sax - en to fr translation catalogue (243 entries)

note: /.../ Copyright (c) 2005 SuSE GmbH Nuernberg, Germany.  All rights reserved. This file contains the gettext keys used within a gettext call in the application code for the SaX2 and XFine GUI RTF text: Startup information for the user
en: <b>SaX2 Suggestion</b><hr>The currently-started graphics system is based on a suggestion made by SaX2. If this is acceptable, click <b>OK</b>. Otherwise, change the configuration.
fr: <b>Suggestion SaX2</b><hr>Le système graphique actuellement démarré est proposé par SaX2. S'il est acceptable, cliquez sur <b>OK</b>. Sinon, changez la configuration.

note: Caption text for the startup information window
en: Automatic Graphics System Setup
fr: Configuration automatique du système graphique

note: Caption text for informing the user
en: Information...
fr: Informations...

note: Caption text for the main window
en: SaX2: X11 Configuration
fr: SaX2 : configuration de X11

note: Title text on the left side
en: SaX Control Center
fr: Centre de contrôle SaX

note: Help Button text
en: &Help
fr: &Aide

note: Yes Button text
en: &Yes
fr: &Oui

note: No Button text
en: &No
fr: &Non

note: Cancel Button text Maximum length: 40  characters
en: &Cancel
fr: &Annuler

note: RTF text: exit SaX message
en: <b>Exit SaX2</b><hr>Exit SaX2 now?
fr: <b>Quitter SaX2</b><hr>Quitter SaX2 maintenant ?

note: Change configuration Button text
en: C&hange Configuration
fr: C&hanger la configuration

note: Short description of the Monitor module Monitor name label
en: Monitor
fr: Écran

note: title of module dialog
en: Card and Monitor Properties
fr: Propriétés de carte et de moniteur

note: Short description of the Mouse module Tab text for a display tab of the mouse dialog
en: Mouse
fr: Souris

note: title of module dialog
en: Mouse Properties
fr: Propriétés de la souris

note: Short description of the Keyboard module
en: Keyboard
fr: Clavier

note: title of module dialog
en: Keyboard Properties
fr: Propriétés du clavier

note: Short description of the Tablet module Tab title: Tablet vendor name selection
en: Tablet
fr: Tablette

note: title of module dialog
en: Tablet Properties
fr: Propriétés de la tablette

note: Short description of the Touchscreen module Tab text for a touchscreen tab of the touchscreen dialog
en: Touchscreen
fr: Écran tactile

note: title of module dialog
en: Touchscreen Properties
fr: Propriétés de l'écran tactile

note: title of module dialog
en: Remote Access Properties
fr: Propriétés d'accès à distance

note: Tab text for a display tab of the monitor dialog
en: Display
fr: Afficher

note: Activate display checkbox, Display=screen
en: Activate This Display
fr: Activer cet écran

note: Activate mouse checkbox
en: Activate This Pointer
fr: Activer ce pointeur

note: Graphics Card name label
en: Card
fr: Carte

note: Change data
en: &Change...
fr: &Changer...

note: Configure some data
en: Con&figure...
fr: Con&figurer...

note: Group box title for dual head setup
en: Dual Head Mode
fr: Mode duplex

note: CheckBox label to activate the mouse wheel
en: Activate Mouse Wheel
fr: Activer la roulette de la souris

note: CheckBox label to invert the mouse X axis
en: Invert X-Axis
fr: Inverser l'axe des X

note: CheckBox label to invert the mouse Y axis
en: Invert Y-Axis
fr: Inverser l'axe des Y

note: CheckBox label to activate the 3 Button emulation
en: Activate 3-Button Emulation
fr: Activer l'émulation 3 boutons

note: CheckBox label to activate the wheel emulation
en: Emulate Wheel with Mouse Button
fr: Émuler la roulette avec le bouton de la souris

note: Group box title for card rotation
en: Rotate Screen
fr: Rotation de l'écran

note: Button text in final step message box for saving the configuration
en: &Save
fr: &Enregistrer

note: Tab text for a layout tab of the keyboard dialog Label text for the primary keyboard layout Table topic text describing the keyboard layout column
en: Layout
fr: Disposition

note: Status line of mouse test field: ready
en: Test ready
fr: Test prêt

note: Status line of mouse test field: single button click
en: Single Click: Done
fr: Simple clic : terminé

