Sax - en to pt translation catalogue (242 entries)

note: /.../ Copyright (c) 2005 SuSE GmbH Nuernberg, Germany.  All rights reserved. This file contains the gettext keys used within a gettext call in the application code for the SaX2 and XFine GUI RTF text: Startup information for the user
en: <b>SaX2 Suggestion</b><hr>The currently-started graphics system is based on a suggestion made by SaX2. If this is acceptable, click <b>OK</b>. Otherwise, change the configuration.
pt: <b>Sugestão do SaX2</b><hr>O sistema gráfico iniciado atualmente é baseado em uma sugestão feita pelo SaX2. Se isso for aceitável, clique em <b>OK</b>.  Caso contrário, mude a configuração.

note: Caption text for the startup information window
en: Automatic Graphics System Setup
pt: Configuração Automática do Sistema Gráfico

note: Caption text for informing the user
en: Information...
pt: Informação...

note: Caption text for the main window
en: SaX2: X11 Configuration
pt: SaX2: Configuração X11

note: Title text on the left side
en: SaX Control Center
pt: Centro de Controle do SaX

note: Help Button text
en: &Help
pt: &Ajuda

note: Yes Button text
en: &Yes
pt: &Sim

note: No Button text
en: &No
pt: &Não

note: Cancel Button text Maximum length: 40  characters
en: &Cancel
pt: &Cancelar

note: RTF text: exit SaX message
en: <b>Exit SaX2</b><hr>Exit SaX2 now?
pt: <b>Sair do SaX2</b><hr>Sair do SaX2 agora?

note: Message box default caption text
en: Message
pt: Mensagem

note: Change configuration Button text
en: C&hange Configuration
pt: M&udar Configuração

note: title of module dialog
en: Card and Monitor Properties
pt: Propriedades da Placa e do Monitor

note: title of module dialog
en: Mouse Properties
pt: Propriedades do Mouse

note: Short description of the Keyboard module
en: Keyboard
pt: Teclado

note: title of module dialog
en: Keyboard Properties
pt: Propriedades do Teclado

note: Short description of the Tablet module Tab title: Tablet vendor name selection
en: Tablet
pt: Mesa Digitalizadora

note: title of module dialog
en: Tablet Properties
pt: Propriedades da Mesa Digitalizadora

note: Short description of the Touchscreen module Tab text for a touchscreen tab of the touchscreen dialog
en: Touchscreen
pt: Tela Sensível ao Toque

note: title of module dialog
en: Touchscreen Properties
pt: Propriedades da Tela Sensível ao Toque

note: title of module dialog
en: Remote Access Properties
pt: Propriedades do Acesso Remoto

note: Tab text for a display tab of the monitor dialog
en: Display
pt: Vídeo

note: Activate display checkbox, Display=screen
en: Activate This Display
pt: Ativar esta Exibição

note: Activate mouse checkbox
en: Activate This Pointer
pt: Ativar este Ponteiro

note: Graphics Card name label
en: Card
pt: Placa

note: Change data
en: &Change...
pt: &Mudar...

note: Set options for some kind of data
en: &Options...
pt: &Opções...

note: Configure some data
en: Con&figure...
pt: Con&figurar...

note: Group box title for dual head setup
en: Dual Head Mode
pt: Modo de Cabeça Dupla

note: Group box title for card options Group box title for mouse options Tab text for an options tab of the keyboard dialog Group box title for tablet options
en: Options
pt: Opções

note: CheckBox label to activate the mouse wheel
en: Activate Mouse Wheel
pt: Ativar Roda do Mouse

note: CheckBox label to invert the mouse X axis
en: Invert X-Axis
pt: Inverter Eixo X

note: CheckBox label to invert the mouse Y axis
en: Invert Y-Axis
pt: Inverter Eixo Y

note: CheckBox label to activate the 3 Button emulation
en: Activate 3-Button Emulation
pt: Ativar Emulação de 3 Botões

note: CheckBox label to activate the wheel emulation
en: Emulate Wheel with Mouse Button
pt: Emular Roda com Botão do Mouse

note: Group box title for card rotation
en: Rotate Screen
pt: Girar Tela

note: Group box title for the mouse test field Line edit label pointing to the keyboard test field
en: Test
pt: Teste

note: Button text in final step message box for testing the configuration
en: &Test
pt: &Testar

