tomboy HEAD - en to ja translation catalogue (127 entries)

en: Default Plugins
ja: デフォルトのプラグイン

en: Directory containing system-installed Plugins
ja: システム規模でインストールしたプラグインを格納するディレクトリです

en: Accessories
ja: アクセサリ

en: Simple and easy to use note-taking
ja: シンプルで使いやすいデスクトップ・メモのアプリケーションです

en: Tomboy Applet Factory
ja: Tomboy アプレットのファクトリ

en: Tomboy Notes
ja: Tomboy メモ

en: _About Tomboy...
ja: Tomboy について(_A)...

en: _Open Plugins Folder
ja: プラグイン・フォルダを開く(_O)

en: _Preferences...
ja: 設定(_P)...

en: Note-taker
ja: メモ

en: Quick and handy note-taker
ja: 素早く手軽にメモを取ります

en: Create a new Note
ja: 新しいメモの生成

en: Custom Font Face
ja: カスタム・フォント

en: Enable WikiWord highlighting
ja: WikiWord (予約語) を強調表示する

en: Enable custom font
ja: カスタム・フォントを使う

en: Enable global keybindings
ja: グローバルなホットキーを有効にする

en: Enable spellchecking
ja: スペルチェックを有効にする

en: Enable this option to highlight words ThatLookLikeThis. Clicking the word will create a note with that name.
ja: このオプションを有効にすると、<b>こんな感じ</b>で単語を強調表示します。単語をクリックすると、単語の名前をタイトルにした新しいメモを生成します。

en: HTML Export Last Directory
ja: 最後にHTMLをエキスポートしたフォルダ

en: HTML Export Linked Notes
ja: 最後にHTMLへエキスポートしたメモ

en: If enable_custom_font is true, the font name set here will be used as the font when displaying notes.
ja: enable_custom_font が TRUE の場合、メモを表示するときに、ここにセットしたフォント名を使用します。

en: If true, misspellings will be underlined in red, and correct spelling suggestions shown in the right-click menu.
ja: TRUE の場合、スペル違いは赤色の下線がつき、右クリック・メニューに妥当なスペルを提示します。

en: If true, the desktop-global keybindings set in /apps/tomboy/global_keybindings will be enabled, allowing for useful Tomboy actions to be available from any application.
ja: TRUE の場合、/apps/tomboy/global_keybindings の desktop-global キーバインドが有効になり、別のアプリケーションから Tomboy の操作が可能になります。

en: If true, the font name set in custom_font_face will be used as the font when displaying notes. Otherwise the desktop default font will be used.
ja: TRUE の場合、メモを表示するときに custom_font_face にセットしたフォント名を使用します。それ以外は、デスクトップのデフォルト・フォントを使用します。

en: Open Recent Changes
ja: "現在の変更" を開く

en: Open Search Dialog
ja: "検索ダイアログ" を開く

en: Open Start Here
ja: "ここから開始" を開く

en: Show applet menu
ja: アプレット・メニューの表示

en: The global keybinding for creating and displaying a new Note. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ja: 新しいメモを生成して表示するためのグローバルなホットキー (キーボード・ショートカット) です。書式は "&lt;Control&gt;a" または "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1" です。パーサはかなり自由度が高く、大文字/小文字を利用できます。さらに、"&lt;Ctl&gt;" や "&lt;Ctrl&gt;" のような省略形も可能です。オプションとして特殊な文字列 "disabled" を指定すると、このアクションに対するキーの割り当ては行われません。

en: The global keybinding for opening the "Start Here" note. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ja: "ここから開始" メモを開くためのグローバルなホットキー (キーボード・ショートカット) です。書式は "&lt;Control&gt;a" または "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1" です。パーサはかなり自由度が高く、大文字/小文字を利用できます。さらに "&lt;Ctl&gt;" や "&lt;Ctrl&gt;" のような省略形も可能です。オプションとして特殊な文字列 "disabled" を指定すると、このアクションに対するキーの割り当ては行われません。

en: The global keybinding for opening the Note Search dialog. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ja: "メモの検索" ダイアログを開くためのグローバルなホットキー (キーボード・ショートカット) です。書式は "&lt;Control&gt;a" または "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1" です。パーサはかなり自由度が高く、大文字/小文字を利用できます。さらに "&lt;Ctl&gt;" や "&lt;Ctrl&gt;" のような省略形も可能です。オプションとして特殊な文字列 "disabled" を指定すると、このアクションに対するキーの割り当ては行われません。

