b>
    - de flesta bildskärmar är kompatibla med den  standarden.
    </p>

note: help part 2 of 7
en: <p>
    You can use a monitor <b>driver disk</b> to import the monitor's
    technical data. Notice that you do not need a special Linux monitor
    driver disk; most common monitor driver disks will do. Just try the
    floppy that came with your monitor.
    </p>
sv: <p>
    Du kan också använda en <b>drivrutindiskett</b>, för att importera 
    tekniska data om bildskärmen. Normalt behövs ingen särskild drivrutindiskett för Linux. 
     Prova med 
    drivrutindisketten du fick till bildskärmen.
    </p>

note: help part 3 of 7
en: <p>
    If you do not wish to use the X Window System (X11), select
    <b>no X11</b>.
    </p>
sv: <p>
    Om du inte vill installera X Window System (X11), 
    så väljer du <b>Inget X11</b>. 
    </p>

note: help part 4 of 7
en: <p>
    You can modify the monitor's frequencies in the respective input
    fields below the selection boxes.
    Refer to your monitor manual for your monitor's maximum
    frequencies. <b><i>Do not exceed</i></b> the values specified there -
    otherwise, there is a serious risk of <b><i>damaging your monitor</i></b>.
    </p>
sv: <p>
    Du kan ändra avläsningsfrekvenserna i respektive dialogruta.
    
    Observera vilka maximala frekvenser som anges i bildskärmens handbok. 
     <b><i>Överskrid aldrig</i></b> de värdena -
    annars är risken stor att du <b><i>skadar bildskärmen permanent</i></b>.
    </p>

note: help part 5 of 7
en: <p>
    The <b>horizontal frequency</b> (in kHz) specifies how many times
    per second the monitor can write a horizontal scan line. This is a
    hard limit of the monitor, independent of the screen resolution.
    </p>
sv: <p>
    <b>Horisontalfrekvensen</b> (i kHz) bestämmer hur många 
    horisontella bildrader bildskärmen kan skriva i sekunden. Det här är 
    en fast begränsning hos bildskärmen, och är inte beroende av skärmupplösningen. 
    </p>

note: help part 6 of 7
en: <p>
    The <b>vertical frequency</b> (in Hz) specifies how how many times per
    second the image on the screen is refreshed. This value depends on the
    screen resolution and the monitor's maximum horizontal frequency.
    </p>
sv: <p>
    <b>Vertikalfrekvensen</b> (i Hz) bestämmer hur många gånger i 
    sekunden bilden på skärmen skrivs om (uppdateras). Maximum för det här värdet 
    beror på skärmupplösningen och den maximala horisontalfrekvensen.
    </p>

note: help part 7 of 7
en: <p>
    If you experience a constant high frequency beep from your monitor,
    you might wish to use slightly lower frequency values than the maximum
    specified in your monitor's manual. This usually helps a lot to reduce
    the noise.
    </p>
sv: <p>
    Om bildskärm ger ifrån sig ett högt ihållande pipande,
    bör du välja en något lägre frekvensinställning än maximalt tillåtna. 
     Det brukar minska oljudet väsentligt.
    
    </p>

note: Title for monitor configuration dialog: The user is prompted for vendor and model of his monitor. He also has the option of entering video frequencies or using a monitor driver disk.
en: Configure Monitor
sv: Konfigurera bildskärm

en: Please insert a monitor drivers floppy.
sv: Lägg i bildskärmens drivrutindiskett.

en: Driver disk could not be mounted
sv: Drivrutindisketten kunde inte mountas

en: No monitor information file found on this disk
sv: Ingen fil med bildskärmsinformation hittades på disketten.

en: Minimal horizontal frequency is not a numerical value.
    Please try again.
sv: Den minimala horisontalfrekvensen är inget numeriskt värde.
    Var god ange värdet igen.

en: Maximum horizontal frequency is not a numerical value.
    Please try again.
sv: Den maximala horisontalfrekvensen är inget numeriskt värde.
     Försök igen.

en: Minimal vertical frequency is not a numerical value.
    Please try again.
sv: Den minimala vertikalfrekvensen är inget numeriskt värde.
    Var god ange värdet igen.

en: Maximum vertical frequency is not a numerical value.
    Please try again.
sv: Den maximala vertikalfrekvensen är inget numeriskt värde.
     Försök igen.

note: we called isax (to generate a XF86Config file), isax failed MsgBox
en: Error creating X11 configuration.
    Please use SaX (sax) to configure XFree86 V3 or SaX2 (sax2) for XFree86 V4 later.
sv: Ett fel uppstod när X11-konfigurationen skapades.
    Var god använd SaX (sax) efter installationen för att konfigurera XFree86 version 3, eller SaX2 (sax2) för att konfigurera XFree86 version 4.

en: English (US)
sv: Engelska (US)

en: English (UK)
sv: Engelska (GB)

en: German
sv: Tyska

en: German (Swiss)
sv: Tyska (Schweiz)

en: French
sv: Franska

en: French (Switzerland)
sv: Franska (Schweiz)

en: Spanish
sv: Spanska

en: Italian
sv: Italienska

en: Portugese
sv: Portugisiska

en: Portugese (Brazil)
sv: Portugisiska (Brasilien)

en: Greek
sv: Grekiska

en: Dutch
sv: Nederländska

en: Danish
sv: Danska

en: Norwegian
sv: Norska

en: Swedish
sv: Svenska

en: Finnish
sv: Finska

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Czech (qwerty)
sv: Tjeckiska (qwerty)

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Polish
sv: Polska

en: Russian
sv: Ryska

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Japanese
sv: Japanska

en: PS/2 mouse (Aux-port)
sv: PS/2-mus (aux-kontakt)

en: Microsoft compatible serial mouse - (ttyS0 - COM1)
sv: Microsoft mus på första serieporten - (ttyS0 - COM1)

en: Microsoft compatible serial mouse - (ttyS1 - COM2)
sv: Microsoft mus på andra serieporten - (ttyS1 - COM2)

en: Microsoft Intellimouse - 3 buttons and wheel - (ttyS0 - COM1)
sv: Microsoft Intellimouse - 3 knappar och hjul - (ttyS0 - COM1)

en: Microsoft Intellimouse - 3 buttons and wheel - (ttyS1 - COM2)
sv: Microsoft Intellimouse - 3 knappar och hjul - (ttyS1 - COM2)

en: Mouse Systems serial mouse - (ttyS0 - COM1)
sv: Mouse System seriell mus - (ttyS0 - COM1)

en: Mouse Systems serial mouse - (ttyS1 - COM2)
sv: Mouse System seriell mus - (ttyS1 - COM2)

en: Mouse Man protocol (serial Logitech mouse) - (ttyS0 - COM1)
sv: Mouse Man-protokoll (seriell Logitech-mus) - (ttyS0 - COM1)

en: Mouse Man protocol (serial Logitech mouse) - (ttyS1 - COM2)
sv: Mouse Man-protokoll (seriell Logitech-mus) - (ttyS1 - COM2)

en: Old Logitech serial mouse (series 9) - (ttyS0 - COM1)
sv: Äldre seriell Logitech-mus (9-serien) - (ttyS0 - COM1)

en: Old Logitech serial mouse (series 9) - (ttyS1 - COM2)
sv: Äldre seriell Logitech-mus (9-serien) - (ttyS1 - COM2)

en: Logitech busmouse
sv: Logitech bussmus

en: Sun Mouse - (/dev/sunmouse)
sv: Sun-mus - (/dev/sunmouse)

en: Oldest 2-button serial mouse - (ttyS0 - COM1)
sv: Äldsta typen 2-knappars seriell mus - (ttyS0 - COM2)

en: Oldest 2-button serial mouse - (ttyS1 - COM2)
sv: Äldsta typen 2-knappars seriell mus - (ttyS1 - COM2)

en: Microsoft busmouse
sv: Microsoft bussmus

en: ATI XL busmouse
sv: ATI XL bussmus

en: Plug-and-Play mice - (ttyS0 - COM1)
sv: Plug&play-möss - (ttyS0 - COM1)

en: Plug-and-Play mice - (ttyS1 - COM2)
sv: Plug&play-möss - (ttyS1 - COM2)

en: C&T 82C710 mouse
sv: C&T 82C710 mus

en: USB mouse
sv: USB-mus

en: NONE
sv: Ingen

en: Africa/Abidjan
sv: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
sv: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
sv: Afrika/Addis_Abeba

en: Africa/Algiers
sv: Afrika/Alger

en: Africa/Asmera
sv: Afrika/Asmara

en: Africa/Bamako
sv: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
sv: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
sv: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
sv: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
sv: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
sv: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
sv: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Casablanca
sv: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
sv: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
sv: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
sv: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
sv: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
sv: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
sv: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
sv: Afrika/El_Aaiuone

en: Africa/Freetown
sv: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
sv: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
sv: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
sv: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
sv: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
sv: Afrika/Khartum

en: Africa/Kigali
sv: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
sv: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
sv: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
sv: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
sv: Afrika/Lomé

en: Africa/Luanda
sv: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
sv: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
sv: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
sv: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
sv: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
sv: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
sv: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
sv: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
sv: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
sv: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
sv: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
sv: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
sv: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
sv: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
sv: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
sv: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
sv: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tunis
sv: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
sv: Afrika/Windhoek

en: Africa/Cairo
sv: Afrika/Kairo

en: Africa/Tripoli
sv: Afrika/Tripoli

en: America/Anguilla
sv: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
sv: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
sv: Amerika/Araguaina

en: America/Aruba
sv: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
sv: Amerika/Asunciòn

en: America/Barbados
sv: Amerika/Barbados

en: America/Belem
sv: Amerika/Belem

en: America/Belize
sv: Amerika/Belize

en: America/Bogota
sv: Amerika/Bogota

en: America/Boise
sv: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
sv: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Cancun
sv: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
sv: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
sv: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
sv: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
sv: Amerika/Cayman

en: America/Chihuahua
sv: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
sv: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
sv: Amerika/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
sv: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
sv: Amerika/Curacao

en: America/Dawson
sv: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
sv: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Dominica
sv: Amerika/Dominica

en: America/El_Salvador
sv: Amerika/El_Salvador

en: America/Ensenada
sv: Amerika/Ensenada

en: America/Fortaleza
sv: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
sv: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
sv: Amerika/Godthab

en: America/Goose_Bay
sv: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
sv: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
sv: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
sv: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
sv: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
sv: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
sv: Amerika/Guyana

en: America/Indiana
sv: Amerika/Indiana

en: America/Inuvik
sv: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
sv: Amerika/Iqaluit

en: America/Jujuy
sv: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
sv: Amerika/Juneau

en: America/La_Paz
sv: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
sv: Amerika/Lima

en: America/Louisville
sv: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
sv: Amerika/Maceio

en: America/Managua
sv: Amerika/Managua

en: America/Martinique
sv: Amerika/Martinique

en: America/Mendoza
sv: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
sv: Amerika/Menominee

en: America/Miquelon
sv: Amerika/Miquelon

en: America/Montevideo
sv: Amerika/Montevideo

en: America/Montserrat
sv: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
sv: Amerika/Nassau

en: America/Nipigon
sv: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
sv: Amerika/Nome

en: America/Panama
sv: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
sv: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
sv: Amerika/Paramaribo

en: America/Port-au-Prince
sv: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
sv: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
sv: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
sv: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
sv: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
sv: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Rosario
sv: Amerika/Rosario

en: America/Santo_Domingo
sv: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Scoresbysund
sv: Amerika/Scoresbysund

en: America/St_Kitts
sv: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
sv: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Vincent
sv: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
sv: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
sv: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
sv: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
sv: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tortola
sv: Amerika/Tortola

en: America/Virgin
sv: Amerika/Virgin

en: America/St_Thomas
sv: Amerika/St_Thomas

en: America/Yakutat
sv: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
sv: Amerika/Yellowknife

en: America/Porto_Acre
sv: Amerika/Porto_Acre

en: America/Noronha
sv: Amerika/Noronha

en: America/Sao_Paulo
sv: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Manaus
sv: Amerika/Manaus

en: America/Halifax
sv: Amerika/Halifax

en: America/Winnipeg
sv: Amerika/Winnipeg

en: America/Montreal
sv: Amerika/Montreal

en: America/Edmonton
sv: Amerika/Edmonton

en: America/St_Johns
sv: Amerika/St_Johns

en: America/Vancouver
sv: Amerika/Vancouver

en: America/Regina
sv: Amerika/Regina

en: America/Whitehorse
sv: Amerika/Whitehorse

en: America/Santiago
sv: Amerika/Santiago

en: America/Havana
sv: Amerika/Havanna

en: America/Jamaica
sv: Amerika/Jamaica

en: America/Tijuana
sv: Amerika/Tijuana

en: America/Mazatlan
sv: Amerika/Mazatlan

en: America/Mexico_City
sv: Amerika/Mexico_City

en: America/Anchorage
sv: Amerika/Anchorage

en: America/Adak
sv: Amerika/Adak

en: America/Atka
sv: Amerika/Atka

en: America/Phoenix
sv: Amerika/Phoenix

en: America/Chicago
sv: Amerika/Chicago

en: America/Fort_Wayne
sv: Amerika/Fort_Wayne

en: America/Indianapolis
sv: Amerika/Indianapolis

en: America/Knox_IN
sv: Amerika/Knox_IN

en: America/Detroit
sv: Amerika/Detroit

en: America/Denver
sv: Amerika/Denver

en: America/Shiprock
sv: Amerika/Shiprock

en: America/Los_Angeles
sv: Amerika/Los_Angeles

en: America/New_York
sv: Amerika/New_York

en: Antarctica/Casey
sv: Antarktis/Casey

en: Antarctica/Davis
sv: Antarktis/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
sv: Antarktis/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
sv: Antarktis/Mawson

en: Antarctica/Palmer
sv: Antarktis/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
sv: Antarktis/Sydpolen

en: Antarctica/McMurdo
sv: Antarktis/McMurdo

en: Antarctica/Syowa
sv: Antarktis/Syowa

en: Arctic/Longyearbyen
sv: Arktis/Longyearbyen

en: Asia/Aden
sv: Asien/Aden

en: Asia/Almaty
sv: Asien/Alma-Ata

en: Asia/Amman
sv: Asien/Amman

en: Asia/Anadyr
sv: Asien/Anadyr

en: Asia/Aqtau
sv: Asien/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
sv: Asien/Aqtobe

en: Asia/Ashkhabad
sv: Asien/Ashkhabad

en: Asia/Baghdad
sv: Asien/Baghdad

en: Asia/Bahrain
sv: Asien/Bahrain

en: Asia/Baku
sv: Asien/Baku

en: Asia/Bangkok
sv: Asien/Bangkok

en: Asia/Beirut
sv: Asien/Beirut

en: Asia/Bishkek
sv: Asien/Bishkek

en: Asia/Brunei
sv: Asien/Brunei

en: Asia/Calcutta
sv: Asien/Calcutta

en: Asia/Chungking
sv: Asien/Chungking

en: Asia/Colombo
sv: Asien/Colombo

en: Asia/Dacca
sv: Asien/Dacca

en: Asia/Damascus
sv: Asien/Damaskus

en: Asia/Dubai
sv: Asien/Dubai

en: Asia/Dushanbe
sv: Asien/Dushanbe

en: Asia/Gaza
sv: Asien/Gaza

en: Asia/Harbin
sv: Asien/Harbin

en: Asia/Irkutsk
sv: Asien/Irkutsk

en: Asia/Jakarta
sv: Asien/Djakarta

en: Asia/Jayapura
sv: Asien/Jayapura

en: Asia/Kabul
sv: Asien/Kabul

en: Asia/Kamchatka
sv: Asien/Kamtjatka

en: Asia/Karachi
sv: Asien/Karachi

en: Asia/Kashgar
sv: Asien/Kashgar

en: Asia/Katmandu
sv: Asien/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
sv: Asien/Krasnojarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
sv: Asien/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
sv: Asien/Kuching

en: Asia/Kuwait
sv: Asien/Kuwait

en: Asia/Macao
sv: Asien/Macao

en: Asia/Magadan
sv: Asien/Magadan

en: Asia/Manila
sv: Asien/Manila

en: Asia/Muscat
sv: Asien/Muscat

en: Asia/Nicosia
sv: Asien/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
sv: Asien/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
sv: Asien/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
sv: Asien/Phnom_Penh

en: Asia/Pyongyang
sv: Asien/Pyongyang

en: Asia/Qatar
sv: Asien/Qatar

en: Asia/Rangoon
sv: Asien/Rangoon

en: Asia/Riyadh
sv: Asien/Riyadh

en: Asia/Saigon
sv: Asien/Saigon

en: Asia/Samarkand
sv: Asien/Samarkand

en: Asia/Tashkent
sv: Asien/Tasjkent

en: Asia/Tbilisi
sv: Asien/Tblisi

en: Asia/Thimbu
sv: Asien/Thimbu

en: Asia/Ujung_Pandang
sv: Asien/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulan_Bator
sv: Asien/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
sv: Asien/Urumqi

en: Asia/Vientiane
sv: Asien/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
sv: Asien/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
sv: Asien/Jakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
sv: Asien/Jekaterinburg

en: Asia/Yerevan
sv: Asien/Jerevan

en: Asia/Hong_Kong
sv: Asien/Hong_Kong

en: Asia/Tehran
sv: Asien/Teheran

en: Asia/Jerusalem
sv: Asien/Jerusalem

en: Asia/Tel_Aviv
sv: Asien/Tel_Aviv

en: Asia/Tokyo
sv: Asien/Tokyo

en: Asia/Riyadh87
sv: Asien/Riyadh87

en: Asia/Riyadh88
sv: Asien/Riyadh88

en: Asia/Riyadh89
sv: Asien/Riyadh89

en: Asia/Shanghai
sv: Asien/Shanghai

en: Asia/Taipei
sv: Asien/Taipei

en: Asia/Seoul
sv: Asien/Seoul

en: Asia/Singapore
sv: Asien/Singapore

en: Asia/Istanbul
sv: Asien/Istanbul

en: Atlantic/Azores
sv: Atlantik/Azorerna

en: Atlantic/Bermuda
sv: Atlantik/Bermuda

en: Atlantic/Canary
sv: Atlantik/Kanarieöarna

en: Atlantic/Cape_Verde
sv: Atlantik/Kap_Verde

en: Atlantic/Faeroe
sv: Atlantik/Färöarna

en: Atlantic/Jan_Mayen
sv: Atlantik/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
sv: Atlantik/Madeira

en: Atlantic/South_Georgia
sv: Atlantik/South_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
sv: Atlantik/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
sv: Atlantik/Stanley

en: Atlantic/Reykjavik
sv: Atlantik/Reykjavik

en: Australia/Lindeman
sv: Australien/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
sv: Australien/Lord_Howe

en: Australia/LHI
sv: Australien/LHI

en: Australia/North
sv: Australien/North

en: Australia/Darwin
sv: Australien/Darwin

en: Australia/Queensland
sv: Australien/Queensland

en: Australia/Brisbane
sv: Australien/Brisbane

en: Australia/South
sv: Australien/South

en: Australia/Adelaide
sv: Australien/Adelaide

en: Australia/Sydney
sv: Australien/Sydney

en: Australia/ACT
sv: Australien/ACT

en: Australia/Canberra
sv: Australien/Canberra

en: Australia/NSW
sv: Australien/NSW

en: Australia/Tasmania
sv: Australien/Tasmanien

en: Australia/Hobart
sv: Australien/Hobart

en: Australia/Victoria
sv: Australien/Victoria

en: Australia/Melbourne
sv: Australien/Melbourne

en: Australia/West
sv: Australien/West

en: Australia/Perth
sv: Australien/Perth

en: Australia/Yancowinna
sv: Australien/Yancowinna

en: Australia/Broken_Hill
sv: Australien/Broken_Hill

en: Brazil/Acre
sv: Brasilien/Acre

en: Brazil/DeNoronha
sv: Brasilien/DeNoronha

en: Brazil/East
sv: Brasilien/Öst

en: Brazil/West
sv: Brasilien/Väst

en: Canada/Atlantic
sv: Kanada/Atlantic

en: Canada/Central
sv: Kanada/Central

en: Canada/Eastern
sv: Kanada/Eastern

en: Canada/Mountain
sv: Kanada/Mountain

en: Canada/Newfoundland
sv: Kanada/Newfoundland

en: Canada/Pacific
sv: Kanada/Pacific

en: Canada/Saskatchewan
sv: Kanada/Saskatchewan

en: Canada/East-Saskatchewan
sv: Kanada/East-Saskatchewan

en: Canada/Yukon
sv: Kanada/Yukon

en: Chile/EasterIsland
sv: Chile/Påskön

en: Global/Cuba
sv: Global/Kuba

en: Global/Egypt
sv: Global/Egypten

en: Global/Eire
sv: Global/Irland

en: Global/Iceland
sv: Global/Island

en: Global/Libya
sv: Global/Libyen

en: Global/Poland
sv: Global/Polen

en: Global/Turkey
sv: Global/Turkiet

en: Europe/Netherlands
sv: Europa/Nederländerna

en: Europe/Andorra
sv: Europa/Andorra

en: Europe/Greece
sv: Europa/Grekland

en: Europe/Northern-Ireland
sv: Europa/Nordirland

en: Europe/Yugoslavia
sv: Europa/Jugoslavien

en: Europe/Germany
sv: Europa/Tyskland

en: Europe/Slovakia
sv: Europa/Slovakien

en: Europe/Belgium
sv: Europa/Belgien

en: Europe/Romania
sv: Europa/Rumänien

en: Europe/Hungary
sv: Europa/Ungern

en: Europe/Moldova
sv: Europa/Moldavien

en: Europe/Denmark
sv: Europa/Danmark

en: Europe/Ireland
sv: Europa/Irland

en: Europe/Gibraltar
sv: Europa/Gibraltar

en: Europe/Finland
sv: Europa/Finland

en: Europe/Turkey
sv: Europa/Turkiet

en: Europe/Ukraine
sv: Europa/Ukraina

en: Europe/Portugal
sv: Europa/Portugal

en: Europe/Slovenia
sv: Europa/Slovenien

en: Europe/United_Kingdom
sv: Europa/Storbritannien

en: Europe/Luxembourg
sv: Europa/Luxemburg

en: Europe/Spain
sv: Europa/Spanien

en: Europe/Malta
sv: Europa/Malta

en: Europe/Monaco
sv: Europa/Monaco

en: Europe/Russia
sv: Europa/Ryssland

en: Europe/Norway
sv: Europa/Norge

en: Europe/France
sv: Europa/Frankrike

en: Europe/Czech_Republic
sv: Europa/Tjeckien

en: Europe/Latvia
sv: Europa/Lettland

en: Europe/Italy
sv: Europa/Italien

en: Europe/Bosnia & Herzegovina
sv: Europa/Bosnien & Hercegovina

en: Europe/Macedonia
sv: Europa/Makedonien

en: Europe/Bulgaria
sv: Europa/Bulgarien

en: Europe/Sweden
sv: Europa/Sverige

en: Europe/Estonia
sv: Europa/Estland

en: Europe/Albania
sv: Europa/Albanien

en: Europe/Liechtenstein
sv: Europa/Liechtenstein

en: Europe/Vatican
sv: Europa/Vatikanstaten

en: Europe/Austria
sv: Europa/Österrike

en: Europe/Lithuania
sv: Europa/Litauen

en: Europe/Poland
sv: Europa/Polen

en: Europe/Croatia
sv: Europa/Kroatien

en: Europe/Switzerland
sv: Europa/Schweiz

en: Indian/Antananarivo
sv: Indiska oceanen/Antananarivo

en: Indian/Chagos
sv: Indiska oceanen/Chagos

en: Indian/Christmas
sv: Indiska oceanen/Christmas

en: Indian/Cocos
sv: Indiska oceanen/Cocos

en: Indian/Comoro
sv: Indiska oceanen/Komoro

en: Indian/Kerguelen
sv: Indiska oceanen/Kerguelen

en: Indian/Mahe
sv: Indiska oceanen/Mahe

en: Indian/Maldives
sv: Indiska oceanen/Maldiverna

en: Indian/Mauritius
sv: Indiska oceanen/Mauritius

en: Indian/Mayotte
sv: Indiska oceanen/Mayotte

en: Indian/Reunion
sv: Indiska oceanen/Reunion

en: Mideast/Riyadh87
sv: Mellanöstern/Riyadh87

en: Mideast/Riyadh88
sv: Mellanöstern/Riyadh88

en: Mideast/Riyadh89
sv: Mellanöstern/Riyadh89

en: Pacific/Apia
sv: Stilla havet/Apia

en: Pacific/Auckland
sv: Stilla havet/Auckland

en: Pacific/Chatham
sv: Stilla havet/Chatham

en: Pacific/Easter
sv: Stilla havet/Påskön

en: Pacific/Efate
sv: Stilla havet/Efate

en: Pacific/Enderbury
sv: Stilla havet/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
sv: Stilla havet/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
sv: Stilla havet/Fiji

en: Pacific/Funafuti
sv: Stilla havet/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
sv: Stilla havet/Galapagos

en: Pacific/Gambier
sv: Stilla havet/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
sv: Stilla havet/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
sv: Stilla havet/Guam

en: Pacific/Johnston
sv: Stilla havet/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
sv: Stilla havet/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
sv: Stilla havet/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
sv: Stilla havet/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
sv: Stilla havet/Majuro

en: Pacific/Marquesas
sv: Stilla havet/Marquesas

en: Pacific/Midway
sv: Stilla havet/Midway

en: Pacific/Nauru
sv: Stilla havet/Nauru

en: Pacific/Niue
sv: Stilla havet/Niue

en: Pacific/Norfolk
sv: Stilla havet/Norfolk

en: Pacific/Noumea
sv: Stilla havet/Noumea

en: Pacific/Palau
sv: Stilla havet/Palau

en: Pacific/Pitcairn
sv: Stilla havet/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
sv: Stilla havet/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
sv: Stilla havet/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
sv: Stilla havet/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
sv: Stilla havet/Saipan

en: Pacific/Tahiti
sv: Stilla havet/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
sv: Stilla havet/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
sv: Stilla havet/Tongatapu

en: Pacific/Truk
sv: Stilla havet/Truk

en: Pacific/Wake
sv: Stilla havet/Wake

en: Pacific/Wallis
sv: Stilla havet/Wallis

en: Pacific/Yap
sv: Stilla havet/Yap

en: Pacific/Honolulu
sv: Stilla havet/Honolulu

en: Pacific/Pago_Pago
sv: Stilla havet/Pago_Pago

en: Pacific/Samoa
sv: Stilla havet/Samoa

en: US/Alaska
sv: USA/Alaska

en: US/Aleutian
sv: USA/Aleuterna

en: US/Arizona
sv: USA/Arizona

en: US/Central
sv: USA/Central

en: US/East-Indiana
sv: USA/East-Indiana

en: US/Hawaii
sv: USA/Hawaii

en: US/Indiana-Starke
sv: USA/Indiana-Starke

en: US/Michigan
sv: USA/Michigan

en: US/Mountain
sv: USA/Mountain

en: US/Pacific
sv: USA/Pacific

en: US/Samoa
sv: USA/Samoa

en: US/Eastern
sv: USA/Eastern

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation of yast2 menueentry in ncurses menu                            //
en: <p>Launch this module to install additional packages or
    remove installed ones.
    To install commercial software, launch this module and select
    set 'pay' from list of package sets.
    </p>
sv: <p>Starta den här modulen om du vill installera eller radera paket.
    
    Kommersiella paket hittar du i kategorin 'pay'. 
    
    </p>

en: <p>Please insert <b>CD 1</b> for CD installation.</p>
sv: <p>Sätt i <b>CD 1</b> för CD-installation.</p>

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation of yast2 menueentry in ncurses menu                            //
en: <p>Launch this module if you want to choose the
    source of installation. It is possible to install packages from CD,
    via the network or from harddisk.</p>
    <p>You can specify the source media and install
    packages with this module.
    </p>
sv: <p>Starta denna modul om du vill välja
    installationskälla. Du kan installera paket från CD,
    via nätverk eller från hårddisk.</p>
    <p>Ange källmediet och installera
    paket med den här modulen.
    </p>

en: <P>You need to be logged in as <i>root</i> in order to
    do this.</P>
sv: <P>Du måste vara inloggad som <i>root</i> 
    för att kunna göra detta.</P>

en: Package %1 not found.
sv: Paketet %1 hittades inte.

en: No access to source media used on previous installation.
    Continue with choosing new installation source?
sv: Kommer inte åt källmedia som användes vid föregående installation.
    Fortsätta med ny installationskälla?

note: Popup informs the user that he/she wants to install an older versions
en: The version of SuSE distribution on source media
    must NOT be older than the installed one.
sv: Versionen för SuSE-distributionen på källmediet
    får INTE vara äldre än den installerade.

en: Installed version: %1
sv: Installerad version: %1

en: Version on source media: %1
sv: Version på källmedia: %1

en: Please insert current CD or specify path of current sources.
sv: Sätt i aktuell CD eller ange sökväg till aktuella källor.

en: File %1 not found.
sv: Filen %1 hittades inte.

en: Error while reading configuration-file.
sv: Fel vid läsning av konfigurationsfil.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Install/Remove software
sv: Installera/ta bort program

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Install additional software package or remove installed packages.
sv: Installera nya programpaket eller ta bort installerade paket.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Change source of installation
sv: Ändra installationskälla

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Choose the source for installation/removal of software packages
    It is possible to install packages from CD, via the network or from harddisk.
sv: Välj källa för att installera/ta bort programpaket
    Du kan installera paket från CD, via nätverk eller från hårddisk.

note: dummy message, which will be used in the future, but have to be traslated into other languages.
en: Dailing....
sv: Kopplar upp....

en: Hang up....
sv: Kopplar ned....

en: Could not dial to internet. Please check your settings.
sv: Kunde inte ansluta till internet. Kontrollera dina inställningar.

en: Could not dial to internet. Please connect manually.
sv: Kunde inte ansluta till internet. Var god anslut manuellt.

en: Error occured while closing connection to internet.
sv: Fel uppstod vid nedkoppling från internet.

en: Do not show this message again.
sv: Visa inte det här meddelandet igen.

note: Skip - button label
en: Skip
sv: Hoppa över

en: Continue
sv: Fotsätt

en: Install
sv: Installera

en: The package "%1" is not a SuSE package.
    Should  I install nevertheless ?
sv: Paketet "%1" är inget SuSE-paket.
    Skall det installeras ändå?

en: There is no connection to internet. Trying to connect.
sv: Det finns ingen anslutning till internet. Försöker ansluta.

en: Cannot check the packages cause there has not be found
    any PGP configuration or key. So SuSE cannot guarantee that 
    the packages are created by SuSE
sv: Kan inte kontrollera paketen eftersom ingen 
    PGP-konfiguration eller nyckel hittades. SuSE kan alltså inte garantera att 
    paketen skapats av SuSE

note: Warning text for aborting the update before a patch is installed
en: If you abort the installation now,
    no patch will be installed.
    An existing connection to ftp server will be closed.
    Your installation will remain untouched.
sv: Om du avbryter installationen nu, så
    installeras ingen uppdatering.
    Befintlig anslutning till ftp-server avslutas.
    Din installation förblir orörd.

note: Warning text for aborting if some patches are installed, some not
en: If you abort the installation now,
    the patches are not yet downloaded and installed.
    You will need to do the update again.
sv: Om du avbryter installationen nu, så
    laddas inte uppdateringarna ned färdigt och installeras.
    Du måste göra om uppdateringen.

note: Warning text for aborting an installation during the install process
en: If you abort the installation now,
    at least one patch is not installed correctly.
    You will need to do the update again.
sv: Om du avbryter installationen nu, så
    installeras minst en uppdatering felaktigt.
    Du måste göra om uppdateringen.

note: Confirm user request to abort installation
en: Really abort Package Update?
sv: Vill du verkligen avbryta Paketuppdateringen?

note: Button that will really abort the installation
en: &Abort Update
sv: &Avbryt uppdatering

note: Button that will continue with the installation
en: &Continue Update
sv: &Fortsätt uppdatering

en: Patch information
sv: Uppdateringsinformation

en: Installed
sv: Installerad

en: New Version
sv: Ny version

en: Package Update information
sv: Paketuppdateringsinformation

en: Update is finished.
sv: Uppdateringen färdig.

en: Status of last update:
sv: Status för senaste uppdatering:

en: ALL installed security patches:
sv: ALLA installerade säkerhetsuppdateringar:

en: ALL installed recommended patches:
sv: ALLA installerade rekommenderade uppdateringar:

en: &Details
sv: &Detaljer

en: Remove source-packages after update.
sv: Ta bort källpaket efter uppdatering.

note: helptext  update is finished
en: <p>
    Online Update is finished.
    Your installation is up to date now.
    It is recommended to check if there are
    new patches available in regular periods.<br></p>
sv: <p>
    Onlineuppdateringen färdig.
    Installationen är uppdaterad nu.
    Vi rekommenderar att man kontrollerar om det 
    finns nya uppdateringar regelbundet.<br></p>

en: <p>
    If any error occurs during download or installation
    of the patches, you can check the <b>Details</b>
    for further information.
    </p>
sv: <p>
    Om det uppstår fel under nedladdningen eller installationen
    av uppdateringarna, kan du använda <b>Detaljer</b>
     för att få veta mer.
    </p>

en: <p>
    Please try to do the update again, if important
    patches could not be installed.
    </p>
sv: <p>
    Försök göra om uppdateringen igen om viktiga
    uppdateringar inte kunde installeras.
    </p>

note: using SetContents (define in online_update.ycp)
en: Online Update Confirmation
sv: Onlineuppdatering bekräftas

note: changing Label to Finish for the last step
en: &Finish
sv: &Avsluta

en: Days since update:
sv: Dagar sedan uppdatering:

en: Status of last update:
sv: Status för senaste uppdatering:

en: Number of recommended patches:
sv: Antal rekommenderade uppdateringar:

en: Number of security patches:
sv: Antal säkerhetsuppdateringar:

en: Last update information
sv: Senaste uppdateringsinformation

en: Information about all installed patches
sv: Information om alla installerade uppdateringar

en: YYYY.MM.DD
sv: ÅÅÅÅ.MM.DD

en: Patch
sv: Uppdatering

en: &Show patch information
sv: &Visa uppdateringsinformation

note: helptext  "main dialog online_update"
en: <p>
    This dialog shows detailed information about the
    last package update and about all patches
    installed on your system.
    </p>
sv: <p>
    Denna dialog visar detaljerad information om den
    senaste paketuppdateringen och om alla uppdateringar
    som finns installerade i systemet.
    </p>

en: <p>
    More detailed information about a special patch can
    be obtained. First select the patch from the list and then
    click on the <b>Show Patch Info</b> button.
    </p>
sv: <p>
    Mer detaljerad information om enskilda uppdateringsfiler kan
    visas. Välj en uppdatering från listan och 
    klicka på <b>Visa uppdateringsinfo</b>.
    </p>

en: Current patch
sv: Nuvarande uppdatering

en: Connected to
sv: Ansluten till

en: Status of connection
sv: Anslutningsstatus

en: Total progress
sv: Totalt förlopp

note: helptext  "main dialog online_update"
en: <p>After connecting to SuSE server,
    YaST2 will download all available patches.
    This could take some time. Several details are shown.</p>
sv: <p>När anslutningen är upprättad till SuSEs server
    laddar YaST2 ned alla tillgängliga uppdateringar.
    Det kan ta en stund. Flera detaljer visas.</p>

en: <p>
    The fields above show information about the connection and
    time of data transfer.
    The box below displays data from ftp logfile. If something
    goes wrong, please check this source of information. 
    </p>
sv: <p>
    Fälten upptill visar information om anslutningen och
    tiden för dataöverföringen.
    Rutan nedtill visar information från ftp-loggfilen. Om något
    går snett, är det en bra informationskälla. 
    </p>

en: <p>
    If you decide to <b>Abort Update</b>, the download of
    patches will be interrupted. No patch will be installed.
    The ftp connection will be closed. 
    </p>
sv: <p>
    Om du bestämmer dig för att <b>Avbryta uppdateringen</b>, så avbryts 
    nedladdningen av uppdateringsfiler. Ingen uppdatering installeras.
    Ftp-anslutningen avslutas. 
    </p>

note: using SetContents (define in online_update.ycp)
en: Connection and Data transfer
sv: Anslutning och dataöverföring

en: closed
sv: avslutad

en: active
sv: aktiv

en: Can't get patch "%1" from
    server "%2".
    You may try to download remaining patches or
    go on with installing of already got ones.
    In manual mode click on Next to proceed.
sv: Kan inte hämta uppdatering "%1" från
    servern "%2".
    Du kan försöka ladda ned återstående uppdateringar eller
    fortsätta med att installera de redan hämtade.
    I manuellt läge klickar du på Fortsätt för att fortsätta.

en: &Download
sv: &Ladda ned

en: Download of patches will be stopped.
    You may continue with installation of already
    loaded patches or abort update completely.
sv: Nedladdningen av uppdateringar avbryts.
    Du kan fortsätta med att installera redan
    hämtade uppdateringar eller avsluta uppdateringen helt.

en: Cannot check the patch %1 cause the PGP key is not installed or is corrupted.
    So SuSE cannot guarantee that the packages has been created by SuSE
sv: Kan inte kontrollera uppdateringen %1 eftersom pgp-nyckeln inte är installerad eller är trasig.
    SuSE kan alltså inte garantera att paketen har skapats av SuSE

en: &Not install
sv: Inte i&nstallera

en: The patch %1 will not be installed 
    cause package %2 is corrupted
sv: Uppdateringen %1 installeras inte
    eftersom paketet %2 är trasigt

en: Error
sv: Fel

en: &ok
sv: &OK

en: There is no connection to network; please connect manually.
sv: Det finns ingen nätverksanslutning. Var god anslut manuellt.

en: Connect error
sv: Anslutningsfel

en: &cancel
sv: &Avbryt

en: Warning for patch %1
sv: Varning för uppdateringen %1

en: &Skip patch
sv: &Hoppa över uppdatering

en: Information for patch %1
sv: Information för uppdatering %1

en: &Ok
sv: &OK

en: The patch %1 needs the version %2 of YaST2.
    You have installed version %3
sv: Uppdateringen %1 kräver version %2 av YaST2.
    Du måste installera version %3

en: Connection to ftp server failed.
    Please try to get connection to another SuSE ftp server.
sv: Kunde inte ansluta till ftp-servern.
    Försök ansluta till en annan SuSE ftp-server.

en: Can't get patches from server.
    Please try to get patches from another SuSE ftp server.
sv: Kan inte hämta uppdateringar från servern.
    Försök hämta uppdateringarna från en annan SuSE ftp-server.

en: There is no patch which will have to be installed.
sv: Det finns ingen uppdatering som behöver installeras.

en: No patch will be installed.
sv: Ingen uppdatering installeras

en: Mode
sv: Typ

en: &Show description
sv: Visa &beskrivning

en: <p>This dialog shows all patches which are
    available for download on SuSE ftp server.<br>
    Mode "recommended" means you should install the patch.
    "security" is a security patch and it is highly recommended to install it.
    </p>
sv: <p>Denna dialog visar alla uppdateringar som är
    tillgängliga för nedladdning på SuSE ftp-server.<br>
    Typen "rekommenderade" betyder att du bör installera uppdateringen.
    "säkerhet" är säkerhetsuppdateringar och du rekommenderades starkt att installera dem.
    </p>

en: <p>Meaning of the status flags:</p>
    <p>
    <b>X</b>: Patches concerning your installation are preselected.
    They will be downloaded and installed on your system.
    If you don't want a certain patch, double
    click on line to deselect it (or select line and use Crtl A).
    </p>
sv: <p>Statusflaggornas betydelse:</p>
    <p>
    <b>X</b>: Uppdateringar för just din installation är förvalda.
    De kommer att laddas ned och installeras i systemet.
    Om det är någon uppdatering du inte vill ha, så 
    dubbelklickar du på den raden (eller markerar den och använder Ctrl+A).
    </p>

en: <p>
    <b>G</b>: patch is available but not relevant for your installation
    (concerns packages which are not installed).
    You can download the patch but it will not be installed.
    </p>
    <p>
    <b>_</b>: you have deselected this patch, it will neither
    be downloaded nor installed.
    </p>
sv: <p>
    <b>G</b>: uppdateringar finns men är inte till nytta i din installation
    (de avser paket som inte är installerade).
    Du kan ladda ned uppdateringen, men den installeras inte.
    </p>
    <p>
    <b>_</b>: du har valt bort den här uppdateringen, den kommer varken
    att laddas ned eller installeras.
    </p>

note: using SetContents (define in online_update.ycp)
en: List of available patches
sv: Lista över tillgängliga uppdateringar

en: This patch needs the version %1 of YaST2.
    You have installed version %2
sv: Denna uppdatering kräver version %1 av YaST2.
    Du måste installera version %2

note: initialize PKGINFO
en: Initializing for ftp update; One moment please...
sv: Initierar för ftp-uppdatering. Ett ögonblick, tack...

note: Popup is shown if the yast2 component responsible for the ftp update cannot be initialised. This does not mean, connection failed to ftp server, but any other error occured.
en: Initialisation of ftp server failed.
    
    Please check www.suse.de
    for further information .
sv: Initiering av ftp-server misslyckades.
    
    Se www.suse.de
    för mer information.

en: Last update was executed
     %1 days ago.
sv: Senaste uppdatering utfördes
    för %1 dagar sedan.

en: Choice of update mode
sv: Välj uppdateringstyp

en: &Automatic Update
sv: &Automatisk uppdatering

en: &Manual Update
sv: &Manuell uppdatering

en: Choice of installation-source
sv: Välja installationskälla

en: Installation-source
sv: Installationskälla

note: helptext dialog online update start screen
en: <p>
    SuSE online update is the easy way to get all recommended
    patches and security fixes from SuSE ftp server.<br>
    <b>Automatic Update</b> will connect to the server,
    fetch the files and install the patches.</p>
sv: <p>
    SuSEs onlineuppdateringar är der enkla sättet att hämta alla rekommenderade
    uppdateringar och säkerhetskorrigeringar från SuSEs ftp-server.<br>
    <b>Automatisk uppdatering</b> ansluter till servern,
    hämtar filerna och installerar uppdateringarna.</p>

en: <p>
    <b>Manual Update</b> will display all available patches
    and you can choose which patches should be installed.<br>
    Information about the last update will be shown
    if you click on the <b>Details</b> button.
    </p>
sv: <p>
    <b>Manuell uppdatering</b> visar alla tillgängliga uppdateringar
    och du kan välja vilka uppdateringar som skall installeras.<br>
    Information om senaste uppdateringen visas
    om du klickar på <b>Detaljer</b>.
    </p>

en: <p>
    If you click on button <b>Expert</b> you can select an local
    installation-source instead of a ftp-server or select another ftp-server.
    </p>
sv: <p>
    Om du klickar på <b>Expert</b> kan du välja en lokal
    installationskälla istället för en ftp-server eller välja en annan ftp-server.
    </p>

en: Initialization failed - please try again.
    If failure continues, please choose
    another SuSE ftp server.
sv: Initiering misslyckades - försök igen.
    Om felet kvarstår, bör du försöka med 
    en annan SuSE ftp-server.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Online Update
sv: Onlineuppdatering

en: Launch this module to get patches (online update).
    A patch updates, improves or corrects your existing installation.
sv: Starta den här modulen för att hämta uppdateringar (onlineuppdatering).
    En uppdateringsfil uppdaterar, förbättrar eller rättar till ditt befintliga system.

en: <p>You need to be logged in as <i>root</i> in order to do this.</p>
sv: </p>Du måste vara inloggad som <i>root</i> för att kunna göra detta.</p>

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Get patches, to correct and improve your existing installation
sv: Hämta uppdateringar för att rätta till och förbättra ditt nuvarande system

note: optional warning dialog text
en: Error code %1
sv: Felkod %1

note: description of input field
en: &User
sv: An&vändare

note: description of input field
en: &Password
sv: &Lösenord

note: description of input field
en: &Ethernet card
sv: &Ethernetkort

note: description of Checkbox
en: Configure A&DSL as default for internet connection
sv: Konfigurera A&DSL som standard för internetanslutning

note: helptext  main dialog ADSL"
en: <p><i>This module is NOT used for the <b>U.S. ADSL</b> service.
    In the U.S. you only need to configure your ethernet card in the "Network/Base" module within YaST2.
    </i></p>
sv: <p><i>Den här modulen används INTE för <b>ADSL i USA</b>.
    I USA behöver du bara konfigurera ethernetkortet i modulen "Nätverk/grundinställningar" i YaST2.
    </i></p>

note: helptext  main dialog ADSL"
en: 
    <p><b>First</b> you have to configure your ethernet card.</p>
sv: 
    <p><b>Först</b> måste du konfigurera ethernetkortet.</p>

note: helptext  main dialog ADSL"
en: 
    <p><b>Second</b> you have to enter your registration data.
    You have to enter your <i>user name</i> and your <i>password</i>.</p>
sv: 
    <p><b>Sedan</b> måste du mata in dina inloggningsdata.
    Du måste ange <i>användarnamn</i> och <lösenord</i>.</p>

note: helptext  main dialog ADSL"
en: <p>Then you have to enter the device of your ethernet card, e.g. <i>eth0</i>
    or if you have two cards, it could also be <i>eth1</i>.</p>
sv: <p>Sedan måste du ange enhet för ethernetkortet, t. ex. <i>eth0</i>
    om du har två kort kan det också vara <i>eth1</i>.</p>

note: helptext  main dialog ADSL"
en: 
    <p>If you choose <i>Configure ADSL as default</i>, your system uses ADSL for the
    dial into the internet. After you log in, you will see an icon on your KDE panel.
    With that icon, you can easily turn your internet connection on or off.
    If you do not use KDE, a little window appears, with the same functionality</p>
sv: 
    <p>Om du väljer <i>Konfigurera ADSL som standard</i>, så använder ditt system ADSL för 
    internetanslutningen. När du loggat in ser du en ikon på KDE-panelen.
    Med den ikonen kan du enkelt ansluta till eller koppla ned från internet.
    Om du inte använder KDE, så visas ett litet fönster med samma funktionalitet</p>

note: using SetContents (define in adsl.ycp)
en: Configuration for ADSL
sv: Inställningar för ADSL

en: Error: ADSL is not configured.
    Could not write the configuration file /etc/pppoed.conf.
sv: Fel: ADSL är inte konfigurerat.
    Kunde inte skriva konfigurationsfilen /etc/pppoed.conf.

en: 
    Perhaps this module was not started as root.
    
    To configure ADSL, please start this module again
sv: 
    Modulen kanske inte startades som root.
    
    Starta om modulen igen för att konfigurera ADSL

en: ADSL is now configured and usable,
    You will get your dial-in icon at the next login,
    where you can turn on/off your internet connection
sv: ADSL är nu konfigurerat och kan användas.
    Nästa gång du loggar in ser du en anslutningsikon 
    som du kan använda för att koppla upp/ned din internetanslutning

en: ADSL is now configured and usable
sv: ADSL är nu konfigurerat och kan användas

note: No line is selcted:
en: One input field is missing.
    Please enter username and password.
sv: Ett inmatningsfält saknas.
    Ange användarnamn och lösenord.

en: Launch this module to configure your ADSL internet
       connection. This module is ONLY for Germany.
sv: Starta denna modul för att konfigurera din ADSL-internetanslutning. 
     Denna modul är ENDAST avsedd för Tyskland.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure your ADSL connection with ppp over ethernet
       (ADSL/pppoed is used in germany, but not in the U.S.
sv: Konfigurera din ADSL-anslutning med ppp via ethernet
       (ADSL/pppoed används i Tyskland, inte i USA)

note: description of input field
en: &Line ID
sv: &Linje-ID

note: description of input field
en: &T-Online ID
sv: &T-Online-ID

note: description of input field
en: &Usercode
sv: &Användarkod

note: description of Checkbox
en: Configure T-&DSL as default for internet connection
sv: Konfigurera T-&DSL som standard för internetanslutning

note: helptext  main dialog T-DSL"
en: <p>This module is ONLY used for the <b>GERMAN T-Online T-DSL</b> service.
    For example, in the U.S. your DSL connection is NOT configured in this dialogue, you only need to
    configure your ethernet card in the "Network/Base" module within YaST2.
    </p>
sv: <p>Den här modulen används ENDAST för <b>TYSKA T-Onlines tjänst T-DSL</b>.
    I till exempel USA konfigureras DSL-anslutningen INTE i den här dialogen, du behöver bara
    konfigurera ethernetkortet i YaST2-modulen "Nätverk/grundinställningar".
    </p>

note: helptext  main dialog T-DSL"
en: 
    <p>First you have to configure your ethernet card.</p>
sv: 
    <p>Först måste du konfigurera ethernetkortet.</p>

note: helptext  main dialog T-DSL"
en: 
    <p>Second you have to enter your registration data.
    You have to enter your <i>Line ID</i> (Anschlusskennung) e.g. 00056780362,
    the <i>T-Online ID</i> e.g. 870008594732, the <i>usercode</i> (Mitbenutzernummer),
    typically 0001, and your <i>password</i>.</p>
sv: 
    <p>Sedan måste du mata in dina inloggningsdata.
    Du måste ange <i>Linje-ID</i> (anslutningskod), t. ex. 00056780362,
    <i>T-Online-ID</i> t. ex. 870008594732, de <i>Användarkod</i> (vilken användare på din anslutning),
    oftast 0001, och ditt <Lösenord</i>.</p>

note: helptext  main dialog T-DSL"
en: 
    <p>If you choose <i>Configure T-DSL as default</i>, your system uses T-DSL 
    for 
    dialing into the internet. After you log in, you will see an icon on your KDE 
    panel.
    With that icon, you can easily turn your internet connection on or off.
    Even if you do not use KDE, a little window will appear on your desktop
     with the same functionality</p>
sv: 
    <p>Om du väljer <i>Konfigurera T-DSL som standard</i>, så använder ditt system 
    T-DSL för internetanslutningen.
     När du loggat in ser du en ikon på KDE-panelen.
    
    Med den ikonen kan du enkelt ansluta till eller koppla ned från internet.
    Även om du inte använder KDE, så visas ett litet fönster 
    med samma funktionalitet på skrivbordet</p>

note: using SetContents (define in adsl.ycp)
en: Configuration for GERMAN T-DSL / ADSL
sv: Inställningar för TYSK T-DSL / ADSL

en: Error: TDSL is not configured.
    Could not write the configuration file /etc/pppoed.conf.
sv: Fel: TDSL är inte konfigurerat.
    Kunde inte skriva konfigurationsfilen /etc/pppoed.conf.

en: 
    Perhaps this module was not started as root.
    
    To configure TDSL, please start this module again
sv: 
    Modulen kanske inte startades som root.
    
    Starta om modulen igen för att konfigurera TDSL

en: T-DSL is now configured and usable,
    You will get your dial in icon at the next login,
    where you can turn on/off your internet connection
sv: T-DSL är nu konfigurerat och kan användas.
    Nästa gång du loggar in ser du en anslutningsikon 
    som du kan använda för att koppla upp/ned din internetanslutning

en: T-DSL is now configured and usable
sv: T-DSL är nu konfigurerat och kan användas

note: No line is selcted:
en: One input field is missing.
    Please enter Line ID, T-Online ID, usercode and password.
sv: Ett inmatningsfält saknas.
    Ange Linje-ID, T-Online-ID, användarkod och lösenord.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: German T-DSL
sv: Tysk T-DSL

note: explanation of yast2 menueentry
en: Launch this module to configure your T-DSL (TDSL) internet
       connection. This module is ONLY for Germany.
sv: Starta denna modul för att konfigurera din T-DSL (TDSL) internetanslutning. 
     Denna modul är ENDAST avsedd för Tyskland.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure your T-DSL modem
sv: Konfigurera T-DSL-modemet

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Configure boot mode
sv: Konfigurera bootprocedur

en: <p>Launch this module to configure boot-mode and kernel.
    </p>You need to be logged in as <i>root</i> in order to do this.</p>
sv: <p>Starta den här modulen för att konfigurera bootprocedur och kernel.
    </p>Du måste vara inloggad som <i>root</i> för att kunna göra detta.</p>

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Change your kernel or/and edit your lilo configuration
sv: Ändra din kernel eller/och redigera lilokonfigurationen

en: Enable/disable inetd:
sv: Slå på/av inetd:

note: main dialog: RasioButton: don't start inetd
en: O&ff, don't start inetd
sv: &Av, starta inte inetd

note: main dialog: RasioButton: don't start inetd
en: On with d&efault configuration
sv: Starta med stan&dardinställningar

note: main dialog: RasioButton: don't start inetd
en: On with c&ustom configuraton ...
sv: Starta med s&pecialinställningar...

note: helptext inetd configuration
en: <p>Starting inetd will enable "others" to connect
    to network services installed on your server
    (e.g telnet, finger, ftp). Inetd is also
    needed for printing, as well as formatting the
    man-pages in the SuSE help package.
    Do you wish inetd to be started at boot time?
    </p>
sv: <p>Startas inetd kan utomstående ansluta sig
    till nätverkstjänster på din server
    (t. ex. telnet, finger, ftp). Inetd behövs 
    också för utskrifter och formatering 
    av man-sidor i SuSEs hjälppaket.
    Vill du att inetd skall startas vid bootning?
    </p>

note: helptext inetd configuration
en: 	
    <p>
    If you want to start the inetd, you can choose
    the SuSE default configuration. If you choose
    the custom configuration, you can edit the default
    configuration for your needs in the next step.
    </p>
sv: 	
    <p>
    Om du vill starta inetd, kan du välja
    SuSEs standardkonfiguration. Väljer du att 
    göra egna inställningar, så kan du redigera 
    standardinställningarna i nästa steg.
    </p>

note: Main dialog: Header
en: Network services
sv: Nätverkstjänster

note: helptext for popup create inetd-service
en: 
    <p>To create a valid entry i.e. service for the inetd you
    have to enter</p> 
    <ul>
    <li>service name            
    <li>socket type		    
    <li>protocol		    
    <li>wait/nowait[.max]	    
    <li>user[.group]	    
    <li>server program	    
    <li>server program arguments
    </ul>
    <p>To specify an Sun-RPC based service, the entry would contain these
    fields:</p>
    <ul>
    <li>service name/version    
    <li>socket type		    
    <li>rpc/protocol	    
    <li>wait/nowait[.max]	    
    <li>user[.group]	    
    <li>server program	    
    <li>server program arguments
    </ul>
    
    <p>Here a short description, for details see <b>info inetd.conf</b>
    </p>
    
    <p>The <b>service-name</b> entry is the name of a valid service
    </p>
    
    <p>The <b>socket-type</b> should be one of stream, dgram, raw, rdm,
    or seqpacket, depending on whether the socket is a stream, datagram,
    raw, reliably delivered message, or sequenced packet socket.
    
    </p>
    <p>The <b>protocol</b> must be a valid protocol as given in /etc/protocols. 
    Examples might be <i>tcp</i>,<i>udp</i>,<i>rpc/tcp</i> or <i>rpc/udp</i>.
    </p>
    
    <p>The <b>wait/nowait</b> entry is applicable to datagram sockets only.
    The optional <i>max</i> suffix specifies the maximum number of
    server instances that may be spawned from inetd within an interval of 60
    seconds. 
    </p>
    
    <p>The <b>user</b> entry should contain the user name of the user as whom the 
    server should run.
    </p>
    
    <p>The <b>server-program</b> entry should contain the pathname of the program which
    is to be executed by inetd when a request is found on its socket. 
    
    </p>
    <p>---</p>
sv: 
    <p>För att skapa en giltig post och därmed tjänst i inetd, måste du 
    mata in följande:</p>
    <ul>
    <li>tjänstenamn            
    <li>sockettyp		    
    <li>protokoll		    
    <li>wait/nowait[.max]	    
    <li>användare[.grupp]	    
    <li>serverprogram	    
    <li>serverprogramargument
    </ul>
    <p>För en Sun-RPC-baserad tjänst skulle posten innehålla följande fält:</p>
    
    <ul>
    <li>tjänstenamn/-version    
    <li>sockettyp		    
    <li>rpc/protokoll	    
    <li>wait/nowait[.max]	    
    <li>användare[.grupp]	    
    <li>serverprogram	    
    <li>serverprogramargument
    </ul>
    
    <p>Här följer en kort beskrivning, mer info finns i <b>info inetd.conf</b>
    </p>
    
    <p>Posten <b>tjänstenamn</b> är namnet på en giltig tjänst
    </p>
    
    <p><b>Sockettyp</b> bör vara en av stream, dgram, raw, rdm,
    eller seqpacket, beroende på om socketen är en stream, datagram,
    raw, reliably delivered message, eller sequenced packet-socket.
    
    </p>
    <p><b>Protokollet</b> måste vara ett giltigt protokoll enligt /etc/protocols.
    Exempel: <i>tcp</i>,<i>udp</i>,<i>rpc/tcp</i> eller <i>rpc/udp</i>.
    </p>
    
    <p>Posten <b>wait/nowait</b> rör bara datagramsockets.
    Alternativet <i>max</i> bestämmer maximala antalet
    server instances som kan initieras från inetd inom 60 s intervall.
    
    </p>
    
    <p>Posten <b>användare</b> bör innehålla det användarnamn servern skall köras som.
    
    </p>
    
    <p>Posten <b>serverprogram</b> bör innehålla sökvägen till det program som 
    skall köras av inetd när ett anrop hittas i motsvarande socket.
    
    </p>
    <p>---</p>

note: popup create edit service: Framedescription here values for the inetd service can be set
en: Edit service
sv: Redigera tjänst

note: popup create/edit inetd service : Description Inputfield
en: &Service
sv: &Tjänst

note: popup create/edit inetd service : Description Inputfield
en: &Type
sv: T&yp

note: popup create/edit inetd service : Description Inputfield
en: &Protocol
sv: &Protokoll

note: popup create/edit inetd service : Description Inputfield
en: &Flags
sv: &Flaggor

note: popup create/edit inetd service : Description Inputfield
en: S&erver / Args
sv: S&erver / args

note: popup create
en: &Comment
sv: &Kommentar

note: `VWeight( 0,`Frame( _("Previous block comment in inetd.conf"), `Label( previous_comment )))
en: Previous block comment in inetd.conf
sv: Föregående blockkommentar i inetd.conf

note: Column header: minimum = 5 characters   fill with space if needed
en: Service
sv: Tjänst

note: Column header: minimum = 4 characters   fill with space if needed
en: Type
sv: Typ

note: Column header: Abbrev. for protocol
en: Proto
sv: Protok

note: Column header: minimum = 4 characters /  fill with space if needed
en: Flags
sv: Flaggor

note: Column header
en: User
sv: Användare

en: Server / Args
sv: Server / argument

note: main dialog: Button Edit service
en: &Activate/Inactivate
sv: &Aktivera/deaktivera

note: helptext  "main dialog edit inetd.conf"
en: <p>In the listbox you see all services preconfigured by SuSE</p>
sv: <p>I listrutan ser du alla tjänster som förinställts av SuSE</p>

en: <p>All services marked with "#" are <i>inactive</i> (locked).
    All services marked with "Active!" are <i>active</i> (unlocked).</p>
sv: <p>Alla tjänster markerade med "#" är <i>deaktiverade</i> (spärrade).
    Alla tjänster markerade med "Aktiv!" är <i>aktiva</i> (fria).</p>

en: <p>Inactive means, that these services are preconfigured in the configuration
    file of inetd (/etc/inetd.conf), but they are locked.</p>
sv: <p>Deaktiverad innebär att de tjänsterna är förinställda i inetd:s konfigurationsfil 
    (/etc/inetd.conf), men att de är spärrade.</p>

en: <p>With a click to this entry, and a second click
    on the button activate/inactivate you can unlock an inactive entry, or
    lock an active entry.</p>
sv: <p>Genom att klicka först på posten, och sedan 
    på knappen aktivera/deaktivera, kan du frigöra en deaktiverad post eller
    spärra en aktiv post.</p>

en: <p>With a click to an entry, and a second click
    on the button edit you can change parameters of this service
    </p>
sv: <p>Genom att klicka först på posten, och sedan 
    på knappen Redigera, kan du ändra parametrar för den tjänsten
    </p>

note: using SetContents (define in lan_inetd.ycp)
en: Enable/disable network services
sv: Aktivera/deaktivera nätverkstjänster

note: ///////////////////////////////////////// - create line and comment - insert line in Database - compute comment
en: Create a new service entry
sv: Skapa ny tjänstepost

note: No line is selcted:
en: To delete a service, you have to select one in main dialog
sv: För att ta bort en tjänst, måste du välja vilken i huvuddialogen

note: No line is selcted:
en: To activate/inactivate a service, you have to select one in main dialog
sv: För att aktivera/deaktivera en tjänst, måste du välja vilken i huvuddialogen

note: edit line and comment
en: Edit a service entry
sv: Redigera tjänstepost

note: No line is selcted:
en: To edit a service, you have to select one in main dialog
sv: För att redigera en tjänst, måste du välja vilken i huvuddialogen

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Start/stop services (inetd)
sv: Starta/stoppa tjänster (inetd)

en: Launch this module to configure your network services.
sv: Starta den här modulen för att konfigurera nätverkstjänster.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure your network services which are started via inetd
sv: Konfigurera nätverkstjänster som startas via inetd

note: mesage label
en: Initializing ...
sv: Initierar ...

note: help text 1/2
en: <p>The network card was
     found. If you want to configure this network card press <b>Next</b>
     use <b>Back</b> button to go back.</p>
sv: <p>Nätverkskortet hittades. 
     Om du vill konfigurera kortet, trycker du på <b>Fortsätt</b>.
     Använd <b>Backa</b> för att gå tillbaka.</p>

note: help text 2/2
en: <p>Press <b>Skip</b> button to skip the configuration of this card.</p>
sv: <p>Använd <b>Hoppa över</b> om du inte vill konfigurera det här kortet.</p>

note: To translators: label message 1/2 The network card XY will be configured
en: The network card
sv: Nätverkskortet

note: To translators: label message 2/2 The network card XY will be configured
en: 
    will be configured for network access as.
sv: 
    förbereds för nätåtkomst som

note: dialog title
en: Network card configuration
sv: Konfigurera nätverkskort

note: popup message with confirmation buttons
en: Should the network configuration be saved?
sv: Skall nätverkskonfigurationen sparas?

note: abort confirmation popup
en: Really abort?
sv: Vill du verkligen avbryta?

en: IO address
sv: IO-adress (PORT)

en: IRQ
sv: Interrupt (IRQ)

en: MemBase
sv: Minnesbasadress

note: help text 1/4
en: <p>Please select ISDN card from the list.</p>
sv: <p>Välj ISDN-adapter från listan.</p>

note: help text 2/4
en: <p>You can pass some extra option values to the kernel module.</p>
sv: <p>Du kan lägga in vissa extraalternativ till kernelmodulen.</p>

note: help text 3/4
en: <p>IO address, IRQ and MemBase are card hardware attributes which usually should be 
    correctly detected for newer card models, if you have an older card model please have a look into your technical manual 
    or contact your salesman.</p>
sv: <p>IO-adress, IRQ och minnesbasadress är hårdvaruattribut som vanligen bör vara 
    korrekt detekterade för nyare adaptermodeller, om du har en äldre adapter måste du titta i handboken 
    eller kontakta din försäljare.</p>

note: help text 4/4
en: <b>ISDN protocol: </b>In most cases the protocol is Euro-ISDN especially 
        use this if your ISDN-card is connected directly to the NTBA. 
        1TR6 is only rarely used (e.g. some ISDN-stations 
        use it for the internal ISDN connections and if your 
        ISDN-card is connected to such a ISDN-station you 
        have to use 1TR6.
sv: <b>ISDN-protokoll: </b>Oftast används Euro-ISDN, särskilt 
        om ISDN-adaptern är kopplad direkt till NTAB:n. 
        1TR6 används mera sällan (t. ex. använder vissa 
        ISDN-stationer det för interna ISDN-förbindelser. Om din 
        ISDN-adapter är kopplad till en sådan ISDN-station, 
        måste du använda 1TR6.

en: Selection of ISDN protocol
sv: Välj ISDN-protokoll

en: Leased line
sv: Fast lina

en: Options for '%1' card
sv: Inställningar för adapter '%1'

en: Select your ISDN card
sv: Välj ISDN-adapter

en: ISDN module options (only needed in special cases!!)
sv: ISDN-modulinställningar (krävs endast i särskilda fall!!)

en: ISDN low level configuration
sv: ISDN lågnivåkonfiguration

note: help text 1/7
en: <p>My phone number -  As your own telephone number (MSN) you 
             put in your telephone number (without area code!), if your ISDN-card is connected 
             directly to the NTBA. If it is connected to an ISDN-station, 
             put in the MSN which is stored in the ISDN-station (e.g. your phone extension or 
             the last digit or digits of your phone extension) or - if this fails - try 
             to use just 0 (which normally causes that the  default MSN is actually used).</p>
sv: <p>Mitt telefonnummer -  som ditt eget telefonnummer (MSN eller extranummer) 
             anger du ditt telefonnummer (utan riktnummer!) om ISDN-adaptern 
             är kopplad direkt till NTAB:n. Om den är kopplad till en ISDN-station 
             anger du det MSN (extranummer) som finns sparat i ISDN-stationen (t. ex. din telefonanknytning eller 
             sista siffran eller siffrorna av din anknytning) eller - om det inte fungerar - försök 
             använda bara 0 (medför vanligen att standardnumret används).</p>

note: help text 2/7
en: <p><b>Dial mode - Off</b> means no connections at all are possible.</p>
sv: <p><b>Nummerslagningsmetod - Av</b> betyder att inga uppkopplingar kan göras.</p>

note: help text 3/7
en: <p><b>Manual</b> - only outgoing connections made manually are possible. 
             Incoming connections can be made. Incoming callback connections are not possible 
             If you select <b>Manually</b> in the dial mode, you can build or 
             close a connection using the tool <b>kimon</b> or <b>kinternet</b> 
             or (as user root) with the commands: 
             <br>isdnctrl dial ippp0  <br>isdnctrl hangup ippp0</p>
sv: <p><b>Manuellt</b> - endast manuella utgående anslutningar kan göras. 
             Inkommande anslutningar kan göras. Inkommande motringning är inte möjlig 
             Om du väljer <b>Manuellt</b> i nummerslagningsmetod, kan du 
             koppla upp eller ned en anslutning med <b>kimon</b> eller <b>kinternet</b> 
             eller (som användare root) med kommandona: 
             <br>isdnctrl dial ippp0  <br>isdnctrl hangup ippp0</p>

note: help text 4/7
en: <p><b>Automatic</b> - when necessary, a connection will be made 
    automatically; this is also the only mode where incoming callback calls will succeed 
    (i.e. connections that you call back).  It will also hangup after the specified hup-timeout</p>
sv: <p><b>Automatiskt</b> - uppkoppling sker automatiskt som programanrop. 
    Det här är enda läget där inkommande motringning fungerar 
    (dvs. anslutningar som sker genom att din dator ringer tillbaka).  Anslutningen bryts också efter den inställda tiden hup-time-out</p>

note: help text 5/7
en: <p>Automatic hang-up -you can set that 
      the line will be hang up automatically after 'IDLE timeout'. The checkbox Chargehup tells that the line stays connected 
      after 'IDLE timeout', and it will be hung up immediately before the next counting pulse 
      (this only works, if your isdn-provider transmits the charge-info during and after the connection)</p>
sv: <p>Automatisk nedkoppling - du kan ställa in att 
      anslutningen bryts automatiskt efter tiden 'IDLE timeout'. Rutan Chargehup visar att linjen är ansluten 
      efter 'IDLE timeout', och att den kopplas ned omedelbart innan nästa markeringspuls 
      (fungerar bara om din isdn-leverantör överför markeringsinformation under och vid slutet av samtalet)</p>

note: help text 5/7
en: <p>If you want to start-up the connection during the 
    system boot, please press the appropriate button. If not, you have to use (as user root) the following commands: 
     <br> rci4l_hardware start 
     <br> rci4l start 
     <br> rcroute start 
     <br>  to start ISDN.</p>
sv: Om du vill starta anslutningsprogrammet under 
    systemstarten, klickar du bara på motsvarande knappar i den här dialogen.  Annars måste du (som användare root) använda följande kommandon: 
     <br> rci4l_hardware start 
     <br> rci4l start 
     <br> rcroute start 
     <br>  för att starta ISDN-systemet.</p>

en: My phone number
sv: Mitt telefonnummer

en: Dial mode
sv: Nummerslagningsmetod

en: Automatic
sv: Automatiskt

en: Manual
sv: Manuellt

en: Off
sv: Av

en: Automatic hang-up
sv: Automatisk nedkoppling

en: IDLE timeout
sv: Slut på väntetid

en: Start ISDN during system boot
sv: Starta ISDN-system vid bootningen

en: IP settings
sv: IP-inställningar

en: Callback settings
sv: Motringningsinställningar

en: ISDN connection parameters
sv: Anslutningsparametrar för ISDN

en: You have to fill in Local and Remote IP addresses correctly
sv: Du måste fylla i lokala och fjärranslutna IP-adresser rätt

note: help text 1/3
en: <p>Please fill-in the IP addresses. If you have syncppp connection, 
    normally do you have to keep the pre-selected values 192.168.x.99 and 192.168.x.1. 
    In rawip case you must obtain these numbers from your provider. 
    If you have a local ethernet please check, that the IP-adresses 
    are not in the same subnet like your local ethernet. </p>
sv: <p>Fyll i IP-adresser. Om du har syncppp-anslutning 
    måste du vanligen behålla de förvalda värdena 192.168.x.99 och 192.168.x.1. 
    Med rawip måste du skaffa de här uppgifterna från din leverantör. 
    Om du har ett lokalt nätverk måste du kontrollera att IP-adresserna 
    inte är i samma subnet som ditt lokala nätverk. </p>

note: help text 2/3
en: <p>Check the button for <b>dynamic IP address</b> if you plan to use 
    diald (demand dialing daemon), where the outgoing address is unknown at the moment the link is going up.</p>
sv: <p>Välj <b>Dynamisk IP-adresstilldelning</b> om tänker använda 
    diald (demand dialing daemon), och den utgående adressen är okänd vid anslutningstillfället.</p>

en: IP address settings
sv: IP-adressinställningar

en: Local IP address of your machine
sv: Lokal IP-adress

en: Remote IP address
sv: Leverantörens IP-adress

en: Dynamic IP address
sv: Dynamisk IP-adresstilldelning

note: help text 3/3
en: <p>Check the button for <b>dynamic DNS assignment</b> 
    if you want to change your domain name servers after the connection is up. (This replace your static DNS 
    configuraton with obtain DNS servers IP addreses) Today almost all providers 
    use <b>Dynamic DNS assignment</b></p>
sv: <p>Välj <b>Dynamisk DNS-tilldelning</b> 
    om du tänker byta domännamnsservrar efter uppkopplingen. (Ersätter din statiska DNS-
    konfiguraton med tilldelade DNS-servrars IP-adresser). Nästan alla leverantörer idag 
    använder <b>Dynamisk DNS-tilldelning</b></p>

en: Dynamic DNS assignment
sv: Dynamisk DNS-tilldelning

en: ISDN IP address settings
sv: IP-adressinställningar för ISDN

note: help text 1/3
en: <p>If callback mode is off,  calls  are handled normally without special processing.</p>
sv: <p>Om motringning är av, hanteras samtal normalt utan särskilda åtgärder.</p>

note: help text 2/3
en: <p>If callback mode  is  server,  then  after  getting  an incoming call, a callback is triggered.</p>
sv: <p>Om motringningen är på i serverläge, utlöser inkommande samtal en motringning.</p>

note: help text 3/3
en: If callback mode is client, then the local system does the initial call  and  then  waits  for  callback of the remote machine.
sv: Om motringning är på i klientläge, ringer ditt system startsamtalet och väntar sedan på motringning från den fjärranslutande datorn.

en: Callback functions
sv: Motringningsfunktioner

en: Callback Off
sv: Motringning av

en: Callback Server
sv: Motringande dator (server)

en: Callback Client
sv: Dator blir motringd (klient)

en: ISDN callback settings
sv: Motringningsinställningar för ISDN

en: Can't delete all ISDN card configuration while you have configure some connections.
sv: Det går inte att ta bort hela konfigurationen för ISDN-adaptern eftersom det finns anslutningar konfigurerade.

note: help text for ip address setup dialog part 1 of 9
en: <p>This dialog allows you to configure your IP address.</p>
sv: <p>Här konfigureras din IP-adress.</p>

note: help text for ip address setup dialog part 2 of 9
en: <p>You can select dynamic address assignment, 
    if you have a <b>DHCP server</b> running on your local network.
sv: <p>Du kan välja dynamisk adresstilldelning 
    om du har en <b>DHCP-server</b> konfigurerad i ditt lokala nätverk.

note: part 3 of 9, keep the leading space
en:  You also should select this if you do not have a static IP address 
    assigned to you by your cable or DSL provider.
sv:  Du bör också välja det här alternativet om du inte tilldelats någon statisk IP-adress 
    av din internetleverantör.

note: part 4 of 9, keep the leading space
en:  Network addresses will then be obtained <b>automatically</b> from the server.
sv:  IP-adresser delas då ut <b>automatiskt</b> av servern.

note: part 5 of 9
en: Configuration will be finished by clicking the <b>Next</b> button.</p>
sv: Konfigurationen slutförs om du klickar på <b>Fortsätt</b>.</p>

note: part 6 of 9
en: <p>Otherwise, you must assign the network addresses <b>manually</b>.
sv: <p>Annars måste du mata in IP-numren i ditt nätverk <b>manuellt</b>.

note: part 7 of 9, keep the leading space
en:  Enter the IP address (e.g. 192.168.100.99) for your computer, 
    the network mask (usually 255.255.255.0) and, optionally, the default gateway IP address.
sv:  Mata in din dators IP-adress (t. ex. 192.168.100.99), 
    nätverksmasken (vanligtvis 255.255.255.0) och eventuellt standardgateway.

note: part 8 of 9, keep the leading space
en:  The name server setup dialog follows.</p>
sv:  I nästa dialog konfigureras namnservern.</p>

note: part 9 of 9
en: <p>Please contact your <b>network administrator</b> 
    for more information about the network configuration.</p>
sv: <p>Be din <b>nätverksadministratör</b> 
    om exakta uppgifter för att konfigurera nätverket.</p>

note: label for radio button group (dynamic/static ip address setup method)
en: Network device
sv: Nätverksenhet

note: frame label
en: Dynamic address
sv: Dynamisk adresstilldelning

note: radio button label
en: Automatic address setup (via DHCP)
sv: Automatisk adresstilldelning (med DHCP)

note: frame label
en: Choose the setup method
sv: Välj inställningsmetod

note: radio button label
en: Static address setup
sv: Ställ in statisk adress

note: text entry label for ip address
en: IP Address
sv: IP-adress

note: text entry label for network mask
en: Subnet mask
sv: Subnätmask

en: Detailed settings
sv: Detaljinställningar

en: &Hostname and nameserver
sv: &Värdnamn och namnserver

note: main dialog label
en: Network address setup
sv: Konfigurera nätverksadress

note: warning dialog message
en: You need to install the dhclient or dhcpcd package for dynamic IP address setup. It's located in the series 'n'
sv: Du måste installera paketen dhclient eller dhcpcd för att ställa in dynamiska IP-adresser. De finns i kategori 'n'

note: warning dialog message
en: The default gateway is incorrect
sv: Adressen för standardgateway är felaktig.

note: warning dialog message
en: The subnet mask is incorrect
sv: Subnätmasken är felaktig.

note: warning dialog message
en: The IP address is incorrect
sv: IP-adressen är felaktig.

note: ip address overlaps network or broadcast address bug #4644, message fix, orig: err_msg = UI(_("IP Address is out of range."))
en: Invalid netmask.
sv: Ogiltig nätmask.

note: error message
en: The subnet mask is incorrect.
sv: Subnätmasken är felaktig.

note: error message
en: The IP address is incorrect.
sv: IP-adressen är felaktig.

note: warning popup
en: Deleting hardware will also erase you interface configuration, proceed?
sv: Tar du bort hårdvara, raderas också gränssnittskonfigurationen, vill du fortsätta?

en: Unknown provider
sv: Okänd leverantör

note: number table entry - card is running
en: Active
sv: Aktiv

note: ipaddr table entry - card is/is not PCMCIA
en:     Yes
sv:     Ja

en:      No
sv:      Nej

note: ipaddr table entry - card is/is not PCMCIA
en:      Yes
sv:      Ja

note: not_configured = create_table (not_configured, ["sub_vendor"]); help text 1/4
en: <p>Please select what kind of card you want to configure.</p>
sv: <p>Välj vilket slags kort du vill konfigurera.</p>

note: help text 2/4
en: <p>If the list contains <b>autodetected</b> (and not yet configured) cards, select one and go ahead.
sv: <p>Om listan visar <b>automatiskt identifierat</b> (men ännu okonfigurerat) kort, väljer du ett och fortsätter.

note: help text 3/4
en: Choose <b>compiled in the kernel</b> if you know that your network card has support included in your Linux kernel.
sv: Välj <b>kompilerat i kärnan</b> om du vet att ditt nätverkskort stöds av din Linuxkernel.

note: help text 4/4
en: Otherwise use <b>manual selection</b>.</p>
sv: Använd annars <b>manuellt val</b>.</p>

note: frame label
en: Configure
sv: Konfigurera

note: selection box label
en: List of autodetected
sv: Lista över automatiskt identifierade

note: dialog title
en: Network configuration
sv: Nätverkskonfiguration

note: help text 1/4
en: <p>The base configuration of your network devices is set here. Use <b>Edit</b> button to 
    edit the network device address, <b>Delete</b> button to remove the entry.</p>
sv: <p>Här ställs grundkonfigurationen för nätverksenheterna in. Använd <b>Redigera</b> för att 
    redigera nätverksenheternas adresser, och <b>Ta bort</b> för att ta bort posten.</p>

note: help text 2/4
en: <p>Use <b>Add</b> button to configure your hardware and 
    set-up device address.</p>
sv: <p>Använd <b>Lägg till</b> för att konfigurera hårdvara och 
    enhetsadress.</p>

note: help text 3/4
en: <p>With the <b>Hardware</b> button you get a list of hardware 
    that you can change</p>
sv: <p>Med <b>Hårdvara</b> visas en lista över hårdvaran 
    du kan ställa in</p>

note: help text 4/4
en: <p>If you configure modem or ISDN for connect you can use 
       <b>kinternet</b>.
sv: <p>Om du konfigurerat modem eller ISDN för fjärranslutningar, kan du använda 
       <b>kinternet</b>.

en: &Interface
sv: &Gränssnitt

en: &Hardware
sv: &Hårdvara

en: No.
sv: Nej.

en: Device name
sv: Enhetsnamn

en: &Add
sv: &Lägg till

en: This entry can not be edited!
sv: Posten kan inte redigeras!

en: Network complex configuration
sv: Konfigurera nätverkskomplex

en: Network base configuration
sv: Nätverk/grundkonfiguration

en: Network modem configuration
sv: Nätverk/modemkonfiguration

en: Network isdn configuration
sv: Nätverk/ISDN-konfiguration

en: Token-Ring
sv: Token-ring

note: help text 1/3
en: <p>Please select the appropriate <b>provider</b>.</p>
sv: <p>Välj <b>internetleverantör</b>.</p>

note: help text 2/3
en: <p>Choose the country or region where you are located and than choose one of the listed providers.</p>
sv: <p>Välj vilket land eller region du befinner dig i och välj en leverantör ur listan.</p>

note: help text 3/3
en: <p>Use the <b>New</b> button to add provider that cannot be found in the list.</p>
sv: <p>Använd <b>Ny</b> för att lägga till leverantörer som inte finns med i listan.</p>

en: Country
sv: Land

en: Provider
sv: Leverantör

en: New
sv: Ny

en: ISP selection
sv: Välj internetleverantör

en: Homepage: %1
sv: Hemsida: %1

en: Hotline: %1
sv: Support: %1

en: You have to choose one provider!
sv: Du måste välja en leverantör!

en: %1<p>Homepage: %2</p>
sv: %1<p>Hemsida: %2</p>

en: %1<p>Hotline: %2</p>
sv: %1<p>Support: %2</p>

en: <p>To register for <b>%1</b> and to find the best dialing number please connect to the homepage <b>%2</b> or call the hotline <b>%3</b>.</p>
sv: <p>För att logga in dig på <b>%1</b> och hitta bästa modempoolsnumret, se hemsidan <b>%2</b> eller vänd dig till supporten: <b>%3</b>.</p>

en: <p>To register for <b>%1</b> and to find the best dialing number please connect to the homepage <b>%2</b>.</p>
sv: <p>För att logga in dig på <b>%1</b> och hitta bästa modempoolsnumret, se hemsidan <b>%2</b>.</p>

en: <p>To register for <b>%1</b> and to find the best dialing number please call the hotline <b>%2</b>.</p>
sv: <p>För att logga in dig på <b>%1</b> och hitta bästa modempoolsnumret, kontakta supporten: <b>%2</b>.</p>

note: help text 1/4
en: <p>Access to your internet provider. If you have selected your provider from the list these values are already pre-filled.</p>
sv: <p>Inloggning hor din internetleverantör. Om du valt leverantör från listan, är värdena förinställda.</p>

note: help text 2/4
en: <p>Please select the type of packet-encapsulation. <b>RawIP</b> means that MAC-headers are stripped off, <b>SyncPPP</b> stands for Synchronous PPP.</p>
sv: <p>Välj pakettyp. <b>RawIP</b> innebär att MAC-huvudena tas bort, <b>SyncPPP</b> betyder synkron PPP.</p>

note: help text 3/4
en: <p>Please enter a <b>name</b> of the connection  and a <b>phone number</b> to access your provider.</p>
sv: <p>Ange ett <b>anslutningsnamn</b> och <b>telefonnummer</b> till internetleverantören.</p>

note: help text 4/4
en: <p>Enter the <b>user name</b> and the <b>password</b> that will be used for logging in (ask your provider if you are not sure).</p>
sv: <p>Ange vilket <b>användarnamn</b> och <b>lösenord</b> som skall användas för inloggningen (fråga din leverantör om du är osäker).</p>

en: ISDN type
sv: ISDN-typ

en: Connection Name
sv: Anslutningsnamn:

en: Phone number
sv: Telefonnummer

en: Info
sv: Information

en: User name
sv: Användarnamn

en: Password
sv: Lösenord

en: Name for dialing
sv: Namn för uppringning

en: Request for password
sv: Begära lösenord

en: Always ask me
sv: Fråga alltid

note: help text 4/4
en: <p>Check the <b>Ask</b> button to always ask for the password.</p>
sv: <p>Välj <b>Fråga alltid</b> om du alltid vill ange lösenord manuellt.</p>

en: ISP parameters
sv: Konfigurera internetleverantör

en: Name for dialing can't contains spaces
sv: Namn för uppringning får inte innehålla blanksteg

en: Name %1 already exist
sv: Namnet %1 finns redan

en: Connection Name %1 already exist
sv: Anslutningsnamnet %1 finns redan

en: You have to fill in all input boxes
sv: Du måste fylla i alla fält

note: help text for dns setup part 1 of 6
en: <p>Insert the host name and domain 
     name for your computer. Name server list and domain search list are 
     optional.</p>
sv: <p>Mata in värd- och domännamn för datorn. 
     Namnserverlista och sökdomänlista är valfria.</p>

note: help text for dns setup part 2 of 6
en: <p>A name server is a computer 
     which translates host names into IP addresses. This value must be 
     entered as an <b>IP address</b> (e.g., 10.10.0.1) not as a host 
     name.</p>
sv: <p>En namnserver är en dator 
     som översätter datornamn till IP-adresser. Parametern för namnservern 
    måste anges som <b>IP-adress</b> (t. ex. 10.10.0.1), inte som datornamn.</p>

note: help text for dns setup part 3 of 6
en: <p>Search domain is the domain 
     name where host name searching is started. The primary search domain 
     is usually the same as the <b>domain name</b> of your computer (e.g., 
     suse.de). There may be additional search domains (e.g., 
     suse.com).</p>
sv: <p>Sökdomänen är det ställe (den domän), 
    varifrån värdnamnsökningen påbörjas. Den primära sökdomänen 
    är normalt identisk med din dators <b>domännamn</b> (t. ex. rymden.universum). 
     Det kan också finnas fler sökdomäner (t. ex. galaxen.universum).</p>

note: help text for dns setup part 4 of 6
en: <p>If you are using DHCP to get 
     an IP address, you can check whether to get hostname via DHCP or leave it unchanged.</p>
sv: <p>Om du får IP-adress via DHCP, 
     kan du välja om datornamnet skall tilldelas via DHCP eller lämnas oförändrat.</p>

note: help text for dns setup part 4 of 6
en: <p>If you plan to use dialup internet connection 
    and have set up your connection to use dynamic DNS assignment these values will be temporally 
    disabled during the connection.</p>
sv: <p>Om du tänker använda uppringd internetanslutning 
    och har ställt in anslutningen för dynamisk DNS-tilldelning, så deaktiveras de värdena temporärt 
    under uppkopplingen.</p>

note: help text for dns setup part 5 of 6
en: <p>Select the <b>Finish</b> button to <b>save</b> your changes and 
    <b>finish</b> the network configuration.</p>
sv: <p>Välj <b>Slutför</b> för att <b>spara</b> ändringarna och 
    <b>avsluta</b> nätverkskonfigurationen.</p>

en: Hostname && Domainname
sv: Värdnamn && domännamn

note: text entry label
en: &Host name
sv: &Namn på värddator

note: text entry label
en: &Domain name
sv: &Domännamn

en: &Change hostname via DHCP
sv: &Ändra värdnamn via DHCP

note: common label for more text entries
en: &Name server list
sv: &Namnserverlista

note: common label for more text entries
en: Domain &search list
sv: Sökdomän&lista

note: main dialog label
en: Hostname & name server configuration
sv: Konfigurera värdnamn & namnserver

note: error label message
en: The tertiary search domain is not correct
sv: Den tredje sökdomänen är felaktig

note: error label message
en: The secondary search domain is not correct
sv: Den andra sökdomänen är felaktig

note: error label message
en: The primary search domain is not correct
sv: Den första sökdomänen är felaktig

note: error label message
en: The tertiary nameserver is not correct
sv: Den tredje namnservern är felaktig

note: error label message
en: The secondary nameserver is not correct
sv: Den andra namnservern är felaktig

note: error label message
en: The primary nameserver is not correct
sv: Den första namnservern är felaktig

note: error label message
en: The domain name is not correct
sv: Felaktigt domännamn

note: error label message
en: The host name is not correct
sv: Värdnamnet är felaktigt

en: The values were not saved correctly.
sv: Värdena sparades felaktigt.

en: The values were saved.
sv: Värdena sparades.

en: Warning: all devices are configured to use DHCP.
sv: Varning: alla enheter är konfigurerade att använda DHCP.

note: help text 1/2
en: <p>In this dialog you can modify your hardware settings.</p>
sv: <p>I den här dialogen kan du ändra dina hårdvaruinställningar.</p>

note: help text 2/2
en: <p>Use the <b>Edit</b> button to modify existing hardware setting, use the <b>Delete</b> button to remove it.</p>
sv: <p>Använd <b>Redigera</b> för att ändra befintliga hårdvaruinställningar, använd <b>Ta bort</b> för att ta bort posten.</p>

en: name
sv: namn

note: Delete - button label
en: Delete
sv: Ta bort

en: Network hardware settings
sv: Nätverk/hårdvaruinställningar

note: help text 1/3
en: <p>Here you can set-up your networking device. The values will be written into <i>/etc/modules.conf</i>.</p>
sv: <p>Här du kan ställa in nätverksenheten. Värdena skrivs in i <i>/etc/modules.conf</i>.</p>

note: help text 2/3
en: <p>Options for the module should be written in format 
    <i>option</i>=<i>value</i> and each entry should be space separated, 
    e.g. <i>io=220 irq=5</i>. <b>Note:</b> If you will configure two cards with 
    the same module name, options will be merged during saving.</p>
sv: <p>Inställningarna för modulen bör skrivas i formatet 
    <i>alternativ</i>=<i>värde</i> med blanksteg mellan varje post, 
    t. ex. <i>io=220 irq=5</i>. <b>Observera:</b> Om du will konfigurera två kort med 
    samma modulnamn, så slås inställningar ihop när de sparas.</p>

note: help text 3/3
en: <p>You can get a list of available network cards by pressing the <b>List</b> button.</p>
sv: <p>Du kan se en lista över tillgängliga nätverkskort genom att trycka på <b>Lista</b>.</p>

note: frame label
en: Network interface
sv: Nätverksgränssnitt

note: combo box label
en: Device number
sv: Enhetsnummer

note: frame label
en: Kernel module
sv: Kernelmodul

note: text entry label
en: Name of the module
sv: Modulnamn

note: textentry label
en: Options
sv: Alternativ

note: "Select from list" - button label
en: Select from list
sv: Välj från lista

note: dialog title
en: Manual network configuration
sv: Manuell nätverkskonfiguration

note: error popup
en: Empty module name!
sv: Tomt modulnamn!

note: error popup
en: Database can not found.
sv: Databas hittades inte.

note: selection box label
en: Select network card
sv: Välj nätverkskort

note: text entry field
en: Search
sv: Sök

note: help text 1/2
en: <p>Please select the network card you want to configure. 
    You can search for a particular network card by entering the name in the search entry.</p>
sv: <p>Välj vilket nätverkskort du vill konfigurera.
    Du kan fritextsöka efter kortet i sökfältet nedan.</p>

note: cancel - button label
en: Cancel
sv: Avbryt

note: dialog title
en: Network manual setup
sv: Manuell nätverkinställning

en: First serial port
sv: Första seriella porten

en: Second serial port
sv: Andra seriella porten

en: Third serial port
sv: Tredje seriella porten

en: Fourth serial port
sv: Fjärde seriella porten

en: First USB port
sv: Första USB-porten

en: Second USB port
sv: Andra USB-porten

en: Third USB port
sv: Tredje USB-porten

en: Fourth USB port
sv: Fjärde USB-porten

note: help text 1/5
en: <p>Please enter all modem configuration values.</p>
sv: <p>Ange alla modemparametrar.</p>

note: help text 2/5
en: <p>Modem <b>name</b> is an arbitrary string to identify your modem.</p>
sv: <p><b>Modemnamn</b> är ett valfritt namn för att identifiera ditt modem.</p>

note: help text 3/5
en: <P>If you are on PBX, you probably have to enter a <B>dial prefix</B>. Often this is <I>9</I>.</P>
sv: <P>Om du är ansluten till en abonnentväxel måste du troligen ange ett <B>linjeprefix</B>.  Oftast är det <I>0</I>.</P>

note: help text 4/5
en: <P>The field <b>device</b> says to which port your modem is attached (ttyS0, ttyS1, etc refers to serial 
    ports and usually correspond to COM1, COM2, etc. in DOS/Windows; ttyACM0, ttyACM1 refers to USB ports)</p>
sv: <P>Fältet <b>enhet</b> talar om vilken port ditt modem är anslutet till (ttyS0, ttyS1, etc. avser seriella 
    portar och motsvarar vanligen COM1, COM2, etc. i DOS/Windows. ttyACM0, ttyACM1 avser USB-portar)</p>

note: help text 5/5
en: <p>Choose dial mode according to your phone link 
    (Most telephone companies use <I>tone dial</I> as the <B>dial method</B>). Check the additional check boxes if you want 
    to <i>turn on your modem speaker</i> and if you want your modem to wait until it detects dialtone.</p>
sv: <p>Välj nummerslagningsmetod efter din telefonlinje 
    Nästan alla telefonbolag använder <I>tonval</I> som <B>nummerslagningsmetod</B>. Markera i kryssrutorna om du vill 
    <i>slå på modemhögtalaren</i> och om du vill att modemet skall invänta kopplingston.</p>

en: Modem name
sv: Modemnamn

en: Dial prefix(if needed)
sv: Linjeprefix

en: Tone dialing
sv: Tonval

en: Pulse dialing
sv: Pulsval

en: Special settings
sv: Särskilda inställningar

en: Speaker on
sv: Högtalare på

en: Detect Dialtone
sv: Invänta kopplingston

en: Details
sv: Detaljer

en: Modem parameters
sv: Modemparametrar

en: Modem Name can't contains spaces
sv: Modemnamn får inte innehålla blanksteg

en: This modem name already exist
sv: Modemnamnet finns redan

note: help text 1/2
en: <p>The item BaudRate is a transmition speed which tells how 
    many bits per second your computer communicate with your modem.</p>
sv: <p>Posten Överföringshastighet anger med hur 
    många bitar per sekund datorn kommunicerar med modemet.</p>

note: help text 2/2
en: <p>You should find all the relevant information about <b>init strings</b> in your modem manual.</p>
sv: <p>Du bör hitta allt du behöver veta om <b>initieringssträngar</b> i modemhandboken.</p>

en: BaudRate
sv: Överföringshastighet

en: Modem initialization strings
sv: Initieringssträngar för modemet

en: Modem parameters details
sv: Modemparametrar - detaljer

note: help text 1/4
en: <p>If you have more than one modem, you can set one as the default for this provider.</p>
sv: <p>Om du har fler än ett modem kan du ställa in ett som standard för leverantören.</p>

note: help text 2/4
en: <p>If you plan to use more than one provider, you can set one as <b>default</b>. 
    (This one will be used if you won't explicitly use another.)</p>
sv: <p>Om du tänker använda fler än en internetleverantör kan du ställa in en som <b>standard</b>. 
    (Den används om du inte uttryckligen väljer en annan.)</p>

note: help text 3/4
en: <p>Choose the appropriate radio button if you want to 
    start-up some program after the connection is established.</p>
sv: <p>Välj motsvarande alternativknapp om du vill 
    starta ett visst program efter uppkoppling.</p>

en: Profile for selected provider:
sv: Profil för vald leverantör:

en: Default modem for this provider
sv: Standardmodem för denna leverantör

en: Set this provider as default
sv: Sätt denna leverantör som standard

en: Execute after connect
sv: Kör efter uppkoppling

en: Nothing
sv: Inget

en: A command line for your program
sv: Kommandorad för program

en: Connection parameters
sv: Anslutningsparametrar

en: <p>Check the buttons for reestablishing connection and modifying DNS according to your wish.</p>
sv: <p>Markera knapparna för att återskapa anslutning och ändra DNS som du vill.</p>

en: Other settings
sv: Andra inställningar

en: Reconnect when the connection is lost
sv: Återanslut om förbindelsen bryts

en: Modify DNS when connected
sv: Ändra DNS efter uppkoppling

en: Disconnect after (seconds)
sv: Koppla ner efter (sekunder)

en: Connection parameters details
sv: Anslutningsparametrar - detaljer

en: You have to set Idle seconds field
sv: Du måste ställa in fältet Sekunder inaktivitet

en: Can't delete all modems, delete providers first
sv: Kan inte ta bort alla modem, ta bort leverantörer först

en: The entered values will be written now.
    Do you really want to use the new settings?
sv: De inmatade värdena skrivs in nu.
    Vill du det?

en: All the settings were written
    and are ready to use.
sv: All inställningarna skrevs
    och är klara att använda.

en: <P><B>Mount NFS directories</B> will allow you to configure which
    NFS servers will be used for mounts and where their directories
    should be mounted in your local file-system.</P>
sv: <P>Med <B>Mounta NFS-kataloger</B> kan du konfigurera 
    vilken NFS-server som skall användas och var katalogerna 
    skall mountas i det lokala filsystemet.</P>

en: <P>A special configuration dialog will be opened for it after pressing
    <B>Next</B>.</P>
sv: <P>En särskild konfigurationsdialog visas om du väljer 
    <B>Fortsätt</B>.</P>

note: frame label
en: NFS client
sv: NFS-klient

note: radio button label
en: &Mount NFS directories
sv: &Mounta NFS-kataloger

note: radio button label
en: &Remove all NFS mounts from fstab
sv: &Ta bort alla NFS-poster från /etc/fstab

en: Configuration of the NFS client
sv: Konfigurera NFS-klienter

note: Help, part 1 of 3
en: <P>The upper box contains all the directories which will be exported.
    If a directory is selected, the lower box shows the hosts allowed to
    mount this directory.</P>
sv: <P>Övre rutan innehåller visar alla kataloger som skall exporteras.
    Om en katalog markerats, så visar nedre rutan de datorer som får 
    mounta den katalogen.</P>

note: Help, part 2 of 3
en: <P>Hosts wildcard sets which hosts can access the selected directory.
    It can be <I>single host</I>, <I>netgroups</I>, <I>wildcards</I> or
    <I>IP networks</I>.</P>
sv: <P>Främmande dator bestämmer vilka datorer som får åtkomst till den valda katalogen.
    Det kan vara <I>enstaka datorer</I>, <I>nätverksgrupper</I>, <I>okända</I> eller 
    <i>IP-nätverk</I>.</P>

note: Help, part 3 of 3
en: <P>Please have a look at <B>man exports</B> for further information.</P>
sv: <P>Ta en titt i <B>man exports</B> om du vill veta mer.</P>

en: Directories
sv: Kataloger

note: error popup message
en: You entered a wrong path. It must be
    shorter than 70 characters, it must begin
    with a / and it must not contain spaces.
sv: Du matade in en felaktig sökväg. Den måste vara
    kortare än 70 tecken, måste börja
    med ett / och får inte innehålla blanksteg.

note: error popup message
en: You entered a wrong wildcard or options string.
    It must be shorter than 70 characters and it
    must not contain spaces.
sv: Du matade in en felaktig sträng för Främmande dator eller Alternativ.
    Den måste vara kortare än 70 tecken och 
    får inte innehålla blanksteg.

en: &Directory to export:
sv: &Katalog att exportera:

note: error popup message
en: The exports table already
    contains this directory.
sv: Exporttabellen innehåller 
    redan denna katalog.

note: text entry label
en: &Hosts wildcard:
sv: Främmande &dator:

note: text entry label
en: &Options:
sv: Alternati&v:

note: error popup message
en: Options for this wildcard
    are already set.
sv: Inställningarna för den här 
    främmande datorn är redan gjorda.

note: push button label
en: Ne&w
sv: &Ny

note: push button label
en: Ed&it
sv: &Redigera

note: push button label
en: De&lete
sv: &Ta bort

note: table headers "Host wildcards", "Options"
en: Hosts wildcard
sv: Främmande dator

note: button label
en: &New
sv: &Ny

note: dialog title
en: Directories to export to the others
sv: Kataloger som skall exporteras

note: Help, part 1 of 3
en: <P>The table contains all the NFS entries which will be written to /etc/fstab.
    For changing the configuration please use the <B>New</B>, <B>Edit</B> and
    <B>Delete</B> buttons.</P>
sv: <P>Tabellen innehåller alla NFS-poster som skrivs till /etc/fstab.
    Om du vill ändra konfigurationen använder du <B>Ny</B>, <B>Redigera</B> och 
    <B>Ta bort</B>.</P>

note: Help, part 2 of 3
en: <P>To confirm the changes, please use the <B>Next</B> button. To dismiss them,
    use <B>Back</B>.</P>
sv: <P>Bekräfta ändringarna med <B>Fortsätt</B>. Förkasta dem
    med <B>Backa</B>.</P>

note: Help, part 3 of 3
en: <P>For further information about fstab please type <B>man fstab</B>
    in a terminal.</P>
sv: <P>Du får reda på mer om fstab med kommandot <B>man fstab</B>
    i en terminal.</P>

note: error popup message
en: You entered a wrong host name. It must be
    shorter than 50 characters and you can use
    just 0..9, A..Z, a..z, dots, - and _.
sv: Du har angivit ett ogiltigt datornamn. Det måste vara
    kortare än 50 tecken och får bara innehålla 
    tecknen 0..9, A..Z, a..z, punkter, - och _.

note: error popup message
en: You entered a wrong options string.
    It must be shorter than 70 characters 
    and it must not contain spaces.
sv: Du matade in en felaktig alternativsträng.
    Den måste vara kortare än 70 tecken
    och får inte innehålla blanksteg.

note: error popup message
en: The fstab already contains an entry
    with mount-point '%1'.
sv: Fstab innehåller redan en post
    med mountpunkten '%1'.

note: selection box label
en: &Remote hosts
sv: &Fjärranslutna datorer

en: &Hostname of the NFS server:
sv: NFS-serverns &datornamn:

note: pushbutton label
en: &Choose
sv: &Välj

note: textentry label
en: &Remote filesystem:
sv: &Externt filsystem:

note: textentry label
en: &Mountpoint (local):
sv: &Mountpunkt (lokal):

note: label message
en: Scanning for hosts on this LAN...
sv: Söker datorer i nätverket (LAN)...

en: Remote filesystem
sv: Fjärranslutet filsystem

en: Mountpoint
sv: Mountpunkt

note: dialog title
en: NFS related entries in /etc/fstab
sv: NFS-relaterade poster i /etc/fstab

en: <P>Here you can choose whether you want to start NFS server on your computer
    and export some of your directories to the others.
sv: <P>Här kan du välja om du vill starta en NFS-server på datorn 
    och exportera några kataloger för andra datorer.

en: <P>If you choose <B>Start NFS server</B>, the <B>Next</B> button will open
    a configuration dialog where you can specify the directories to export.
sv: <P>Om du väljer <B>Starta NFS-server</B> så leder knappen <B>Fortsätt</B> till 
    en konfigurationsdialog, där du kan ange vilka kataloger som skall exporteras.

note: frame label
en: NFS server
sv: NFS-server

note: radio button label
en: &Start NFS server
sv: &Starta NFS-server

note: radio button label
en: Do &not start NFS server
sv: Starta inte &NFS-server

note: dialog title
en: Configuration of the NFS server
sv: Konfigurera NFS-servers

note: error popup message
en: I was unable to write to /etc/exports.
    There will be no changes in the exported
    directories.
sv: Kunde inte skriva till filen /etc/exports.
    Inga ändringar utförs i exporterade kataloger.

note: error popup message
en: I was unable to restart the NFS server.
    Your changes will be active after reboot.
sv: NFS-server kunde inte startas om.
    Ändringarna träder i kraft efter nästa bootning.

note: Perform the write error popup message
en: I was unable to write to /etc/rc.config.
    After reboot the NFS server may have
    unexpected behavior.
sv: Kunde inte skriva till filen /etc/rc.config.
    NFS-servern kanske inte fungerar som den skall 
    efter nästa bootning.

note: error popup message
en: I was unable to create
    directory '%1'.
sv: Katalogen '%1' kunde inte skapas.

note: error popup message
en: I was unable to write to /etc/fstab.
    There will be no changes in the
    configuration of the NFS client.
sv: Kunde inte skriva till filen /etc/fstab.
    Inga ändringar utförs i NFS-klientkonfigurationen.

note: error popup message
en: I was unable to mount the NFS
    entries from /etc/fstab.
sv: NFS-katalogerna i filen /etc/fstab kunde inte mountas.

en: Destination
sv: Mål

en: Dummy/Gateway
sv: Testmodul/Gateway

en: Netmask
sv: Nätmask

en: Device (optional)
sv: Enhet (valfri)

en: Destination IP is incorrect.
sv: Mål-IP är felaktigt.

en: Gateway IP is incorrect.
sv: Gateway-IP är felaktigt.

en: Netmask IP is incorrect.
sv: Nätmask-IP är felaktigt.

en: The configuration was successfully saved.
sv: Konfigurationen kunde sparas.

en: Error while saving %1
sv: Fel när %1 sparades

en: Default gateway
sv: Standardgateway

en: Routing table
sv: Routingtabell

en: E&xpert configuration
sv: E&xpertkonfiguration

en: Route configuration
sv: Routingkonfiguration

note: To translators: popup message to confirm saving configuration
en: The default route configuration will now be saved.
sv: Konfigurationen för standardrouting sparas nu.

note: help text 1/2 for sendmail configuration
en: <p>Sendmail needs a configuration file (/etc/sendmail.cf). You will probably find one of the configurations below suits your needs.</p>
sv: <p>Sendmail behöver en konfigurationsfil (/etc/sendmail.cf). En av de nedanstående konfigurationerna passar troligen dina behov.</p>

note: help text 2/2 for sendmail configuration
en: <p>If you have special requirements that these do not cover, you may create your own. Please have a look at /usr/share/sendmail, one of the pre-existing configurations may well fit your requirements. <b>ATTENTION:</b> If you plan to install your own modified sendmail.cf you should select the last item in the list and install the file yourself. Otherwise, SuSEconfig will copy the selected file to sendmail.cf and your changes will be lost.</p>
sv: <p>Om du har särskilda önskemål som inte täcks av dem, så kan du skapa din egen. Ta en titt i /usr/share/sendmail, en av de konfigurationer som redan finns kan troligen passa dina ändamål. <b>OBSERVERA:</b> Om du tänker installera din egen modifierade sendmail.cf, så bör du välja det sista alternativet i listan och installera filen själv. Annars kopierar SuSEconfig den valda filen till sendmail.cf och dina ändringar försvinner.</p>

en: Sendmail Configuration
sv: Sendmailkonfiguration

en: Host with permanent network connection (SMTP)
sv: Dator med permanent nätverksanslutning (SMTP)

en: Single user machine without network connection
sv: Enanvändardator utan nätverksanslutning

en: Host with temporarily network connection (Modem or ISDN).
sv: Dator med uppringd nätverksanslutning (modem eller ISDN).

en: Use UUCP to send mail
sv: Använd UUCP för att sända post

en: Expert mode for sendmail configuration
sv: Sendmailkonfiguration i expertläge

en: Do not install /etc/sendmail.cf
sv: Installera inte /etc/sendmail.cf

note: dialog title
en: Configuration of sendmail
sv: Konfigurera sendmail

note: help text 1/1, expert settings
en: <p>In this dialog you can view and modify all variables in /etc/rc.config which are relevant for sendmail.</p>
sv: <p>I den här dialogen kan du se och ändra alla variabler i /etc/rc.config som är relevanta för sendmail.</p>

note: text entry label
en: Domain names for local delivery
sv: Domännamn för lokal trafik

note: text entry label
en: Host for all outward E-Mail
sv: Värd för all utgående e-post

note: text entry label
en: Host for all E-Mail
sv: Värd för all e-post

note: check box label
en: Only place mail in queue
sv: Endast köa e-posten

note: check box label
en: No canonify of the host names
sv: Ingen kanonisering av datornamn

note: check box label
en: Start sendmail as an smtp daemon
sv: Starta sendmail som smtp-demon

note: text entry label
en: Command line parameters for sendmail
sv: Kommandoradsparametrar för sendmail

note: text entry label
en: Domains which can be modified in the generics table
sv: Domäner som kan modifieras i tabellen över generiska

note: dialog title
en: Configuration of sendmail - Expert
sv: Konfigurera sendmail - Expert

en: The configuration of sendmail will be saved.
sv: Sendmailkonfigurationen sparas.

en: The configuration was written
    and sendmail was restarted.
sv: Konfigurationen sparades
    och sendmail startades om.

en: The configuration of sendmail
    was not successful.
sv: Sendmailkonfigurationen 
    gick inte bra.

en: Unknown sendmail configuration.
sv: Okänd sendmailkonfiguration.

note: error popup message
en: Error while writing to /etc/rc.config.
sv: Fel uppstod vid skrivning till /etc/rc.config.

note: error popup message
en: Error while writing to
    /etc/rc.config.d/sendmail.rc.config.
sv: Fel uppstod vid skrivning till
    /etc/rc.config.d/sendmail.rc.config.

note: warning dialog message
en: Error while running SuSEconfig
sv: Fel uppstod när SuSEconfig kördes

note: error popup message
en: I was unable to restart sendmail.
    Your changes will be active after reboot.
sv: Sendmail kunde inte startas om.
    Ändringarna träder i kraft efter nästa bootning.

note: error message
en: It was not possible to cleanly unmount all NFS mounts.
     The configuration changes will take effect
    after rebooting the machine.
sv: En del NFS-mountat kunde inte avmonteras rent.
     Konfigurationsändringarna träder i kraft
    efter nästa bootning.

note: error mesage
en: Error while saving /etc/modules.conf
sv: Fel uppstod när /etc/modules.conf sparades

note: error mesage
en: Error while saving /etc/rc.config
sv: Fel uppstod när /etc/rc.config sparades.

note: error message
en: Error while saving /etc/route.conf
sv: Fel uppstod när /etc/route.conf sparades

note: error message
en: Error while saving DNS
sv: Fel uppstod när DNS sparades

note: error message
en: No IP address were assigned.
sv: Ingen IP-adress tilldelades.

note: cofirmation dialog
en: Try again?
sv: Försök igen?

note: error message
en: Running DHCP client failed.
sv: Körning av DHCP-klient misslyckades.

note: error message
en: Device %1 is not running.
sv: Enhet %1 är inte igång.

note: help text 1/1
en: <p>Please wait until the configuration is saved.</p>
sv: <p>Vänta tills konfigurationen sparats.</p>

note: label message
en: Stopping network...
sv: Stoppar nätverket...

note: label message
en: Saving file %1...
sv: Sparar filen %1...

note: label message
en: Saving modem configuration...
sv: Sparar modemkonfiguration...

note: label message
en: Saving ISDN configuration...
sv: Sparar ISDN-konfiguration...

note: label message
en: Saving DNS
sv: Sparar DNS

note: label message
en: Running SuSEconfig...
sv: Startar SuSEconfig...

note: label message
en: Starting network...
sv: Startar nätverk...

note: label message
en: Restarting ISDN...
sv: Startar om ISDN...

en: Finished
sv: Slutförd

note: final message
en: These errors occurred during saving configuration:
    %1
sv: Dessa fel uppstod när konfigurationen sparades:
    %1

note: final message
en: The network configuration was successfully saved.
sv: Nätverkskonfigurationen kunde sparas.

note: just for test mode
en: (TEST MODE)
sv: (TESTLÄGE)

note: ===== main ===== help text 1/2
en: <p>Here your machine can be set up as a 
     <b>NIS client</b>. Just enter your NIS domain (e.g, suse.de) as the 
     first entry and the NIS server's IP address (e.g., 10.20.0.2) as the second. To
     deactivate NIS services, select the <b>Do not use NIS</b> button.</p>
sv: <p>Här kan du konfigurera din dator som
      <b>NIS-klient</b>. Ange bara din NIS-domän (t. ex. suse.de) i 
    första posten och NIS-serverns IP-adress (t. ex. 10.20.0.2) i den andra. Vill du 
     deaktivera NIS-tjänterna, så väljer du <b>Använd inte NIS</b>.</p>

note: help text 2/2
en: <p>The Network Information Service (NIS) 
     was formerly known as Sun <b>Yellow Pages</b> (YP). The name Yellow 
     Pages is a registered trademark in the United Kingdom of British 
     Telecommunications plc, and may not be used without 
     permission.</p>
sv: <p>Tjänsten Network Information Service (NIS) 
    var tidigare känd som Suns <b>Gula Sidorna</b>. Namnet Gula 
    Sidorna är ett registrerat varumärke och får inte användas utan 
    Telias tillåtelse.</p>

note: frame label
en: NIS client
sv: NIS-klient

note: radio button label
en: Do &not use NIS
sv: Använd &inte NIS

note: radio button label
en: &Use NIS
sv: Använd &NIS

note: text entry label
en: NIS &domain
sv: NIS-&domän

note: test entry label
en: &IP address of the NIS server
sv: NIS-&serverns IP-adress

note: dialog title
en: Configuration of NIS client
sv: Konfigurera NIS-klient

note: error popup label
en: The domain name is not correct.
sv: Felaktigt domännamn.

note: error popup label
en: The IP address is not correct.
sv: Felaktig IP-adress.

en: The configuration of the NIS client will be saved
    and the client will be restarted.
sv: Konfigurationen för NIS-klienten sparas
    och klienten startas om.

note: error popup message
en: Error while saving /etc/rc.config.
    Please check out that you are running this as a "root"
sv: Fel uppstod när /etc/rc.config sparades.
    Kontrollera att programmet körs som "root"

note: error popup message
en: Error while running portmapper.
sv: Fel uppstod när portmapper kördes.

note: error popup message
en: Error while running ypclient.
sv: Fel uppstod när ypclient kördes.

note: error popup message
en: NIS server not found.
sv: NIS-server hittades inte.

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Launch this module to configure your network device and local network.
sv: Ladda den här modulen för att konfigurera nätverksenheter för det lokala nätverket.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure your network device and local network
sv: Konfigurera nätverksenheter och lokalt nätverk

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Hostname & DNS
sv: Datornamn & DNS

en: Launch this module to configure your hostname and DNS.
sv: Starta denna modul för att konfigurera datornamn och DNS.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure your hostname and DNS
sv: Konfigurera datornamn och DNS

en: Launch this module to configure NFS client and server.
sv: Starta den här modulen för att konfigurera NFS-klient och -server.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure NFS client and server
sv: Konfigurera NFS-klient och -server

en: Launch this module to configure routing.
sv: Starta denna modul för att konfigurera routing.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure routing
sv: Konfigurera routing

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Sendmail configuration
sv: Sendmailkonfiguration

en: Launch this module to configure sendmail.
sv: Starta denna modul för att konfigurera sendmail

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure sendmail
sv: Konfigurera sendmail

en: Launch this module to configure the NIS client.
sv: Starta den här modulen för att konfigurera NIS-klienten.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure your NIS client (the same as YP client)
sv: Konfigurera NIS-klient (samma som YP-klient)

en: YaST2 System Configuration and Administration
sv: YaST2 systemkonfiguration och -administration

en: Available modules
sv: Tillgängliga moduler

en: &Launch module
sv: Starta &modul

en: &Quit
sv: &Avsluta

en:  WELCOME
sv:  Välkommen

en: Welcome to YaST2!
sv: Välkommen till YaST2

en: YaST2/Remote Administration
sv: YaST2/fjärradministration

en: This module lets you start YaST2 components on a remote machine 
    via a network connection or on the local machine as a different
    user. Several protocols are supported.
sv: Med den här modulen kan du starta YaST2-komponenter på en fjärransluten dator (remote) 
    via nätverksförbindelse eller som en annan användare på den lokala datorn. 
     Ett flertal protokoll stöds.

en: remote host
sv: Fjärransluten dator

en: Host
sv: Dator

en: Login name
sv: Användarnamn

en: Module to start
sv: Modul som skall startas

en: &Do it now
sv: &Börja nu

en: YaST2/Remote Install
sv: YaST2/fjärrinstallation

en: Launch this module, if you want to install a
    computer with YaST2 that is connected to this computer
    via serial null modem cable.
sv: Starta den här modulen om du vill installera 
    på en dator som är ansluten till den här
    via en seriell nollmodemkabel.

en: Choose the serial interface to use
sv: Välj seriellt gränssnitt

en: &Other:
sv: A&nnan

en: Hardware
sv: Verktyg

en: Misc
sv: Diverse

en: Network
sv: Nätverk

en: YaST2 Control Center
sv: YaST2 inställningscentral

en: Please enter keywords:
sv: Mata in sökord:

en: Reading module list...
sv: Läser modullista...

en: *** Reading module list failed ***
sv: *** Modullista kunde inte läsas ***

en: Quit
sv: Avsluta

en: calling module %1 ...
sv: anropar modul %1 ...

en: Ok
sv: OK

en: By clicking on icons on the left side, you can choose the type
    of the displayed configuration modules (e.g. Hardware or Software).
sv: Genom att klicka på ikonerna på vänstra sidan kan du välja vilken typ 
    av konfigurationsmoduler som skall visas (t. ex. hårdvara eller mjukvara).

en: To run one of the modules on the right side, simply click once on it's icon.
    Be patient, starting of modules can take some seconds.
sv: Du kör modulerna till höger genom att enkelklicka på den ikon du vill.
    Ha tålamod, det kan ta några sekunder att starta modulerna.

en: You can also search for keywords (e.g. internet) by clicking on the "Search" button
sv: Du kan också söka på sökord (t. ex. internet) genom att klicka på "Sök"

en: YaST2 was unable to create the list of available sections.
    
    This means that either YaST2 or this Control Center are
    not correctly installed, or that you don't have sufficient
    permissions.
sv: YaST2 kunde inte skapa listan över tillgängliga avsnitt.
    
    Det betyder att antingen YaST2 eller inställningscentralen är
    felinstallerade, eller att du inte har tillräckliga
    rättigheter

en: For the first case reinstall all YaST2 components,
    for the latter try to run the Control Center as root.
    Also make sure that you did not run out of disk space.
sv: Gäller det förstnämnda, så installerar du om alla YaST2-komponenter,
    gäller det senare bör du försöka köra inställningscentralen som root.
    Kontrollera också att du har tillräckligt diskutrymme.

en: It was not possible to open the file %1
    
    Please make sure that you have read and write permissions for this file
sv: Kunde inte öppna filen %1
    
    Var god kontrollera att du har läs- och skrivrättigheter för filen

en: YaST2
    Load rc.config database ...
sv: YaST2
    Ladda rc.config-databas ...

en: <p></p><p><b>Subdialog for %1</b></p>
                           <p>The configurations in this section are not yet organized.</p>
sv: <p></p><p><b>Subdialog för %1</b></p>
                           <p>Konfigurationerna i den här sektionen är inte organiserade än.</p>

en: Edit rc_config
sv: Redigera rc_config

note: Initial Settings:
en: <p>With this Editor, you can edit the variables in /etc/rc.config,
    the central configuration file of your SuSE Linux</p>
sv: <p>Med den här editorn kan du redigera variablerna i /etc/rc.config,
    den centrala konfigurationsfilen i SuSE Linux</p>

en: <p>Please note, that many of these variables are
    set by specialized YaST2 configuration modules like the "Network configuration"</p>
sv: <p>Observera att många av variablerna är
    satta av särskilda konfigurationsmoduler i YaST2, som "Nätverkskonfiguration"</p>

en: &Save
sv: &Spara

en: No entrys found
sv: Inga poster hittades

note: helptext for popup
en: <p>With this Editor, you can edit the variables in <b>/etc/rc.config,
    the central configuration file</b> of your SuSE Linux</p>
sv: <p>Med den här editorn kan du redigera variablerna i <b>/etc/rc.config,
    den centrala konfigurationsfilen</b> i SuSE Linux</p>

note: helptext for popup
en: <p>After you save your changes, this editor changes the variables in the
    corresponding  rc.config file, in /etc/rc.config or /etc/rc.config.d/ *. Then it runs
    SuSEconfig, which changes the underlying configuration files, resp. stops/starts deamons,
    runs  low level configuration tools, so that your configuration in rc.config take affect.</p>
sv: <P>När du sparat ändringarna ändrar den här editorn variablerna i
    motsvarande rc.config-fil, i /etc/rc.config eller  /etc/rc.config.d/ *. Sedan kör den
    SuSEconfig, som ändrar de bakomliggande konfigurationsfilerna, resp. stoppar/startar demoner,
    kör lågnivåkonfigurationsverktyg, så att det du konfigurerat i rc.config verkställs.</p>

en: <p><b>Important:</b> You still can edit each individual configuration file manually.
sv: <p><b>Viktigt:</b> Du kan fortfarande redigera alla konfigurationsfilerna manuellt.

en: <p> SuSEconfig saves a checksum of each configuration file, so that it can detect if
     you have manually changed any of them.  If you have changed a configuration file manually,
     it will not touch it.</p>
sv: <p> SuSEconfig sparar en kontrollsumma för varje konfigurationsfil, så att det kan avgöra om
     du ändrat någon av dem manuellt.  Om du har ändrat en konfigurationsfil manuellt,
     så rörs den inte.</p>

en: <p> This concept was choosen, because:
    <ul><li>now you have your basic configuration in "one" central file, which is easy to read
     and to edit.</li>
    <li>you can easily copy the rc.config to another computer, run SuSEconfig and this system is
     nearly ready to work, without having to edit up to twenty individual configuration files
     manually.</li></ul></p>
sv: <p> Vi har valt att göra så, eftersom:
    <ul><li>du nu har dina grundinställningar i "en" central fil, som är lätt att läsa
     och redigera.</li>
    <li>du enkelt kan kopiera rc.config till en annan dator, köra SuSEconfig och få ett system som
     nästan är körklart, utan att behöva redigera upp till tjugo separata konfigurationsfiler
     manuellt.</li></ul></p>

note: helptext for popup
en: <p>Please note, that many of these variables are set by specialized YaST2
     configuration modules like the "Network configuration</p>
sv: <p>Observera att många av variablerna är satta av särskilda 
    konfigurationsmoduler i YaST2, som "Nätverkskonfiguration"</p>

en: An error occured, during execution SuSEconfig
    Probably "/sbin/SuSEconfig" is missing or the module has no root permission
sv: Det uppstod ett fel när SuSEconfig kördes
    Troligen saknas "/sbin/SuSEconfig" eller modulen saknar root-behörighet

en: &OK and Exit
sv: &OK och Avsluta

en: SuSEConfig Logging
sv: SuSEConfig loggning

note: e.g. `Richtext()
en: OK and Exit
sv: OK och Avsluta

en: Your changes are set, and SuSEconfig was run.
    Would now you like to see the logging of SuSEConfig?
sv: Ändringarna är verkställda och SuSEconfig har körts.
    Vill du se SuSEConfig-loggen?

en: Show Logfile
sv: Visa loggfil

en: Don't show logfile and exit
sv: Visa inte loggfil och avsluta

en: SuSEConfig is running ...
sv: SuSEconfig körs ...

en: Depending on  the CPU and the amount of memory,
    this procedure can take some time.
sv: Beroende på processorkapacitet och tillgängligt arbetsminne 
    kan den här processen ta en stund.

note: Main dialog edit rc_config
en: Config options
sv: Config-alternativ

note: helptext for popup search
en: Type the word related to the information you are looking for
sv: Skriv in ett sökord till informationen du letar efter

note: heading of popup
en: Search for a rc.config variable
sv: Sök efter en rc.config-variabel

en: &Search for:
sv: &Sök efter:

en: abg matches AbG
sv: abg matchar AbG

en: Search keyname
sv: Sök nyckelnamn

en: Search description
sv: Sök beskrivning

en: Search value
sv: Sök värde

en: Help
sv: Hjälp

note: helptext for popup create partition line 1 of 6
en: Here you see the values, YaST2 will change.
    Choose "OK" and YaST2 will save these changes.
    Choose "Cancel" to edit the values again
sv: Här ser du värdena YaST2 kommer att ändra.
    Välj "OK" så sparar YaST2 ändringarna.
    Välj "Avbryt" för att redigera värdena igen

note: heading of popup
en: Save rc.config variables
sv: Spara rc.config-variabler

en: NEW VALUE
sv: NYTT VÄRDE

note: helptext for popup create partition line 1 of 6
en: Here you see the results of your search. If you see your item you have searched for, click at this item and then click "OK", else click "Cancel" to quit the search.
sv: Här ser du sökresultaten. Om du ser det du sökte, klickar du på det och sedan på "OK", annars klickar du på "Avbryt" för att avsluta sökningen.

en: Value
sv: Värde

note: ycc menu help
en: Configure all local security settings.
    <p>You need to be logged in as <i>root</i>
    in order to do this.</p>
sv: Konfigurera alla lokala säkerhetsinställningar.
    <P>Du måste vara inloggad som <i>root</i> 
    för att kunna göra detta.</P>

note: info text show at end of module
en: Please wait while updating configuration files.
sv: Vänta medan konfigurationsfilerna uppdateras.

note: main screen caption
en: Local security configuration
sv: Lokal säkerhetskonfiguration

en: <p>With this module you can change the local security settings.</p>
sv: <p>Med denna modul kan du ändra de lokala säkerhetsinställningar.</p>

en: <p>The local security settings consists of the boot configuration, login
    settings, password settings, some user adding settings, file permissions
    and some other settings.</p>
sv: <p>De lokala säkerhetsinställningarna består av boot-konfigurationen, inställningarna
    för inloggning och lösenord, vissa inställningar för att lägga till användare, filrättigheter
    och en del andra inställningar.</p>

en: <p>All particular settings are described in the respective dialogs.</p>
sv: <p>Alla de enskilda inställningarna beskrivs i respektive dialoger.</p>

en: <p>You can choose one of the preset configurations or you can make your
    own settings.</p>
sv: <p>Du kan välja en av de förinställda konfigurationerna eller göra dina
    egna inställningar.</p>

en: <p>Use <b>Home workstation</b> for the computer at home, not connected
    to any type of a network.</p>
sv: <p>Använd <b>Hemdator</b> för datorn hemma som inte är ansluten
    till någon typ av nätverk.</p>

en: <p>Use <b>Networked workstation</b> for the computer at home, connected
    to any type of a network or internet.</p>
sv: <p>Använd <b>Nätansluten dator</b> för datorn hemma som är ansluten
    till någon typ av nätverk eller internet.</p>

en: <p>Use <b>Network server</b> for the computer which will be serving
    any kind of service, either network or any other.</p>
sv: <p>Använd <b>Nätverksserver</b> för datorn som skall vara server för
    någon form av tjänster, vare sig det är nätverk eller annat.</p>

en: <p>Or use <b>Custom settings</b> if you want your own configuration.</p>
sv: <p>Eller använd <b>Egna inställningar</b> om du vill göra din egen konfiguration.</p>

note: caption for screen
en: Boot settings
sv: Bootinställningar

en: <p>In this dialog you can change various boot settings.</p>
sv: <p>Här kan du ändra olika bootinställningar.</p>

en: <p><b>How to interpret Ctrl-Alt-Del</b><br>
    When someone at the console has pressed the CTRL-ALT-DEL key
    combination, the system usually reboots. Sometimes it is
    desirable to ignore this event, for example when the system
    serves as both workstation and server.</p>
sv: <p><b>Hur Ctrl-Alt-Del skall tolkas</b><br>
    Om någon trycker på knappkombinationen CTRL-ALT-DEL på tangentbordet, 
     bootas systemet vanligen om. Ibland är det
    önskvärt att ignorera det, till exempel när systemet
    fungerar både som arbetsstation och server.</p>

en: <p><b>Shutdown behaviour of KDM</b><br>
    With KDM you can control who is allowed to shutdown the machine from KDM.
sv: <p><b>Avstängningsbeteende i KDM</b><br>
    I KDM kan du styra vem som har lov att stänga av datorn från KDM.

note: caption for screen
en: Login settings
sv: Inloggningsinställningar

en: <p>In this dialog you can change various login settings. These
    settings are mainly stored in the '/etc/login.defs' file.</p>
sv: <p>Här kan du ändra olika inloggningsinställningar. 
    Inställningarna ligger huvudsakligen i filen '/etc/login.defs'.</p>

en: <p><b>Seconds to wait after an incorrect login attempt</b><br>
    It is advisable to wait some time after an incorrect login attempt
    to prevent password guessing. On the other hand, make the
    time so small that if a password is mistyped, you do not need
    to wait to retry. A sensible value is '3' seconds.</p>
sv: <p><b>Sekunder väntetid efter felaktigt inloggningsförsök</b><br>
    Det är lämpligt med en väntetid efter ett felaktigt inloggningsförsök
    för att förhindra lösenordsgissande. Å andra sidan bör
    tiden göras så kort att du inte måste vänta för länge innan nästa försök 
    om du stavar lösenordet fel. Ett lagomt värde är '3' sekunder.</p>

en: <p><b>Record failed login attempts</b><br>
    It is useful to know if somebody is trying to log in and failed.
    For example if someone is trying to guess the password of other users.
    By checking this option, you control if the failed login attempts
    will be logged in the system logfile.</p>
sv: <p><b>Logga felaktiga inloggningsförsök</b><br>
    Det kan vara nyttigt att veta om någon gjort försök att logga in och misslyckats.
    Till exempel om någon försöker gissa andra användares lösenord.
    Genom att markera det här alternativet ser du till att felaktiga inloggningsförsök
    loggas i systemets loggfil.</p>

en: <p><b>Record successful login attempts</b><br>
    Logging succesful login attempts is useful.  It can help to warn
     you of unauthorised access to the sysem (for
    example, a user logging in from a different location than usual).</p>
sv: <p><b>Logga lyckade inloggningsförsök</b><br>
    Att logga lyckade inloggningsförsök kan vara användbart.  Det kan ge en varning
     om obehörig åtkomst till systemet (till
    exempel om en användare loggar in från en annan plats än vanligt).</p>

note: caption for screen
en: Password settings
sv: Lösenordsinställningar

en: <p>In this dialog you can change various password settings. These
    settings are mainly stored in the "/etc/login.defs" file.</p>
sv: <p>Här kan du ändra olika lösenordsinställningar. 
    Inställningarna ligger huvudsakligen i filen '/etc/login.defs'.</p>

en: <b>Checks for new passwords</b><br>
    It is wise to choose a password that cannot be found in a dictionary,
    names or other simple, common words. By checking the box you enforce password checking
    with regards to the above rules.</p>
sv: <b>Kontrollera nya lösenord</b><br>
    Det är klokt att välja lösenord som inte kan hittas i en ordlista,
    inte är namn eller andra enkla vanliga ord. Markerar du den här rutan, kontrolleras lösenord
    enligt ovanstående regler.</p>

en: <p><b>Plausibility test for passwords</b><br>
    Sometimes it is required that passwords are constructed using a mixture of characters. This makes 
    the guessing of passwords very difficult. Check this box to enable additional
    checks.</p>
sv: <p><b>Lämplighetskontroll av lösenord</b><br>
    Ibland krävs det att lösenord konstrueras med en blandning av olika tecken. Det gör 
    det mycket svårt att gissa lösenord. Markera den här rutan för att aktivera extra 
    kontroller.</p>

en: <p><b>Password length</b><br>
    Set the minimum and maximum password length.</p>
sv: <p><b>Lösenordslängd</b><br>
    Ställ in minsta och största tillåtna lösenordslängd.</p>

en: <p><b>Days of password change warning</b><br>
    Set the minimum and maximum time for warning if the password must
    be changed.</p>
sv: <p><b>Förvarningstid för lösenordsändring </b><br>
    Ställ in kortaste och längsta intervall för varning om att lösenord måste
    ändras.</p>

en: <p><b>Days before password expiry warning?</b><br>
    This entry sets the number of days the user is warned before their password
     expiry. The longer the time, the less likely it is that a user can guess passwords.</p>
sv: <p><b>Förvarningstid innan lösenord går ut?</b><br>
    Här ställer du in hur många dagar innan lösenordet går ut som användaren 
    förvarnas. Ju längre tid, desto mindre troligt en användare kan gissa lösenord.</p>

note: caption for screen
en: Adduser settings
sv: Adduser-inställningar

en: <p>In this dialog you can change various adduser settings.</p>
sv: <p>Här kan du ändra olika inställningar för att lägga till användare.</p>

en: <p><b>User ID limitations</b><br>
    Set the minimum and maximum possible user ID.</p>
sv: <p><b>Begränsningar för användarnamn</b><br>
    Ställ in minsta och största tillåtna längd på användarnamn.</p>

en: <p><b>Group ID limitations</b><br>
    Set the minimum and maximum possible Group ID.</p>
sv: <p><b>Begränsningar för gruppnamn</b><br>
    Ställ in minsta och största tillåtna längd på gruppnamn.</p>

note: caption for screen
en: Miscellaneous settings
sv: Diverse inställningar

en: <p>In this dialog you can change miscellaneous settings.</p>
sv: <p>Här kan du ändra diverse inställningar.</p>

en: <p><b>Setting of files premissions</b><br>
    Settings for the permissions of certain system files are set
    according to the data in /etc/permissions.secure or
    /etc/permissions.easy. Which file is used depends upon this
    selection. Launching SuSEconfig sets these permissions
    according to /etc/permissions.*. This fixes files with
    incorrect permissions, whether this occured accidentally or
    by intruders.
    </p><p>
    "easy": Most of the system files that are only readable
      by root (via secure) are modified so that other users can
      also read these files.
    </p><p>
    "secure": Certain system files (e.g. /var/log/messages) can
      only be viewed by the user root. Some programs can only be
      launched by root or by daemons, not by an ordinary user.
    </p><p>
    "paranoid":  If you are really paranoid, use this setting.
      You must decide which users will be able to
      run X applications and set-uid programs.
    </p>
sv: <p><b>Bestämma filrättigheter</b><br>
    Vissa systemfilers rättigheter är satta
    enligt data i /etc/permissions.secure eller
    /etc/permissions.easy. Vilken fil som används beror på vad som väljs 
    här. I och med att SuSEconfig startas, sätts rättigheterna
    enligt /etc/permissions.*. Det åtgärdar filer med
    felaktiga rättigheter, oavsett om de ändrats oavsiktligt eller
    av inkräktare.
    </p><p>
    "easy": De flesta av systemfilerna som endast kan läsas
      av root (via secure) är ändrade så att övriga användare kan
      läsa filerna också.
    </p><p>
    "secure": Vissa systemfiler (t. ex. /var/log/messages) kan
      endast läsas av användaren root. Vissas program kan bara
      köras av root eller demoner, inte av vanliga användare.
    </p><p>
    "paranoid":  Om du är riktigt paranoid, använder du denna inställning.
      Du måste bestämma vilka användare som skall kunna
      köra X-applikationer och uid-inställningsprogram.
    </p>

en: <p><b>User launching updatedb</b><br>
    The program updatedb runs regularly, once a day. It scans
    your whole filesystem and creates a database (locatedb)
    where the location of EVERY file is stored. The database can
    be searched by the program "locate".
    </p><p>
    By setting this entry, you can select the user to run this
    command:
    </p><p>
    "nobody": only files which the user "nobody" can access
      are added into the database. All users can choose if the
      file will be in the database or not.
    </p><p>
    "root": all files in the system are added into the
      database
    </p>
sv: <p><b>Användare som startar updatedb</b><br>
    Programmet updatedb körs regelbundet, en gång om dagen. Det läser av
    hela filsystemet och skapar en databas (locatedb)
    där positionerna för ALLA filer finns lagrade. Databasen kan
    sökas av med programmet "locate".
    </p><p>
    I den här posten ställer du in vilka användare som får utföra det
    kommandot:
    </p><p>
    "nobody": endast filer som användaren "nobody" har åtkomst till
      läggs in i databasen. Alla användare kan välja om
      filen skall vara med i databasen eller inte.
    </p><p>
    "root": Alla filer i systemet läggs in i
      databasen
    </p>

en: <p><b>Omit current directory from the path of user root</b><br>
    On a DOS system, executable files (programs), are first
    searched for in the current directory, and in the current
    path variable afterwards. In contrast, on a UNIX system they
    are exclusively searched for via the search path (variable
    PATH).
    </p><p>
    Some systems set up a 'workaround' by adding the dot (".")
    to the search path, thus enabling files in the current path
    to be found and executed. This is highly dangerous since you
    may accidentally launch unknown programs in the current
    directory instead of the usual system-wide files. As a
    result, creating 'Trojan Horses' which exploit this weakness
    and intrude your system is rather easy if you set this
    option.
    </p><p>
    "yes": the user root always has to launch programs in the
      current directory prefixed with a "./". Example: "./configure".
    </p><p>
    "no": the dot (".") is attached to the end of the search
      path of root, making it the last to be searched.
    </p>
sv: <p><b>Utelämna aktuell katalog från användare roots sökväg</b><br>
    På ett MS-DOS-system söks körbara filer (program) först
     i den aktuella katalogen, och sedan i den aktuella 
    sökvägsvariabeln. I ett UNIX-system däremot söks
    de endast via sökvägen (variabeln
    PATH).
    </p><p>
    Några system kringgår det genom att lägga till en punkt (".")
    till sökvägen, och därigenom göra så att filer i den aktuella sökvägen
    kan hittas köras. Det är mycket riskabelt, eftersom man
    av misstag kan råka starta okända program i den aktuella
    katalogen istället för de vanliga systemstandardfilerna. 
    På så sätt blir det mycket enkelt att skapa 'trojanska hästar' som utnyttjar
    den svagheten och kan skada ditt system, om du väljer det
    alternativet.
    </p><p>
    "yes": användaren root måste alltid starta program i
      den aktuella katalogen med "./" som prefix. Exempel: "./configure".
    </p><p>
    "no": Punkten (".") läggs till slutet på roots
      sökväg, så att den blir den sista som söks av.
    </p>

en: <p><b>Disable telnet for user root</b><br>
    It is not very wise to allow telnet for the user root. During
    the telnet session the passwords are sent in the plain form,
    so they can be stolen by the third-party. Check this box to
    disable telnet for root.
    <\p>
sv: <p><b>Avaktivera telnet för användaren rot</b><br>
    Det är inte särskilt förnuftigt att tillåta telnet för användaren root. Under
    telnetsessioner sänds lösenord i enkel form,
    så de kan snappas upp av tredje part. Markera den här rutan för att
    avaktivera telnet för root.
    <\p>

note: radio button label
en: Level &3 (Network/Server)
sv: Nivå &3 (Nätverk/server)

note: radio button label
en: Level &1 (Home workstation)
sv: Nivå &1 (Hemdator)

note: radio button label
en: Level &2 (Networked workstation)
sv: Nivå &2 (Nätansluten dator)

note: Boot options combo box caption
en: How to interpret Ctrl-Alt-Del:
sv: Hur Ctrl-Alt-Del skall tolkas

note: Boot options combo box options
en: Ignore
sv: Ignorera

en: Reboot
sv: Boota om

en: Halt
sv: Stopp

note: Boot options combo box caption
en: Shutdown behaviour of KDM:
sv: Avstängningsbeteende i KDM:

note: Boot options combo box options
en: Only root
sv: Endast root

en: All users
sv: Alla användare

en: Local users
sv: Lokala användare

note: login options
en: Record failed login attempts
sv: Logga felaktiga inloggningsförsök

note: login options
en: Seconds to wait after an incorrect login attempt:
sv: Sekunder väntetid efter felaktigt inloggningsförsök

note: login options
en: Record successful login attempts
sv: Logga felaktiga inloggningsförsök

note: login options
en: Disable telnet login for user root
sv: Avaktivera telnet för användaren root

note: login options
en: Checks for new passwords
sv: Kontrollera nya lösenord

note: login options
en: Plausibility test for password
sv: Lämplighetskontroll av lösenord

note: login options
en: Days before password expires warning:
sv: Förvarningstid innan lösenord går ut:

note: perms options combo box caption
en: Setting of file permissions:
sv: Sätta filrättigheter:

note: Other options
en: Omit current directory from the path of user root
sv: Utelämna aktuell katalog från användare roots sökväg

note: label for updatedb
en: User launching updatedb:
sv: Användare som startar updatedb

note: popup message
en: Do you really want to abort the security configuration?
    All changes you made will be lost.
sv: Vill du verkligen avbryta säkerhetskonfigurationen?
    Alla ändringar du gjort försvinner.

en: &Custom settings
sv: &Egna inställningar

note: frame caption
en: Current security settings:
sv: Nuvarande säkerhetsinställningar:

note: push button on main screen
en: &Details...
sv: &Detaljer

en: Level 3 (Network/Server)
sv: Nivå 3 (Nätverk/server)

note: popup if level 3 is choosen
en: You have chosen 'Level 3'. This setup
    provides a basic configuration for network servers
    but not a completed 'full security' setting.
    
    You need expert knowledge to make a
    network server secure.
sv: Du måste ha valt 'Nivå 3'. Den inställningen
    ger dig grundinställningar för nätverksservrar
    men inte en komplett 'högsäkerhetsinställning'.
    
    Du behöver expertkunskaper för att göra en
    nätverksserver säker.

en: User and group ID settings
sv: Inställningar för användar- och gruppnamn

note: SecurityBootDialog caption
en: Boot permissions
sv: Booträttigheter

note: `HVCenter(`HVSquash(`HBox(`HSpacing(5),`VBox(`VSpacing(2),T,`VSpacing(2)),`HSpacing(5)))), SecurityLoginDialog caption
en: Login
sv: Inloggning

note: VSeparator(), `VSpacing(0), SecurityPasswdDialog caption
en: Checks
sv: Kontroller

note: SecurityPasswdDialog
en: Password length
sv: Lösenordslängd

note: SecurityPasswdDialog
en: Days of password change warning
sv: Förvarningstid för lösenordsändring

note: bad password data
en: The minimum password length cannot be larger than maximum
sv: Minsta lösenordslängd kan inte vara längre än största

note: bad password data
en: The minimum number of days cannot be larger than maximum
sv: Minsta antalet dagar kan inte vara större än största

note: SecurityAdduserDialog caption
en: User ID limitations
sv: Begränsningar för användarnamn

note: SecurityAdduserDialog caption
en: Group ID limitations
sv: Begränsningar för gruppnamn

note: SecurityAdduserDialog error
en: The minimum user ID cannot be larger than maximum
sv: Minsta användarnamn kan inte vara större än längsta

note: SecurityAdduserDialog error
en: The minimum group IDs cannot be larger than maximum
sv: Minimum gruppnamn kan inte vara större än längsta

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shown in curses menu and ycc                             //
en: Security settings
sv: Säkerhetsinställningar

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure all local security settings
sv: Konfigurera alla lokala säkerhetsinställningar

en: Hardware/Sound
sv: Hårdvara/ljud

en: Launch this module to configure your sound card.
sv: Starta den här modulen för att konfigurera ljudkortet.

note: To translators: label message 1/2 The sound card XY will be configured.
en: The sound card
sv: Ljudkortet

note: dialog title
en: Sound card configuration
sv: Ljudkortsinställningar

note: help text 2/3
en: <p>If the list contains <b>autodetected</b> (and not yet configured) cards, select one and go ahead.
sv: <p>Om listan visar <b>automatiskt identifierat</b> (men ännu okonfigurerat) kort, väljer du ett och fortsätter.

note: frame label
en: Select
sv: Välj

note: label of radiobutton
en: &Autodetected
sv: &Automatiskt identifierat

note: dialog title
en: Sound configuration
sv: Ljudinställningar

note: help text 1/4
en: <p>The complete sound cards list. Use the <b>Finish</b> button to save sound card information.</p>
sv: <p>Hela ljudkortslistan. Använd <b>Avsluta</b> för att spara ljudkortsinformationen.</p>

note: help text 2/4
en: <p>Use <b>Delete</b> button to remove configured sound card. <b>Add soundcard</b> button can be used for adding sound card.</p>
sv: <p>Använd <b>Ta bort</b> för att ta bort ett konfigurerat ljudkort. Knappen <b>Lägg till ljudkort</b> används för att lägga till ljudkort.</p>

note: help text 3/4
en: <p>Use the <b>start ALSA</b> check button to enable (resp. disable) ALSA start-up during boot time. Check the <b>start sequencer</b> if you want to load modules for playing MIDI files during boot-time (these modules can be loaded on demand).</p>
sv: <p>Med <b>Starta ALSA</b> väljer du om ALSA skall startas vid bootningen eller inte. Markera <b>Starta sequencer</b> om du vill ladda moduler för uppspelning av MIDI-filer vid bootningen (modulerna kan laddas när man vill).</p>

note: table header labels
en: Number
sv: Nummer

en: Card name
sv: Kortnamn

note: Add soundcard ... - button label
en: Add soundcard ...
sv: Lägg till ljudkort ...

note: check button label
en: Start ALSA
sv: Starta ALSA

note: check button label
en: Start sequencer
sv: Starta sequencer

note: To translators: To reset the sound configuration these programs must be terminated To translators: label message
en: There are programs running that are currently using the audio device.
sv: Det finns program som använder ljudgränssnitten just nu.

note: To translators: label message
en: To reset the configuration these programs must be terminated. Proceed?
sv: Programmet/-en måste avslutas för att starta om ljudkonfigurationen. Vill du fortsätta?

note: error popup message
en: Cannot delete this entry!
sv: Kan inte ta bort posten!

note: in the modules/cards list - to see all available cards
en: All
sv: Alla

note: Help text - manual configuration 1/2
en: <p>Please <b>manually</b> choose the sound card, you want to configure. You can search for a particular sound card by entering the name in the search box.</p>
sv: <p>Välj <b>manuellt</b> vilket ljudkort du vill konfigurera. Du kan fritextsöka efter kortet i sökrutan nedan.</p>

note: Help text - manual configuration 2/2
en: <p>Select <b>All</b> if you want to see the whole list of supported sound card models.</p>
sv: <p>Välj <b>Alla</b>, om du vill se hela listan över ljudkort som stöds.</p>

note: label if no module name found
en: Unknown module name
sv: Okänt modulnamn

note: To translators: selection box title
en: Sound card driver
sv: Ljudkortsdrivrutiner

note: To translators: selection box title
en: Sound card model
sv: Modell på ljudkortet

note: To translators: text entry label con = add (con, `TextEntry (`id(`search), `opt(`notify), _("Search"))); dialog title
en: Sound manual configuration
sv: Manuella ljudinställningar

note: To translators: popup message, wrong value
en: The value: %1 must be a number
sv: Värdet %1 måste vara ett tal

note: To translators: "space" means blank character
en: (space)
sv: (blanksteg)

note: To translators: popup message, wrong value
en: String cannot contain: %1
sv: Strängen får inte innehålla "%1".

note: To translators: popup message, wrong value
en: The value must be one of %1
sv: Värdet måste vara ett av %1.

note: Help text for options 1/4
en: Here, you can modify the options for the sound modules.
sv: Här kan du ändra inställningarna för ljudmodulerna.

note: Help text for options 2/4
en: If you are not <b>absolutely sure</b> what you are doing, please leave this dialog untouched.
sv: Ändra bara på standardvärdena om du är <b>absolut säker</b> på vad du gör.

note: Help text for options 3/4
en: <p>Choose the option you want to set, use the <b>Set</b> button to enable new value. You can reset all values by pressing <b>Reset</b>. Numeric values can be entered as decimal or hexadecimal (hexadecimal with a <b>0x</b> prefix).</p>
sv: <p>Välj alternativet du vill ändra och aktivera de nya inställningarna med knappen <b>Använd</b>. Med <b>Återställ</b> får du tillbaka ursprungsinställningarna.  Värdena kan matas in decimalt eller hexadecimalt. I det senare fallet måste du inleda värdet med <b>0x</b>.

note: if no option name is available
en: No name available
sv: Inget namn tillgängligt

en: Option
sv: Alternativ

note: "set" button: Sets the option value
en: &Set
sv: An&vänd

note: "reset" button: Resets all values
en: &Reset
sv: Åt&erställa

note: To translators: label message
en: There are no options for this module
sv: Den här modulen saknar inställningsalternativ.

note: dialog title
en: Sound cards
sv: Ljudkort

note: Error message
en: Error while saving '/etc/modules.conf'.
sv: Fel uppstod när '/etc/modules.conf' sparades.

note: Error message
en: Error while setting volume.
sv: Fel uppstod under volyminställningen.

note: Error message
en: Error while saving file: %1
sv: Fel uppstod när filen %1 sparades

note: label message
en: Saving ...
sv: Sparar ...

note: final success message
en: The sound card was successfully configured.
    You can now use it immediately.
sv: Ljudkortet konfigurerades framgångsrikt.
    Det kan användas omedelbart.

note: final success message
en: The sound configuration was saved.
sv: Ljudinställningarna sparades.

note: To translators: just one file will be displayed To translators: if the test audio file can not be found this message is displayed To translators: This is just popup message, shouldn't be too long
en: Cannot find file:
     %1
    
    (test audio file)
sv: Filen %1 kunde inte hittas.
    
    
    (testfil för ljud)

note: To translators: error message
en: Invalid module name.
sv: Ogiltigt modulnamn.

note: To translators: label to error popup
en: The kernel module %1 for sound support
    could not be loaded.
sv: Kernelmodulen %1 för ljudstöd
    kunde inte laddas.

note: Help text - adjusting volume 1/4
en: <p>Please adjust the volume.</p>
sv: <p>Justera ljudvolymen.</p>

note: Help text - adjusting volume 2/4
en: <p>You can test your sound card by pressing the <b>Test</b> button.</p>
sv: <p>Du kan testa kortet genom att klicka på <b>Test</b>.</p>

note: Help text - adjusting volume 3/4
en: <p>After the configuration is done you can use <b>amixer</b> (or any program of your choice) for adjusting the volume.</p>
sv: <p>Efter konfigurationen kan du använda <b>amixer</b> eller annat valfritt program för att ställa in ljudvolymen.</p>

note: Help text - adjusting volume 4/4
en: <p><b>WARNING/SPECIAL NOTE:</b>Please start testing your sound card with <b>very</b> low volume settings to prevent an accident with too much loud noise.</p>
sv: <p><b>SÄRSKILD VARNING:</b>Testa ljudkortet på <b>mycket låg</b> ljudvolym, för att undvika plötsligt mycket starkt ljud.</p>

note: slider label
en: Volume
sv: Volym

note: dialog title
en: Settings for sound card
sv: Inställningar för ljudkort

note: To translators keep backlash here
en: Volume adjust and test
sv: Justera volymen och testa

note: message label
en: Press 'Test' to start playing sound sample
sv: Klicka på 'Test' för att spela ljudexempel

en: Sound volume and the configuration
    for the sound card will be saved now.
sv: Ljudvolymen och inställningarna
    för ljudkortet sparas nu.

note: Help text - intenal YaST2 error 1/3
en: <p>An error has occurred. </p>
sv: <p>Det har uppstått ett fel. </p>

note: Help text - intenal YaST2 error 2/3
en: <p>You should check that you have correctly installed the <b>ALSA</b> package (from the series 'snd') and that you are running this as a root.</p>
sv: <p>Du bör kontrollera att paketet <b>ALSA</b> är korrekt installerat (ur kategorin 'snd') och att du är inloggad som root.</p>

note: Help text - intenal YaST2 error 3/3
en: <p>If the the problem persists, you can try to pass some <b>options</b> to the ALSA module. If you still can't get your sound card working, you can try <i>OSS/Free</i> or another module.</p> <p>However, <b>YaST2</b> sound configuration currently only supports ALSA.</p>
sv: <p>Om problemet finns kvar kan du pröva med att ändra några <b>alternativ</b> i ALSA-modulen. Trasslar ljudet fortfarande, kan du försöka med andra drivrutiner, t. ex. med <i>OSS/Free</i> eller med andra moduler, som f.n. inte stöds av <b>YaST2</b>.</p>

note: error message
en: An error occured during installing
sv: Ett fel uppstod under installationen

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center
en: Configure your sound card
sv: Konfigurera ljudkortet

note: description of an checkbox option in system tuning
en: This option can improve your hard disk performance, but beware.
    Some buggy hardware (chipsets, disks) can destroy your data with
    this option turned on.
sv: Detta kan förbättra dina hårddiskprestanda, men var försiktig.
    Buggar och defekter i hårdvaran (chipsets, diskar) kan förstöra dina data med
    det här alternativet på.

note: additional description of an checkbox option in system tuning (empty lines are intentionally!)
en: 
    
    Even though the kernel has an internal 'black list' of drivers and
    chipsets that don't support this option, please use this
    option only if you are absolutely sure your hardware supports
    Ultra DMA on Linux.
sv: 
    
    Trots att kärnan har en intern 'svartl lista' över drivrutiner och
    chipsets som inte stöder det här alternativet, bör du helst använda det
    bara när du är helt säker på att hårdvaran stöder
    Ultra DMA under Linux.

note: helptext  "main dialog tuneing options"
en: <p>
    This dialog provides some tuning options that may or may not improve
    system performance - depending on your hardware.
    </p>
sv: <p>
    Den här dialogen visar några trimningsalternativ som kanske förbättrar
    systemprestanda - beroende på hårdvaran.
    </p>

note: helptext  "main dialog tuneing options"
en: <p>
    Some hardware may even be incompatible with certain tuning options, so
    please make sure you know what you are doing.
    </p>
sv: <p>
    En del hårdvara kan också vara inkompatibel med vissa trimningsalternativ, så
    försäkra dig om att du vet vad du gör.
    </p>

note: helptext  "main dialog tuneing options"
en: <p>
    The default settings are always on the safe side, so if you are
    unsure, leave them as they are.
    </p>
sv: <p>
    Standardinställningarna är alltid på den säkra sidan, så om du är
    osäker bör du lämna dem som de är.
    </p>

note: helptext  "main dialog tuneing options"
en: <p>
    And always remember to have fun!
    </p>
sv: <p>
    Och kom alltid ihåg att ha kul!
    </p>

note: Checkbox description: Want to use
en: &Ultra DMA support for IDE-disks
sv: &Ultra DMA-stöd för IDE-diskar

note: Description of the textenty field, where the user have list devices he wants to use for UDMA
en: &Activate UDMA for the following devices:
sv: &Aktivera UDMA för följande enheter:

note: using SetContents (define in adsl.ycp)
en: Module for tuning the system
sv: Modul för systemtrimning

note: Acknowledgment popup, when the user has choosen UDMA
en: ENABLE THE FOLLOWING TUNING OPTIONS:
    
    - Ultra DMA support for
sv: AKTIVERA FÖLJANDE TRIMNINGSINSTÄLLNINGAR:
    
    - Ultra DMA-stöd för

note: Acknowledgment popup, when the user has choosen UDMA (second part)
en: 			
    
    Caution:
    
    This option will take effect after you reboot your system.
sv: 			
    
    Varning:
    
    Den här inställningen träder i kraft efter att du bootat om ditt system.

note: Acknowledgment popup, when the user has choosen UDMA (third part)
en: 
    In order to start the DMA support immediately, enter
    "rcidedma start" as root user. 
    
    If there are any problems with DMA support, it is much easier to fix them at boot time.
    This is why DMA support is not automatically started right here.
sv: 
    För att starta DMA-stödet omedelbart, matar du in
    "rcidedma start" som användare root. 
    
    Om det finns problem med DMA-stödet, är de mycket enklare att åtgärda vid bootningen.
    Det är därför DMA-stödet inte startas automatiskt direkt.

note: Acknowledgment popup, when the user has not choosen UDMA
en: 
    Tuning options:
    
    Ultra DMA is disabled
sv: 
    Trimningsalternativ:
    
    Ultra DMA avaktiverat

note: Failure popup
en: Turning on UltraDMA for IDE disks has failed
sv: UltraDMA för IDE-diskar kunde inte aktiveras

note: Failure popup
en: Turning off UltraDMA for IDE disks has failed
sv: UltraDMA för IDE-diskar kunde inte avaktiveras

en: YaST2 Printconf
    Initializing ...
sv: YaST2 Printconf
    Initierar ...

note: ===== help text ================================================ Help, 1 of 3
en: <P>In this dialog, you can manage printers in your system. The upper
    box contains the current configuration. To delete a printer, select it
    and press <B>Delete</B>. You can modify settings of your printers
    configured using YaST2 with the help of the <B>Edit</B> button.</P>
sv: <P>Här kan du administrera skrivare i systemet. Den övre
    rutan innehåller den nuvarande konfigurationen. Vill du ta bort en skrivare, markerar du den
    och trycker på <B>Ta bort</B>. Du kan ändra skrivarinställningar
    i YaST2 med <B>Redigera</B>.</P>

note: Help, 2 of 3
en: <P>The lower box allows you to configure a printer manually.
    Please choose the type of your printer and push the <B>Add</B> button.</P>
sv: <P>I nedre rutan kan du konfigurera skrivare manuellt.
    Välj skrivartyp och klicka på <B>Lägg till</B>.</P>

note: Help, 3 of 3
en: <P>If you want to save your changes to the printing system, press the
    <B>Finish</B> button, if you want to discard them, use <B>Cancel</B>.
sv: <P>Om du vill spara ändringarna till utskriftssystemet, trycker du på
    <B>Avsluta</B>, om du vill förkasta dem, använder du <B>Avbryt</B>.

en: Name for printing:
sv: Namn för normala utskrifter:

en: Name for ascii printing:
sv: Namn för ASCII-utskrifter:

en: Parallel printer
sv: Skrivare på parallellport

en: Serial printer
sv: Skrivare på seriell port

en: USB printer
sv: Skrivare på USB

en: TCP/IP forwarding queue
sv: TCP/IP transferkö

en: Samba/Windows printer
sv: Samba/Windows-skrivare

en: Novell printer
sv: Novell-skrivare

en: Prefilter queue for remote printers
sv: Förfiltreringskö för fjärranslutna skrivare

en: Name for TCP/IP forwarding queue
sv: Namn för TCP/IP transferkö

en: First parallel port (/dev/lp0)
sv: Första parallellport (/dev/lp0)

en: Second parallel port (/dev/lp1)
sv: Andra parallellport (/dev/lp1)

en: Third parallel port (/dev/lp2)
sv: Tredje parallellport (/dev/lp2)

en: Fourth parallel port (/dev/lp3)
sv: Fjärde parallellport (/dev/lp3)

en: First serial port (/dev/ttyS0)
sv: Första seriella porten (/dev/ttyS0)

en: Second serial port (/dev/ttyS1)
sv: Andra seriella porten (/dev/ttyS1)

en: Third serial port (/dev/ttyS2)
sv: Tredje seriella porten (/dev/ttyS2)

en: Fourth serial port (/dev/ttyS3)
sv: Fjärde seriella porten (/dev/ttyS3)

en: First USB printer (/dev/usblp0)
sv: Första USB-anslutning (/dev/usblp0)

en: Second USB printer (/dev/usblp1)
sv: Andra USB-anslutning (/dev/usblp1)

en: Third USB printer (/dev/usblp2)
sv: Tredje USB-anslutning (/dev/usblp2)

en: Fourth USB printer (/dev/usblp3)
sv: Fjärde USB-anslutning (/dev/usblp3)

note: This printer was not configured using YaST2
en: - not YaST2 -
sv: - inte YaST2 -

note: Do not do the translation longer than this text. It is a label of a selection box.
en: Select the printer type you want to add:
sv: Skrivartyp som skall läggas till:

note: Header of the table with all the printers in the system
en: Default
sv: Standardsystem

en: &Set as default
sv: An&ge som standard

note: Header of the dilag with all the printers
en: Printer administration
sv: Skrivaradministration

en: I tried to autodetect parallel and USB printers,
    but I haven't found any on your computer.
sv: Parallellports- och USB-skrivare automatsöktes,
    men inga hittades på datorn.

en: FATAL: I am unable to find the printer database!
sv: Fel: Skrivardatabasen hittades inte.

en: FATAL: I am unable to restart the lpd daemon!
     Maybe, you haven't installed lpd (one of
     the lprold, plp or lprng packages) or
     you are not user 'root'.
sv: Fel: lpd-demonen kan inte startas om
     Hänvisning: Antingen har du ingen lpd installerad 
    (finns i ett av paketen 'lprold', 'plp' eller 'lprng'), eller 
    så är du inte inloggad som 'root'.

en: It seems that you do not have GhostScript
    installed on your computer. It is necessary 
    in order to print.
sv: Du verkar inte ha GhostScript
    installerat i datorn. Det krävs
    för att kunna skriva ut.

en: ERROR: I was unable to read
    the current configuration!
sv: FEL: Kunde inte läsa
    den nuvarande konfigurationen!

en: There were no changes in
    the printer configuration.
sv: Inga ändringar gjordes i
    skrivarkonfigurationen.

en: Do you really want to delete
    the "%1" printer?
sv: Vill du verkligen ta bort
    skrivaren "%1"?

en: Now the changes to your printing
    system are going to be saved.
sv: Nu sparas ändringarna till 
    utskriftssystemet.

en: The new configuration
    was successfully stored.
sv: Den nya konfigurationen
    sparades framgångsrikt.

note: Help, parallel printer part
en: <P>If you have multiple parallel ports, please choose the parallel port to 
    which your printer is attached.</P>
sv: <P>Om datorn har flera parallellportar, väljer du den 
    som skrivaren är ansluten till.</P>

note: Help, USB printer part
en: <P>Please select the device for your USB printer.</P>
sv: <P>Var god välj enhet för USB-skrivaren.</P>

note: Help, serial printer part
en: <P>Please select the device for your serial printer.
    You can also set the baud rate.</P>
sv: <P>Var god välj enhet för den seriella skrivaren.
    Du kan också välja överföringshastigheten.</P>

note: Help, common part
en: <P>If you want to be sure that the printer is properly connected, try the <B>Test</B> button.</P>
sv: <P>För att kontrollera om skrivaren är korrekt ansluten, klickar du på knappen <B>Test</B>.</P>

note: Dialog label - parallel
en: Parallel printer connection
sv: Skrivare på parallellport

note: Dialog label - serial
en: Serial printer connection
sv: Skrivare på seriell port

note: Dialog label - USB
en: USB printer connection
sv: Skrivare på USB

note: Text describing what is happening
en: Please connect your printer to the computer,
    switch it on and make sure that it is ONLINE.
    