note: Status line of mouse test field: double button click
en: Double Click: Done
fr: Double clic : terminé

note: Status line of mouse test field: wheel moved
en: Scrolling
fr: Défilement

note: Status line of mouse test field: button pressed
en: Button pressed
fr: Bouton pressé

note: Status line of mouse test field: button released
en: Button released
fr: Bouton relâché

note: Status line of mouse test field: wheel stopped
en: Stopped: Done
fr: Arrêté : terminé

note: Group box title for properties
en: Properties
fr: Propriétés

note: Activate dual head mode checkbox
en: Activate Dual Head Mode
fr: Activer le mode duplex

note: Set display resolution
en: Resolution
fr: Résolution

note: Set display colors
en: Colors
fr: Couleurs

note: Activate 3D checkboc
en: Activate 3D Acceleration
fr: Activer l'accélération 3D

note: Tab title: Setup monitor properties for card X
en: Monitor for Card
fr: Moniteur pour carte

note: Tab title: Setup monitor for second channel on card X
en: Second Monitor for Card
fr: Second moniteur pour carte

note: Tab title: Setup sync frequencies
en: Sync Frequencies
fr: Synchroniser les fréquences

note: Tab title: Setup display size
en: Display Size
fr: Taille de l'écran

note: Tab title: Setup the monitor arrangement Title for the multihead arrangement
en: Arrangement
fr: Agencement

note: Information about dual head mode. %1=the dual head modus %2=the resolution
en: Activated in %1 mode with %2
fr: Activé en mode %1 avec %2

note: Short Information that something has been activated
en: Activated in driver default mode
fr: Activé dans le mode par défaut du pilote

note: rwalter Monitor Model is unknown and should be changed Mouse Model is unknown and should be changed
en: Unconfigured
fr: Non configuré

note: Message appears when user is trying to deactivate all displays
en: <b>Cannot Deactivate All Displays</b><hr><nobr>At least one display must be active.</nobr>
fr: <b>Impossible de désactiver tous les écrans</b><hr><nobr>Au moins un écran doit être actif.</nobr>

note: Info label for dual head checkbox
en: No configuration available
fr: Aucune configuration disponible

note: Radiobutton for traditional multihead mode
en: Traditional Multihead:
    Each screen is an independent display
fr: Multihead traditionnel :
    Chaque moniteur est un écran indépendant

note: Radiobutton for cloned multihead mode
en: Cloned Multihead:
    Each display is a clone of the primary display
fr: Multihead cloné :
    Chaque écran est un clône de l'écran primaire

note: Radiobutton for xinerama multihead mode
en: Xinerama Multihead:
    Build one big display out of all screens
fr: Multihead Xinerama :
    Forme un écran géant avec tous les moniteurs

note: Title for multihead modi
en: Multihead Mode
fr: Mode multihead

note: Monitor X - connected to - CardY
en: Connected To
fr: Connecté à

note: Tooltip text if monitor is unknown
en: Unknown Monitor:
fr: Moniteur inconnu :

note: Tooltip text for primary monitor
en: Primary Monitor:
fr: Moniteur principal :

note: Windowanager title for the monitor model setup Windowanager title for the second monitor model setup
en: Monitor Settings
fr: Paramètres du moniteur

note: Windowanager title for the mouse mode setup
en: Mouse Settings
fr: Paramètres de la souris

note: Windowanager title for the card options dialog
en: Graphics Card Settings
fr: Paramètres de la carte graphique

note: Windowanager title for the dual head setup
en: Dual Head Settings
fr: Paramètres duplex

note: Radiobutton don't rotate
en: Not Rotated
fr: Pas de rotation

note: Radiobutton rotate to the left side
en: To the Left
fr: Vers la gauche

note: Radiobutton rotate to the right side
en: To the Right
fr: Vers la droite

note: Popup message to ask the user for an option value
en: <b>Option Needs a Value</b><hr><nobr>Set up a value for option %1.</nobr>
fr: <b>L'option requiert une valeur</b><hr><nobr>Définissez une valeur pour l'option %1.</nobr>

note: Group box title for the monitor vendor and name selection
en: Monitor: Vendor and Name Selection
fr: Moniteur : sélection du nom et du fournisseur