en: The global keybinding for opening the Recent Changes dialog. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ja: "最近の変更" ダイアログを開くためのグローバルなホットキー (キーボード・ショートカット) です。書式は "&lt;Control&gt;a" または "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1" です。パーサはかなり自由度が高く、大文字/小文字を利用できます。さらに "&lt;Ctl&gt;" や "&lt;Ctrl&gt;" のような省略形も可能です。オプションとして特殊な文字列 "disabled" を指定すると、このアクションに対するキーの割り当ては行われません

en: The global keybinding for showing the Tomboy applet's menu. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
ja: "Tomboy アプレット" メニューを表示するためのグローバルなホットキー (キーボード・ショートカット) です。書式は "&lt;Control&gt;a" または "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1" です。パーサはかなり自由度が高く、大文字/小文字を利用できます。さらに "&lt;Ctl&gt;" や "&lt;Ctrl&gt;" のような省略形も可能です。オプションとして特殊な文字列 "disabled" を指定すると、このアクションに対するキーの割り当ては行われません

en: The last directory a note was exported to using the Export To HTML plugin.
ja: "HTMLのエキスポート" プラグインを使って、最後にエキスポートしたメモの HTML を格納したフォルダです。

en: The last setting for the 'Export linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin.
ja: "HTML へエキスポート" プラグインの "メモのエキスポート" で最後に設定したチェックボックスの状態です。

en: Print
ja: 印刷

en: Preparing pages...
ja: ページの設定...

en: Rendering page %d of %d...
ja: %d / %d ページの整形中...

en: Printing page %d of %d...
ja: %d / %d ページの印刷中...

en: Print preview
ja: 印刷プレビュー

en: Page %N of %Q
ja: %N / %Q ページ

en: %A %D, %I:%M %p
ja: %F (%a) %p %I:%M

en: _About Tomboy
ja: Tomboy について(_A)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

note: Open the Start Here note
en: Start Here
ja: ここから開始

en: Welcome to Tomboy!
ja: Tomboy へようこそ！

en: Use this page as a Start Page for organizing your notes and keeping unorganized ideas around.
ja: 他のメモを体系づけたり、体系化されていないアイディアを手元に置いておくための "最初のメモ" として、このメモを利用して下さい。

en: New Note {0}
ja: 新しいメモ {0}

en: Describe your new note here.
ja: 新しいメモをここに記述して下さい。

en: Really delete this note?
ja: 本当にこのメモを削除してもよろしいですか？

en: If you delete a note it is permanently lost.
ja: メモを削除すると、メモの内容が完全に無くなります。

en: _Link to New Note
ja: 新しいメモへのリンク(_L)

en: Te_xt
ja: 文字の種類(_X)

en: _Search
ja: 検索(_S)

en: Clos_e All Notes
ja: 全てのメモを閉じる(_E)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Search
ja: 検索

en: Search your notes
ja: メモを検索します

en: Link
ja: リンク

en: Link selected text to a new note
ja: 指定した部分を新しいメモへリンクします

en: _Text
ja: 文字の種類(_T)

en: Set properties of text
ja: 文字のプロパティを変更します

en: _Plugins
ja: プラグイン(_P)

en: Run Plugin actions
ja: プラグイン操作を実行します

en: Delete
ja: 削除

en: Delete this note
ja: このメモを削除します

en: _Search...
ja: 検索(_S)...

en: Find _Next
ja: 次の検索(_N)

en: Find _Previous
ja: 前の検索(_P)

en: _Bold
ja: 太字(_B)

en: _Italic
ja: イタリック(_I)

en: _Strikeout
ja: 打ち消し線(_S)

en: _Highlight
ja: 強調(_H)

en: Font Size
ja: フォント

en: _Normal
ja: 標準(_N)

en: Hu_ge
ja: 巨大(_G)

en: _Large
ja: 大きい(_L)

en: S_mall
ja: 小さい(_M)

en: Tomboy Preferences
ja: Tomboy の設定(_P)...

en: Editing
ja: 編集

en: Hotkeys
ja: ホットキー

note: Spellchecking...
en: _Spellcheck While Typing
ja: 入力時にスペルチェックを行う(_S)

en: Misspellings will be underlined in red, and correct spelling suggestions shown in the right-click menu.
ja: スペル違いは赤色の下線がつき、右クリック・メニューに妥当なスペルを提示します。

note: WikiWords...
en: Highlight _WikiWords
ja: WikiWord (予約語) を強調表示する(_W)

en: Enable this option to highlight words <b>ThatLookLikeThis</b>. Clicking the word will create a note with that name.
ja: このオプションを有効にすると、<b>こんな感じ</b>で単語を強調表示します。単語をクリックすると、単語の名前をタイトルにした新しいメモを生成します。

note: Custom font...
en: Use Custom _Font
ja: カスタム・フォントを使う(_F)

note: Hotkeys...
en: Listen for _Hotkeys
ja: ホットキーを監視する(_H)

