sax - en to el translation catalogue (166 entries)

note: /.../ Copyright (c) 2005 SuSE GmbH Nuernberg, Germany.  All rights reserved. This file contains the gettext keys used within a gettext call in the application code for the SaX2 and XFine GUI RTF text: Startup information for the user
en: <b>SaX2 Suggestion</b><hr>The currently-started graphics system is based on a suggestion made by SaX2. If this is acceptable, click <b>OK</b>. Otherwise, change the configuration.
el: <b>Υπόδειξη του SaX2</b><hr>Το τρέχον σύστημα γραφικών βασίζεται  στην υπόδειξη που έγινε μέσω του SaX2. Αν σας είναι αποδεκτό αυτό το περιβάλλον κάντε κλικ στο <b>Εντάξει</b>. Διαφορετικά αλλάξτε τις ρυθμίσεις.

note: Caption text for the startup information window
en: Automatic Graphics System Setup
el: Αυτόματη ρύθμιση συστήματος γραφικών

note: Title text on the left side
en: SaX Control Center
el: Κέντρο Ελέγχου SaX

note: Help Button text
en: &Help
el: &Βοήθεια

note: Ok Button text
en: &OK
el: &Εντάξει

note: Yes Button text
en: &Yes
el: &Ναι

note: No Button text
en: &No
el: Ό&χι

note: Cancel Button text Maximum length: 40  characters
en: &Cancel
el: Ά&κυρο

note: RTF text: exit SaX message
en: <b>Exit SaX2</b><hr>Exit SaX2 now?
el: <b>Έξοδος από το SaX2</b><hr>Θέλετε να εγκαταλείψετε το SaX2 τώρα;

note: Message box default caption text
en: Message
el: Μήνυμα

note: Change configuration Button text
en: C&hange Configuration
el: Α&λλαγή ρυθμίσεων

note: Short description of the Monitor module Monitor name label
en: Monitor
el: Οθόνη

note: title of module dialog
en: Card and Monitor Properties
el: Ιδιότητες κάρτας και οθόνης

note: Short description of the Mouse module Tab text for a display tab of the mouse dialog
en: Mouse
el: Ποντίκι

note: title of module dialog
en: Mouse Properties
el: Ιδιότητες Ποντικιού

note: Short description of the Keyboard module
en: Keyboard
el: Πληκτρολόγιο

note: title of module dialog
en: Keyboard Properties
el: Ιδιότητες πληκτρολογίου

note: Short description of the Tablet module Tab title: Tablet vendor name selection
en: Tablet
el: Ταμπλέτα

note: title of module dialog
en: Tablet Properties
el: Ιδιότητες ταμπλέτας

note: Short description of the Touchscreen module Tab text for a touchscreen tab of the touchscreen dialog
en: Touchscreen
el: Οθόνη επαφής

note: title of module dialog
en: Touchscreen Properties
el: Ιδιότητες οθόνης επαφής

note: title of module dialog
en: Remote Access Properties
el: Ιδιότητες απομακρυσμένης πρόσβασης

note: Tab text for a display tab of the monitor dialog
en: Display
el: Απεικόνιση

note: Activate display checkbox, Display=screen
en: Activate This Display
el: Ενεργοποίηση αυτής της απεικόνισης

note: Activate mouse checkbox
en: Activate This Pointer
el: Ενεργοποίηση αυτού του δείκτη

note: Graphics Card name label
en: Card
el: Κάρτα

note: Change data
en: &Change...
el: &Αλλαγή...

note: Set options for some kind of data
en: &Options...
el: &Επιλογές...

note: Configure some data
en: Con&figure...
el: Ρύθμι&ση...

