power-management - en to fi translation catalogue (193 entries)

note: PowerManagement read dialog caption
en: Initializing Configuration
fi: Valmistellaan määritystä

note: Progress stage 1/3
en: Check the environment
fi: Tarkista ympäristö

note: Progress stage 2/3
en: Read general settings
fi: Lue yleiset asetukset

note: Progress stage 3/3
en: Read power saving schemes
fi: Lue virransäästömallit

note: Progress step 1/3
en: Checking the environment...
fi: Tarkistetaan ympäristöä...

note: Progress step 2/3
en: Reading general settings...
fi: Luetaan yleiset asetukset...

note: Progress step 3/3
en: Reading power saving schemes...
fi: Luetaan virransäästömalleja...

note: Progress finished
en: Finished
fi: Valmis

note: error report
en: This system does not support ACPI or APM.
fi: Tämä järjestelmä ei tue ACPI:a tai APM:ää.

note: Error message
en: Cannot read the general settings.
fi: Yleisten asetusten luku ei onnistunut.

note: Error message
en: Cannot read power saving schemes.
fi: Virransäästömallien luku ei onnistunut.

note: PowerManagement read dialog caption
en: Saving Configuration
fi: Tallennetaan määritys

note: Progress stage 1/3
en: Write schemes
fi: Kirjoita mallit

note: Progress stage 2/3
en: Write general settings
fi: Kirjoita yleiset asetukset

note: Progress stage 3/3
en: Restart powersave daemon
fi: Käynnistä virransäästöpalvelu [powersaved] uudelleen

note: Progress step 1/3
en: Writing schemes...
fi: Kirjoitetaan malleja...

note: Progress step 2/3
en: Writing general settings...
fi: Kirjoitetaan yleiset asetukset...

note: Progress step 3/3
en: Restarting powersave daemon...
fi: Käynnistetään virransäästöpalvelua uudelleen...

note: Error message
en: Cannot write power saving schemes.
fi: Virransäästömallien kirjoittaminen ei onnistunut.

note: Error message
en: Cannot write general settings.
fi: Yleisten asetusten kirjoitus ei onnistunut.

note: Error message
en: Cannot restart the powersave daemon.
fi: Virransäästöpalvelua ei voitu käynnistää uudelleen.

note: summary text, %1 is scheme name
en: AC Scheme: %1
fi: Verkkovirtamalli: %1

note: summary text, %1 is scheme name
en: Battery Scheme: %1
fi: Akkumalli: %1

note: cmdline output, %1 is scheme name
en: Scheme Name: %1
fi: Mallin nimi: %1

note: cmdline output, %1 is scheme description
en: Scheme Description: %1
fi: Mallin kuvaus: %1

note: header for commandline output
en: Power Saving Schemes:
fi: Virransäästömallit:

note: cmdline about power saving schemes, %1 is list of schemes,
en: Available Schemes: %1
fi: Valittavissa olevat mallit: %1

note: header for commandline output
en: Battery Capacity Feedback:
fi: Akun varaustason ilmoitukset:

note: cmdline about battery feedback, %1 is capacity level, %2 is the action if level reached (e.g., suspend to disk)
en: Warning Capacity: %1%%, Action: %2
fi: Alhainen akun varaus: %1%%, Toiminta: %2

note: cmdline about battery feedback, %1 is capacity level, %2 is the action if level reached (e.g., suspend to disk)
en: Low Capacity: %1%%, Action: %2
fi: Lähes kriittisen alhainen akun varaus: %1%%, Toiminta: %2

note: cmdline about batter feedback, %1 is capacity level, %2 is the action if level reached (e.g., suspend to disk)
en: Critical Capacity: %1%%, Action: %2
fi: Kriittisen alhainen akun varaus: %1%%, Toiminta: %2

note: header for commandline output
en: ACPI Button Actions:
fi: ACPI-painikkeen toiminnat:

note: cmdline information about actions to be done if event occurs %1 is the action (e.g., suspend to disk)
en: Power Button Action: %1
fi: Virtapainikkeen toiminta: %1

note: cmdline information about actions to be done if event occurs %1 is the action (e.g., suspend to disk)
en: Sleep Button Action: %1
fi: Lepotilapainikkeen toiminta: %1

note: cmdline information about actions to be done if event occurs %1 is the action (e.g., suspend to disk)
en: Laptop Lid Closed Action: %1
fi: Toiminta suljettaessa kannettavan kansi: %1