note: Group box title for the mouse vendor and name selection
en: Mouse: Vendor and Name Selection
fr: Souris : sélection du nom et du fournisseur

note: Group box title for the manual sync frequency set up
en: Manual Sync Frequency Setup
fr: Synchroniser manuellement les fréquences

note: Group box title for the aspect/ratio selection
en: Diagonal and Aspect Ratio
fr: Rapport largeur/hauteur et diagonale

note: Group box title for the display size setup
en: Display Size in [ mm ]
fr: Taille de l'écran en [ mm ]

note: Text message telling to be carefull with the monitor sync frequencies
en: <b>Note:</b> Wrong sync ranges may damage your monitor. Consult the monitor manual for the settings.<br><br>If you want your monitor not to use its maximum rating, decrease the sync ranges.
fr: <b>Remarque :</b> de mauvaises plages de synchronisation peuvent endommager le moniteur. Consultez les paramètres dans le manuel du moniteur.<br><br>Si vous ne voulez pas que le moniteur utilise le rythme maximum, diminuez les plages de synchronisation.

note: Checkbox to activate DPMS
en: Activate DPMS
fr: Activer DPMS

note: Button to popup the disk dialog for reading the monitor utility disk
en: Utility Disk...
fr: Disquette utilitaire...

note: Label text for horizontal sync frequency
en: Horizontal
fr: Horizontale

note: Label text for second monitor name
en: Second Monitor:
fr: Second moniteur :

note: Label text for second monitor resolution
en: Second Monitor Resolution
fr: Résolution du second moniteur

note: Label text for vertical sync frequency
en: Vertical
fr: Verticale

note: Label text for the aspect ratio combo box
en: Aspect Ratio
fr: Rapport largeur/hauteur

note: Label text for the diagonal length combo box
en: Diagonal
fr: Diagonale

note: Label text for the display size X-Axis
en: X Axis [mm]
fr: Axe X [mm]

note: Label text for the display size Y-Axis
en: Y Axis [mm]
fr: Axe Y [mm]

note: Something is not configured
en: Not configured
fr: Non configuré

note: Unit name for inches in german zoll
en: inches
fr: Pouces

note: Message box of type Ok, telling to user to insert a CD or disk
en: <b>Insert CD or Disk</b><hr>Insert the display utility CD or disk from the monitor vendor.
fr: <b>Insérer le CD ou la disquette</b><hr>Insérez le CD ou la disquette utilitaire de l'écran, fourni par le fabricant du moniteur.

note: Message box of type Error, telling that the utility disk cannot be opened
en: <b>Read Error</b><hr>Could not read from CD or disk. This may point to a damaged medium or incorrectly formatted information files.
fr: <b>Erreur de lecture</b><hr>Impossible de lire le CD ou la disquette. Cela peut provenir d'un support endommagé ou de fichiers d'informations non correctement formatés.

note: First gap of the ActivateInfo text: Multihead mode name
en: Traditional
fr: Traditionnel

note: Tab text for the mouse model dialog
en: Mouse Model
fr: Modèle de souris

note: Group box title for the primary keyboard setup
en: Primary Setup
fr: Configuration primaire

note: Label text for the primary keyboard variant Table topic text describing the variant column
en: Variant
fr: Variante

note: Group box title for the additional keyboard setup
en: Additional Layouts
fr: Dispositions supplémentaires

note: Table topic text describing the status column
en: Status
fr: État

note: Table topic text describing the keytable column
en: Keytable
fr: Table d'encodage (keytable)

note: List View root item text
en: Group Shift/Lock Behavior
fr: Comportement du groupe Maj/Verr

note: List View root item text
en: Use Keyboard LED to Show Alternate Group
fr: Utiliser les diodes du clavier pour montrer un groupe alternatif

note: List View root item text
en: Compose Key Position
fr: Position de la touche Compose

note: List View root item text XKBFile extension text
en: Control Key Position
fr: Position de la touche Contrôle

note: List View root item text
en: Third Level Chooser
fr: Sélecteur de troisième niveau

note: List View root item text
en: Alt/Win Key Behavior
fr: Comportement des touches Alt/Win

note: List View root item text
en: CapsLock Key Behavior
fr: Comportement de la touche VerrMaj

note: List View item text: Radiobutton no item selected
en: None
fr: Aucun

note: XKBFile extension text
en: Left Alt key switches group while pressed.
fr: La touche Alt gauche change de groupe.

note: XKBFile extension text
en: Both Ctrl keys together change group.
fr: Les deux touches Ctrl simultanément changent de groupe.

note: XKBFile extension text
en: Right Shift key changes group.
fr: La touche Maj droite change de groupe.

note: XKBFile extension text
en: Left Win key changes group.
fr: La touche Win gauche change de groupe.

note: XKBFile extension text
en: Left Alt key changes group.
fr: La touche Alt gauche change de groupe.

note: XKBFile extension text
en: Both Win keys switch group while pressed.
fr: Les deux touches Win changent de groupe.

