YaST2 (inst_all) - en to ru translation catalogue (985 entries)

note: we called isax (to generate a XF86Config file), isax failed MsgBox
en: Error creating X11 configuration.
    Please use SaX (sax) to configure XFree86 V3 or SaX2 (sax2) for XFree86 V4 later.
ru: Ошибка создания конфигурации X11.
    Пожалуйста, позже используйте SaX (sax) для конфигурирования
    XFree86 V3 или SaX2 (sax2) для XFree86 V4.

note: Just for safety
en: The LILO boot sector will be written on a floppy disk.
    Please insert a formatted floppy and confirm with 'OK'.
ru: Загрузочный сектор LILO будет записан на дискету.
    Вставьте отформатированный диск и нажмите 'OK'.

note: data saved to floppy disk
en: The LILO boot sector has been written to floppy disk.
ru: Загрузочный сектор LILO записан на дискету.

note: boot write to floppy failed
en: Couldn't write LILO boot sector to the floppy.
    Please check that the floppy disk is formatted
    and that the write protection is removed.
    Do you want to try again?
ru: Невозможно записать загрузочный сектор LILO на дискету.
    Проверьте, отформатирована ли она, и удалена ли защита от записи.
    Попробовать снова?

note: "Yes" button: Answer to the dialog question
en: &Yes
ru: &Да

note: no, don't go on, i just changed my mind
en: &No
ru: &Нет

en: The LILO boot sector has been written to disk. You can restore
    the old boot sector in the installed system with "lilo -u %1"
ru: Загрузочный сектор LILO записан на дискету. При желании можете
    восстановить старый загрузочный сектор с помощью "lilo -u %1"

note: Special monitor list entry for users who don't want to install X11 at all
en: No X11
ru: Без X11

note: Headline for monitor vendor selection box
en: Vendor
ru: Изготовитель

note: Headline for monitor model selection box
en: Model
ru: Модель

note: Frame title for horizontal frequency input fields
en: Horizontal frequency
ru: Горизонтальная частота

en: min
ru: мин

en: max
ru: макс

note: Unit for horizontal frequency
en: kHz
ru: кГц

note: Frame title for vertical frequency input fields
en: Vertical frequency
ru: Вертикальная частота

note: Unit for horizontal frequency
en: Hz
ru: Гц

note: Push button for monitor driver disk
en: Driver disk
ru: Дискета с драйверами

note: help text for monitor configuration dialog help part 1 of 7
en: <p>
    The type of your monitor could not be determined automatically.
    Please select your monitor's <b>vendor</b> and <b>model</b>.
    </p>
    
    <p>
    If your monitor is not listed here, use <b>VESA</b>
    - most monitors comply to that standard.
    </p>
ru: <p>
    Невозможно автоматически определить тип вашего монитора.
    Пожалуйста, выберите <b>изготовителя</b> монитора и его <b>модель</b>.
    </p>
    
    <p>
    Если вашего монитора в списке нет, выберите <b>VESA</b>
    - большинство мониторов соответствуют этому стандарту.
    </p>

note: help part 2 of 7
en: <p>
    You can use a monitor <b>driver disk</b> to import the monitor's
    technical data. Notice that you do not need a special Linux monitor
    driver disk; most common monitor driver disks will do. Just try the
    floppy that came with your monitor.
    </p>
ru: <p>
    Вы можете использовать <b>дискету с драйверами</b> от вашего монитора
    для импорта технических данных. Заметьте, что это не обязательно
    должна быть специальная дискета для Linux.
    </p>

note: help part 3 of 7
en: <p>
    If you do not wish to use the X Window System (X11), select
    <b>no X11</b>.
    </p>
ru: <p>
    Если вы не хотите использовать систему X Window (X11),
    выберите <b>Без X11</b>.
    </p>

note: help part 4 of 7
en: <p>
    You can modify the monitor's frequencies in the respective input
    fields below the selection boxes.
    Refer to your monitor manual for your monitor's maximum
    frequencies. <b><i>Do not exceed</i></b> the values specified there -
    otherwise, there is a serious risk of <b><i>damaging your monitor</i></b>.
    </p>
ru: <p>
    Вы можете изменить рабочие частоты монитора в соответствующих
    полях ввода. Обратите внимание на максимально допустимые значения
    частот, указанные в справочном руководстве вашего монитора.
    <b><i>Не превышайте</i></b> значения, заданные там, вы рискуете
    <b><i>повредить</i></b> ваш монитор.
    </p>

note: help part 5 of 7
en: <p>
    The <b>horizontal frequency</b> (in kHz) specifies how many times
    per second the monitor can write a horizontal scan line. This is a
    hard limit of the monitor independent of the screen resolution.
    </p>
ru: <p>
    <b>Горизонтальная частота</b> (в кГц) определяет, сколько раз
    в секунду монитор может прочертить горизонтальную линию сканирования.
    Это аппаратный предел монитора, не зависящий от разрешения экрана.
    </p>

note: help part 6 of 7
en: <p>
    The <b>vertical frequency</b> (in Hz) specifies how often in a second the
    image on the screen is refreshed. This value depends on the screen
    resolution and the monitor's maximum horizontal frequency.  
    </p>
ru: <p>
    <b>Вертикальная частота</b> (в Гц) определяет, сколько раз в секунду
    обновляется картинка на экране. Эта величина зависит от разрешения
    экрана и максимальной горизонтальной частоты монитора.
    </p>

note: help part 7 of 7
en: <p>
    If you experience a constant high frequency beep from your monitor,
    you might wish to use slightly lower frequency values than the maximum 
    specified in your monitor's manual. This usually helps a lot to reduce
    the noise.
    </p>
ru: <p>
    Если вы слышите постоянный звук высокой частоты от вашего монитора,
    можете уменьшить немного частоты по отношению к заданным в руководстве.
    Обычно это помогает значительно снизить шум.
    </p>

note: Title for monitor configuration dialog: The user is prompted for vendor and model of his monitor. He also has the option of entering video frequencies or using a monitor driver disk.
en: Configure Monitor
ru: Настройка монитора

en: Please insert a monitor drivers floppy.
ru: Пожалуйста, вставьте дискету с драйверами для монитора.

note: Cancel button
en: &Cancel
ru: О&тменить

en: Drivers disk could not be mounted
ru: Дискета с драйверами не монтируется

en: No monitor information file found on this disk
ru: Файл с информацией о мониторе на дискете не найден

en: Minimal horizontal frequency is not a numerical value.
    Please try again.
ru: Минимальная горизонтальная частота должна быть числом.
    Попробуйте снова.

en: Maximal horizontal frequency is not a numerical value.
    Please try again.
ru: Максимальная горизонтальная частота должна быть числом.
    Попробуйте снова.

en: Minimal vertical frequency is not a numerical value.
    Please try again.
ru: Минимальная вертикальная частота должна быть числом.
    Попробуйте снова.

en: Maximal vertical frequency is not a numerical value.
    Please try again.
ru: Максимальная вертикальная частота должна быть числом.
    Попробуйте снова.

note: Information about the user.  This info is used to create an initial user account: first name, surname, login name and password.  Data will be written to /etc/passwd. "Personify" is also the name of the dialog.
en: Personalize
ru: Информация о пользователе

note: User account information, forename or first name
en: &First name:
ru: &Имя:

note: User account information, surname or family name
en: &Last name:
ru: &Фамилия:

note: input field for login name
en: &User login:
ru: &Login:

note: push button to generate a login name from first and last name
en: &Suggestion
ru: &Предложение

note: User account information, first version of user password, both versions must match
en: &Enter a password:
ru: &Введите пароль:

note: User account information, second version of user password, retyped to avoid typos This is a label, please use newline if it is longer than 48 characters
en: Re-enter the password for &verification:
ru: Введите &еще раз для проверки:

note: help text (description of what to do, some background information) html-format help part 1 of 5
en: <p>
    Linux is a multiuser system; several different users can log in on the system
    and work there. In order to avoid confusion of data, each user must identify
    himself uniquely if he wants to use Linux.
    </p>
ru: <p>
    Так как Linux является многопользовательской системой, то все
    зарегистрированные пользователи должны иметь уникальные имена.
    </p>

note: help part 2 of 5
en: <p>
    If you fill out the fields (<b>First Name</b> and <b>Last Name</b>),
    an account is created for an user with this name and a <b>Password</b> is stored.
    When entering a password, you must distinguish between upper and lower case; a
    password should have at least 5 characters, and as a rule,
    not contain any umlauts.
ru: <p>
    Если вы заполняете поля (<b>Имя</b> и <b>Фамилия</b>), то создается
    учетная информация пользователя с данным именем и <b>Паролем</b>.
    Когда вводите пароль, делайте разницу между заглавными и строчными буквами;
    и помните, что пароль должен содержать не менее 5 символов.

note: help part 3 of 5
en: 
    Possible characters in addition are
    <tt>#*,.;:._-+!$</tt><tt>%&/|?{[()]}</tt> and blanks and digits
    <tt>0</tt> to <tt>9</tt>.
    Often it's enough to use a length of approx. 8 signs for the password.
    To ensure that the password was entered correctly, you are asked to repeat it
    exactly in a second field. Make sure you don't forget your password!
    </p>
ru: 
    Кроме того, допустимыми являются следующие символы:
    <tt>#*,.;:._-+!$</tt><tt>%&/|?{[()]}</tt>,
    а также пробелы и цифры от <tt>0</tt> до <tt>9</tt>.
    Приемлемая длина пароля обычно около 8 знаков.
    Для того, чтобы убедиться, что пароль набран верно, во втором поле
    необходимо ввести его повторно. Не забывайте свой пароль!
    </p>

note: help part 4 of 5
en: 
    <p>
    The so-called username is created from components of the full name
    and presented to you in one of the following dialogs.  If unsure, let
    YaST2 <tt>suggest</tt> an username.  You're allowed to modify it, but
    only use <em>lower</em> case letters (no umlauts!), digits and <tt>._-</tt>
    - yes, for usernames there's a closer restriction than for passwords!
    </p>
ru: 
    <p>
    Так называемое регистрационное имя создается из компонент полного имени
    и отображается в одном из следующих диалогов. Если вы не уверены, то
    предоставьте возможность YaST2 <tt>предложить</tt> вам регистрационное имя.
    вы можете его изменить, используя при этом <em>строчные</em> буквы, цифры и
    знаки <tt>._-</tt>. Как видно, для регистрационных имен набор допустимых
    символов более ограничен, чем для паролей.
    </p>

note: help part 5 of 5
en: 
     <p>
    If you want to work with Linux, you must first enter the username and
    the password; this starting procedure is traditionally known as the
    <b>Login</b>.
    </p>
    <br>
ru: 
     <p>
    Для работы с Linux вы должны сначала ввести регистрационное имя и пароль.
    Эта стартовая процедура обычно называется <b>Login</b>.
    </p>
    <br>

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The name information is not complete, the user is asked to complete the information
en: Please enter your name.
ru: Введите ваше имя.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The loginname is empty (no user input).
en: You didn't enter a loginname.
    Please try again.
ru: Вы не ввели регистрационное имя.
    Попробуйте снова.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The loginname must have a size between 2 and 8 characters.
en: The login name must have a size between 2 and 8 characters.
    Please try again.
ru: Длина регистрационного имени должна быть от 2 до 8 символов.
    Попробуйте снова.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The login name may contain only certain characters and must begin with a letter.
en: The login name may contain only
    lower case letters and digits
    and must begin with a letter.
    Please try again.
ru: Регистрационное имя может состоять
    только из строчных букв и цифр,
    и должно начинаться с буквы.
    Попробуйте снова.

note: Tell the user that the login he entered conflicts with predefined logins in the passwd file.
en: There is a conflict between the entered
    login name and a predefined login name.
    
    Please try another one.
ru: Введенное регистрационное имя конфликтует
    с уже существующим именем.
    Попробуйте что-нибудь другое.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The two user password information do not match
en: The first and the second version
    of the password are different.
    Please try again.
ru: Первый и второй (проверочный)
    варианты пароля отличаются.
    Попробуйте снова.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The first user password information is empty (no user input)
en: You didn't enter a password.
    Please try again.
ru: Вы не ввели пароль.
    Попробуйте снова.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The user password information must have a minimal size - 5 characters.
en: The password must have at least 5 characters.
    Please try again.
ru: Длина пароля должна быть не менее 5 символов.
    Попробуйте снова.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The user password may contain only certain characters
en: The password may only contain the following characters:
     0..9, a..z, A..Z, and any of "#* ,.;:._-+!$%&/|?{[()]}".
    Please try again.
ru: Пароль может состоять только из следующих символов: 0..9, a..z, A..Z, и любые из "#* ,.;:._-+!$%&/|?{[()]}".
    Попробуйте снова.

en: Dummy
ru: Фиктивный

en: <p>
    This is a dummy test module.
    It does nothing.
    </p>
    <p>
    Should you ever read this text in a real YaST2 environment (even
    during Beta testing), please report it immediately. 
    </p>
ru: <p>
    Это фиктивный тестовый модуль.
    Он ничего не делает.
    </p>
    <p>
    Если вы когда-либо прочитаете этот текст в рабочей среде YaST2
    (даже во время бета-тестирования), сообщите об этом немедленно.
    </p>

note: Check box for expert partitioning mode rather than just selecting one of the hard disks and use a standard partitioning scheme
en: &Custom partitioning - for experts
ru: &Разбиение жесткого диска - для экспертов

note: This dialog selects the target disk for the installation. Below this label, all targets are listed that can be used as installation target
en: Choose a hard disk
ru: Выберите жесткий диск

note: normally the target is located on hard disks. Here no hard disks can be found. YaST2 cannot install - now the fallback YaST must be used
en: No disks found, please use the update CD for installation.
ru: Не найдены диски, используйте для установки update CD.

note: There are several hard disks found. Linux is completely installed on one hard disk - this selection is done here "Preparing Hard Disk - Step 1" is the description of the dialog what to do while the following locale is the help description help part 1 of 3
en: <p>
    All hard disks that have been automatically detected on your system
    are shown here. Please select the hard disk to install SuSE Linux on.
    </p>
ru: <p>
    Здесь показаны все обнаруженные жесткие диски.
    Выберите тот, на который будет установлен SuSE Linux.
    </p>

note: help part 2 of 3
en: 
    <p>
    Under certain conditions not all of your hard disks might be
    auto-detected properly. If you wish to install SuSE Linux on such a
    hard disk, you might want to use <b>YaST1</b> as described in the manual.
    </p>
ru: 
    <p>
    Если вы желаете установить SuSE Linux на жесткий диск, который
    по каким-либо причинам не был обнаружен, используйте <b>YaST1</b>.
    </p>

note: help part 3 of 3
en: 
    <p>
    For experts, there is the <b>custom partitioning</b> option for full
    control about how to partition your hard disk(s) and assigning
    partitions to your SuSE Linux installation.
    </p>
    <br>
ru: 
    <p>
    Для экспертов есть опция <b>разбиение жесткого диска</b>,
    позволяющая полностью контролировать процесс разбиения.
    </p>
    <br>

note: first step of hd prepare, select a single disk or "expert" partitioning
en: Preparing Hard Disk - Step 1
ru: Подготовка жесткого диска - Шаг 1

note: there is a selection from that one option has to be chosen - at the moment no option is chosen
en: You have to choose one of the
    options in order to continue.
ru: Для продолжения надо
    выбрать одну из опций.

note: This disk has an unsupported partition scheme and must be partitioned with the custom partitioner (i.e. Apple Mac)
en: Warning: This disk has foreign partitions and
    must be handled by the custom partitioner.
ru: Предупреждение: Не поддерживаемая схема разбивки диска.

note: There is a consistency check for the selection. Next is the message, that is displayed. The reason is determined within this consistency check and then the message is passed through this interface transparently
en: The current selection is not valid:
    %1
ru: Неверный текущий выбор:
    %1

note: This is a warning message that pops up when the selection does not include a bootable disk region (< 1024 cylinders).
en: Warning: with the current selection your SuSE Linux
    installation will not be directly bootable.
ru: Предупреждение: согласно текущему выбору,
    SuSE Linux не сможет загружаться.

note: list of partition checkboxes: show partition as unassigned
en: &%1:    %2, unassigned
ru: &%1:    %2, не назначенный

note: we found an unassigned partition which is large enough for a minimal installation
en: There is free space on the disk.
    Should YaST2 use this for SuSE Linux?
ru: На диске есть свободное место.
    Должен ли YaST2 использовать его под Linux?

note: Message between the full name of the hard disk to use and the "Use entire hard disk" button - please avoid excessively long lines - rather, include a newline
en: Choose partitions that can be erased
    to make room for SuSE Linux:
ru: Выберите разделы для очистки, чтобы
    можно было разместить там SuSE Linux:

note: pushbutton to choose the entire disk, erasing all data on the disk this is an easy way to select all partitions on the target disk
en: Use &entire hard disk
ru: Использовать &весь жесткий диск

en: There are no partitions on this disk yet.
    The entire disk will be used for SuSE Linux.
ru: На этом диске пока еще нет разделов.
    Для SuSE Linux будет использоваться весь диск.

note: helptext for semi-automatic partitioning part 1 of 5
en: <p>
    Please select where on your hard disk SuSE Linux is to be
    installed.
    </p>
ru: <p>
    Пожалуйста, выберите место на жестком диске
    для установки SuSE Linux.
    </p>

note: helptext, part 2 of 5
en: <p>
    You can either use the <b>entire hard disk</b> or one or more of the
    partitions or free regions shown. The selected space needs to be contiguous.
    </p>
ru: <p>
    Вы можете использовать либо <b>весь жесткий диск</b>, либо один
    или несколько разделов (или свободных областей). Выбранное
    пространство должно быть смежным.
    </p>

note: helptext, part 3 of 5
en: <p>
    You <i>must</i> start your selection with the highest numbered partition.
    You can't select partitions 'in the middle'.
    </p>
ru: <p>
    Вы <i>должны</i> начать выбор с раздела с самым большим номером.
    Выбирать разделы из 'середины' не позволяется.
    </p>

note: helptext, part 4 of 5
en: <p>
    Notice: If you select a region that is not shown as <i>free</i>, you
    might loose existing data on your hard disk. This may even affect
    other operating systems.
    </p>
ru: <p>
    Замечание: Если вы выбираете область, которая не обозначена как
    <i>свободная</i>, то на жестком диске возможна потеря данных.
    </p>

note: helptext, part 4 of 5
en: <p>
    <b><i>The marked regions will be deleted. All data within them will be
    lost. </i></b> There will be no way to recover this data.
    </p><br>
ru: <p>
    <b><i>Помеченные области будут удалены, а данные, находящиеся там,
    утеряны.</i></b> Восстановить эти данные будет невозможно.
    </p><br>

note: Information what to do, background information
en: Preparing Hard Disk - Step 2
ru: Подготовка жесткого диска - Шаг 2

note: Frame title for installation target hard disk / partition(s)
en: Installing on:
ru: Установка на:

en: You must start your selection with the highest numbered partition.
ru: Вы должны начать выбор с раздела с самым большим номером.

