power-management - en to sv translation catalogue (88 entries)

note: PowerManagement read dialog caption
en: Initializing Configuration
sv: Initierar inställningar

note: Progress stage 2/3
en: Read general settings
sv: Läs allmänna inställningar

note: Progress stage 3/3
en: Read power saving schemes
sv: Läs scheman för strömsparande

note: Progress step 1/3
en: Checking the environment...
sv: Kontrollerar miljön...

note: Progress step 2/3
en: Reading general settings...
sv: Läser allmänna inställningar...

note: Progress step 3/3
en: Reading power saving schemes...
sv: Läser scheman för strömsparande...

note: Progress finished
en: Finished
sv: Klar

note: error report
en: This system does not support ACPI or APM.
sv: Det här systemet stödjer inte ACPI eller APM.

note: Error message
en: Cannot read the general settings.
sv: Kan inte läsa allmänna inställningar.

note: Error message
en: Cannot read power saving schemes.
sv: Kan inte läsa scheman för strömsparande.

note: PowerManagement read dialog caption
en: Saving Configuration
sv: Sparar inställningar

note: Progress stage 1/3
en: Write schemes
sv: Spara scheman

note: Progress stage 2/3
en: Write general settings
sv: Spara allmänna inställningar

note: Progress stage 3/3
en: Restart powersave daemon
sv: Starta om powersave-demon

note: Progress step 1/3
en: Writing schemes...
sv: Sparar scheman...

note: Progress step 2/3
en: Writing general settings...
sv: Sparar allmänna inställningar...

note: Progress step 3/3
en: Restarting powersave daemon...
sv: Startar om powersave-demon...

note: Error message
en: Cannot write power saving schemes.
sv: Kan inte skriva scheman för strömsparande.

note: Error message
en: Cannot write general settings.
sv: Kan inte spara allmänna inställningar.

note: Error message
en: Cannot restart the powersave daemon.
sv: Kan inte starta om powersave-demonen.

note: summary text, %1 is scheme name
en: AC Scheme: %1
sv: AC-schema: %1

note: summary text, %1 is scheme name
en: Battery Scheme: %1
sv: Batterischema: %1

note: dialog caption
en: Power Management Settings
sv: Inställningar för strömhantering

note: message popup
en: Buttons can be configured only for ACPI. Your
    system probably does not support ACPI and uses APM.
sv: Knappar kan endast ställas in för ACPI.
    Systemet stödjer antagligen inte ACPI och använder APM.

note: dialog caption frame
en: Battery Capacity Feedback
sv: Återkoppling av batterikapacitet

note: dialog caption
en: Power Management Scheme Setup
sv: Ställ in strömhanteringsschema

note: Read dialog help 1/2
en: <p><b><big>Initializing Power Management Configuration</big></b><br>
    Please wait...<br></p>
sv: <P><B><BIG>Initierar inställningar för strömhantering</big></b><br>
    Vänta...<BR></P>

note: Write dialog help 1/2
en: <p><b><big>Saving Power Management Configuration</big></b><br>
    Please wait...<br></p>
sv: <p><b><big>Sparar inställningar för strömhantering</big></b><br>
    Vänta...<br></p>

note: Main dialog help 2/6
en: <p>Below the selected schemes, descriptions of both selected schemes
    are displayed.</p>
sv: <p>Nedanför valda scheman visas beskrivningar om valda scheman.</p>

note: Main dialog help 3/6
en: <p><b><big>Adjusting Energy Saving Schemes</big></b><br>
    To adjust energy saving schemes, delete existing ones, or create new ones,
    use <b>Edit Schemes</b>.</p>
sv: <p><b><big>Justera scheman för strömsparande</big></b><br>
    För att justera scheman för strömsparande, ta bort befintliga eller skapa nya,
    använd <b>Redigera scheman</b>.</p>

note: Main dialog help 5/6
en: <p><b><big>ACPI Settings</big></b><br>
    To adjust operations to perform when an ACPI button is pressed, use
    <b>ACPI Settings</b>.</p>
sv: <p><b><big>ACPI-inställningar</big></b><br>
    För att justera åtgärder som ska utföras när en ACPI-knapp trycks ner,använd
    <b>ACPI-inställningar</b>.</p>

note: Schemes list dialog 1/3
en: <p><b><big>Scheme Setup</big></b><br>
    Here, adjust the energy saving schemes. To modify a scheme, select
    it and click <b>Edit</b>.</p>
sv: <P><B><BIG>Ställ in schema</BIG></B><BR>
    Här kan du justera scheman för energisparande. För att ändra ett schema,
    välje det och klicka på <B>Redigera</B>.</P>

