sumf - en to ja translation catalogue (113 entries)

en: Save
ja: 保存(S)

en: Resource
ja: リソース

en: Type
ja: タイプ

en: Resource Group Details
ja: リソースグループの詳細

en: Resource Group
ja: リソースグループ(G)

en: Modified Resources
ja: 変更されたリソース

en: Selected Resource
ja: 選択されたリソース

en: All Resources
ja: すべてのリソース

en: Save changes
ja: 変更を保存する

en: Drop changes
ja: 変更を無視

en: Save to all profiles
ja: すべてのプロファイルに保存

en: Patch all profiles
ja: すべてのプロファイルにパッチを適用

en: &Show changes
ja: 変更の表示(&S)

en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: Ok
ja: OK

en: save
ja: 保存

en: all
ja: すべて

en: patch
ja: パッチ

en: drop
ja: 無視

en: apply
ja: 適用

en: Resource Changes
ja: リソースの変更

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: Edit profile
ja: プロファイルの編集

en: Switch scripts
ja: スクリプトの切り替え

en: Prestart
ja: 事前開始

en: Poststart
ja: 事後開始

en: Prestop
ja: 事前停止

en: Poststop
ja: 事後停止

en: clear
ja: クリア

en: Profile settings
ja: プロファイル設定

en: Name
ja: 名前

en: Description
ja: 説明

en: &OK
ja: OK(&O)

en: Error
ja: エラー

en: Choose prestart script
ja: 事前開始スクリプトの選択

en: Choose poststart script
ja: 事後開始スクリプトの選択

en: Choose prestop script
ja: 事前停止スクリプトの選択

en: Choose poststop script
ja: 事後停止スクリプトの選択

en: Root privileges are required to use this program.
ja: このプログラムを使用するにはルート権限が必要です。

en: You are not authorized to use this program.
ja: このプログラムを使用する権限がありません。

en: Initializing
ja: 初期化中

en: Initialize SCPM
ja: SCPMを初期化する

en: SCPM is not initialized
    SCPM is not initialized, but must be before use.  
    If you initialize it now, default settings that are sufficient for most systems are used. To configure SCPM before initialization, select 'Run YaST'.
    Initialize SCPM now?
ja: SCPMが初期化されていません
    SCPMは初期化されていませんが、使用前に初期化する必要があります。  
    すぐに初期化した場合、ほとんどのシステムに十分なデフォルト設定が使用されます。 SCPMの初期化前に設定するには、［YaSTの実行］を選択します。
    SCPMを初期化しますか?

en: Yes
ja: はい

en: Run YaST
ja: YaSTの実行

en: No
ja: いいえ

en: Reinitialize SCPM
ja: SCPMを再初期化する

en: SCPM has detected a changed system installation and must be reinitialized. This means that the data saved in your existing profiles may be out of date. If you reinitialize SCPM now, your profiles will be lost. You can also try to update the data saved in your profiles. Read the SCPM info page for more information about this.
    Renitialize SCPM now?
ja: SCPMはシステムインストールの変更を検出しましたので、再初期化する必要があります。  つまり、既存のプロファイルに保存されたデータが古い可能性があります。  SCPMをすぐに再初期化する場合、プロファイルは失われます。 プロファイルに保存したデータを更新してみることもできます。 この方法の詳細は、SCPM情報ページを参照してください。
     SCPMを再初期化しますか?

en: Recover SCPM
ja: SCPMの復元

en: SCPM needs recovery
    SCPM is currently locked and needs recovery. This is usually the case after an unexpected abort of an SCPM operation, for example, caused by a critical error. SCPM can be recovered by replaying the command executed before the abort. This basically completes the previous command. You can also rollback the previous command. This leads to a system status equal or at least similar to the status before the aborted operation. If in doubt, choose 'Replay'.
ja: SCPMは復元を必要としています
    SCPMは現在ロックされていて、復元が必要です。 これは通常は、SCPMの操作を予期せずに中断した場合に起こります。たとえば、重大なエラーによる場合などです。 SCPMは、中断の前に実行されたコマンドを再現することにより復元できます。 基本的には、前のコマンドを終了することになります。あるいは、前のコマンドをロールバックすることもできます。中断前の状態と同じか、少なくとも同等のシステムの状態になります。. 不明な場合は、［再現］を選択してください。

