base - en to ja translation catalogue (260 entries)

en: Assistive Technology
ja: 支援技術

en: Accessibility
ja: アクセス性

en: Mozilla News
ja: Mozillaニュース

en: Default FTP Browser
ja: デフォルトFTPブラウザ

en: Default News Reader
ja: デフォルトニュースリーダ

en: News
ja: ニュース

en: Fonts
ja: フォント

en: Only special multimedia keys can be bound to this action!
ja: 専用のマルチメディアキーのみをこのアクションにバインドできます!

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Network Proxies
ja: ネットワークプロキシ

en: <b>Use the s_ystem's proxy settings</b>
ja: <b>システムのプロキシ設定を使用(_Y)</b>

en: Change your password
ja: パスワードを変更してください

en: New Password empty
ja: 新しいパスワードがありません

en: Passwords match
ja: パスワードは一致しています

en: Passwords do not match
ja: パスワードは一致していません

en: You have got capslock on!
    Passwords are case-sensitive.
ja: CapsLockがオンです!
    パスワードは大文字と小文字が区別されます。

en: Could not start helper program.
    Could not change password
ja: ヘルププログラムを起動できませんでした。
    パスワードを変更できませんでした

en: Unknown error while changing password.
    Could not change password
ja: パスワードの変更時に不明なエラーが発生しました。
    パスワードを変更できませんでした

en: Password changed successfully
ja: パスワードが正常に変更されました

en: Old password doesn't match. Please try again.
ja: 古いパスワードが一致しません。 再試行してください。

en: Password is insecure.
    Please choose a new password.
ja: パスワードが安全ではありません。
    新しいパスワードを選択してください。

en: Password confirmation doesn't match New Password.
    Please retype new password and confirmation
ja: パスワードの確認が新しいパスワードと一致しません。
    新しいパスワードを再入力して、確認してください

en: Protocol error
ja: プロトコルエラー:

en: Success:
    %s
ja: 成功: 
    %s

en: E_nable software sound mixing (ESD)
ja: ソフトウェアサウンドミキシングを有効化(ESD)(_N)

en: Sounds
ja: サウンド

en: System Beep
ja: 警告音

en: _Enable system beep
ja: 警告音を有効化(_E)

en: _Play system sounds
ja: システムサウンドを再生(_P)

en: _Visual system beep
ja: ビジュアル警告音(_V)

en: Sound not set for this event.
ja: このイベントにサウンドが設定されていません

en: The sound file for this event does not exist.
    You may want to install the gnome-audio packagefor a set of default sounds.
ja: このイベントのサウンドファイルが存在しません。
    デフォルトサウンド一式のgnome-audioパッケージをインストールできます。

en: Cairo Portable Document Format
ja: Cairoポータブルドキュメントフォーマット

en: Cairo PNG (with alpha)
ja: Cairo PNG (アルファ)

en: Cairo old WMF
ja: Cairo旧WMF

en: Cairo Clipboard
ja: Cairoクリップボード

en: Color index %d too high, only 512 colors allowed. Using black instead.
ja: カラーインデックス %d は高過ぎます。512色のみ有効です。代わりに黒を使用します。

en: Depth %d of of range, only 0-%d allowed.
ja: 範囲の深さ %d、0-%d のみ有効です。

en: Color number %d out of range 0..%d.  Discarding color.
ja: カラー番号 %d は、0..%d の範囲以外です。カラーを削除します。

en: Potential Applications
ja: 潜在的用途

en: All Applications
ja: すべての用途

en: Delete file from the archive
ja: ファイルをアーカイブから削除

en: You must authenticate as root to shut down.
ja: シャットダウンするには、ルートユーザとして認証されている必要があります。

en: You must authenticate as root to restart the computer.
ja: 再起動するには、ルートユーザとして認証されている必要があります

en: Your account is disabled. Please contact your system administrator
ja: アカウントは無効です。システム管理者にご連絡ください。

en: 
    Your account has been disabled.
ja: 
    アカウントは無効です。

en: 
    Your account has expired.
ja: 
    アカウントの有効期限が切れました

en: <Local>
ja: <ローカル>

en: Domain:
ja: ドメイン:

en: Enable Document Info Plugin
ja: ドキュメント情報プラグインを有効化

en: Enable the Document Information plugin, which provides statistics about the current document, such as the number of words.
ja: 単語数など現在の文書に関する統計を提供するドキュメント情報プラグインを有効化します。

note: Translators: This is the sorted list of encodings used by gedit for auto-detecting the encoding of a file. "CURRENT" is the current locale encoding. Only recognized encodings are used.
en: [UTF-8,UTF-16,CURRENT,ISO-8859-15]
ja: [UTF-8,UTF-16,CURRENT,EUC-JP,SHIFT_JIS,ISO-8859-1]

en: This file has less than %d lines. Setting the cursor to last line of the file.
ja: このファイルの行数は %d 未満です。カーソルをファイルの最後の行に設定しています。

en: Power Management _Settings...
ja: 電源管理設定(_S)...

en: You have an unknown amount of battery power remaining (%d%% of the total capacity).
ja: バッテリ残量が不明です(総容量の %d%%)。

en: <span weight="bold" size="larger">Could not run Power Management Settings!</span>
    
    %s
ja: <span weight="bold" size="larger">電源管理設定を起動できませんでした。</span>
     
     %s

en: Modem Lights
ja: モデムライト

en: Released under the GNU general public license.
    A modem status indicator and dialer.
    Lights in order from the top or left are Send data and Receive data.
ja: GNU (General Public License)に従ってリリース。
    モデムステータスインジケータとダイアラ。
     ライトは上側または左側から順に送信データと受信データを示します。

en: You are currently connected.
    Do you want to disconnect?
ja: 現在接続されています。
    接続解除しますか？

en: %#.1fMb received / %#.1fMb sent / time: %.1d:%.2d
ja: %#.1fMb受信/ %#.1fMb送信/時間: %.1d:%.2d

en: not connected
ja: 接続されていません

en: Ask for confirmation when connecting/disconnecting
ja: 接続/接続解除時に確認する

en: Blink when connecting
ja: 接続時に点滅する

en: Command executed when connecting
ja: 接続時に実行されるコマンド

en: Command executed when disconnecting
ja: 接続解除時に実行されるコマンド

en: Display a confirmation dialog when connecting or disconnecting.
ja: 接続または接続解除時に確認ダイアログを表示します。

en: Make the applet blink when the modem is connecting.
ja: モデムが接続されるとアプレットが点滅します。

en: Modem device name
ja: モデムデバイス名

en: Modem lock file
ja: モデムロックファイル

en: Receive background color
ja: 背景色を受信する

en: Receive foreground color
ja: 前景色を受信する

en: Send background color
ja: 背景色を送信する

en: Send foreground color
ja: 前景色を送信する

en: Show connect time and throughput
ja: 接続時間とスループットを表示する

en: Show extra information about the connect time and amount of data transmitted and received.
ja: 接続時間と送受信されたデータ量に関する情報を表示します。

en: Status connected color
ja: 接続ステータスカラー

en: Status not connected color
ja: 非接続ステータスカラー

en: Status waiting connection color
ja: 接続待機ステータスカラー

en: Text background color
ja: テキストの背景色

en: Text foreground color
ja: テキストの前景色

en: Text outline color
ja: テキストのアウトラインカラー

en: The background color of the button used to indicate data received.
ja: データの受信を示すボタンの背景色

en: The background color of the button used to indicate data sent.
ja: データの送信を示すボタンの背景色

en: The color used to display the status button when the modem is connected.
ja: モデムの接続時にステータスボタンを表示する色

en: The color used to display the status button when the modem is connecting.
ja: モデムの接続時にステータスボタンを表示する色

en: The color used to display the status button when the modem is not connected.
ja: モデムの非接続時にステータスボタンを表示する色

en: The color used to indicate that data has been received.
ja: データの受信を示す色

en: The color used to indicate that data has been sent.
ja: データの送信を示す色

en: The fraction of a second until the applet updates.
ja: アプレットがアップデートされるまでの秒数。

en: The name of the modem device.
ja: モデムデバイス名。

en: The name of the modem lock file.
ja: モデムロックファイル名。

en: Use isdn
ja: ISDNの使用

en: Use isdn instead of ppp to connect the modem.
ja: モデムを接続するには、PPPではなくISDNを使用します。

