tomboy - en to pa translation catalogue (60 entries)

en: Accessories
pa: ਸਹਾਇਕ

en: Simple and easy to use note-taking
pa: ਸੂਚਨਾ-ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਸਧਾਰਨ ਤੇ ਸੌਖਾ ਢੰਗ

en: Tomboy Applet Factory
pa: ਟੋਮਬਾਏ ਐਪਲਿਟ ਕਾਰਖਾਨਾ

en: Tomboy Notes
pa: ਟੋਮਬਾਏ ਸੂਚਨਾਵਾਂ

en: _About Tomboy...
pa: ਟੋਮਬਾਏ ਬਾਰੇ(_A)...

en: _Preferences...
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ(_P)...

en: Note-taker
pa: ਸੂਚਨਾ-ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਤਾ

en: Quick and handy note-taker
pa: ਛੋਹਲਾ ਸੂਚਨਾ-ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਤਾ

en: Create a new Note
pa: ਨਵੀਂ ਸੂਚਨਾ ਬਣਾਓ

en: Custom Font Face
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਫੋਂਟ ਸ਼ਕਲ

en: Enable WikiWord highlighting
pa: ਵਿੱਕੀਵਰਲਡ ਉਭਾਰਨਾ ਯੋਗ

en: Enable custom font
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਫੋਂਟ ਯੋਗ

en: Enable global keybindings
pa: ਵਿਆਪਕ ਕੁੰਜੀਆਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਯੋਗ

en: Enable spellchecking
pa: ਸ਼ਬਦ-ਜੋੜ ਜਾਂਚ ਯੋਗ

en: Open Recent Changes
pa: ਤਾਜ਼ੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਯੋਗ

en: Open Search Dialog
pa: ਖੋਜ ਵਾਰਤਾਲਾਪ ਖੋਲੋ

en: Open Start Here
pa: ਇੱਥੇ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ ਖੋਲੋ

en: Show applet menu
pa: ਐਪਲਿਟ ਮੇਨੂ ਵੇਖਾਓ

en: _About Tomboy
pa: ਟੋਮਬੋਨ ਬਾਰੇ(_A)

en: _Quit
pa: ਬਾਹਰ(_Q)

note: Open the Start Here note
en: Start Here
pa: ਇੱਥੇ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Welcome to Tomboy!
pa: ਟੋਮਬਾਏ ਤੇ ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ!

en: New Note {0}
pa: ਨਵੀਂ ਸੂਚਨਾ {0}

en: Describe your new note here.
pa: ਆਪਣੀ ਸੂਚਨਾ ਇੱਥੇ ਦੇਣੀ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ।

en: Really delete this note?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਸੂਚਨਾ ਹਟਾਉਣ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰਦੇ ਹੋ?

en: If you delete a note it is permanently lost.
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਸੂਚਨਾ ਹਟਾ ਦਿੱਤੀ ਤਾਂ ਜਾਣਕਾਰੀ ਹਮੇਸ਼ਾ ਲਈ ਸਮਾਪਤ ਹੋ ਜਾਵੇਗੀ।

en: _Link to New Note
pa: ਨਵੀਂ ਸੂਚਨਾ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ(_L)

en: Te_xt
pa: ਪਾਠ(_x)

en: _Search
pa: ਖੋਜ(_S)

en: Search
pa: ਖੋਜ

en: Search your notes
pa: ਆਪਣੀ ਸੂਚਨਾ ਦੀ ਖੋਜ

en: Link
pa: ਸੰਬੰਧ

en: _Text
pa: ਪਾਠ(_T)

en: Set properties of text
pa: ਪਾਠ ਦੀ ਵਿਸ਼ੇਸਤਾ ਨਿਰਧਾਰਨ

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Delete this note
pa: ਇਸ ਸੂਚਨਾ ਹਟਾਓ

en: _Search...
pa: ਖੋਜ(_S)...

en: Find _Next
pa: ਅੱਗੇ ਖੋਜ(_N)

en: Find _Previous
pa: ਪਿੱਛੇ ਖੋਜ(_P)

en: _Highlight
pa: ਉਭਾਰੋ(_H)

en: Font Size
pa: ਫੋਂਟ ਆਕਾਰ

en: _Normal
pa: ਸਧਾਰਨ(_N)

en: _Large
pa: ਵੱਡਾ(_L)

en: S_mall
pa: ਛੋਟਾ(_m)

en: Tomboy Preferences
pa: ਟੋਮਬਾਏ ਪਸੰਦ

en: Editing
pa: ਸੰਪਾਦਨ

note: Create new note keybinding...
en: Create _new note
pa: ਨਵੀਂ ਸੂਚਨਾ ਬਣਾਓ(_n)

en: Last Changed
pa: ਆਖਰੀ ਤਬਦੀਲੀ

en: Today, {0}
pa: ਅੱਜ, {0}

en: Yesterday, {0}
pa: ਕੱਲ੍ਹ, {0}

en: Search All Notes
pa: ਸਭ ਸੂਚਨਾਵਾਂ ਦੀ ਖੋਜ

en: Search Note
pa: ਸੂਚਨਾ ਖੋਜ

en: _Find:
pa: ਖੋਜ(_F):

en: Search _All Notes
pa: ਸਭ ਸੂਚਨਾਵਾਂ ਦੀ ਖੋਜ(_A)

en: _Previous
pa: ਪਿੱਛੇ(_P)

note: title
en: No notes found
pa: ਕੋਈ ਸੂਚਨਾ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

en: Version {0}
pa: ਵਰਜਨ {0}

en: Create _New Note
pa: ਨਵੀਂ ਸੂਚਨਾ ਬਣਾਓ(_N)

en:  (new)
pa:  (ਨਵਾਂ)

en: Cannot open location
pa: ਸਥਿਤੀ ਖੋਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ
