f-spot - en to da translation catalogue (197 entries)

en: By Extension
da: Efter fil-endelse

en: Unsupported file format.
da: Ikke-understøttet filformat.

en: Determine File Type:
da: Bestem filtype:

en: Load Image
da: Indlæs billede

en: Save Image
da: Gem billede

en: No image loaded.
da: Intet billede indlæst.

en: Can't save non local files.
da: Kan ikke gemme filer som ikke er lokale.

en: Unsupported image type for saving.
da: Gemning er ikke understøttet for billedtypen.

en: interpolation type
da: interpoleringstype

en: the type of interpolation to use
da: interpoleringstypen der skal bruges

en: check type
da: type af tern

en: the type of chequering to use
da: den type tern der skal bruges

en: the size of chequers to use
da: størrelsen af ternene der skal bruges

en: dither
da: farvereducering

en: dither type
da: farvereduceringstype

en: File not found
da: Fil ikke fundet

en: Unknown transform type %d
da: Ukendt omdannelsestype %d

en: Operation failed
da: Handlingen mislykkedes

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Path
da: Sti

en: File
da: Fil

en: Index
da: Indeks

en: Downloading Previews
da: Overfører miniaturebilleder

en: Downloading Preview of {0}
da: Overfører miniaturebillede af {0}

en: Unknown destination.
da: Ukendt mål

en: When copying files from a camera you must select a valid destination on the local filesystem
da: Ved kopiering af filer fra et kamera skal du angive et gyldigt mål på det lokale filsystem

en: Unable to create directory.
da: Kan ikke oprette mappe.

en: Error "{0}" while creating directory "{1}".  Check that the path and permissions are correct and try again
da: Fejl "{0}" ved oprettelse af mappen "{1}". Kontrollér at stien og rettighederne er korrekte og prøv igen

en: Transferring Pictures
da: Overfører billeder

en: Copying file {0} of {1}
da: Kopierer fil {0} af {1}

en: Done Copying Files
da: Færdig med at kopiere filer

en: Download Complete
da: Overførsel fuldført

en: Error transferring file
da: Fejl ved filoverførsel

en: Transferring "{0}" from camera
da: Overfører "{0}" fra kamera

en: Select Destination
da: Vælg mål

en: Camera
da: Kamera

en: Transferring picture "{0}" To CD
da: Overfører billede "{0}" til cd

note: This indicates the current photo is photo {0} of {1} out of photos
en: {0} of {1}
da: {0} af {1}

en: Done Sending Photos
da: Færdig med sending af billeder

en: Transfer Complete
da: Overførsel fuldført

en: Error While Transferring
da: Fejl under overførsel

en: Error Transferring
da: Fejl ved overførsel

en: Error: Error while transferring; Aborting
da: Fejl: Fejl ved overførsel; afbryder

en: Error: File Already Exists; Aborting
da: Fejl: Filen findes allerede; afbryder

en: Error saving adjusted photo
da: Fejl ved gemning af tilpasset foto

en: Image Directory
da: Billedmappe

en: Thumbnail Directory
da: Miniaturebilledmappe

en: Exif Directory
da: Exif-mappe

en: GPS Directory
da: GPS-mappe

en: InterOperability Directory
da: Interoperabilitetsmappe

en: Unknown Directory
da: Ukendt mappe

en: Uploading picture "{0}"
da: Overfører billede "{0}"

en: Upload Complete
da: Overførsel fuldført

en: Unable to log on.
da: Kunne ikke logge på.

en: Uploading Pictures
da: Overfører billeder

en: Building Gallery
da: Opretter galleri

note: Abbreviation of previous
en: Prev
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: Exit fullscreen
da: Afslut fuldskærm

en: <b>Account</b>
da: <b>Konto</b>

en: <b>Color Temperature</b>
da: <b>Farvetemperatur</b>

en: <b>Destination</b>
da: <b>Mål</b>

en: <b>End Date</b>
da: <b>Slutdato</b>

en: <b>Export Method</b>
da: <b>Eksportmetode</b>

en: <b>Exposure</b>
da: <b>Afdækning</b>

en: <b>Gallery</b>
da: <b>Galleri</b>

en: <b>Photograph Layout</b>
da: <b>Fotolayout</b>

en: <b>Photos</b>
da: <b>Fotoer</b>

en: <b>Predefined</b>
da: <b>Prædefineret</b>

en: <b>Preview</b>
da: <b>Forhåndsvisning</b>

en: <b>Printer Details</b>
da: <b>Printerdetaljer</b>

en: <b>Start Date</b>
da: <b>Startdato</b>

en: <b>Style</b>
da: <b>Stil</b>

en: <span weight='bold' size='larger'>Error Connecting to Gallery</span>
da: <span weight='bold' size='larger'>Fejl ved tilslutning til galleri</span>

en: Ad_just Color...
da: Justér farve...