note: consistency check: a condition for the installation is not fullfilled this condition is described within the reason
en: The selected partitions are not contiguous.
ru: Выбранные разделы не являются смежными.

note: consistency check: a condition for the installation is not fullfilled this condition is described within the reason
en: There are too many partitions left in order to create the required partitions for Linux.
ru: Осталось слишком много разделов, для того чтобы создать требуемые разделы для SuSE Linux.

note: consistency check: a condition for the installation is not fullfilled this condition is described within the reason
en: The selected partitions are not big enough to contain a minimal installation.
ru: Выбранные разделы недостаточно большие для минимальной установки.

note: We need a short (about 25 characters) description for all following sets ( Linux Base System to List of all Packages ). Linux Base System (You need it!)
en: Linux Base System
ru: Базовая система Linux

note: Programs that don't need X
en: Programs without X
ru: Программы, не требующие X

note: Development (C, C++, Lisp, etc.)
en: Development (C, C++, Lisp)
ru: Разработка (C, C++, Lisp)

note: Documentation
en: Documentation
ru: Документация

note: Emulators
en: Emulators
ru: Эмуляторы

note: Games and more
en: Games and more
ru: Игры и пр.

note: All about graphics
en: All about graphics
ru: Графические пакеты

note: KDE alpha applications
en: KDE alpha applications
ru: KDE альфа приложения

note: Network-Support (TCP/IP, UUCP, Mail, News)
en: Network (TCP/IP, UUCP)
ru: Сеть (TCP/IP, UUCP)

note: Commercial Software
en: Commercial Software
ru: Коммерческое ПО

note: Perl modules
en: Perl modules
ru: Perl модули

note: Security related software
en: Security
ru: Безопасность

note: Components for a SGML system
en: Components for SGML
ru: SGML компоненты

note: Sound related stuff
en: Sound related stuff
ru: Все насчет звука

note: Spell checking utilities and databases
en: Dictionaries
ru: Словари

note: SuSE internal Software
en: SuSE internal Software
ru: Внутреннее ПО SuSE

note: TeX/LaTeX and applications
en: TeX/LaTeX and appl.
ru: TeX/LaTeX и приложения

note: Base X Window System - XFree86\tm 3.3
en: Base X Window System
ru: Базовая система X Window

note: 3D stuff for X11 and console
en: 3D stuff for X11
ru: 3D приложения для X11

note: X Applications
en: X Applications
ru: Приложения под X

note: Development under X11
en: Development under X11
ru: Разработка под X11

note: Several X Servers (XFree86\tm 3.3 and other)
en: X Servers (XFree86[tm]
ru: X Серверы (XFree86[tm])

note: Window Manager and Desktop
en: Window Manager
ru: Оконные менеджеры

note: YaST2 Components
en: YaST2 Components
ru: Компоненты YaST2

note: Additional packets for SuSE Linux IMAP Server
en: SuSE IMAP Server
ru: SuSE IMAP Сервер

note: Source packages
en: Source packages
ru: Исходные тексты

note: All packages
en: List of all Packages
ru: Список всех пакетов

en: Notify
ru: Замечание

en: Warning
ru: Предупреждение

note: Warning message, e.g.: Partition /usr needs 35 MB more disk space
en: Partition "%1" needs %2 more disk space.
ru: На разделе "%1" требуется на %2 больше.

note: MegaByte abbreviated
en: MB
ru: Мб

note: The user have to choose an additional package from a package list
en: Additional package required
ru: Требуются дополнительные пакеты

en: Package "%1" requires an additional package.
    Please select one from list below.
ru: Пакету "%1" требуется дополнительный пакет.
    Пожалуйста, выберите его из списка внизу.

note: This popup is shown if packages cannot installed together
en: Package "%1" interferes with:
ru: Пакет "%1" конфликтует с:

note: question to user: install package anyway or not?
en: Do you want to install package "%1"
ru: Вы хотите установить пакет "%1"

note: Headline of the popup Package ... interferes with ...
en: Package conflict
ru: Конфликт пакетов

note: Popup text: User deselected the package before but it is an automatically needed one and it should be installed
en: 
    You wanted to deselect "%1" due to package
    conflicts. But nevertheless it is recommended
    to install the package because it is needed from
    other package(s).
    
    Do you want to install "%1"?
ru: 
    Вы решили отменить выбор "%1" из-за конфликта
    пакетов. Но, тем не менее, рекомендуется установить
    этот пакет, т.к. он требуется для других пакетов.
    
    Вы хотите установить "%1"?

note: This is a popup with a list of several packages. The list has 2 colums, the name and the package description. The user should  choose a package.
en: Name
ru: Название

en: Description
ru: Описание

note: the user doesnt want a package from list
en: None
ru: Никакой

note: user cancels dialog und must decide later
en: Cancel
ru: Отменить

note: This are the buttons of popup "package1 interferes with package2". The question is: do not install package 1 or install it anyway!
en: Install it anyway
ru: Установить

en: No installation
ru: Не устанавливать

note: title dialog Software Single Selection
en: Software Single Selection
ru: Выбор отдельных программ

note: title dialog Commercial Package Selection
en: Commercial Package Selection
ru: Выбор коммерческих пакетов

note: title dialog post installation
en: Single Package Selection
ru: Выбор отдельных пакетов

note: headline selection box package sets (the box isn't wide, please keep it short (up to 20 characters)
en: Please select a set
ru: Выберите набор

note: headline selection box packages belonging to selected set (up to 65 characters)
en: Please select or deselect a package with double click
ru: Выберите или отмените выбор пакета двойным щелчком мыши

note: The short description of the package set e.g. "dev", "x". Please keep it short, it's a column header ( up to 6 chars )
en: Set
ru: Набор

en: Partition
ru: Раздел

en: Free space
ru: Свободно

en: Required: %1
ru: Требуется: %1

en: Package
ru: Пакет

note: popup create partition: Frame description Start/End cylinder
en: Size
ru: Размер

en: &Description
ru: Оп&исание

en: &Apply
ru: &Применить

en: &Help
ru: &Справка

en: This is an automatically selected package,
    that means another package depends on it.
    Do you really want to deselect it?
ru: Это автоматически выбранный пакет. Т.е.
    какой-то другой пакет зависит от этого.
    Вы действительно хотите отменить его выбор?

note: helptext is splitted into components which are added to get the different text for single / pay / post install package selection help part1
en: <p>
    This dialog is devided into two sections:
    <br>
    on the left a list with all available <b>package
    sets</b> and information about disk space, on the
    right a list with <b>every package</b>
    belonging to selected set. 
    </p>
ru: <p>
    Это окно разделено на две части:
    <br>
    Слева список всех доступных <b>наборов пакетов</b>
    и информация о дисковом пространстве, справа список
    <b>пакетов выбранного набора</b>.
    </p>

note: help part2
en: <p>
    With your basic selection <i>Minimal</i>,<i>Default</i>
    or <i>Almost everything</i> and your choice from
    categories <i>Multimedia</i>, <i>Games</i> and so on, a number
    of packages is preselected.
    Now you have the possibility to make your
    own decision about installing a certain
    package or not.
    YaST2 will show you the totally <b>required space</b>
    for all selected packages and
    <b>free</b> space on every partitions with
    every change. 
    </p>
ru: <p>
    Наряду с основным выбором <i>Минимального</i>, <i>Стандартного</i>
    или <i>Почти всего</i>, а также выбора из категорий <i>Мультимедиа</i>,
    <i>Игры</i> и т.д., существует ряд предустанавливаемых пакетов.
    У вас есть возможность самим решить, ставить какой-либо пакет или нет.
    YaST2 покажет общее <b>требуемое</b> пространство для всех выбранных
    пакетов и <b>свободное</b> пространство на каждом разделе при каждом
    изменении.
    </p>

note: help part3
en: <p>
    How to do:
    </p>
    <p>
    <tt>1.</tt> Select a package set in list on
    left and YaST2 will show the corresponding
    packages with status information:
    </p>
    <p>
    <b>X</b> : package is selected for installation
    </p>
    <p>
    <b>_</b> : package is not selected
    </p>
    <p>
    <b>a</b> : YaST2 has automatically selected this
               package because another selected package
               depends on it
    </p>
ru: <p>
    Как действовать:
    </p>
    <p>
    <tt>1.</tt> Выберите набор пакетов в списке слева,
    YaST2 покажет соответствующие пакеты и их состояния:
    </p>
    <p>
    <b>X</b> : пакет выбран для установки
    </p>
    <p>
    <b>_</b> : пакет не выбран
    </p>
    <p>
    <b>a</b> : YaST2 автоматически выбрал этот пакет,
               потому что есть другой пакет, зависящий
               от этого
    </p>

note: help part4
en: <p>
    <tt>2.</tt> To select an additional package for
    installation double click on corresponding line or
    select line and use the <b>Apply</b> Button or
    shortcut. You can also remove a selected package from
    installation list.
    YaST2 will always check the dependencies, that means
    all needed packages will automatically marked with
    an <b>a</b> and all unneeded will be deselected.
    </p>
ru: <p>
    <tt>2.</tt> Для выбора дополнительного пакета дважды
    щелкните на соответствующей строке или выберите строку
    и нажмите кнопку <b>Применить</b>. Можно также удалить
    выбранный пакет из списка устанавливаемых.
    YaST2 всегда проверяет зависимости, т.е. все требуемые
    пакеты автоматически помечаются как <b>a</b>, для всех,
    которые не требуются пометка отменяется.
    </p>

note: help part5 of 6
en: <p>
    <tt>3.</tt> For some packages you need at least one of
    several other packages. In that case you can choose
    from a list in popup <em>Additional package required</em>.
    Other packages cannot be installed together. They 
    are shown in <em>Package conflict</em> popup and you
    can decide whether to install the package or not.
    </p>
    <p>
    Please note: The package shown in popup is possibly
    not the selected one, but an automatically needed one.
    </p>
ru: <p>
    <tt>3.</tt> Для некоторых пакетов требуется по крайней мере
    один из нескольких других пакетов. В этом случае вы можете
    выбрать из списка <em>Требуются дополнительные пакеты</em>.
    Или, например, другие пакеты не могут быть установлены вместе.
    Они отображаются в списке <em>Конфликт пакетов</em>, так что
    вы можете решить, устанавливать какой-либо пакет или нет.
    </p>
    <p>
    Имейте в виду: отображаемые пакеты не обязательно были выбраны,
    возможно, что они требуются автоматически.
    </p>

note: help part 6 of 6
en: <p>
    For getting a detailed description for each package
    press button <b>Description</b>.
    With button <b>Cancel</b> you will return to
    <b>Detailed Software Selection</b> without saving
    any of your choices, <b>OK</b> will save your selection.
    </p>
    <br>
ru: <p>
    Для получения подробного описания пакета нажмите кнопку
    <b>Описание</b>. Нажатием <b>Отменить</b> вы вернетесь
    в <b>Подробный выбор программного обеспечения</b> с потерей
    вашего выбора. <b>OK</b> сохранит выбор.
    </p>
    <br>

note: title for popup with helptext
en: Help Software Single Selection
ru: Справка по выбору отдельных программ

note: additional help pay selection
en: <p>
    Here you can choose which commercial packages should
     be installed.
    </p>
    <p>
    Beware: Not all packages are full-featured versions, some require a
    registration, some are time-limited.
    </p>
    <p>
    You can select an package by clicking on corresponding line or
    deselect a marked one.
    </p>
ru: <p>
    Здесь вы можете выбрать для установки коммерческие пакеты
    </p>
    <p>
    Помните: Не все пакеты являются полноценными версиями.
    Некоторые требуют регистрации, некоторые работают только
    в течение определенного времени.
    </p>
    <p>
    Вы можете выбрать пакет нажатием на соответствующую строку или
    таким же образом отменить выбор.
    </p>

note: title for popup with help text
en: Help Commercial Package Selection
ru: Справка по выбору коммерческих пакетов

note: additional help for post install
en: <p>
    You have the possibility to install additional
    packages or to delete installed ones.
    Please be careful when deleting packages and always
    pay attention to <em>Warning</em> popups.
    Do not remove Linux Base System packages ( set 'a' ).
    </p>
ru: <p>
    У вас есть возможность установить дополнительные
    пакеты или удалить уже установленные.
    Будьте осторожны, удаляя пакеты, и всегда обращайте
    внимание на предупреждающие сообщения.
    Не удаляйте пакеты базовой системы Linux (набор 'a').
    </p>

note: additional help for post install
en: <p>
    <b>i</b> : package is installed
    </p>
    <p>
    <b>d</b> : package will be deleted 
    </p>
ru: <p>
    <b>i</b> : пакет установлен
    </p>
    <p>
    <b>d</b> : пакет будет удален
    </p>

note: additional help for post install
en: <p>
    <tt>2.</tt> To select an unmarked package for
    installation double click on corresponding line or
    select line and use the <b>Apply</b> Button or
    shortcut. YaST2 will automatically select
    additional needed packages.
    You can also remove already installed packages
    from your system ( they will be marked for
    deleting ).
    </p>
ru: <p>
    <tt>2.</tt> Для выбора непомеченного пакета дважды
    щелкните на соответствующей строке или выберите строку
    и нажмите кнопку <b>Применить</b>. YaST2 автоматически
    выберет дополнительно требуемые пакеты.
    Можно также удалить ранее установленные пакеты
    (они буду помечены для удаления).
    </p>

note: additional help for post install
en: <p>
    For getting a detailed description for each package
    press button <b>Description</b>.
    With button <b>Cancel</b> you will return to
    <b>YaST2 System Configuration and Administration</b>
    without saving any of your choices. Pressing <b>OK</b>
    will start the installation or removing of packages.
    </p>
    <br>
ru: <p>
    Для получения подробного описания пакета нажмите кнопку
    <b>Описание</b>. Нажатием <b>Отменить</b> вы вернетесь
    в <b>Систему настройки и администрирования YaST2</b>
    с потерей вашего выбора. <b>OK</b> запустит установку
    или удаление пакетов.
    </p>
    <br>

note: title for popup with help text
en: Help Single Package Selection
ru: Справка по выбору отдельных пакетов

note: Warning popup if user pressed Cancel
en: WARNING
    
    Your individual selection of packages and any of
    your choices will be lost when exiting with Cancel!
    
    Do you really want to exit?
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
    
    Сделанный вами выбор будет утерян при выходе,
    если нажать кнопку <b>Отменить</b>!
    
    Вы действительно хотите выйти?

en: One moment please...
ru: Пожалуйста, подождите...

note: screen title for software selection
en: Software Selection
ru: Выбор программного обеспечения

note: Display warning message
en: You have already chosen software from "Detailed selection".
    You will lose that selection if you change the basic selection.
ru: Вы уже выбрали ПО с помощью кнопки "Подробный выбор".
    При переходе на стандартный выбор ваш подробный выбор будет утерян.

note: Push button that will pop up the detailed software selection (e.g. Multimedia, Games, KDE, Gnome, ... - not the individual packages!)
en: &Detailed selection...
ru: &Подробный выбор...

note: explain chooseable system configurations but beware: some of the text in <b>'s, e.g. Default comes from the index file, translations must be consistent with po/index/index.??.po help part 1 of 3
en: <p>
    The SuSE Linux <b>Default</b> system is a good software
    base for most systems. You will not need to insert all of the CDs that 
    come with SuSE Linux for this selection. Further software from the
    other CDs can always be added later. 
    </p>
ru: <p>
    <b>Стандартная</b> SuSE Linux система - хороший выбор в большинстве
    случаев. При этом вам не понадобится ставить все CD, которые
    поставляются вместе с SuSE Linux. Программное обеспечение, находящееся
    на других CD, можно будет установить позднее.
    </p>

note: help part 2 of 3
en: <p>
    <b>Default with Office</b> extends this default system to include
    powerful graphical office applications.
    </p>
ru: <p>
    <b>Стандарт+Office</b> - это расширение стандартной системы с помощью
    мощных графических офисных приложений.
    </p>

note: help part 3 of 4
en: <p>
    The <b>Minimal</b> system includes just the bare essentials necessary
    to safely run SuSE Linux. Please notice that this selection <b><i>does not include
    graphical desktop environments</i></b>, i.e. no X11, no KDE, no Gnome etc.
    Select this option as a base for your own custom selection, for
    dedicated server systems that don't need a graphical desktop or for
    systems that are short on disk space and/or memory.
    </p>
ru: <p>
    <b>Минимальная</b> система включает в себя самые необходимые для
    нормального запуска компоненты. Имейте в виду, что сюда <b><i>не
    относятся графические компоненты</i></b>, т.е. X11, KDE, Gnome и т.д.
    Выбирайте это, если вы ставите, например, сервер, которому графика
    не требуется, или если испытываете недостаток дисковой или оперативной
    памяти.
    </p>

note: help part 4 of 4
en: <p>
    <b>Almost everything</b> includes every software package that comes
    with SuSE  Linux except the sources. Please make sure you have a lot of
    disk space available when you select this option.
    </p>
    
    <p>
    For more control about what software to install select
    <b>Detailed selection</b>.
    </p>
    <br>
ru: <p>
    Выбор <b>Почти все</b> включает в себя все пакеты, поставляемые
    с SuSE Linux, за исключением исходных текстов. Убедитесь, что у вас
    достаточно дискового пространства для этого выбора.
    </p>
    
    <p>
    Для большего контроля над устанавливаемыми пакетами используйте
    <b>Подробный выбор</b>.
    </p>
    <br>

en: Please deselect some packages.
ru: Пожалуйста, отмените выбор каких-нибудь пакетов.

en: Do you really want
    to reset your detailed selection?
ru: Вы действительно хотите
    отменить подробный выбор?

note: screen title for detailed software selection
en: Detailed Software Selection
ru: Подробный выбор программного обеспечения

note: Check box for installing all source code packages
en: &Install available sources
ru: &Установить доступные исходные тексты

en: Categories
ru: Категории

en: %1 remaining free space on hard disk
ru: На диске осталось свободного места: %1

en: &Commercial software...
ru: &Коммерческое ПО...