note: header for commandline output
en: Actions Allowed for Users:
fi: Käyttäjille sallitut toiminnat:

note: cmdline information about operation permission, %1 = Yes or No
en: Suspend to Disk Allowed: %1
fi: Lepotila levylle sallittu: %1

note: cmdline information about operation permission, %1 = Yes or No
en: Suspend to RAM Allowed: %1
fi: Lepotila keskusmuistiin sallittu: %1

note: cmdline information about operation permission, %1 = Yes or No
en: Standby Allowed: %1
fi: Valmiustila sallittu: %1

note: label to be put to messages like Suspend to Disk Allowed: %1
en: Yes
fi: Kyllä

note: label to be put to messages like Suspend to Disk Allowed: %1
en: No
fi: Ei

note: error report
en: Battery capacity not specified.
fi: Akun kapasiteetti ei tiedossa.

note: error report
en: Action not specified.
fi: Toimintaa ei määritelty.

note: error report
en: Capacity must be higher than 0%% and lower than 100%%.
fi: Varaustilan pitää olla suurempi kuin 0%% ja pienempi kuin 100%%.

note: error report
en: Specify whether the operation should be allowed.
fi: Määrittele onko toimenpide sallittu.

note: error report
en: Specified battery scheme not found.
fi: Valittua akkuamallia ei ole.

note: error report
en: Specified AC scheme not found.
fi: Valittua verkkovirtamallia ei ole.

note: error report
en: Operation with the scheme not specified.
fi: Mallin toimintaa ei ole määritelty.

note: error report
en: Scheme name not specified.
fi: Mallin nimeä ei määritelty.

note: command line help text for power management module
en: Power management configuration module
fi: Virranhallintamääritysten moduuli

note: command line help text for an action
en: Display current settings
fi: Näytä nykyiset asetukset

note: command line help text for an action
en: Set general settings
fi: Aseta yleiset asetukset

note: command line help text for an action
en: Set options of a scheme
fi: Aseta mallin valinnat

note: command line help text for an option
en: Display only specified scheme
fi: Näytä vain valittu malli

note: command line help text for an option
en: Display only battery feedback configuration
fi: Näytä vain akun varaustason ilmoitusten asetukset

note: command line help text for an option
en: Display only ACPI button configuration
fi: Näytä vain ACPI-painikkeen asetukset

note: command line help text for an option
en: Display only actions allowed for users
fi: Näytä vain käyttäjille sallitut toiminnat

note: command line help text for an option
en: Display only schemes selected for AC and battery power
fi: Näytä vain mallit jotka on valittu verkkovirralle ja akkuvirralle

note: command line help text for an option
en: The battery capacity level
fi: Akun varaustaso

note: command line help text for an option
en: The capacity of the battery for the level (in percent)
fi: Akun varaustaso (prosentteina)

note: command line help text for an option
en: The action to perform when the specified capacity level is reached
fi: Suoritettava toiminta kun varaustaso alitetaan

note: command line help text for an option
en: The ACPI button to set the action for
fi: ACPI-painikkeen toiminta

note: command line help text for an option
en: The action to perform when the specified ACPI button is pressed
fi: Suoritettava toiminta ACPI-painiketta painettessa

note: command line help text for an option
en: Sets whether the specified operation should be allowed for users
fi: Määrittelee sallitaanko toimenpide tavallisille käyttäjille

note: command line help text for an option
en: Scheme to use when running on AC power source
fi: Malli, jota käytetään verkkovirralla

note: command line help text for an option
en: Scheme to use when running on battery power
fi: Malli, jota käytetään akkukäytössä

note: command line help text for an option
en: The scheme name
fi: Mallin nimi

note: command line help text for an option
en: Add a new scheme
fi: Lisää uusi malli

note: command line help text for an option
en: Edit an existing scheme
fi: Muokkaa olemassa olevaa mallia

note: command line help text for an option
en: Remove an existing scheme
fi: Poista olemassa oleva malli

note: command line help text for an option
en: The description of the scheme
fi: Mallin kuvaus

note: command line help text for an option
en: The scheme to clone
fi: Kopioitava malli

note: command line help text for an option
en: Option of a scheme to modify
fi: Mallin muutettava asetus

note: command line help text for an option
en: Value of the specified option to set
fi: Mallin muutettavan asetuksen arvo

note: command line help text for an option
en: New name of the scheme to rename
fi: Uudelleennimettävän mallin uusi nimi

note: yes-no popup
en: If you abort writing now, the saved
    settings may be inconsistent.
    Really abort?
fi: Jos keskeytät kirjoituksen nyt, tallennettavat asetukset
    saattavat olla epäyhtenäiset.
    Keskeytetäänkö?