en: Adjust Color
da: Justér farve

en: CD
da: cd

en: Camera Selection
da: Kameraudvalg

en: Co_nfigure
da: Ko_nfigurér

en: Create CD
da: Brænd cd

en: Create New _Tag...
da: Opret nyt _mærke...

en: Display Side_bar
da: Vis side_panel

en: Display T_ags
da: Vis _mærker

en: Display _Dates
da: Vis _datoer

en: Display _Timeline
da: Vis _tidslinje

en: Edit Tag Icon
da: Redigér mærke-ikon

en: Export
da: Eksportér

en: Export to _Flickr...
da: Eksportér til _Flickr...

en: Export to _Folder...
da: Eksportér til _mappe...

en: Export to _Web Gallery...
da: Eksportér til _webgalleri...

en: F-Spot Photo Album
da: F-Spot - fotoalbum

en: Find by _Tag
da: Søg efter _mærke

en: Folder Export
da: Mappeeksport

en: Full Page
    Standard - 4x6
da: Hele siden
    Standard - 4x6

en: Gallery
da: Galleri

en: Hairline
    0.25"
    0.5"
    1"
da: Hårbredde
    0,25"
    0,5"
    1"

en: Import
da: Importér

en: None
    Title
    Filename
    Date
    Photo Details
da: Ingen
    Titel
    Filnavn
    Dato
    Fotodetaljer

en: Page 1 of 3
da: Side 1 af 3

en: Photo 0 of 0
da: Foto 0 af 0

en: Please verify that the settings for this gallery are correct.
da: Kontrollér venligst at indstillingerne for dette galleri er korrekte.

en: Previous
da: Forrige

en: Rem_ove Tag
da: F_jern mærke

en: Rotate _Left
da: Rotér til _venstre

en: Rotate _Right
da: Rotér til _højre

en: Select _All
da: Markér _alt

en: Select _None
da: Markér _intet

en: Selected Camera:
da: Valgt kamera:

en: Selection
    Gallery
    Viewport
da: Markering
    Galleri
    Visningsområde

en: Send _Mail...
da: Send _e-post...

en: Set _Date Range...
da: Sæt _datointerval...

en: Set as _Background
da: Benyt som _baggrund

en: View
da: Vis

en: _Attach Tag
da: _Vedhæft mærke

en: _Clear Date Range
da: _Ryd datointerval

en: _Close
da: _Luk

en: _Delete Selected Tag
da: _Slet markeret mærke

en: _Delete Version
da: _Slet version

en: _Edit Selected Tag...
da: _Redigér markeret mærke...

en: _Export
da: _Eksportér

en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

en: _Gallery Name:
da: _Gallerinavn:

en: _Import...
da: _Importér...

en: _Month
da: _Måned

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: _Print...
da: _Udskriv...

en: _Remove From Catalog
da: _Fjern fra katalog

en: _Remove Tag From Selection
da: _Fjern mærke fra markering

en: _Rename Version
da: _Omdøb version

en: _Sharpen...
da: _Skærp...

en: _Slideshow
da: _Diasshow

en: _Tags
da: _Mærker

en: _View
da: _Vis

en: pixels
da: billedpunkter

en: (No Gallery)
da: (Intet galleri)

en: (Not Connected)
da: (Ikke tilsluttet)

en: (No Albums)
da: (Ingen album)

en: Directory does not exist.
da: Mappen findes ikke.

en: The directory you selected "{0}" does not exist.  Please choose a different directory
da: Mappen du valgte, "{0}", findes ikke. Vær venlig at vælge en anden mappe

en: Select Tag
da: Vælg mærke

en: Name:
da: Navn:

en: Version:
da: Version

en: Date:
da: Dato:

en: Size:
da: Størrelse:

en: Exposure:
da: Afdækning:

note: The label for the root category is used in new and edit tag dialogs
en: (None)
da: (Ingen)

en: Error saving sharpened photo
da: Fejl ved gemning af skærpet foto

en: Amount:
da: Mængde:

en: Threshold:
da: Grænseværdi:

en: No cameras detected.
da: Ingen kameraer fundet.

