cracklib - en to pt translation catalogue (15 entries)

en: you are not registered in the password file
pt: você não está registrado no arquivo de senha

en: it is based on your username
pt: é baseada no seu nome de usuário

en: it is based upon your password entry
pt: é baseada na sua entrada de senha

en: it is derived from your password entry
pt: deriva de sua entrada de senha

en: it's derived from your password entry
pt: deriva de sua entrada de senha

en: it is derivable from your password entry
pt: é derivável de sua entrada de senha

en: it's derivable from your password entry
pt: é derivável de sua entrada de senha

en: it is WAY too short
pt: é MUITO curta

en: it is too short
pt: é muito curta

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
pt: não contém caracteres DIFERENTES suficientes

en: it is all whitespace
pt: só contém espaços em branco

en: it is too simplistic/systematic
pt: é muito simples/sistemática

en: it looks like a National Insurance number.
pt: parece um número de documento oficial.

en: it is based on a dictionary word
pt: é uma palavra da língua portuguesa

en: it is based on a (reversed) dictionary word
pt: é baseada em uma palavra da língua portuguesa (ao contrário)