note: dialog caption
en: Power Management Settings
fi: Virranhallinta-asetukset

note: message popup
en: Buttons can be configured only for ACPI. Your
    system probably does not support ACPI and uses APM.
fi: Painikkeet voidaan määritellä vain ACPIa varten. Järjestelmäsi
    ei todennäköisesti tue ACPIa ja käyttää APM:ää.

note: dialog caption
en: ACPI Buttons
fi: ACPI-painikkeet

note: dialog caption frame
en: Battery Capacity Feedback
fi: Akun varaustason ilmoitukset

note: frame
en: Power-Saving Modes to Allow
fi: Sallitut virransäästötilat

note: dialog caption
en: Modes Permitted for Users
fi: Käyttäjille sallitut virransäästötilat

note: dialog caption
en: Power Management Scheme Setup
fi: Virranhallintamallin asetus

note: Read dialog help 1/2
en: <p><b><big>Initializing Power Management Configuration</big></b><br>
    Please wait...<br></p>
fi: <p><b><big>Alustetaan virranhallinnan määrityksiä</big></b><br>
    Odota...<br></p>

note: Read dialog help 2/2
en: <p><b><big>Aborting Initialization</big></b><br>
    Safely abort the configuration utility by pressing <b>Abort</b> now.</p>
fi: <p><b><big>Valmistelun keskeytys</big></b><br>
    Keskeytä määritys turvallisesti painamalla <b>Keskeytä</b> nyt.</p>

note: Write dialog help 1/2
en: <p><b><big>Saving Power Management Configuration</big></b><br>
    Please wait...<br></p>
fi: <p><b><big>Tallennetaan virranhallintamäärityksiä</big></b><br>
    Odota...<br></p>

note: Write dialog help 2/2
en: <p><b><big>Aborting Saving</big></b><br>
    Abort the save procedure by pressing <b>Abort</b>.</p>
fi: <p><b><big>Tallennuksen keskeytys</big></b><br>
    Keskeytä tallennustoiminto painamalla <b>Keskeytä</b>.</p>

note: Battery warning dialog help 1/3
en: <p><b><big>Battery Capacity Feedback</big></b><br>
    Set three battery capacity levels and assign actions for
    each of these capacity levels.</p>
fi: <p><b><big>Akun varaustason ilmoitukset</big></b><br>
    Aseta kolme akun varaustasoa ja määritä toiminta
    kullekin varaustasolle.</p>

note: Battery warning dialog help 2/3
en: <p>Use <b>Warning Capacity</b>, <b>Low Capacity</b>, and
    <b>Critical Capacity</b> to set battery levels as a percentage of full
    capacity.</p>
fi: <p>Määritä <b>Alhainen varaus</b>, <b>Lähes kriittisen alhainen varaus</b> ja
    <b>Kriittisen alhainen varaus</b> prosentteina täydestä varaustasosta.</p>

note: Battery warning dialog help 3/3
en: <p>Use <b>Warning Level Action</b>, <b>Low Level Action</b>, and
    <b>Critical Level Action</b> to set actions to perform if the relevant
    battery level is reached.</p>
fi: <p>Määritä <b>Alhaisen varauksen toiminta</b>, <b>Lähes kriittisen
    alhaisen varauksen toiminta</b> ja <b>Kriittisen alhaisen varauksen toiminta</b>, jotka suoritetaan kun vastaava varaustaso saavutetaan.</p>

note: ACPI buttons dialog help 1/1
en: <p><b><big>ACPI Buttons</big></b><br>
    Assign events to perform after a button is
    pressed. Events can be set for the <b>Power Button</b> and <b>Sleep Button</b>.
    To assign an event to perform when the lid of the laptop is
    closed, use <b>Laptop Lid Closing</b>.</p>
fi: <p><b><big>ACPI-painikkeet</big></b><br>
    Liitä toiminnat painiketta painettaessa. Valitse <b>Virtapainike</b> ja
    <b>Lepotilapainike</b> asettaaksesi toiminnan. Valitse toiminta, kun
    kannettavan kansi suljetaan valitsemalla <b>Kannettavan kannen sulkeminen</b>.</p>