note: Button text in final step message box for saving the configuration
en: &Save
pt: &Salvar

note: Status line of mouse test field: ready
en: Test ready
pt: Teste pronto

note: Status line of mouse test field: single button click
en: Single Click: Done
pt: Único Clique: Concluído

note: Status line of mouse test field: double button click
en: Double Click: Done
pt: Clique Duplo: Concluído

note: Status line of mouse test field: wheel moved
en: Scrolling
pt: Rolando

note: Status line of mouse test field: button pressed
en: Button pressed
pt: Botão pressionado

note: Status line of mouse test field: button released
en: Button released
pt: Botão liberado

note: Status line of mouse test field: wheel stopped
en: Stopped: Done
pt: Interrompido: Concluído

note: Group box title for properties
en: Properties
pt: Propriedades

note: Activate dual head mode checkbox
en: Activate Dual Head Mode
pt: Ativar Modo de Cabeça Dupla

note: Set display resolution
en: Resolution
pt: Resolução

note: Set display colors
en: Colors
pt: Cores

note: Activate 3D checkboc
en: Activate 3D Acceleration
pt: Ativar Aceleração 3D

note: Tab title: Setup monitor properties for card X
en: Monitor for Card
pt: Monitor para Placa

note: Tab title: Setup monitor for second channel on card X
en: Second Monitor for Card
pt: Segundo Monitor para Placa

note: Tab title: Setup sync frequencies
en: Sync Frequencies
pt: Freqüências de Sincronização

note: Tab title: Setup display size
en: Display Size
pt: Tamanho da Tela

note: Tab title: Setup the monitor arrangement Title for the multihead arrangement
en: Arrangement
pt: Localização

note: Information about dual head mode. %1=the dual head modus %2=the resolution
en: Activated in %1 mode with %2
pt: Ativado no modo %1 com %2

note: Short Information that something has been activated
en: Activated in driver default mode
pt: Ativado no modo padrão do driver

note: rwalter Monitor Model is unknown and should be changed Mouse Model is unknown and should be changed
en: Unconfigured
pt: Não configurado

note: Message appears when user is trying to deactivate all displays
en: <b>Cannot Deactivate All Displays</b><hr><nobr>At least one display must be active.</nobr>
pt: <b>Impossível Desativar Todas as Telas</b><hr><nobr>Pelo menos uma tela deve estar ativa.</nobr>

note: Info label for dual head checkbox
en: No configuration available
pt: Nenhuma configuração disponível

note: Radiobutton for traditional multihead mode
en: Traditional Multihead:
    Each screen is an independent display
pt: Multihead Tradicional:
    Cada tela é uma exibição independente

note: Radiobutton for cloned multihead mode
en: Cloned Multihead:
    Each display is a clone of the primary display
pt: Multihead Clonado:
    Cada exibição é um clone da exibição primária

note: Radiobutton for xinerama multihead mode
en: Xinerama Multihead:
    Build one big display out of all screens
pt: Multihead Xinerama:
    Crie uma exibição grande a partir de todas as telas

note: Title for multihead modi
en: Multihead Mode
pt: Modo Multicabeça

note: Monitor X - connected to - CardY
en: Connected To
pt: Conectado a

note: Tooltip text if monitor is unknown
en: Unknown Monitor:
pt: Monitor Desconhecido:

note: Tooltip text for primary monitor
en: Primary Monitor:
pt: Monitor Principal:

note: Windowanager title for the monitor model setup Windowanager title for the second monitor model setup
en: Monitor Settings
pt: Configurações do Monitor

note: Windowanager title for the mouse mode setup
en: Mouse Settings
pt: Configurações do Monitor

note: Windowanager title for the card options dialog
en: Graphics Card Settings
pt: Configurações da Placa de Vídeo

note: Windowanager title for the dual head setup
en: Dual Head Settings
pt: Configurações de Cabeça Dupla

note: Radiobutton don't rotate
en: Not Rotated
pt: Não Girado

note: Radiobutton rotate to the left side
en: To the Left
pt: Para a Esquerda

note: Radiobutton rotate to the right side
en: To the Right
pt: Para a Direita

note: Popup message to ask the user for an option value
en: <b>Option Needs a Value</b><hr><nobr>Set up a value for option %1.</nobr>
pt: <b>A Opção Precisa de um Valor</b><hr><nobr>Configure um valor para a opção %1.</nobr>