en: Replay
ja: 再現

en: Rollback
ja: ロールバック

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Initialization failed
ja: 初期化に失敗しました

en: Saving database
ja: データベースを保存しています

en: Active
ja: アクティブ

en: SCPM Universal Management Front-End
ja: SCPMユニバーサル管理フロントエンド

en: Available profiles
ja: 使用可能なプロファイル

en: Co&py
ja: コピー(&p)

en: Create a new profile by copying the selected one
ja: 選択したプロファイルをコピーすることによって、新しいプロファイルを作成します

en: &Quit
ja: 終了(&Q)

en: Quit
ja: 終了

en: Contents
ja: 内容

en: &Contents...
ja: 内容(&C)...

en: Index
ja: インデックス

en: &Index...
ja: インデックス(&I)...

en: About
ja: バージョン情報

en: &About
ja: バージョン情報(&A)

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: Edit selected profile properties
ja: 選択したプロファイルプロパティの編集

en: &Add
ja: 追加(&A)

en: Create a new profile
ja: 新しいプロファイルの作成

en: &Remove
ja: 削除(&R)

en: Remove selected profile
ja: 選択したプロファイルの削除

en: &Switch
ja: スイッチ(&S)

en: Switch to selected profile
ja: 選択したプロファイルに切り替え

en: Enable
ja: 有効(E)

en: Disable
ja: 無効(D)

en: Reinitialize
ja: 再初期化

en: Close Progress Window automatically
ja: 進行状況ウィドウを自動的に閉じる

en: Show Progress Messages
ja: 進行状況メッセージを表示する

en: Always show Switch Window
ja: 常にスイッチウィンドウを表示する

en: &Profiles
ja: プロファイル(&P)

en: &SCPM
ja: SCPM(&S)

en: &Options
ja: オプション(&O)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: About SUMF
ja: SUMFについて

en: Copyright 2005 SUSE LINUX Products GmbH
    Released under the terms of GNU General Public License
ja: Copyright 2005 SUSE LINUX Products GmbH
    GNU General Public Licenseの条項に従ってリリース

en: Information
ja: 情報(I)

en: SCPM is already disabled.
ja: SCPMはすでに無効です。

en: Name of the new profile
ja: 新しいプロファイル名

en: Should the new profile be the active one?
ja: 新しいプロファイルをアクティブにしますか?

en: Select the profile to edit first.
ja: 編集するプロファイルを選択してください。

en: Select the profile to copy first.
ja: 最初にコピーするプロファイルを選択してください。

en: Copy profile
ja: プロファイルのコピー

en: Select the profile to remove first.
ja: 最初に削除するプロファイルを選択してください。

en: Select the profile to switch to first.
ja: 最初に切り替えるプロファイルを選択してください。

en: Warning
ja: 警告

en: All profiles will be lost.
    Really discard the database and reinitialize SCPM?
ja: すべてのプロファイルが失われます。
    データベースを破棄してSCPMを再初期化しますか?

en: Error: SCPM is locked
ja: エラー: SCPMがロックされています

en: Error:
ja: エラー:

en: Progress
ja: 進行状況

en: Action
ja: アクション(A)

en: Switching Profile
ja: プロファイルを切り替えています

en: Switch information
ja: 情報の切り替え

en: Active profile
ja: アクティブプロファイル

en: Destination profile
ja: コピー先プロファイル

en: Modified resources
ja: 変更されたリソース

en: Drop &changes
ja: 変更を無視(&c)

en: &Details
ja: 詳細 (&D)

en: C&ancel
ja: キャンセル(&a)

en: unknown
ja: 不明

en: mixed
ja: ミックス