en: Select &single packages...
ru: Выбрать &отдельные пакеты...

note: Explain additional software categories (E.g. Multimedia, Games, Development, ...). help part 1 of 3
en: <p>
    Select categories of software to install.
    </p>
    
    <p>
    The basic system will always be installed. The software categories
    automatically include other system components as required,
    i.e. if you select a desktop like <i>KDE</i> or <i>GNOME</i>, the X
    Window System will automatically be installed.
    </p>
ru: <p>
    Выберите категории ПО для установки.
    </p>
    
    <p>
    Базовая система будет установлена в любом случае. Различные
    категории ПО автоматически включают в себя другие требуемые
    компоненты системы. Например, если вы выбираете <i>KDE</i> или
    <i>GNOME</i>, система X Window будет установлена автоматически.
    </p>

note: help part 2 of 3
en: <p>
    Software categories may overlap, i.e. there may be software packages
    that belong to <i>Multimedia</i> as well as to <i>KDE</i>.
    That's why the required disk space is not displayed along with the
    categories - the total disk space required depends on the combination
    of selected categories.
    </p>
ru: <p>
    Категории ПО могут перекрываться, т.е. могут быть пакеты, которые
    принадлежат, скажем, и к <i>Multimedia</i>, и к <i>KDE</i>. Вот почему
    размер требуемого дискового пространства не отображается вместе
    с категориями - оно зависит от комбинации выбранных категорий.
    </p>

note: help part 3 of 3
en: <p>
    SuSE Linux comes with all free sources, so you have the option to
    <b>install available sources</b> for selected components.  Please
    note: Sources are not available for commercial software.
    </p>
    <br>
ru: <p>
    SuSE Linux поставляется со всеми исходными текстами, так что вы можете
    <b>установить доступные исходные тексты</b> для выбранных компонент.
    Имейте в виду: для коммерческого ПО исходные тексты недоступны.
    </p>
    <br>

en: <p>
    Normally, this will take a couple of minutes. Please wait...
    </p>
    <p>
    <tt>SuSEconfig</tt> has to initialize your SuSE Linux system.  Depending on
    the CPU and the amount of memory, this procedure can take some time.
    </p>
    <br>
ru: <p>
    Обычно это занимает пару минут. Подождите, пожалуйста...
    </p>
    <p>
    <tt>SuSEconfig</tt> должен инициализировать вашу SuSE Linux систему.
    Процедура установки займет некоторое время, зависящее от процессора
    и количества установленной памяти.
    </p>
    <br>

en: Finishing the installation
ru: Завершение установки

note: startup text, same as in installation.ycp
en: YaST2
    Initializing ...
ru: YaST2
    Инициализация...

note: label to progress bar for startup initialization
en: Checking system
ru: Проверка системы

note: somehow, we couldn't find any harddisks for installation. This is a fatal error, we can't do anything about it
en: No disks found for installation
    Please check your hardware
ru: Не найдены жесткие диски
    Проверьте оборудование

note: list exhausted restart at 0 advise user to insert the right CD
en: Please insert CD %1.
ru: Вставьте CD %1.

note: inform user about current CD
en: %1
    Currently CD %2 is inserted.
ru: %1
    Текущий CD %2.

en: &Skip
ru: &Пропустить

note: helptext (help1) reports packages will be installed or removed (module called in running system) help1 part 1 of 2
en: <p>
    On first run all additional selected software packages will be installed.
    After that packages marked for deletion in previous dialog will be
    removed from your installation.
    </p>
ru: <p>
    При первом запуске будут установлены все дополнительно выбранные пакеты.
    После этого будут удалены все пакеты, выбранные для удаления
    в предыдущем диалоге
    </p>

note: help1 part 2 of 2
en: <p>
    Whole procedure could take some time. If you want to know more
    about the software coming with <b>SuSE Linux</b>
    don't hesitate to have a look at the <em>SuSE Support Database</em> 
    (http://sdb.suse.de)
    </p>
    <br>
ru: <p>
    Вся процедура может занять некоторое время. Если вы хотите знать больше
    о программном обеспечении, поставляемом с <b>SuSE Linux</b>
    загляните в <em>SuSE Support Database</em> (http://sdb.suse.de)
    </p>
    <br>

note: helptext (help2) reports packages will be installed help2 part 1 of 2
en: <p>
    The selected software will be installed.
    </p>
    
    <p>
    And if you're feeling bored watching this screen take the time to
    browse through appendix F of
    the manual; this appendix tries to answer <em>Frequently Asked
    Questions</em> (FAQ).
    </p>
ru: <p>
    Будет установлено выбранное программное обеспечение.
    </p>
    
    <p>
    Если заскучаете, глядя на то, что творится на экране, потратьте время
    на просмотр приложения F справочного руководства. Это приложение
    содержит <em>Часто Задаваемые Вопросы</em> (FAQ).
    </p>

note: help2 part 2 of 2
en: <p>
    Don't hesitate to have a look at the <em>SuSE Support Database</em> 
    (http://sdb.suse.de) if you want to know more about the
    software coming with <b>SuSE Linux</b>.
    </p>
    <br>
ru: <p>
    Загляните в <em>SuSE Support Database</em> (http://sdb.suse.de),
    если вы хотите знать больше о программном обеспечении,
    поставляемом с <b>SuSE Linux</b>.
    </p>
    <br>

note: Announce number of packages that will be installed
en: Installing %1 software packages
ru: Количество устанавливаемых пакетов: %1

note: Label for disk usage progress bar
en: Disk Usage
ru: Использование диска

note: inform user about installation or deinstallation progress, so the label have to be a common expression for how many packages are already worked trough (german: abgearbeitet)
en: %1 packages processed
ru: Обработано пакетов: %1

note: warn user about exhausted diskspace during installation of packages this is a popup with options "continue" and "cancel"
en: Diskspace exhausted !
ru: Исчерпано дисковое пространство!

note: Continue button
en: C&ontinue
ru: &Далее

note: in case of cancel ask user if he really wants to quit installation
en: Do you really want
    to quit the installation?
ru: Вы действительно хотите
    прервать установку?

en: RPM returned an error
ru: RPM возвратил ошибку

en: The packager returned an unknown code
ru: Менеджер пакетов возвратил неизвестный код

note: Announce number of packages that will be removed
en: Removing %1 packages
ru: Удаляется пакетов: %1

note: Title for root-password dialogue
en: Password for "root", the system administrator
ru: Пароль "root'а", системного администратора

note: advise user to remember his new password
en: Don't forget what you enter here!
ru: Не забывайте, что вы здесь ввели!

note: Label: get password for user root Please use newline if label is longer than 40 characters
en: &Enter a password for user root:
ru: &Введите пароль root'а:

note: help text ( explain what the user "root" is and does ) help part 1 of 4
en: <p>
    Apart from normal users of the system, who write texts, for instance, create
    graphics or look for information on the Internet, the user "root" exists on
    every system. The user "root" is always called into action whenever
    administrative tasks need to be performed. In other words: login as root
    whenever you need, or want, to be the system administrator, and only then.
    </p>
ru: <p>
    В отличие от обычных пользователей системы, которые, например, набирают
    тексты, работают с графикой или ищут информацию в Интернете, "root"
    существует всегда. К его помощи обращаются, когда необходимо выполнить
    какие-либо административные задачи. Другими словами: входите в систему как
    root тогда, когда вам действительно нужны административные привилегии.
    </p>

note: help part 2 of 4
en: <p>
    As this administrator is equipped with extensive permissions, the password for
    "root" should be chosen carefully. A combination of letters and numbers is
    recommended. To ensure that the password was entered correctly, you are asked
    to repeat the process in a second field.
ru: <p>
    Так как администратор наделен широкими полномочиями, пароль root'а следует
    выбирать очень тщательно. Рекомендуется комбинировать буквы и цифры.
    Для того, чтобы убедиться, что пароль набран верно, во втором поле
    необходимо ввести его повторно.

note: help part 3 of 4
en: 
    Remember the rules for the user
    password - the same signs are valid for the "root" password: you must
    distinguish between upper and lower case; a password should have at least 5
    characters, and as a rule, 
    not contain any umlauts.
ru: 
    Старайтесь придерживаться следующих правил: заглавные и строчные буквы -
    это не одно и то же; длина пароля должна быть не менее пяти символов.

note: help part 3 of 4
en: 
    Possible characters in addition are
    <tt>#*,.;:._-+!</tt><tt>$%&/|?{[()]}</tt> and blanks and digits <tt>0</tt>
    to <tt>9</tt>.
    </p>
    <p>
    Do not forget this "root" password!
    </p>
    <br>
ru: 
    Кроме того, допустимыми являются следующие символы:
    <tt>#*,.;:._-+!</tt><tt>$%&/|?{[()]}</tt>,
    а также пробелы и цифры от <tt>0</tt> до <tt>9</tt>.
    </p>
    <p>
    Не забывайте пароль "root'а"!
    </p>
    <br>

note: report misspellings of the password
en: The first and the second version
    of the password are different!
    Please try again.
ru: Первый и второй (проверочный)
    варианты пароля отличаются!
    Попробуйте снова.

note: report if user forgot to enter a password
en: You didn't enter a password
    Please try again.
ru: Вы не ввели пароль
    Попробуйте снова.

note: explain how a password has to be formed
en: The password must have at least 5 characters
    Please try again.
ru: Длина пароля должна быть не менее 5 символов
    Попробуйте снова.

note: html-format advise the user to wait for completion part 1 of 2
en: <p>
    Please stand by while your hard disk is prepared.</p>
ru: <p>
    Ждите, идет подготовка жесткого диска.</p>

note: part 2 of 2
en: <p>
    Depending on the size of your hard disk and your processor speed, this	action
    might take some time.  5 minutes are not unusal for disks larger than 4 GB.  
    Often, the progress meter doesn't show a linear progress; even if it looks 
    slow near the end ("95 %"), please be patient: the formatting	tool has to 
    perform various checks.	</p><br>
ru: <p>
    В зависимости от размера диска и быстродействия процессора, это может
    занять некоторое время. 5 минут для дисков, чей размер превышает
    4 Гб - это вполне нормально. Часто индикатор прогресса указывает
    на нелинейное поведение процесса. Даже если рост индикатора замедляется
    к концу ("95%"), будьте терпеливы: инструмент форматирования должен
    выполнить различные проверки.</p><br>

note: hard disk will be made ready for installing Linux
en: Preparing Your Harddisk
ru: Подготовка жесткого диска

en: The disk has an unsupported partition table
    Please re-partition disk %1
ru: На диске не поддерживаемая таблица разделов
    Пожалуйста, переразбейте диск %1

en: Couldn't setup swap partition %1
ru: Невозможно установить раздел подкачки %1

en: Formatting %1 as %2
ru: Форматирование %1 как %2

note: title for selection box 'mouse'
en: Please choose your mouse type from the list
ru: Выберите из списка тип используемой вами мыши

note: Push button to test the selected settings: starts the selected X server and 'xfine'
en: &Test
ru: &Тест

note: Help text for mouse settings dialog - START: The user chooses a mouse type (e.g. Logitech MouseMan, PS/2, Microsoft serial) from a list. He can apply the settings with a "Test" button or just leave this dialog with "next" (this will also apply the settings). Special care needs to be taken to explain
en: <p>
    YaST2 could not identify your type of mouse.
    Choose the <b>mouse type</b> attached to your computer.
    </p>
ru: <p>
    YaST2 не может определить тип используемой вами мыши.
    Выберите <b>тип мыши</b>, присоединенной к вашему компьютеру.
    </p>

note: Help text - continued
en: <p>
    Use the arrow keys to select a mouse. If the selection bar does not
    move, hit the <b><i>Tab</i></b> key (maybe repeatedly) until it does.
    </p>
ru: <p>
    Для выбора из списка типа мыши используйте
    клавиши со стрелками или <b><i>Tab</i></b>.
    </p>

note: Help text - continued
en: <p>
    Use the <b>Test</b> button to apply and test the selected settings.
    </p>
ru: <p>
    Чтобы проверить выбранные установки, нажмите кнопку <b>Тест</b>.
    </p>

note: Help text - END
en: <p>
    If you select <b>None</b>, you have to use the keyboard as
    described in the manual.
    </p>
    <br>
ru: <p>
    Если вы выбрали <b>Никакая</b>, то должны использовать клавиатуру,
    как описано в руководстве.
    </p>
    <br>

en: Mouse configuration
ru: Конфигурация мыши

note: message above radiobuttons (installation/update)
en: Please select
ru: Выберите тип установки

note: label for radiobutton 1, New installation
en: New &installation
ru: &Новая установка

note: label for radiobutton 2, update
en: &Update an existing system
ru: &Обновление существующей системы

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>new installation</b> if there is no existing SuSE Linux
    system on your machine or if you want to completely replace an
    existing SuSE Linux system, abandoning all its configuration settings.
    </p>
    <br>
ru: <p>
    Выберите <b>новую установку</b>, если вы ставите SuSE Linux в первый раз
    или если хотите полностью заменить существующую SuSE Linux систему с
    потерей всех имеющихся настроек.
    </p>
    <br>

note: FIXME: Remove <br> in the above paragraph (changed paragraph order - ( <br> intentionally left right now to prevent all translations from breaking prior to the 7.0 release - sh@suse.de Jul 05, 2000)
en: <p>
    Select <b>update an existing system</b> to upgrade a SuSE Linux system
    already installed on your machine. This option will preserve
    configuration settings from your existing system whenever possible.
    </p>
ru: <p>
    Выберите <b>обновление существующей системы</b> для того, чтобы обновить
    уже установленную систему. Этот режим позволит сохранить, насколько это
    возможно, имеющиеся настройки.
    </p>

note: screen title for installation method
en: Install SuSE Linux
ru: Установка SuSE Linux

note: Information about suggested LILO installation: Some other system present (MS Windows etc.) - LILO will be installed on floppy just to play safe
en: Another operating system has been detected on your computer.
    
    LILO will be installed on a floppy disk in order to make sure
    this operating system can safely be started.
ru: На компьютере обнаружена другая операционная система.
    
    LILO будет установлен на дискету, чтобы избежать
    проблем с запуском этой операционной системы.

note: Information about suggested LILO installation: The /boot partition is not accessible (e.g. above cylinder 1024). LILO and the kernel files need to be installed on a floppy.
en: With the current hard disk partitioning Linux cannot be started
    directly from hard disk.
    
    LILO and all necessary start files need to be installed on a floppy disk.
    Another configuration is not recommended.
ru: Существующая разбивка жесткого диска не позволит запускать Linux
    непосредственно с диска.
    
    LILO и все необходимые для запуска файлы должны быть установлены
    на дискету. Другая конфигурация не рекомендуется.

note: Information about suggested LILO installation: The best case: No other OS on the machine, /boot can be reached, no doubts about the boot device. Everything perfect. LILO will be installed in the MBR of the boot disk.
en: No other operating system has been detected on your computer.
    
    LILO will be installed in the start sector of the first hard disk.
ru: Другие операционные системы на вашем компьютере не обнаружены.
    
    LILO будет установлен в начальный сектор первого жесткого диска.

note: lilo == "custom" Information about suggested LILO installation: We have a mixed IDE / SCSI system and made an educated guess (but just a guess! We are not sure!) about the most likely boot disk. The name of that disk is shown along with the message. LILO will be installed in the MBR of this disk.
en: There are several hard disks installed in your computer.
    Most likely the following disk is being used for system start:
    
    %1
    
    LILO will be installed in the start sector of this disk.
ru: На вашем компьютере установлено несколько жестких дисков.
    Скорее всего, следующий диск будет использован для системной
    загрузки:
    
    %1
    
    LILO будет установлен в начальные сектор этого диска.

note: Button to branch into LILO expert configuration dialog
en: &Custom LILO installation...
ru: &Экспертная установка LILO...