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl key switches group while pressed.
fr: La touche Ctrl droite change de groupe.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock uses internal capitalization. Shift doesn't cancel CapsLock.
fr: VerrMaj utilise la capitalisation interne. Maj n'annule pas VerrMaj.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock just locks the Shift modifier.
fr: La touche VerrMaj verrouille seulement le modificateur Maj.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock toggles normal capitalization of alphabetic characters.
fr: La touche VerrMaj bascule la capitalisation habituelle des caractères alphabétiques.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock toggles Shift so all keys are affected.
fr: La touche VerrMaj bascule la touche Maj pour affecter l'ensemble des touches.

note: XKBFile extension text
en: Right Win-key is Compose.
fr: La touche Win droite est Compose.

note: XKBFile extension text
en: Shift+CapsLock changes group.
fr: Maj+VerrMaj change de groupe.

note: XKBFile extension text
en: R-Alt switches group while pressed.
fr: Alt droite change de groupe.

note: XKBFile extension text
en: Right Control key works as Right Alt.
fr: La touche Contrôle droite fonctionne comme la touche Alt droite.

note: XKBFile extension text
en: Control key at bottom left
fr: Touche Ctrl en bas à gauche

note: XKBFile extension text
en: Press any of Win-keys to choose 3rd level.
fr: Appuyez sur n'importe quelle touche Win pour choisir le troisième niveau.

note: XKBFile extension text
en: Press Right Alt key to choose 3rd level.
fr: Appuyez sur la touche Win droite pour choisir le troisième niveau.

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl key changes group.
fr: La touche Ctrl droite change de groupe.

note: XKBFile extension text
en: Right Alt is Compose.
fr: La touche Alt droite est Compose.

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl is Compose.
fr: La touche Ctrl droite est Compose.

note: XKBFile extension text
en: ScrollLock LED shows alternative group.
fr: La diode Arrêt défilement montre un groupe alternatif.

note: XKBFile extension text
en: Control key at left of -A-
fr: Touche Contrôle à gauche de -A-

note: XKBFile extension text
en: Third level choosers
fr: Sélectionneur troisième niveau

note: XKBFile extension text
en: Both Shift keys together change group.
fr: Les deux touches Maj simultanément changent de groupe.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock acts as Shift with locking. Shift doesn't cancel CapsLock.
fr: VerrMaj agit comme Maj avec verrouillage. Maj n'annule pas VerrMaj.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock uses internal capitalization. Shift cancels CapsLock.
fr: VerrMaj utilise la capitalisation interne. La touche Maj annule VerrMaj.

note: XKBFile extension text
en: Make CapsLock an additional Control.
fr: VerrMaj est une touche Contrôle supplémentaire

note: XKBFile extension text
en: Press Left Win-key to choose 3rd level.
fr: Presser la touche Win gauche pour choisir le troisième niveau.

note: XKBFile extension text
en: Right Win-key changes group.
fr: La touche Win droite change de groupe.

note: XKBFile extension text
en: Meta is mapped to the left Win-key.
fr: Méta correspond à la touche Win gauche.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock LED shows alternative group.
fr: La diode VerrMaj montre un groupe alternatif.

note: XKBFile extension text
en: NumLock LED shows alternative group.
fr: La diode VerrNum montre un groupe alternatif.

note: XKBFile extension text
en: Left Shift key changes group.
fr: La touche Maj gauche change de groupe.

note: XKBFile extension text
en: Left Win-key switches group while pressed.
fr: La touche Win gauche change de groupe.

note: XKBFile extension text
en: Menu is Compose.
fr: Menu est Compose.