note: Group box title for the monitor vendor and name selection
en: Monitor: Vendor and Name Selection
pt: Monitor: Seleção de Fornecedor e Nome

note: Group box title for the mouse vendor and name selection
en: Mouse: Vendor and Name Selection
pt: Mouse: Seleção de Fornecedor e Nome

note: Group box title for the manual sync frequency set up
en: Manual Sync Frequency Setup
pt: Configuração Manual de Freqüência de Sincronização

note: Group box title for the aspect/ratio selection
en: Diagonal and Aspect Ratio
pt: Diagonal e Proporção

note: Group box title for the display size setup
en: Display Size in [ mm ]
pt: Tamanho do Vídeo em [ mm ]

note: Text message telling to be carefull with the monitor sync frequencies
en: <b>Note:</b> Wrong sync ranges may damage your monitor. Consult the monitor manual for the settings.<br><br>If you want your monitor not to use its maximum rating, decrease the sync ranges.
pt: <b>Nota:</b> Faixas de sincronização incorretas podem danificar o monitor. Consulte o manual do monitor para obter as configurações.<br><br>Se quiser que o monitor não use sua classificação máxima, reduza as faixas de sincronização.

note: Checkbox to activate DPMS
en: Activate DPMS
pt: Ativar DPMS

note: Button to popup the disk dialog for reading the monitor utility disk
en: Utility Disk...
pt: Disco de Utilitários...

note: Label text for second monitor name
en: Second Monitor:
pt: Segundo Monitor:

note: Label text for second monitor resolution
en: Second Monitor Resolution
pt: Resolução do Segundo Monitor

note: Label text for the aspect ratio combo box
en: Aspect Ratio
pt: Proporção

note: Label text for the display size X-Axis
en: X Axis [mm]
pt: Eixo X (mm)

note: Label text for the display size Y-Axis
en: Y Axis [mm]
pt: Eixo Y (mm)

note: Something is not configured
en: Not configured
pt: Não configurado

note: Unit name for inches in german zoll
en: inches
pt: polegadas

note: Message box of type Ok, telling to user to insert a CD or disk
en: <b>Insert CD or Disk</b><hr>Insert the display utility CD or disk from the monitor vendor.
pt: <b>Inserir CD ou Disco</b><hr>Insira o CD ou o disco do utilitário do fornecedor do monitor.

note: Message box of type Error, telling that the utility disk cannot be opened
en: <b>Read Error</b><hr>Could not read from CD or disk. This may point to a damaged medium or incorrectly formatted information files.
pt: <b>Erro de Leitura</b><hr>Impossível ler do CD ou disco. Isso pode indicar uma mídia danificada ou arquivos de informações incorretamente formatados.

note: First gap of the ActivateInfo text: Multihead mode name
en: Traditional
pt: Tradicional

note: Tab text for the mouse model dialog
en: Mouse Model
pt: Modelo do Mouse

note: Group box title for the primary keyboard setup
en: Primary Setup
pt: Configuração Primária

note: Label text for the primary keyboard type
en: Type
pt: Tipo

note: Label text for the primary keyboard variant Table topic text describing the variant column
en: Variant
pt: Variante

note: Group box title for the additional keyboard setup
en: Additional Layouts
pt: Layouts Adicionais

note: Table topic text describing the keytable column
en: Keytable
pt: Tabela de Chaves

note: List View root item text
en: Group Shift/Lock Behavior
pt: Comportamento Deslocar/Bloquear Grupo

note: List View root item text
en: Use Keyboard LED to Show Alternate Group
pt: Usar LED do Teclado para Mostrar Grupo Alternativo

note: List View root item text
en: Compose Key Position
pt: Criar Posição da Tecla

note: List View root item text XKBFile extension text
en: Control Key Position
pt: Posição da Tecla Control

note: List View root item text
en: Third Level Chooser
pt: Seletor de Terceiro Nível

note: List View root item text
en: Alt/Win Key Behavior
pt: Comportamento da Tecla Alt/Win

note: List View root item text
en: CapsLock Key Behavior
pt: Comportamento da Tecla CapsLock

note: List View item text: Radiobutton no item selected
en: None
pt: Nenhum

note: XKBFile extension text
en: Left Alt key switches group while pressed.
pt: A tecla Alt esquerda alterna o grupo quando pressionada.

note: XKBFile extension text
en: Both Ctrl keys together change group.
pt: As teclas Ctrl juntas alternam o grupo.

note: XKBFile extension text
en: Right Shift key changes group.
pt: A tecla Shift direita alterna o grupo.

note: XKBFile extension text
en: Left Win key changes group.
pt: A tecla Win esquerda alterna o grupo.

note: XKBFile extension text
en: Left Alt key changes group.
pt: A tecla Alt esquerda alterna o grupo.

note: XKBFile extension text
en: Both Win keys switch group while pressed.
pt: Ambas as teclas Win alternam o grupo quando pressionadas.