note: enabling standby/suspend dialog help 1/6
en: <p><b><big>Modes Permitted for Users</big></b><br>
    Configure which power-saving modes users should be able to switch to.</p>
fi: <p><b><big>Käyttäjille sallitut virransäästötilat</big></b><br>
    Määrittele, mitä virransäästötiloja käyttäjät voivat käyttää.</p>

note: enabling standby/suspend dialog help 2/6
en: <p><b>Suspend to Disk</b> allows users to suspend the 
    computer to the disk (ACPI mode 4).
    Resuming after suspending to disk takes longer than resuming
    after suspending to RAM.</p>
fi: <p><b>Lepotila levylle</b> sallii käyttäjän pysäyttää istunnon
    levylle (ACPI-tila 4). Paluu levylle pysäyttämisen jälkeen kestää
    kauemmin kuin paluu keskusmuistiin pysäyttämisen jälkeen.</p>

note: enabling standby/suspend dialog help 3/6
en: <p><b>Suspend to RAM</b> allows users to suspend 
    the computer to RAM (ACPI mode 3).
    A computer suspended to RAM still consumes electricity and
    unsaved data will be lost if it is disconnected or the battery drains.</p>
fi: <p><b>Lepotila muistiin</b> sallii käyttäjän pysäyttää istunnun
    keskusmuistiin (ACPI-tila 3). Tietokone, joka on pysäytetty keskusmuistiin,
    kuluttaa edelleen sähköä ja tallentamattomat tiedot häviävät, mikäli verkkovirta
    katkaistaan tai akun varaus ehtyy.</p>

note: enabling standby/suspend dialog help 4/6
en: <p><b>Standby Mode</b> allows users to 
    switch the computer to the standby power saving mode
    (ACPI mode 1).</p>
fi: <p><b>Valmiustila</b> sallii käyttäjän 
    siirtää tietokoneen valmiustilaan
    (ACPI-tila 1).</p>

note: enabling standby/suspend dialog help 5/6
en: <p><b><big>Supported Power-Saving Modes
    </big></b><br>
    Some machines do not support all power-saving modes. If a mode is not supported
    by your machine, the appropriate check box is disabled.</p>
fi: <p><b><big>Tuetut virransäästötilat
    </big></b><br>
    Kaikki tietokoneet eivät tue kaikkia virransäästötiloja. Mikäli tietokoneesei ei tue tiettyä
    virransäästötilaa, kyseinen valintaruutu ei ole käytössä.</p>

note: enabling standby/suspend dialog help 6/6
en: <p><b><big>Warning</big></b><br>
    Depending on your hardware, suspend to RAM or standby could fail and you may 
    need to push the reset button to reboot your computer. This could lead to 
    data loss.
    See <tt>/usr/share/doc/packages/powersave/README.suspend</tt> for details.</p>
fi: <p><b><big>Varoitus</big></b><br>
    Lepotila keskusmuistiin tai valmiustila ei välttämättä toimi tietokoneessasi oikein,
    ja saattaa olla, että joudut painamaan reset-painiketta käynnistääksesi tietokoneesi
    uudelleen. Tämä voi aiheuttaa tietojen menetyksen.
    Katso lisätietoja tiedostosta
     <tt>/usr/share/doc/packages/powersave/README.suspend</tt> </p>

note: Main dialog help 1/6
en: <p><b><big>Energy Saving Schemes</big></b><br>
    Use <b>AC Powered</b> to adjust the energy saving scheme to use when your
    computer is AC powered.
    Use <b>Battery Powered</b> to adjust the energy saving scheme to use when your
    computer is powered by internal battery.</p>
fi: <p><b><big>Virransäästömallit</big></b><br>
    Valitse <b>Verkkokäyttö</b> säätääksesi virransäästömalleja, kun tietokoneesi
    on liitetty verkkovirtaan.
    Valitse <b>Akkukäyttö</b> säätääksesi virransäästömalleja, kun tietokoneesi
    saa virran sisäisestä akusta.</p>

note: Main dialog help 2/6
en: <p>Below the selected schemes, descriptions of both selected schemes
    are displayed.</p>
fi: <p>Valittujen mallien alapuolella on kuvaukset molemmista
    valituista malleista.</p>