note: help text system start configuration, boot manager, lilo and so on help part 1 of 6
en: <p>
    SuSE Linux comes with a boot manager, <b><i>LILO</i></b>, that is capable of
    starting Linux as well as other operating systems. 
    </p>
ru: <p>
    SuSE Linux поставляется с загрузчиком <b><i>LILO</i></b>, который
    может загружать и Linux и другие операционные системы.
    </p>

note: help part 2 of 6
en: <p>
    A reasonable LILO configuration that works for most systems is
    suggested here. If you don't like this suggested LILO installation,
    select <b>custom LILO installation</b>.
    </p>
ru: <p>
    Здесь предлагается наиболее приемлемая для различных систем
    установка LILO. Если вас это не устраивает, выберите
    <b>экспертную установку LILO</b>.
    </p>

note: help part 3 of 6
en:   <p>
    SuSE Linux may be installed on just about any hard disk on your system.
    </p>
    <p>
    LILO itself needs to be installed in a location that is accessible as
    a boot device from your system's BIOS (Basic Input Output System).
    </p>
ru:   <p>
    SuSE Linux может быть установлен почти на любой диск вашей системы.
    </p>
    <p>
    LILO же должен быть установлен в области, которую BIOS распознает
    как загрузочную.
    </p>

note: help part 4 of 6
en: <p>
    For most PC BIOSes, this means LILO has to be installed on the first
    hard disk below cylinder 1024, either in the MBR (the Master Boot
    Record) or on a bootable primary partition - or on a boot floppy
    (if you have a floppy disk drive).
    </p>
ru: <p>
    Для большинства BIOS в PC это значит, что LILO должен быть установлен
    на первом жестком диске в пределах первых 1024 цилиндров, или в MBR
    (главном загрузочном секторе), или на загрузочном основном разделе, или
    на загрузочной дискете.
    </p>

note: help part 5 of 6
en: <p>
    When other operating systems are installed, YaST2 will always suggest
    the safest possible option: Install LILO on a boot floppy. This makes
    sure there will be no conflict with the other operating system(s) on
    your computer.
    </p>
ru: <p>
    Когда установлены другие операционные системы, YaST2 всегда предлагает
    самый безопасный вариант: Установка LILO на загрузочную дискету. Это
    гарантирует, что не будет конфликта с другими операционными системами.
    </p>

note: help part 6 of 6
en: <p>
    Please notice that LILO is capable of booting other operating
    systems, too. But to make use of that feature requires additional
    skills and knowledge. Please read the manual for details.
    </p>
    <br>
ru: <p>
    Имейте в виду, что LILO может загружать и другие операционные системы.
    Чтобы использовать эту возможность, необходимы некоторые знания и навыки.
    Если их нет, читайте справочное руководство.
    </p>
    <br>

note: Suggested LILO installation - can be overridden with expert mode.
en: System Start Configuration
ru: Настройка загрузки системы

note: Radio button for LILO installation on /dev/hda or /dev/sda MBR
en: Install LILO in the boot disk ('&MBR')
ru: Установить LILO на загрузочный диск ('&MBR')

note: Radio button for LILO installation on floppy only
en: Create a boot &floppy
ru: Создать загрузочную &дискету

note: Radio button for LILO installation: Have other boot manager, install in partition /boot only
en: Install LILO on partition /&boot (have other boot manager)
ru: Установить LILO на раздел /&boot (имеется другой загрузчик)

note: Radio button for LILO installation: Other partition (enter name in text input field)
en: Install LILO on &other partition:
ru: Установить LILO на &другой раздел:

note: Text input field to enter additional boot parameters
en: &Kernel boot parameters:
ru: Загрузочные параметры &ядра:

note: check box: use the 'linear' option?
en: Use the '&linear' option
ru: Использовать опцию '&linear'

note: helptext for the customized LILO installation part 1 of 7
en: <p>
    LILO (the LInux LOader) can be installed in different places:</p>
ru: <p>
    Возможные места установки LILO (LInux LOader):</p>

note: part 2 of 7
en: <p>
    - In the <b>MBR</b> (the Master Boot Record).  This is recommended whenever SuSE Linux
    is the only operating system on the hard drive, or if you <em>definitely</em>
    know that you can boot all the other operating systems with LILO. The old MBR
    should be saved to disk, as a precaution.
    </p>
ru: <p>
    - <b>MBR</b> (главный загрузочный сектор). Рекомендуется, если SuSE Linux -
    единственная операционная система на диске, или если вы уверены, что
    сможете загружать все остальные операционные системы с помощью LILO.
    Старый MBR на всякий случай лучше сохранить где-нибудь.
    </p>

note: part 3 of 7
en: <p>
    - On a <b>floppy</b> disk (if your system has a floppy disk drive),
    if you want to avoid the risk of interfering with an already existing
    boot mechanism. You may need to enable booting from floppy disk in
    your system's BIOS when you select this option.
    </p>
ru: <p>
     - <b>Дискета</b> (если есть дисковод). Рекомендуется, если вы хотите
    избежать конфликта с уже существующим механизмом загрузки. Возможно, вам
    понадобится изменить настройки BIOS, для того, чтобы разрешить загрузку
    с дискеты.
    </p>

note: part 4 of 7
en: <p>
    - In the <b>/boot</b> partition.  This option can always be used
    if you have a number of operating systems on the hard drive, and if you want to
    boot with your own boot manager, or <tt>loadlin</tt>, for example. The
    advantage of this method is that the MBR is left alone.
    </p>
ru: <p>
    - <b>/boot</b> раздел. Этот режим можно успешно применять, когда
    на жестком диске несколько операционных систем, и если вы хотите
    использовать другой загрузчик, например <tt>loadlin</tt>.
    Преимущество такого подхода в том, что MBR остается неизменным.
    </p>

note: part 5 of 7
en: <p>
    Notice: If you use this method, you will also need to configure
    this other boot manager (e.g. <tt>loadlin</tt>) accordingly.
    </p>
ru: <p>
    Замечание: Если вы используете этот метод, то вам, видимо, может
    понадобиться настроить данный загрузчик (тот же <tt>loadlin</tt>).
    </p>

note: part 6 of 7
en: <p>
    - In some <b>other</b> partition. You need to know your system's
    restrictions when you select this option. Most PCs for example have a
    BIOS limit that restricts booting to hard disk cylinders below
     1024. Depending on what boot manager to use, you may or you may not
     be able to boot with LILO in a logical partition.
    </p>
ru: <p>
    - Какой-нибудь <b>другой</b> раздел. Вы должны быть знакомы с параметрами
    вашей системы, когда выбираете этот режим. Например, большинство машин
    класса PC имеют ограничение BIOS, не позволяющее размещать загрузочный
    раздел за пределами первых 1024 цилиндров. В зависимости от используемого
    загрузчика вы может сможете грузить LILO с логического раздела, а может
    и нет.
    </p>

note: part 7 of 7
en: <p>
    Enter the partition's device name (e.g. <tt>/dev/hda3</tt>,
    <tt>/dev/sdb</tt>) in the input field.
    </p>
    <br>
ru: <p>
    Задайте в поле ввода название раздела
    (напр., <tt>/dev/hda3</tt>, <tt>/dev/sdb</tt>).
    </p>
    <br>

en: Custom LILO installation
ru: Экспертная установка LILO

en: You did not enter a partition
ru: Вы не задали раздел

en: Welcome to YaST2 - the SuSE Linux
    installation / system administration program.
ru: Добро пожаловать в YaST2 - программу установки
    и администрирования SuSE Linux.

en: Select your language:
ru: Выберите язык:

note: Show a Wizardwindow with  that contents. Don't use the Id `next, `back, and `help helptext for language,keyboard,timezone screen
en: <p>
    Choose the <b>language</b> to be used during installation and later in
    the installed system.
    </p>
ru: <p>
    Выберите <b>язык</b>, который будет использоваться во время
    установки и позже в уже установленной системе.
    </p>

en: <p>
    Select <b>next</b> to continue with the next dialog. If you wish to
    change your selections in a later dialog, you can use the <b>back</b>
    and <b>next</b> buttons to switch back and forth between the
    installation dialogs.
    </p>
ru: <p>
    Выберите <b>далее</b>, чтобы перейти к следующему окну диалога.
    Если вы захотите что-либо изменить в различных окнах установки,
    можете перемещаться между ними с помощью кнопок <b>назад</b> и <b>далее</b>.
    </p>

en: <p>
    <b><i>Nothing will happen</i></b> to your computer until you confirm
    all your selections in the last installation dialog.
    </p>
    
    <p>
    You can select <b>Abort Installation</b> at any time to abort the
    installation process.
    </p>
    <br>
ru: <p>
    С вашим компьютером <b><i>ничего не произойдет</i></b> до тех пор,
    пока вы не подтвердите выбор всех ваших настроек в последнем окне
    установки.
    </p>
    
    <p>
    Чтобы в любой момент прервать процедуру установки, можете нажать
    кнопку <b>Прервать установку</b>.
    </p>
    <br>

en: YaST2 needs at least 48 MB of memory to run.
    
    Please use the text based YaST1 for the
    installation of SuSE Linux on your PC.
    A detailed description of the installation
    procedure can be found in the manual.
ru: YaST2 для запуска требуется не менее 48 Мб.
    
    Пожалуйста, используйте текстовый YaST1
    для установки SuSE Linux на ваш PC.
    Подробное описание процедуры установки
    можно найти в руководстве.

note: Error msg
en: The root password could not be set!
    You won't be able to login!
ru: Не установлен пароль root'а!
    Вы не сможете войти в систему!

note: Error msg
en: Couldn't write values to /etc/rc.config
ru: Невозможно записать данные в /etc/rc.config

note: Error msg
en: Couldn't write values to /etc/rc.config.d/sendmail.rc.config
ru: Невозможно записать данные в /etc/rc.config.d/sendmail.rc.config

note: Error msg
en: An error occurred during creation of the user login!
ru: Ошибка во время создания login'а пользователя!

en: Now booting your system...
ru: Перезагрузка системы...

note: title for selection box 'keyboard layout'
en: Keyboard layout
ru: Раскладка клавиатуры

note: title for selection box 'timezone'
en: Timezone
ru: Часовой пояс

note: title for input field to test the keyboard setting
en: &Test your keyboard:
ru: &Тестирование клавиатуры:

note: Show a Wizardwindow with  that contents. Don't use the IDs `next, `back, and `help. help text for language,keyboard,timezone screen
en: <p>
    Choose the <b>keyboard layout</b> you want to use now during
    installation and later in the installed system.
    </p>
ru: <p>
    Выберите <b>раскладку клавиатуры</b>, которую вы хотите использовать
    сейчас во время установки и позже в уже установленной системе.
    </p>

en: <p>
    Then select the appropriate <b>timezone</b>. Choose the country or
    region where you are located.
    </p>
ru: <p>
    Теперь выберите соответствующий <b>часовой пояс</b>.
    Выберите вашу страну или регион.
    </p>

en: <p>
    If you are unsure, please use the default values already selected.
    </p>
    <br>
ru: <p>
    Если не уверены, используйте значения, установленные по умолчанию.
    </p>
    <br>

note: Screen title for keyboard and timezone screen
en: Basic Configuration
ru: Основная конфигурация

note: show the user the final username used for login
en: Your user name will be '%1'.
ru: Имя пользователя будет '%1'.

en: Linux will be installed on harddisk
    %1
ru: Linux будет установлен на жесткий диск
    %1

note: inform about which partitions will be erased (i.e. re-used) for linux
en:   Erasing partition %1 (%2), was '%3'
ru:   Очистка раздела %1 (%2), был '%3'

note: inform about which partitions will be created for linux
en:   Creating partition %1 (%2), as %3 (%4)
ru:   Создание раздела %1 (%2) как %3 (%4)

note: Installed software
en: %1 MB software will be installed
ru: Будет установлено %1 Мб программного обеспечения

note: show where lilo will be installed, this means MBR
en: The Linux boot manager will be written on your hard disk.
ru: Linux boot manager будет записан на диск.

note: show where lilo will be installed, this means just on floppy
en: The Linux boot manager will be written on a floppy disk.
ru: Linux boot manager будет записан на дискету.

note: show where lilo will be installed, this means just on the boot record of the partition
en: The Linux boot manager will only be written on the linux partition.
ru: Linux boot manager будет записан только на Linux раздел.

note: show where lilo will be installed, this means the user-selected partition
en: The Linux boot manager will only be written to %1
ru: Linux boot manager будет записан только на %1

en: Pressing "Next" will start the installation.
ru: Нажатие кнопки "Далее" начнет установку.

note: Push button: Save the settings (i.e. everything entered during installation) to a floppy disk.
en: &Save settings to floppy disk
ru: &Сохранить настройки на дискете

note: helptext (html-format) part 1 of 6
en: <p>
    YaST2 now has all the required information.
    <b><i>Please read all the data carefully</i></b> before you continue.
    </p>
ru: <p>
    Теперь YaST2 имеет всю необходимую информацию.
    <b><i>Прежде чем продолжить, просмотрите еще раз все данные.</i></b>
    </p>

note: part 2 of 6
en: <p>
    You will need your <b>user name</b>, your <b>user password</b> and -
    most importantly - the <b>root password</b> to work with the installed
    system. Do not forget those values! (But do not write them to a sticky
    note on your screen, either - this is a common security hole).
    </p>
ru: <p>
    Вам необходимо иметь <b>имя пользователя</b>, <b>пароль</b> и -
    самое важное - <b>пароль root'а</b>, для того чтобы работать
    с установленной системой. Не забывайте это!
    </p>

note: part 3 of 6
en: <p>
    If you are satisfied with the settings, select <b>next</b> in this dialog
    to <b><i>start the installation</i></b>. This is when things actually
    will happen: Your hard disk will be prepared according to your
    selections, and the software will be installed.
    </p>
ru: <p>
    Если данные настройки вас устраивают, нажмите кнопку <b>вперед</b>
    в этом диалоге, чтобы <b><i>начать установку</i></b>. Вот тогда-то все
    и произойдет: будет подготовлен согласно настройкам жесткий диск,
    и установлено программное обеспечение.
    </p>

note: part 4 of 6
en: <p>
    If you wish to change any of the settings, use <b>back</b> to move back
    to the respective dialog(s), change them accordingly and then use
    <b>next</b> to move to this screen again.
    </p>
ru: <p>
    Если вы хотите изменить какие-либо настройки, используйте кнопку
    <b>назад</b> для перемещения к соответствующим диалогам, измените
    требуемые параметры, и вернитесь снова к этому окну, нажимая <b>вперед</b>.
    </p>

note: part 5 of 6
en: <p>
    <b>Save settings to floppy disk</b> if you want to re-use these
    settings later.  Please use a fresh floppy disk - <em>not</em> the
    supplied SuSE "Boot disk" or the SuSE "Modules" disk. You might
    need those some day.
    </p>
ru: <p>
    <b>Сохраните настройки на дискете</b>, если хотите позже использовать
    их снова. Возьмите собственную дискету, а <em>не</em> поставляемые с SuSE
    "Boot disk" или "Modules". Возможно, когда-нибудь они вам могут
    понадобиться.
    </p>

note: part 6 of 6
en: <p>
    If you wish to abort the installation entirely, select <b>Abort
    installation</b>.  You will lose all settings chosen so far,
    but your hard disk will remain untouched.
    </p>
    <br>
ru: <p>
    Если вы хотите вообще отменить установку, нажмите кнопку <b>Отменить
    установку</b>. В этом случае все ваши настройки будут потеряны,
    а жесткий диск останется в прежнем состоянии.
    </p>
    <br>

note: screen title
en: Confirm installation
ru: Подтвердить установку

en: Warning:
    
    YaST2 has all information to install SuSE Linux.
    The installation will be done according to your
    settings done by the previous dialogs.
    To commit the installation, and all choices made
    so far, choose "yes".  Choose "no" to go back
    to the previous dialog.
    
    Start installation?
ru: Предупреждение:
    
    YaST2 имеет всю необходимую информацию для
    установки SuSE Linux. Установка будет
    произведена на основе всех настроек, сделанных
    вами в предыдущих окнах диалога.
    Для подтверждения установки нажмите "Да".
    Для возврата в предыдущее окно нажмите "Нет".
    
    Начать установку?

note: all right, start installation *now*
en: &Yes - install
ru: &Да - начать

note: Just for safety Yes/No MsgBox; default: Yes
en: The selected configuration and settings will be saved
    on a floppy disk.  Please insert a formatted floppy.
    
    Write data to floppy disk now?
ru: Выбранная конфигурация и настройки будут сохранены на дискете.
    Вставьте отформатированную дискету.
    
    Записать данные на дискету?

note: msgbox data saved to floppy disk
en: Your settings have been written to floppy disk.
ru: Настройки записаны на дискету.

en: Couldn't write your settings to the floppy.
    Is it formatted and is the write protection removed?
ru: Невозможно записать настройки на дискету.
    Отформатирована ли она, и снята ли защита от записи?

en: Couldn't find a valid floppy disk.
    Are you sure, you've entered a floppy disk?
    Is the disk formatted and verified?
ru: Невозможно обнаружить дискету.
    Вы уверены, что вставили ее в дисковод?
    Отформатирована (протестирована) ли эта дискета?

en: DISK %1
ru: ДИСК %1

en: The mount point is already in use, please choose another moint point
ru: Эта точка монтирования уже используется, выберите другую

en: You cannot use one of the following mountpoints:
    /proc, /dev, /mnt, var/adm/mnt, /lost+found
ru: Нельзя использовать любую из следующих точек монтирования:
    /proc, /dev, /mnt, var/adm/mnt, /lost+found

en: Your mountpoint must start with a "/"
ru: Точка монтирования должна начинаться с "/"

note: helptext for popup create partition line 1 of 6
en: <p>First, please choose the type of the new partiton and whether this partition should be formatted or not.</p>
ru: <p>Прежде всего, выберите тип нового раздела, и должен ли он быть отформатирован или нет.</p>

note: helptext for popup create partition line 2 of 6
en: <p>Then you must enter the mount point ( /, /boot, /usr, /var ... )</p>
ru: <p>Затем выберите точку монтирования ( /, /boot, /usr, /var ... )</p>

note: helptext for popup create partition line 3 of 6
en: Now you can enter the location of the new partition on your hard disk.
ru: Теперь можете выбрать место для нового раздела на жестком диске.

note: helptext for popup create partition line 4 of 6
en: <p>Please enter the starting cylinder number of the partition.
ru: <p>Введите номер начального цилиндра раздела.

note: helptext for popup create partition line 5 of 6
en: After that you can either specify an ending cylinder number or an offset from the first cylinder (e.g +66).
ru: После этого можете задать либо номер конечного цилиндра, либо смещение от начального цилиндра (напр., +77).

note: helptext for popup create partition line 6 of 6
en: It is also possible to specify the size of the partition directly (e.g. +100M or +20000K))</p>
ru: Более того, можно просто указать размер раздела (напр., +100M или +20000K))</p>

note: popup create partition: frame description type of Filesystem
en: Type
ru: Тип

note: popup create partition: here you choose the type of the filesystem/ Data with  ReiserFS/  Data with Ext2 or / Swap
en: Data with &ReiserFS
ru: &ReiserFS

note: popup create partition: here you choose the type of the filesystem/ Data with  ReiserFS/  Data with Ext2 or / Swap
en: Data with &Ext2
ru: &Ext2

en: &Swap
ru: &Раздел подкачки

note: popup create partition: frame description "Format partition or not"
en: 2:Format
ru: 2:Форматирование

note: popup create partition: Dont format partition
en: Do &not format
ru: &Не форматировать

note: popup create partition: Format partition (Vocative)
en: &Format
ru: &Форматировать

note: popup create partition: frame description Choose Mountpoint
en: Mount Point
ru: Точка монтирования

note: popup create partition: Description Inputfield
en: &Mount Point:
ru: &Точка монтирования:

note: popup create partition: Description Input field
en: S&tart cylinder:
ru: &Начальный цилиндр:

note: popup create partition: Description Inputfield +9M means add 9 MB
en: E&nd: ( 9 or +9M or +9G )
ru: &Конечный: ( 9, +9M или +9G )

en: Your partition is too small, to use ReiserFS!
    ReiserFS is a journaling filesystem, and the storage
    of the journal needs already about 30 MB space.
    So please use ReiserFS only with bigger partitions.
ru: Раздел слишком мал, чтобы использовать ReiserFS!
    ReiserFS - журналируемая файловая система, и только
    под хранение журнала требуется около 30 Мб.
    Используйте ReiserFS на разделах большего размера.

en: Wrong input for the start of the partition, 
    you must must enter the start cylinder (e.g. 77).
ru: Введены неверные данные. Требуется задать
    начальный цилиндр (напр., 77).

en: The start cylinder is not valid. Please check again
ru: Неверный начальные цилиндр. Проверьте еще раз

en: Wrong input for the end of the partition.
    