en: F-Spot was unable to find any cameras attached to this system.  Double check that the camera is connected and has power
da: F-Spot kunne ikke finde nogle tilsluttede kameraer på dette system. Kontrollér at kameraet er tilsluttet og har strøm

en: Error connecting to camera
da: Fejl ved forbindelsen til kamera

en: Received error "{0}" while connecting to camera
da: Modtog fejl "{0} ved tilslutning til kamera

en: Unsharp Mask
da: Uskarp maske

en: Delete the selected photo permanently? | Delete the {0} selected photos permanently?
da[0]: Slet det markerede foto permanent?
da[1]: Slet de {0} markerede fotos permanent?

en: This deletes all versions of the selected photo from your drive. | This deletes all versions of the selected photos from your drive.
da[0]: Dette sletter alle versioner af det markerede foto fra din disk.
da[1]: Dette sletter alle versioner af de markerede fotos fra din disk.

en: _Delete photo | _Delete photos
da[0]: _Slet foto
da[1]: _Slet fotos

en: Remove the selected photo from F-Spot? | Remove the {0} selected photos from F-Spot?
da[0]: Fjern det markerede foto fra F-Spot?
da[1]: Fjern de {0} markerede fotos fra F-Spot?

en: If you remove photos from the F-Spot catalog all tag information will be lost. The photos remain on your computer and can be imported into F-Spot again.
da: Hvis du fjerner fotos fra F-Spot-mappen vil alle mærkeinformationerne gå tabt. Fotoerne vil blive på din maskine og kan importeres i F-Spot igen.

en: _Remove from Catalog
da: _Fjern fra mappe

en: If you delete a tag, all associations with photos are lost.
da: Hvis du sletter et mærke vil alle dens associationer med fotos gå tabt.

en: _Delete tag | _Delete tags
da[0]: _Slet mærke
da[1]: _Slet mærker

en: Remove From Catalog
da: Fjern fra mappen

en: Delete From Drive
da: Slet fra disk

note: FIXME TagMenu is ugly.
en: Attach Tag
da: Vedhæft mærke

note: FIXME finish the IPhotoSelection stuff and move the activate handler into the class this current method is way too complicated.
en: Remove Tag
da: Fjern mærke

note: Fixme this should really set parent menu items insensitve
en: (No Tags)
da: (Ingen mærker)

en: Create New Version
da: Opret ny version

en: Rename Version
da: Omdøb version

en: New name:
da: Nyt navn:

en: Really Delete?
da: Er du sikker på at du vil slette?

en: Really delete version "{0}"?
da: Er du sikker på at du vil slette "{0}"?

en: No Constraint
da: Ingen begrænsning

en: 4 x 3 (Book)
da: 4 x 3 (Bog)

en: 4 x 6 (Postcard)
da: 4 x 6 (Postkort)

en: 4 x 3 Portrait (Book)
da: 4 x 3 Portræt (Bog)

en: 4 x 6 Portrait (Postcard)
da: 4 x 6 Portræt (Postkort)

en: 5 x 7 Portrait (L, 2L)
da: 5 x 7 Portræt (L, 2L)

en: 8 x 10 Portrait
da: 8 x 10 Portræt

en: Square
da: Kvadrat

en: Error editing photo
da: Fejl ved foto-redigering

en: Crop
da: Beskær

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Loading
da: Indlæser

en: Create New Tag
da: Opret nyt mærke

en: Question
da: Spørgsmål

en: Reduce Red-Eye
da: Reducér rødøje

en: Slideshow
da: Diasshow

en: This name is already in use
da: Dette navn er allerede i brug

en: Edit Tag
da: Redigér mærke

en: Photo {0} of {1}
da: Foto {0} af {1}

en: Favorites
da: Favoritter

en: Hidden
da: Skjulte

en: People
da: Mennesker

en: Events
da: Begivenheder

en: There was an error invoking the external handler
da: Der opstod en fejl ved opstart af den eksterne behandler

en: Received error:
    "{0}"
da: Modtog fejlen::
    "{0}"