en: Use this command to connect the modem.
ja: モデムを接続するには、このコマンドを使用します。

en: Use this command to disconnect the modem.
ja: モデムを接続解除するには、このコマンドを使用します。

en: Verify owner of lock file
ja: ロックファイルの所有者を確認します

en: Modem Lights Preferences
ja: モデムライトの設定

en: U_pdate every:
ja: すべてをアップデート:

en: seconds
ja: 秒

note: extra info checkbox
en: Sho_w connect time and throughput
ja: 接続時間とスループット

en: B_link connection status when connecting
ja: 接続時の接続ステータスの点滅

en: Connections
ja: 接続

en: Co_nnection command:
ja: 接続コマンド:

en: _Disconnection command:
ja: 接続解除コマンド:

note: confirmation checkbox
en: Con_firm connection
ja: 接続の確認

en: Receive Data
ja: データの受信

en: _Foreground:
ja: 前景:

en: Send Data
ja: データの送信

en: Foregroun_d:
ja: 前景:

en: Backg_round:
ja: 背景:

en: Connection Status
ja: 接続ステータス

en: Co_nnected:
ja: 接続:

en: Disconnec_ted:
ja: 接続解除:

en: C_onnecting:
ja: 接続:

en: For_eground:
ja: 前景:

en: Bac_kground:
ja: 背景:

en: O_utline:
ja: アウトライン:

en: Modem Options
ja: モデムのオプション

en: _Device:
ja: デバイス:

en: _Lock file:
ja: ロックファイル:

en: _Verify owner of lock file
ja: ロックファイルの所有者を確認します

note: ISDN checkbox
en: U_se ISDN
ja: ISDNの使用

en: Advanced
ja: 詳細

en: Software Development
ja: ソフトウェア開発

en: Hardware
ja: ハードウェア

en: Hardware Settings
ja: ハードウェア設定

en: Appearance of the desktop
ja: デスクトップの外観

en: Look and Feel
ja: ルックアンドフィール

en: Personal
ja: パーソナル

en: System
ja: システム

en: System Settings
ja: システム設定

en: %l
    %M
    %S
    %p
ja: %l
    %M
     %S
     %p

en: %l
    %M
    %p
ja: %l
    %M
     %p

en: %H
    %M
    %S
ja: %H
    %M
     %S

en: %a
    %b
    %e
ja: %a
    %b
     %e

en: Traditional Main Menu
ja: 従来のメインメニュー

en: The traditional GNOME menu
ja: 従来のGNOMEメニュー

en: _Lock Panel Postion
ja: パネルポジションをロック(_L)

en: _Allow Panel to be Moved
ja: パネルの移動を許可(_A)

en: Disable support for moving a panel with a mouse drag. It has been know to cause problems for users that accidentally move or resize their panels.
ja: マウスドラッグによるパネルの移動を無効にします。 ユーザがパネルを誤って移動したりサイズ変更したりしてしまうといった問題の原因になることが知られています。

en: Lock Panel Position
ja: パネルポジションをロック

en: %s does not exist.
ja: %s は存在しません。

en: Lock the panel position
ja: パネルポジションをロックします

en: _Suspend the computer
ja: コンピュータをサスペンドします(_S)

en: Enable
ja: 有効(E)

en: Disable
ja: 無効(D)

en: GNOME System Monitor
ja: GNOMEシステムモニタ

note: hardware section
en: <b>Hardware</b>
ja: <b>ハードウェア</b>

en: Memory:
ja: メモリ:

en: Processor %d:
ja: プロセッサ %d:

en: Processor:
ja: プロセッサ:

note: disk space section
en: <b>System Status</b>
ja: <b>システムステータス</b>

en: User Space Free:
ja: 空きユーザスペース:

en: Insufficient permissions to save the file in:
    %s
ja: ファイルを次の場所に保存するためのパーミッションがありません:
    %s