note: Main dialog help 3/6
en: <p><b><big>Adjusting Energy Saving Schemes</big></b><br>
    To adjust energy saving schemes, delete existing ones, or create new ones,
    use <b>Edit Schemes</b>.</p>
fi: <p><b><big>Virransäästömallien mukauttaminen</big></b><br>
    Mukauttaaksesi virransäästömalleja, poistaaksesi nykyisiä malleja tai luodaksesi
    uusia malleja, valitse <b>Muokkaa malleja</b>.</p>

note: Main dialog help 4/6
en: <p><b><big>Battery Warning</big></b><br>
    To adjust levels of battery status and actions to perform on these levels
    of battery capacity, use <b>Battery Warning</b>.</p>
fi: <p><b><big>Akkuvaroitukset</big></b><br>
    Mukauttaaksesi akun varaustasoja ja toimintaa näissä varaustasoissa
    valitse <b>Akkuvaroitukset</b>.</p>

note: Main dialog help 5/6
en: <p><b><big>ACPI Settings</big></b><br>
    To adjust operations to perform when an ACPI button is pressed, use
    <b>ACPI Settings</b>.</p>
fi: <p><b><big>ACPI-asetukset</big></b><br>
    Mukauttaaksesi toimintoja kun ACPI-painiketta painetaan, valitse
    <b>ACPI-asetukset</b>.</p>

note: Main dialog help 6/6
en: <p><b><big>Suspend Permissions</big></b><br>
    To set if users are allowed to switch the computer to the standby or
    suspend mode, use <b>Suspend Permissions</b>.</p>
fi: <p><b><big>Lepotilan oikeudet</big></b><br>
    Asettaaksesi ne käyttäjät, joilla on oikeus siirtää tietokone valmius- ja
    lepotiloihin, valitse <b>Lepotilan oikeudet</b>.</p>

note: Schemes list dialog 1/3
en: <p><b><big>Scheme Setup</big></b><br>
    Here, adjust the energy saving schemes. To modify a scheme, select
    it and click <b>Edit</b>.</p>
fi: <p><b><big>Mallien asetus</big></b><br>
    Säädä virransäästötilat. Muuttaaksesi mallia
    valitse se ja paina <b>Muokkaa</b>.</p>

note: Schemes list dialog 2/3
en: <p>To add a new scheme, select a scheme to clone then click
    <b>Add</b>. To delete an existing scheme, select it and click 
    <b>Delete</b>.</p>
fi: <p>Lisätäksesi uuden mallin valitse malli, jonka haluat kopioida pohjaksi ja paina sitten
    <b>Lisää</b>. Poistaaksesi olemassa olevan mallin valitse se ja paina 
    <b>Poista</b>.</p>

note: Schemes list dialog 3/3
en: <p>In the main dialog, assign schemes to use when you 
    work on battery or AC power.</p>
fi: <p>Pääikkunassa valitse mallit, joita haluat käyttää, kun työskentelet
    akku- tai verkkovirralla.</p>

note: Scheme editation dialog 1 help 1/5
en: <p><big><b>Scheme Setup</b></big>
    Configure the settings of the scheme. Enter its name in <b>Scheme Name</b>
    and optionally a description in <b>Scheme Description</b>.</p>
fi: <p><big><b>Mallin asetus</b></big>
    Määritä mallin asetus. Anna sen nimi <b>Mallin nimi</b>-kenttään
    ja valinnaisesti mallin kuvaus <b>Mallin kuvaus</b>-kenttään.</p>

note: Scheme editation dialog 1 help 3/5
en: <p><big><b>CPU Settings</b></big><br>
    Use <b>Frequency Scaling</b> to adjust the frequency of the CPU. If you set it
    to <b>Dynamic Frequency Scaling</b>, the CPU frequency is adjusted automatically
    according to the current CPU load.</p>
fi: <p><big><b>CPU-asetukset</b></big><br>
    Valitse <b>Taajuuden säätö</b> mukauttaaksesi prosessorin kellotaajuutta. Jos valitset
    <b>Dynamiinen taajuuden säätö</b>, prosessorin kellotaajuus mukautetaan automaattisesti
    vastaamaan sen hetkistä prosessorin kuormitusta.</p>

note: Scheme editation dialog 1 help 4/5
en: <p>Set <b>Allow Throttling</b> to turn CPU throttling on and adjust
    <b>Max %</b> to set the maximum CPU throttling. Throttling is supported
    only on ACPI machines.</p>
fi: <p>Valitse <b>Salli hidastus</b> salliaksesi prosessorin hidastamisen ja säädä
    <b>Max %</b>-valinnalla suurin mahdollinen hidastus. Hidastaminen on tuettu
    vain ACPI-tietokoneissa.</p>