    I will send the message 'Hello, world' to
    the previously selected device. If the operation
    fails, it will be timed out in %1 seconds.
sv: Anslut skrivaren till datorn,
    slå på den och kontrollera att den är i online-läge.
    
    YaST2 gör nu en provutskrift 'Hello, world' 
    till den valda skrivaren. Misslyckas det 
    så avbryts försöket efter %1 sekunder .

en: It seems that there are no problems with the device
    you chose.
    
    If your printer has reacted somehow (printed message,
    formfeed or at least blinking leds), the hardware 
    connection should be functioning correctly.
sv: Skrivaren verkar vara rätt installerad.
    
    
    Varje reaktion från skrivaren (en utskrift, 
    pappersframmatning, en blinksignal, etc.) är ett gott tecken. 
    Skrivaren bör då gå att installera.

en: There was a problem while sending the message
    to the printer--The operation has timed out.
    
    Please, verify that your printer is connected to
    the computer, that the printer power is on and 
    that it is ONLINE. It is also possible that you
    have a cabling problem.
sv: Skrivarkommunikationen fungerade inte. 
    Provutskriften avbröts.
    
    Kontrollera att skrivaren är riktigt ansluten 
    och påslagen, och att den är i online-läge. 
     Det kan också vara 
    problem med skrivarkabeln.

en: There was a problem while printing.
    
    It seems that the device is not properly configured
    or you do not have permissions to write to it.
    Did you run the configuration program as user 'root'?
sv: Utskriften misslyckades.
    
    Troligen är skrivaren felkonfigurerad
    eller saknar du skrivrättigheter för denna enhet.
    Har du startat programmet som 'root'?

en: FATAL: I was not able to run 
    the 'test_device' script.
    I am sorry.
sv: FEL: 'test_device'-skriptet kunde 
    tyvärr inte utföras.

en: The baud rate should not be 0!
sv: Hastigheten i baud bör inte vara 0!

note: CAUTION: "device" here means /dev/lp0, /dev/lp1, ...
en: I have not found any parallel devices (/dev/lp?)! It seems
    that your parallel port is not properly configured.
sv: Inga parallellportar (/dev/lp?) hittades. Gränssnitten kan vara felkonfigurerade.

note: CAUTION: "device" here means /dev/usblp0, /dev/usblp1, ...
en: I have not found any USB devices (/dev/usblp?)! It seems
    that your USB bus is not properly configured.
sv: Inga USB-enheter (/dev/usblp?) hittades. USB kan vara felkonfigurerat.

note: CAUTION: "device" here means /dev/ttyS0, /dev/ttyS1, ...
en: I have not found any serial devices (/dev/ttyS?)! It seems
    that your serial ports are not properly configured.
sv: Inga seriella portar (/dev/ttyS?) hittades! Serieportarna kan vara felkonfigurerade.

en: Baud rate:
sv: Överföringshastighet:

en: Connection
sv: Anslutning

note: Unix device /dev/(lp|usblp|ttyS)*
en: Select the device:
sv: Välj enhet:

note: Help, 1 of 3
en: <P>Please enter the hostname of your print server and the name of its printer.</P>
sv: <P>Var god ange skrivarserverns datornamn och namnet på skrivaren.</P>

note: Help, 2 of 3
en: <P>If it's a local server, you can select it from the list.</P>
sv: <P>Om det är en lokal server, kan du välja den från listan.</P>

note: Help, 3 of 3
en: <P>If you want to be sure that you have entered the right name, try the <B>Test</B> button.</P>
sv: <P>Vill du kontrollera att du säkert valt rätt namn, trycker du på <B>Test</B>.</P>

en: <P>Alternatively you can use an already configured forwarding queue.</P>
sv: <P>Annars kan du använda en redan konfigurerad transferkö.</P>

en: You entered a wrong host name. It must be
    shorter than 50 characters and you can only use
    0..9, A..Z, a..z, dots, - and _.
sv: Du har angivit ett ogiltigt datornamn. Det får inte vara 
    längre än 50 tecken och får bara innehålla
     tecknen 0..9, A..Z, a..z, punkter, - och _.

en: You entered a wrong remote name. It must be
    shorter than 30 characters and you can only use
    0..9, A..Z, a..z, spaces, - and _.
sv: Du har angivit ett ogiltigt fjärranslutet namn. Det får inte vara
    längre än 30 tecken och får bara innehålla
    tecknen 0..9, A..Z, a..z, blanksteg, - och _.

en: Please choose which forwarding
    queue do you want to use.
sv: Var god välj transferkö.

note: Text describing what is happening
en: I will run 'ping -c 1 %1'.
sv: 'ping -c 1 %1' körs.

en: I will try if %1
    accepts printing jobs.
sv: Jag provar om %1
    tar emot utskrifter.

note: And the common part
en: 
    
    If the operation fails, it will
    be timed out in few seconds.
sv: 
    
    Utan resultat avbryts 
    körningen om några sekunder.

en: The printer server is accessible.
sv: Skrivarservern kan nås.

en: There was a problem.
    
    Your network access is not properly configured
    or the printer server is unknown or unreachable.
    Please check the hostname of the print
    server or contact your network administrator.
sv: Ett problem har uppstått.
    
    Nätverksanslutningen är felkonfigurerad
    eller så är skrivarservern okänd eller kan inte nås.
    Kontrollera namnet på skrivarservern 
    eller fråga din nätverksadministratör.

en: There was a problem.
    
    You specified a wrong name of the queue
    on the printer server or the printer server
    does not accept print jobs.
sv: Ett problem har uppstått.
    
    Du angav fel könamn
    på skrivarservern eller skrivarservern
    tar inte emot utskrifter.

en: FATAL: I was not able to
    run the test. I am sorry.
sv: FEL: Testet kunde 
    tyvärr inte utföras.

en: &User:
sv: An&vändare:

en: &Password:
sv: &Lösenord:

en: &Hostname of the printer server:
sv: Skrivarserverns &namn:

en: Hostname of the printer:
sv: Värdnamn för skrivaren:

en: Use already configured TCP/IP forwarding queue:
sv: Använd redan konfigurerad TCP/IP transferkö:

en: Queues:
sv: Köer:

en: Create a new one:
sv: Skapa en ny en:

note: Frame around hostname, queue, (user, passwd)
en: Connection information
sv: Anslutningsinformation

en: Name of the remote &queue:
sv: Namn på fjärransluten skrivar&kö:

note: Help, part 1 of 4
en: <P>Printer autoprobing was successful.</P>
sv: <P>Automatsökningen efter skrivare gick bra: YaST2 hittade en skrivare.</P>

note: Help, part 2 of 4
en: <P>If the printer is in the database of supported printers, the name and the manufacturer of it should be shown.</P>
sv: <P>Om skrivaren finns i SuSEs skrivardatabas, så tilldelas modell och tillverkare automatiskt.</P>

note: Help, part 3 of 4
en: <P>If it is not, you have to choose a similar printer or a generic one in an additional dialog.</P>
sv: <P>Om inte, så väljer du en liknande skrivare eller ett standardprotokoll.</P>

note: Help, part 4 of 4
en: <P>Use <B>Skip</B> button if you do not want to configure this printer now or if you have already configured it before.</P>
sv: <P>Använd <B>Hoppa över</B> om du inte vill konfigurera skrivaren nu eller om den redan är konfigurerad.</P>

note: Manufacturer
en: Unknown
sv: Okänd

note: This screen contains some senteces Dialog, sentence 1parallel of 3
en: YaST2 has found a parallel printer:
sv: YaST2 hittade en skrivare på parallellporten:

note: Dialog, sentence 1usb of 3
en: YaST2 has found a USB printer:
sv: YaST2 hittade en skrivare på USB:

note: Dialog, sentence 2 of 3 This means: Printer model '%1' by '%2'.
en: %1 by %2
sv: %1 av %2

note: Dialog, sentence 3 of 3 (e.g. /dev/lp0)
en: On device:
sv: På enhet:

en: This printer was not found in the database
    of the printers.
    
    Please try the manual configuration.
sv: Denna skrivare hittades inte i 
    skrivardatabasen.
    
    Försök med manuell konfiguration.

en: &Manual
sv: &Manuellt

en: Autodetected printer
sv: Skrivare automatiskt identifierad

note: Help, 1 of
en: <P>In this dialog you can adjust how printout of ascii files should look 
    like.
    Please choose how many pages you want to have on one sheet of paper.</P>
sv: <P>Här kan du justera utseendet på ascii-utskrifter.
    
    Välj hur många sidor som skall skrivas ut på varje ark.</P>

note: Help, 2 of
en: <P>Additionally you can set encoding of the documents you print. For some
    languages this choice is important to get correct output from 
    <I>netscape</I>
    and some other programs. By default, the encoding is set to fit the 
    language
    you chose at the time of the installation.</P>
sv: <P>Du kan också välja kodning för dina dokumentutskrifter. För vissa
    språk är detta alternativ viktigt för korrekta utskrifter från 
    <I>Netscape</I>
    och vissa andra program. Som standard ställs kodningen in på att passa det 
    språk
    du väljer vid installationen.</P>

en: Printing of ascii text
sv: Ascii-utskrift

en: One page per sheet
sv: En sida per ark

en: Two pages per sheet
sv: Två sidor per ark

en: Print header
sv: Utskriftsrubrik

en: Landscape orientation
sv: Liggande format

note: ComboBox
en: Encoding of the printed documents
sv: Kodning för dokumentutskrift

en: Use the system default
sv: Använd systemstandard

note: Label of the dialog
en: Hardware independent settings
sv: Hårdvaruoberoende inställningar

note: Help, 1 of 8
en: <P>This dialog allows you to customize printing.
sv: <P>I den här dialogen kan du ställa in skrivaren.

note: help 2 of 8, keep the leading space
en:  The options you may change depend on the type of printer you have.
sv:  Vilka inställningar du kan göra beror på skrivaren.

note: help 3 of 8, keep the leading space
en:  Some printers support many options, while with others you may only be able to change the paper size.</P>
sv:  På vissa modeller kan bara pappersstorleken ställas in.</P>

note: Help, 4 of 8
en: <P>You can see the current configuration of your printer in the upper box.
sv: <P>Du kan se nuvarande skrivarinställningar i övre rutan.

note: help 5 of 8, keep the leading space
en:  If you click on an item, the possible values are shown in the lower box.
sv:  Om du klickar på en post, så visas de möjliga inställningarna i nedre rutan.

note: help 6 of 8, keep the leading space
en:  Clicking on one of the options in the lower box will select it.</P>
sv:  Du väljer inställningar genom att klicka på dem i nedre rutan.</P>

note: Help, 7 of 8
en: <P>Some of the settings may not work together properly.
sv: <P>Vissa inställningar fungerar inte bra ihop.

note: Help 8 of 8, keep the leading space
en:  If you want to try printing with the current configuration, click the <B>Test</B> button.
sv:  För att testa nuvarande inställningar klickar du på <B>Test</B>.

note: There is an error in the database. This should not happen, but for case...
en: FATAL: An error occured.
    I have no information how to manage your printer.
    Broken database? Contact SuSE support, please.
sv: FEL: Ett fel inträffade.
    YaST2 saknar uppgifter för att konfigurera skrivaren.
    Kanske skrivardatabasen är trasig? Var god kontakta SuSE support.

en: Current printer's settings:
sv: Aktuella skrivarinställningar:

en: Printer's settings
sv: Skrivarinställningar

note: Help, 1 of 2
en: <P>Please choose the manufacturer and model of your printer.</P>
sv: <P>Ange modell och tillverkare för skrivaren.</P>

note: Help, 2 of 2
en: <P>If you cannot find your printer in this database, see the <B>Generic
    printers</B> section. There you can select from a list of common printing
    protocols. If you do not know which protocol your printer uses,
    consult the printer's manual or contact the manufacturer's technical 
    support.</P>
sv: <P>Om du inte hittar skrivaren i databasen, väljer du <B>Generisk skrivare</B>.
     Då kan du välja ett standardiserat skrivar-
    protokoll. Vilka 'språk' skrivaren talar, får du veta 
    i skrivarens handbok eller av skrivartillverkaren.</P>

en: Select manufacturer:
sv: Tillverkare:

en: Select model:
sv: Modell:

en: Manufacturer and model of the printer
sv: Tillverkare och skrivarmodell

en: Please select at least a manufacturer.
sv: Välj åtminstone någon tillverkare.

en: No info available.
sv: Det finns ingen information tillgänglig.

en: <P><B>Manufacturer:</B></P> %1 <P><B>Model:</B></P> %2
sv: <P><B>Tillverkare:</B></P> %1 <P><B>Modell:</B></P> %2

note: Help, 1 of 3
en: <P>A printer name is required for printing.</P>
sv: <P>Inga utskrifter kan göras utan ett skrivarnamn.</P>

note: Help, 2 of 3
en: <P>Your first local printer will be called 'lp',
    your first remote printer will be 'remote'.
    You must provide a unique name for each additional printer. The 
    configuration program will assign additional names to each printer. Please 
    refer to the manual for more information.</P>
sv: <P>Standardskrivaren heter "lp" 
    och den första nätverksskrivaren "remote.
    För varje ytterligare skrivare - om du vill kunna använda fler än en - måste du välja ett entydigt namn. Med hjälp av det namnet genereras nya (unika) namn. 
     Du hittar 
    mer information om detta i handboken.</P>

note: Help, 3 of 3
en: <P>If you don't like the default name, you can change it. Use a short
    but meaningful name.</P>
sv: <P>Om du inte tycker om standardnamnet kan du ändra det.  Använd ett kort
    men meningsfullt namn.</P>

en: Invalid name! The name should be less than 20 characters long and
    can only use the characters 0..9, A..Z, a..z and _. Additionally,
    you cannot use the names 'lp', 'ascii', 'raw' and 'remote' because
    of their special function.
    
    The name must not be used for another printer.
sv: Det valda namnet är ogiltigt! Det måste vara kortare än 20 tecken och
    får bara bestå av tecknen 0..9, A..Z, a..z och _. Dessutom 
    är beteckningarna 'lp', 'ascii', 'raw' och 'remote' förbjudna, eftersom 
    de namnen är reserverade.
    
    Inget namn får heller förekomma dubbelt.

note: The end of the definitions
en: Printer's name
sv: Skrivarnamn

en: The test page was sent to the printer using
    the command '%1'.
    Printing should start in few seconds.
    
    If the printer is not producing appropriate
    output, use the 'Stop!' button.
    
    When the whole page is printed, press 'OK'.
sv: Testsidan har sänts till skrivaren med 
    kommandot '%1'.
    Utskriften bör sätta igång inom några sekunder.
    
    Om skrivaren matar ut "rappakalja", 
    klickar du på knappen 'Stopp!'.
    
    När hela sidan skrivits ut, klickar du på 'OK'.

en: &Stop!
sv: &Stopp!

en: ERROR: I am unable to find the test
    page %1.
sv: FEL: Hittar inte test-
    sidan %1.

en: YaST2 is ready to print a sample page.
    
    Please make sure that the printer is turned
    on and ONLINE, then press the 'OK' button.
sv: YaST2 kan göra en provutskrift nu.
    
    Kontrollera att skrivaren är påslagen 
    och är i online-läge. Klicka sedan på 'OK'.

en: I was unable to print the testpage.
    Check %1.
sv: Testsidan kunde inte skrivas ut.
    Var god kontrollera %1.

note: remove all jobs restart lpd
en: Printing was stopped.
    
    If the printer is still printing, push the reset button
    on the printer or remove all the paper from its tray.
    After it stops printing, switch off the printer power,
    wait 10 seconds and switch it on again.
    
    Recheck the manufacturer and printer model entries
    you made previously.
sv: Utskriften stoppades.
    
    Återställ skrivaren om den fortfarande är igång 
    eller ta ut papperet ur inmatningen.
    När utskriften stannat, stänger du av skrivaren, 
    väntar i 10 sekunder och slår sedan på den igen.
    
    Kontrollera sedan vilken tillverkare och modell som ställts in.

en: Call of apsfilter.setup (%1) was not successful.
sv: Skriptet "apsfilter.setup" (%1) kunde inte startas som det skulle.

en: I cannot write %1.
    Please, check that you are
    logged in as the user root.
sv: Det går inte att skriva %1.
    Kontrollera att du är
    inloggad som användaren root.

en: I cannot configure a remote
    queue. The internal structure
    is not filled properly.
sv: Fjärranslutna köer kan inte konfigureras. 
     Den interna strukturen
    är inte korrekt fylld.

en: I cannot configure a printer
    queue. The internal structure
    is not filled properly.
sv: Kan inte konfigurera skrivarkö. 
     Den interna strukturen
    är inte korrekt fylld.

en: Can't create directory '%1'!
sv: Kan inte skapa katalog '%1'!

en: <P>Launch this module to configure your printer.
     If you turn your printer on, YaST2 will try to autodetect it.</P>
    <P>You need to be logged in as <i>root</i> in order to do this.</P>
sv: <P>Starta den här modulen för att konfigurera skrivare.
     Slå på skrivaren. YaST2 försöker känna igen skrivaren automatiskt.</P>
    <P>Du måste vara inloggad som <i>root</i> för att kunna göra detta.</P>

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure your printer. Turn your printer on, YaST2 will try to autodetect it.
sv: Konfigurera skrivare. Slå på skrivaren. YaST2 försöker känna igen skrivaren automatiskt.

en: Ghostscript devices
sv: Ghostscript-enheter

en: <P>Here you can select and configure any Ghostscript device.<BR>
    There are many possible sources of error but via 
    printing the sample page you can test any configuration.<BR>
    Please find informations regarding the parameter 
    settings in the following file<BR>
    /usr/share/ghostscript/5.50/doc/Devices.htm</P>
sv: <P>Här kan du välja och konfigurera alla Ghostscript-enheter.<BR>
    Det finns många tänkbara felkällor, men du kan 
    testa alla inställningar genom att skriva ut testsidan.<BR>
    Du hittar information om 
    parameterinställningarna i filen<BR>
    /usr/share/ghostscript/5.50/doc/Devices.htm</P>

en: <P>Apple Dot Matrix Printer 120x72 dpi</P>
sv: <P>Apple matrisskrivare 120x72 dpi</P>

en: <P>Apple Imagewriter in high-resolution mode 120x144 dpi</P>
sv: <P>Apple Imagewriter i högupplösningsläge 120x144 dpi</P>

en: <P>Apple Imagewriter in low-resolution mode 120x72 dpi</P>
sv: <P>Apple Imagewriter i lågupplösningsläge 120x72 dpi</P>

en: <P>Apple Imagewriter LQ in 320x216 dpi mode</P>
sv: <P>Apple Imagewriter LQ i läge 320x216 dpi</P>

en: <P>Tektronix 4693d color printer, 2 bits per R/G/B component</P>
sv: <P>Tektronix 4693d färgskrivare, 2 bits per RGB-element</P>

en: <P>Tektronix 4693d color printer, 4 bits per R/G/B component</P>
sv: <P>Tektronix 4693d färgskrivare, 4 bits per RGB-element</P>

en: <P>Tektronix 4693d color printer, 8 bits per RGB component</P>
sv: <P>Tektronix 4693d färgskrivare, 8 bits per RGB-element</P>

en: <P>Tektronix 4695/4696 inkjet plotter</P>
sv: <P>Tektronix 4695/4696 bläckstråleplotter</P>

en: resolution
sv: upplösning

en: <P>Epson AP3250 printer</P>
sv: <P>Epson AP3250</P>

en: <P>Epson-compatible dot matrix printers (9 or 24 pin)</P>
sv: <P>Epson-kompatibla matrisskrivare (9- eller 24-nålars)</P>

en: <P>Epson compatible 9 pin, interleaved lines (intermediate resolution)</P>
sv: <P>Epson-kompatibla 9-nålars, interpolerade linjer (medelupplösning)</P>

en: <P>Epson compatible 9 pin, interleaved lines (triple resolution)</P>
sv: <P>Epson-kompatibla 9-nålars, interpolerade linjer (trippelupplösning)</P>

en: <P>Epson LQ-2550 and Fujitsu 3400/2400/1200 color printers</P>
sv: <P>Epson LQ-2550 och Fujitsu 3400/2400/1200 färgskrivare</P>

en: <P>Epson LP-8000 laser printer</P>
sv: <P>Epson LP-8000 laserskrivare</P>

en: <P>Epson LQ850 printer at 360x360 dpi</P>
sv: <P>Epson LQ850 med 360x360 dpi</P>

en: <P>Epson Stylus 800 printer</P>
sv: <P>Epson Stylus 800</P>

en: not set (use the driver default)
sv: ej satt (använd drivrutinstandard)

en: standard monochrome printing
sv: standard svartvit utskrift

en: CMYK color printing
sv: CMYK färgutskrift

en: RGB color printing
sv: RGB färgutskrift

en: Floyd-Steinberg monochrome printing
sv: Floyd-Steinberg svartvit utskrift

en: Floyd-Steinberg RGB color printing
sv: Floyd-Steinberg RGB färgutskrift

en: Floyd-Steinberg CMYK color printing
sv: Floyd-Steinberg CMYK färgutskrift

en: faster Floyd-Steinberg CMYK color printing
sv: snabbare Floyd-Steinberg CMYK färgutskrift

en: no Weaving
sv: Ingen weaving

en: enable the printers microeaving
sv: Aktivera mikroweaving på skrivaren

en: enable weaving of the driver
sv: Aktivera weaving i drivrutin

en: Output Code
sv: Output kod

en: <P>Brother HL720 and HL730 (but not HL760 which works with ljet4)</P>
sv: <P>Brother HL720 och HL730 (men inte HL760, som fungerar med ljet4)</P>

en: <P>HP DeskJet 500C (1 bit per pixel color)</P>
sv: <P>HP DeskJet 500C (1 bit färg per bildpunkt)</P>

en: <P>HP DeskJet 500C (24 bits per pixel color , Floyd-Steinberg dithering)</P>
sv: <P>HP DeskJet 500C (24 bits per bildpunkt färg , Floyd-Steinberg dithering)</P>

en: <P>HP DeskJets (monochrome)</P>
sv: <P>HP DeskJets (svartvit)</P>

en: 50% interlaced multi pass printing
sv: 50% länkad flerpassutskrift

en: 25% interlaced multi pass printing (best)
sv: 25% länkad flerpassutskrift (bästa)

en: no interlaced multi pass printing (fastest)
sv: ingen länkad flerpassutskrift (snabbaste)

en: Depletion
sv: Minskning

en: 25% dot removal (best for graphics ?)
sv: 25% prickreduktion (bästa för grafik?)

en: 50% dot removal
sv: 50% prickreduktion

en: no dot removal (for transparencies ?)
sv: ingen prickreduktion (för stordia?)

en: Black Correction
sv: Svärtkorrigering

en: print quality
sv: utskriftskvalitet

en: -1 (draft)
sv: -1 (utkast)

en: papertype
sv: papperstyp

en: 0 (normal plain paper)
sv: 0 (normalt papper)

en: 1 (bond paper)
sv: 1 (bond-papper)

en: 2 (special inkjet paper)
sv: 2 (specialpapper för bläckstråle)

en: 3 (glossy film)
sv: 3 (glansfilm)

en: 4 (transparency film)
sv: 4 (stordiafilm)

en: 1 (C-RET on)
sv: 1 (C-RET på)

en: 0 (C-RET off)
sv: 0 (C-RET av)

en: <P>HP DeskJet 890C (for the 895C better use cdj880)</P>
sv: <P>HP DeskJet 890C (använd hellre cdj880 för 895C)</P>

en: <P>H-P 970Cxi Driver under development</P>
sv: <P>H-P 970Cxi drivrutin under utveckling</P>

en: duplex mode
sv: duplexläge

en: 0 (no duplex)
sv: 0 (ingen duplex)

en: 1 (block duplex)
sv: 1 (blockduplex)

en: 2 (book duplex)
sv: 2 (bokduplex)

en: <P>HP DeskJet 820C (experimental, no color, hardcoded paper sizes A4, letter)</P>
sv: <P>HP DeskJet 820C (experimentell, ingen färg, fasta pappersformat A4, letter)</P>

en: <P>HP DeskJet and DeskJet Plus</P>
sv: <P>HP DeskJet och DeskJet Plus</P>

en: <P>HP DeskJet 500 (for DJ 600 series 600x600 dpi may work)</P>
sv: <P>HP DeskJet 500 (för DJ 600 serien kan 600x600 dpi fungera)</P>

en: <P>HP DeskJet 500C alternate driver (does not work on 550C or 560C)</P>
sv: <P>HP DeskJet 500C alternativ drivrutin (fungerar ej för 550C eller 560C)</P>

en: <P>alternate HP PaintJet color driver</P>
sv: <P>alternativ HP PaintJet färgdrivrutin</P>

en: <P>HP PaintJet XL driver</P>
sv: <P>HP PaintJet XL-drivrutin</P>

en: <P>alternate HP PaintJet XL driver</P>
sv: <P>alternativ HP PaintJet XL-drivrutin</P>

en: <P>HP PaintJet XL color driver</P>
sv: <P>HP PaintJet XL-färgdrivrutin</P>

en: <P>monochrome and color PCL-3 printers (e.g. HP DeskJets)</P>
sv: <P>PCL-3-skrivare, färg och svartvita (t. ex. HP DeskJets)</P>

en: model
sv: modell

en: PCL 3 printer
sv: PCL 3-skrivare

en: color mode
sv: färgläge

en: <P>color modes for the driver hpdj<BR>
    mono  print in black<BR>
    CMY   print in cyan, magenta and yellow only<BR>
    CMY+K print with all four inks, but never mix black with one of the others<BR>
    CMYK  print with all four inks (not for the 550C but for modern inkjet printers)</P>
sv: <P>Färglägen för drivrutin hpdj<BR>
    mono  svart tryckfärg<BR>
    CMY   endast utskrift i cyan, magenta och gult<BR>
    CMY+K utskrift med alla fyra färger, men aldrig svart blandat med något annat<BR>
    CMYK  utskrift med alla fyra färger (ej för 550C men på moderna inkjet)</P>

en: CMYK (850C, 855C, unspec)
sv: CMYK (850C, 855C, ospec.)

en: draft
sv: utkast

en: media type
sv: papperstyp

en: plain paper
sv: normalt papper

en: bond paper
sv: bond-papper

en: HP Premium paper
sv: HP premiumpapper

en: glossy paper
sv: glanspapper

en: transparency film
sv: stordiafilm

en: photo paper
sv: fotopapper

en: compression method
sv: komprimeringsmetod

en: 0 , Unencoded , non-compressed
sv: 0 , okodat, okomprimerat

en: 1 , Runlength encoding
sv: 1 , runlength-kodning

en: 9 , Compressed Replacement Delta Row Encoding (modern DeskJets)
sv: 9 , Compressed Replacement Delta Row Encoding (moderna DeskJet)

en: <P>HP LaserJet (for modern LaserJets ljet4 may work much better)</P>
sv: <P>HP LaserJet (för moderna LaserJets kan ljet4 fungera mycket bättre)</P>

en: <P>HP LaserJet IId , IIp , III* with TIFF compression</P>
sv: <P>HP LaserJet IId , IIp , III* med TIFF-komprimering</P>

en: <P>HP LaserJet III* with Delta Row compression</P>
sv: <P>HP LaserJet III* med Delta Row komprimering</P>

en: <P>HP LaserJet IIID with duplex capability</P>
sv: <P>HP LaserJet IIID med duplex-kapacitet</P>

en: <P>PCL5e or PCL6 printers (e.g. HP LaserJet 4)</P>
sv: <P>PCL5e eller PCL6-skrivare (t. ex. HP LaserJet 4)</P>

en: <P>HP LaserJet 4 with Floyd-Steinberg dithering</P>
sv: <P>HP LaserJet 4 med Floyd-Steinberg-dithering</P>

en: <P>HP LaserJet 5 & 6 family (PCL XL) bitmap</P>
sv: <P>HP LaserJet 5 & 6 familjen (PCL XL) bitmap</P>

en: <P>HP LaserJet 5 & 6 family, gray-scale bitmap</P>
sv: <P>HP LaserJet 5 & 6 familjen, gråskalebitmap</P>

en: <P>HP 2563B line printer</P>
sv: <P>HP 2563B radskrivare</P>

en: <P>Canon BJC-600 , BJC-4000 , BJC-70 and Apple StyleWriter 2x00</P>
sv: <P>Canon BJC-600 , BJC-4000 , BJC-70 och Apple StyleWriter 2x00</P>

en: bits per pixel
sv: bits per bildpunkt

en: monochrome printing (using -dBitsPerPixel=1)
sv: svartvit utskrift (med -dBitsPerPixel=1)

en: Ghostscript color printing (using -dBitsPerPixel=8)
sv: Ghostscript färgutskrift (med -dBitsPerPixel=8)

en: Ghostscript color printing (using -dBitsPerPixel=16)
sv: Ghostscript färgutskrift (med -dBitsPerPixel=16)

en: Floyd-Steinberg color printing (using -dBitsPerPixel=24)
sv: Floyd-Steinberg färgutskrift (med -dBitsPerPixel=24)

en: Floyd-Steinberg color printing (using -dBitsPerPixel=32)
sv: Floyd-Steinberg färgutskrift (med -dBitsPerPixel=32)

en: coated paper
sv: ytbehandlat papper

en: envelope
sv: kuvert

en: card
sv: postkort

en: other
sv: annat

en: high
sv: hög

en: <P>A resolution of 720x720 or 600x600 may not work all printers.<BR>
    For the Canon BJC800 360x360 or 720x720 should work but the 
    Canon BJC7000 and compatible printers need 300x300 or 600x600.</P>
sv: <P>Upplösningarna 720x720 eller 600x600 kanske inte fungerar på alla skrivare.<BR>
    För Canon BJC800 bör 360x360 eller 720x720 fungera, medan
    Canon BJC7000 och kompatibla skrivare behöver 300x300 eller 600x600.</P>

en: low
sv: låg

en: <P>Canon LBP-8II laser printer</P>
sv: <P>Canon LBP-8II laserskrivare</P>

en: <P>Canon LIPS III laser printer in English (CaPSL) mode</P>
sv: <P>Canon LIPS III laserskrivare i läge English (CaPSL)</P>

en: <P>alternate DEC LJ250 driver</P>
sv: <P>alternativ DEC LJ250-drivrutin</P>

en: <P>DEC DEClaser 2100 printer</P>
sv: <P>DEC DEClaser 2100</P>

en: <P>DEC LA50 printer 144x72 dpi</P>
sv: <P>DEC LA50 144x72 dpi</P>

en: <P>DEC LA70 printer 144x72 dpi</P>
sv: <P>DEC LA70 144x72 dpi</P>

en: <P>DEC LA75 printer 144x72 dpi</P>
sv: <P>DEC LA75 144x72 dpi</P>

en: <P>DEC LA75plus printer 180x180 dpi</P>
sv: <P>DEC LA75plus 180x180 dpi</P>

en: <P>DEC LN03 printer 300x300 dpi</P>
sv: <P>DEC LN03 300x300 dpi</P>

en: <P>DEC LJ250 Companion color printer</P>
sv: <P>DEC LJ250 Companion färgskrivare</P>

en: <P>Mitsubishi CP50 color printer 154x187 dpi</P>
sv: <P>Mitsubishi CP50 färgskrivare 154x187 dpi</P>

en: <P>IBM 9-pin Proprinter</P>
sv: <P>IBM 9-nålars Proprinter</P>

en: <P>Imagen ImPress printers 300x300 dpi</P>
sv: <P>Imagen ImPress-skrivare 300x300 dpi</P>

en: <P>IBM Jetprinter ink-jet color printer (Model #3852)</P>
sv: <P>IBM Jetprinter färgbläckstråleskrivare (modell #3852)</P>

en: <P>C.Itoh M8510 printer 100x100 dpi</P>
sv: <P>C.Itoh M8510-skrivare 100x100 dpi</P>

en: <P>NEC P6/P6+/P60 printers 360x360 dpi</P>
sv: <P>NEC P6/P6+/P60-skrivare 360x360 dpi</P>

en: <P>OCE 9050 printer</P>
sv: <P>OCE 9050</P>

en: <P>Okidata OkiPage 4w+ LED printer</P>
sv: <P>Okidata OkiPage 4w+ LED-skrivare</P>

en: <P>Okidata MicroLine IBM-compatible printers</P>
sv: <P>Okidata MicroLine IBM-kompatibla skrivare</P>

en: <P>Ricoh 4081 laser printer 300x300 dpi</P>
sv: <P>Ricoh 4081 laserskrivare 300x300 dpi</P>

en: <P>StarJet 48 inkjet printer 360x360 dpi</P>
sv: <P>StarJet 48 bläckstråleskrivare 360x360 dpi</P>

en: <P>Xerox XES printers (2700, 3700, 4045, etc.) 300x300 dpi</P>
sv: <P>Xerox XES skrivare (2700, 3700, 4045, etc.) 300300x300 dpi</P>

en: <P>Black-and-white PCL XL (1200x1200 dpi)</P>
sv: <P>Svartvit PCL XL (1200x1200 dpi)</P>

en: <P>Color PCL XL</P>
sv: <P>Färg-PCL XL</P>

en: <P>unified configurable ESC/P , ESC/P2 , HP-RTL/PCL driver</P>
sv: <P>generell konfigurerbar drivrutin för ESC/P , ESC/P2 , HP-RTL/PCL</P>

en: Driver
sv: Drivrutin

en: stcany.upp , Any Epson Stylus Color, 360x360DpI
sv: stcany.upp , valfri Epson Stylus Color, 360x360DpI

en: stc.upp , Epson Stylus Color I (and PRO Series), 360x360DpI
sv: stc.upp , Epson Stylus Color I (och PRO-serien), 360x360DpI

en: stc_l.upp , Epson Stylus Color I (and PRO Series), 360x360DpI, noWeave
sv: stc_l.upp , Epson Stylus Color I (och PRO-serien), 360x360DpI, ingen weaving

en: stc_h.upp , Epson Stylus Color I (and PRO Series), 720x720DpI
sv: stc_h.upp , Epson Stylus Color I (och PRO-serien), 720x720DpI

en: stc500p.upp , Epson Stylus Color 500, 360x360DpI, not Weaved
sv: stc500p.upp , Epson Stylus Color 500, 360x360DpI, ingen weaving

en: stc500ph.upp , Epson Stylus Color 500, 720x720DpI, not Weaved
sv: stc500ph.upp , Epson Stylus Color 500, 720x720DpI, ingen weaving

en: bjc610a0.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, plain paper, high speed
sv: bjc610a0.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, normalt papper, hög utskriftshastighet

en: bjc610a1.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, plain paper
sv: bjc610a1.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, normalt papper

en: bjc610a2.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, coated paper
sv: bjc610a2.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, ytbehandlat papper

en: bjc610a3.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, transparency film
sv: bjc610a3.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, stordiafilm

en: bjc610a4.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, back print film
sv: bjc610a4.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, baktrycksfilm

en: bjc610a5.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, fabric sheet
sv: bjc610a5.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, strukturpapper

en: bjc610a6.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, glossy paper
sv: bjc610a6.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, glanspapper

en: bjc610a7.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, high gloss film
sv: bjc610a7.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, högglansfilm

en: bjc610a8.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, high resolution paper
sv: bjc610a8.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, högupplösningspapper

en: bjc610b1.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, plain paper
sv: bjc610b1.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, normalt papper

en: bjc610b2.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, coated paper
sv: bjc610b2.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, ytbehandlat papper

en: bjc610b3.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, transparency film
sv: bjc610b3.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, stordiafilm

en: bjc610b4.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, back print film
sv: bjc610b4.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, baktrycksfilm

en: bjc610b6.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, glossy paper
sv: bjc610b6.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, glanspapper

en: bjc610b7.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, high gloss paper
sv: bjc610a7.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, högglanspapper

en: bjc610b8.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, high resolution paper
sv: bjc610b8.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, högupplösningspapper

en: bjc6000a1.upp , Canon BJC 6000, 360x360DpI, plain paper
sv: bjc6000a1.upp , Canon BJC 6000, 360x360DpI, normalt papper

en: bjc6000b1.upp , Canon BJC 6000, 720x720DpI, plain paper
sv: bjc6000b1.upp , Canon BJC 6000, 720x720DpI, normalt papper

en: cdj550.upp , HP Deskjet 550c, 300x300DpI, Gamma=2
sv: cdj550.upp , HP DeskJet 550c, 300x300DpI, gamma=2

en: necp2x.upp , NEC Prinwriter 2X, 360x360DpI
sv: necp2x.upp , NEC Pinwriter 2X, 360x360DpI

en: necp2x6.upp , NEC Prinwriter 2X, 360x360DpI
sv: necp2x6.upp , NEC Pinwriter 2X, 360x360DpI

en: <P>general ESC/P , ESC/P2 , RTL/PCL driver<BR>
    see "man gs-stp" for more information</P>
sv: <P>generell drivrutin för ESC/P , ESC/P2 , RTL/PCL<BR>
    se "man gs-stp" för vidare information</P>

en: monochrome or color printing
sv: Svartvit eller färgutskrift

en: color
sv: färg

en: mono
sv: svartvit

en: Ghostscript resolution
sv: Ghostscriptupplösning

en: <P>This resolution is the resolution of the image calculated by 
    Ghostscript and is not bound to the resolution of the printer output.<BR>
    It is for example possible to specify 360x360 as Ghostscript resolution 
    and print the output in 1440x720 dpi (see below for printer resolution).<BR>
    The result is a somewhat faster operation of the driver.</P>
sv: <P>Detta är bildupplösningen beräknad av 
    Ghostscript, och inte kopplad till skrivarens upplösning.<BR>
    Man kan till exempel ange 360x360 som Ghostscriptupplösning 
    och skriva ut i 1440x720 dpi (se skrivarupplösningarna nedan).<BR>
    Resultatet är något snabbare drivrutiner.</P>

en: HP DeskJet 600/600C with single cartridge (pcl-600)
sv: HP DeskJet 600/600C med enkel patron (pcl-600)

en: HP DeskJet 600 series with 2 cartridges (pcl-601)
sv: HP DeskJet 600 serien med 2 patroner (pcl-601)

en: HP DeskJet 690 series - Photo-Ink capable (pcl-690)
sv: HP DeskJet 690 serien - klarar Photo-Ink (pcl-690)

en: HP DeskJet 900 series (pcl-900)
sv: HP DeskJet 900 serie (pcl-900)

en: HP DeskJet 2000 series (pcl-2000)
sv: HP DeskJet 2000 serie (pcl-2000)

en: HP DeskJet 2500 series (pcl-2500)
sv: HP DeskJet 2500 serie (pcl-2500)

en: HP LaserJet II series (pcl-2)
sv: HP LaserJet II serie (pcl-2)

en: HP LaserJet III series (pcl-3)
sv: HP LaserJet III serie (pcl-3)

en: HP LaserJet 4 series (pcl-4)
sv: HP LaserJet 4 serie (pcl-4)

en: HP LaserJet 5 series (pcl-5)
sv: HP LaserJet 5 serie (pcl-5)

en: HP LaserJet 6 series (pcl-6)
sv: HP LaserJet 6 serie (pcl-6)

en: Lexmark 4076 PCL printer (lexmark-4076)
sv: Lexmark 4076 PCL 3-skrivare (lexmark-4076)

en: printer resolution
sv: skrivarupplösning

en: for Epson Stylus printers
sv: för Epson Stylus-skrivare

en: printer resolution for Epson Stylus printers
sv: skrivarupplösning för Epson Stylus-skrivare