note: Group box title for dual head setup
en: Dual Head Mode
el: Κατάσταση Dual Head

note: Group box title for card options Group box title for mouse options Tab text for an options tab of the keyboard dialog Group box title for tablet options
en: Options
el: Επιλογές

note: CheckBox label to activate the mouse wheel
en: Activate Mouse Wheel
el: Ενεργοποίηση ροδέλας ποντικιού

note: CheckBox label to activate the 3 Button emulation
en: Activate 3-Button Emulation
el: Ενεργοποίηση εξομοίωσης 3-κουμπιών

note: CheckBox label to activate the wheel emulation
en: Emulate Wheel with Mouse Button
el: Εξομοίωση της ροδέλας με πλήκτρο ποντικιού

note: Group box title for card rotation
en: Rotate Screen
el: Περιστροφή οθόνης

note: Group box title for the mouse test field Line edit label pointing to the keyboard test field
en: Test
el: Δοκιμή

note: Button text in final step message box for testing the configuration
en: &Test
el: &Δοκιμή

note: Button text in final step message box for saving the configuration
en: &Save
el: &Αποθήκευση

note: Tab text for a layout tab of the keyboard dialog Label text for the primary keyboard layout Table topic text describing the keyboard layout column
en: Layout
el: Διάταξη

note: Status line of mouse test field: ready
en: Test ready
el: Δοκιμή έτοιμη

note: Status line of mouse test field: single button click
en: Single Click: Done
el: Μονό κλικ: Έγινε

note: Status line of mouse test field: double button click
en: Double Click: Done
el: Διπλό κλικ: Έγινε

note: Status line of mouse test field: wheel moved
en: Scrolling
el: Κύλιση

note: Status line of mouse test field: button pressed
en: Button pressed
el: Πατήθηκε κουμπί

note: Status line of mouse test field: button released
en: Button released
el: Ελευθερώθηκε κουμπί

note: Status line of mouse test field: wheel stopped
en: Stopped: Done
el: Σταμάτημα: Έγινε

note: Group box title for properties
en: Properties
el: Ιδιότητες

note: Activate dual head mode checkbox
en: Activate Dual Head Mode
el: Ενεργοποίηση κατάστασης Dual Head

note: Set display resolution
en: Resolution
el: Ανάλυση

note: Set display colors
en: Colors
el: Χρώματα

note: Activate 3D checkboc
en: Activate 3D Acceleration
el: Ενεργοποίηση 3Δ επιτάχυνσης

note: Tab title: Setup monitor properties for card X
en: Monitor for Card
el: Οθόνη για την κάρτα

note: Tab title: Setup monitor for second channel on card X
en: Second Monitor for Card
el: Δεύτερη οθόνη για την κάρτα

note: Tab title: Setup sync frequencies
en: Sync Frequencies
el: Συχνότητες συγχρονισμού

note: Tab title: Setup display size
en: Display Size
el: Μέγεθος απεικόνισης

note: Tab title: Setup the monitor arrangement Title for the multihead arrangement
en: Arrangement
el: Διευθέτηση

note: Information about dual head mode. %1=the dual head modus %2=the resolution
en: Activated in %1 mode with %2
el: Ενεργοποιήθηκε σε κατάσταση %1 σε %2

note: Short Information that something has been activated
en: Activated in driver default mode
el: Ενεργοποιήθηκε στην προκαθορισμένη κατάσταση του οδηγού

note: rwalter Monitor Model is unknown and should be changed Mouse Model is unknown and should be changed
en: Unconfigured
el: Δεν έχει ρυθμιστεί

note: Message appears when user is trying to deactivate all displays
en: <b>Cannot Deactivate All Displays</b><hr><nobr>At least one display must be active.</nobr>
el: <b>Αδυναμία απενεργοποίησης όλων των απεικονίσεων</b><hr><nobr>Τουλάχιστον μία απεικόνιση πρέπει να είναι ενεργή.</nobr>

note: Info label for dual head checkbox
en: No configuration available
el: Καμία διαθέσιμη διαμόρφωση

note: Radiobutton for traditional multihead mode
en: Traditional Multihead:
    Each screen is an independent display
el: Παραδοσιακό Multihead:
    Κάθε οθόνη είναι μια ανεξάρτητη απεικόνιση

note: Radiobutton for cloned multihead mode
en: Cloned Multihead:
    Each display is a clone of the primary display
el: Κλωνοποιημένο Multihead:
    Κάθε απεικόνιση είναι κλώνος της πρωτεύουσας απεικόνισης

note: Radiobutton for xinerama multihead mode
en: Xinerama Multihead:
    Build one big display out of all screens
el: Xinerama Multihead:
    Κατασκευή μιας μεγάλης απεικόνισης από όλες τις οθόνες.