note: Scheme editation dialog 1 help 5/5
en: <p>If your processor does not support CPU frequency scaling, 
    you may want to let your processor be constantly 
    slowed down when working on battery to save power. To do this, set
    <b>Always Throttle</b>.  This setting 
    might be useful on long-distance trips where you do not need the entire 
    performance of your machine.</p>
fi: <p>Jos prosessorisi ei tue kellotaajuuden säätöä, 
    haluat ehkä, että prosessoriasi hidastetaan jatkuvasti,
    kun käytät akkuvirtaa. Tehdäksesi näin valitse
    <b>Hidasta aina</b>. Tämä asetus saattaa olla hyödyllinen
     pitkillä matkoilla, joilla et tarvitse tietokoneen koko 
    suorituskykyä käyttöösi.</p>

note: Scheme editation dialog 2 help 1/2
en: <p><b><big>Hard Disk Settings</big></b><br>
    Use <b>Standby Policy</b> to adjust the power saving policy of the hard disks.
    Remember that more power saving also means waiting more often until the disk
    drive is ready.
    Use <b>Acoustic Policy</b> to adjust the acoustic policy of the disk. The noise
    produced by the disk may be lowered by moving disk heads more slowly. Not all
    disks support this feature.</p>
fi: <p><b><big>Kovalevyn asetukset</big></b><br>
    Valitse <b>Valmiustilakäytäntö</b> mukauttaksesi kovalevyjen virransäästökäytäntöjä.
    Muista, että mitä enemmän virtaa säästät, sitä useammin kovalevyn käynnistäminen
    tarvitsee odottaa.
    Valitse <b>Akustinen käytäntö</b>, jos haluat ottaa meluisuuden huomioon. Kovalevyn
    aiheuttamaa melua voidaan vaimentaa hidastamalla lukupäiden liikkumista. Kaikki
    kovalevyt eivät tue tätä ominaisuutta.</p>

note: Scheme editation dialog 2 help 2/2
en: <p><b><big>Cooling Policy</big></b><br>
    Use the cooling policy <b>Status</b> to adjust the active or passive cooling policy.
    Active means that the cooling fan is
    turned on if the system starts overheating.
    If the system continues overheating, the CPU frequency and voltage are
    reduced. Passive means that the system first reduces frequency then, if
    that does not help, turns the cooling fan on.</p>
    <p>To specify actions to perform when the system overheats
    or reaches critical temperature, use <b>Overheat Temperature Action</b> and
    <b>Critical Temperature Action</b>.</p>
fi: <p><b><big>Jäähdytyskäytäntö</big></b><br>
    Valtse jäähdytyskäytännön <b>Tila</b>ksi aktiivinen tai passiivinen.
    Aktiivinen jäähdytyskäytäntö tarkoittaa, että tuuletin käynnistetään, mikäli
    järjestelmä on vaarassa lämmetä liikaa. Mikäli lämpeneminen jatkuu, prosessorin
    kellotaajuutta ja jännitettä lasketaan.
    Passiivinen jäähdytyskäytäntö tarkoittaa, että järjestelmä laskee ensin prosessorin
    kellotaajuutta, ja mikäli lämpeneminen jatkuu, vasta sitten käynnistetään tuuletin.</p>
    <p>Määrittääksesi toimenpiteet järjestelmän lämmetessä tai saavuttaessa kriittisen
    lämpötilan, valitse <b>Ylilämpenemistoiminta</b> ja <b>Kriittisen lämpötilan toiminta</b>.</p>

note: Scheme editation dialog 3 help 1/2
en: <p><b><big>Enable Screen Saver</big></b><br>
    To enable the screen saver in this scheme, set <b>Enable Screen Saver</b>.
    Disabling the screen saver is useful for schemes used, for example, for
    presentations.</p>
fi: <p><b><big>Ota näytönsäästäjä käyttöön</big></b><br>
    Asettaaksesi näytönsäästäjän käyttöön mallissa, valitse <b>Käytä näytönsäästäjää</b>.
    Näytönsäästäjän ottaminen pois käytöstä on kätevää malleissa, joita käytetään esimerkiksi
    esitelmiä tai luentoja pidettäessä.</p>