note: XKBFile extension text
en: Both Alt keys together change group.
fr: Les deux touches Alt simultanément changent de groupe.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock key changes group.
fr: La touche VerrMaj change de groupe.

note: XKBFile extension text
en: Swap Control and CapsLock.
fr: Permuter Contrôle et VerrMaj.

note: XKBFile extension text
en: Press any of Alt keys to choose 3rd level.
fr: Presser n'importe quelle touche Alt pour choisir le troisième niveau.

note: XKBFile extension text
en: Right Alt key changes group.
fr: La touche Alt droite change de groupe.

note: XKBFile extension text
en: Shift with numpad keys works as in MS Windows.
fr: Maj avec les touches du pavé numérique fonctionne comme sous Windows.

note: XKBFile extension text
en: Special keys (Ctrl+Alt+<key>) handled in a server.
fr: Touches spéciales (Ctrl+Alt+<key>) gérées dans un serveur.

note: XKBFile extension text
en: Hyper is mapped to the Win-keys.
fr: Hyper correspond aux touches Win.

note: XKBFile extension text
en: Alt is mapped to the right Win-key and Super to Menu.
fr: Alt correspond à la touche Win droite et Super à la touche Menu.

note: XKBFile extension text
en: Super is mapped to the Win-keys (default).
fr: Super correspond aux touches Win (par défaut).

note: XKBFile extension text
en: Alt and Meta on the Alt keys (default).
fr: Alt et Méta sur les touches Alt (par défaut).

note: XKBFile extension text
en: Add the standard behavior to Menu key.
fr: Ajouter le comportement standard à la touche Menu.

note: XKBFile extension text
en: Alt and Meta are on the Alt keys (default).
fr: Alt et Méta sur les touches Alt (par défaut).

note: XKBFile extension text
en: Press Right Control to choose 3rd level.
fr: Presser sur la touche Contrôle droite pour choisir le troisième niveau.

note: XKBFile extension text
en: Alt+Shift changes group.
fr: Alt+Maj change de groupe

note: XKBFile extension text
en: Control+Shift changes group.
fr: Contrôle+Maj change de groupe.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock acts as Shift with locking. Shift cancels CapsLock.
fr: VerrMaj agit comme Maj avec verrouillage. La touche Maj annule CapsLock.

note: XKBFile extension text
en: Use keyboard LED to show alternative group.
fr: Utiliser les diodes du clavier pour montrer un groupe alternatif.

note: XKBFile extension text
en: Press Right Win-key to choose 3rd level.
fr: Appuyez sur la touche Win droite pour choisir le troisième niveau.

note: XKBFile extension text
en: Press Left Alt key to choose 3rd level.
fr: Appuyez sur la touche Alt gauche pour choisir le troisième niveau.

note: XKBFile extension text
en: Meta is mapped to the Win-keys.
fr: Méta correspond aux touches Win.

note: XKBFile extension text
en: Press Menu key to choose 3rd level.
fr: Appuyez sur la touche Menu pour choisir le troisième niveau.

note: XKBFile extension text
en: Left Ctrl key changes group.
fr: La touche Ctrl gauche change de groupe.

note: XKBFile extension text
en: Menu key changes group.
fr: La touche Menu change de groupe.

note: XKBFile extension text
en: Alt+Control changes group.
fr: Alt+Contrôle change de groupe.

note: XKBFile extension text
en: Right Win-key switches group while pressed.
fr: La touche Win droite change de groupe.

note: Tab title: Tablet port and mode selection
en: Port and Mode
fr: Port et mode

note: Tab title: Tablet electronic pens (pen,eraser)
en: Electronic Pens
fr: Stylets

note: Activate tablet checkbox
en: Activate This Tablet
fr: Activer cette tablette

note: Group box title for the tablet vendor and name selection
en: Tablet: Vendor and Name Selection
fr: Tablette : sélection du nom et du fournisseur

note: Group box title for tablet port combobox
en: Connection Port
fr: Port de connexion

note: Group box title for tablet mode
en: Primary Tablet Mode
fr: Mode tablette principale

note: Group box title for pen/eraser tablet mode
en: Pen or Eraser Mode
fr: Mode stylo ou gomme