note: Title for multihead modi
en: Multihead Mode
el: Κατάσταση Multihead

note: Monitor X - connected to - CardY
en: Connected To
el: Συνδεδεμένη σε

note: Tooltip text if monitor is unknown
en: Unknown Monitor:
el: Άγνωστη οθόνη:

note: Tooltip text for primary monitor
en: Primary Monitor:
el: Πρωτεύουσα οθόνη:

note: Windowanager title for the monitor model setup Windowanager title for the second monitor model setup
en: Monitor Settings
el: Ρυθμίσεις οθόνης

note: Windowanager title for the mouse mode setup
en: Mouse Settings
el: Ρυθμίσεις ποντικιού

note: Windowanager title for the card options dialog
en: Graphics Card Settings
el: Ρυθμίσεις κάρτας γραφικών

note: Windowanager title for the dual head setup
en: Dual Head Settings
el: Ρυθμίσεις Dual Head

note: Radiobutton don't rotate
en: Not Rotated
el: Δεν έχει περιστραφεί

note: Radiobutton rotate to the left side
en: To the Left
el: Στα αριστερά

note: Radiobutton rotate to the right side
en: To the Right
el: Στα δεξιά

note: Popup message to ask the user for an option value
en: <b>Option Needs a Value</b><hr><nobr>Set up a value for option %1.</nobr>
el: <b>Η επιλογή απαιτεί μια τιμή</b><hr><nobr> Καθορίστε μια τιμή για την επιλογή %1.</nobr>

note: Group box title for the monitor vendor and name selection
en: Monitor: Vendor and Name Selection
el: Οθόνη: Επιλογή Κατασκευαστή και Ονόματος

note: Group box title for the mouse vendor and name selection
en: Mouse: Vendor and Name Selection
el: Ποντίκι: Επιλογή Κατασκευαστή και Ονόματος

note: Group box title for the manual sync frequency set up
en: Manual Sync Frequency Setup
el: Χειροκίνητη ρύθμιση συχνοτήτων συγχρονισμού

note: Group box title for the aspect/ratio selection
en: Diagonal and Aspect Ratio
el: Διαγώνιος και λόγος διαστάσεων

note: Group box title for the display size setup
en: Display Size in [ mm ]
el: Μέγεθος απεικόνισης σε [ mm ]

note: Text message telling to be carefull with the monitor sync frequencies
en: <b>Note:</b> Wrong sync ranges may damage your monitor. Consult the monitor manual for the settings.<br><br>If you want your monitor not to use its maximum rating, decrease the sync ranges.
el: <b>Σημείωση:</b>Λανθασμένες εμβέλειες συγχρονισμού μπορεί να βλάψουν την οθόνη σας. Μελετήστε το εγχειρίδιο της οθόνης σας για τις ρυθμίσεις.<br><br>Εάν δεν θέλετε να χρησιμοποιηθούν τα μέγιστα όρια της οθόνης, μειώστε τις εμβέλειες συγχρονισμού.

note: Checkbox to activate DPMS
en: Activate DPMS
el: Ενεργοποίηση του DPMS

note: Button to popup the disk dialog for reading the monitor utility disk
en: Utility Disk...
el: Δισκέτα βοηθητικών εργαλείων...