note: Scheme editation dialog 3 help 2/2 Display is a substantive (screen)
en: <p><b><big>Display Blanking</big></b><br>
    To allow blanking the display using DPMS, set
    <b>Enable Display Power Management</b>.
    To set the standby, suspend, and power off time-outs use
    <b>Display Standby Time-Out</b>, <b>Display Suspend Time-Out</b>, and
    <b>Display Power Off Time-Out</b>. To disable a time-out,
    set its value to <b>0</b>.</p>
fi: <p><b><big>Näytön tyhjäys</big></b><br>
    Salliaksesi DPMS-näyttöjen tyhjäyksen valitse
    <b>Ota näytön virranhallinta käyttöön</b>.
    Asettaaksesi valmiustilan, lepotilan ja sammuttamisen aikakatkaisut valitse
    <b>Näytön valmiustilan aikakatkaisu</b>, <b>Näytön lepotilan aikakatkaisu</b> ja
    <b>Näytön sammutuksen aikakatkaisu</b>. Estääksesi aikakatkaisut aseta sen
    arvoksi <b>0</b>.</p>

note: combo box item
en: Notify
fi: Näytä ilmoitus

note: combo box item
en: Shut Down
fi: Sammuta tietokone

note: combo box item
en: Log Out
fi: Kirjaudu ulos

note: combo box item
en: Switch to Standby
fi: Siirry valmiustilaan

note: combo box item
en: Suspend to RAM
fi: Lepotila keskusmuistiin

note: combo box item
en: Suspend to Disk
fi: Lepotila levylle

note: combo box item
en: Start Screen Saver
fi: Avaa näytönsäästäjä

note: combo box item
en: Ignore
fi: Älä välitä

note: int field
en: &Warning Capacity
fi: &Alhainen varaus

note: int field
en: &Low Capacity
fi: &Lähes kriittisen alhainen varaus

note: int field
en: &Critical Capacity
fi: &Kriittisen alhainen varaus

note: combo box
en: War&ning Level Action
fi: A&lhaisen varauksen toiminta

note: combo box
en: Low Level &Action
fi: Läh&es kriittisen alhaisen varauksen toiminta

note: combo box
en: Cr&itical Level Action
fi: K&riittisen alhaisen varauksen toiminta

note: frame
en: ACPI Button Configuration
fi: ACPI-painikkeiden määritykset

note: combo box
en: &Power Button
fi: &Virtapainike

note: combo box
en: &Sleep Button
fi: &Lepotilapainike

note: combo box
en: &Laptop Lid Closing
fi: &Kannettavan kannen sulkeminen

note: check box
en: Suspend to &Disk
fi: Lepotila &levylle

note: popup message
en: Use caution because suspending the machine to RAM fails
    on many machines. See the help for details.
fi: Ole varovainen, ennen kuin käytät lepotilaa muistiin, koska
    se ei toimi kaikissa tietokoneissa. Katso lisätietoja ohjeesta.

note: check box
en: &Suspend to RAM
fi: Lepotila &keskusmuistiin

note: popup message
en: Use caution because putting the machine to the standby state
    fails on many machines. See the help for details.
fi: Ole varovainen, ennen kuin käytät valmiustilaa, koska
    se ei toimi kaikissa tietokoneissa. Katso lisätietoja ohjeesta.

note: check box
en: S&tandby Mode
fi: &Valmiustila

note: push button, opens battery capacity feedback dialog
en: Batt&ery Warning...
fi: &Akkuvaroitukset...

note: push button, opens ACPI button configuration dialog
en: AC&PI Settings...
fi: &ACPI-asetukset...

note: push button, opens
en: &Suspend Permissions...
fi: &Lepotilan oikeudet...

note: fallback scheme description, displayed in a rich text but without HTML tags!!! fallback scheme description, table entre
en: No scheme description available
fi: Mallin kuvausta ei ole saatavilla

note: combo box
en: &AC Powered
fi: &Verkkokäyttö

note: combo box
en: &Battery Powered
fi: &Akkukäyttö

note: frame
en: Energy Saving Schemes
fi: Virransäästömallit

note: push button
en: Ed&it Schemes
fi: &Muokkaa malleja

note: popup message
en: No scheme selected.
fi: Mallia ei valittu.

note: popup message
en: The selected scheme cannot be modified.
    Add a new one instead.
fi: Valittua mallia ei voi muuttaa.
    Lisää uusi malli.