note: Radiobutton for relative tablet mode
en: Relative
fr: Relatif

note: Radiobutton for absolute tablet mode
en: Absolute
fr: Absolu

note: Group box title for the tablet tools (pen/eraser)
en: Tools
fr: Outils

note: Add Pen Checkbox
en: Add Pen
fr: Ajouter crayon

note: Add Eraser Checkbox
en: Add Eraser
fr: Ajouter gomme

note: Windowanager title for the tablet pen options dialog
en: Pen or Eraser Settings
fr: Paramètres stylo ou gomme

note: Tab title: Pen properties
en: Pen Properties
fr: Propriétés du stylo

note: Tab title: Eraser properties
en: Eraser Properties
fr: Propriétés de la gomme

note: Activate/Assign touchscreen checkbox
en: Assign a Touchscreen to Display Number %1
fr: Affecter un écran tactile au numéro d'écran %1

note: Group box title for the touchscreen vendor and name selection
en: Touchscreen: Vendor and Name Selection
fr: Écran tactile : sélection du nom et du fournisseur

note: Finish configuration message box
en: <b>Final Steps</b><hr>The last step is saving your new configuration. It is recommended to test the new configuration before saving it. If the test server shows a corrupted desktop, press <b>[ Ctrl+Alt+Backspace ]</b> to kill the server.
fr: <b>Étapes finales</b><hr>La dernière étape est l'enregistrement de votre configuration. Il est recommandé de tester la nouvelle configuration avant de l'enregistrer. Si le serveur de test affiche un bureau corrompu, appuyez sur <b>[ Ctrl+Alt+Retour arrière ]</b> pour supprimer (kill) le serveur.

note: Tab title: VNC Server configuration
en: VNC Server
fr: Serveur VNC

note: Activate VNC server checkbox
en: Allow Access to Display Using VNC Protocol
fr: Autoriser l'accès à l'écran en utilisant le protocole VNC

note: Group box title for the VNC options
en: VNC Options
fr: Options VNC

note: Activate VNC password protection checkbox
en: Activate Password Protection
fr: Activer la protection par mot de passe

note: LineEdit label: enter password
en: Password
fr: Mot de passe

note: LineEdit contents: enter new password
en: <Enter new password>
fr: <Entrer le nouveau mot de passe>

note: LineEdit contents: change password
en: <Change password>
fr: <Changer le mot de passe>

note: LineEdit contents: verify password
en: <Verify password>
fr: <Vérifier le mot de passe>

note: Activate HTTP access checkbox
en: Activate HTTP Access
fr: Activer l'accès HTTP

note: Activate multiple VNC connection checkbox
en: Allow Multiple VNC Connections
fr: Autoriser plusieurs connexions VNC

note: SpinBox label to setup the HTTP port number
en: HTTP Port
fr: Port HTTP

note: VNC message box appearing if password strings doesn't match
en: <b>VNC Password Mismatch</b><hr>The first and the second version of the password do not match.
fr: <b>Non concordance de mot de passe VNC</b><hr>La première et la seconde version du mot de passe ne correspondent pas.

note: VNC message box appearing if password is too short
en: <b>VNC Password Fault</b><hr>The password field has been left empty or the password is too short. Enter a password with at least six characters.
fr: <b>Erreur de mot de passe VNC</b><hr>Le champ mot de passe est vide ou le mot de passe est trop court. Entrez un mot de passe de six caractères au moins.

note: Install missing packages box
en: <b>Software Installation:</b><hr>Some packages are missing. Install the missing packages now?
fr: <b>Installation du logiciel :</b><hr>Certains paquetages sont manquants. Installer les paquetages manquants maintenant ?

note: Caption text for the missing package info window
en: Package Installation
fr: Installation des paquetages

note: Progress bar title text
en: Importing module
fr: Importation du module

note: Progress window caption text
en: SaX2: Importing data...
fr: SaX2 : importation des données...

note: Progress window label text
en: Initialize cache...
fr: Initialiser le cache...

note: Message box text: configuration cannot be saved
en: <b>Saving Configuration Failed</b><hr>The following report has been created:
fr: <b>Échec de l'enregistrement de la configuration</b><hr>Le rapport suivant a été créé :

note: Message box test: configuration has been saved
en: <b>Configuration Saved</b><hr>Your modifications will take effect the next time the graphics system is restarted. Exit SaX2 now?
fr: <b>Configuration enregistrée</b><hr>Vos modifications prendront effet au prochain redémarrage du système graphique. Quitter SaX2 maintenant ?

