beagle - en to pt_BR translation catalogue (43 entries)

en: No Recent Searches
pt_BR: Nenhuma Busca Recente

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Anywhere
pt_BR: Qualquer lugar

en: in Files
pt_BR: em Arquivos

en: in Mail
pt_BR: em Mensagens

en: in Chats
pt_BR: em Bate-papos

en: Search terms:
pt_BR: Termos das busca:

en: Find
pt_BR: Localizar

en: Show More Results
pt_BR: Exibir Mais Resultados

en: Show Previous Results
pt_BR: Exibir Resultados Anteriores

en: No results.
pt_BR: Nenhum resultado.

note: To translators: {0} represents the current query keywords, {1} contains the errormessage
en: The query for <i>{0}</i> failed with error:<br>{1}<br>
pt_BR: A busca por <i>{0}</i> falhou com o erro:<br>{1}<br>

en: <b>Today, 12:00 PM</b>
pt_BR: <b>Hoje, 12:00 PM</b>

en: Find
pt_BR: Localizar

en: IM viewer
pt_BR: Visualizador de MI

en: Words:
pt_BR: Palavras:

en: Empty
pt_BR: Vazio

en: No Subject
pt_BR: Sem Assunto

en: To
pt_BR: Para

en: From
pt_BR: De

en: Sent
pt_BR: Enviado

en: Received
pt_BR: Recebido

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-folder.html For translators: From template Tiles/template-file.html For translators: From template Tiles/template-picture.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: in folder
pt_BR: na pasta

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: Author:
pt_BR: Autor:

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-launcher.html For translators: From template Tiles/template-folder.html For translators: From template Tiles/template-file.html For translators: From template Tiles/template-im-log.html For translat
en: Open
pt_BR: Abrir

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-file.html For translators: From template Tiles/template-picture.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: Send to...
pt_BR: Enviar para...

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-file.html For translators: From template Tiles/template-music.html For translators: From template Tiles/template-picture.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: Reveal in file manager
pt_BR: Exibir no gerenciador de arquivos

note: For translators: From template Tiles/template-mail-message.html
en: Folder:
pt_BR: Pasta:

note: For translators: From template Tiles/template-mail-message.html
en: Send IM
pt_BR: Enviar MI

note: For translators: From template Tiles/template-music.html
en: Track
pt_BR: Faixa

note: For translators: From template Tiles/template-music.html
en: from
pt_BR: de

note: For translators: From template Tiles/template-blog.html
en: Published:
pt_BR: Publicado:

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: MMM d
pt_BR: d de MMM

en: MMM d, yyyy
pt_BR: d de MMM de yyyy

en: h:mm tt
pt_BR: h:mm

note: To translators: {0} is the time of the day, eg. 13:45
en: Today, {0}
pt_BR: Hoje, {0}

note: To translators: {0} is the time of the day, eg. 13:45
en: Yesterday, {0}
pt_BR: Ontem, {0}

en: MMMM d, h:mm tt
pt_BR: d de MMMM, h:mm

en: MMMM d yyyy, h:mm tt
pt_BR: d de MMMM de yyyy, h:mm

en: {0} hour | {0} hours
pt_BR[0]: {0} hora
pt_BR[1]: {0} horas

en: {0} minute | {0} minutes
pt_BR[0]: {0} minuto
pt_BR[1]: {0} minutos