en: SubMount Volume
ja: サブマウントボリューム

en: Could not get a DBus connection
ja: DBus接続を取得できませんでした

en: Could not create dbus message
ja: dbusメッセージを作成できませんでした

en: Could not append args to dbus message
ja: argsをdbusメッセージに付加できませんでした

en: Could not append args args to dbus message
ja: argsをdbusメッセージに付加できませんでした

en: Operation failed
ja: 操作に失敗しました

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Documents
ja: ドキュメント

en: Search
ja: 検索

note: Accessible object name for the file chooser's shortcuts pane
en: Places
ja: 場所

note: Column header for the file chooser's shortcuts pane
en: _Places
ja: 場所(_P)

en: Type a file name
ja: ファイル名を入力する

en: Could not start the search process
ja: 検索処理を開始できませんでした

en: The program was not able to create a connection to the Beagle daemon.  Please make sure Beagle is running.
ja: プログラムはBeagleデーモンへの接続を作成できませんでした。   Beagleが起動していることを確認してください。

en: Could not send the search request
ja: 検索要求を送信できませんでした

note: These are the commonly used font styles, listed here only for translations.
en: Ultra-Light
ja: 極細

en: Light
ja: 細

en: Medium
ja: 中

en: Normal
ja: 標準

en: Regular
ja: 普通

en: Italic
ja: イタリック

en: Oblique
ja: 斜字体

en: Semi-Bold
ja: 中太

en: Bold
ja: 太

en: Ultra-Bold
ja: 極太

en: Heavy
ja: 超極太

en: Bold Italic
ja: 太字イタリック

en: Network Servers
ja: ネットワークサーバ

en: If true, horizontal viewport constraints are used
ja: TRUEの場合、水平ビューポート制約が使用されます

en: If true, metacity will give the user feedback using window border effects.
ja: TRUEの場合、Metacityはウィンドウ周辺効果を使用してユーザにフィードバックを提供します。

en: If true, pressing a mouse button on a window will cause it to be raised to the top of the stack. If false, windows must be raised explicitly by clicking on their title bar.
ja: TRUEの場合、ウィンドウ上でマウスボタンを押すと、そのウィンドウが他のウィンドウより一番手前に表示されます。FALSEの場合、タイトルバーをクリックしてウィンドウを手前に表示する必要があります。

en: If true, use window border effects
ja: TRUEの場合、ウィンドウ周辺効果を使用します

en: If true, windows are not allowed to be horizontally moved outside the viewport.
ja: TRUEの場合、ウィンドウをビューポートの外で水平に移動できません。

en: Raise windows when a mouse button is pressed on them
ja: マウスボタンを押すとウィンドウを手前に表示します。

en: If this is set to true, an icon linking to the Network Servers view will be put on the desktop.
ja: TRUE にすると、ネットワーク・サーバ表示にリンクしたアイコンがデスクトップ上に表示されます。

en: Network Servers icon visible on the desktop
ja: デスクトップにネットワーク・サーバ・アイコンを表示する

en: You cannot move the drive "%s" to the trash.
ja: ドライブ「%s」をごみ箱に移動できません。

en: Couldn't rename "%s" to "%s".  Please make sure the new name has only valid characters in it.
ja:  "%s" を "%s" へ名前変更できませんでした。有効な文字だけが新しい名前に使用されていることを確認してください。

en: _Search
ja: 検索(_S)

note: name, stock id, label
en: Search for files
ja: いろいろなファイルを検索します

en: Mount failed
ja: マウントに失敗しました

en: <b>Search:</b>
ja: <b>検索:</b>

note: name, stock id
en: _Network
ja: ネットワーク(_N)

note: label, accelerator
en: Go to the network location
ja: ネットワークの位置に移動します

en: Nautilus needs to add some permissions to your folder "%s" in order to share it
ja: Nautilusでは、共有するには、フォルダ「%s」にパーミッションを追加する必要があります

en: The folder "%s" needs the following extra permissions for sharing to work:
    %s%s%sDo you want Nautilus to add these permissions to the folder automatically?
ja: フォルダ「%s」は作業を共有するには次の追加パーミッションが必要です:
     %s%s%s Nautilusがフォルダに自動的にこれらのパーミッションを追加するようにしますか?