note: Message box text: testing the configuration has failed
en: <b>Testing Configuration Failed</b><hr>For further information, refer to the file <tt>/var/log/Xorg.99.log</tt>. The following report has been created from the calling instance:
fr: <b>Échec du test de la configuration</b><hr>Pour plus d'informations, consultez le fichier <tt>/var/log/Xorg.99.log</tt>. Le rapport suivant a été créé par l'instance appelante :

note: Message box text: if VNC has been enabled the firewall should be checked
en: <b>VNC configuration information</b><hr>The VNC service requires that the TCP port 5900 and an HTTP port (5800 by default) be open in the firewall. You can configure this with YaST.
fr: <b>Informations de configuration VNC</b><hr>Le service VNC requiert que le port TCP 5900 et qu'un port HTTP (5800 par défaut) soient ouverts dans le pare-feu.  Utilisez YaST pour configurer ces éléments.

note: XKBFile extension text
en: Miscellaneous compatibility options
fr: Options diverses de compatibilité

note: XKBFile extension text
en: Add the EuroSign to the 5 key.
fr: Ajouter le signe Euro à la touche 5.

note: XKBFile extension text
en: CapsLock key behavior
fr: Comportement de la touche VerrMaj

note: XKBFile extension text
en: Alt/Win key behavior
fr: Comportement des touches Alt/Win

note: XKBFile extension text
en: Adding the EuroSign to certain keys
fr: Ajout du signe Euro à certaines touches

note: XKBFile extension text
en: Caps Lock is Compose.
fr: VerrMaj est Compose.

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl key works as Right Alt.
fr: La touche Ctrl droite fonctionne comme la touche Alt droite.

note: XKBFile extension text
en: Ctrl key at bottom left
fr: Touche Ctrl en bas à gauche

note: XKBFile extension text
en: Ctrl key at left of 'A'
fr: Touche Ctrl à gauche du A

note: XKBFile extension text
en: Make CapsLock an additional Ctrl.
fr: VerrMaj devient une touche Ctrl supplémentaire.

note: XKBFile extension text
en: Swap Ctrl and CapsLock.
fr: Permuter Ctrl et VerrMaj.

note: XKBFile extension text
en: Ctrl key position
fr: Position de la touche Ctrl

note: XKBFile extension text
en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server.
fr: Touches spéciales (Ctrl+Alt+&lt;touche&gt;) gérées dans un serveur.

note: XKBFile extension text
en: Press Right Ctrl to choose 3rd level.
fr: Appuyer sur Ctrl droite pour choisir le 3ème niveau.

note: XKBFile extension text
en: Ctrl+Shift changes group.
fr: Ctrl+Maj change de groupe.

note: XKBFile extension text
en: Add the EuroSign to the E key.
fr: Ajouter le signe Euro à la touche E.

note: XKBFile extension text
en: Add the EuroSign to the 2 key.
fr: Ajouter le signe Euro à la touche 2.

note: XKBFile extension text
en: key Compose key position
fr: Position de la touche Compose

note: XKBFile extension text
en: Alt+Ctrl changes group.
fr: Alt+Ctrl change de groupe.

note: XKBFile extension text
en: Group Shift/Lock behavior
fr: Comportement du groupe Maj/Verr

note: /.../ Copyright (c) 2000 SuSE GmbH Nuernberg, Germany.  All rights reserved. This file contains the gettext keys used within a gettext call in the application code for XFine2 Maximum length: 40  characters
en: &Step size
fr: &Taille de pas

note: Maximum length: 40  characters
en: Small
fr: Petit

note: Maximum length: 40  characters
en: Big
fr: Grand

note: Maximum length: 40  characters
en: Huge
fr: Très grand

note: Maximum length: 40  characters
en: &Next Screen
fr: &Prochain écran

note: Maximum length: 40  characters
en: S&ave
fr: E&nregistrer

note: Maximum length: 40  characters
en: Change &Position
fr: Changer la &position

note: Maximum length: 40  characters
en: C&hange Size
fr: C&hanger la taille

note: Maximum length: 40  characters
en: Screen
fr: Écran

note: Maximum length: 60  characters
en: No video mode tuning available
fr: Réglage du mode vidéo non disponible

en: Configuration on display
fr: Configuration sur le display

en: Idle timer...
fr: Délai d'inactivité...