en: Hotkeys allow you to quickly access your notes from anywhere with a keypress. Example Hotkeys: <b>&lt;Control&gt;&lt;Shift&gt;F11</b>, <b>&lt;Alt&gt;N</b>
ja: ホットキーを使うと、どこからでも素早くメモにアクセスすることができるようになります。ホットキーの例: <b>&lt;Control&gt;&lt;Shift&gt;F11</b>、<b>&lt;Alt&gt;N</b>

note: Show notes menu keybinding...
en: Show notes _menu
ja: メニューの表示(_M)

note: Open Start Here keybinding...
en: Open "_Start Here"
ja: "ここから開始" を開く(_S)

note: Create new note keybinding...
en: Create _new note
ja: 新しいメモの生成(_N)

note: Search dialog keybinding...
en: S_earch notes
ja: メモの検索(_E)

en: Choose Note Font
ja: フォントの選択

en: Recent Changes
ja: 最近の変更

en: <b>Recent Changes</b> lists your notes in the order they were last changed.  Double click to open a note.
ja: <b>最近の変更</b> は、最後の変更から順にメモを並べて一覧にしたものです。メモをダブル・クリックすると開きます。

en: Last Changed
ja: 変更日時

en: Today, {0}
ja: 今日の {0}

en: Yesterday, {0}
ja: 昨日の {0}

en: {0} days ago, {1}
ja: {0} 日前の {1}

en: Search All Notes
ja: 全てのメモの検索

en: Search Note
ja: メモの検索

en: _Find:
ja: 検索(_F):

en: Search _All Notes
ja: 全てのメモを検索する(_A)

en: Case _Sensitive
ja: 大/小文字を区別する(_S)

en: _Previous
ja: 前の検索(_P)

en: Search _Results
ja: 検索の結果(_R)

en: ({0} match) | ({0} matches)
ja[0]: ({0} 個見つかりました)
ja[1]: ({0} 個見つかりました)

note: title
en: No notes found
ja: メモが見つかりません

en: Tomboy: A simple, easy to use desktop note-taking application.
    Copyright (C) 2004, 2005 Alex Graveley <alex@beatniksoftware.com>
ja: Tomboy: シンプルで、使いやすいデスクトップ・メモのアプリケーションです。
    Copyright (C) 2004, 2005 Alex Graveley <alex@beatniksoftware.com>

en: Usage:
      --new-note			Create and display a new note.
      --new-note [title]		Create and display a new note, with a title.
      --open-note [title/url]	Display the existing note matching title.
      --start-here			Display the 'Start Here' note.
      --highlight-search [text]	Search and highlight text in the opened note.
      --version			Print version information.
      --help			Print this usage message.
ja: 用法:
      --new-note			新しいメモを生成して表示する
      --new-note [title]		タイトルを付けて、新しいメモを生成し表示する
      --open-note [title/url]	指定した title/url に一致するメモを表示する
      --start-here			"ここから開始" メモを表示する
      --highlight-search [text]	開いたメモから text を検索して強調表示する
      --version			バージョン情報を表示する
      --help			このメッセージを表示する

en: Usage:
      --version			Print version information.
      --help			Print this usage message.
    
    D-BUS remote control disabled.
ja: 用法:
      --version			バージョン情報を表示する
      --help			このメッセージを表示する
    
    D-BUS リモート・コントロールは無効です

en: Version {0}
ja: バージョン {0}

en: Tomboy: unsupported option '{0}'
    Try 'tomboy --help' for more information.
    D-BUS remote control disabled.
ja: Tomboy: オプション '{0}' はサポートしていません
    オプション情報については 'tomboy --help' の出力をご覧下さい。
    D-BUS リモート・コントロールは無効です

en: Create _New Note
ja: 新しいメモの生成(_N)

en: _Recent Changes
ja: 最近の変更(_R)

en: _Search Notes...
ja: メモの検索(_S)...

en:  (new)
ja:  (新規)

en: A simple and easy to use desktop note-taking application.
ja: シンプルで使いやすいデスクトップ・メモのアプリケーションです。

en: (Untitled {0})
ja: (タイトルなし {0})

en: A note with the title <b>{0}</b> already exists. Please choose another name for this note before continuing.
ja: タイトル <b>{0}</b> が付いたメモが既に存在します。続行する前に別のタイトルを選択して下さい。

en: Note title taken
ja: メモのタイトル

en: Cannot open location
ja: 指定した場所を開けません

en: _Copy Link Address
ja: リンク先のアドレスのコピー(_C)

en: _Open Link
ja: リンクを開く(_O)

en: Export to HTML
ja: HTML へエキスポート

en: Destination for HTML Export
ja: HTML のエキスポート先

en: Export linked notes
ja: メモのエキスポート