note: Label text for horizontal sync frequency
en: Horizontal
el: Οριζόντια

note: Label text for second monitor name
en: Second Monitor:
el: Δεύτερη Οθόνη:

note: Label text for second monitor resolution
en: Second Monitor Resolution
el: Ανάλυση δεύτερης οθόνης

note: Label text for vertical sync frequency
en: Vertical
el: Κάθετη

note: Label text for the aspect ratio combo box
en: Aspect Ratio
el: Λόγος διαστάσεων

note: Label text for the diagonal length combo box
en: Diagonal
el: Διαγώνιος

note: Label text for the display size X-Axis
en: X Axis [mm]
el: Άξονας X [mm]

note: Label text for the display size Y-Axis
en: Y Axis [mm]
el: Άξονας Y [mm]

note: Something is not configured
en: Not configured
el: Δεν έχει ρυθμιστεί

note: Unit name for inches in german zoll
en: inches
el: ίντσες

note: Message box of type Ok, telling to user to insert a CD or disk
en: <b>Insert CD or Disk</b><hr>Insert the display utility CD or disk from the monitor vendor.
el: <b>Εισαγωγή δισκέτας ή CD </b><hr>Παρακαλώ εισάγετε τη δισκέτα ή το CD εργαλείων οθόνης από τον κατασκευαστή της οθόνης.

note: Message box of type Error, telling that the utility disk cannot be opened
en: <b>Read Error</b><hr>Could not read from CD or disk. This may point to a damaged medium or incorrectly formatted information files.
el: <b>Σφάλμα ανάγνωσης</b><hr>Δεν είναι δυνατή η ανάγνωση από το CD ή τη δισκέτα. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε έναν χαλασμένο μέσο αποθήκευσης ή σε λάθος διαμορφωμένες πληροφορίες αρχείου του μέσου.

note: First gap of the ActivateInfo text: Multihead mode name
en: Traditional
el: Παραδοσιακή

note: First gap of the ActivateInfo text: Multihead mode name
en: Clone
el: Κλώνος

note: Tab text for the mouse model dialog
en: Mouse Model
el: Μοντέλο ποντικιού

note: Group box title for the primary keyboard setup
en: Primary Setup
el: Πρωτεύουσα ρύθμιση

note: Label text for the primary keyboard type
en: Type
el: Τύπος

note: Label text for the primary keyboard variant Table topic text describing the variant column
en: Variant
el: Παραλλαγή

note: Group box title for the additional keyboard setup
en: Additional Layouts
el: Επιπρόσθετες διατάξεις

note: Table topic text describing the status column
en: Status
el: Κατάσταση

note: List View root item text
en: Group Shift/Lock Behavior
el: Ομαδοποίηση συμπεριφοράς Shift/Lock

note: List View root item text
en: Use Keyboard LED to Show Alternate Group
el: Χρήση του LED του πληκτρολογίου για την εμφάνιση εναλλακτικής ομάδας

note: List View root item text
en: Compose Key Position
el: Θέση του πλήκτρου Compose

note: List View root item text XKBFile extension text
en: Control Key Position
el: Θέση του Control Key

note: List View root item text
en: Third Level Chooser
el: Επιλογέας τρίτου επιπέδου

note: List View root item text
en: Alt/Win Key Behavior
el: Συμπεριφορά πλήκτρου Alt/Win

note: List View root item text
en: CapsLock Key Behavior
el: Συμπεριφορά πλήκτρου CapsLock

note: List View item text: Radiobutton no item selected
en: None
el: Κανένα

note: XKBFile extension text
en: Control key at bottom left
el: Το πλήκτρο Ctrl κάτω αριστερά

note: XKBFile extension text
en: Third level choosers
el: Επιλογείς Τρίτου επιπέδου

note: Tab title: Tablet port and mode selection
en: Port and Mode
el: Θύρα και Κατάσταση

note: Tab title: Tablet electronic pens (pen,eraser)
en: Electronic Pens
el: Ηλεκτρονικές πένες

note: Activate tablet checkbox
en: Activate This Tablet
el: Ενεργοποίηση αυτής της ταμπλέτας