en:   - read permission by others
ja: - 他者による読取りパーミッション

en:   - write permission by others
ja: - 他者による書込みパーミッション

en:   - execute permission by others
ja: - 他者による実行パーミッション

en: Add the permissions automatically
ja: 自動的にパーミッションを追加する

en: Could not change the permissions of folder "%s"
ja: フォルダ "%s" のパーミッションを変更できませんでした

en: Share name is too long
ja: 共有名が長すぎます

en: The share name cannot be empty
ja: 共有名は必ず指定してください

en: Error while getting share information: %s
ja: 共有情報を取得中にエラーが発生しました: %s

en: Another share has the same name
ja: 別の共有の名前が同じです

en: There was an error while getting the sharing information
ja: 共有情報を取得中にエラーが発生しました

en: Modify _Share
ja: 共有の変更(_S)

en: Create _Share
ja: 共有の作成(_S)

en: Sharing Options
ja: 共有オプション

en: Co_mment:
ja: コメント(_M):

en: Share _name:
ja: 共有名(_N):

en: Share this _folder
ja: このフォルダを共有(_F)

en: _Allow other people to write in this folder
ja: 他の人がこのフォルダに書込みできるようにする(_A)

en: Network configuration could not be run
ja: ネットワーク設定を実行できませんでした

en: Dialup configuration could not be run
ja: ダイアルアップ設定を実行できませんでした

en: Configure _Modem...
ja: モデムの設定(_M)...

en: Configure _ISDN...
ja: ISDNの設定(_I)...

en: Configure _Networking
ja: ネットワークの設定(_N)

en: WMA audio
ja: WMAオーディオ

en: * Running IRC as root is not recommended! You should
      create a User Account and use that to login.
ja: * rootとしてIRCを作動することはお勧めしません。
    ユーザアカウントを作成して、そのアカウントでログインしてください。

en: Open an extra tab for outgoing msg
ja: 送信するメッセージ用に、別のタブを開きます

en: Commands
ja: コマンド

en: Shell-command to run when xmms starts a new song.
ja: xmmsが新しい曲を起動する際に実行するシェルコマンド。

en: Shell-command to run toward the end of a song.
ja: 曲の最後に実行するシェルコマンド。

en: You can use the following format strings which will be substituted before calling the command (not all are useful for the end-of-playlist command).
    
    %%F: Frequency (in hertz)
    %%c: Number of channels
    %%f: filename (full path)
    %%l: length (in milliseconds)
    %%n or %%s: Song name
    %%r: Rate (in bits per second)
    %%t: Playlist position (%%02d)
    %%p: Currently playing (1 or 0)
ja: 次の形式の文字列を代入してからコマンドを呼び出します(すべてがプレイリストの最終コマンドに役立つとは限りません)。
     
     %%F: 周波数(ヘルツ)
     %%c: チャンネル数
     %%f: ファイル名(フルパス)
     %%l: 時間(ミリ秒)
     %%n または %%s: 曲名
     %%r: レート(ビット/秒)
     %%t: プレイリストの位置(%%02d)
     %%p: 現在の再生(1または0)

en: Directory %s exists, but you do not have permission to access it.
ja: ディレクトリ %s は存在しますが、アクセスする権限がありません。

en: Always use filename as title
ja: ファイル名を常にタイトルとして使用する

en: Override default ID3V2 encoding
ja: デフォルトのID3V2エンコーディングを上書きする

en: Encoding name:
ja: エンコーディング名:

en: Average bitrate: %.1f kbps
ja: 平均ビットレート: %.1f kbps

en: Vendor: %s
ja: ベンダ: %s

en: XMMS OSS Driver
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
    
    XMMS 3DSE patch release 11 for XMMS 1.2.5
    Copyright (C) 2001 - Cornelis Frank
    e-mail: <Frank.Cornelis@rug.ac.be>
    home page: http://studwww.rug.ac.be/~fcorneli/xmms
ja: XMMS OSSドライバ
    