en: <P>'180 dpi' and '720 dpi microweave' works on older printers<BR>
    '360 dpi' works on all printers<BR>
    '360 dpi softweave' and '360 dpi high quality' 
    works on printers that support variable dot sizes, 
    such as the Epson Stylus Color 740 and newer<BR>
    '720 dpi softweave' works on all printers except for Stylus Color, 
    Stylus Color 1500, Stylus Color 1520 and Stylus Color 3000<BR>
    '720 dpi high quality' and '720 dpi highest quality' 
    works on all printers except above and Epson Stylus Color 440/460/480<BR>
    '1440x720 dpi microweave' works on older 1440x720 dpi printers<BR>
    '1440x720 dpi softweave' , '1440x720 dpi highest quality' , 
    '1440x1440 dpi emulated' and '1440x2880 dpi emulated' 
    works on all 1440x720 dpi printers except for 
    Stylus Color 1520 and Stylus Color 3000<BR>
    The last two modes use oversampling to emulate higher resolutions 
    than the  printers  actually  support.</P>
sv: <P>'180 dpi' och '720 600 dpi microweave' fungerar på äldre skrivare<BR>
    '360 dpi' fungerar på alla skrivare<BR>
    '360 dpi softweave' och '360 dpi högkvalitet' 
    fungerar på skrivare som stöder variabel punktstorlek, 
    som Epson Stylus Color 740 och nyare<BR>
    '720 dpi softweave' fungerar på alla skrivare utom för Stylus Color, 
    Stylus Color 1500, Stylus Color 1520 och Stylus Color 3000<BR>
    '720 dpi högkvalitet' och '720 dpi toppkvalitet' 
    fungerar på alla skrivare utom ovanstående och Epson Stylus Color 440/460/480<BR>
    '1440x720 dpi microweave' fungerar på äldre 1440x720 dpi skrivare<BR>
    '1440x720 dpi softweave' , '1440x720 dpi toppkvalitet' , 
    '1440x1440 dpi emulerat' och '1440x2880 dpi emulerat' 
    fungerar på alla 1440x720 dpi skrivare utom för 
    Stylus Color 1520 och Stylus Color 3000<BR>
    De sista två lägena använder översampling för att emulera högre upplösningar 
    än skrivarna egentligen stöder.</P>

en: 360 dpi high quality
sv: 360 dpi högkvalitet

en: 720 dpi high quality
sv: 720 dpi högkvalitet

en: 720 dpi highest quality
sv: 720 dpi toppkvalitet

en: 1440x720 dpi highest quality
sv: 1440x720 dpi toppkvalitet

en: 1440x1440 dpi emulated
sv: 1440x1440 dpi emulerat

en: 1440x2880 dpi emulated
sv: 1440x2880 dpi emulerat

en: for PCL printers (HP and Lexmark)
sv: för PCL-skrivare (HP och Lexmark)

en: printer resolution for PCL printers
sv: skrivarupplösning för PCL-skrivare

en: <P>'150x150 dpi' should work on all printers<BR>
    '300x300 dpi' should work on all printers, C-RET on DeskJet 850/855/870/890<BR>
    '600x300 dpi' DeskJet 6xx/810/812/840/842/895<BR>
    '600x600 dpi' monochrome' DeskJet 6xx (except 69x) /8xx/1100/1120<BR>
    '600x600 dpi' DeskJet 69x/9xx/1220/2000/2500, PhotoSmart P1000 P1100, 
    LaserJet 5/5Si/6</P>
sv: <P>'150x150 dpi' bör fungera på alla skrivare<BR>
    '300x300 dpi' bör fungera på alla skrivare, C-RET på deskjet 850/855/870/890<BR>
    '600x300 dpi' deskjet 6xx/810/812/840/842/895<BR>
    '600x600 dpi' svartvit' deskjet 6xx (utom 69x) /8xx/1100/1120<BR>
    '600x600 dpi' DeskJet 69x/9xx/1220/2000/2500, PhotoSmart P1000 P1100, 
    LaserJet 5/5Si/6</P>

en: 600x600 dpi monochrome
sv: 600x600 dpi svartvit

en: for Canon 1200 dpi printers (BJC 7000, 7100, 8200, 8500)
sv: för Canon 1200 dpi skrivare (BJC 7000, 7100, 8200, 8500)

en: printer resolution for Canon 1200 dpi printers
sv: skrivarupplösning för Canon 1200 dpi skrivare

en: for Canon 1440 dpi printers (BJC 1000, 2000, 3000, 4300, 4400, 5100, 5500, 6000, 6100, 6500)
sv: för Canon 1440 dpi skrivare (BJC 1000, 2000, 3000, 4300, 4400, 5100, 5500, 6000, 6100, 6500)

en: printer resolution for Canon 1440 dpi printers
sv: skrivarupplösning för Canon 1440 dpi skrivare

en: image type
sv: Bildtyp

en: <P>For mixed documents, options 0 or 1 will probably work 
    best. Option 0 will dither faster and yield sharper text, 
    but images will be grainier. Option 1 will yield smoother 
    images, but text will not be as sharp and the dither process 
    will be slower. Option 2 will yield the best natural images, 
    but is quite slow. Option 3 is very fast and accurate, but 
    should not be used if there are any tones other than pure black 
    and white (or you want absolute black and white contrast).</P>
sv: <P>För blandade dokument fungerar troligen läge 0 eller 1 
    bäst. Läge 0 dithrar fortare och ger skarpare text, 
    men bilder blir grynigare. Läge 1 ger jämnare 
    bilder, men text blir inte lika skarp och ditherprocessen 
    blir långsammare. Läge 2 ger de bästa naturliga bilderna, 
    men är mycket långsamt. Läge 3 är mycket snabbt och precist, men 
    bör inte användas om det finns andra toner än rent svart 
    och vitt (om du inte vill ha absolut svartvit kontrast).</P>

en: line art (color or gray scale)
sv: streckat (färg eller gråskala)

en: primarily solid colors or smooth gradients (color or gray scale)
sv: i första hand enfärgat eller jämna gradienter (färg eller gråskala)

en: continuous-tone photographs (color or gray scale)
sv: kontinuerlig tonskala för foto (färg eller gråskala)

en: pure black and white or pre-screened (currently black only)
sv: rent svartvit eller förfiltrerat (nu endast svart)

en: ink type
sv: bläcktyp

en: ink type for Epson Stylus printers
sv: bläcktyp för Epson Stylus-skrivare

en: four color standard
sv: fyrfärgstandard

en: six color photo
sv: sexfärgsfoto

en: ink type for PCL printers
sv: bläcktyp för PCL-skrivare

en: color + black cartridges
sv: färg + svart patroner

en: color + photo cartridges
sv: färg + foto patroner

en: for Canon printers
sv: för Canon-skrivare

en: ink type for Canon printers
sv: bläcktyp för Canon-skrivare

en: black
sv: svart

en: black/color
sv: svart/färg

en: photo/color
sv: foto/färg

en: photo
sv: foto

en: media type for Epson Stylus printers
sv: papperstyp för Epson Stylus-skrivare

en: plain paper fast load
sv: normalt papper snabbladdat

en: postcard
sv: postkort

en: glossy film
sv: glansfilm

en: transparencies
sv: OH-film

en: envelopes
sv: kuvert

en: back light film
sv: bakljusfilm

en: matte paper
sv: matt papper

en: inkjet paper
sv: inkjetpapper

en: photo quality inkjet paper
sv: inkjetpapper fotokvalitet

en: media type for PCL printers
sv: papperstyp för PCL-skrivare

en: plain
sv: vanligt

en: bond
sv: brevpapper

en: glossy/photo
sv: glansigt/foto

en: transparency
sv: OH-film

en: quick-dry photo
sv: snabbtorkande foto

en: quick-dry transparency
sv: snabbtorkande OH-film

en: media type for Canon printers
sv: papperstyp för Canon-skrivare

en: back print film
sv: baktrycksfilm

en: fabric sheets
sv: strukturpapper

en: high resolution paper
sv: högupplösningspapper

en: t-shirt transfers
sv: t-shirttransfer

en: high gloss film
sv: högglansfilm

en: glossy photo paper
sv: glansigt fotopapper

en: glossy photo cards
sv: glansigt fotokort

en: photo paper pro
sv: fotopapper proffskvalitet

en: media source
sv: papperskälla

en: <P>No media sources are currently defined for Epson printers. 
    At present, only the single sheet feeder can be used.</P>
sv: <P>Ingen papperskälla är inställd för Epson-skrivare. 
    Just nu kan bara manuell arkmatare användas.</P>

en: media source for PCL printers
sv: papperskälla för PCL-skrivare

en: standard (feed from printer defined source)
sv: standard (mata från skrivarinställd källa)

en: manual
sv: manuell

en: tray 1
sv: pappersfack 1

en: tray 2
sv: pappersfack 2

en: tray 3
sv: pappersfack 3

en: tray 4
sv: pappersfack 4

en: portable sheet feeder
sv: bärbar arkmatare

en: desktop sheet feeder
sv: stationär arkmatare

en: tray
sv: pappersfack

en: optional source
sv: alternativ källa

en: autoselect
sv: automatval

en: media source for Canon printers
sv: papperskälla för Canon-skrivare

en: auto sheet feeder
sv: automatisk arkmatare

en: manual with pause
sv: manuell med paus

en: manual without pause
sv: manuell utan paus

en: dithering algorithmus
sv: ditheringalgoritm

en: adaptive hybrid
sv: adaptiv hybrid

en: ordered
sv: tvingad

en: fast
sv: snabb

en: very fast
sv: mycket snabb

en: adaptive random
sv: adaptiv slumpmässigt

en: random Floyd-Steinberg
sv: slumpmässigt Floyd-Steinberg

en: color balancing: cyan
sv: färgbalans: cyan

en: color balancing: magenta
sv: färgbalans: magenta

en: color balancing: yellow
sv: färgbalans: gult

en: color balancing: brightness
sv: färgbalans: ljusstyrka

en: color balancing: contrast
sv: färgbalans: kontrast

en: color balancing: gamma
sv: färgbalans: gamma

en: color balancing: density
sv: färgbalans: täthet

en: color balancing: saturation
sv: färgbalans: mättnad

en: Generic printers
sv: Generiska skrivare

en: PostScript (level 2) printer
sv: PostScript-skrivare (nivå 2)

en: ESC/P , ESC/P 2 printer (monochrome)
sv: ESC/P , ESC/P 2-skrivare (svartvit)

en: <P>using the stcolor driver</P>
sv: <P>använder drivrutinen stcolor</P>

en: 1 , standard monochrome printing
sv: 1 , standard svartvit utskrift

en: 8 , Floyd-Steinberg monochrome printing
sv: 8 , Floyd-Steinberg svartvit utskrift

en: <P>using the hpdj driver</P>
sv: <P>använder drivrutinen hpdj</P>

en: driver
sv: drivrutin

en: monochrome (using -sModel=500 -sColorMode=mono)
sv: svartvit (med -sModel=500 -sColorMode=mono)

en: CMY color (using -sModel=500C -sColorMode=CMY)
sv: CMY färg (med -sModel=500C -sColorMode=CMY)

en: CMY+K color (using -sModel=550C -sColorMode=CMY+K)
sv: CMY+K färg (med -sModel=550C -sColorMode=CMY+K)

en: CMYK color (using -sModel=unspec -sColorMode=CMYK)
sv: CMYK färg (med -sModel=unspec -sColorMode=CMYK)

en: PCL 4 printer (monochrome 300x300 dpi)
sv: PCL 4-skrivare (svartvit 300x300 dpi)

en: PCL 5e or PCL 6 printer (monochrome)
sv: PCL 5e eller PCL 6-skrivare (svartvit)

en: <P>using the ljet4 driver</P>
sv: <P>använder drivrutinen ljet</P>

en: any Epson Stylus Color and compatible printers
sv: valfri Epson Stylus Color-skrivare

en: Epson Stylus Color I and  PRO series and compatible printers
sv: Epson Stylus Color I och PRO-serien samt kompatibla skrivare

en: Epson Stylus Color II and IIs and compatible printers
sv: Epson Stylus Color II och IIs samt kompatibla skrivare

en: Epson Stylus Color 500 and compatible printers
sv: Epson Stylus Color 500 och kompatibla skrivare

en: Epson Stylus Color 600 and compatible printers
sv: Epson Stylus Color 600 och kompatibla skrivare

en: Epson Stylus Color 740 and compatible printers
sv: Epson Stylus Color 740 och kompatibla skrivare

en: Epson Stylus Color 800 and compatible printers
sv: Epson Stylus Color 800 och kompatibla skrivare

en: Epson Stylus Color 1520 and compatible printers
sv: Epson Stylus Color 1520 och kompatibla skrivare

en: HP DeskJet and DeskJet Plus and compatible printers
sv: HP DeskJet och DeskJet Plus samt kompatibla skrivare

en: HP DeskJet 500 and compatible printers
sv: HP DeskJet 500 och kompatibla skrivare

en: HP DeskJet 500C and compatible printers
sv: HP DeskJet 500C och kompatibla skrivare

en: HP DeskJet 550C and compatible printers
sv: HP DeskJet 550C och kompatibla skrivare

en: HP DeskJet 670C and compatible printers
sv: HP DeskJet 670C och kompatibla skrivare

en: HP DeskJet 850C and compatible printers
sv: HP DeskJet 850C och kompatibla skrivare

en: HP DeskJet 890C and compatible printers
sv: HP DeskJet 890C och kompatibla skrivare

en: HP DeskJet 1600C and compatible printers
sv: HP DeskJet 1600C och kompatibla skrivare

en: HP DeskJet 880C and compatible printers
sv: HP DeskJet 880C och kompatibla skrivare

en: HP DeskJet 970C and compatible printers
sv: HP DeskJet 970C och kompatibla skrivare

en: Canon BubbleJet BJ10e and compatible printers
sv: Canon BubbleJet BJ10e och kompatibla skrivare

en: Canon BubbleJet BJ200 and compatible printers
sv: Canon BubbleJet BJ200 och kompatibla skrivare

en: Canon BubbleJet BJC600 and compatible printers
sv: Canon BubbleJet BJC600 och kompatibla skrivare

en: Canon BubbleJet BJC800 and compatible printers
sv: Canon BubbleJet BJC800 och kompatibla skrivare

en: Canon BubbleJet BJC610 and compatible printers
sv: Canon BubbleJet BJC610 och kompatibla skrivare

en: Canon BubbleJet BJC6000 and compatible printers
sv: Canon BubbleJet BJC6000 och kompatibla skrivare

en: <P> This so called GDI printer is not supported by SuSE Linux.<BR>
    Please find informations regarding GDI printers in your manual.</P>
sv: <P> Denna såkallade GDI-skrivare stöds inte av SuSE Linux.<BR>
    Mer information om GDI-skrivare hittar du i handboken.</P>

en: <P>At least some Epson Stylus Color USB printers need a special 
    command sequence in order to accept printer data via USB.<BR>
    Please follow the instructions in the support database article<BR>
    "Installing an Epson Stylus Color Printer on USB"<BR>
    which is also online available under<BR>
    http://sdb.suse.de/en/sdb/html/jsmeix_print-stcXXXusb.html<BR>
    To avoid USB problems connect the printer to the Parallelport.</P>
sv: <P>Åtminstone vissa Epson Stylus Color USB-skrivare behöver en särskild 
    kommandosekvens för att kunna ta emot skrivardata via USB.<BR>
    Följ anvisningarna i den här artikeln i supportdatabasen:<BR>
    "Installera Epson Stylus Color-skrivare på USB"<BR>
    som du också hittar under<BR>
    http://sdb.suse.de/en/sdb/html/jsmeix_print-stcXXXusb.html<BR>
    Anslut skrivaren till parallellporten för att undvika USB-problem.</P>

en: <P>You have to turn off the so-called "D4" mode of the parallel interface 
    of this printer to get it to work.<BR>
    Please follow the instructions under<BR>
    http://www.linuxprinting.org/show_printer.cgi?recnum=96288</P>
sv: <P>Du måste slå av det såkallade "D4"-läget i parallellporten 
    på den här skrivaren för att den ska fungera.<BR>
    Följ anvisningarna under<BR>
    http://www.linuxprinting.org/show_printer.cgi?recnum=96288</P>

en: Stylus Photo
sv: Stylus Photo 750

en: <P>If this printer stops printing with blinking LEDs 
    you have to adjust the offsets in the file<BR>
    /etc/pnm2ppa.conf<BR>
    Please follow the instructions in the support database article<BR>
    "GDI printer"<BR>
    which is also online available under<BR>
    http://sdb.suse.de/sdb/en/html/ke_printer-gdi.html</P>
sv: <P>Om den här skrivaren stannar med blinkande LED 
    måste du justera offsets i filen<BR>
    /etc/pnm2ppa.conf<BR>
    Följ anvisningarna i den här artikeln i supportdatabasen:<BR>
    "GDI-skrivare"<BR>
    som du också hittar under<BR>
    http://sdb.suse.de/sdb/en/html/ke_printer-gdi.html</P>

en: <P> If a PostScript (level 2) module is installed in this printer 
    it is recommended to configure it as PostScript printer.<BR>
    For that select "Generic printers" and "PostScript (level 2) printer".</P>
sv: <P> Om en PostScriptmodul (nivå 2) installeras i den här skrivaren 
    rekommenderar vi att den konfigureras som PostScript-skrivare.<BR>
    Välj "Generiska skrivare" och "PostScript-skrivare (nivå 2)".</P>

en: driver ljet3 at 300x300 dpi
sv: drivrutin ljet3 med 300x300 dpi

en: duplex driver ljet3d at 300x300 dpi
sv: duplexdrivrutin ljet3d med 300x300 dpi

en: <P>A lot of the Lexmark inkjet printers are so called GDI printers.<BR>
    Normally such printers are not supported by Linux.<BR>
    For some Lexmark GDI printers Linux printer drivers are available.<BR>
    Recently there are printer drivers available directly from Lexmark.<BR>
    See<BR>
    http://www.lexmark.com/printers/linuxprinters.html<BR>
    for more information.</P>
sv: <P>Många Lexmark inkjet-skrivare är såkallade GDI-skrivare.<BR>
    Normalt stöds inte sådana skrivare av Linux.<BR>
    För vissa Lexmark GDI-skrivare finns dock Linux-drivrutiner.<BR>
    Sedan nyligen finns det drivrutiner tillgängliga direkt från Lexmark.<BR>
    Se<BR>
    http://www.lexmark.com/printers/linuxprinters.html<BR>
    för vidare information.</P>

en: <P> This so called GDI printer is not supported directly by SuSE Linux.<BR>
    Please find informations regarding GDI printers in your manual.<BR>
    There may be a chance that this model works with the driver for 
    another Lexmark printer.<BR>
    There are printer drivers available directly from Lexmark - see<BR>
    http://www.lexmark.com/printers/linuxprinters.html<BR>
    for more information.</P>
sv: <P> Denna såkallade GDI-skrivare stöds inte direkt av SuSE Linux.<BR>
    Mer information om GDI-skrivare hittar du i handboken.<BR>
    Det kan finnas en chans att den här modellen fungerar med drivrutinerna för 
    en annan Lexmark-skrivare.<BR>
    Det finns drivrutiner tillgängliga direkt från Lexmark - se<BR>
    http://www.lexmark.com/printers/linuxprinters.html<BR>
    för vidare information.</P>

en: mono (needs a monochrome driver)
sv: Svartvit (kräver svartvit drivrutin)

en: color (needs a color driver)
sv: Färg (kräver färgdrivrutin)

en: paper size
sv: Pappersformat

en: a4 for inkjet printers (a4dj using bigger margins)
sv: a4 för inkjet-skrivare (a4dj använder större marginaler)

en: letter for inkjet printers (letterdj using bigger margins)
sv: letter för inkjet-skrivare (letterdj använder större marginaler)

en: 60x72 (lowest on a 9-pin printer)
sv: 60x72, lägsta för 9-nåls matrisskrivare

en: 240x72 (highest on a 9-pin printer)
sv: 240x72, högsta för 9-nåls matrisskrivare

en: 60x60 (lowest on a 24-pin printer)
sv: 60x60, lägsta för 24-nåls matrisskrivare

en: 360x180 (highest on a 24-pin printer)
sv: 360x180, högsta för 24-nåls matrisskrivare

en: 300x300 (normal for HP DeskJet printers)
sv: 300x300 (normalt för HP DeskJet)

en: 600x600 (for some HP DeskJet printers)
sv: 600x600 (för vissa HP DeskJet)

en: 360x360 (normal for Epson inkjet printers)
sv: 360x360 (normalt för Epson inkjetskrivare)

en: 720x720 (for some Epson inkjet printers)
sv: 720x720 (för vissa Epson inkjetskrivare)

en: not set
sv: ej satt

en: 1 (standard monochrome printing)
sv: 1 (standard svartvit utskrift)

en: 3 (standard color printing)
sv: 3 (standard färgutskrift)

en: 8 (Floyd-Steinberg monochrome printing)
sv: 8 (Floyd-Steinberg svartvit utskrift)

en: 16 (normal Floyd-Steinberg color printing)
sv: 16 (normal Floyd-Steinberg färgutskrift)

en: 24 (best Floyd-Steinberg CMY color printing)
sv: 24 (bästa Floyd-Steinberg CMY färgutskrift)

en: 32 (best Floyd-Steinberg CMYK color printing)
sv: 32 (bästa Floyd-Steinberg CMYK färgutskrift)

en: drivers (stcany)
sv: drivrutiner (stcany)

en: monochrome printing at 360x360 dpi (using stcolor -dBitsPerPixel=1)
sv: svartvit utskrift med 360x360 dpi (med stcolor -dBitsPerPixel=1)

en: color driver uniprint at 360x360 dpi (using stcany.upp)
sv: färgdrivrutin uniprint vid 360x360 dpi (med stcany.upp)

en: drivers (stc)
sv: drivrutiner (stc)

en: color driver uniprint at 360x360 dpi , no Weave (using stc_l.upp)
sv: färgdrivrutin uniprint vid 360x360 dpi, utan Weave (med stc_l.upp)

en: color driver uniprint at 360x360 dpi (using stc.upp)
sv: färgdrivrutin uniprint vid 360x360 dpi (med stc.upp)

en: color driver uniprint at 720x720 dpi (using stc_h.upp)
sv: färgdrivrutin uniprint vid 720x720 dpi (med stc.upp)

en: color driver stp at 360x360 dpi (using -dImageType=1)
sv: färgdrivrutin stp vid 360x360 dpi (med -dImageType=1)

en: photo driver stp at 360x360 dpi (using -dImageType=2)
sv: fotodrivrutin stp vid 360x360 dpi (med -dImageType=2)

en: color driver stp at 720x720 dpi (using -dImageType=1)
sv: färgdrivrutin stp vid 720x720 dpi (med -dImageType=1)

en: photo driver stp at 720x720 dpi (using -dImageType=2)
sv: fotodrivrutin stp vid 720x720 dpi (med -dImageType=2)

en: drivers (stcpro)
sv: drivrutiner (stcpro)

en: color driver uniprint at 360x360 dpi (no Weave , using stc_l.upp)
sv: färgdrivrutin uniprint vid 360x360 dpi, (utan Weave, med stc_l.upp)

en: drivers (stcproxl)
sv: drivrutiner (stcproxl)

en: color driver uniprint at 360x360 dpi (using stc2.upp)
sv: färgdrivrutin uniprint vid 360x360 dpi (med stc2.upp)

en: color driver uniprint at 720x720 dpi (using stc2_h.upp)
sv: färgdrivrutin uniprint vid 720x720 dpi (med stc2_h.upp)

en: drivers (stc2s)
sv: drivrutiner (stc2s)

en: color driver uniprint at 720x720 dpi (using stc2s_h.upp)
sv: färgdrivrutin uniprint vid 720x720 dpi (med stc2s_h.upp)

en: drivers (stc400)
sv: drivrutiner (stc400)

en: color driver uniprint at 360x360 dpi (using stc500p.upp)
sv: färgdrivrutin uniprint vid 360x360 dpi (med stc500p.upp)

en: color driver uniprint at 720x720 dpi (using stc500ph.upp)
sv: färgdrivrutin uniprint vid 720x720 dpi (med stc500ph.upp)

en: drivers (stc440)
sv: drivrutiner (stc440)

en: drivers (stc460)
sv: drivrutiner (stc460)

en: drivers (stc500)
sv: drivrutiner (stc500)

en: drivers (stc600)
sv: drivrutiner (stc600)

en: color driver uniprint at 360x360 dpi (using stc600pl.upp)
sv: färgdrivrutin uniprint vid 360x360 dpi (med stc600pl.upp)

en: color driver uniprint at 720x720 dpi (using stc600p.upp)
sv: färgdrivrutin uniprint vid 720x720 dpi (med stc600p.upp)

en: color driver uniprint at 1440x720 dpi (using stc600ih.upp)
sv: färgdrivrutin uniprint vid 1440x720 dpi (med stc600ih.upp)

en: color driver stp at 1440x720 dpi (using -dImageType=1)
sv: färgdrivrutin stp vid 1440x720 dpi (med -dImageType=1)

en: photo driver stp at 1440x720 dpi (using -dImageType=2)
sv: fotodrivrutin stp vid 1440x720 dpi (med -dImageType=2)

en: drivers (stc640)
sv: drivrutiner (stc640)

en: drivers (stc660)
sv: drivrutiner (stc660)

en: drivers (stc670)
sv: drivrutiner (stc670)

en: drivers (stc740)
sv: drivrutiner (stc740)

en: color driver uniprint at 360x360 dpi (using stc740pl.upp)
sv: färgdrivrutin uniprint vid 360x360 dpi (med stc740pl.upp)

en: color driver uniprint at 720x720 dpi (using stc740p.upp)
sv: färgdrivrutin uniprint vid 720x720 dpi (med stc740p.upp)

en: color driver uniprint at 1440x720 dpi (using stc740ih.upp)
sv: färgdrivrutin uniprint vid 1440x720 dpi (med stc740ih.upp)

en: drivers (stc760)
sv: drivrutiner (stc760)

en: drivers (stc800)
sv: drivrutiner (stc800)

en: color driver uniprint at 360x360 dpi (using stc800pl.upp)
sv: färgdrivrutin uniprint vid 360x360 dpi (med stc800pl.upp)

en: color driver uniprint at 720x720 dpi (using stc800p.upp)
sv: färgdrivrutin uniprint vid 720x720 dpi (med stc800p.upp)

en: color driver uniprint at 1440x720 dpi (using stc800ih.upp)
sv: färgdrivrutin uniprint vid 1440x720 dpi (med stc800ih.upp)

en: drivers (stc850)
sv: drivrutiner (stc850)

en: drivers (stc860)
sv: drivrutiner (stc860)

en: drivers (stc880)
sv: drivrutiner (stc880)

en: drivers (stc900)
sv: drivrutiner (stc900)

en: drivers (stc980)
sv: drivrutiner (stc980)

en: drivers (stc1160)
sv: drivrutiner (stc1160)

en: drivers (stc1500)
sv: drivrutiner (stc1500)

en: drivers (stc1520)
sv: drivrutiner (stc1520)

en: color driver uniprint at 1440x720 dpi (using stc1520h.upp)
sv: färgdrivrutin uniprint vid 1440x720 dpi (med stc1520h.upp)

en: drivers (stc3000)
sv: drivrutiner (stc3000)

en: drivers (stp)
sv: drivrutiner (stp)

en: drivers (stpex)
sv: drivrutiner (stpex)

en: drivers (stp700)
sv: drivrutiner (stp700)

en: drivers (stp720)
sv: drivrutiner (stp720)

en: drivers (stp750)
sv: drivrutiner (stp750)

en: drivers (stp870)
sv: drivrutiner (stp870)

en: drivers (stp1200)
sv: drivrutiner (stp1200)

en: drivers (stp1270)
sv: drivrutiner (stp1270)

en: drivers (stp2000p)
sv: drivrutiner (stp2000p)

en: driver (deskjet)
sv: drivrutin (deskjet)

en: monochrome driver deskjet at 300x300 dpi
sv: svartvit drivrutin deskjet med 300x300 dpi

en: drivers (dj340)
sv: drivrutiner (dj340)

en: monochrome printing at 300x300 dpi (using hpdj -sColorMode=mono)
sv: svartvit utskrift med 300x300 dpi (med hpdj -sColorMode=mono)

en: color driver stp at 300x300 dpi (using -dImageType=1)
sv: färgdrivrutin stp vid 300x300 dpi (med -dImageType=1)

en: photo driver stp at 300x300 dpi (using -dImageType=2)
sv: fotodrivrutin stp vid 300x300 dpi (med -dImageType=2)

en: drivers (dj400)
sv: drivrutiner (dj400)

en: color driver cdj500 at 300x300 dpi
sv: färgdrivrutin cdj500 med 300x300 dpi

en: drivers (dj500)
sv: drivrutiner (dj500)

en: monochrome driver djet500 at 300x300 dpi
sv: svartvit drivrutin djet500 vid 300x300 dpi

en: driver stp at 300x300 dpi (using -dImageType=1)
sv: drivrutin stp vid 300x300 dpi (med -dImageType=1)

en: drivers (dj520)
sv: drivrutiner (dj520)

en: drivers (dj500c)
sv: drivrutiner (dj500c)

en: monochrome or color driver hpdj at 300x300 dpi
sv: svartvit eller färgdrivrutin hpdj med 300x300 dpi

en: settings for the driver hpdj at 300x300 dpi
sv: inställningar för drivrutin hpdj med 300x300 dpi

en: monochrome printing (using hpdj -sColorMode=mono)
sv: svartvit utskrift (med hpdj -sColorMode=mono)

en: color printing (using hpdj -sColorMode=CMY)
sv: färgutskrift (med hpdj -sColorMode=CMY)

en: monochrome driver cdjmono at 300x300 dpi
sv: svartvit drivrutin cdjmono med 300x300 dpi

en: driver cdj500 at 300x300 dpi
sv: drivrutin cdj500 med 300x300 dpi

en: bits per pixel settings for the driver cdj500 at 300x300 dpi
sv: inställning av bits per bildpunkt för drivrutin cdj500 med 300x300 dpi

en: drivers (dj540)
sv: drivrutiner (dj540)

en: drivers (dj550c)
sv: drivrutiner (dj550c)

en: color printing (using hpdj -sColorMode=CMY+K)
sv: färgutskrift (med hpdj -sColorMode=CMY+K)

en: color printing (using hpdj -sColorMode=CMYK)
sv: färgutskrift (med hpdj -sColorMode=CMYK)

en: monochrome or color driver cdj550 at 300x300 dpi
sv: monokrom eller färgdrivrutin cdj550 med 300x300 dpi

en: bits per pixel settings for the driver cdj550 at 300x300 dpi
sv: inställning av bits per bildpunkt för drivrutin cdj550 med 300x300 dpi

en: color driver uniprint at 300x300 dpi (using cdj550.upp)
sv: färgdrivrutin uniprint vid 300x300 dpi (med cdj550.upp)

en: drivers (dj560c)
sv: drivrutiner (dj560c)

en: monochrome or color driver cdj550 300x300 dpi
sv: monokrom eller färgdrivrutin cdj550 med 300x300 dpi

en: bits per pixel settings for the driver cdj550
sv: inställning av bits per bildpunkt för drivrutin cdj550

en: drivers (dj600)
sv: drivrutiner (dj600)

en: monochrome or color driver hpdj
sv: svartvit eller färgdrivrutin hpdj

en: settings for the driver hpdj
sv: inställningar för drivrutin hpdj

en: monochrome driver cdjmono
sv: svartvit drivrutin cdjmono

en: monochrome or color driver cdj550
sv: svartvit eller färgdrivrutin cdj550

en: color driver stp at 600x300 dpi (using -dImageType=1)
sv: färgdrivrutin stp vid 600x300 dpi (med -dImageType=1)

en: photo driver stp at 600x300 dpi (using -dImageType=2)
sv: fotodrivrutin stp vid 600x300 dpi (med -dImageType=2)

en: <P>A resolution of 600x600 may only work with the monochrome driver cdjmono</P>
sv: <P>Upplösningen 600x600 kanske bara fungerar med den svartvita drivrutinen cdjmono</P>

en: drivers (dj600c)
sv: drivrutiner (dj600c)

en: color driver cdj670
sv: färgdrivrutin cdj670

en: print quality settings for the driver cdj670
sv: inställning av utskriftskvalitet för drivrutin cdj670

en: papertype settings for the driver cdj670
sv: papperstypinställningar för drivrutin cdj670

en: C-RET settings for the driver cdj670
sv: C-RET-inställningar för drivrutin cdj670

en: drivers (dj690c)
sv: drivrutiner (dj690c)

en: color driver stp at 600x600 dpi (using -dImageType=1)
sv: färgdrivrutin stp vid 600x600 dpi (med -dImageType=1)

en: photo driver stp at 600x600 dpi (using -dImageType=2)
sv: fotodrivrutin stp vid 600x600 dpi (med -dImageType=2)

en: <P>A resolution of 600x600 may not work with all the drivers</P>
sv: <P>Upplösningen 600x600 kanske inte fungerar med alla drivrutiner</P>

en: drivers (dj810c)
sv: drivrutiner (dj810c)

en: color driver cdj880
sv: färgdrivrutin cdj880

en: print quality settings for the driver cdj880
sv: inställningar av utskriftskvalitet för drivrutin cdj880

en: papertype settings for the driver cdj880
sv: papperstypinställningar för drivrutin cdj880

en: 3 (photo paper)
sv: 3 (fotopapper)

en: color driver stp for model 810 at 300x300 dpi (using -dImageType=1)
sv: färgdrivrutin stp för modell 810 vid 300x300 dpi (med -dImageType=1)

en: photo driver stp for model 810 at 300x300 dpi (using -dImageType=2)
sv: fotodrivrutin stp för modell 810 vid 300x300 dpi (med -dImageType=2)

en: color driver stp for model 810 at 600x300 dpi (using -dImageType=1)
sv: färgdrivrutin stp för modell 810 vid 600x300 dpi (med -dImageType=1)

en: photo driver stp for model 810 at 600x300 dpi (using -dImageType=2)
sv: fotodrivrutin stp för modell 810 vid 600x300 dpi (med -dImageType=2)

en: color driver stp for model 812 at 300x300 dpi (using -dImageType=1)
sv: färgdrivrutin stp för modell 812 vid 300x300 dpi (med -dImageType=1)

en: photo driver stp for model 812 at 300x300 dpi (using -dImageType=2)
sv: fotodrivrutin stp för modell 812 vid 300x300 dpi (med -dImageType=2)

en: color driver stp for model 812 at 600x300 dpi (using -dImageType=1)
sv: färgdrivrutin stp för modell 812 vid 600x300 dpi (med -dImageType=1)

en: photo driver stp for model 812 at 600x300 dpi (using -dImageType=2)
sv: fotodrivrutin stp för modell 812 vid 600x300 dpi (med -dImageType=2)

en: drivers (dj840c)
sv: drivrutiner (dj840c)

en: color driver stp for model 840 at 300x300 dpi (using -dImageType=1)
sv: färgdrivrutin stp för modell 840 vid 300x300 dpi (med -dImageType=1)

en: photo driver stp for model 840 at 300x300 dpi (using -dImageType=2)
sv: fotodrivrutin stp för modell 840 vid 300x300 dpi (med -dImageType=2)

en: color driver stp for model 840 at 600x300 dpi (using -dImageType=1)
sv: färgdrivrutin stp för modell 840 vid 600x300 dpi (med -dImageType=1)

en: photo driver stp for model 840 at 600x300 dpi (using -dImageType=2)
sv: fotodrivrutin stp för modell 840 vid 600x300 dpi (med -dImageType=2)

en: color driver stp for model 842 at 300x300 dpi (using -dImageType=1)
sv: färgdrivrutin stp för modell 842 vid 300x300 dpi (med -dImageType=1)

en: photo driver stp for model 842 at 300x300 dpi (using -dImageType=2)
sv: fotodrivrutin stp för modell 842 vid 300x300 dpi (med -dImageType=2)

en: color driver stp for model 842 at 600x300 dpi (using -dImageType=1)
sv: färgdrivrutin stp för modell 842 vid 600x300 dpi (med -dImageType=1)

en: photo driver stp for model 842 at 600x300 dpi (using -dImageType=2)
sv: fotodrivrutin stp för modell 842 vid 600x300 dpi (med -dImageType=2)

en: drivers (dj850c)
sv: drivrutiner (dj850c)

en: color driver cdj850
sv: färgdrivrutin cdj850

en: print quality settings for the driver cdj850
sv: inställning av utskriftskvalitet för drivrutin cdj850

en: papertype settings for the driver cdj850
sv: papperstypinställningar för drivrutin cdj850

en: C-RET settings for the driver cdj850
sv: C-RET-inställningar för drivrutin cdj850

en: drivers (dj855c)
sv: drivrutiner (dj855c)

en: drivers (dj870c)
sv: drivrutiner (dj870c)

en: drivers (dj880c)
sv: drivrutiner (dj880c)

en: drivers (dj890c)
sv: drivrutiner (dj890c)

en: color driver cdj890
sv: färgdrivrutin cdj890

en: print quality settings for the driver cdj890
sv: inställning av utskriftskvalitet för drivrutin cdj890

en: papertype settings for the driver cdj890
sv: papperstypinställningar för drivrutin cdj890

en: C-RET settings for the driver cdj890
sv: C-RET-inställningar för drivrutin cdj890

en: drivers (dj895c)
sv: drivrutiner (dj895c)

en: drivers (dj900c)
sv: drivrutiner (dj900c)

en: drivers (dj970c)
sv: drivrutiner (dj970c)

en: color driver cdj970
sv: färgdrivrutin cdj970

en: print quality settings for the driver cdj970
sv: inställningar av utskriftskvalitet för drivrutin cdj970

en: papertype settings for the driver cdj970
sv: papperstypinställningar för drivrutin cdj970

en: duplex mode settings for the driver cdj970
sv: duplexlägeinställningar för drivrutin cdj970

en: drivers (dj1100c)
sv: drivrutiner (dj1100c)

en: drivers (dj1120c)
sv: drivrutiner (dj1120c)

en: drivers (dj1200c)
sv: drivrutiner (dj1200c)

en: color driver pjxl300
sv: färgdrivrutin pjxl300

en: drivers (dj1220c)
sv: drivrutiner (dj1220c)

en: drivers (dj1600c)
sv: drivrutiner (dj1600c)

en: color driver : cdj1600
sv: färgdrivrutin: cdj1600

en: print quality settings for the driver cdj1600
sv: inställningar av utskriftskvalitet för drivrutin cdj1600

en: papertype settings for the driver cdj1600
sv: papperstypinställningar för drivrutin cdj1600

en: C-RET settings for the driver cdj1600
sv: C-RET-inställningar för drivrutin cdj1600

en: drivers (dj2000c)
sv: drivrutiner (dj2000c)

en: drivers (dj2500c)
sv: drivrutiner (dj2500c)

en: drivers (photosmartp1000)
sv: drivrutiner (photosmartp1000)

en: drivers (photosmartp1100)
sv: drivrutiner (photosmartp1100)

en: driver (dj710c)
sv: drivrutin (dj710c)

en: color printing at 600x600 dpi (using post-filter pnm2ppa -v 710)
sv: färgutskrift med 600x600 dpi (med efterfilter pnm2ppa -v 710)

en: driver (dj712c)
sv: drivrutin (dj712c)

en: color printing at 600x600 dpi (using post-filter pnm2ppa -v 712)
sv: färgutskrift med 600x600 dpi (med efterfilter pnm2ppa -v 712)

en: driver (dj720c)
sv: drivrutin (dj720c)

en: color printing at 600x600 dpi (using post-filter pnm2ppa -v 720)
sv: färgutskrift med 600x600 dpi (med efterfilter pnm2ppa -v 720)

en: driver (dj722c)
sv: drivrutin (dj722c)

en: color printing at 600x600 dpi (using post-filter pnm2ppa -v 722)
sv: färgutskrift med 600x600 dpi (med efterfilter pnm2ppa -v 722)

en: driver (dj820c)
sv: drivrutin (dj820c)

en: color printing at 600x600 dpi (using post-filter pnm2ppa -v 820)
sv: färgutskrift med 600x600 dpi (med efterfilter pnm2ppa -v 820)

en: driver (dj1000c)
sv: drivrutin (dj1000c)

en: color printing at 600x600 dpi (using post-filter pnm2ppa -v 1000)
sv: färgutskrift med 600x600 dpi (med efterfilter pnm2ppa -v 1000)

en: driver (pcl4)
sv: drivrutin (pcl4)

en: driver ljet2p at 300x300 dpi
sv: drivrutin ljet2p vid 300x300 dpi

en: driver ljetplus at 300x300 dpi
sv: drivrutin ljetplus vid 300x300 dpi

en: driver laserjet at 300x300 dpi
sv: drivrutin laserjet vid 300x300 dpi

en: driver (pcl5e)
sv: drivrutin (pcl5e)