note: Group box title for the tablet vendor and name selection
en: Tablet: Vendor and Name Selection
el: Ταμπλέτα: Επιλογή Κατασκευαστή και Ονόματος

note: Group box title for tablet port combobox
en: Connection Port
el: Θύρα σύνδεσης

note: Group box title for tablet mode
en: Primary Tablet Mode
el: Κατάσταση πρωτεύουσας ταμπλέτας

note: Group box title for pen/eraser tablet mode
en: Pen or Eraser Mode
el: Κατάσταση πένας ή σβήστρας

note: Radiobutton for relative tablet mode
en: Relative
el: Σχετική

note: Radiobutton for absolute tablet mode
en: Absolute
el: Απόλυτη

note: Group box title for the tablet tools (pen/eraser)
en: Tools
el: Εργαλεία

note: Add Pen Checkbox
en: Add Pen
el: Προσθήκη πένας

note: Add Eraser Checkbox
en: Add Eraser
el: Προσθήκη σβήστρας

note: Windowanager title for the tablet pen options dialog
en: Pen or Eraser Settings
el: Ρυθμίσεις πένας ή σβήστρας

note: Tab title: Pen properties
en: Pen Properties
el: Ιδιότητες πένας

note: Tab title: Eraser properties
en: Eraser Properties
el: Ιδιότητες σβήστρας

note: Activate/Assign touchscreen checkbox
en: Assign a Touchscreen to Display Number %1
el: Ανάθεση μιας οθόνης επαφής στην απεικόνιση με αριθμό %1

note: Group box title for the touchscreen vendor and name selection
en: Touchscreen: Vendor and Name Selection
el: Οθόνη επαφής: Επιλογή Κατασκευαστή και Ονόματος

note: Finish configuration message box
en: <b>Final Steps</b><hr>The last step is saving your new configuration. It is recommended to test the new configuration before saving it. If the test server shows a corrupted desktop, press <b>[ Ctrl+Alt+Backspace ]</b> to kill the server.
el: <b>Τελικά βήματα:</b><hr>Το τελευταίο βήμα είναι η αποθήκευση των νέων ρυθμίσεων σας. Προτείνεται να δοκιμάσετε τη νέα σας ρύθμιση πριν την αποθηκεύσετε. Αν ο διακομιστής δοκιμής εμφανίσει μια αλλοιωμένη επιφάνεια εργασίας, πατήστε <b>[ Ctrl+Alt+Backspace ]</b> για να τον σταματήσετε.

note: Tab title: VNC Server configuration
en: VNC Server
el: Διακομιστής VNC

note: Activate VNC server checkbox
en: Allow Access to Display Using VNC Protocol
el: Επιτρέπεται η πρόσβαση στην απεικόνιση χρησιμοποιώντας το πρωτόκολλο VNC

note: Group box title for the VNC options
en: VNC Options
el: Επιλογές VNC

note: Activate VNC password protection checkbox
en: Activate Password Protection
el: Ενεργοποίηση προστασίας με κωδικό

note: LineEdit label: enter password
en: Password
el: Κωδικός

note: LineEdit contents: enter new password
en: <Enter new password>
el: <Εισάγετε νέο κωδικό πρόσβασης>

note: LineEdit contents: change password
en: <Change password>
el: <Αλλαγή κωδικού>

note: LineEdit contents: verify password
en: <Verify password>
el: <Επαλήθευση κωδικού>

note: Activate HTTP access checkbox
en: Activate HTTP Access
el: Ενεργοποίηση πρόσβασης HTTP

note: Activate multiple VNC connection checkbox
en: Allow Multiple VNC Connections
el: Επιτρέπονται πολλαπλές συνδέσεις VNC

note: SpinBox label to setup the HTTP port number
en: HTTP Port
el: Θύρα HTTP

note: VNC message box appearing if password strings doesn't match
en: <b>VNC Password Mismatch</b><hr>The first and the second version of the password do not match.
el: <b>Ασυμφωνία κωδικών πρόσβασης VNC</b><hr>Η πρώτη και η δεύτερη έκδοση του κωδικού δεν ταιριάζουν.