      このプログラムはフリーソフトウェアであり、Free Software Foundation
    が公開しているGNU General Public Licenseのバージョン2とそれ以降の
    バージョンのうちお客様が希望するバージョンの条件の下で再配布および/または
    変更を行うことができます。
     
     このプログラムは有用になるということを期待して配布されていますが、
    一切の保証をしておらず、商品性または特定目的に対する適合性の
    黙示保証もありません。  詳細は、
     GNU General Public Licenseをご覧ください。
     
     お客様はGNU General Public Licenseのコピーをこのプログラム
     と一緒に受け取っているものとしますが、もし受け取られていない場合は、Free Software
     Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
     USAに書面でお知らせください。
     
     XMMS 1.2.5のXMMS 3DSEパッチリリース11 
     Copyright (C) 2001 - Cornelis Frank
     e-mail: <Frank.Cornelis@rug.ac.be>
     ホームページ: http://studwww.rug.ac.be/~fcorneli/xmms

en: Don't strip file name extension
ja: ファイル名の拡張子を削除しない

en: Soundcard:
ja: サウンドカード:

en: /Time Display (MMM:SS)
ja: /時間の表示(MMM:SS)

en: /Play
ja: /再生

en: /Play/Play File
ja: /再生/再生ファイル

en: /Play/Play Directory
ja: /再生/再生ディレクトリ

en: /Play/Play Location
ja: /再生/再生場所

en: /Play/Play AudioCD
ja: /再生/再生オーディオCD

note: I18N: -Q, --queue switch
en: Add file(s) to playlist and queue
ja: プレイリストとキューにファイルを追加する

note: I18N: -S, --toggle-shuffle switch
en: Toggle the 'shuffle' flag.
ja: 「シャッフル」フラグをトグルします。

note: I18N: -R, --toggle-repeat switch
en: Toggle the 'repeat' flag.
ja: 「リピート」フラグをトグルします。

note: I18N: -A, --toggle-advance switch
en: Toggle the 'no playlist advance' flag.
ja: 「プレイリストの更新なし」フラグをトグルします。

note: I18N: "on" and "off" is not translated.
en: SWITCH may be either 'on' or 'off'
ja: スイッチは「オン」または「オフ」に切り替わります

note: I18N: -q, --quit switch
en: Close remote session.
ja: リモートセッションを閉じます。

note: * I18N: "on" and "off" is not * translated.
en: Value '%s' not understood, must be either 'on' or 'off'.
ja: 値「%s」は認識されていません、「オン」または「オフ」でなければなりません。

en: Unknown file type for %s.
    The filename of the playlist should end in either ".m3u" or ".pls".
ja: %s のファイルタイプは不明です。
    プレイリストのファイル名の最後は 「.m3u」または「.pls」でなければなりません。

en: When moving windows around, snap them together, and towards screen edges at this distance
ja: 複数のウィンドウを移動する際には、それらのウィンドウを画面の先端に向けて所定位置に一緒に移動させてください

en: Recommended if you want to load playlists that were created in MS Windows
ja:  MS Windowsで作成されたプレイリストをロードする際に推奨します

en: Store information such as song title and length to playlists
ja: 曲名とプレイリストの時間などの情報を保存する

en: Advanced Title Options
ja: 詳細なタイトルのオプション

en: %0.2n - Display a 0 padded 2 char long tracknumber
    %!p(...) - Display what's inside parentheses if Performer (%p) is not set
    %?p(...) - Display what's inside parentheses if Performer (%p) is set
    
    For more details, please read the included README or http://www.xmms.org/docs/readme.php
ja: %0.2n - 0パッド2文字のトラックナンバー
    %!p(...)の表示 - パフォーマ(%p)が設定されていない場合、括弧内を表示します
     %?p(...) - パフォーマ(%p)が設定されている場合、括弧内を表示します
     
     詳細については、付属の「README」または 「http://www.xmms.org/ docs/readme.php」を参照してください。

en: Audio CD directory
ja: オーディオCDディレクトリ

en: Audio CD
ja: オーディオCD

en: (system default)
ja: (システムデフォルト)