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl key switches group while pressed.
pt: A tecla Ctrl direita alterna o grupo quando pressionada.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock uses internal capitalization. Shift doesn't cancel CapsLock.
pt: CapsLock usa capitalização interna. Shift não cancela CapsLock.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock just locks the Shift modifier.
pt: CapsLock somente bloqueia o modificador Shift.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock toggles normal capitalization of alphabetic characters.
pt: CapsLock alterna a capitalização normal de caracteres alfabéticos.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock toggles Shift so all keys are affected.
pt: CapsLock alterna Shift para que todas as teclas sejam afetadas.

note: XKBFile extension text
en: Right Win-key is Compose.
pt: A tecla Windows direita é Compose.

note: XKBFile extension text
en: Shift+CapsLock changes group.
pt: Shift+CapsLock muda o grupo.

note: XKBFile extension text
en: R-Alt switches group while pressed.
pt: A tecla R-Alt alterna o grupo quando pressionada.

note: XKBFile extension text
en: Right Control key works as Right Alt.
pt: A tecla Control direita funciona como Alt direita.

note: XKBFile extension text
en: Control key at bottom left
pt: Tecla Control na parte inferior esquerda

note: XKBFile extension text
en: Press any of Win-keys to choose 3rd level.
pt: Pressione qualquer uma das teclas Windows para escolher o 3o. nível.

note: XKBFile extension text
en: Press Right Alt key to choose 3rd level.
pt: Pressione a tecla Alt direita para escolher o 3o. nível.

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl key changes group.
pt: A tecla Ctrl direita alterna o grupo.

note: XKBFile extension text
en: Right Alt is Compose.
pt: A tecla Alt direita é Compose.

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl is Compose.
pt: A tecla Ctrl direita é Compose.

note: XKBFile extension text
en: ScrollLock LED shows alternative group.
pt: O LED ScrollLock mostra o grupo alternativo.

note: XKBFile extension text
en: Control key at left of -A-
pt: A tecla Ctrl à esquerda de -A-

note: XKBFile extension text
en: Third level choosers
pt: Seletores de terceiro nível

note: XKBFile extension text
en: Both Shift keys together change group.
pt: As teclas Shift juntas alternam o grupo.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock acts as Shift with locking. Shift doesn't cancel CapsLock.
pt: CapLocks age como Shift com bloqueio. Shift não cancela CapsLock.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock uses internal capitalization. Shift cancels CapsLock.
pt: CapsLock usa capitalização interna. Shift cancela CapsLock.

note: XKBFile extension text
en: Make CapsLock an additional Control.
pt: Tornar CapsLock uma tecla Control adicional.

note: XKBFile extension text
en: Press Left Win-key to choose 3rd level.
pt: Pressione a tecla Windows esquerda para escolher o 3o. nível.

note: XKBFile extension text
en: Right Win-key changes group.
pt: A tecla Windows direita alterna o grupo.

note: XKBFile extension text
en: Meta is mapped to the left Win-key.
pt: Meta é mapeado para a tecla Windows esquerda.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock LED shows alternative group.
pt: O LED CapsLock mostra o grupo alternativo.

note: XKBFile extension text
en: NumLock LED shows alternative group.
pt: O LED NumLock mostra o grupo alternativo.

note: XKBFile extension text
en: Left Shift key changes group.
pt: A tecla Shift esquerda alterna o grupo.

note: XKBFile extension text
en: Left Win-key switches group while pressed.
pt: A tecla Windows esquerda alterna o grupo quando pressionada.

note: XKBFile extension text
en: Menu is Compose.
pt: O Menu é Compose.

note: XKBFile extension text
en: Both Alt keys together change group.
pt: As teclas Alt juntas alternam o grupo.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock key changes group.
pt: A tecla CapsLock alterna o grupo.

note: XKBFile extension text
en: Swap Control and CapsLock.
pt: Controle de Troca e CapsLock.

note: XKBFile extension text
en: Press any of Alt keys to choose 3rd level.
pt: Pressione qualquer uma das teclas Alt para escolher o 3o. nível.

note: XKBFile extension text
en: Right Alt key changes group.
pt: A tecla Alt direita alterna o grupo.

note: XKBFile extension text
en: Shift with numpad keys works as in MS Windows.
pt: Shift com teclas do teclado numérico funciona como no MS Windows.

note: XKBFile extension text
en: Special keys (Ctrl+Alt+<key>) handled in a server.
pt: Teclas especiais (Ctrl+Alt+<key>) usadas em um servidor.

note: XKBFile extension text
en: Hyper is mapped to the Win-keys.
pt: Hyper é mapeado para as teclas Windows.

note: XKBFile extension text
en: Alt is mapped to the right Win-key and Super to Menu.
pt: Alt é mapeado para a tecla Windows direita e Super para o Menu.

note: XKBFile extension text
en: Super is mapped to the Win-keys (default).
pt: Super é mapeado para as teclas Windows (padrão).

note: XKBFile extension text
en: Alt and Meta on the Alt keys (default).
pt: Alt e Meta nas teclas Alt (padrão).

note: XKBFile extension text
en: Add the standard behavior to Menu key.
pt: Adicionar o comportamento padrão à tecla Menu.

note: XKBFile extension text
en: Alt and Meta are on the Alt keys (default).
pt: Alt e Meta estão nas teclas Alt (padrão).

note: XKBFile extension text
en: Press Right Control to choose 3rd level.
pt: Pressione a tecla Control direita para escolher o 3o. nível.

note: XKBFile extension text
en: Alt+Shift changes group.
pt: Alt+Shift alterna o grupo.

note: XKBFile extension text
en: Control+Shift changes group.
pt: Control+Shift alterna o grupo.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock acts as Shift with locking. Shift cancels CapsLock.
pt: CapLocks age como Shift com bloqueio. Shift cancela CapsLock.

note: XKBFile extension text
en: Use keyboard LED to show alternative group.
pt: Usar LED do teclado para mostrar grupo alternativo.

note: XKBFile extension text
en: Press Right Win-key to choose 3rd level.
pt: Pressione a tecla Windows direita para escolher o 3o. nível.

note: XKBFile extension text
en: Press Left Alt key to choose 3rd level.
pt: Pressione a tecla Alt esquerda para escolher o 3o. nível.

note: XKBFile extension text
en: Meta is mapped to the Win-keys.
pt: Meta é mapeado para as teclas Windows.

note: XKBFile extension text
en: Press Menu key to choose 3rd level.
pt: Pressione a tecla Menu para escolher o 3o. nível.

note: XKBFile extension text
en: Left Ctrl key changes group.
pt: A tecla Ctrl esquerda alterna o grupo.

note: XKBFile extension text
en: Menu key changes group.
pt: A tecla Menu alterna o grupo.

note: XKBFile extension text
en: Alt+Control changes group.
pt: Alt+Control alterna o grupo.

note: XKBFile extension text
en: Right Win-key switches group while pressed.
pt: A tecla Windows direita alterna o grupo quando pressionada.

note: Tab title: Tablet port and mode selection
en: Port and Mode
pt: Porta e Modo

note: Tab title: Tablet electronic pens (pen,eraser)
en: Electronic Pens
pt: Canetas Eletrônicas

note: Activate tablet checkbox
en: Activate This Tablet
pt: Ativar esta Mesa Digitalizadora

note: Group box title for the tablet vendor and name selection
en: Tablet: Vendor and Name Selection
pt: Mesa Digitalizadora: Seleção de Fornecedor e Nome

note: Group box title for tablet port combobox
en: Connection Port
pt: Porta de Conexão

note: Group box title for tablet mode
en: Primary Tablet Mode
pt: Modo da Mesa Digitalizadora Principal

note: Group box title for pen/eraser tablet mode
en: Pen or Eraser Mode
pt: Modo de Caneta ou Borracha

note: Radiobutton for relative tablet mode
en: Relative
pt: Relativo

note: Radiobutton for absolute tablet mode
en: Absolute
pt: Absoluto

note: Group box title for the tablet tools (pen/eraser)
en: Tools
pt: Ferramentas

note: Add Pen Checkbox
en: Add Pen
pt: Adicionar Caneta

note: Add Eraser Checkbox
en: Add Eraser
pt: Adicionar Borracha

note: Windowanager title for the tablet pen options dialog
en: Pen or Eraser Settings
pt: Configurações de Caneta ou Borracha

note: Tab title: Pen properties
en: Pen Properties
pt: Propriedades da Caneta

note: Tab title: Eraser properties
en: Eraser Properties
pt: Propriedades da Borracha

note: Activate/Assign touchscreen checkbox
en: Assign a Touchscreen to Display Number %1
pt: Atribuir Tela Sensível ao Toque ao Número de Exibição %1

note: Group box title for the touchscreen vendor and name selection
en: Touchscreen: Vendor and Name Selection
pt: Tela Sensível ao Toque: Seleção de Fornecedor e Nome

note: Finish configuration message box
en: <b>Final Steps</b><hr>The last step is saving your new configuration. It is recommended to test the new configuration before saving it. If the test server shows a corrupted desktop, press <b>[ Ctrl+Alt+Backspace ]</b> to kill the server.
pt: <b>Etapas Finais</b><hr>A última etapa é gravar sua nova configuração. Recomenda-se testar a nova configuração antes de salvá-la. Se o servidor de teste mostrar uma área de trabalho corrompida, pressione <b>[ Ctrl+Alt+Backspace ]</b> para desativar o servidor.

note: Tab title: VNC Server configuration
en: VNC Server
pt: Servidor VNC

note: Activate VNC server checkbox
en: Allow Access to Display Using VNC Protocol
pt: Permitir Acesso ao Monitor Usando Protocolo VNC

note: Group box title for the VNC options
en: VNC Options
pt: Opções do VNC

note: Activate VNC password protection checkbox
en: Activate Password Protection
pt: Ativar Proteção de Senha

note: LineEdit label: enter password
en: Password
pt: Senha

note: LineEdit contents: enter new password
en: <Enter new password>
pt: <Digite a nova senha>

note: LineEdit contents: change password
en: <Change password>
pt: <Mudar senha>

note: LineEdit contents: verify password
en: <Verify password>
pt: <Verificar senha>

note: Activate HTTP access checkbox
en: Activate HTTP Access
pt: Ativar Acesso HTTP

note: Activate multiple VNC connection checkbox
en: Allow Multiple VNC Connections
pt: Permitir Várias Conexões VNC

note: SpinBox label to setup the HTTP port number
en: HTTP Port
pt: Porta HTTP

note: VNC message box appearing if password strings doesn't match
en: <b>VNC Password Mismatch</b><hr>The first and the second version of the password do not match.
pt: <b>Falta de Correspondência de Senha VNC</b><hr>A primeira e a segunda versões da senha não são iguais.

note: VNC message box appearing if password is too short
en: <b>VNC Password Fault</b><hr>The password field has been left empty or the password is too short. Enter a password with at least six characters.
pt: <b>Falha de Senha VNC</b><hr>O campo da senha ficou vazio ou a senha é muito curta. Digite uma senha com pelo menos seis caracteres.

note: Install missing packages box
en: <b>Software Installation:</b><hr>Some packages are missing. Install the missing packages now?
pt: <b>Instalação de Software:</b><hr>Alguns pacotes estão faltando. Instalar pacotes ausentes agora?

note: Caption text for the missing package info window
en: Package Installation
pt: Instalação de Pacotes

note: Progress bar title text
en: Importing module
pt: Importando módulo

note: Progress window caption text
en: SaX2: Importing data...
pt: SaX2: Importando dados...

note: Progress window label text
en: Initialize cache...
pt: Inicializar cache...

note: Message box text: configuration cannot be saved
en: <b>Saving Configuration Failed</b><hr>The following report has been created:
pt: <b>Falha na Gravação da Configuração</b><hr>O seguinte relatório foi criado:

note: Message box test: configuration has been saved
en: <b>Configuration Saved</b><hr>Your modifications will take effect the next time the graphics system is restarted. Exit SaX2 now?
pt: <b>Configuração Gravada</b><hr>Suas modificações entrarão em vigor na próxima vez em que o sistema gráfico for reiniciado. Sair do SaX2 agora?

note: Message box text: testing the configuration has failed
en: <b>Testing Configuration Failed</b><hr>For further information, refer to the file <tt>/var/log/Xorg.99.log</tt>. The following report has been created from the calling instance:
pt: <b>Falha no Teste de Configuração</b><hr>Para obter mais informações, consulte o arquivo <tt>/var/log/Xorg.99.log</tt>. O seguinte relatório foi criado da instância de chamada:

note: Message box text: if VNC has been enabled the firewall should be checked
en: <b>VNC configuration information</b><hr>The VNC service requires that the TCP port 5900 and an HTTP port (5800 by default) be open in the firewall. You can configure this with YaST.
pt: <b>Informações de configuração do VNC</b><hr>O serviço VNC solicita que a porta TCP 5900 e uma porta HTTP (5800 por padrão) seja aberta no firewall. Essa configuração pode ser feita com o YaST.

note: XKBFile extension text
en: Miscellaneous compatibility options
pt: Opções diversas de compatibilidade

note: XKBFile extension text
en: Add the EuroSign to the 5 key.
pt: Adicionar o símbolo do euro à tecla 5.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock key behavior
pt: Comportamento da tecla CapsLock

note: XKBFile extension text
en: Alt/Win key behavior
pt: Comportamento da tecla Alt/Win

note: XKBFile extension text
en: Adding the EuroSign to certain keys
pt: Adicionando o símbolo do euro a certas teclas

note: XKBFile extension text
en: Caps Lock is Compose.
pt: CapsLock é Compose.

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl key works as Right Alt.
pt: A tecla Ctrl direita funciona como Alt direita.

note: XKBFile extension text
en: Ctrl key at bottom left
pt: Tecla Ctrl na parte inferior esquerda

note: XKBFile extension text
en: Ctrl key at left of 'A'
pt: Tecla Ctrl à esquerda de 'A'

note: XKBFile extension text
en: Make CapsLock an additional Ctrl.
pt: Tornar CapsLock uma tecla Ctrl adicional.

note: XKBFile extension text
en: Swap Ctrl and CapsLock.
pt: Trocar Ctrl e CapsLock.

note: XKBFile extension text
en: Ctrl key position
pt: Posição da tecla Ctrl

note: XKBFile extension text
en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server.
pt: Teclas especiais (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) usadas em um servidor.

note: XKBFile extension text
en: Press Right Ctrl to choose 3rd level.
pt: Pressione a tecla Ctrl direita para escolher o 3° nível.

note: XKBFile extension text
en: Ctrl+Shift changes group.
pt: Ctrl+Shift muda o grupo.

note: XKBFile extension text
en: Add the EuroSign to the E key.
pt: Adicionar o símbolo do euro à tecla E.

note: XKBFile extension text
en: Add the EuroSign to the 2 key.
pt: Adicionar o símbolo do euro à tecla 2.

note: XKBFile extension text
en: key Compose key position
pt: Posição da tecla Compose

note: XKBFile extension text
en: Alt+Ctrl changes group.
pt: Alt+Ctrl muda o grupo.

note: XKBFile extension text
en: Group Shift/Lock behavior
pt: Comportamento Deslocar/Bloquear Grupo

note: /.../ Copyright (c) 2000 SuSE GmbH Nuernberg, Germany.  All rights reserved. This file contains the gettext keys used within a gettext call in the application code for XFine2 Maximum length: 40  characters
en: &Step size
pt: &Tamanho do passo

note: Maximum length: 40  characters
en: Small
pt: Pequeno

note: Maximum length: 40  characters
en: Big
pt: Grande

note: Maximum length: 40  characters
en: Huge
pt: Enorme

note: Maximum length: 40  characters
en: &Next Screen
pt: &Próxima Tela

note: Maximum length: 40  characters
en: S&ave
pt: S&alvar

note: Maximum length: 40  characters
en: Change &Position
pt: Mudar &Posição

note: Maximum length: 40  characters
en: C&hange Size
pt: M&udar Tamanho

note: Maximum length: 40  characters
en: Screen
pt: Tela

note: Maximum length: 60  characters
en: No video mode tuning available
pt: Nenhum ajuste de modo de vídeo disponível

en: Configuration on display
pt: Configuração no vídeo

en: Idle timer...
pt: Temporizador ocioso...