    st enter the endcylinder (e.g. 77) or an offset (e.g.+122)
    specify the size of the partition directly (e.g. +100M or +1GB )
ru: Введены неверные данные. Требуется задать
    конечный цилиндр (напр., 77), смещение (напр., +122)
    или просто указать размер раздела (напр., +100M или +1GB)

note: //////////////// STEP E ////////////////////////////////////////////////
en: CAUTION: The value of the end cylinder was not valid. 
    YaST2 had inserted the maximum 
    possible value
ru: ВНИМАНИЕ: Неверное значение конечного цилиндра.
    YaST2 вставил максимально допустимое значение

note: helptext for popup create extended  partition line
en: <p>Please enter the starting cylinder number of the partition.
    After that you can either specify an ending cylinder number or an offset from the first cylinder (e.g +66).
    It is also possible to specify the size of the partition directly (e.g. +2G or +100M or +20000K)</p>
ru: <p>Введите номер начального цилиндра раздела.
    После этого можете задать либо номер конечного цилиндра, либо смещение от начального цилиндра (напр., +77).
    Более того, можно просто указать размер раздела (напр., +100M или +20000K))</p>

en: Caution: You have changed the start/end cylinders.
    Please make sure that all logical partitions 
    fit into this new extended partition.
ru: Внимание: вы изменили начальный/конечный цилиндры.
    Пожалуйста, убедитесь, что все логические разделы
    находятся в этом новом расширенном (extended) разделе.

note: popup edit existing partition: Selection "Format"
en: Format with &ReiserFS
ru: Форматировать как &ReiserFS

note: popup edit existing partition: Selection "Format"
en: Format with &Ext2
ru: Форматировать как &Ext2

en: Format &Swap
ru: Форматировать &раздел подкачки

note: helptext for popup edit already existing partition line 1 of 3
en: <p>For an already existing partition you can only change the mount point and format.</p>
ru: <p>Для уже существующего раздела вы можете изменить только точку монтирования и формат.</p>

note: helptext line 2 of 3
en: <p>If you want to change the type or the start/end cylinder, you must delete this partition and then create a new one with the new parameters. All data in this partition will be LOST!</p>
ru: <p>Если вы хотите изменить тип или начальный/конечный цилиндр, вы должны удалить этот раздел и создать новый с новыми параметрами. Все данные на это разделе будут УТЕРЯНЫ!</p>

note: popup edit existing partition: Description
en: Type of filesystem:
ru: Тип файловой системы:

note: popup edit existing partition: Description
en: 
    Start cylinder:
ru: 
    Начальный цилиндр:

note: popup edit existing partition: Description
en: 
    End cylinder:
ru: 
    Конечный цилиндр:

en: You have entered an invalid mountpoint. For a swap partition, only
    two mountpoints are permitted.
     - If you leave this field empty, the swap partition will NOT be used.
     - The entry "swap" means, that the swap partition will be used.
ru: Вы задали неверную точку монтирования. Для раздела подкачки
    можно задать только две точки монтирования.
     - Если вы оставите это поле пустым, раздел подкачки НЕ будет создан.
     - "раздел подкачки" означает, что будет использован раздел подкачки.

en: On which disk do you want to create the partition?
ru: На каком диске вы хотите создать раздел?

en: &Primary partition
ru: &Основной раздел (primary)

en: &Logical partition
ru: &Логический раздел (logical)

en: &Extended partition
ru: &Расширенный раздел (extended)

en: Which type of partition do you want to create?
ru: Какой тип раздела вы хотите создать?

en: No extended partition exists.
ru: Отсутствует расширенный раздел.

en: There exists already four primary/extended partitions.
ru: Уже есть четыре основных/расширенных раздела.

en: No space left in the extended partition.
ru: В расширенном разделе больше нет места.

en: Too many logical drives already exist .
ru: Слишком много логических дисков.

en: No space remaining
ru: Больше нет места

en: An extended partition already exists
ru: Уже есть расширенный раздел

en: Primary partition creation: Is possible
ru: Создание основного раздела: Возможно

note: example "No primary partition: No space left"
en: No primary partition:
ru: Нет основного раздела:

en: Logical  partition creation: Is possible
ru: Создание логического раздела: Возможно

note: example "No logical partition: No space left
en: No logical- partition:
ru: Нет логического раздела:

en: Extendend partition creation: Is possible
ru: Создание расширенного раздела: Возможно

note: example "No extended partition: No space left
en: No extended partition:
ru: Нет расширенного раздела:

en: You have not created and activated a swap partition. There is nothing wrong with that,
    but in common it is highly recommended to create an activate a swap partition.
    Created swap partitions are listed in the main window with the type "Linux Swap".
    An activated swap partition have a mountpoint "swap"
ru: Вы не создали и не активировали раздел подкачки. В этом нет
    ничего страшного, но обычно рекомендуется это делать.
    Созданные разделы подкачки отображены в списке в главном окне с типом "Linux Swap".
    Активированный раздел подкачки имеет точку монтирования "swap"

en: 
    WARNING:
    
    You chose to use an existing partition that will not be formatted.
    YaST2 cannot guarantee a correct installation, particularly in any
    of the following cases:
ru: 
    ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ:
    Вы выбрали для использования не отформатированный раздел.
    YaST2 не может гарантировать правильную установку, в частности
    в любом из следующих случаев:

en: - if this is an existing ReiserFS partition
    - if this partition contains a Linux distribution that is to be
      overwritten (symlinks, space, ...)
    - if this partition does not contain a file system yet.
ru: - если это раздел ReiserFS
    - если это раздел, содержащий Linux дистрибутив
    - если этот раздел еще не содержит файловую систему.

en: If in doubt, you might want to go back and mark this partition for
    being formatted - especially if it is a standard path like /, /boot,
    /usr, /opt or /var.
ru: Если сомневаетесь, можете вернуться назад и пометить этот раздел
    как форматируемый - особенно если это стандартный путь вроде  /, /boot,
    /usr, /opt или /var.

en: All data on the partition will be lost if you choose to format it.
    
    Do you wish to go back and change your selections?
ru: Все данные на разделе будут потеряны, если вы выберите форматирование.
    
    Хотите вернуться назад и изменить выбор?

en: Caution: This disk has pdisk partitions
    
    There is nothing wrong with that, but at the moment YaST2 cannot
    delete those partitions. It can only mount pdisk partitions.
    To delete pdisk partitions, switch to a virtual console and
    delete those partitions manually.
ru: Внимание: Этот диск содержит pdisk разделы
    
    В настоящий момент YaST2 не умеет удалять такие разделы, умеет
    только монтировать. Для удаления pdisk разделов переключитесь
    в консоль и удалите эти разделы вручную.

en: Caution: This disk has pdisk partitions
    
    There is nothing wrong with that, but at the moment YaST2 cannot
    create those partitions. It can only mount pdisk partitions.
    To create new pdisk partitions, switch to a virtual console and
    create those partitions manually.
    
    The other way is to use an empty disk, without any partitions.
    Then YaST2 can also create and delete partitions.
ru: Внимание: Этот диск содержит pdisk разделы
    
    В настоящий момент YaST2 не умеет удалять такие разделы, умеет
    только монтировать. Для удаления pdisk разделов переключитесь
    в консоль и удалите эти разделы вручную.
    
    Другой вариант: использовать пустой диск без разделов.
    В таком случае YaST2 может также создавать и удалять разделы.

note: for the translators:  the spaces in the column descriptions are needed for the correct column width example "     Size   "
en: Device
ru: Устройство

note: Column header: minimum = 5 characters   fill with space if needed
en: Start
ru: Начало

note: Column header: minimum = 4 characters   fill with space if needed
en: End
ru: Конец

note: Column header: centered / minimum = 11 characters /  fill with space if needed
en:      Size
ru:    Размер

note: Column header: centered / minimum = 7 characters /  fill with space if needed
en:  Mount
ru: Монтирование

note: main dialog: Button Create partition
en: &Create
ru: &Создать

note: main dialog: Button Delete partition
en: &Delete
ru: &Удалить

note: main dialog: Button Edit partition
en: &Edit
ru: &Редактировать

note: main dialog: Button Reset current changes and then read partition table
en: &Reset and Re-Read
ru: &Переустановить и Перечитать

note: helptext expert partitioning. 1 of 16
en: <p> Partition your hard disk(s).. </p>
ru: <p> Разбиение диск(а,ов).. </p>

note: helptext expert partitioning. 2 of 16
en: <p>
    This is intended for <b>experts</b>.
    If you are not familiar with the concepts of hard disk <b>partitions</b>
    and how to use them, you might want to go back and select <b>automatic</b>
    partitioning.
    </p>
ru: <p>
    Это предназначено для <b>экспертов</b>.
    Если вы не знакомы с концепцией <b>разбиения</b> жесткого диска,
    вернитесь назад и выберите <b>автоматическое</b> разбиение.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 3 of 16
en: <p>
    Please note that <b>nothing will be written to your hard disk</b>
    until you confirm the entire installation in the last installation dialog.
    Until that point, you can safely abort the installation.
    </p>
ru: <p>
    Заметьте, что <b>содержимое жесткого диска не изменится</b> до того момента,
    как вы подтвердите полную установку в последнем диалоговом окне установки.
    До того момента вы можете спокойно прервать установку.</p>

note: helptext expert partitioning. 4 of 16
en: <p>
    The table to the right shows the current partitions of all of your hard disks.
    </p>
ru: <p>
    В таблице справа показаны текущие разделы всех ваших жестких дисков.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 5 of 16
en: <p><b>Hard disks</b> are designated like this </p>
    <tt>/dev/hda </tt>1st EIDE disk
    <tt>/dev/hdb </tt>2nd EIDE disk
    <tt>/dev/hdc </tt>3rd EIDE disk
    <p>etc.</p>
    <p>- or - </p>
    <tt>/dev/sda </tt>1st SCSI disk
    <tt>/dev/sdb </tt>2nd SCSI disk
    <tt>/dev/sdc </tt>3rd SCSI disk
ru: <p><b>Жесткие диски</b> обозначаются следующим образом </p>
    <tt>/dev/hda </tt>1-й EIDE диск
    <tt>/dev/hdb </tt>2-й EIDE диск
    <tt>/dev/hdc </tt>3-й EIDE диск
    <p>и т.д.</p>
    <p>- или - </p>
    <tt>/dev/sda </tt>1-й SCSI диск
    <tt>/dev/sdb </tt>2-й SCSI диск
    <tt>/dev/sdc </tt>3-й SCSI диск

note: helptext expert partitioning. 6 of 16
en: <p>etc.</p>
    <p>
    This notation always refers to the entire disk.
    </p>
ru: <p>и т.д.</p>
    <p>
    Такая запись всегда указывает на целый диск.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 7 of 16
en: <p>
    <b>Partitions</b> are designated like this:
    </p>
ru: <p>
    <b>Разделы</b> обозначаются как:
    </p>

note: helptext expert partitioning. 8 of 16
en: <p><tt>/dev/hda1 </tt>1st primary partition on the 1st EIDE disk.</p>
    <p><tt>/dev/hda2 </tt>2nd primary partition on the 1st EIDE disk.</p>
    <p>...</p>
    <p><tt>/dev/hda5 </tt>1st logical partition within the extended partition on
    the first EIDE disk. <b>Note:</b> this is always #5, even if there are less than four
    primary partitions.</p>
ru: <p><tt>/dev/hda1 </tt>1-й основной раздел на 1-ом EIDE диске.</p>
    <p><tt>/dev/hda2 </tt>2-й основной раздел на 1-ом EIDE диске.</p>
    <p>...</p>
    <p><tt>/dev/hda5 </tt>1-й логический раздел в расширенном разделе на
    первом EIDE диске. <b>Заметьте:</b> он всегда имеет #5, даже если
    количество основных разделов меньше четырех.</p>

note: helptext expert partitioning. 9 of 16
en: <p><tt>/dev/hda6 </tt>2nd logical partition</p>
    <p>...</p>
    <p><tt>/dev/sda1 </tt>etc. accordingly for SCSI.</p>
ru: <p><tt>/dev/hda6 </tt>2-й логический раздел</p>
    <p>...</p>
    <p><tt>/dev/sda1 </tt>и т.д. соответственно для SCSI.</p>

note: helptext expert partitioning. 10 of 16
en: <p>
    On the i386 platform (i.e. normal PCs), there can be no more than four
    <b>primary partitions</b> on any hard disk (since the respective table in the
    master boot record can hold no more than four entries).
    </p>
ru: <p>
    На платформе i386 (обычные PC) не может быть более четырех <b>основных
    разделов</b> на каждом жестком диске, т.к. соответствующая таблица
    в главном загрузочном секторе может содержать не более четырех записей.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 11 of 16
en: <p>
    Please note that most PCs have a <b>BIOS</b> limitation that restricts bootable
    partitions to cylinders <b>1024</b> and below.
    </p>
ru: <p>
    Имейте в виду, что <b>BIOS</b> в большинстве PC имеет ограничение
    по размещению загрузочных разделов до <b>1024</b> цилиндра.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 12 of 16
en: <p>
    In order to be able to boot from a partition, make sure it ends below this
    cylinder 1024 boundary. Create a separate partition and mount it as
    <b>/boot</b>, if necessary. A partition consisting of one single cylinder
    (at least 2 MB) is usually sufficient for that.
    </p>
ru: <p>
    Для того, чтобы можно было грузиться с раздела, убедитесь, что он
    лежит в пределах первых 1024 цилиндров. Создайте отдельный раздел и
    смонтируйте его как <b>/boot</b>, если это необходимо. Обычно для этого
    достаточно раздела, состоящего из одного цилиндра (минимум 2 Мб).
    </p>

note: helptext expert partitioning. 13 of 16
en: <p>
    One of the four primary partitions may be an <b>extended partition</b>.
    This extended partition can contain one or more <b>logical partitions</b>.
    </p>
ru: <p>
    Один из основных разделов может выступать в качестве <b>расширенного</b>.
    Этот расширенный раздел может содержать один или более <b>логических</b>.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 14 of 16
en: <p>
    The extended partition itself cannot hold any data.
    In order to use it, you must create logical partitions within it.
    Those logical partitions may contain any kind of Linux partition (Linux
    file systems or Linux swap partition) as well as partitions for other
    operating systems.
    </p>
ru: <p>
    Сам по себе расширенный раздел не может содержать данных.
    Для того, чтобы его использовать, вы должны создать в нем логические
    разделы, которые могут представлять собой разделы Linux любого типа
    (файловые системы или файл подкачки), а также разделы других
    операционных систем.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 15 of 16
en: <p>
    In connection with advanced boot managers such as <b>LILO</b>, you can even
    boot your computer from a logical partition.
    </p>
ru: <p>
    С помощью таких загрузчиков как <b>LILO</b>, вы можете загружать
    ваш компьютер даже с логического раздела.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 16 of 16
en: <p>
    Please note that the extended partition will <b>overlap</b> with the logical
    partitions: For an extended partition from cylinder 200 to 500, logical
    partitions could range from (say) 200 to 250, 251 to 400 and 401 to 500.
    </p>
ru: <p>
    Имейте в виду, что расширенный раздел <b>перекрывает</b> логические.
    Так, для расширенного раздела, расположенного между 200 и 500 цилиндрами,
    логические разделы могут иметь диапазоны, скажем,  200-250, 251-400 и 401-500.
    </p>

note: Main dialog: Header
en: Expert Partitioner --
ru: Разбиение в режиме эксперта --

note: ------pel--------
en: It is not possible, to create a partition on %1
    
    %2
ru: Невозможно создать раздел на %1
    
    %2

note: Popup Create Partition: Description of partition %1 and %3 are many spaces,  %2 is for example "/dev/hda3"
en: %1 Create a primary partition on %2 %3
ru: %1 Создать основной раздел на %2 %3

note: Popup Create Partition: Description of partition %1 and %3 are many spaces,  %2 is for example "/dev/hda3"
en: %1 Create a extended partition on %2 %3
ru: %1 Создать расширенный раздел на %2 %3

note: Popup Create Partition: Description of partition %1 and %3 are many spaces,  %2 is for example "/dev/hda3"
en: %1 Create a logical partition on %2 %3
ru: %1 Создать логический раздел на %2 %3

note: %1 is a disk device, example: You have selected the disk /dev/hda, but can only edit a partition like /dev/hda11, /dev/hda2,
en: 
     You have selected the disk %1, but can 
      only edit a partition like %11, %12, ...
ru: 
     Вы выбрали диск %1, а можете редактировать 
     только разделы вроде %11, %12, ...

note: ////////////////////////////////////////////////////////////// header of the Dialog Create a partition (Please don t use a shorter translation, In doubt fill with Blanks left and right)
en: Edit an extended partition
ru: Редактировать расширенный раздел

en: An already existing extended partition cannot be changed!
    You must delete this partition and then create a new one with the new parameters.
    All data in this partition will be LOST!
ru: Нельзя изменить уже существующий расширенный раздел!
    Надо его удалить и создать новый с новыми параметрами.
    Все данные на разделе будут УТЕРЯНЫ!

note: ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// header of the Dialog Create a partition (Please don t use a shorter translation, In doubt fill with Blanks left and right)
en: Edit an already existing partition
ru: Редактировать уже существующий раздел

note: ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// header of the Dialog Create a partition (Please don t use a shorter translation, In doubt fill with Blanks left and right)
en: Edit a partition
ru: Редактировать раздел

note: No line is selcted:
en: To edit a partition, you have to select one in main dialog
ru: Выберите раздел для редактирования

en: 
     You have selected the disk %1, but can 
      only delete a partition like %11, %12, ...
ru: 
     Вы выбрали диск %1, а можете удалять 
     только разделы вроде %11, %12, ...

en: Do you really want to reread the partiton table?
    All current changes will be lost!
ru: Вы действительно хотите перечитать таблицу разделов?
    Все текущие изменения будут утеряны!

en: YaST2 needs at least one partition to install SuSE Linux:
    the root "/" partition.
    Please create the requested mountpoint.
ru: YaST2 требуется по крайней мере один раздел для установки
    SuSE Linux - это root "/".
    Создайте требуемую точку монтирования.

en: Warning: With the current selection your SuSE Linux
    installation will not be directly bootable. 
    Your boot partition has a end cylinder over 1024.
    
