cracklib - en to sk translation catalogue (15 entries)

en: you are not registered in the password file
sk: účet nie je zaregistrovaný v súbore hesiel

en: it is based on your username
sk: je založené na mene vášho účtu

en: it is based upon your password entry
sk: je založené na zázname o účte

en: it is derived from your password entry
sk: je odvodené zo záznamu o účte

en: it's derived from your password entry
sk: je odvodené zo záznamu o účte

en: it is derivable from your password entry
sk: je odvoditeľné zo záznamu o účte

en: it's derivable from your password entry
sk: je odvoditeľné zo záznamu o účte

en: it is WAY too short
sk: je PRÍLIŠ krátke

en: it is too short
sk: je príliš krátke

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
sk: neobsahuje dosť RÔZNYCH znakov

en: it is all whitespace
sk: obsahuje iba medzery a tabulátory

en: it is too simplistic/systematic
sk: je príliš jednoduché alebo systematické

en: it looks like a National Insurance number.
sk: vyzerá ako číslo poistky

en: it is based on a dictionary word
sk: je založené na slove zo slovníka

en: it is based on a (reversed) dictionary word
sk: je založené na (obrátenom) slove zo slovníka