note: combo box item
en: Notify
sv: Underrättelse

note: combo box item
en: Shut Down
sv: Stäng av

note: combo box item
en: Log Out
sv: Logga ut

note: combo box item
en: Start Screen Saver
sv: Starta skärmsläckare

note: combo box item
en: Ignore
sv: Ignorera

note: int field
en: &Warning Capacity
sv: &Varningkapacitet

note: int field
en: &Low Capacity
sv: &Låg kapacitet

note: int field
en: &Critical Capacity
sv: Kritisk kapa&citet

note: combo box
en: War&ning Level Action
sv: Var&ningsnivååtgärd

note: combo box
en: Low Level &Action
sv: L&åg nivå-åtgärd

note: combo box
en: Cr&itical Level Action
sv: Kr&itisk nivå-åtgärd

note: frame
en: ACPI Button Configuration
sv: Inställningar för ACPI-knappar

note: combo box
en: &Power Button
sv: Strö&mknapp

note: combo box
en: &Sleep Button
sv: &Sova-knapp

note: fallback scheme description, displayed in a rich text but without HTML tags!!! fallback scheme description, table entre
en: No scheme description available
sv: Ingen schemabeskrivning tillgänglig

note: combo box
en: &AC Powered
sv: &Ansluten till vägguttag

note: combo box
en: &Battery Powered
sv: &Batteriförsörjning

note: frame
en: Energy Saving Schemes
sv: Scheman för energisparande

note: push button
en: Ed&it Schemes
sv: Red&igera scheman

note: popup message
en: No scheme selected.
sv: Inget schema valt.

note: popup message
en: The selected scheme cannot be modified.
    Add a new one instead.
sv: Det valda schemat kan inte ändras.
    Lägg till ett nytt istället.

note: table header
en: Scheme Name
sv: Schemanamn

note: table header
en: Scheme Description
sv: Schemabeskrivning

note: popup message
en: Scheme name must be set.
sv: Schemanamn måste anges.

note: popup message
en: The specified scheme name is not unique.
sv: Det specificerade schemanamnet är inte unikt.

note: text entry
en: S&cheme Name
sv: S&chemanamn

note: text entry
en: Scheme &Description
sv: Schema&beskrivning

note: frame,
en: Hard Disk
sv: Hårddisk

note: combo box item
en: Maximum Performance
sv: Maximal prestanda

note: combo box item
en: Power Saving
sv: Strömsparande

note: combo box item
en: Aggressive Power Saving
sv: Aggressivt strömsparande

note: combo box item
en: Disabled
sv: Inaktiverat

note: combo box
en: &Acoustic Policy
sv: &Akustisk princip

note: combo box item
en: Quiet
sv: Tyst

note: combo box item
en: Maximally Quiet
sv: Maximalt tyst

note: frame
en: Cooling Policy
sv: Kylningsprincip

note: combo box item
en: Active
sv: Aktiv

note: combo box item
en: Passive
sv: Passiv

note: combo box
en: &Overheat Temperature Action
sv: &Åtgärd vid tempraturöverhettning

note: combo box
en: &Critical Temperature Action
sv: Åtgärd &vid kritisk tempratur

note: frame
en: CPU
sv: Processor

note: combo box item
en: Dynamic Frequency Scaling
sv: Dynamisk frekvensskalning

note: frame
en: Screen Saver Settings
sv: Inställningar för skärmsläckare

note: check box
en: Enable &Screen Saver
sv: Aktivera &skärmsläckare

note: frame Display is a substantive (screen)
en: Display Power Management Settings
sv: Inställningar för strömhantering

note: check box Display is a substantive (screen)
en: Enable &Display Power Management
sv: Aktivera strömspara för s&kärm

note: int field Display is a substantive (screen)
en: Display &Suspend Time-Out (minutes)
sv: Tidsgräns för &skärmviloläge (minuter)

note: int field Display is a substantive (screen)
en: Display Power &Off Time-Out (minutes)
sv: Tidsgräns för &skärmavstängning (minuter)

note: Initialization dialog caption
en: Power Management Configuration
sv: Inställning av strömhantering

note: Initialization dialog contents
en: Initializing...
sv: Initierar...

en: Performance
sv: Prestanda

en: Powersave
sv: Spara ström

en: Acoustic
sv: Akustiskt

en: Scheme optimized to let machine run on maximum performance.
sv: Schema optimerat för att låta datorn köras på maximal prestanda.

en: Scheme optimized to let maximum power savings take place.
sv: Schema optimerat för att spara maximalt med ström.

en: Scheme optimized to let machine run as quietly as possible.
sv: Schema optimerat för att låta datorn köras så tyst som möjligt.