    Do you want to change this?
ru: Предупреждение: согласно текущему выбору, SuSE Linux
    не сможет загружаться, т.к. конечный цилиндр
    загрузочного раздела находится за пределами 1024-го.
    Вы хотите изменить это?

en: In the current version, LILO cannot per default boot a boot-partition with Reiser
    Filesystem. Please choose Ext2 as the filesystem for the with /boot
    mounted partition
ru: В текущей версии LILO не может по умолчанию грузиться с ReiserFS
    загрузочного раздела. Выберите, пожалуйста, Ext2 в качестве
    /boot раздела

en: In the current version, LILO cannot per default boot partition with ReiserFS.
    Please choose Ext2 as the filesystem for your root partition
    or create a small boot-partition (10MB) with Ext2, and mount it as /boot
ru: В текущей версии LILO не может по умолчанию грузиться с ReiserFS
    загрузочного раздела. Выберите, пожалуйста, Ext2 для root-раздела
    или создайте небольшой Ext2 boot-раздел (10Мб), и смонтируйте
    его как /boot

en: Warning: With the current selection your SuSE Linux
    installation will not be directly bootable. 
    Your boot partition root has a end cylinder over 1024.
    
    Do you want to change this?
ru: Предупреждение: согласно текущему выбору, SuSE Linux
    не сможет загружаться, т.к. конечный цилиндр
    загрузочного раздела находится за пределами 1024-го.
    Вы хотите изменить это?

note: Warning text for aborting an installation before anything is installed
en: If you abort the installation now,
    SuSE Linux will not be installed.
    Your hard disk will remain untouched.
ru: Если вы сейчас прервете установку,
    SuSE Linux не будет установлен.
    Жесткий диск останется без изменений.

note: Warning text for aborting an installation during the install process - After some installation steps have been performed - e.g. disks formatted / some packages already installed
en: If you abort the installation now, you will
    have an incomplete SuSE Linux system
    which may or may not be usable.
    You may need to reinstall.
ru: Если вы сейчас прервете установку,
    на диске останется не полностью установленная система,
    работоспособность которой не гарантируется.
    Надо будет устанавливать снова.

note: Warning text for aborting an installation during the install process right in the middle of some critical process (e.g. formatting)
en: If you abort the installation now,
    SuSE Linux will be unusable.
    You will need to reinstall.
ru: Если вы сейчас прервете установку,
    на диске останется неработоспособная система,
    Надо будет устанавливать снова.

note: Confirm user request to abort installation
en: Really abort the installation?
ru: Действительно прервать установку?

note: Button that will really abort the installation
en: &Abort Installation
ru: &Прервать установку

note: Button that will continue with the installation
en: &Continue Installation
ru: Продолжить &установку

note: X server information string: %1 will be substituted with the name of the Module to use (e.g. "nvidia").
en: XFree86 4 module: %1
ru: Модуль XFree86 4: %1

note: X server information string: %1 will be substituted with the name of the X server to use (e.g. "SVGA").
en: XFree86 3 server: %1
ru: Сервер XFree86 3: %1

note: Radio button for 8 bit color depth
en: 256 colors (8 bpp)
ru: 256 цветов (8 bpp)

note: Radio button for 16 bit color depth
en: 65K colors (16 bpp)
ru: 65K цветов (16 bpp)

note: Radio button for 24 bit color depth
en: 16.7M colors (24 bpp)
ru: 16.7M цветов (24 bpp)

note: Radio button for 32 bit color depth
en: 16.7M colors (32 bpp)
ru: 16.7M цветов (32 bpp)

note: Check box to skip X configuration alltogether (will disable all other settings in this dialog when checked)
en: No X11 configuration
ru: Не настраивать X11

note: Frame title for screen resolution radio box
en: Resolution
ru: Разрешение

note: Frame title for color depth radio box
en: Colors
ru: Цветность

en: Use 3D acceleration
ru: Использовать 3D ускорение

note: ******************** End of GUI elements *********************************************************************************** help texts *********** Help text for inst_config_x11.ycp: The user selects video resulution and color depth. Window layout: <Information about automatically detected video car
en: <p>
    Please select the <b>Desktop Settings</b> to use for the X Window System (X11).
    </p>
ru: <p>
    Выберите, пожалуйста, <b>настройки изображения</b> для системы X Window (X11).
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    The video card shown has automatically been detected.
    The appropriate X server for this video card has been chosen accordingly.
    </p>
ru: <p>
    Указанная видеокарта определена автоматически,
    будет загружен соответствующий X Server.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Select <b>No X11 configuration</b> to skip X Window configuration.
    You can configure X11 manually later (using <b><i>sax</i></b>) if you wish.
    </p>
ru: <p>
    Выберите <b>Не настраивать X11</b> для отказа от настройки X.
    При желании, вы сможете настроить X11 позже, при помощи <b><i>sax</i></b>.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Select one of the possible screen <b>Resolutions</b> from the box on
    the left side and one of the possible <b>Color</b> settings from the
    box on the right side.
    </p>
ru: <p>
    Выберите одно из возможных значений <b>разрешения</b> из перечисленных
    слева и один из возможных <b>цветов</b> из указанных справа.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Please notice that not all combinations of colors and resolution may
    be valid with your video card; this depends on the amount of memory
    (shown above) on  the card.
    The higher the resolution and the number of colors, the more memory is required.
    </p>
ru: <p>
    Заметьте, что не все возможные комбинации цветов и разрешений могут
    быть возможны для вашей видеокарты; это зависит от размера видеопамяти
    вашей карты.
    Чем больше разрешение и число цветов, тем больше необходимо памяти.
     </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Select <b>Use 3D acceleration</b> to enable hardware accelerated 3D graphics.
    Not all video cards are capable of using this feature.
    </p>
ru: <p>
    Выберите <b>использовать 3D ускорение</b> для разрешения аппаратного 3D ускорения.
    Не все видеокарты поддерживают этот режим.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    When you are satisfied with your selections, make sure to select
    <b>Test</b> to check the settings.
    </p>
ru: <p>
    Когда вы закончите выбор, -- запустите
    <b>тест</b> для проверки результата.
    </p>

note: Help text (HTML-like) END The screen that is being referred to is 'xfine' - a tool that displays a full screen image and some arrow buttons to adjust image sizes and position.
en: <p>
    Adjust the horizontal and vertical sizes and positions
    of the screen image that is displayed when you press that button.
    </p>
ru: <p>
    Нажатием на эту кнопку можно скорректировать горизонтальную и вертикальную
    позицию изображения на экране монитора.
    </p>

note: Headline for X11 configuration screen: The user selects screen resolution and color depth.
en: Desktop Settings
ru: Настройка изображения

en: Please test your selected video mode first.
ru: Вначале проверьте выбранный режим.

note: Warning message dialog before starting 'xfine'
en: The selected video mode will now be tested.
    If you do not see the test picture, press the
    ESC key to return to this screen immediately.
ru: Выбранный видеорежим будет сейчас испытан.
    Если вы не увидите тестовую картинку, то
    нажмите ESC для немедленного возврата.

note: this is a multiprocessor system the installed kernel modules are smp but the running kernel is still uniprocessor (from installing) configuration now does not work, because the smp modules can't be loaded while the uniprocessor kernel is running. tell the user to reboot (with the smp kernel) and do 
en: This is a multiprocessor system.
    
    
    
    You must finish the installation now,
    
    reboot and use YaST2 later
ru: У вас многопроцессорная система.
    
    
    
    Вы должны сейчас выйти из программы установки,
    
    перезагрузить машину и снова запустить YaST2.

note: default text below "Detected:" for printer
en: no printer detected
ru: принтер не найден

note: default text below "Detected:" for sound cards
en: no sound card detected
ru: звуковая карта не найдена

note: default text below "Detected:" for dialup internet
en: no modem or isdn card detected
ru: не найдены ни модем, ни карта ISDN

note: default text below "Detected:" for network
en: no ethernet card detected
ru: не найдена карта ethernet

en: Printer
ru: Принтер

note: PushButton: Branch to printer configuration dialog
en: Configure &Printer...
ru: Настройка &Принтера...

en: Sound
ru: Звук

note: PushButton: Branch to sound configuration dialog
en: Configure &Sound...
ru: Настройка &Звука...

note: PushButton: Branch to internet configuration dialog
en: Configure &Internet...
ru: Настройка &Internet...

en: Network
ru: Сеть

note: PushButton: Branch to network configuration dialog
en: Configure &Network...
ru: Настройка &Сети...

note: Help text for inst_ask_config_x11.ycp: The user is prompted to branch into various configuration dialogs. Help text (HTML-like) START
en: <p>
    Configure any of the system components shown.
    </p>
ru: <p>
    Настройка любой из указанных подсистем.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    If you wish, you can <b><i>skip those configurations now and instead finish the installaton</i></b>.
    You can perform those configurations later at any time.
    </p>
ru: <p>
    Если желаете, то можете <b><i>не настраивать сейчас систему и закончить установку</i></b>.
    Это можно будет сделать потом, в любой момент.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Any of the configuration dialogs will take you back to this screen here after they are finished.
    </p>
ru: <p>
    Любой диалог настройки вернет вас назад к этому экрану после окончания.
    </p>

note: Help text (HTML-like) END
en: <p>
    Please notice that not all kinds of hardware can be detected automatically.
    If your hardware is not shown here, you may still be able to configure it manually.
    Just press the appropriate configuration button in this dialog.
    </p>
ru: <p>
    Заметьте, что, возможно, не все оборудование определено автоматически.
    Если ваше оборудование здесь не указано, то его можно настроить вручную.
    Просто нажмите соответствующую кнопку на этом экране.
    </p>

note: Headline for gerneral configuration screen: The user can perform various configurations from here, e.g. printer, sound, internet, network.
en: System Component Configuration
ru: Настройка подсистем

note: new caption for "Next" button ("&Installation abschliessen" in german !)
en: &Finish installation
ru: &Завершение установки

note: Popup window that is displayed after successful installation
en: Your system is now installed.
    Now you can log in as `%1'.
ru: Система установлена.
    Теперь вы можете войти в нее как '%1'.

note: "back" button: Return to the previous dialog
en: &Back
ru: &Назад

note: "next" button: Proceed to the next dialog
en: &Next
ru: &Далее

note: "Stop" button for timeout message: Stop counting down (i.e. leave the popup message open without timeout)
en: &Stop
ru: &Стоп

note: KiloByte abbreviated
en: KB
ru: Кб

note: GigaByte abbreviated
en: GB
ru: Гб

en: English (US)
ru: Английский (США)

en: English (UK)
ru: Английский (Великобритания)

en: German
ru: Немецкий

en: German (Swiss)
ru: Немецкий (Швейцария)

en: French
ru: Французский

en: French (Switzerland)
ru: Французский (Швейцария)

en: Spanish
ru: Испанский

en: Italian
ru: Итальянский

en: Portugese
ru: Португальский

en: Portugese (Brazil)
ru: Португальский (Бразилия)

en: Greek
ru: Греческий

en: Dutch
ru: Голландский

en: Danish
ru: Датский

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Swedish
ru: Шведский

en: Finnish
ru: Финский

en: Czech
ru: Чешский

en: Czech (qwerty)
ru: Чешский (qwerty)

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Polish
ru: Польский

en: Russian
ru: Русский

en: Japanese
ru: Японский

en: PS/2 mouse (Aux-port)
ru: Мышь PS/2 (Aux-port)

en: Microsoft compatible serial mouse - (ttyS0 - COM1)
ru: Microsoft совместимая серийная мышь - (ttyS0 - COM1)

en: Microsoft compatible serial mouse - (ttyS1 - COM2)
ru: Microsoft совместимая серийная мышь - (ttyS1 - COM2)

en: Microsoft Intellimouse - 3 buttons and wheel - (ttyS0 - COM1)
ru: Microsoft Intellimouse - 3 кнопки и колесо - (ttyS0 - COM1)

en: Microsoft Intellimouse - 3 buttons and wheel - (ttyS1 - COM2)
ru: Microsoft Intellimouse - 3 кнопки и колесо - (ttyS1 - COM2)

en: Mouse Systems serial mouse - (ttyS0 - COM1)
ru: Mouse Systems серийная мышь - (ttyS0 - COM1)

en: Mouse Systems serial mouse - (ttyS1 - COM2)
ru: Mouse Systems серийная мышь - (ttyS1 - COM2)

en: Mouse Man protocol (serial Logitech mouse) - (ttyS0 - COM1)
ru: Mouse Man protocol (серийная мышь Logitech) - (ttyS0 - COM1)

en: Mouse Man protocol (serial Logitech mouse) - (ttyS1 - COM2)
ru: Mouse Man protocol (серийная мышь Logitech) - (ttyS1 - COM2)

en: Old Logitech serial mouse (series 9) - (ttyS0 - COM1)
ru: Старая серийная мышь Logitech (series 9) - (ttyS0 - COM1)

en: Old Logitech serial mouse (series 9) - (ttyS1 - COM2)
ru: Старая серийная мышь Logitech (series 9) - (ttyS1 - COM2)

en: Oldest 2-button serial mouse - (ttyS0 - COM1)
ru: 2-х кнопочная серийная мышь старого типа - (ttyS0 - COM1)

en: Oldest 2-button serial mouse - (ttyS1 - COM2)
ru: 2-х кнопочная серийная мышь старого типа - (ttyS1 - COM2)

en: Plug-and-Play mice - (ttyS0 - COM1)
ru: Plug-and-Play мыши - (ttyS0 - COM1)

en: Plug-and-Play mice - (ttyS1 - COM2)
ru: Plug-and-Play мыши - (ttyS1 - COM2)

en: C&T 82C710 mouse
ru: Мышь C&T 82C710

en: NONE
ru: Никакая

en: Africa/Abidjan
ru: Африка/Абиджан

en: Africa/Accra
ru: Африка/Аккра

en: Africa/Addis_Ababa
ru: Африка/Аддис-Абеба

en: Africa/Algiers
ru: Африка/Алжир

en: Africa/Asmera
ru: Африка/Asmera

en: Africa/Bamako
ru: Африка/Бамако

en: Africa/Bangui
ru: Африка/Банги

en: Africa/Banjul
ru: Африка/Банджул

en: Africa/Bissau
ru: Африка/Бисау

en: Africa/Blantyre
ru: Африка/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
ru: Африка/Браззавиль

en: Africa/Bujumbura
ru: Африка/Бужумбура

en: Africa/Casablanca
ru: Африка/Касабланка

en: Africa/Ceuta
ru: Африка/Ceuta

en: Africa/Conakry
ru: Африка/Конакри

en: Africa/Dakar
ru: Африка/Дакар

en: Africa/Dar_es_Salaam
ru: Африка/Дар-эс-Салам

en: Africa/Djibouti
ru: Африка/Джибути

en: Africa/Douala
ru: Африка/Douala

en: Africa/El_Aaiun
ru: Африка/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
ru: Африка/Фритаун

en: Africa/Gaborone
ru: Африка/Габороне

en: Africa/Harare
ru: Африка/Хараре

en: Africa/Johannesburg
ru: Африка/Йоханнесбург

en: Africa/Kampala
ru: Африка/Кампала

en: Africa/Khartoum
ru: Африка/Khartoum

en: Africa/Kigali
ru: Африка/Кигали

en: Africa/Kinshasa
ru: Африка/Киншаса

en: Africa/Lagos
ru: Африка/Lagos

en: Africa/Libreville
ru: Африка/Либревиль

en: Africa/Lome
ru: Африка/Ломе

en: Africa/Luanda
ru: Африка/Луанда

en: Africa/Lubumbashi
ru: Африка/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
ru: Африка/Лусака

en: Africa/Malabo
ru: Африка/Малабо

en: Africa/Maputo
ru: Африка/Мапуту

en: Africa/Maseru
ru: Африка/Масеру

en: Africa/Mbabane
ru: Африка/Мбабане

en: Africa/Mogadishu
ru: Африка/Могадишо

en: Africa/Monrovia
ru: Африка/Монровия

en: Africa/Nairobi
ru: Африка/Найроби

en: Africa/Ndjamena
ru: Африка/Нджамена

en: Africa/Niamey
ru: Африка/Ниамей

en: Africa/Nouakchott
ru: Африка/Нуакшот

en: Africa/Ouagadougou
ru: Африка/Уагадугу

en: Africa/Porto-Novo
ru: Африка/Порто-Ново

en: Africa/Sao_Tome
ru: Африка/Сан-Томе

en: Africa/Timbuktu
ru: Африка/Тимбукту

en: Africa/Tunis
ru: Африка/Тунис

en: Africa/Windhoek
ru: Африка/Виндхук

en: Africa/Cairo
ru: Африка/Каир

en: Africa/Tripoli
ru: Африка/Триполи

en: America/Anguilla
ru: Америка/Anguilla

en: America/Antigua
ru: Америка/Антигуа

en: America/Araguaina
ru: Америка/Araguaina

en: America/Aruba
ru: Америка/Aruba

en: America/Asuncion
ru: Америка/Асунсьон

en: America/Barbados
ru: Америка/Барбадос

en: America/Belem
ru: Америка/Belem

en: America/Belize
ru: Америка/Белиз

en: America/Bogota
ru: Америка/Богота

en: America/Boise
ru: Америка/Boise

en: America/Buenos_Aires
ru: Америка/Буэнос-Айрес

en: America/Cancun
ru: Америка/Cancun

en: America/Caracas
ru: Америка/Каракас

en: America/Catamarca
ru: Америка/Catamarca

en: America/Cayenne
ru: Америка/Кайенна

en: America/Cayman
ru: Америка/Cayman

en: America/Chihuahua
ru: Америка/Chihuahua

en: America/Cordoba
ru: Америка/Cordoba

en: America/Costa_Rica
ru: Америка/Коста-Рика

en: America/Cuiaba
ru: Америка/Cuiaba

en: America/Curacao
ru: Америка/Кюрасао

en: America/Dawson
ru: Америка/Dawson

en: America/Dawson_Creek
ru: Америка/Dawson_Creek

en: America/Dominica
ru: Америка/Dominica

en: America/El_Salvador
ru: Америка/Сальвадор

en: America/Ensenada
ru: Америка/Ensenada

en: America/Fortaleza
ru: Америка/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
ru: Америка/Glace_Bay

en: America/Godthab
ru: Америка/Godthab

en: America/Goose_Bay
ru: Америка/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
ru: Америка/Grand_Turk