note: VNC message box appearing if password is too short
en: <b>VNC Password Fault</b><hr>The password field has been left empty or the password is too short. Enter a password with at least six characters.
el: <b>Σφάλμα κωδικού πρόσβασης VNC</b><hr>Το πεδίο κωδικού έχει μείνει κενό ή ο κωδικός είναι πολύ μικρός. Εισάγετε έναν κωδικό με τουλάχιστον έξι χαρακτήρες.

note: Install missing packages box
en: <b>Software Installation:</b><hr>Some packages are missing. Install the missing packages now?
el: <b>Εγκατάσταση λογισμικού:</b><hr>Κάποια πακέτα λείπουν. Θέλετε να εγκατασταθούν τώρα τα πακέτα που λείπουν;

note: Caption text for the missing package info window
en: Package Installation
el: Εγκατάσταση πακέτων

note: Progress bar title text
en: Importing module
el: Εισαγωγή μονάδας

note: Progress window caption text
en: SaX2: Importing data...
el: SaX2: Γίνεται εισαγωγή δεδομένων...

note: Progress window label text
en: Initialize cache...
el: Αρχικοποίηση της cache...

note: Message box text: configuration cannot be saved
en: <b>Saving Configuration Failed</b><hr>The following report has been created:
el: <b>Η αποθήκευση των ρυθμίσεων απέτυχε</b><hr>Έχει δημιουργηθεί η ακόλουθη αναφορά:

note: Message box test: configuration has been saved
en: <b>Configuration Saved</b><hr>Your modifications will take effect the next time the graphics system is restarted. Exit SaX2 now?
el: <b>Οι ρυθμίσεις έχουν αποθηκευτεί</b><hr>Οι αλλαγές σας θα ενεργοποιηθούν μόλις επανεκκινηθεί το σύστημα γραφικών. Έξοδος από το SaX2 τώρα;

note: Message box text: testing the configuration has failed
en: <b>Testing Configuration Failed</b><hr>For further information, refer to the file <tt>/var/log/Xorg.99.log</tt>. The following report has been created from the calling instance:
el: <b>Αποτυχία ελέγχου των ρυθμίσεων</b><hr>Για περισσότερες πληροφορίες, ανατρέξτε στο αρχείο <tt>/var/log/Xorg.99.log</tt>. Έχει δημιουργηθεί η ακόλουθη αναφορά από το στιγμιότυπο:

note: /.../ Copyright (c) 2000 SuSE GmbH Nuernberg, Germany.  All rights reserved. This file contains the gettext keys used within a gettext call in the application code for XFine2 Maximum length: 40  characters
en: &Step size
el: &Μέγεθος βήματος

note: Maximum length: 40  characters
en: Small
el: Μικρό

note: Maximum length: 40  characters
en: Normal
el: Κανονικό

note: Maximum length: 40  characters
en: Big
el: Μεγάλο

note: Maximum length: 40  characters
en: Huge
el: Τεράστιο

note: Maximum length: 40  characters
en: &Next Screen
el: &Επόμενη οθόνη

note: Maximum length: 40  characters
en: S&ave
el: Α&ποθήκευση

note: Maximum length: 40  characters
en: Change &Position
el: Αλλαγή &θέσης

note: Maximum length: 40  characters
en: C&hange Size
el: Αλλα&γή μεγέθους

note: Maximum length: 40  characters
en: Screen
el: Οθόνη

note: Maximum length: 60  characters
en: No video mode tuning available
el: Δεν είναι διαθέσιμος ο συντονισμός(tuning) της κατάστασης βίντεο

en: Configuration on display
el: Ρύθμιση στην απεικόνιση οθόνης

en: Idle timer...
el: Χρονόμετρο αδράνειας...