en: driver ljet4 at 300x300 dpi
sv: drivrutin ljet4 med 300x300 dpi

en: driver ljet4 at 600x600 dpi
sv: drivrutin ljet4 med 600x600 dpi

en: driver (lj2)
sv: drivrutin (lj2)

en: driver (lj3)
sv: drivrutin (lj3)

en: driver (lj4)
sv: drivrutin (lj4)

en: driver (lj4v)
sv: drivrutin (lj4v)

en: driver (lj5)
sv: drivrutin (lj5)

en: driver stp at 600x600 dpi (using -dImageType=1)
sv: drivrutin stp vid 600x600 dpi (med -dImageType=1)

en: driver (lj5si)
sv: drivrutin (lj5si)

en: driver (lj6)
sv: drivrutin (lj6)

en: driver (bj10e)
sv: drivrutin (bj10e)

en: monochrome driver : bj10e at 360x360 dpi
sv: svartvit drivrutin: bj10e med 360x360 dpi

en: driver (bj200)
sv: drivrutin (bj200)

en: monochrome driver : bj200 at 360x360 dpi
sv: svartvit drivrutin: bj200 med 360x360 dpi

en: driver (bjc600)
sv: drivrutin (bjc600)

en: monochrome or color driver : bjc600
sv: svartvit eller färgdrivrutin: bjc600

en: settings for the driver bjc600
sv: inställningar för drivrutin bjc600

en: monochrome printing (using bjc600 -dBitsPerPixel=1)
sv: svartvit utskrift (med bjc600 -dBitsPerPixel=1)

en: Ghostscript color printing (using bjc600 -dBitsPerPixel=8)
sv: Ghostscript färgutskrift (med bjc600 -dBitsPerPixel=8)

en: Ghostscript color printing (using bjc600 -dBitsPerPixel=16)
sv: Ghostscript färgutskrift (med bjc600 -dBitsPerPixel=16)

en: Floyd-Steinberg color printing (using bjc600 -dBitsPerPixel=24)
sv: Floyd-Steinberg färgutskrift (med bjc600 -dBitsPerPixel=24)

en: Floyd-Steinberg color printing (using bjc600 -dBitsPerPixel=32)
sv: Floyd-Steinberg färgutskrift (med bjc600 -dBitsPerPixel=32)

en: <P>A resolution of 720x720 may work only on some special printers.</P>
sv: <P>Upplösningen 720x720 kan fungera på vissa särskilda skrivare.</P>

en: driver (bjc800)
sv: drivrutin (bjc800)

en: monochrome or color driver : bjc800
sv: svartvit eller färgdrivrutin: bjc800

en: settings for the driver bjc800
sv: inställningar för drivrutin bjc800

en: monochrome printing (using bjc800 -dBitsPerPixel=1)
sv: svartvit utskrift (med bjc800 -dBitsPerPixel=1)

en: Ghostscript color printing (using bjc800 -dBitsPerPixel=8)
sv: Ghostscript färgutskrift (med bjc800 -dBitsPerPixel=8)

en: Ghostscript color printing (using bjc800 -dBitsPerPixel=16)
sv: Ghostscript färgutskrift (med bjc800 -dBitsPerPixel=16)

en: Floyd-Steinberg color printing (using bjc800 -dBitsPerPixel=24)
sv: Floyd-Steinberg färgutskrift (med bjc800 -dBitsPerPixel=24)

en: Floyd-Steinberg color printing (using bjc800 -dBitsPerPixel=32)
sv: Floyd-Steinberg färgutskrift (med bjc800 -dBitsPerPixel=32)

en: drivers (bjc610)
sv: drivrutiner (bjc610)

en: monochrome driver : bjc600 at 360x360 dpi (using -dBitsPerPixel=1)
sv: svartvit drivrutin: bjc600 med 360x360 dpi (med -dBitsPerPixel=1)

en: high speed color printing on plain paper at 360x360 dpi (using bjc610a0.upp)
sv: snabb färgutskrift på vanligt papper med 360x360 dpi (med bjc610a0.upp)

en: color printing on plain paper at 360x360 dpi (using bjc610a1.upp)
sv: färgutskrift på vanligt papper med 360x360 dpi (med bjc610a1.upp)

en: color printing on coated paper at 360x360 dpi (using bjc610a2.upp)
sv: färgutskrift på beskiktat papper med 360x360 dpi (med bjc610a2.upp)

en: color printing on transparency film at 360x360 dpi (using bjc610a3.upp)
sv: färgutskrift på OH-film med 360x360 dpi (med bjc610a3.upp)

en: color printing on back print film at 360x360 dpi (using bjc610a4.upp)
sv: färgutskrift på baktrycksfilm med 360x360 dpi (med bjc610a4.upp)

en: color printing on fabric sheet at 360x360 dpi (using bjc610a5.upp)
sv: färgutskrift på strukturpapper med 360x360 dpi (med bjc610a5.upp)

en: color printing on glossy paper at 360x360 dpi (using bjc610a6.upp)
sv: färgutskrift på glanspapper med 360x360 dpi (med bjc610a6.upp)

en: color printing on high gloss film at 360x360 dpi (using bjc610a7.upp)
sv: färgutskrift på högglansfilm med 360x360 dpi (med bjc610a7.upp)

en: color printing on high resolution paper at 360x360 dpi (using bjc610a8.upp)
sv: färgutskrift på högupplösningspapper med 360x360 dpi (med bjc610a8.upp)

en: color printing on plain paper at 720x720 dpi (using bjc610b1.upp)
sv: färgutskrift på vanligt papper med 720x720 dpi (med bjc610b1.upp)

en: color printing on coated paper at 720x720 dpi (using bjc610b2.upp)
sv: färgutskrift på beskiktat papper med 720x720 dpi (med bjc610b2.upp)

en: color printing on transparency film at 720x720 dpi (using bjc610b3.upp)
sv: färgutskrift på OH-film med 720x720 dpi (med bjc610b3.upp)

en: color printing on back print film at 720x720 dpi (using bjc610b4.upp)
sv: färgutskrift på baktrycksfilm med 720x720 dpi (med bjc610b4.upp)

en: color printing on glossy paper at 720x720 dpi (using bjc610b6.upp)
sv: färgutskrift på glanspapper med 720x720 dpi (med bjc610b6.upp)

en: color printing on high gloss paper at 720x720 dpi (using bjc610b7.upp)
sv: färgutskrift på högglanspapper med 720x720 dpi (med bjc610b7.upp)

en: color printing on high resolution paper at 720x720 dpi (using bjc610b8.upp)
sv: färgutskrift på högupplösningspapper med 720x720 dpi (med bjc610b8.upp)

en: drivers (bjc1000)
sv: drivrutiner (bjc1000)

en: monochrome printing at 360x360 dpi (using bjc600 -dBitsPerPixel=1)
sv: svartvit utskrift med 360x360 dpi (med bjc600 -dBitsPerPixel=1)

en: color driver bjc600 at 360x360 dpi
sv: färgdrivrutin bjc600 vid 360x360 dpi

en: color driver stp at 1440x1440 dpi (using -dImageType=1)
sv: färgdrivrutin stp vid 1440x1440 dpi (med -dImageType=1)

en: photo driver stp at 1440x1440 dpi (using -dImageType=2)
sv: fotodrivrutin stp vid 1440x1440 dpi (med -dImageType=2)

en: drivers (bjc2000)
sv: drivrutiner (bjc2000)

en: drivers (bjc3000)
sv: drivrutiner (bjc3000)

en: drivers (bjc4300)
sv: drivrutiner (bjc4300)

en: drivers (bjc4400)
sv: drivrutiner (bjc4400)

en: drivers (bjc6000)
sv: drivrutiner (bjc6000)

en: color driver uniprint at 360x360 dpi (using bjc6000a1.upp)
sv: färgdrivrutin uniprint vid 360x360 dpi (med bjc6000a1.upp)

en: color driver uniprint at 720x720 dpi (using bjc6000b1.upp)
sv: färgdrivrutin uniprint vid 720x720 dpi (med bjc6000b1.upp)

en: drivers (bjc6100)
sv: drivrutiner (bjc6100)

en: drivers (bjc7000)
sv: drivrutiner (bjc7000)

en: monochrome printing at 300x300 dpi (using bjc800 -dBitsPerPixel=1)
sv: svartvit utskrift med 300x300 dpi (med bjc800 -dBitsPerPixel=1)

en: color driver bjc800 at 300x300 dpi
sv: färgdrivrutin bjc800 vid 300x300 dpi

en: color driver stp at 1200x1200 dpi (using -dImageType=1)
sv: färgdrivrutin stp vid 1200x1200 dpi (med -dImageType=1)

en: photo driver stp at 1200x1200 dpi (using -dImageType=2)
sv: fotodrivrutin stp vid 1200x1200 dpi (med -dImageType=2)

en: drivers (bjc7100)
sv: drivrutiner (bjc7100)

en: drivers (bjc8200)
sv: drivrutiner (bjc8200)

en: driver (lex1100)
sv: drivrutin (lex1100)

en: monochrome printing at 300x300 dpi (using filter lm1100 -bw)
sv: svartvit utskrift med 300x300 dpi (med filter lm1100 -bw)

en: color printing at 300x300 dpi (using post-filter lm1100)
sv: färgutskrift med 300x300 dpi (med efterfilter lm1100)

en: driver (lex2030)
sv: drivrutin (lex2030)

en: monochrome printing at 300x300 dpi (using post-filter pbm2l2030)
sv: svartvit utskrift med 300x300 dpi (med efterfilter pbm2l2030)

en: driver (lex2050)
sv: drivrutin (lex2050)

en: monochrome driver lex2050 at 300x300 dpi
sv: svartvit drivrutin lex2050 vid 300x300 dpi

en: driver (lex2070)
sv: drivrutin (lex2070)

en: color printing at 600x600 dpi (using post-filter c2070)
sv: färgutskrift med 600x600 dpi (med efterfilter c2070)

en: driver (lex3200)
sv: drivrutin (lex3200)

en: monochrome driver lex3200 at 600x600 dpi
sv: svartvit drivrutin lex3200 vid 600x600 dpi

en: drivers (lex5700)
sv: drivrutiner (lex5700)

en: monochrome driver lxm5700m
sv: svartvit drivrutin lxm5700m

en: driver lex5700 at 600x600 dpi
sv: drivrutin lex5700 vid 600x600 dpi

en: monochrome printing at 600x600 dpi (using post-filter pbm2l7k -m 1)
sv: svartvit utskrift med 600x600 dpi (med efterfilter pbm2l7k -m 1)

en: driver (lex7000)
sv: drivrutin (lex7000)

en: driver lex7000 at 600x600 dpi
sv: drivrutin lex7000 vid 600x600 dpi

en: monochrome printing at 600x600 dpi (using post-filter pbm2l7k)
sv: svartvit utskrift med 600x600 dpi (med efterfilter pbm2l7k)

en: driver (lexcZ11)
sv: drivrutin (lexcZ11)

en: color printing at 600x600 dpi (using post-filter cZ11)
sv: färgutskrift med 600x600 dpi (med efterfilter cZ11)

en: Index value for %1 soundcard.
sv: Indexvärde för ljudkortet %1.

en: ID string for %1 soundcard.
sv: ID-kod för ljudkortet %1.

en: Port # for %1 driver.
sv: Port # för %1-drivrutin.

en: MPU-401 port # for %1 driver.
sv: MPU-401 port # för %1-drivrutin.

en: FM port # for %1 driver.
sv: FM port # för %1-drivrutin.

en: IRQ # for %1 driver.
sv: IRQ # för %1-drivrutin.

en: MPU-401 IRQ # for %1 driver.
sv: MPU-401 IRQ # för %1-drivrutin.

en: 1st DMA # for %1 driver.
sv: 1. DMA # för %1-drivrutin.

en: Size of 1st DMA for %1 driver.
sv: Storlek på 1:a DMA för %1-drivrutin.

en: 2nd DMA # for %1 driver.
sv: 2. DMA # för %1-drivrutin.

en: Size of 2nd DMA for %1 driver.
sv: Storlek på 2:a DMA för %1-drivrutin.

en: Size of 1st DMA # for %1 driver.
sv: Storlek på 1:a DMA # för %1-drivrutin.

en: 8-bit DMA # for %1 driver.
sv: 8-bits DMA # för %1-drivrutin.

en: 16-bit DMA # for %1 driver.
sv: 16-bits DMA # för %1-drivrutin.

en: Size of 8-bit DMA # for %1 driver.
sv: Storlek på 8-bits DMA # för %1-drivrutin.

en: Size of 16-bit DMA # for %1 driver.
sv: Storlek på 16-bits DMA # för %1-drivrutin.

en: SB port # for %1 driver.
sv: SB port # för %1-drivrutin.

en: Game port # for %1 driver.
sv: Spelport # för %1-drivrutin.

en: DAC frame size for %1 soundcard.
sv: DAC-ramstorlek för ljudkortet %1.

en: ADC frame size for %1 soundcard.
sv: ADC-ramstorlek för ljudkortet %1.

en: Index value for %1 driver.
sv: Indexvärde för %1-drivrutin.

en: ID string for %1 driver.
sv: ID sträng för %1-drivrutin.

en: Enable this soundcard.
sv: Aktivera ljudkortet.

en: DAC frame size in kB for %1 driver.
sv: DAC-ramstorlek i kB för %1-drivrutin.

en: ADC frame size in kB for %1 driver.
sv: ADC-ramstorlek i kB för %1-drivrutin.

en: Enable beep using PCM.
sv: Aktivera pip med hjälp av PCM.

en: WSS Port # for %1 driver.
sv: WSS port # för %1-drivrutin.

en: ID string  for %1 soundcard.
sv: ID-kod för ljudkortet %1.

en: 8-bit DMA for %1 driver.
sv: 8-bit DMA för %1-drivrutin.

en: Size of 8-bit DMA in kB for %1 driver.
sv: Storlek på 8-bit DMA i kB för %1-drivrutin.

en: 16-bit DMA for %1 driver.
sv: 16-bit DMA för %1-drivrutin.

en: Size of 16-bit DMA in kB for %1 driver.
sv: Storlek på 16-bit DMA i kB för %1-drivrutin.

en: DMA for %1 driver.
sv: DMA för %1-drivrutin.

en: Size of DMA in kB for %1 driver.
sv: Storlek på DMA i kB för %1-drivrutin.

en: DAC frame size in kB for %1 soundcard.
sv: DAC-ramstorlek i kB för ljudkortet %1

en: ADC frame size in kB for %1 soundcard.
sv: ADC-ramstorlek i kB för ljudkortet %1.

en: Enable MPU-401 port.
sv: Aktivera MPU-401 port.

en: Enable FM OPL-3 synth.
sv: Aktivera FM OPL-3 synth.

en: Size of 2nd DMA # for %1 driver.
sv: Storlek på 2:a DMA # för %1-drivrutin.

en: Control port # for %1 driver.
sv: Styrport # för %1-drivrutin.

en: SB port # for %1 driver.(optional).
sv: SB port # för %1-drivrutin.(valfri).

en: ISA PnP detection for %1 soundcard.
sv: ISA PNP-igenkänning för ljudkortet %1.

en: Activate PCI bus power management for %1 soundcard.
sv: Aktivera PCI-buss energisparfunktioner för ljudkortet %1.

en: Mixer devices # (0-1) for %1 driver.
sv: Mixer-enheter # (0-1) för %1-drivrutin.

en: PCM devices # (0-4) for %1 driver.
sv: PCM enheter # (0-4) för %1-drivrutin.

en: PCM subchannels # (1-16) for %1 driver.
sv: PCM subkanaler # (1-16) för %1-drivrutin.

en: MIDI devices # (0-2) for %1 driver.
sv: MIDI enheter # (0-2) för %1-drivrutin.

en: Number of sequencer ports for Emu10k1 WaveTable synth.
sv: Antal sequencerportar för EMU10K1 WaveTable-synthesizer.

en: Maximum number of voices for WaveTable
sv: Maximalt antal stämmor för WaveTable.

en: DAC1 frame size in kB for %1 soundcard.
sv: DAC1-ramstorlek i kB för ljudkortet %1

en: DAC2 frame size in kB for %1 soundcard.
sv: DAC2-ramstorlek i kB för ljudkortet %1

en: FM port # for %1 driver.(optional).
sv: FM port # för %1-drivrutin.(valfri).

en: total buffer size in kB.
sv: Totalt buffertminne i kB

en: Enable MIDI MPU-401 for %1 driver.
sv: Aktivera MIDI MPU-401 för %1-drivrutin.

en: PCM Playback subchannels for %1 soundcard.
sv: PCM Playback subkanaler för ljudkortet %1.

en: PCM Capture subchannels for %1 soundcard.
sv: PCM Capture subkanaler för ljudkortet %1.

en: Size of 8-bit DMA for %1 driver.
sv: Storlek på 8-bits DMA # för %1-drivrutin.

en: Size of 1st DMA in kB for %1 driver.
sv: Storlek på 1:a DMA i kB för %1-drivrutin.

en: Size of 2nd DMA in kB for %1 driver.
sv: Storlek på 2:a DMA i kB för %1-drivrutin.

en: Joystick DAC level 0.59V-4.52V or 0.389V-2.98V for %1 driver.
sv: Joystick DAC nivå 0,59V-4,52V eller 0,389V-2,98V för %1-drivrutin.

en: GF1 voices for %1 driver.
sv: GF1-stämmor för %1-drivrutin.

en: Reserved PCM voices for %1 driver.
sv: Reserverade PCM-stämmor för %1-drivrutin.

en: GF1 port # for %1 driver.(optional).
sv: GF1 port # för %1-drivrutin.(valfri).

en: GF1 IRQ # for %1 driver.
sv: GF1 IRQ # för %1-drivrutin.

en: GF1 DMA # for %1 driver.
sv: GF1 DMA # för %1-drivrutin.

en: Used GF1 voices for %1 driver.
sv: Använd GF1-stämmor för %1-drivrutin.

en: Consumer playback frame size in kB.
sv: Playbackram i kB, konsumentversion

en: Consumer capture frame size in kB.
sv: Capture-ram i kB, konsumentversion

en: Professional playback frame size in kB.
sv: Playbackram i kB, proffsversion

en: Professional capture frame size in kB.
sv: Capture-ram i kB, proffsversion

en: Playback frame size in kB.
sv: Playbackram i kB

en: Capture frame size in kB.
sv: Capture-ram i kB

en: MIC capture frame size in kB.
sv: MIC-capture-ram i kB

en: AC'97 codec clock (default 48000Hz).
sv: AC'97 codec klocka (standard 48000Hz).

en: Tone control (TEA6330T - i2c bus) port # for %1 driver.
sv: Tonkontroll (TEA6330T - i2c buss) port # för %1-drivrutin.

en: Effects enable for %1 driver.
sv: Aktivera effekter för %1-drivrutin.

en: Enable external amp for %1 soundcard.
sv: Aktivera extern förstärkare för ljudkortet %1.

en: Index value for %1 MIDI.
sv: Indexvärde för MIDI %1.

en: ID string for %1 MIDI.
sv: ID-kod för MIDI %1.

en: Parallel port # for %1 MIDI.
sv: Parallellport # för %1-MIDI.

en: Parallel IRQ # for %1 MIDI.
sv: Parallellt IRQ # för %1-MIDI.

en: Force to use AC97 codec for %1 soundcard.
sv: Tvinga användning av AC97 codec för ljudkortet %1.

en: Set the top address of audio buffer for %1 soundcard.
sv: Sätt toppadress på audiobuffert för ljudkortet %1.

en: Enable the cache for coefficient table access.
sv: Aktivera cache för koefficienttabellåtkomst.

en: Enable workaround for Sony VAIO notebooks.
sv: Aktivera buglösning för Sony VAIO notebooks.

en: WSS port # for %1 driver.
sv: WSS port # för %1-drivrutin.

en: MIDI port # for %1 driver.
sv: MIDI-port # för %1-drivrutin.

en: Speaker size selection for 3D Enhancement mode: Desktop/Large Notebook/Small Notebook/HiFi.
sv: Välj högtalarstorlek för 3D-läge: stationär/stor notebook/liten notebook/HiFi.

en: WSS irq # for %1 driver.
sv: WSS IRQ # för %1-drivrutin.

en: MPU-401 irq # for %1 driver.
sv: MPU-401 IRQ # för %1-drivrutin.

en: Enable/disable specific RME96{52,36} soundcards. Use a list like "0,1" to specify on (1) or off (0) for up to 8 cards
sv: Aktivera/deaktivera specifika RME96{52,36}-ljudkort. Använd en lista som "0,1" för att ange på (1) eller av (0) för upp till 8 kort

en: Mic Auto-Gain-Control switch.
sv: Mic Auto-Gain-Control-omkopplare.

en: ASP/CSP chip support.
sv: ASP/CSP chipstöd.

en: AWE port # for %1 driver.
sv: AWE port # för %1-drivrutin.

en: Number of sequencer ports for WaveTable synth
sv: Antal sequencerportar för WaveTable-synthesizer.

en: Divisor of rate.
sv: Rat-divisor.

en: Number of MIDI ports.
sv: Antal MIDI-portar.

en: Enable this share soundcard.
sv: Aktivera delat ljudkort.

en: PCM card # for %1 driver.
sv: PCM-kort # för %1-drivrutin.

en: PCM device # for %1 driver.
sv: PCM enheter # för %1-drivrutin.

en: PCM subchannel # for %1 driver.
sv: PCM subkanal # för %1-drivrutin.

en: Max number of contemporary open.
sv: Maximalt antal samtidigt öppna.

en: DDMA-A size in kB for %1 soundcard.
sv: DDMA-A storlek i kB för ljudkortet %1.

en: DDMA-C size in kB for %1 soundcard.
sv: DDMA-C-storlek i kB för ljudkortet %1.

en: Enable reverb (SRAM is present) for %1 soundcard.
sv: Aktivera reverb (SRAM finns) för ljudkortet %1.

en: MIC Gain Enable for %1 soundcard.
sv: Aktivera MIC Gain för ljudkortet %1.

en: DDMA i/o base address for %1 soundcard.
sv: DDMA I/O basadress för ljudkortet %1.

en: Foldback frame size in kB for %1 soundcard.
sv: Foldback ramstorlek i kB för ljudkortet %1.

en: S/PDIF frame size in kB for %1 soundcard.
sv: S/PDIF-ram i kB för ljudkortet %1.

en: Number of hardware channels assigned for PCM.
sv: Antalet hårdvarukanaler tilldelade PCM.

en: Maximum memory size in kB for wavetable synth.
sv: Maximalt minne i kB för WaveTable-synthesizer.

en: FM playback frame size in kB.
sv: FM Playbackram i kB.

en: Joystick support.
sv: Styrspakstöd.

en: MIDI devices # (0-4)
sv: MIDI-kanaler # (0-4).

en: Port # for %1 interface.
sv: Port # för %1-gränssnitt.

en: IRQ # for %1 interface.
sv: IRQ # för %1-gränssnitt.

en: 1st DMA # for %1 interface.
sv: 1:a DMA # för %1-gränssnitt.

en: Size of 1st DMA # for %1 interface.
sv: Storlek på 1:a DMA för %1-gränssnitt.

en: 2nd DMA # for %1 interface.
sv: 2:a DMA # för %1-gränssnitt.

en: Size of 2nd DMA # for %1 interface.
sv: Storlek på 2:a DMA # för %1-gränssnitt.

en: port # for %1 interface.
sv: port # för %1-gränssnitt.

en: IRQ # for ICS2115.
sv: IRQ # för ICS2115.

en: Port # for ICS2115.
sv: Port # för ICS2115.

en: ISA PnP detection for %1 soundcard..
sv: ISA PNP-igenkänning för ljudkortet %1.

en: ISA PnP Device ID (0x7532 or 0x7632)
sv: ISA PnP enhets-ID (0x7532 eller 0x7632).

en: Direct AC'97 frame size in kB for %1 soundcard.
sv: Direkt AC'97 ramstorlek i kB för ljudkortet %1.

en: SuSE eMail Server
sv: SuSE e-postserver

en: Launch this module to configure your SuSE eMail Server.
sv: Starta denna modul för att konfigurera din SuSE e-postserver.

note: warning dialog message
en: You have to configure your network, first!
sv: Du måste konfigurera nätverket först!

note: warning dialog message
en: unable to modify IMP config!
sv: kan inte ändra IMP config!

en: Part 1/2
sv: Del 1/2

en: Setup a DNS Server
sv: Installera DNS-server

en: Enter Admin Password:
sv: Ange administratörslösenord:

en: Retype Password:
sv: Upprepa lösenordet:

note: help text SuSE eMail Server configuration part 1 of 3
en: <p>
    To complete the setup of your <b>SuSE eMail Server</b>
    you have to provide some additional information.
    If you want to use your Server as DNS Server, leave the Checkbox <i>"Setup a DNS Server"</i>
    selected. If you do not know, what a DNS Server is, or if you are unsure, leave it
    also selected, because it will not harm anything.
    </p>
sv: <p>
    Det behövs flera uppgifter för att inställningarna i <b>SuSE e-postserver</b>
    skall fungera.
    Om du vill använda din server som DNS-server, så markerar du rutan <i>"Installera DNS-server"</i>. 
     Om du inte vet vad en DNS-server är eller om du är osäker, kan du
    också markera den eftersom det inte är till skada.
    </p>

note: help text SuSE eMail Server configuration part 2 of 3
en: <p>
    If you do not know, what a <b>BaseDN</b> is, don't touch the default.  It was 
    determined to be a
    valid value from your currently configured Domainname.
    </p>
sv: <p>
    Om du inte vet vad <b>BaseDN</b> är, skall du inte röra standardinställningarna.  Det 
    identifierades som ett
    giltigt värde från din nuvarande domännamnskonfiguration.
    </p>

note: help text SuSE eMail Server configuration part 3 of 3
en: <p>
    Please also choose a safe password and <b>don't forget it</b>. It will be required 
    to
    administer your <b>SuSE eMail Server</b>.
    </p>
sv: <p>
    Välj också ett säkert lösenord och <b>kom ihåg det</b>. Det krävs
    för att
    administrera din <b>SuSE e-postserver</b>.
    </p>

note: warning dialog message
en: Please enter a password with at least 5 characters
sv: Var god ange ett lösenord med minst 5 tecken

note: warning dialog message
en: Password have to be identical
sv: Lösenordet måste vara identiskt

en: Select your Country
sv: Välj ditt land

en: Part 2/2
sv: Del 2/2

en: &Company / Organization
sv: &Företag/organisation

note: help text SuSE eMail Server configuration part 1 of 3
en: <p>
    In this last step, please enter the name of your Company and select
    a country from the list.
    </p>
sv: <p>
    I det sista steget anger du namnet på din firma och väljer
    ett land från listan.
    </p>

note: help text SuSE eMail Server configuration part 2 of 3
en: <p>
    The name of your Company will be used at many different parts of your server,
    e.g. in the global Addressbook.
    </p>
sv: <p>
    Företagsnamnet används sedan på många ställen i servern,
    t. ex. i den globala adressboken.
    </p>

note: help text SuSE eMail Server configuration part 3 of 3
en: <p>
    The country code is a two letter code defined by ISO 3166. It will be needed later to
    create certificates.
    </p>
sv: <p>
    Landskoden består av två bokstäver och är en ISO 3166-kod . Den behövs senare för att 
    skapa certifikat.
    </p>

note: warning dialog message
en: Unable to make a backup of /etc/postfix/main.cf!
    You won't be able to use the restore function of the Expert Postfix Configuration!
sv: Kunde inte säkerhetskopiera /etc/postfix/main.cf!
    Du kommer inte att kunna återskapa Expert Postfix-konfigurationen!

note: warning dialog message
en: starting LDAP server failed, maybe it is already running...
sv: LDAP-serverstart misslyckades, kanske körs den redan...

note: warning dialog message
en: starting INETD failed, maybe it is already running...
sv: INETD-start misslyckades, kanske körs den redan...

note: warning dialog message
en: Adding base entries to LDAP server failed
sv: Kunde inte lägga till basposter till LDAP-server

note: warning dialog message
en: Adding mailadmin to LDAP server failed
sv: Kunde inte lägga till mailadmin till LDAP-server

note: warning dialog message
en: Adding mailadmin to IMAP server failed
sv: Kunde inte lägga till mailadmin till IMAP-server

note: warning dialog message
en: Error creating subfolders folder for mailadmin
sv: Fel när katalogen underkataloger skapades för mailadmin

note: warning dialog message
en: Unable to generate master key for the fetch mail interface
sv: Kunde inte generera huvudnyckel för gränssnittet hämta e-post

note: propagate rc.config data to system
en: One moment please...
sv: Ett ögonblick, tack...

note: Error msg
en: The password of user cyrus could not be set!
    You won't be able to login!
sv: Lösenordet för användaren cyrus kunde inte sättas.
    Du kommer inte att kunna logga in!

en: The installation of your SuSE eMail Server has finished successfully!
    Have a lot of fun!
sv: Installationen av din SuSE e-postserver gick bra!
    Mycket nöje!

en: Please check either Mrs or Mr
sv: Markera antingen Fru eller Herr, tack

en: Please enter your first name
sv: Fyll i ditt förnamn.

en: Please enter your last name
sv: Fyll i ditt efternamn

en: Please enter your email address
sv: Fyll i din e-postadress

en: Please enter your registration code
sv: Fyll i din registreringskod

en: Please enter a valid email address
sv: Ange en giltig e-postadress, tack

en: Saving new registration data
sv: Sparar ny registreringsinformation

en: Saving of registration data failed !
sv: Kunde inte spara registreringsinformation !

en: Thank you for using SuSE support
sv: Tack för att du använder SuSE support

en: Current registration data
sv: Aktuell registreringsinformation

en: Registration Code:
sv: Registreringskod:

en: &Change
sv: &Ändra

en: &Send hardware data
sv: &Skicka hårdvaruinformation

en: &Send software data
sv: &Skicka mjukvaruinformation

en: &Your question for SuSE support:
sv: &Din fråga till SuSE support:

note: helptext 1 of 4
en: <p><b>Support Question</b></p>
sv: <p><b>Supportfråga</b></p>

note: helptext 2 of 4
en: <p>Please describe your problem briefly here, but still 
    as thoroughly as you can. Exact error messages and previous action you have taken 
    are especially important for us to know.</p>
sv: <p>Beskriv ditt problem här. Kort, men ändå 
    så noggrant som möjligt, tack. Exakta felmeddelanden och vad du gjorde innan 
    är särskilt viktigt för oss att veta.</p>

note: helptext 3 of 4
en: <p>Please do not include more than one question in a mail. 
    In other words, separate multiple requests, if that is the case, under different 
    subject blocks, and write a specific request corresponding to each topic. This makes 
    them easier to process and thus accelerates our response.</p>
sv: <p>Var snäll och ta inte upp mer än en fråga i samma brev. 
    Med andra ord, ställ olika frågor separat, om så är fallet i olika 
    ämnesområden, och skriv en särskild begäran till varje ämne. Det gör 
    dem lättare att bearbeta och därför snabbare att besvara.</p>

note: helptext 4 of 4
en: <p>The hard- and software information serves to determine 
    the basic system information and configuration on your computer. In case of doubt, 
    this information can be helpful for support and should therefore only be de-activated 
    with good reason.</p>
sv: <p>Hård- och mjukvaruinformationen hjälper till att ge 
    grundläggande information om system och konfiguration på datorn. Om du är tveksam 
    kan informationen vara till hjälp för supporten och bör därför endast deaktiveras 
    med goda skäl.</p>

en: Enter registration data
sv: Fyll i registreringsinformation

note: `CheckBox (`id(`male), _("&Mr"), (salutation == "male")), `CheckBox (`id(`female), _("Mr&s"), (salutation == "female")),
en: Mr
sv: Herr

en: Mrs
sv: Fru

en: &Company:
sv: &Företag:

en: &Street:
sv: &Gatuadress:

en: &ZIP:
sv: &Postnummer:

en: &City:
sv: &Stad:

en: &State:
sv: &Delstat:

en: &Country:
sv: &Land:

en: &E-Mail:
sv: &E-post:

en: &Registration Code:
sv: &Registreringskod:

note: helptext 1 of 4
en: <p><b>Support Module</b></p>
sv: <p><b>Supportmodul</b></p>

note: helptext 2 of 4
en: <p>Please enter your personal information as completely as possible 
    in this form. For one reason, this allows us to be able to reach you if, for instance, it 
    is not possible to e-mail you. Secondly, this will enable us to enter your information during 
    the registration process necessary for support.</p>
sv: <p>Fyll i din personliga information så fullständigt som möjligt 
    i det här formuläret, tack. Det gör det möjligt för oss att kontakta dig, om du t. ex 
    inte kan nås via e-post. Dessutom kan vi på så sätt mata in dina uppgifter under 
    den registrering som krävs för supporten.</p>

note: helptext 3 of 4
en: <p>To avoid additional inquiries, you should in any case review 
    the registration number you entered.</p>
sv: <p>För att undvika kompletterande frågor bör du hur som helst kontrollera 
    registreringsnumret du matade in.</p>

note: helptext 4 of 4
en: <p>You can find further information on installation support and 
    what it has to offer in the appendix at the end of your manual.</p>
sv: <p>Du hittar ytterligare information om installationssupporten och 
    vad den har att erbjuda i appendixet sist i handboken.</p>

en: Hardware data
sv: Hårdvaruinformation

en: Software data
sv: Mjukvaruinformation

en: transmission via Internet to SuSE Support
sv: Överföring via Internet till SuSE Support

en: save to disk
sv: Spara till disk

note: helptext 1 of 3
en: <p><b>Support Data</b></p>
sv: <p><b>Supportdata</b></p>

note: helptext 2 of 3
en: <p>Here you will see an overview of the information you 
    transmitted. The transfer takes place via HTTP uploading and can be encrypted or 
    un-encrypted.</p>
sv: <p>Här visas en översikt över uppgifterna du 
    överförde. Överföringen går via HTTP-uppladdning och kan ske krypterat eller 
    okrypterat.</p>

note: helptext 3 of 3
en: <p>If you do not have Internet access on your Linux system, 
    you can save the data instead to the hard drive (save to disk) and from there, via 
    diskette, transfer the data to another computer.</p>
sv: <p>Om du inte har internetuppkoppling på Linuxsystemet, 
    så kan du spara data till hårddisken istället (spara till disk) och därifrån 
    flytta det till en annan datorn med diskett.</p>

en: Sending crypted data via Internet
sv: Skickar krypterade data via Internet

en: Saving data to
sv: Sparar data till

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Post a support query
sv: Skicka en fråga till supporten

en: <P>Launch this module to post a support query.</P>
sv: <P>Starta denna modul för att skicka en fråga till supporten.</P>

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Send a online query to the SuSE support portal
sv: Skicka en onlinefråga till SuSEs supportportal

en: Minimal
sv: Minimalt system

en: Almost everything
sv: Nästan allt

en: Games
sv: Spel

en: Development
sv: Utveckling

en: Network/Server
sv: Nätverk/server

en: All of KDE
sv: Hela KDE

en: no printer detected
sv: Hittar ingen skrivare.

en: no sound card detected
sv: Hittar inget ljudkort.

en: no modem or isdn card detected
sv: Hittar inget modem och inget ISDN-kort.

en: no ethernet card detected
sv: Hittar inget nätverkskort.

en: Configure &Printer...
sv: Konfigurera &skrivare ...

en: Configure &Sound...
sv: Konfigurera &ljud...

en: Configure &Internet...
sv: Konfigurera &internet...

en: Configure &Network...
sv: Konfigurera &nätverk..

en: <p>
    If you wish, you can <b><i>skip those configurations now and instead finish the installaton</i></b>.
    You can perform those configurations later at any time.
    </p>
sv: <p>
    Du kan göra de här inställningarna <b><i>senare också, och
    istället avsluta installationen nu</i></b>. Du kan
    konfigurera de här sakerna när du vill senare.
    </p>

en: <p>
    Any of the configuration dialogs will take you back to this screen here after they are finished.
    </p>
sv: <p>
    Efter varje konfigurationsdialog kommer du tillbaka till den här 
    skärmen.
    </p>

en: <p>
    Please notice that not all kinds of hardware can be detected automatically.
    If your hardware is not shown here, you may still be able to configure it manually.
    Just press the appropriate configuration button in this dialog.
    </p>
sv: <p>
    Observera att inte all hårdvara kan kännas igen automatiskt.
    Om din hårdvara inte visas här, kan du troligen ändå
    konfigurera den manuellt. Använd bara de 
    motsvarande knapparna.
    </p>

en: Your system is now installed.
    Now you can log in as `%1'.
sv: Ditt system är färdiginstallerat.
    Du kan nu logga in som '%1'.

en: No X11 configuration
sv: Konfigurera inget X11

en: <p>
    Please select the <b>Desktop Settings</b> to use for the X Window System (X11).
    </p>
sv: <p>
    Här ställer du in önskad upplösning och antalet möjliga färger 
    för X Window System (X11), det grafiska gränssnittet.
     </p>

en: <p>
    Select <b>No X11 configuration</b> to skip X Window configuration.
    You can configure X11 manually later (using <b><i>sax</i></b>) if you wish.
    </p>
sv: <p>
    Genom att välja <b>Konfigurera inget X11</b> kan du 
    skjuta upp grafikkonfigurationen till senare. 
     Använd då programmet <b>SaX</b>.
    </p>

en: <p>
    Select one of the possible screen <b>Resolutions</b> from the box on
    the left side and one of the possible <b>Color</b> settings from the
    box on the right side.
    </p>
sv: <p>
    Välj en <b>Skärmupplösning</b> i listan till vänster
    och välj en inställning för färgdjupet i den högra listan.
    </p>

en: <p>
    Please notice that not all combinations of colors and resolution may
    be valid with your video card; this depends on the amount of memory
    (shown above) on  the card.
    The higher the resolution and the number of colors, the more memory is required.
    </p>
sv: <p>
    Observera att du beroende på grafikkortet inte kan välja alla
    kombinationer av färgdjup och upplösning. Ju högre
    värden, desto mer grafikminne krävs det.
    <p>

en: <p>
    Select <b>Use 3D acceleration</b> to enable hardware accelerated 3D graphics.
    Not all video cards are capable of using this feature.
    </p>
sv: <p>
    Välj <b>Använd 3D-acceleration</b>, för att aktivera hårdvaruaccelererad 
    3D-grafik.
    Funktionen stöds inte av alla grafikkort.
    </p>

en: <p>
    Adjust the horizontal and vertical sizes and positions
    of the screen image that is displayed when you press that button.
    </p>
sv: <p>
    Justera skärmytans position och storlek på bredden och höjden
     med hjälp av bilden som visas när du
    klickar på knappen.
    </p>

en: You have mounted partitions that will not be formatted.
    There is nothing wrong with that, but please note that YaST2
    will not be able to exactly determine the free space available.
    
    YaST2 will treat these partitions like empty partitions
    for all size calculations. So please make sure you don't install
    too many packages there.
sv: Du har mountat partitioner som inte ska formateras. Det går 
    att göra så.  Men observera att YaST2 då inte 
    kan bestämma det lediga utrymmet där exakt.
    
    YaST2 behandlar de partitionerna som tomma partitioner i alla 
    utrymmesberäkningar.  Installera därför inte för många paket på
    dessa partitioner.

en: In the current version, LILO cannot per default boot a boot-partition with Reiser
    Filesystem. Please choose Ext2 as the filesystem for the with /boot
    mounted partition
sv: I nuvarande version kan LILO inte
    boota en bootpartition med filsystemet "ReiserFS".
    
    Var god välj "Ext2" som filsystem för
    partitionen med mountpunkten "/boot".

en: In the current version, LILO cannot per default boot partition with ReiserFS.
    Please choose Ext2 as the filesystem for your root partition
    or create a small boot-partition (10MB) with Ext2, and mount it as /boot
sv: I nuvarande version kan LILO inte boota
    partitioner med filsystemet "ReiserFS".
    
    Var god välj "Ext2" som filsystem för
    rootpartitionen "/" eller skapa en liten
    bootpartition (ca. 10 MB) med "Ext2", som innehåller
    mountpunkten "/boot".

en: Warning: With the current selection your SuSE Linux
    installation will not be directly bootable. 
    Your boot partition root has a end cylinder over 1024.
    
    Do you want to change this?
sv: Varning: Med de val du gjort nu, kommer du
    inte att kunna boota ditt installerade SuSE Linux direkt.
    Slutet av bootpartitionen, som ligger på rootpartitionen
    "/", ligger över 1024-cylindergränsen.
    