en: America/Grenada
ru: Америка/Гренада

en: America/Guadeloupe
ru: Америка/Гваделупа

en: America/Guatemala
ru: Америка/Гватемала

en: America/Guayaquil
ru: Америка/Гуаякиль

en: America/Guyana
ru: Америка/Гайана

en: America/Indiana
ru: Америка/Индиана

en: America/Inuvik
ru: Америка/Inuvik

en: America/Iqaluit
ru: Америка/Iqaluit

en: America/Jujuy
ru: Америка/Жужуй

en: America/Juneau
ru: Америка/Juneau

en: America/La_Paz
ru: Америка/Ла-Пас

en: America/Lima
ru: Америка/Лима

en: America/Louisville
ru: Америка/Louisville

en: America/Maceio
ru: Америка/Maceio

en: America/Managua
ru: Америка/Манагуа

en: America/Martinique
ru: Америка/Мартиника

en: America/Mendoza
ru: Америка/Mendoza

en: America/Menominee
ru: Америка/Menominee

en: America/Miquelon
ru: Америка/Miquelon

en: America/Montevideo
ru: Америка/Монтевидео

en: America/Montserrat
ru: Америка/Montserrat

en: America/Nassau
ru: Америка/Нассо

en: America/Nipigon
ru: Америка/Nipigon

en: America/Nome
ru: Америка/Ном

en: America/Panama
ru: Америка/Панама

en: America/Pangnirtung
ru: Америка/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
ru: Америка/Парамарибо

en: America/Port-au-Prince
ru: Америка/Порт-о-Пренс

en: America/Port_of_Spain
ru: Америка/Порт-оф-Спейн

en: America/Porto_Velho
ru: Америка/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
ru: Америка/Пуэрто-Рико

en: America/Rainy_River
ru: Америка/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
ru: Америка/Rankin_Inlet

en: America/Rosario
ru: Америка/Rosario

en: America/Santo_Domingo
ru: Америка/Санто-Доминго

en: America/Scoresbysund
ru: Америка/Scoresbysund

en: America/St_Kitts
ru: Америка/St_Kitts

en: America/St_Lucia
ru: Америка/St_Lucia

en: America/St_Vincent
ru: Америка/St_Vincent

en: America/Swift_Current
ru: Америка/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
ru: Америка/Тегусигальпа

en: America/Thule
ru: Америка/Thule

en: America/Thunder_Bay
ru: Америка/Thunder_Bay

en: America/Tortola
ru: Америка/Tortola

en: America/Virgin
ru: Америка/Virgin

en: America/St_Thomas
ru: Америка/St_Thomas

en: America/Yakutat
ru: Америка/Yakutat

en: America/Yellowknife
ru: Америка/Yellowknife

en: America/Porto_Acre
ru: Америка/Porto_Acre

en: America/Noronha
ru: Америка/Noronha

en: America/Sao_Paulo
ru: Америка/Сан-Паулу

en: America/Manaus
ru: Америка/Manaus

en: America/Halifax
ru: Америка/Галифакс

en: America/Winnipeg
ru: Америка/Виннипег

en: America/Montreal
ru: Америка/Монреаль

en: America/Edmonton
ru: Америка/Edmonton

en: America/St_Johns
ru: Америка/St_Johns

en: America/Vancouver
ru: Америка/Ванкувер

en: America/Regina
ru: Америка/Regina

en: America/Whitehorse
ru: Америка/Whitehorse

en: America/Santiago
ru: Америка/Сантьяго

en: America/Havana
ru: Америка/Гавана

en: America/Jamaica
ru: Америка/Ямайка

en: America/Tijuana
ru: Америка/Tijuana

en: America/Mazatlan
ru: Америка/Mazatlan

en: America/Mexico_City
ru: Америка/Мехико

en: America/Anchorage
ru: Америка/Anchorage

en: America/Adak
ru: Америка/Adak

en: America/Atka
ru: Америка/Atka

en: America/Phoenix
ru: Америка/Phoenix

en: America/Chicago
ru: Америка/Чикаго

en: America/Fort_Wayne
ru: Америка/Fort_Wayne

en: America/Indianapolis
ru: Америка/Индианаполис

en: America/Knox_IN
ru: Америка/Knox_IN

en: America/Detroit
ru: Америка/Детройт

en: America/Denver
ru: Америка/Денвер

en: America/Shiprock
ru: Америка/Shiprock

en: America/Los_Angeles
ru: Америка/Лос-Анджелес

en: America/New_York
ru: Америка/Нью-Йорк

en: Antarctica/Casey
ru: Антарктика/Casey

en: Antarctica/Davis
ru: Антарктика/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
ru: Антарктика/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
ru: Антарктика/Mawson

en: Antarctica/Palmer
ru: Антарктика/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
ru: Антарктика/Южный полюс

en: Antarctica/McMurdo
ru: Антарктика/McMurdo

en: Antarctica/Syowa
ru: Антарктика/Syowa

en: Arctic/Longyearbyen
ru: Арктика/Longyearbyen

en: Asia/Aden
ru: Азия/Аден

en: Asia/Almaty
ru: Азия/Алма-Ата

en: Asia/Amman
ru: Азия/Амман

en: Asia/Anadyr
ru: Азия/Анадыр

en: Asia/Aqtau
ru: Азия/Актау

en: Asia/Aqtobe
ru: Азия/Актобе

en: Asia/Ashkhabad
ru: Азия/Ашхабад

en: Asia/Baghdad
ru: Азия/Багдад

en: Asia/Bahrain
ru: Азия/Бахрейн

en: Asia/Baku
ru: Азия/Баку

en: Asia/Bangkok
ru: Азия/Бангкок

en: Asia/Beirut
ru: Азия/Бейрут

en: Asia/Bishkek
ru: Азия/Бишкек

en: Asia/Brunei
ru: Азия/Бруней

en: Asia/Calcutta
ru: Азия/Калькутта

en: Asia/Chungking
ru: Азия/Чунцин

en: Asia/Colombo
ru: Азия/Коломбо

en: Asia/Dacca
ru: Азия/Дакка

en: Asia/Damascus
ru: Азия/Дамаск

en: Asia/Dubai
ru: Азия/Дубай

en: Asia/Dushanbe
ru: Азия/Душанбе

en: Asia/Gaza
ru: Азия/Газа

en: Asia/Harbin
ru: Азия/Харбин

en: Asia/Irkutsk
ru: Азия/Иркутск

en: Asia/Jakarta
ru: Азия/Джакарта

en: Asia/Jayapura
ru: Азия/Джаяпура

en: Asia/Kabul
ru: Азия/Кабул

en: Asia/Kamchatka
ru: Азия/Камчатка

en: Asia/Karachi
ru: Азия/Карачи

en: Asia/Kashgar
ru: Азия/Кашгар

en: Asia/Katmandu
ru: Азия/Катманду

en: Asia/Krasnoyarsk
ru: Азия/Красноярск

en: Asia/Kuala_Lumpur
ru: Азия/Куала-Лумпур

en: Asia/Kuching
ru: Азия/Кучинг

en: Asia/Kuwait
ru: Азия/Кувейт

en: Asia/Macao
ru: Азия/Макао

en: Asia/Magadan
ru: Азия/Магадан

en: Asia/Manila
ru: Азия/Манила

en: Asia/Muscat
ru: Азия/Маскат

en: Asia/Nicosia
ru: Азия/Никозия

en: Asia/Novosibirsk
ru: Азия/Новосибирск

en: Asia/Omsk
ru: Азия/Омск

en: Asia/Phnom_Penh
ru: Азия/Пномпень

en: Asia/Pyongyang
ru: Азия/Пхеньян

en: Asia/Qatar
ru: Азия/Катар

en: Asia/Rangoon
ru: Азия/Рангун

en: Asia/Riyadh
ru: Азия/Эр-Рияд

en: Asia/Saigon
ru: Азия/Сайгон

en: Asia/Samarkand
ru: Азия/Самарканд

en: Asia/Tashkent
ru: Азия/Ташкент

en: Asia/Tbilisi
ru: Азия/Тбилиси

en: Asia/Thimbu
ru: Азия/Тхимпху

en: Asia/Ujung_Pandang
ru: Азия/Уджунг_Панданг

en: Asia/Ulan_Bator
ru: Азия/Улан-Батор

en: Asia/Urumqi
ru: Азия/Урумчи

en: Asia/Vientiane
ru: Азия/Вьентьян

en: Asia/Vladivostok
ru: Азия/Владивосток

en: Asia/Yakutsk
ru: Азия/Якутск

en: Asia/Yekaterinburg
ru: Азия/Екатеринбург

en: Asia/Yerevan
ru: Азия/Ереван

en: Asia/Hong_Kong
ru: Азия/Гонконг

en: Asia/Tehran
ru: Азия/Тегеран

en: Asia/Jerusalem
ru: Азия/Иерусалим

en: Asia/Tel_Aviv
ru: Азия/Тель-Авив

en: Asia/Tokyo
ru: Азия/Токио

en: Asia/Riyadh87
ru: Азия/Эр-Рияд87

en: Asia/Riyadh88
ru: Азия/Эр-Рияд88

en: Asia/Riyadh89
ru: Азия/Эр-Рияд89

en: Asia/Shanghai
ru: Азия/Шанхай

en: Asia/Taipei
ru: Азия/Тайбэй

en: Asia/Seoul
ru: Азия/Сеул

en: Asia/Singapore
ru: Азия/Сингапур

en: Asia/Istanbul
ru: Азия/Стамбул

en: Atlantic/Azores
ru: Атлантика/Азорские_о-ва

en: Atlantic/Bermuda
ru: Атлантика/Бермудские_о-ва

en: Atlantic/Canary
ru: Атлантика/Канарские_о-ва

en: Atlantic/Cape_Verde
ru: Атлантика/Острова_Зеленого_Мыса

en: Atlantic/Faeroe
ru: Атлантика/Фарерские_о-ва

en: Atlantic/Jan_Mayen
ru: Атлантика/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
ru: Атлантика/Мадейра

en: Atlantic/South_Georgia
ru: Атлантика/South_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
ru: Атлантика/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
ru: Атлантика/Stanley

en: Atlantic/Reykjavik
ru: Атлантика/Рейкьявик

en: Australia/Lindeman
ru: Австралия/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
ru: Австралия/Lord_Howe

en: Australia/LHI
ru: Австралия/LHI

en: Australia/North
ru: Австралия/Север

en: Australia/Darwin
ru: Австралия/Darwin

en: Australia/Queensland
ru: Австралия/Квинсленд

en: Australia/Brisbane
ru: Австралия/Брисбен

en: Australia/South
ru: Австралия/Юг

en: Australia/Adelaide
ru: Австралия/Аделаида

en: Australia/Sydney
ru: Австралия/Сидней

en: Australia/ACT
ru: Австралия/ACT

en: Australia/Canberra
ru: Австралия/Канберра

en: Australia/NSW
ru: Австралия/NSW

en: Australia/Tasmania
ru: Австралия/Тасмания

en: Australia/Hobart
ru: Австралия/Hobart

en: Australia/Victoria
ru: Австралия/Виктория

en: Australia/Melbourne
ru: Австралия/Мельбурн

en: Australia/West
ru: Австралия/Запад

en: Australia/Perth
ru: Австралия/Перт

en: Australia/Yancowinna
ru: Австралия/Yancowinna

en: Australia/Broken_Hill
ru: Австралия/Broken_Hill

en: Brazil/Acre
ru: Бразилия/Acre

en: Brazil/DeNoronha
ru: Бразилия/DeNoronha

en: Brazil/East
ru: Бразилия/Восток

en: Brazil/West
ru: Бразилия/Запад

en: Canada/Atlantic
ru: Канада/Атлантика

en: Canada/Central
ru: Канада/Центральный_пояс

en: Canada/Eastern
ru: Канада/Восточный_пояс

en: Canada/Mountain
ru: Канада/Mountain

en: Canada/Newfoundland
ru: Канада/Ньюфаундленд

en: Canada/Pacific
ru: Канада/Тихий_океан

en: Canada/Saskatchewan
ru: Канада/Саскачеван

en: Canada/East-Saskatchewan
ru: Канада/East-Saskatchewan

en: Canada/Yukon
ru: Канада/Юкон

en: Chile/Continental
ru: Чили/Континент

en: Chile/EasterIsland
ru: Чили/о-в_Пасхи

en: Etc/Greenwich
ru: Etc/Гринвич

en: Global/Cuba
ru: Global/Куба

en: Global/Egypt
ru: Global/Египет

en: Global/Eire
ru: Global/Эйре

en: Global/Greenwich
ru: Global/Гринвич

en: Global/Hongkong
ru: Global/Гонконг

en: Global/Iceland
ru: Global/Исландия

en: Global/Iran
ru: Global/Иран

en: Global/Israel
ru: Global/Израиль

en: Global/Jamaica
ru: Global/Ямайка

en: Global/Japan
ru: Global/Япония

en: Global/Libya
ru: Global/Ливия

en: Global/Navajo
ru: Global/Навахо

en: Global/Poland
ru: Global/Польша

en: Global/Portugal
ru: Global/Португалия

en: Global/Singapore
ru: Global/Сингапур

en: Global/Turkey
ru: Global/Турция

en: Europe/Netherlands
ru: Европа/Нидерланды

en: Europe/Andorra
ru: Европа/Андорра

en: Europe/Greece
ru: Европа/Греция

en: Europe/Northern-Ireland
ru: Европа/Северная_Ирландия

en: Europe/Yugoslavia
ru: Европа/Югославия

en: Europe/Germany
ru: Европа/Германия

en: Europe/Slovakia
ru: Европа/Словакия

en: Europe/Belgium
ru: Европа/Бельгия

en: Europe/Romania
ru: Европа/Румыния

en: Europe/Hungary
ru: Европа/Венгрия

en: Europe/Moldova
ru: Европа/Молдавия

en: Europe/Denmark
ru: Европа/Дания

en: Europe/Ireland
ru: Европа/Ирландия

en: Europe/Gibraltar
ru: Европа/Гибралтар

en: Europe/Finland
ru: Европа/Финляндия

en: Europe/Turkey
ru: Европа/Турция

en: Europe/Ukraine
ru: Европа/Украина

en: Europe/Portugal
ru: Европа/Португалия

en: Europe/Slovenia
ru: Европа/Словения

en: Europe/United_Kingdom
ru: Европа/Великобритания

en: Europe/Luxembourg
ru: Европа/Люксембург

en: Europe/Spain
ru: Европа/Испания

en: Europe/Malta
ru: Европа/Мальта

en: Europe/Monaco
ru: Европа/Монако

en: Europe/Russia
ru: Европа/Россия

en: Europe/Norway
ru: Европа/Норвегия

en: Europe/France
ru: Европа/Франция

en: Europe/Czech_Republic
ru: Европа/Республика_Чехия

en: Europe/Latvia
ru: Европа/Латвия

en: Europe/Italy
ru: Европа/Италия

en: Europe/Bosnia & Herzegovina
ru: Европа/Босния_и_Герцеговина

en: Europe/Macedonia
ru: Европа/Македония

en: Europe/Bulgaria
ru: Европа/Болгария

en: Europe/Sweden
ru: Европа/Швеция

en: Europe/Estonia
ru: Европа/Эстония

en: Europe/Albania
ru: Европа/Албания

en: Europe/Liechtenstein
ru: Европа/Лихтенштейн

en: Europe/Vatican
ru: Европа/Ватикан

en: Europe/Austria
ru: Европа/Австрия

en: Europe/Lithuania
ru: Европа/Литва

en: Europe/Poland
ru: Европа/Польша

en: Europe/Croatia
ru: Европа/Хорватия

en: Europe/Switzerland
ru: Европа/Швейцария

en: Mexico/BajaNorte
ru: Мексика/BajaNorte

en: Mexico/BajaSur
ru: Мексика/BajaSur

en: Mexico/General
ru: Мексика/General

en: US/Alaska
ru: США/Аляска

en: US/Aleutian
ru: США/Алеутские_о-ва

en: US/Arizona
ru: США/Аризона

en: US/Central
ru: США/Центральное_время

en: US/East-Indiana
ru: США/East-Indiana

en: US/Hawaii
ru: США/Гавайи

en: US/Indiana-Starke
ru: США/Indiana-Starke

en: US/Michigan
ru: США/Мичиган

en: US/Mountain
ru: США/Mountain

en: US/Pacific
ru: США/Тихий_океан

en: US/Samoa
ru: США/Самоа

en: US/Eastern
ru: США/Восточное_время

note: configuration failed somehow. Popup shows error to user and lists likely causes.
en: YaST2 couldn't write the parameters file.
    You must run this configuration as the root user!
ru: Ошибка записи в файл параметров YaST2.
    Вы должны запустить программу настройки с правами root'а!

note: configuration succeeded, show as popup message to user Translators: 'kinet' is wrong, this should be 'kinternet'
en: Congratulations!!!
    Your Internet connection has been successfully configured.
    
    To connect with the internet use 'kinet'.
ru: Поздравляем!!!
    Настройка соединения с Internet завершена.
    