note: table header
en: Scheme Name
fi: Mallin nimi

note: table header
en: Scheme Description
fi: Mallin kuvaus

note: popup message
en: Scheme name must be set.
fi: Malli pitää nimetä.

note: popup message
en: The specified scheme name is not unique.
fi: Kahdella mallilla ei voi olla samaa nimeä.

note: pop-up message
en: The scheme name must not be longer than 32 characters.
fi: Mallin nimi ei saa olla yli 32 merkkiä pitkä.

note: text entry
en: S&cheme Name
fi: &Mallin nimi

note: text entry
en: Scheme &Description
fi: Mallin &kuvaus

note: frame,
en: Hard Disk
fi: Kovalevy

note: combo box
en: &Standby Policy
fi: &Valmiustilakäytäntö

note: combo box item
en: Maximum Performance
fi: Maksimaalinen suorituskyky

note: combo box item
en: Power Saving
fi: Virransäästö

note: combo box item
en: Aggressive Power Saving
fi: Agressiivinen virransäästö

note: combo box item
en: Disabled
fi: Poistettu käytöstä

note: combo box
en: &Acoustic Policy
fi: &Akustinen käytäntö

note: combo box item
en: Quiet
fi: Hiljainen

note: combo box item
en: Maximally Quiet
fi: Äärimmäisen hiljainen

note: frame
en: Cooling Policy
fi: Jäähdytyskäytäntö

note: combo box
en: &Status
fi: &Tila

note: combo box item
en: Active
fi: Aktiivinen

note: combo box item
en: Passive
fi: Passiivinen

note: combo box
en: &Overheat Temperature Action
fi: &Ylilämpenemistoiminta

note: combo box
en: &Critical Temperature Action
fi: &Kriittisen lämpötilan toiminta

note: combo box
en: &Frequency Scaling
fi: &Taajuuden säätö

note: combo box item
en: Maximum Energy Saving
fi: Maksimaalinen virransäästö

note: combo box item
en: Dynamic Frequency Scaling
fi: Dynaaminen taajuuden säätö

note: check box
en: &Allow Throttling
fi: &Salli hidastus

note: check box
en: A&lways Throttle
fi: &Rajoita aina

note: frame
en: Screen Saver Settings
fi: Näytönsäästäjän asetukset

note: check box
en: Enable &Screen Saver
fi: &Aseta näytönsäästäjä käyttöön

note: frame Display is a substantive (screen)
en: Display Power Management Settings
fi: Näytön virranhallinta-asetukset

note: check box Display is a substantive (screen)
en: Enable &Display Power Management
fi: Ota &näytön virranhallinta käyttöön

note: int field Display is a substantive (screen)
en: Display S&tandby Time-Out (minutes)
fi: Näytön &valmiustilan aikakatkaisu (minuuttia)

note: int field Display is a substantive (screen)
en: Display &Suspend Time-Out (minutes)
fi: Näytön &lepotilan aikakatkaisu (minuuttia)

note: int field Display is a substantive (screen)
en: Display Power &Off Time-Out (minutes)
fi: Näytön &sammutuksen aikakatkaisu (minuuttia)

note: Initialization dialog caption
en: Power Management Configuration
fi: Virranhallinta-asetukset

note: Initialization dialog contents
en: Initializing...
fi: Valmistellaan...

en: Performance
fi: Suorituskyky

en: Powersave
fi: Virransäästö

en: Acoustic
fi: Akustinen

en: Presentation
fi: Esitys

en: AdvancedPowersave
fi: Edistynyt virransäästö

en: Scheme optimized to let machine run on maximum performance.
fi: Malli optimoitu antamaan koneelle täysi suorituskyky.

en: Scheme optimized to let maximum power savings take place.
fi: Malli optimoitu suurimman virransäästön saavuttamiseksi.

en: Scheme optimized to let machine run as quietly as possible.
fi: Malli optimoitu pitämään kone niin hiljaisena kuin mahdollista.

en: Scheme optimized for good performance. Display standby mode and screensaver are disabled.
fi: Malli on optimoitu hyvälle suorituskyvylle. Näytön valmiustila ja näytönsäästäjä ovat poistettu käytöstä.

en: Scheme optimized to let maximum power savings take place. Including runtime power management of devices. This feature is still experimental, so please be careful.
fi: Malli optimoitu suurimman virransäästön saavuttamiseksi. Sisältäen laitteiden ajonaikaisen virranhallinnan. Tämä toiminto on vielä kokeellinen, joten ole varovainen.