    Vill du ändra det?

en: The Linux boot manager will be written on your hard disk.
sv: Linux bootverktyg läggs på din hårddisk .

en: The Linux boot manager will be written on a floppy disk.
sv: Linux bootverktyg läggs på en diskett.

en: The Linux boot manager will only be written on the linux partition.
sv: Linux bootverktyg läggs bara på Linuxpartitionen.

en: The Linux boot manager will only be written to %1
sv: Linux bootverktyg läggs bara i partitionen %1.

en: <p>
    YaST2 now has all the required information.
    <b><i>Please read all the data carefully</i></b> before you continue.
    </p>
sv: <p>
    YaST2 har nu all information som krävs.
    <b><i>Var god kontrollera uppgifterna noga</i></b>, innan du fortsätter.
    </p>

en: <p>
    You will need your <b>user name</b>, your <b>user password</b> and -
    most importantly - the <b>root password</b> to work with the installed
    system. Do not forget those values! (But do not write them to a sticky
    note on your screen, either - this is a common security hole).
    </p>
sv: <p>
    Du behöver ditt <b>användarnamn</b>, ditt <b>lösenord</b> och - 
    viktigast av allt - <b>rootlösenordet</b>, för att kunna arbeta i det 
    installerade systemet. Glöm aldrig de här uppgifterna! (Och skriv
    för all del inte upp uppgifterna på någon lapp som du fäster på bildskärmen
    - det är en av de populäraste säkerhetsluckorna.)
    </p>

en: <p>
    If you are satisfied with the settings, select <b>next</b> in this dialog
    to <b><i>start the installation</i></b>. This is when things actually
    will happen: Your hard disk will be prepared according to your
    selections, and the software will be installed.
    </p>
sv: <p>
    Om du är nöjd med konfigurationen, så klickar du på <b>Fortsätt</b>, för att
    starta installationen. Hårddisken förbereds för installationen
    enligt dina inställningar och mjukvaran installeras.
    </p>

en: <p>
    If you wish to change any of the settings, use <b>back</b> to move back
    to the respective dialog(s), change them accordingly and then use
    <b>next</b> to move to this screen again.
    </p>
sv: <p>
    Om du vill ändra några inställningar, kan du använda <b>Backa</b> för att
    komma tillbaka till rätt dialog, ändra inställningarna och sedan använda
    <b>Fortsätt</b> för att komma tillbaka till det här fönstret igen.
    </p>

en: <p>
    <b>Save settings to floppy disk</b> if you want to re-use these
    settings later.  Please use a fresh floppy disk - <em>not</em> the
    supplied SuSE "Boot disk" or the SuSE "Modules" disk. You might
    need those some day.
    </p>
sv: <p>
    Spara inställningarna på en <b>diskett</b>, om du senare vill
    installera samma konfiguration på en annan dator.
    Använd en tom diskett - tag <em>inte</em> någon av
    disketterna SuSE "Bootdisk" eller SuSE "Modules".  Du kan behöva en av de här 
    disketterna endera dagen.
    </p>

en: <p>
    If you wish to abort the installaion entirely, select <b>Abort
    installation</b>.  You will lose all settings chosen so far,
    but your hard disk will remain untouched.
    </p>
    <br>
sv: <p>
    Om du vill avbryta installationen, väljer du 
    <b>Avbryta installationen</b>.
    Alla inställningar som gjorts hittills försvinner då, men din
    hårddisk förblir oförändrad.
    </p>
    <br>

en: Warning:
    
    YaST2 has all information to install SuSE Linux.
    The installation will be done according to your
    settings done by the previous dialogs.
    To commit the installation, and all choices made
    so far, choose "yes".  Choose "no" to go back
    to the previous dialog.
    
    Start installation?
sv: Varning: Nu händer det verkligen...
    
    YaST2 har alla uppgifter som krävs för att installera SuSE Linux.
    Installationen genomförs enligt de inställningar du gjort
    i dialogerna tidigare.  Om du väljer
    "Nej", så kommer du tillbaka till föregående skärmbild.
    
    
    Vill du starta installationen?

en: The selected configuration and settings will be saved
    on a floppy disk.  Please insert a formatted floppy.
    
    Write data to floppy disk now?
sv: Den valda konfigurationen och inställningarna
    sparas på en diskett.
    Var god sätt i en formaterad diskett.
    
    Vill du skriva data till disketten nu?

en: Couldn't write your settings to the floppy.
    Is it formatted and is the write protection removed?
sv: Dina inställningar kunde inte sparas
    på disketten. Är disketten formaterad och
    inte skrivskyddad?

en: <p>
    Choose the <b>keyboard layout</b> you want to use now during
    installation and later in the installed system.
    </p>
sv: <p>
    Välj vilken <b>tangentbordslayout</b> som skall användas
    under installationen och i när systemet är i gång senare.
    </p>

en: <p>
    Then select the appropriate <b>timezone</b>. Choose the country or
    region where you are located.
    </p>
sv: <p>
    Därefter ställer du in din <b>tidszon</b>. Välj vilket land 
    eller vilken region du befinner dig i.
    </p>

en: <p>
    Choose the <b>language</b> to be used during installation and later in
    the installed system.
    </p>
sv: <p>
    Var god välj <b>språk</b> för installationen.  Det
    språket används senare också som standard i det installerade systemet.
    </p>

en: YaST2 needs at least 48 MB of memory to run.
    
    Please use the text based YaST1 for the
    installation of SuSE Linux on your PC.
    A detailed description of the installation
    procedure can be found in the manual.
sv: YaST2 kräver minst 48 MB arbetsminne.
    
    Var god installera SuSE Linux
    med det textbaserade YaST1. En utförlig
    installationsguide finns
    i handboken.

en: Install LILO in the boot disk ('&MBR')
sv: På C: (i &MBR på första hårddisken)

en: Install LILO on partition /&boot (have other boot manager)
sv: Inte installera LILO (&annat bootverktyg)

en: Install LILO on &other partition:
sv: På annan &partition:

en: <p>
    LILO (the LInux LOader) can be installed in different places:</p>
sv: <p>
    LILO (LInux LOader) kan installeras på flera ställen:</p>

en: <p>
    - In the <b>/boot</b> partition.  This option can always be used
    if you have a number of operating systems on the hard drive, and if you want to
    boot with your own boot manager, or <tt>loadlin</tt>, for example. The
    advantage of this method is that the MBR is left alone.
    </p>
sv: <p>
    - <b>Inte installera LILO</b> (annat bootverktyg): det här alternativet kan du
    alltid välja, om du har flera operativsystem installerade på  hårddisken och vill fortsätta 
    använda ditt gamla bootverktyg, eller exempelvis
    vill använda <tt>loadlin</tt>. Fördelen
    med den här metoden, är att den inte påverkar befintlig MBR.
    LILO-maskineriet förbereds redan på <b>/boot</b>-partitionen.
    Konfigurera ditt <b>andra bootverktyg</b> så att det startar LILO därifrån.
    
    </p>

en: <p>
    Notice: If you use this method, you will also need to configure
    this other boot manager (e.g. <tt>loadlin</tt>) accordingly.
    </p>
sv: <p>
    <em>Observera:</em> om du väljer det här alternativet, måste du
    konfigurera ditt gamla bootverktyg (t. ex. <tt>loadlin</tt>) på motsvarande sätt.
    </p>

en: <p>
    - In some <b>other</b> partition. You need to know your system's
    restrictions when you select this option. Most PCs for example have a
    BIOS limit that restricts booting to hard disk cylinders below
     1024. Depending on what boot manager to use, you may or you may not
     be able to boot with LILO in a logical partition.
    </p>
sv: <p>
    - På en <b>annan partition</b>. Du bör vara medveten om möjliga systembegränsningar
     om du väljer det här alternativet. Många PCs har t. ex. ett
    BIOS som inte tillåter bootning från partitioner med över 1024 cylindrar.
    Beroende på valt bootverktyg är det ibland omöjligt att 
    boota med LILO från en logisk partition.
    </p>

en: <p>
    Enter the partition's device name (e.g. <tt>/dev/hda3</tt>,
    <tt>/dev/sdb</tt>) in the input field.
    </p>
    <br>
sv: <p>
    Var god ange exakt partitionsbeteckning (t. ex. <tt>/dev/hda3</tt>,
    <tt>/dev/sdb</tt>) i inmatningsfältet.  Välj bara det här expertalternativet
    om du säkert vet, vad som finns var på hårddiskarna!  
    Också här krävs det ett annat bootverktyg (exempelvis
    <tt>loadlin</tt> eller speciella BIOS-inställningar, för att 
    kunna starta Linux.
    </p>
    <p>
    <b>Bootparametrar</b> måste du bara mata in om du behövde ange det
    redan vid kernelprompten under bootningen
    (jfr. handboken).  Normalt lämnas detta fält tomt.
    </p>
    <p>
    Alternativet <b>linear</b> är bara till för när BIOS
    med vissa diskstyrningar ser en annan geometri vid systemstarten
    än det aktuella Linuxsystemet. Behövs mycket sällan!
    </p>
    <br>

en: Another operating system has been detected on your computer.
    
    LILO will be installed on a floppy disk in order to make sure
    this operating system can safely be started.
sv: Ett annat operativsystem har hittats på datorn.
    
    
    För att det operativsystemet säkert skall kunna fortsätta startas,
    installeras LInux LOader (LILO) på en diskett.

en: With the current hard disk partitioning Linux cannot be started
    directly from hard disk.
    
    LILO and all necessary start files need to be installed on a floppy disk.
    Another configuration is not recommended.
sv: Med den valda diskindelningen kan Linux inte
    startas direkt från hårddisken.
    Därför installeras LInux LOader (LILO) med alla
    nödvändiga data på en diskett.
    
    Någon annan konfiguration rekommenderas inte.

en: No other operating system has been detected on your computer.
    
    LILO will be installed in the start sector of the first hard disk.
sv: Inga andra operativsystem hittades på datorn.
    
    LInux LOader (LILO) installeras därför i startsektorn
    på första hårddisken.

en: There are several hard disks installed in your computer.
    Most likely the following disk is being used for system start:
    
    %1
    
    LILO will be installed in the start sector of this disk.
sv: Det finns flera hårddiskar på datorn.
    Troligtvis används
    
    %1
    
    för systemstarten.
    LInux LOader (LILO) installeras i startsektorn
    på den hårddisken.

en: <p>
    SuSE Linux comes with a boot manager, <b><i>LILO</i></b>, that is capable of
    starting Linux as well as other operating systems. 
    </p>
sv: <p>
    SuSE Linux levereras med bootverktyget <b><i>LILO</i></b>. 
    LInux LOader kan starta Linux
    och ett antal andra operativsystem. 
    </p>

en:   <p>
    SuSE Linux may be installed on just about any hard disk on your system.
    </p>
    <p>
    LILO itself needs to be installed in a location that is accessible as
    a boot device from your system's BIOS (Basic Input Output System).
    </p>
sv:   <p>
    Du kan installera SuSE Linux på valfri hårddisk i datorn.
    </p>
    <p>
    LILO måste installeras på ett ställe som datorns BIOS
    kommer åt.
    </p>

en: <p>
    For most PC BIOSes, this means LILO has to be installed on the first
    hard disk below cylinder 1024, either in the MBR (the Master Boot
    Record) or on a bootable primary partition - or on a boot floppy
    (if you have a floppy disk drive).
    </p>
sv: <p>
    Ofta betyder det att LILO placeras nedanför den 1024:e cylindern
    på första hårddisken, antingen i MBR (Master Boot
    Record) eller i en bootbar primär partition - eller på en
    diskett (om du har en diskettstation).
    </p>

en: <p>
    When other operating systems are installed, YaST2 will always suggest
    the safest possible option: Install LILO on a boot floppy. This makes
    sure there will be no conflict with the other operating system(s) on
    your computer.
    </p>
sv: <p>
    Finns det andra operativsystem installerade, så föreslår YaST2
    alltid det säkraste alternativet: LILO installeras på diskett. 
    På så sätt utesluts problem med andra operativsystem.
    </p>

en: <p>
    Please notice that LILO is capable of booting other operating
    systems, too. But to make use of that feature requires additional
    skills and knowledge. Please read the manual for details.
    </p>
    <br>
sv: <p>
    LILO kan boota andra operativsystem förutom Linux. För att
    utnyttja den möjligheten, krävs dock en smula teknikkunskaper.
     Du kan läsa mer om det i handboken.
    </p>
    <br>

en: System Start Configuration
sv: Konfigurera systemstart

en: <p>
    Select <b>new installation</b> if there is no existing SuSE Linux
    system on your machine or if you want to completely replace an
    existing SuSE Linux system, abandoning all its configuration settings.
    </p>
    <br>
sv: <p>
    Välj <b>Nyinstallation</b>, om det inte finns något SuSE Linux
    installerat på datorn än, eller om du vill ersätta ett befintligt system
    fullständigt, utan att överta några inställningar.
    </p>
    <br>

en: <p>
    YaST2 could not identify your type of mouse.
    Choose the <b>mouse type</b> attached to your computer.
    </p>
sv: <p>
    YaST2 kunde inte känna igen din mustyp.
    Kontrollera vilken typ av <b>mus</b>
    som är ansluten till datorn och välj rätt typ.
    
    </p>

en: &Enter a password for user root:
sv: An&ge lösenordet för "root":

en: <p>
    Apart from normal users of the system, who write texts, for instance, create
    graphics or look for information on the Internet, the user "root" exists on
    every system. The user "root" is always called into action whenever
    administrative tasks need to be performed. In other words: login as root
    whenever you need, or want, to be the system administrator, and only then.
    </p>
sv: <p>
    Utom de normala systemanvändarna, som t. ex. skriver texter,
    skapar bilder eller surfar på Internet med en webbläsare,
    så finns det alltid en användare "root" i varje system.  Användaren
    "root" är den som alltid träder in, när administrativa uppgifter
    behöver göras i systemet.  Annorlunda uttryckt: Logga alltid in som "root"
    när du vill eller måste jobba som systemadministratör,
    men aldrig annars.
    </p>

en: <p>
    As this administrator is equipped with extensive permissions, the password for
    "root" should be chosen carefully. A combination of letters and numbers is
    recommended. To ensure that the password was entered correctly, you are asked
    to repeat the process in a second field.
sv: <p>
    Eftersom den här administratören har mycket vida befogenheter, bör lösenordet för användaren "root" väljas noggrant.
     En kombination av bokstäver och siffror rekommenderas.
      För att säkerställa att lösenordet
    matats in rätt, måste det upprepas exakt i ett andra fält.

en: 
    Remember the rules for the user
    password - the same signs are valid for the "root" password: you must
    distinguish between upper and lower case; a password should have at least 5
    characters, and as a rule, 
    not contain any umlauts.
sv: 
    Kom ihåg reglerna för användarlösenord
    - samma tecken gäller också för "root"-lösenordet: ett lösenord bör vara minst 5 tecken långt och får <em>inte</em>
    innehålla några specialtecken som åäöü.

en: 
    Possible characters in addition are
    <tt>#*,.;:._-+!</tt><tt>$%&/|?{[()]}</tt> and blanks and digits <tt>0</tt>
    to <tt>9</tt>.
    </p>
    <p>
    Do not forget this "root" password!
    </p>
    <br>
sv: 
    Följande tecken är däremot tillåtna: <tt>#*,.;:._-+!</tt>
    <tt>$%&/|?{[()]}</tt>
    samt blanksteg och siffrorna 0 till 9.
    </p>
    
    <p>
    Kom noga ihåg "root"-lösenordet också!
    </p>
    <br>

en: <p>
    On first run all additional selected software packages will be installed.
    After that packages marked for deletion in previous dialog will be
    removed from your installation.
    </p>
sv: <p>
    I första körningen installeras alla extra programpaket som
    markerats.  Därefter avlägsnas alla paket som markerats för radering
    i föregående dialog.
    <p>

en: <p>
    Whole procedure could take some time. If you want to know more
    about the software coming with <b>SuSE Linux</b>
    don't hesitate to have a look at the <em>SuSE Support Database</em> 
    (http://sdb.suse.de)
    </p>
    <br>
sv: <p>
    Det kan dröja innan proceduren är färdig.  om vill veta mer om
    programmen som följer med <b>SuSE Linux</b>,
    kan du alltid ta dig en titt i <em>SuSE supportdatabas</em> 
    (http://sdb.suse.de).
    </p>
    <br>

en: No disks found for installation
    Please check your hardware
sv: Inga hårddiskar för installation hittades.
    Var god kontrollera hårdvaran.

en: <p>
    Normally, this will take a couple of minutes. Please wait...
    </p>
    <p>
    <tt>SuSEconfig</tt> has to initialize your SuSE Linux system.  Depending on
    the CPU and the amount of memory, this procedure can take some time.
    </p>
    <br>
sv: <p>
    Normalt tar det här några minuter.  Lite tålamod, tack...
    </p>
    <p>
    <tt>SuSEconfig</tt> måste initiera det nyinstallerade SuSE Linux systemet.
        Beroende på processorkapacitet och tillgängligt
    arbetsminne kan den här processen ta en stund.
      Det är normalt att hårddisken blir mycket aktiv.
    
    </p>
    <br>

en: %1 remaining free space on hard disk
sv: %1 ledigt utrymme kvar på hårddisken

en: <p>
    Select categories of software to install.
    </p>
    
    <p>
    The basic system will always be installed. The software categories
    automatically include other system components as required,
    i.e. if you select a desktop like <i>KDE</i> or <i>GNOME</i>, the X
    Window System will automatically be installed.
    </p>
sv: <p>
    Välj program efter kategorier.
    </p>
    
    <p>
    Bassystemet installeras alltid. Beroende på programkategorierna
    installeras även annan mjukvara som krävs automatiskt,
    t. ex. om du valt någon arbetsmiljö som <i>KDE</i> eller <i>GNOME</i>
    så installeras X Window System automatiskt.
    </p>

en: <p>
    SuSE Linux comes with all free sources, so you have the option to
    <b>install available sources</b> for selected components.  Please
    note: Sources are not available for commercial software.
    </p>
    <br>
sv: <p>
    SuSE Linux mjukvarupaket levereras med all
    fritt <b>tillgänglig källkod</b>. Du kan alltså välja att installera tillgänglig
    källkodför de paket du valt. Det här alternativet är egentligen baraintressant för programmerare.
     Observera att källkoden för kommersiella
    (demo-)paket inte är tillgänglig.
    </p>
    <br>

en: <p>
    The SuSE Linux <b>Default</b> system is a good software
    base for most systems. You will not need to insert all of the CDs that 
    come with SuSE Linux for this selection. Further software from the
    other CDs can always be added later. 
    </p>
sv: <p>
    SuSE Linux <b>Standardsystem</b> är en bra bas för
    de flesta system. Du behöver inte alla CDs för att 
    installera standardsystemet. Du kan när du vill
    efterinstallera paket från andra CDs. 
    </p>

en: <p>
    <b>Almost everything</b> includes every software package that comes
    with SuSE  Linux except the sources. Please make sure you have a lot of
    disk space available when you select this option.
    </p>
    
    <p>
    For more control about what software to install select
    <b>Detailed selection</b>.
    </p>
    <br>
sv: <p>
    <b>Nästan allt</b> innehåller alla programpaket utom
    källkoden. Du behöver mycket diskutrymme
    om du väljer det här alternativet.
    </p>
    
    <p>
    För att kunna välja mer detaljerat, använder du 
    <b>Detaljerat urval</b>.
    </p>
    <br>

en: Package "%1" interferes with:
sv: Paketet "%1" ger konflikter med:

en: Do you want to install package "%1"
sv: Vill du installera paketet "%1"?

en: None
sv: Inget

en: Install it anyway
sv: Installera paketet ändå!

en: No installation
sv: Ingen installation

en: This is an automatically selected package,
    that means another package depends on it.
    Do you really want to deselect it?
sv: Det här paketet har valts automatiskt. 
    Det krävs av ett annat paket.
    Vill du verkligen välja bort paketet?

en: <p>
    This dialog is devided into two sections:
    <br>
    on the left a list with all available <b>package
    sets</b> and information about disk space, on the
    right a list with <b>every package</b>
    belonging to selected set. 
    </p>
sv: <p>
    Den här dialogen är uppdelad i två områden: 
    
    Till vänster finns en översikt över alla <b>paketkategorier</b>
    och tillgängligt diskutrymme. till höger hittar du 
    <b>Lista över alla paket</b> som hör till respektive 
    vald kategori. 
    </p>

en: <p>
    With your basic selection <i>Minimal</i>,<i>Default</i>
    or <i>Almost everything</i> and your choice from
    categories <i>Multimedia</i>, <i>Games</i> and so on, a number
    of packages is preselected.
    Now you have the possibility to make your
    own decision about installing a certain
    package or not.
    YaST2 will show you the totally <b>required space</b>
    for all selected packages and
    <b>free</b> space on every partitions with
    every change. 
    </p>
sv: <p>
    Genom ditt basval av konfiguration, <i>Minimal</i>, <i>Standard</i>
    eller <i>Nästan allt</i> och ditt detaljerade urval av
    <i>Multimedia</i>, <i>Spel</i> osv., finns det ett antal 
    förvalda paket.
    Här kan du själv välja eller välja bort de enskilda paketen.
    YaST2 visar hela det diskutrymme som krävs för alla
    valda paket och det lediga utrymmet på varje partition
    efter varje ändring.
    </p>

en: <p>
    How to do:
    </p>
    <p>
    <tt>1.</tt> Select a package set in list on
    left and YaST2 will show the corresponding
    packages with status information:
    </p>
    <p>
    <b>X</b> : package is selected for installation
    </p>
    <p>
    <b>_</b> : package is not selected
    </p>
    <p>
    <b>a</b> : YaST2 has automatically selected this
               package because another selected package
               depends on it
    </p>
sv: <p>
    Så här gör du:
    </p>
    <p>
    <tt>1.</tt> Välj en paketkategori till vänster, så
    visas listan över tillhörande paket tillsammans med 
    statusinformation.
    </p>
    <p>
    <b>X</b> : Paketet är valt för installation
    </p>
    <p>
    <b>_</b> : Paketet är inte valt
    </p>
    <p>
    <b>a</b> : YaST2 har automatiskt föreslagit paketet till 
               installation, eftersom det krävs av andra paket.
    </p>

en: <p>
    <tt>2.</tt> To select an additional package for
    installation double click on corresponding line or
    select line and use the <b>Apply</b> Button or
    shortcut. You can also remove a selected package from
    installation list.
    YaST2 will always check the dependencies, that means
    all needed packages will automatically marked with
    an <b>a</b> and all unneeded will be deselected.
    </p>
sv: <p>
    <tt>2.</tt> Lägg till ytterligare paket för installation 
    så här: Antingen dubbelklickar du på respektive
    rad, eller så markerar du raden och klickar på knappen
    <b>Överta</b> eller använder tangentförkortningen.  På samma sätt väljer du bort paket som
    du inte vill installera från listan.
    YaST2 kontrollerar permanent paketberoendena.
    Det betyder att alla paket som krävs, automatiskt markeras med
    ett <b>a</b> och alla onödiga paket väljs bort.
    </p>

en: <p>
    <tt>3.</tt> For some packages you need at least one of
    several other packages. In that case you can choose
    from a list in popup <em>Additional package required</em>.
    Other packages cannot be installed together. They 
    are shown in <em>Package conflict</em> popup and you
    can decide whether to install the package or not.
    </p>
    <p>
    Please note: The package shown in popup is possibly
    not the selected one, but an automatically needed one.
    </p>
sv: <p>
    <tt>3.</tt> Några paket kräver minst ett till paket av
    flera.  Välj i så fall ett av dem som visas i
    listan i fönstret <em>Ett till paket krävs</em>.
    </p>
    <p>
    Andra paket kan kanske inte installeras samtidigt. De
    visas i fönstret <em>Paketkonflikt</em> och du
    kan välja vilket paket som skall installeras.
    </p>
    <p>
    Observera: Paketet som visas i fönstret, är 
    kanske inte det du valt ut, utan ett som
    krävs automatiskt.
    </p>

en: <p>
    For getting a detailed description for each package
    press button <b>Description</b>.
    With button <b>Cancel</b> you will return to
    <b>Detailed Software Selection</b> without saving
    any of your choices, <b>OK</b> will save your selection.
    </p>
    <br>
sv: <p>
    Du får en närmare paketbeskrivning med
    <b>Paketbeskrivning</b>.
    Med <b>Avbryt</b> återvänder du till föregående dialog
    utan att spara dina nya val.
    <b>OK</b> sparar det du valt.
    </p>
    <br>

en: <p>
    Here you can choose which commercial packages should
     be installed.
    </p>
    <p>
    Beware: Not all packages are full-featured versions, some require a
    registration, some are time-limited.
    </p>
    <p>
    You can select an package by clicking on corresponding line or
    deselect a marked one.
    </p>
sv: <p>
    Här kan du välja vilka kommersiella paket som skall installeras
    </p>
    <p>
    Observera: Inte alla paket innehåller kompletta 
    versioner, några kräver registrering, för andra är användandet tidsbegränsat.
    </p>
    <p>
    Du kan välja eller välja bort paket för installationgenom att klicka på respektive rad.
    
    </p>

en: <p>
    For getting a detailed description for each package
    press button <b>Description</b>.
    With button <b>Cancel</b> you will return to
    <b>YaST2 System Configuration and Administration</b>
    without saving any of your choices. Pressing <b>OK</b>
    will start the installation or removing of packages.
    </p>
    <br>
sv: <p>
    Du får en närmare beskrivning av varje paket med
    <b>Paketbeskrivning</b>.
    Med <b>Avbryt</b> återvänder du till dialogen <b>Konfigurera 
    systemkomponenter</b> utan att dina val sparas.
    Med <b>OK</b> startas installation eller borttagning av de valda paketen.
    </p>
    <br>

en: WARNING
    
    Your individual selection of packages and any of
    your choices will be lost when exiting with Cancel!
    
    Do you really want to exit?
sv: VARNING
    
    De speciella paketval du gjort och alla dina markeringar
    försvinner om du avslutar dialogen med
    Avbryt!
    
    Vill du verkligen avbryta dialogen?

en: <p>
    Linux is a multiuser system; several different users can log in on the system
    and work there. In order to avoid confusion of data, each user must identify
    himself uniquely if he wants to use Linux.
    </p>
sv: <p>
    Linux är ett fleranvändarsystem, flera användare
    kan samtidigt logga in sig och arbeta i systemet.  
    För att inte data skall blandas ihop, måste varje användare
    identifiera sig entydigt, för att kunna använda Linux.
    </p>

en: <p>
    If you fill out the fields (<b>First Name</b> and <b>Last Name</b>),
    an account is created for an user with this name and a <b>Password</b> is stored.
    When entering a password, you must distinguish between upper and lower case; a
    password should have at least 5 characters, and as a rule,
    not contain any umlauts.
sv: <p>
    Genom att fylla i fälten (<b>Förnamn</b> och <b>Efternamn</b>),
    skapas en sådan användare i systemet
    och ett tillhörande <b>lösenord</b> sparas.  Var noga med
    stora/små bokstäver i lösenordet. Ett lösenord måste vara minst 5 tecken
    långt och får <em>inte</em> innehålla tecken som åäöü.

en: 
    Possible characters in addition are
    <tt>#*,.;:._-+!$</tt><tt>%&/|?{[()]}</tt> and blanks and digits
    <tt>0</tt> to <tt>9</tt>.
    Often it's enough to use a length of approx. 8 signs for the password.
    To ensure that the password was entered correctly, you are asked to repeat it
    exactly in a second field. Make sure you don't forget your password!
    </p>
sv: 
    Följande tecken är däremot tillåtna: <tt>#*,;:._-+!</tt> 
    <tt>$%&/|?{[()]}</tt>
    blanksteg och siffror från <tt>0</tt> till <tt>9</tt>. 
    Ca. 8 tecken kan vara en lämplig längd. 
    För att säkerställa att lösenordet matats in rätt, måste det 
    upprepas exakt i ett andra fält.
    Kom noga ihåg lösenordet!
    </p>

en: 
    <p>
    The so-called username is created from components of the full name
    and presented to you in one of the following dialogs.  If unsure, let
    YaST2 <tt>suggest</tt> an username.  You're allowed to modify it, but
    only use <em>lower</em> case letters (no umlauts!), digits and <tt>._-</tt>
    - yes, for usernames there's a closer restriction than for passwords!
    </p>
sv: 
    <p>
    Det s.k. användarnamnet (eng. login eller username) skapas av komponenter från
    hela namnet om du väljer "Föreslå". Du kan
    ändra förslaget eller själv mata in ett namn. Namnet får bara
    innehålla små bokstäver (inte åäöü), siffror och tecknen <tt>._-</tt>. 
    
    </p>

en: 
     <p>
    If you want to work with Linux, you must first enter the username and
    the password; this starting procedure is traditionally known as the
    <b>Login</b>.
    </p>
    <br>
sv: 
    <p>
    När du vill använda Linux,
    så registrerar du dig i systemet med det här användarnamnet. Den här 
    registreringsproceduren kallas vanligtvis <b>inloggning</b>.
    </p>
    <br>

en: You didn't enter a loginname.
    Please try again.
sv: Du har inte angivit något användarnamn.
    Var god upprepa inmatningen.

en: The login name must have a size between 2 and 8 characters.
    Please try again.
sv: Användarnamnet måste vara 2 till 8 tecken långt.
    Var god upprepa inmatningen.

en: The login name may contain only
    lower case letters and digits
    and must begin with a letter.
    Please try again.
sv: Användarnamnet får bara bestå av små
    bokstäver och siffror och måste börja med en
    bokstav.
    Var god upprepa inmatningen.

en: There is a conflict between the entered
    login name and a predefined login name.
    
    Please try another one.
sv: Användarnamnet du angivit krockar med ett
    inloggningsnamn som redan finns i systemet.
    
    
    Var god välj en annat användarnamn.

en: <p>
    The type of your monitor could not be determined automatically.
    Please select your monitor's <b>vendor</b> and <b>model</b>.
    </p>
    
    <p>
    If your monitor is not listed here, use <b>VESA</b>
    - most monitors comply to that standard.
    </p>
sv: <p>
    Din bildskärm kunde inte identifieras automatiskt. Var god ange
    <b>tillverkare</b> och <b>modell</b> för bildskärmen.
    </p>
    
    <p>
    Om du inte hittar bildskärmen här, kan du ange <b>VESA</b>
    - de flesta bildskärmar är kompatibla med den standarden.
    </p>

en: <p>
    The <b>horizontal frequency</b> (in kHz) specifies how many times
    per second the monitor can write a horizontal scan line. This is a
    hard limit of the monitor independent of the screen resolution.
    </p>
sv: <p>
    <b>Horisontalfrekvensen</b> (i kHz) bestämmer hur många horisontella
    bildrader bildskärmen kan skriva i sekunden. Det här är en
    fast begränsning hos bildskärmen, och är inte beroende av
    skärmupplösningen.
    </p>

en: <p>
    The <b>vertical frequency</b> (in Hz) specifies how often in a second the
    image on the screen is refreshed. This value depends on the screen
    resolution and the monitor's maximum horizontal frequency.  
    </p>
sv: <p>
    <b>Vertikalfrekvensen</b> (i Hz) bestämmer hur många gånger i sekunden 
    bilden på skärmen skrivs om (uppdateras). Maximum för det här värdet beror på skärmupplösningen
    och den maximala horisontalfrekvensen.
    </p>

en: <p>
    If you experience a constant high frequency beep from your monitor,
    you might wish to use slightly lower frequency values than the maximum 
    specified in your monitor's manual. This usually helps a lot to reduce
    the noise.
    </p>
sv: <p>
    Om bildskärm ger ifrån sig ett högt ihållande pipande, 
    bör du välja en något lägre frekvensinställning än maximalt 
    tillåtna. Det brukar minska oljudet väsentligt.
    </p>

en: Drivers disk could not be mounted
sv: Drivrutindisketten kunde inte mountas.

en: Maximal horizontal frequency is not a numerical value.
    Please try again.
sv: Den maximala horisontalfrekvensen är inget numeriskt värde.
    Var god ange värdet igen.

en: Maximal vertical frequency is not a numerical value.
    Please try again.
sv: Den maximala vertikalfrekvensen är inget numeriskt värde.
    Var god ange värdet igen.

en: Couldn't write LILO boot sector to the floppy.
    Please check that the floppy disk is formatted
    and that the write protection is removed.
    Do you want to try again?
sv: LILO-bootsektorn kunde inte skrivas
    på disketten. Var god kontrollera om
    disketten är formaterad och inte
    skrivskyddad.
    Vill du försöka igen?

en: Network basic configuration
sv: Nätverk/grundinställningar

en: Configuring this sound card on some Sony notebooks
    may be unsuccessful with running X. You may avoid these problems by specifying snd_buffer-top
    option value or configuring this card outside X. Proceed?
sv: Att konfigurera det här ljudkortet kan misslyckas 
    på vissa Sony notebooks under X. Du kan undvika det genom att sätta ett snd_buffer-top
    -värde eller konfigurera kortet utanför X. Vill du fortsätta?

en: <p>If you want to set a special option, press the <b>Options</b> button.
    Most users won't need this.</p>
sv: <p>Om du vill att ställa in någon särskild parameter, klickar du på <b>Alternativ</b>.
    De flesta användare klarar sig utan detta.</p>

en: <p>If you have more than one sound card, you can press <b>Skip</b> to
    configure an other card than the one that is displayed on the right.</p>
sv: <p>Om du har fler än ett ljudkort, kan du klicka på <b>Hoppa över</b> för att
    konfigurera ett annat kort än det som visas till höger.</p>

en: The sound configuration will be saved now.
sv: Ljudinställningarna sparas nu.

en: <p>Please enter the starting cylinder number of the partition.
sv: Var god ange partitionens startcylinder.

en: E&nd: ( 9 or +9M or +9G )
sv: &Slut: (t. ex. 9 eller +9M eller +9G)

en: Your partition is too small, to use ReiserFS!
    ReiserFS is a journaling filesystem, and the storage
    of the journal needs already about 30 MB space.
    So please use ReiserFS only with bigger partitions.
sv: Din partition är för liten för att använda ReiserFS!
    ReiserFS är ett "journalfilsystem"; det behöver cirka
    30 MB diskutrymme för att spara sin journal.
    Använd därför bara ReiserFS på större partitioner.

en: The start cylinder is not valid. Please check again
sv: Ogiltig startcylinder. Var god kontrollera uppgifterna

en: Wrong input for the end of the partition.
    
    st enter the endcylinder (e.g. 77) or an offset (e.g.+122)
    specify the size of the partition directly (e.g. +100M or +1GB )
sv: Fel uppgifter för partitionsslutet.
    
    Var god ange slutcylindern (t. ex. 77) eller antalet 
    cylindrar (t. ex. +122). Du kan också direkt ange partitionsstorleken 
    (t. ex. +100M eller +1G).

en: CAUTION: The value of the end cylinder was not valid. 
    YaST2 had inserted the maximum 
    possible value
sv: Varning: Värdet för slutcylindern är ogiltigt.
    YaST2 tar det högsta tillåtna värdet.

en: You have entered an invalid mountpoint. For a swap partition, only
    two mountpoints are permitted.
     - If you leave this field empty, the swap partition will NOT be used.
     - The entry "swap" means, that the swap partition will be used.
sv: Du har angivit en ogiltig mountpunkt. För en Swap-
    partition finns det bara två giltiga alternativ:
    - om du lämnar fältet tomt, så används inte swappartitionen,
    - posten "swap" betyder att swappartitionen används.

en: There exists already four primary/extended partitions.
sv: Det finns redan fyra primära/utökade partitioner.

en: No space left in the extended partition.
sv: Det finns inget utrymme kvar i den utökade partitionen.

en: Caution: This disk has pdisk partitions
    
    There is nothing wrong with that, but at the moment YaST2 cannot
    delete those partitions. It can only mount pdisk partitions.
    To delete pdisk partitions, switch to a virtual console and
    delete those partitions manually.
sv: Varning: Hårddisken har 'pdisk'-partitioner.
    
    Det är inte något fel, men f. n. kan YaST2 inte
    inte radera sådana partitioner ännu. YaST2 kan bara ansluta, 
    mounta 'pdisk'-partitioner.  För att radera 'pdisk'-partitioner
    kopplar du om till en virtuell konsol, och raderar
    dem för hand där.

en: Caution: This disk has pdisk partitions
    
    There is nothing wrong with that, but at the moment YaST2 cannot
    create those partitions. It can only mount pdisk partitions.
    To create new pdisk partitions, switch to a virtual console and
    create those partitions manually.
    
    The other way is to use an empty disk, without any partitions.
    Then YaST2 can also create and delete partitions.
sv: Varning: Hårddisken har 'pdisk'-partitioner.
    
    Det är inte något fel, men f. n. kan YaST2 inte
    skapa sådana partitioner ännu. YaST2 kan bara ansluta, 
    mounta 'pdisk'-partitioner.  För att skapa 'pdisk'-partitioner 
    kopplar du om till en virtuell konsol, och skapar
    dem för hand där.
    
    Ett annat sätt är att använda en tom hårddisk
    utan någon partition alls. Då kan YaST2
    själv skapa och radera partitioner.

en: It is not possible, to create a partition on %1
    
    %2
sv: Du kan inte skapa någon partition på %1.
    
    %2

en: %1 Create a extended partition on %2 %3
sv: %1 Skapa utökad partition på %2 %3

en: 
     You have selected the disk %1, but can 
      only edit a partition like %11, %12, ...
sv: 
     Du har valt hårddisken %1. Men du kan 
     bara behandla partitioner som %11, %12, ...

en: To edit a partition, you have to select one in main dialog
sv: För att redigera en partition, måste du 
    välja den i huvuddialogen.

en: Warning: With the current selection your SuSE Linux
    installation will not be directly bootable. 
    Your boot partition has a end cylinder over 1024.
    
    Do you want to change this?
sv: Varning: Med de val du gjort nu, kommer du
    inte att kunna boota ditt installerade SuSE Linux direkt.
    Slutet av bootpartitionen ligger över
    1024-cylindergränsen.
    
    Vill du ändra det?

en: <p>
    Please stand by while your hard disk is prepared.</p>
sv: <p>
    Var god vänta. Hårddisken förbereds.
    </p>

en: <p>
    Depending on the size of your hard disk and your processor speed, this	action
    might take some time.  5 minutes are not unusal for disks larger than 4 GB.  
    Often, the progress meter doesn't show a linear progress; even if it looks 
    slow near the end ("95 %"), please be patient: the formatting	tool has to 
    perform various checks.	</p><br>
sv: <p>
    Beroende på hårddiskstorlek och processorhastighet
    kan det här ta sin tid.  5 minuter är inte ovanligt för hårddiskar över 4 GB.
      
    Ofta syns inget linjärt framsteg. Tappa inte tålamodet om det ser
    långsamt ("95 %") ut mot slutet: formateringsprogrammet
    måste utföra ett antal kontroller.
    </p>
    <br>

en: <p>
    You can either use the <b>entire hard disk</b> or one or more of the
    partitions or free regions shown. The selected space needs to be contiguous.
    </p>
sv: <p>
    Du kan antingen använda <b>hela hårddisken</b> eller en eller flera
    av de visade partitionerna. De valda områdena måste
    vara grannar.
    </p>

en: 
    <p>
    Under certain conditions not all of your hard disks might be
    auto-detected properly. If you wish to install SuSE Linux on such a
    hard disk, you might want to use <b>YaST1</b> as described in the manual.
    </p>
sv: 
    <p>
    Ibland kan inte alla diskar i systemet hittas.
     Om du vill installera SuSE Linux på en oidentifierad disk,
    så måste du använda det traditionella <b>YaST</b>
    (textbaserat), som finns utförligt beskrivet i handboken.
    </p>

en: 
    <p>
    For experts, there is the <b>custom partitioning</b> option for full
    control about how to partition your hard disk(s) and assigning
    partitions to your SuSE Linux installation.
    </p>
    <br>
sv: 
    <p>
    Experter kan använda alternativet <b>manuell partitioniering</b>.
    Det ger dig full kontroll över partitioneringen och 
    partitionstilldelningen.
    </p>
    <br>