    Для соединения с Internet используйте 'kinternet'.

note: Invalid characters in various fields of dialogs (only numbers are allowed)
en: <P>You entered invalid characters in field "%1".</P><P>You can enter only numbers
ru: <P>Поле "%1" содержит неверные символы.</P><P>Здесь допустимы только цифры

note: Label for error screen if invalid characters were writen
en: Invalid characters in field "%1"!
ru: Поле "%1" содержит неверные символы!

note: Invalid characters in various fields of dialogs (almost telephone numbers)
en: <P>You entered invalid characters in field "%1".</P><P>Valid characters are <B>numbers</B>, <B>*</B>, <B>#</B>, <B>SPACE</B>, <B>-</B> and <B>,</B>.</P>
ru: <P>Поле "%1" содержит неверные символы.</P><P>Допустимы <B>цифры</B>, <B>*</B>, <B>#</B>, <B>пробел</B>, <B>-</B> и <B>,</B>.</P>

note: Invalid baudrate heltext
en: <P>Please choose a valid <B>baud rate</B>.</P><P>Possible values are %1.</P>
ru: <P>Задайте скорость -- <B>baud rate</B>.</P><P>Возможные значения: %1.</P>

note: Label for error screen if invalid baudrate writen
en: Invalid baud rate
ru: Неверно указана скорость

note: Invalid IP address inserted
en: Please enter a valid IP address in the field "%1".
ru: Введите IP-адрес в поле "%1".

note: Label for error screen if invalid characters were writen
en: Invalid IP address format in field "%1"
ru: Неверный IP-адрес в поле "%1"

note: Empty value of field where is value needed)
en: <P>The field "%1" must not be empty.</P><P>Please enter a value.</P>
ru: <P>Поле "%1" не должно быть пустым.</P><P>Введите значение.</P>

note: Label for error screen if invalid characters were writen
en: The field "%1" must not be empty
ru: Поле "%1" не должно быть пустым.

en: Input error
ru: Ошибка ввода

note: Manual selection of ISDN card (if autodetection fails)
en: You need to select the type of your <B>ISDN</B> card and enter the required parameters manually (likely values of the parameters are shown)
ru: Вам необходимо указать тип вашей карты <B>ISDN</B> и ввести необходимые параметры (возможные их значения указаны)

en: Select your ISDN card:
ru: Укажите вашу карту ISDN:

en: IO address
ru: IO-адрес (порт)

en: IRQ
ru: Прерывание (IRQ)

en: Manual ISDN selection and configuration
ru: Выбор и настройка карты ISDN

en: IO address (PORT)
ru: IO-адрес (порт)

en: <P>Please enter the details of your internet connection.</P>
ru: <P>Введите, пожалуйста, параметры соединения с Internet.</P>

en: Local number (MSN)
ru: Локальный номер телефона (MSN)

note: Type of ISDN protocol
en: ISDN protocol
ru: Протокол ISDN

note: ISDN callback mode selection
en: ISDN Callback configuration
ru: Настройка обратного вызова ISDN

note: ISDN callback mode selection - Callback Server
en: Callback Server
ru: Обратный вызов на сервере

note: ISDN callback mode selection - Callback Client
en: Callback Client
ru: Обратный вызов на клиенте

note: ISDN callback mode selection - Callback Off
en: Callback Off
ru: Обратный вызов отключен

note: Type of device (isdn0/ippp0) selection
en: Network device type
ru: Тип сетевого устройства

note: Dial mode selection
en: Dial mode
ru: Режим соединения

note: Automatic dial mode
en: Automatic
ru: Автоматический

note: Manual dial mode
en: Manual
ru: Ручной

note: Dial mode off
en: Off
ru: Отключен

en: ISDN access for 'root' only
ru: Доступ ISDN только для 'root'

en: Internet access - ISDN configuration
ru: Соединение с Internet - настройка ISDN

note: Configuration of local IP address and remote IP address for Peer-to-Peer internet connection html-format part 1
en: <P>You need to enter a local IP address and a remote IP address for your ISP.</P>
ru: <P>Вам нужно указать IP-адрес вашей <B>локальной</B> и <B>удаленной</B> системы провайдера.</P>

note: part 2
en: <P>If your Internet provider supports dynamic DNS assignment, you can choose the appropriate checkbox. All major Internet providers support this feature.</P>
ru: <P>Если ваш провайдер поддерживает динамическое задание DNS, то вы можете указать это. Все основные провайдеры предоставляют этот сервис</P>.

en: Local IP address of your machine
ru: Локальный IP-адрес

note: IP address of Peer for Point-to-Point connection
en: Remote IP address
ru: IP-адрес удаленной системы

en: Dynamic IP address
ru: Динамический IP-адрес

en: Dynamic DNS assignment
ru: Динамический DNS

en: Start ISDN during system boot
ru: Запуск ISDN при загрузке системы

en: Internet access - ISDN network configuration
ru: Соединение с Internet - настройка сети ISDN

en: Local
ru: Локальный

en: Remote
ru: Удаленный

note: If input Local IP address conflicts which existing network user is needed to set it again
en: You can't use this <B>IP address (%1)</B>, because it is part of an existing, already configured network. Please choose another address ...
ru: Вы не можете использовать <B>IP-адрес (%1)</B>, поскольку он принадлежит существующей, уже настроенной сети. Пожалуйста, укажите другой ...

en: The ISDN network parameters you entered conflict with %1 network device
ru: Выбранные вами параметры сети ISDN конфликтуют с сетевым устройством %1

en: Please re-enter your %1 address
ru: Пожалуйста, укажите ваш %1 адрес снова

en: Network device conflict
ru: Конфликт сетевых устройств

en: Remote IP address of the P-t-P partner
ru: IP-адрес партнера Point-To-Point

note: Setting of Modem specific parameters help 1 of 6
en: <P>If you are on PBX, you probably have to enter a <B>dial prefix</B>.
ru: <P>Если у вас внутренняя АТС, то, возможно, надо указать <B>префикс набора</B>.

note: help 2 of 6, keep the leading space
en:  Often this is <I>9</I>.</P>
ru:  Часто это <I>9</I>.</P>

note: help 3 of 6
en: <P>Most telephone companies use <I>tone dial</I> as the <B>dial method</B>.</P>
ru: <P>Большинство телефонных станций в России нуждаются в <I>тоновом наборе</I> в качестве <B>способа набора номера</B>.</P>

note: help 4 of 6
en: <P>You can adjust the INIT strings for your device.
ru: <P>Вы можете уточнить инициализационную строку вашего устройства.

note: help 5 of 6, keep the leading space
en:  This may be neccessary, if you are using a terminal adapter or a special modems.</P>
ru:  Это может быть необходимо, если у вас терминальный адаптер ISDN или необычный модем.</P>

note: help 6 of 6, keep the leading space
en: <P>Idle timeout:
    Specify after how many
    seconds of inactivity
    he connection should
    be closed, use 0 to
    disable idle hangup.</P>
ru: <P>Пауза:
    Задайте время в секундах,
    при истечении которого
    неактивное соединение
    будет закрыто, введите 0 для
    запрета разрыва соединения.</P>

note: Area Code prefix
en: Dial prefix(if needed)
ru: Префикс региона (если нужен)

note: Modem BaudRate
en: BaudRate
ru: Скорость в бодах

en: Modem initialization strings
ru: Строка инициализации модема

en: Tone dialing
ru: Набор тоном

en: Pulse dialing
ru: Набор пульсом

note: Set modem to be loud
en: Turn on modem speaker
ru: Включить звук модема

en: Idle timeout (seconds)
ru: Пауза (в секундах)

en: Internet access - Modem configuration
ru: Соединение с Internet - Настройка модема

en: Dial Prefix
ru: Префикс набора номера

en: Baud Rate
ru: Скорость в бодах

en: Idle timeout
ru: Пауза

note: Help text for autodetection screen. It dissapears automaticaly when autodetection is done
en: <P>An attempt to find external modems and internal modems will be made.<P>If you are using an <I>ISA-PnP or PCI-Modem</I>, please refer to the manual.</P><P><B>Please wait...</B></P>
ru: <P>Будет предпринята попытка найти внешние и внутренние модемы.<P>Если вы используете <I>ISA-PnP или PCI-Modem</I>, обратитесь к руководству SuSE Linux.</P><P><B>Пожалуйста, подождите...</B></P>

en: Modem and ISDN autodetection
ru: Автоопределение модема и ISDN

note: Autodetection is running, better have a line break \n here, horizontal space is tight
en: Trying to detect your modem.
    Please wait...
ru: Попытка определить модем.
    Пожалуйста, подождите...

note: Unknown modem name
en: Unknown
ru: Неизвестный

note: If there are more detected devices, user has to select which of them will be configured part 1
en: <P>Both an <B>ISDN card</B> and a <B>modem</B> were detected.</P>
ru: <P>Найдены и <B>карта ISDN</B> и <B>модем</B>.</P>

note: part 2
en: <P>Please select the one that will be used for your internet connection.</P>
ru: <P>Пожалуйста, выберите, что будет использовано для подключения к Internet.</P>

en: Several devices for connecting to the Internet were found.
ru: Было найдено несколько устройств для подключения к Internet.

en: Please select which device you whish to configure:
ru: Пожалуйста, выберите устройство для настройки:

note: Description of detected ISDN device
en: &ISDN card %1
ru: &ISDN-карта %1

note: Description of detected modem
en: &Modem %1 on %2
ru: &Mодем %1 на %2

en: Internet configuration
ru: Настройка соединения с Internet

note: There was only one device (modem) detected and in next dialogs it'll be configured part 1
en: <P>A <B>modem</B> was detected.</P>
ru: <P>Обнаружен <B>модем</B>.</P>

note: part 2
en: <P>Please continue continue to configure your Internet connection.</P>
ru: <P>Пожалуйста, продолжите настройку подключения к Internet.</P>

note: part 3
en: <P>Note: Serial ports in Linux are named differently than in DOS, e.g., /dev/ttyS0 = COM1, /dev/ttyS1 = COM2...</P>
ru: <P>Обратите внимание на имена последовательных портов в Linux (/dev/ttyS0 = COM1, /dev/ttyS1 = COM2...)</P>

note: this means : "A modem %1 Was detected on %2 will be configured for internet access" part 1
en: A modem
ru: Модем

note: part 2
en: Was detected on
ru: обнаруженный на

note: part 3
en: will be configured for internet access
ru: будет настроен для доступа в Internet

note: There was only one device (ISDN card) detected and in next dialogs it'll be configured
en: <P>An <B>ISDN card</B> was detected.</P>
ru: <P>Обнаружена <B>карта ISDN</B>.</P>

note: this means : "An ISDN card %1 was detected and will be configured for internet access" part 1
en: An ISDN card
ru: ISDN-карта

note: part 2
en: was detected and will be configured for internet access
ru: обнаружена и будет настроена для доступа в Internet

note: No configurable device found html-format / help start
en: <p>Neither an ISDN card or a modem could be found.</p>
ru: <p>Ни карта ISDN, ни модем не найдены.</p>

note: html-format / help 2
en: <p>
    If you are using a <b>PCI-Modem</b> run <i>lspci -v</i> and determine the IRQ and PORT.
    Then execute <i>setserial /dev/modem port PORT irq IRQ</i> and try again.</p>
    <p>
    <b>ISA-PnP card</b>: run <i>pnpdump -c > /etc/isapnp.conf</i> and
    <i>isapnp /etc/isapnp.conf</i>.<br>
    Determine the IRQ and PORT. Then execute <i>setserial /dev/modem port PORT irq IRQ</i>
    and try again.</p>
ru: <p>
    Если у вас <b>PCI-Modem</b>, то дайте команду <i>lspci -v</i> и определите IRQ и PORT.
    Далее выполните <i>setserial /dev/modem port PORT irq IRQ</i> и повторите настройку еще раз.</p>
    <p>
    <b>ISA-PnP карта</b>: запустите <i>pnpdump -c > /etc/isapnp.conf</i> и
    <i>isapnp /etc/isapnp.conf</i>.<br>
    Определите IRQ и PORT. Затем выполните <i>setserial /dev/modem port PORT irq IRQ</i>
    и повторите настройку еще раз.</p>

note: html-format / help 3
en: <p>
    Further Information can be found in the manual.</p>
    <p>
    If you are able to connect to the internet on another machine, have a look at
    the support database 'http://sdb.suse.de/sdb/en/html' and the modem trouble shooting
    tool 'http://sdb.suse.de/sdb/en/html/hoe_wvcheck.html'.</p>
ru: <p>
    Прочая информация содержится в руководстве.</p>
    <p>
    Если вы можете соединиться с Internet с другой системы, то посмотрите
    базу данных поддержки 'http://sdb.suse.de/sdb/en/html' и описание проблем
    соединения 'http://sdb.suse.de/sdb/en/html/hoe_wvcheck.html'.</p>

en: Sorry, neither a modem or an ISDN device could be found
ru: Извините, но ни модем, ни устройство ISDN не найдены

note: Try again autodetection of ISDN device
en: &Try again
ru: &Попробовать снова

note: Manual ISDN card configuration (if no ISDN card found)
en: &Manual ISDN device configuration
ru: &Настройка карты ISDN

en: Internet access
ru: Соединение с Internet

note: help 1 of 2
en: <P>Please choose:<UL><LI> <I>new</I> and enter the <I>tel. no., login</I> and <I>password,</I></LI><LI>or select a predefined Call-by-Call provider from the list for your country,</LI><LI>or edit the current settings.</LI></UL></P>
ru: <P>Пожалуйста, выберите:<UL><LI> <I>Новый</I> и введите <I>номер телефона, имя</I> и <I>пароль,</I></LI><LI>или выберите из числа известных провайдеров из списка для вашей страны,</LI><LI>или поправьте текущие установки.</LI></UL></P>

note: help 2 of 2, describe "save password" check box
en: <P>Save Password:
    If you disable it, the password will
    not be saved on disk and you will be
    asked for the password on every connect.</P>
ru: <P>Сохранить пароль:
    Если вы не выберите это, пароль не будет
    записан на диск, и вам надо будет вводить
    его снова при новом соединении.</P>

en: Select an Internet provider (fixed settings)
ru: Выберите провайдера Internet (фиксированные установки)

note: providers Phone number
en: Phone number
ru: Номер телефона

note: login name (at provider)
en: User ID
ru: ID пользователя

en: Password
ru: Пароль

note: Check box which define if password will be stored in conf file or if user will be asked every connection
en: Save password
ru: Сохранить пароль

note: New provider settings
en: &New
ru: &Новый

note: Current provider settings
en: &Current settings
ru: &Текущие установки

en: Internet access - Provider configuration
ru: Соединение с Internet - параметры провайдера

en: Select a Internet provider (fixed settings)
ru: Выберите провайдера Internet (фиксированные установки)

en: Telephone number
ru: Номер телефона

note: Menuentry for the YaST2 menu
en: Network/Modem+ISDN
ru: Сеть/Модем+ISDN

note: Explanation shown if menuentry 'Network/Modem+ISDN' is selected part 1
en: Choose this item to configure your Internet connection if you are using a modem or ISDN-card.
ru: Выберите этот пункт для настройки доступа в Internet, если вы используете модем или карту ISDN.

note: part 2
en: <P><P>You must be logged in as <I>root</I>.
ru: <P><P>Вам нужно войти в систему как <I>root</I>.

en: Leased line
ru: Выделенная линия

en: Germany
ru: Германия

note: changing Label to Finish for the last step
en: &Finish
ru: &Закончить

note: dialog title
en: Internet Configuration
ru: Настройка подключения к Internet

note: no modem detected, maybe user left it off. Popup message.
en: Turn your modem ON
ru: Включите модем

en: Install/Remove packages
ru: Установить/Удалить пакеты

en: <P>Launch this module to install additional packages or
    remove installed ones.
    For installing commercial software also launch this module and select
    set 'pay' from list of package sets.
    </P>
    Please insert <b>CD 1</b> before proceeding.
    <P>You need to be logged in as <i>root</i> in order to
    do this.</P>
ru: <P>Загрузите этот модуль для того, чтобы установить
    дополнительные пакеты или удалить уже установленные.
    Также загрузите этот модуль для установки коммерческого
    программного обеспечения, и выберите 'pay' из списка наборов пакетов.
    </P>
    Перед тем как продолжить, вставьте <b>CD 1</b><P>Для того чтобы сделать это, вам необходимо быть <i>root</i>'ом.</P>

note: description of an checkbox option in system tuning
en: This option can improve your hard disk performance, but beware.
    Some buggy hardware (chipsets, disks) can destroy your data with
    this option turned on.
ru: Эта опция может улучшить производительность жесткого диска.
    Будьте осторожны, некоторые устройства (чипсеты, диски) могут
    уничтожить ваши данные, если выбрана эта опция.

note: additional description of an checkbox option in system tuning (empty lines are intentionally!)
en: 
    
    Even though the kernel has an internal 'black list' of drivers and
    chipsets that don't support this option anyway, please use this
    option only if you are absolutely sure your hardware supports
    Ultra DMA on Linux.
ru: 
    
    Несмотря на то, что неподдерживаемое оборудование входит во внутренний
    'черный список' ядра, используйте эту опцию, если вы полностью
    уверены, что ваше оборудование поддерживает Ultra DMA на Linux'е.

en: <p>
    This dialog provides some tuning options that may or may not improve
    system performance - depending on your hardware.
    </p>
ru: <p>
    Этот диалог содержит настройки, выбор которых, в зависимости
    от оборудования, может улучшить производительность системы.
    </p>

note: helptext  "main dialog tuneing options"
en: <p>
    Some hardware may even be incompatible with certain tuning options, so
    please make sure you know what you are doing.
    </p>
ru: <p>
    Некоторое оборудование может быть несовместимо с определенными настройками.
    Пожалуйста, убедитесь, что вы знаете, что делаете.
    </p>

note: helptext  "main dialog tuneing options"
en: <p>
    The default settings are always on the safe side, so if you are
    unsure, leave them as they are.
    </p>
ru: <p>
    Установки по умолчанию наиболее надежны. Если вы не уверены,
    оставьте их в исходном состоянии.
    </p>

note: helptext  "main dialog tuneing options"
en: <p>
    And always remember to have fun!
    </p>
ru: <p>
    Научились ли вы радоваться препятствиям? :-)
    </p>

note: Checkbox description: Want to use
en: &Ultra DMA support for IDE-disks
ru: &Поддержка Ultra DMA для IDE-дисков

note: Description of the textenty field, where the user have list devices he wants to use for UDMA
en: &Activate UDMA for the following devices:
ru: &Активировать UDMA для следующих устройств:

note: using SetContents (define in adsl.ycp)
en: Modul for tuning the system
ru: Модуль для настройки системы

en: ENABLE THE FOLLOWING TUNING OPTIONS:
    
    - Ultra DMA support for
ru: РАЗРЕШИТЬ СЛЕДУЮЩИЕ ОПЦИИ НАСТРОЙКИ:
    
    - Поддержка Ultra DMA для

note: Acknowledgment popup, when the user has choosen UDMA (second part)
en: 			
    
    Caution:
    
    This option will take effect after you reboot your system.
ru: 			
    
    Внимание:
    
    Эта опция вступит в силу после перезагрузки системы.

note: Acknowledgment popup, when the user has choosen UDMA (third part)
en: 
    In order to start the DMA support immediately, enter
    "rcidedma start" as root user. 
    
    If there are any problems with DMA support, it is much easier to fix them at boot time.
    This is why DMA support is not automatically started right here.
ru: 
    Чтобы сейчас запустить поддержку DMA, введите
    "rcidedma start" как пользователь root.
    
    Если с запуском поддержки DMA возникли проблемы, лучше их решить во время загрузки.
    По этой причине поддержка DMA не запускается автоматически прямо сейчас.

note: Acknowledgment popup, when the user has not choosen UDMA
en: 
    Tuning options:
    
    Ultra DMA is disabled
ru: 
    Опции настройки:
    
    Поддержка Ultra DMA не выбрана

note: Failure popup
en: Turning on UltraDMA for IDE disks has failed
ru: Невозможно включить UltraDMA для IDE дисков

note: Failure popup
en: Turning off UltraDMA for IDE disks has failed
ru: Невозможно выключить UltraDMA для IDE дисков

en: System tuning
ru: Настройка системы

en: Launch this module to tune your system.
ru: Загрузите этот модуль для настройки системы.

note: optional warning dialog text
en: Error code %1
ru: Код ошибки %1
